Jump to content

Να ποιοι ευτελίζουν το πανεπιστήμιο


spergebiet

Recommended Posts

Και για να τελειώνουμε με την ιστορία των πανελλαδικών. Άκου το παρακάτω σενάριο, απόλυτα φυσιολογικό όταν έδινα εγώ (και είχαμε το παλιό σύστημα των Δεσμών)...

Πες χρονιά '94, σχετικά εύκολα θέματα είχαν πέσει. Οι βάσεις ανέβηκαν και δε μπαίνεις για μια χούφτα μόρια εξαιτίας αυτής της ανόδου στις βάσεις (που εκείνη τη χρονιά iirc είχαν ανέβει πολύ, το πιο υψηλό που είχαν πάει ποτέ). Έχοντας γράψει (πες) Β19,5-Χ19,5-Φ19,5-Ε14 αποφασίζεις να μη ρισκάρεις τίποτα (και ιδιαίτερα την Έκθεση) και ελπίζεις ότι οι βάσεις θα πέσουν του χρόνου και θα μπεις. Έτσι και γίνεται, του χρόνου πέφτουν οι βάσεις και μπαίνεις.

Ας αναλύσουμε το παραπάνω διόλου απίστευτο σενάριο. :)

Χωρίς να έχεις δώσει δύο φορές (έχοντας κρατήσει ΚΑΙ ΤΑ 4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!) τη μία χρονιά (που ανέβηκαν οι βάσεις και δε μπήκες) είσαι:

  • ηλίθιος
  • άχρηστος
  • επικίνδυνος για γιατρός
  • χαμηλός στο IQ
  • μπουνταλάς
  • μελλοντικός σκιτζής
  • καραγκιόζης
  • κλπ (αρνητικά)

Αντίθετα, την επόμενη χρονιά, χωρίς να ξαναδώσεις (ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ 4!!) αυτομάτως γίνεσαι:

  • γατόνι
  • κορυφαίος
  • ικανότατος για γιατρός
  • υψηλός στο IQ
  • μαθητάρα-φοιτητάρα
  • μελλοντικός σωτήρας του ελληνικού ΕΣΥ
  • πρότυπο για τους υπόλοιπους
  • κλπ (θετικά)

--------------------

Το παραπάνω ακραίο σενάριο δείχνει με γλαφυρό τρόπο αυτό που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω:

οι πανελλαδικές ήταν απλά ένας διαγωνισμός για τις τζαμπαντάν σπουδές στην Ελλάδα

Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. :)

Τα CV μας μετράνε. Κι αυτά γράφουν πολλά παραπάνω από το αποτέλεσμα ενός διαγωνισμού τελειώναμε το σχολείο.

Ουδέποτε σε έκρινα (π.χ. Κώστα, Μάκη κτλπ) ως άτομο μιας και δε σε γνωρίζω.

Αυτό που κρίνω είναι τα γραφόμενα ενός χρήστη Prof.Wizard

Μπορεί αυτά που γράφεις έτσι όπως τα γράφεις να μου έβγαλαν εμένα κάτι άσχημο εκείνη την ώρα. Εφόσον όμως δεν έχουμε την πολυτέλεια να μιλάμε online αυτό είναι κάτι τουλάχιστον αναμενόμενο.

Άκου... με ειρωνεύτηκες. <_<

Αν έχεις σκοπό να αναγνωρίσεις ότι μου επιτέθηκες, κάν'το. Σταμάτα όμως να γυρνάς γύρω από κουβέντες του στυλ «μου βγήκε κάτι άσχημο εκείνη την ώρα». Εμένα πως δε μου είχε βγει ως τώρα προς τα σένα;

Ουδέποτε ανέφερα κάτι για Ιατρικές Ευρώπης και πανελλήνιες και μου τη σπάει που συνέχεια αναφέρεσαι υποτιμιτικά χωρίς να ξέρεις τι γίνεται σε αυτά τα Πανεπιστήμια.

Μα σου λέω πως ξέρω. Είχα τον αδερφό μου (και τους γονείς μου παλιότερα), και ένα σωρό κολλητούς μου, και πανελληνιονίκες και μεταγραφέντες. Στο ΑΠΘ τουλάχιστον ξέρω τι παίζει πάνω-κάτω.

Επίσης μου τη σπάει το στυλάκι: Με περιμένει ειδικότητα σε αναγνωρισμένο ευρωπαΐκό κέντρο γιατί γαμάω και δέρνω. Πήγαινε βρε συ πρώτα και πες μας και εμάς το μυστικό να μην τρέχουμε σα μαλάκες να δουλεύουμε άμισθοι.

Βασικά ειδικότητα με περιμένει εδώ πέρα, πώς να το κάνουμε. Και ναι η Ρώμη έχει αναγνωρισμένο ευρωπαϊκό κέντρο. Αν ήξερες το σύστημα θα το έβλεπες. Είμαι ο ΜΟΝΟΣ interno στη 2η Νευρολογική Κλινική του La Sapienza για το έτος 2005-06. Εκτός κι αν πεταχτεί ο ανηψιός του Berlusconi την τελευταία στιγμή, εμένα θα πάρουν αν κάτσω. Αλλά και να μη κάτσω- όπως έγραψα πιο πάνω- έχω την αίσθηση πως έχω αρκετά γεμάτο CV για να μπορέσω να πάω κάπου καλά στην Ευρώπη (Βρετανία ή Σουηδία).

Θα σε κρατώ ενήμερο. :mellow:

Μπορεί ως γενικότερο άτομο π.χ. να κάναμε και κολλητή παρέα, αλλά τα γραφόμενά σου με ενόχλησαν και το σχολίασα.

Εφόσον δε σε έβρισα, πιστεύω πως είναι απόλυτα σεβαστό.

ΟΚ, ανακαλώ. Δεν ήθελα να σε βρίσω απλά να σε προκαλέσω να παραδεχτείς ότι όντως «πέταξες λάσπη». Συγγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply
Και για να τελειώνουμε με την ιστορία των πανελλαδικών. Άκου το παρακάτω σενάριο, απόλυτα φυσιολογικό όταν έδινα εγώ (και είχαμε το παλιό σύστημα των Δεσμών)...

Πες χρονιά '94, σχετικά εύκολα θέματα είχαν πέσει. Οι βάσεις ανέβηκαν και δε μπαίνεις για μια χούφτα μόρια εξαιτίας αυτής της ανόδου στις βάσεις (που εκείνη τη χρονιά iirc είχαν ανέβει πολύ, το πιο υψηλό που είχαν πάει ποτέ). Έχοντας γράψει (πες) Β19,5-Χ19,5-Φ19,5-Ε14 αποφασίζεις να μη ρισκάρεις τίποτα (και ιδιαίτερα την Έκθεση) και ελπίζεις ότι οι βάσεις θα πέσουν του χρόνου και θα μπεις. Έτσι και γίνεται, του χρόνου πέφτουν οι βάσεις και μπαίνεις.

Ας αναλύσουμε το παραπάνω διόλου απίστευτο σενάριο. :)

Χωρίς να έχεις δώσει δύο φορές (έχοντας κρατήσει ΚΑΙ ΤΑ 4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!) τη μία χρονιά (που ανέβηκαν οι βάσεις και δε μπήκες) είσαι:

  • ηλίθιος

  • άχρηστος

  • επικίνδυνος για γιατρός

  • χαμηλός στο IQ

  • μπουνταλάς

  • μελλοντικός σκιτζής

  • καραγκιόζης

  • κλπ (αρνητικά)

Αντίθετα, την επόμενη χρονιά, χωρίς να ξαναδώσεις (ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ 4!!) αυτομάτως γίνεσαι:

  • γατόνι

  • κορυφαίος

  • ικανότατος για γιατρός

  • υψηλός στο IQ

  • μαθητάρα-φοιτητάρα

  • μελλοντικός σωτήρας του ελληνικού ΕΣΥ

  • πρότυπο για τους υπόλοιπους

  • κλπ (θετικά)

--------------------

Το παραπάνω ακραίο σενάριο δείχνει με γλαφυρό τρόπο αυτό που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω:

οι πανελλαδικές ήταν απλά ένας διαγωνισμός για τις τζαμπαντάν σπουδές στην Ελλάδα

Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. :)

Τα CV μας μετράνε. Κι αυτά γράφουν πολλά παραπάνω από το αποτέλεσμα ενός διαγωνισμού τελειώναμε το σχολείο.

Άκου... με ειρωνεύτηκες. <_<

Αν έχεις σκοπό να αναγνωρίσεις ότι μου επιτέθηκες, κάν'το. Σταμάτα όμως να γυρνάς γύρω από κουβέντες του στυλ «μου βγήκε κάτι άσχημο εκείνη την ώρα». Εμένα πως δε μου είχε βγει ως τώρα προς τα σένα;

Μα σου λέω πως ξέρω. Είχα τον αδερφό μου (και τους γονείς μου παλιότερα), και ένα σωρό κολλητούς μου, και πανελληνιονίκες και μεταγραφέντες. Στο ΑΠΘ τουλάχιστον ξέρω τι παίζει πάνω-κάτω.

Βασικά ειδικότητα με περιμένει εδώ πέρα, πώς να το κάνουμε. Και ναι η Ρώμη έχει αναγνωρισμένο ευρωπαϊκό κέντρο. Αν ήξερες το σύστημα θα το έβλεπες. Είμαι ο ΜΟΝΟΣ interno στη 2η Νευρολογική Κλινική του La Sapienza για το έτος 2005-06. Εκτός κι αν πεταχτεί ο ανηψιός του Berlusconi την τελευταία στιγμή, εμένα θα πάρουν αν κάτσω. Αλλά και να μη κάτσω- όπως έγραψα πιο πάνω- έχω την αίσθηση πως έχω αρκετά γεμάτο CV για να μπορέσω να πάω κάπου καλά στην Ευρώπη (Βρετανία ή Σουηδία).

Θα σε κρατώ ενήμερο. :mellow:

ΟΚ, ανακαλώ. Δεν ήθελα να σε βρίσω απλά να σε προκαλέσω να παραδεχτείς ότι όντως «πέταξες λάσπη». Συγγνώμη.

Κανείς δεν είναι μπουνταλάς και ανίκανος για γιατρός επειδή απέτυχε μια φορά στις εξετάσεις.

Αντιθέτως, όσοι είχαν δύναμη και τρέλα για το σκοπό τους, κατάφεραν να μπουν, με τη δεύτερη και τρίτη φορά. Και πολλοί από αυτούς χωρίς προστατευτικό δίχτυ να περιμένει να τους πιάσει σε περίπτωση αποτυχίας (δηλαδή περιθώρια για σπουδές στο εξωτερικό).

Οπως κάθε σύστημα, οι εξετάσεις έχουν τις αδυναμίες τους. Για την ακρίβεια, υπήρξαν αληθινή κρεατομηχανή. Αλλά θα ήταν καλύτερο να αφήσεις να κάνουν κριτική τα άτομα εκείνα που πέρασαν αυτή τη δοκιμασία και είτε πέτυχαν, είτε όχι. Με όσα λες, δείχνεις να είσαι ένα φυγόπονο άτομο, που προτίμησε τη φυγή από τη μάχη. Και γενικά προσπαθείς υπερβολικά να αποδείξεις ότι έχεις ένα σούπερ επίπεδο σπουδών.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Αστο να πάει αυτό το θέμα, το έχουμε κουράσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει πολύ πλάκα αυτή η ιστορία. Απο τη μία καταδικάζουμε τις πανελλήνιες κ απο την άλλη θέλουμε να φτιάξουμε το cv μας στο τζαμπαμαν κ στο ελλαδιστάν. Δεν θα μου απαντήσει κανείς ρε γμτ γιατί ένας που σπουδάζει ρουμανία-ιταλία-ουγγαρία δεν κάνει εδώ ειδικότητα? Αφου κράζεται τα κακώς κείμενα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ελλάδα, γιατί είναι το όνειρο σας να έρθετε εδώ. Τέλοσπαντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να έχεις δώσει δύο φορές (έχοντας κρατήσει ΚΑΙ ΤΑ 4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!) τη μία χρονιά (που ανέβηκαν οι βάσεις και δε μπήκες) είσαι:
  • ηλίθιος
  • άχρηστος
  • επικίνδυνος για γιατρός
  • χαμηλός στο IQ
  • μπουνταλάς
  • μελλοντικός σκιτζής
  • καραγκιόζης
  • κλπ (αρνητικά)

Αντίθετα, την επόμενη χρονιά, χωρίς να ξαναδώσεις (ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ 4!!) αυτομάτως γίνεσαι:

  • γατόνι
  • κορυφαίος
  • ικανότατος για γιατρός
  • υψηλός στο IQ
  • μαθητάρα-φοιτητάρα
  • μελλοντικός σωτήρας του ελληνικού ΕΣΥ
  • πρότυπο για τους υπόλοιπους
  • κλπ (θετικά)

Νομίζω δεν μπορούσες να κρατήσεις και τα 4 μαθήματα στις πανελλήνιες με το σύστημα των δεσμών...

Να αναλύσουμε ένα λιγότερο ακραίο παράδειγμα; Το 1997 δίνει κάποιος Πανελλήνιες και παίρνει μ.ο. 3,5/20 (στο σχολείο ήταν πιο κοντά στο 14, γιατί το σχολείο ήταν επιεικές...). Μετά από 7 χρόνια (2004) αποφοιτά από μια (αγγλόφωνη) ιατρική σχολή της Ουγγαρίας και, για καλή του τύχη, δε δίνει ούτε μια φορά ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ: αναγνωρίζεται αυτόματα. Ο αντίστοιχος κακομοίρης φίλος του, με αντίστοιχους βαθμούς, που πήγε στη Ρουμανία, μερικά χιλιόμετρα πιο πέρα, ακόμα θα δίνει (οι περισσότεροι κάνουν 2-3 χρόνια να περάσουν). Αδικία της ζωής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν είναι μπουνταλάς και ανίκανος για γιατρός επειδή απέτυχε μια φορά στις εξετάσεις.

Α ωραία. Ξέρεις πόσους ξέρω να δώσαν μια φορά και να φύγαν έξω; Εδώ Ιταλία γνώρισα πολλούς που ήταν μαθητές του 19+ και ήρθαν μετά από μια τραυματική εμπειρία στις πανελλαδικές.

Γιατί μετά τους πιάνουμε όλους τους έξω και τους ονομάζουμε άχρηστους; Και μην πεις το αντίθετο γιατί εγώ απ'την πρώτη στιγμή σ'αυτό το board παρακαλάω να μην βράζουμε τον κόσμο στο ίδιο καζάνι επειδή απλά είμαστε ΔΙΚΑΤΣΑδες.

Αντιθέτως, όσοι είχαν δύναμη και τρέλα για το σκοπό τους, κατάφεραν να μπουν, με τη δεύτερη και τρίτη φορά. Και πολλοί από αυτούς χωρίς προστατευτικό δίχτυ να περιμένει να τους πιάσει σε περίπτωση αποτυχίας (δηλαδή περιθώρια για σπουδές στο εξωτερικό).

Να κάνω μια ερώτηση, απ'τη στιγμή που εμένα οι δικοί μου γονείς είχαν τα περιθώρια να με στείλουν έξω, γιατί να μην το έκανα; Γιατί πρέπει να καθόμουν να έδινα και 2η και 3η φορά αν με την πρώτη μπορούσα να φύγω έξω; Απ'τη στιγμή που ΕΓΩ δεν είχα πρόβλημα ν'αφήσω πατρίδα, φίλους, οικογένεια, κοπέλα πίσω... εσύ τί ζόρι τραβάς; Δεν τα καταλαβαίνω αυτό τα σοσιαλιστικο-κομμουνιστικά να πρέπει να είμαστε όλοι παρέα Ελλάδα και να σπουδάζουμε μέσα. Κυνήγα τα παιδιά της Παπαρήγα καλύτερα, όχι εμένα. <_<

Μπορούσα να φύγω, έφυγα. Γιατί σων και καλά είμαι φυγόπονος και άχρηστος.

Οπως κάθε σύστημα, οι εξετάσεις έχουν τις αδυναμίες τους. Για την ακρίβεια, υπήρξαν αληθινή κρεατομηχανή. Αλλά θα ήταν καλύτερο να αφήσεις να κάνουν κριτική τα άτομα εκείνα που πέρασαν αυτή τη δοκιμασία και είτε πέτυχαν, είτε όχι. Με όσα λες, δείχνεις να είσαι ένα φυγόπονο άτομο, που προτίμησε τη φυγή από τη μάχη. Και γενικά προσπαθείς υπερβολικά να αποδείξεις ότι έχεις ένα σούπερ επίπεδο σπουδών.

Για μένα η «μάχη» γίνεται μέσα στη Σχολή, αγαπητή, κι όχι έξω. Για μένα η μάχη είναι να ξυπνάω 2 ώρες νωρίτερα για να διαβάσω και τα εκτός ύλης, να κάθομαι δύο ώρες αργότερα στην κλινική, να εφημερεύω με τους ειδικευόμενους, να διαβάζω έξτρα άρθρα που θα μου υποδείξει ο καθηγητής μου, κλπ.

Αν για σένα η μάχη ήταν μάχη να προσπαθείς να «μπεις» στο πανεπιστήμιο και μετά να είσαι cool μετά, τότε ναι... είμαι «φυγόπονος». Αλλά γουστάρω έτσι. :)

έχει πολύ πλάκα αυτή η ιστορία. Απο τη μία καταδικάζουμε τις πανελλήνιες κ απο την άλλη θέλουμε να φτιάξουμε το cv μας στο τζαμπαμαν κ στο ελλαδιστάν. Δεν θα μου απαντήσει κανείς ρε γμτ γιατί ένας που σπουδάζει ρουμανία-ιταλία-ουγγαρία δεν κάνει εδώ ειδικότητα? Αφου κράζεται τα κακώς κείμενα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ελλάδα, γιατί είναι το όνειρο σας να έρθετε εδώ. Τέλοσπαντων.

Στην Ιταλία ξέρω κάποιους που κάθονται. Αν οι μισθοί ήταν λίγο καλύτεροι (ή αν ήμουν σ'άλλη πόλη) ίσως το σκεφτόμουν σοβαρά να καθίσω. Η Ρώμη είναι πολύ ακριβή για 1000 Ευρώ το μήνα μισθό.

Αλλά γενικά όλοι θέλουν να γυρίσουν Ελλάδα για τον ίδιο λόγο που δεν θες να φύγεις εσύ έξω. Η Ελλάδα είναι η πατρίδα μας. Γιατί δε φεύγεις εσύ έξω λοιπόν να κάνεις χώρο σ'αυτούς που έρχονται;

Μη μου επικαλεσθείς «νίκη αγαθή» στις Πανελλαδικές γιατί πουθενά δεν ήταν γραμμένο να σας κρατάν θέσεις για ειδικότητα. Τα έχουμε πει.

Νομίζω δεν μπορούσες να κρατήσεις και τα 4 μαθήματα στις πανελλήνιες με το σύστημα των δεσμών...

Πουθενά δε διάβασα ότι απογορευόταν. Απλά κανείς δεν το έκανε γιατί κανείς δε ρίσκαρε να μη βελτιώσει το βαθμό του. Ακόμα και στην Έκθεση. Αυτό φυσικά αποδείχθηκε μοιραίο γι'αρκετούς που γράψαν χειρότερα Έκθεση τη δεύτερη χρονιά.

Να αναλύσουμε ένα λιγότερο ακραίο παράδειγμα; Το 1997 δίνει κάποιος Πανελλήνιες και παίρνει μ.ο. 3,5/20 (στο σχολείο ήταν πιο κοντά στο 14, γιατί το σχολείο ήταν επιεικές...). Μετά από 7 χρόνια (2004) αποφοιτά από μια (αγγλόφωνη) ιατρική σχολή της Ουγγαρίας και, για καλή του τύχη, δε δίνει ούτε μια φορά ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ: αναγνωρίζεται αυτόματα. Ο αντίστοιχος κακομοίρης φίλος του, με αντίστοιχους βαθμούς, που πήγε στη Ρουμανία, μερικά χιλιόμετρα πιο πέρα, ακόμα θα δίνει (οι περισσότεροι κάνουν 2-3 χρόνια να περάσουν). Αδικία της ζωής;

Τα αγγλόφωνα έχουν απαγορευθεί. Τουλάχιστον στην θεωρία το σενάριό σου δεν μπορεί να ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν Να κάνω μια ερώτηση, απ'τη στιγμή που εμένα οι δικοί μου γονείς είχαν τα περιθώρια να με στείλουν έξω, γιατί να μην το έκανα; Γιατί πρέπει να καθόμουν να έδινα και 2η και 3η φορά αν με την πρώτη μπορούσα να φύγω έξω; Απ'τη στιγμή που ΕΓΩ δεν είχα πρόβλημα ν'αφήσω πατρίδα, φίλους, οικογένεια, κοπέλα πίσω... εσύ τί ζόρι τραβάς; Δεν τα καταλαβαίνω αυτό τα σοσιαλιστικο-κομμουνιστικά να πρέπει να είμαστε όλοι παρέα Ελλάδα και να σπουδάζουμε μέσα. Κυνήγα τα παιδιά της Παπαρήγα καλύτερα, όχι εμένα. <_<

O καθένας που έχει κάποιες παραπάνω λύσεις τις αξιοποιεί. Δικαίωμα του καθενός να πάει έξω και να σπουδάσει όπου θέλει και ουδεμία σχέση έχω με κομμουνιστικά που λες, ούτε κυνηγάω κανέναν.

Εγώ γράφω αυτά που γράφω διότι εσύ (που μόνος σου είπες ότι δεν προσπάθησες έστω μια φορά για να μην...στραπατσαριστεις) και κάποιοι άλλοι απαξιώνετε μια επιτυχία σημαντική και αναμφισβήτητη στη ζωή και στην εξέλιξη πολλών ατόμων. Απαράδεκτο μια και μόνο εξέταση να έχει τέτοιο σημαντικό ρόλο, αλλά δυστυχώς τον έχει. Είχε τα ζαβά του αυτό το σύστημα, ναι, και σίγουρα δεν εξασφαλίζει το αν κάποιος θα γίνει καλός γιατρός ή όχι. Αλλά όπως έχει ξαναειπωθεί, αποτελούσε το ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και τα άτομα που πέτυχαν απλά ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ στο σύστημα αυτό. Για το λόγο αυτό, ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να φωνάζουν περισσότερο από τους άλλους στο θέμα πρόσβασης στην ειδικότητα και στην ολοκλήρωση της εκπαίδευσής τους.

Δεν είναι κανείς άχρηστος επειδή δεν σπούδασε Ελλάδα. Αλίμονο. Ομως δε θα έπρεπε να μπαίνει στο ίδιο σακί με τον Ελληνα απόφοιτο. Τόσο απλό και αυτονόητο (σε άλλα κράτη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, τώρα το έβαλες στις σωστές του διαστάσεις!! :)

Απλά θέλω να υπογραμμίσω κάτι: πραγματικά σας εύχομαι να χαρείτε περισσότερο τις διακρίσεις κι ωραίες στιγμές που θα έρθουν (με το πτυχίο, με την ειδίκευση, με την πρώτη δημοσίευση, με την πρώτη αυτοδύναμη ιατρική πράξη!) παρά να έχετε να λέτε πως η μεγαλύτερη ανατριχίλα ήταν οι πανελλαδικές. Αν δε γίνει θα είναι θλιβερό... απλά θλιβερό. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πουθενά δε διάβασα ότι απογορευόταν. Απλά κανείς δεν το έκανε γιατί κανείς δε ρίσκαρε να μη βελτιώσει το βαθμό του. Ακόμα και στην Έκθεση. Αυτό φυσικά αποδείχθηκε μοιραίο γι'αρκετούς που γράψαν χειρότερα Έκθεση τη δεύτερη χρονιά.

Απλα να σημειωσω οτι στις Πανελληνιες επρεπε να δωσεις οπωσδηποτε τουλαχιστον ενα μαθημα!

Δεν επιτρεπονταν να τα κρατησεις και τα 4!

Για να παρεις καρτα συμμετοχης στις εξετασεις, συμπληρωνες το μηχανογραφικο, και ελεγες τι θα ξαναεδινες.

Ειναι και λογικο αν το σκεφτειτε.Θα μπορουσε καποιος πχ να εχει περασει ιατρικη Αλεξανδρουπολης, και να δηλωνει συμμετοχη στις εξετασεις των επομενων 2 χρονων, χωρις κανενα κοστος και ρισκο, μπας κι πεσουν οι βασεις και περασει καμια Αθηνα ή Θεσσαλονικη!

Δεν το συζηταμε τι θα γινοταν στην 1η δεσμη πχ, οπου υπηρχαν εκατονταδες σχολες, με ελαχιστες διαφορες μεταξυ τους, και συνεχεις αυξομειωσεις βασεων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ioan:

«Προκαλώ να έρθει έστω και ένας και να υποστηρίξει πως για να πάς για ειδικότητα στις ΗΠΑ δεν κοστίζει ένα κάρο λεφτά

...

Προκαλώ να έρθει έστω και ένας και να υποστηρίξει πως οπουδήποτε αλλού (έξω από την Ελλάδα) η επιλογή για τις ειδικότητες είναι αντικειμενική, δίχως την υποκειμενικότητα της προσωπικής επιλογής του κάθε υπεύθυνου.

...

Επειδή έχω περάσει ιδιαίτερες δυσκολίες (και εξακολουθώ να περνάω) εξοργίζομαι όταν ακούω απολυτότητες που με αφορούν έμμεσα ή άμεσα»

Σου απαντώ γιατί φαίνεται πως θίχτηκες χωρίς λόγο. Πότε μου δεν είπα πως δεν μπορείς να γίνεις καλός γιατρός αν δεν το θέλεις

Έχω γράψει αλλού αναλυτικά για τα έξοδα που θα αντιμετωπίσει κανείς (link).

Το ποσόν, αν και αξιοσέβαστο, δεν απέχει πολύ από όσο πληρώνουν ορισμένοι εδώ μέσα για το νοίκι τους ετησίως. :rolleyes:

Μάλιστα αρκούν... 2-3 μήνες ενοικίου... για να δώσει κανείς τις εξετάσεις και να δει αν έχει ελπίδες να βρει θέση. Δεν είναι ανάγκη να ξοδευτεί παραπάνω αν δει πως δεν τον σηκώνει το κλίμα.

Με τον τρόπο που γίνεται η επιλογή εδώ για τις ειδικότητες (match) είναι πολύ δύσκολο να μην βρεις την θέση που θέλεις αν έχεις τα αντικειμενικά προσόντα που απαιτούνται από εσένα και όλους τους συνυποψηφίους σου. :)

-----------------------------------------------------------------

«Ας δούμε πόσους τρόπους έχει να γίνει κανείς γιατρός στην Ελλάδα σήμερα

- Εισαγωγή σε Ελληνική Ιατρική με πανελλήνιες

- Σπουδές σε Ιατρική εκτός ΕΕ και επιτυχία σε ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ

- Σπουδές σε Ιατρική εκτός ή εντός ΕΕ και μεταγραφή σε Ελληνική Ιατρική

- Σπουδές σε Ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ και επιτυχία σε κατατακτήριες

- Εισαγωγή σε Ελληνική Ιατρική ως αθλητής, ασθενής ή... οδοιπόρος

- Σπουδές σε κάποια Ιατρική της ΕΕ (έστω Ιταλία) μετά από αποτυχία στις πανελλήνιες.

Το ερώτημα δεν είναι ποιος αξίζει για γιατρός ή ποιος σπούδασε σωστά.

Όλοι δυνητικά μπορούν να γίνουν καλοί γιατροί

Το ερώτημα είναι ποιος θα ήθελες να περιθάλπει τους γονείς σου;»

Prof.Wizard:

«Εφόσον δεν έχουν γίνει παρανομίες δυνητικά ΟΛΟΙ οι παραπάνω αξίζουν να γίνουν γιατροί. Επίσης, ξεχνάς να υπογραμμίσεις πως μετά το πτυχίο υπάρχουν άλλα 3-7 χρόνια μετεκπαίδευσης ως ειδικευόμενος που συνεχίζεις να μαθαίνεις...

Με άλλα λόγια, θα δω ΠΟΥ και ΠΩΣ έκανε την ειδικότητά του και μετά θα κρίνω ποιός θα περιθάλψει τους γονείς μου.»

Alex77:

«Αντιπαρερχομαι τις εξοφθαλμα παραλογες δηλωσεις των 2 πρωτων προτάσεών σου και απαντω στην τριτη : the good kind. Και σου δηλωνω με καθε ειλικρινεια πως και εγω και οι γονεις μου, εχουμε ταλαιπωρηθει απο κακους γιατρους και καλους γιατρους που πηραν κακες αποφασεις. Καποιοι απο αυτους ηταν και πανεπιστημιακοι.»

Το θέμα έχει κουράσει, το ξέρω, αλλά κάτι μου λέει πως ορισμένοι κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους... :(

Από τους έξι (!) τρόπους που υπάρχουν για να γίνει κανείς γιατρός στην Ελλάδα σήμερα ο μοναδικός που δεν επιδέχεται κανενός είδους «διευκόλυνση» (οικονομική, κομματική, ακαδημαϊκή ή κοινωνική) είναι ο δρόμος της εισαγωγής με πανελλήνιες.

Ποτέ μου δεν είπα πως δεν μπορεί να γίνει κάποιος καλός γιατρός ακολουθώντας τους άλλους πέντε δρόμους. Δυστυχώς όμως οι δρόμοι αυτοί μπάζουν, και μάλιστα επικίνδυνα, χωρίς να υπάρχει κανένας ουσιαστικός έλεγχος για το τι βάζουν μέσα στο σύστημα υγείας της χώρας.

Μακάρι όσοι ερχόντουσαν απ’έξω να ήταν από την Αγγλία και την Γερμανία ή έστω από κάποια καλή Ιταλική σχολή.

Και μακάρι όσοι τελείωναν στην Σερβία να ήταν όπως ο Σέρβος που δουλεύει στο νοσοκομείο μου.

Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα και για αυτό δημιουργούνται προβλήματα.

Και οι πανελλήνιες μπάζουν. Γιατί βρίσκονται 6-7 χρόνια πριν βγει κανείς γιατρός.

Μπάζουν όμως λιγότερους γιατί τουλάχιστον όσοι τις πέρασαν, αποδεδειγμένα, σε κάποιο σημείο της ζωής τους θυσίασαν λίγο από την βολή τους για να γίνουν αυτό που ονειρεύτηκαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αγγλόφωνα έχουν απαγορευθεί. Τουλάχιστον στην θεωρία το σενάριό σου δεν μπορεί να ισχύει.

Νομίζεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αν ήμουν βούλγαρος εννοείται στα βουλγάρικα.Τώρα που είμαι έλληνας στα ελληνικά,γι'αυτό και κόπιασα λίγο παραπάνω και μπήκα σε ελληνική-ελληνόφωνη σχολή.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα Αγγλοφωνα δεν εχουν απαγορευθει απλα δεν αναγνωριζονται στην Ελλαδα

Σε ολες τις υπολοιπες χωρες της ΕΕ αναγνωριζονται

Οπως αναγνωριζονται και τα Γερμανοφωνα

Αν εχεις τελειωσει Ιατρικη σε Γερμανοφωνο της Ουγγαριας σε προτιμουν στη Γερμανια και ξεκινας ειδικοτητα αμεσως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζεις...

Τα Αγγλοφωνα δεν εχουν απαγορευθει απλα δεν αναγνωριζονται στην Ελλαδα

E ρε παιδιά αυτό δε μας νοιάζει;

Εκτός αν υπάρχουν παράθυρα του στυλ, πάω 6 μήνες στη Γερμανία μετά το αγγλόφωνο και παίρνω άδεια ιατρικής εξάσκησης εκεί... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

E ρε παιδιά αυτό δε μας νοιάζει;

Εκτός αν υπάρχουν παράθυρα του στυλ, πάω 6 μήνες στη Γερμανία μετά το αγγλόφωνο και παίρνω άδεια ιατρικής εξάσκησης εκεί... :unsure:

Παντως αν και δεν ξερω κανεναν που να το εχει κανει αυτο, γιατι να μη μπορει να γινει?Θα ειναι νομιμο.

Αν καποιος εχει τελειωσει ιατρικη στο Αφγανισταν ,περασει τις εξετασεις δοαταπ στην Ελλαδα ή τις αντιστοιχες εξετασεις δοαταπ σε αλλη χωρα της ΕΕ , μπορει μετα να δουλεψει οπου θελει εντος ΕΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά κολλητέ αφιερώνεις. :P

Πού είσαι ρε υποβοηθός στο ΝΗS κι έχεις χρόνο να γράφεις στο forum κατεβατά ολόκληρα μεσημεριάτικα;

Δεν σε απείλησα, γι'αυτό μη γίνεσαι γραφικός (παραπάνω απ'όσο είσαι)... :_

Αν δε σ'ενδιαφέρει τότε μην μας τα γράφεις ως κριτήρια ακαδημαϊκής δεινότητας. Το ότι τα έγραψες μπράβο σου.

Get back to your lab now, rat! ;)

Δώσε μας τα φώτα σου σοφέ άνδρα. Για πες, πως ήταν τα 10-15 σου χρόνια μετά τη σχολή.

Σβέλτα γιατί ήδη νυστάζω...emnysta

Και η έρευνα στην Ιταλία ανταμείβεται με αρκετούς βαθμούς για την απόκτηση μιας θέσης ειδικότητας. Αν δεν ξέρεις λοιπόν, μη μιλάς.

.

Κι εγώ δεν περίμενα τις Πανελλαδικές για να μάθω τα παραπάνω ρε τρόμπα! :D

(πράγμα που έκανες εσύ)

Ποιός σου είπε ότι εμείς απλά «διαβάζουμε» τα conclusions του νευροακτινολόγου; Ιδιαίτερα στην ομάδα μου (που μας βλέπω!) μόνοι μας διαβάζουμε το 90% των exam. Μάλλον δεν έχεις καλούς συνεργάτες εκεί στην Γιούτα...

Lemme guess:

Which is... nothing?! :)

Λα Παστερία, Λα Παστερία, Λα Παστερία... ό,τι και να πεις ρε κακομοίρη είναι πάνω απ'το πανεπιστήμιο που σε ξέρασε, οπότε άσε τις "farce" για τη σχολή που τελείωσες (Ελλάδα). ;)

Πήγε ο κάθε τσόμπανος Αμερική στο τελευταίο κωλοχώρι και γυρίζει με το 6-λιτρο ημιφορτηγό του και μας τη λέει ότι στην Ευρώπη δεν κάνουμε τίποτα... :P

Μάλλον δεν θυμάσαι τα σχόλια που ακούστηκαν όταν επιτέλους αποσύρθηκε η παλιά χημεία. Όταν εγώ είδα που διαβάζουν χημεία οι Ιταλοί τελειόφοιτοι ντράπηκα για το πόσο πίσω ήμασταν.

Το ξέρω. :)

Μην ντρέπεσαι. Σκέψου πως όταν σε τεμαχίσουν μετά το πείραμα θα είσαι ένας αρουραίος που θα έχει συνεισφέρει στην επέκταση της ιατρικής γνώσης και επιστήμης.

Κοίτα να δεις που πέσαμε στην περίπτωση ,

Η εκπαίδευση μου στις απεικονιστικές τελείωσε μεσοβδόμαδα και μαζί της και οι ατελείωτες ώρες μπροστά σε trust PC .

Άρα θα αναγκαστώ να αποχωριστώ τις αγαπημένες μου ιστορίες φρίκης σχετικά με τις εξετάσεις, εκτός Σαββάτου ,τουλάχιστον μέχρι μέσα Ιανουαρίου που αρχίζει το pooling of studies.

Missing you already!

Μου φαίνεσαι λίγο αναστατωμένος από την ‘πρόταση’ μου στον φεγγάρω .Φοβάμαι ότι η έρευνα στην οποία μετέχω είναι απλά ταπεινή ,κλινική δουλειά βασιζόμενη σε echo&MRI και απλά αστειευόμουν όταν αναφέρθηκα σε rat vacancy.

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό μπορεί να εκληφθεί ως ανεύθυνος αστεϊσμός με τις ελπίδες ενός νέου σαν εσένα που αναζητεί το δρόμο του, και πιθανώς αναζητεί και ο ίδιος μια αντίστοιχη ευκαιρία.

Ζητώ συγνώμη, και υπόσχομαι αν μάθω για τίποτε ομάδες που δουλεύουν με χοίρους , να προωθήσω το CV σου αν θες .

Πιθανώς βέβαια θα ήταν σκόπιμο να δουλέψεις λίγο τα social skills σου , προκειμένου να σε ανεχτούν οι μελλοντικοί ‘συνάδελφοι’ σου

Ξέρω ότι οι νευρολόγοι ‘διαβάζετε’ απεικονιστικές (ή ότι έτσι ισχυρίζεστε...) σχεδόν όσο καλά ξέρω ότι η αμφισβήτηση αυτού είναι από τα καλύτερα κουμπιά που μπορεί να πατήσει κανείς για να σας κάνει να πηδήξετε στο ταβάνι...

Sorry bout that, απλά δεν βρίσκω κανένα πιο junior neuro από εμένα εδώ για να τολμήσω να παίξω και εγώ όπως τα αλλά παιδάκια στην καρδιολογία.

Πάραυτα, το ‘διάβασμα’ διαφέρει από την διεξαγωγή...Frequencies, sequences …whole different ballgame..

[Ελπίζω τα περί πειραματόζωων να μην εκληφθούν ως έλλειψη σεβασμού προς όποιον κάνει βασική έρευνα. αυτή είναι η πραγματικά σημαντική έρευνα. απλά εγώ δεν μπορούσα να ασχοληθώ

1ον γιατί λέω να την κάνω σε 1,5 χρόνο-πιθανότατα ανεπαρκές διάστημα για βασική δημοσίευση-

2ον κανένας εδώ δεν δίνει σοβαρό βασικό project σε άτομα χωρίς εμπειρία εργαστηρίου και σε part time βάση.]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK, καλή τύχη. :)

(κι επιτέλους με τα «ελληνικά»)

BTW, δε μ'ενδιαφέρει να το κάνουμε peeing contest ανάμεσα σε Νευρολόγους και Καρδιολόγους. Αν πιστεύεις ότι μια απ'τις δύο κατηγορίες είναι καλύτερη απ'την άλλη δε θα σε σταματήσω... γούστα είναι αυτά. Το σίγουρο είναι ότι δε σου φταίω εγώ αν δεν έχεις γνωρίσει Νευρολόγους της προκοπής ως τώρα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P Για να επανέλθουμε στο αρχικό μας θέμα,τρέμε Sperrgebiet,ο Τρακατέλλης σε ακολουθεί κατά πόδας...

Στα... τρία η N.Δ.

ME ΤΡΕΙΣ γραμμές εμφανίστηκε η N.Δ. στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, στο θέμα της οδηγίας για την καταγραφή των δεδομένων από τηλεφωνήματα και το Διαδίκτυο. Τέσσερις ευρωβουλευτές (οι κ.κ. Χατζηδάκης, Τρακατέλλης, Βακάλης και Γλαβάκης) υπερψήφισαν την οδηγία.

:anavwfwties: Sperrgebiet,όπου και να πας θα σε βρει,με ό,τι IP και να εμφανιστείς θα σε ανακαλύψει,κρύψου η κατάρα του φεγγαρώ Τουτα-όλα-τα-παρακολουθών θα σε ακολουθεί μέχρι να σε πίασει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.