Jump to content

Να ποιοι ευτελίζουν το πανεπιστήμιο


spergebiet

Recommended Posts

Πάντως Alex77 δεν γίνεσαι γιατρός επειδή έχεις το χρήμα να πας στο εξωτερικό ή επειδή είναι ο μπαμπάς καθηγητής. Ιατρός γίνεσαι γιατί το γουστάρεις κ αξίζεις να μπείς σε αυτή τη σχολή. Επειδή σπουδάζετε στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι σαν αξίζει να ασκήσετε το λειτουργημα της ιατρικής. Απλά είχατε τη τύχη να είστε απο ευκατάσταστη οικογένεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply
Πάντως Alex77 δεν γίνεσαι γιατρός επειδή έχεις το χρήμα να πας στο εξωτερικό ή επειδή είναι ο μπαμπάς καθηγητής. Ιατρός γίνεσαι γιατί το γουστάρεις κ αξίζεις να μπείς σε αυτή τη σχολή. Επειδή σπουδάζετε στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι σαν αξίζει να ασκήσετε το λειτουργημα της ιατρικής. Απλά είχατε τη τύχη να είστε απο ευκατάσταστη οικογένεια.

Άιντε. Φτου κι απ'την αρχή. emno

(έχει δίκιο η Άννα, τί θέλω και παίρνω μέρος σε συζητήσεις δίχως νόημα...) emmissing

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα είναι δυνατόν κάθε λίγο και λιγάκι να λέγονται τα ίδια πράγματα?

Είναι πάρα πολύ κουραστικό...

Λοιπόν, όποιος επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια περί πανελληνίων και step 1, step 2 κοκ, ας κάνει ένα search στο forum. Δεν υπάρχει κάτι που να μην έχει ήδη αναφερθεί.

Είναι πραγματικά πολύ κουραστικό να λέγονται τα ίδια συνέχεια.

emboredemeleos

By the way... o καθηγητής έχει χρόνο μεταξύ ευρωπαϊκών υποχρεώσεων και πανεπιστημίου να γράψει δύο γραμμές εδώ? Θα έλυνε κάθε πρόβλημα, με πρωτότυπο τρόπο μάλιστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά οκ. Θα συζητάμε αν ο καθηγητής μπεί κ απαντήσει ο ίδιος!!!! Αααααααααχαχαχαχαχαχααχαχχααχαχαχαχααχχαχαχαχαχ. Απλά έχει δεσμευτεί για ορισμένα πραγματάκια ο Φεγγάρω. Απο περιέργεια κ μόνο περιμένω ΑΑΑΑΑΑΝ θα απαντήσει ο καθηγητής κ τί θα πεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέψου όμως πόσο θα ήταν πρωτοπόρος, αν ερχόταν να γράψει εδώ!

Γιατί, όσο κι αν ανεπίσημο ένα απλό forum στο internet, ίσως να το διαβάζουν και κάποιοι καθηγητές... όσοι τουλάχιστον χρησιμοποιούν το internet... ή οι βοηθοί τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως Alex77 δεν γίνεσαι γιατρός επειδή έχεις το χρήμα να πας στο εξωτερικό ή επειδή είναι ο μπαμπάς καθηγητής. Ιατρός γίνεσαι γιατί το γουστάρεις κ αξίζεις να μπείς σε αυτή τη σχολή. Επειδή σπουδάζετε στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι σαν αξίζει να ασκήσετε το λειτουργημα της ιατρικής. Απλά είχατε τη τύχη να είστε απο ευκατάσταστη οικογένεια.

Οκ Αγγελε. Αφου το λες εσυ παω να σκισω την αδεια επαγγελματος.

Σοβαρα τωρα, απο τους ανθρωπους που θα μου πουν αν εχω το δικαιωμα να ασκω ιατρικη, εισαι στον πατο μιας πααααααρα πολυ μακριας λιστας. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Well after step1 (92), step 2 (99), MRCP part 1(1st take)

emofftopic το ξέρω...

...αλλά εξαιρετικά ενδιαφέρων συνδυασμός εξετάσεων.

Φαντάζομαι κυνηγούσες μια από τις εύκολες ειδικότητες στις ΗΠΑ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα είναι δυνατόν κάθε λίγο και λιγάκι να λέγονται τα ίδια πράγματα?

Είναι πάρα πολύ κουραστικό...

Σκέψου πόσο κουραστικό θα ήταν αν ξεσηκώνονταν κι από άλλες σχολές και αρχίζαν να λένε για τις ορδές αποφοίτων που πάνε Αγγλία και γυρίζουν δικηγόροι, μηχανικοί, δημοσιογράφοι, αρχιτέκτονες, κλπ.

Όλοι άχρηστοι. emno

Καλύτερα ΤΕΙτζής στην Ελλάδα, παρά πανεπιστήμονας έξω.

(αμαλάχει ναούμε)

Λοιπόν, όποιος επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια περί πανελληνίων και step 1, step 2 κοκ, ας κάνει ένα search στο forum. Δεν υπάρχει κάτι που να μην έχει ήδη αναφερθεί.

Άσε τα παιδιά να κάνουν το κομμάτι τους. Μετά λένε πως μόνο εγώ μιλάω για τον εαυτό μου. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic το ξέρω...

...αλλά εξαιρετικά ενδιαφέρων συνδυασμός εξετάσεων.

Φαντάζομαι κυνηγούσες μια από τις εύκολες ειδικότητες στις ΗΠΑ :P

Naaahhh

Basically, looking for a job while taking step1 (took step 2 first)

And some money for step 2CS and interviews (overstretched my budget and my timeframe with step 2 – I knew it was my strong point and wanted to definitely nail that, ended up paying the price)

Don’t worry,

If I manage to get a place in an IM with a decent cardiology placement record in 2007…

I am buying a hat …

(I leave a small window for staying if they give me an F2 spot , but I don’t see that happening…)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία, πριν ολοκληρώσεις τη μαγκιά σου περίμενε να τα δώσω κι εγώ και να σου αναφέρω τα σκορ μου. :)

Μην κάνεις σαν τα παιδάκια που απ'το δημοτικό πηγαίνουν στο γυμνάσιο και τη λένε στους μικρούς που μόλις πριν ένα χρόνο πριν μοιραζόντουσαν το ίδιο σχολείο. <_<

emarup

Πολλά ζόρια... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά το "electronic trash talking" το κάνεις εσύ αυτή τη στιγμή. Δυστυχώς μας χωρίζει ένας ωκεανός για να στ'αποδείξω...

Ok…, if anyone else understands the syntax of this please jump in and enlighten me…. :blink:

Perhaps it is because I work for the NHS linked to a public higher institution that I fail to comprehend this

Effectively I am another ‘civil servant’ who ‘knows that you graduated from a private school’ <_<

Perhaps our prejudice of you interferes with our understanding of your writings

(Ok it’s a continent instead of an ocean but that is beside the point)

If you were here, how exactly would you ‘prove’ that this is trash talking?

Would you run some ‘experiments’ on it?

Use some sort of ‘trash talking detection assay’?

Would you host a great conference, inviting world experts on trash talking to discuss this case report?

But I guess, you probably have developed some objective trash talking detection technique that requires geographical proximity, over at la pasteria

Given that you are so technologically advanced there, it makes scene :rolleyes:

For starters, μπορείς να σταματήσεις να λες βλακείες, that's what you can do, bitch.

Ooooooo emfear emfear emfear

BIG E-MAN II emweight_lift2

emmatrix1

Coming to an internet cafe near you….

‘AltaVista baby’

emmissing

emkwlos:lol:

Ωραία, πριν ολοκληρώσεις τη μαγκιά σου περίμενε να τα δώσω κι εγώ και να σου αναφέρω τα σκορ μου.

Μην κάνεις σαν τα παιδάκια που απ'το δημοτικό πηγαίνουν στο γυμνάσιο και τη λένε στους μικρούς που μόλις πριν ένα χρόνο πριν μοιραζόντουσαν το ίδιο σχολείο.

These are standardized exams!

What do I care what you score?

A few tens of thousands have taken them over the last few years and my score is shaped by comparison with everyone else’s.

What do I care how you will do? You think that the medical world is holding its breath, waiting for you to boost the credibility of those standardized exams?

Or is it that the universe revolves around you?

If you were capable of focusing on anything remotely different from your ridiculously hypertrophic ego, you might have actually realized that what I was saying was that medical training never really ends…

And that especially the first 10-15 years after graduation require a much greater commitment to learning than med school does (that is if you are remotely serious about medicine)

Όταν περάσεις αυτό το στάδιο μπορείς να επιχειρηματολογήσεις. Πάντως μέχρι στιγμής τα παραπάνω 4 σημεία απ'τα 4 αντίστοιχα σημεία των βιβλίων-ύλης που ανέφερα δε μου χρειάστηκαν πουθενά στην ιατρική.

Βέβαια, εσύ που κάνεις χαλάουα συνέχεια το «κερί καρναούμπα» μπορεί να σου φαίνεται και χρήσιμο, τι να πω.

Since your are ‘brilliant’ enough to repeat your ludicrous basic science argument, which I consciously ignored the first time round-hoping that you were not being serious about it,

Research in the UK is a prerequisite for all physicians who want to advance in training (right or wrong) .I don’t know about waxes

But I know that I didn’t wait for med school to teach me what a cell or what Golgi is

I didn’t wait for med school to teach me what lipids or what chemical bonds are

I didn’t wait for med school to teach me basic genetics concepts

I didn’t wait for med school to teach me what the characteristics and the basic physics of waves and radiation are

(Unlike you neuro guys in cardiology we actually have to know our own imaging instead of just read what the MRI guy wrote for us)

I didn’t wait for med school to teach me how to write a coherent understandable text

The origins of the comprehension of these concepts predate my involvement with med school

And all these concepts are completely relevant to what I am doing today.

But I guess you own medical knowledge is so advanced that all these are irrelevant

I am sure that over in your labs at la pasteria you have proved that the whole DNA thing was a farce, that electromagnetic radiation is a concoction etc. and that you are currently operating on entirely different concepts

Not being dumb enough to focus on waxes is part of the evaluation you are being subjected to

So, ….tough!

Καλή δικαιολογία για να μην ενημερώνεσαι... χμμ.

Yeah right, you got it!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε έχε χάρη που είμαστε ελλαδιστάν στο θέμα των ειδικοτήτων αλλιώς δεν θα κάναμε αυτή τη κουβέντα τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok…, if anyone else understands the syntax of this please jump in and enlighten me…. :blink:

Perhaps it is because I work for the NHS linked to a public higher institution that I fail to comprehend this

Effectively I am another ‘civil servant’ who ‘knows that you graduated from a private school’ <_<

Perhaps our prejudice of you interferes with our understanding of your writings

(Ok it’s a continent instead of an ocean but that is beside the point)

If you were here, how exactly would you ‘prove’ that this is trash talking?

Would you run some ‘experiments’ on it?

Use some sort of ‘trash talking detection assay’?

Would you host a great conference, inviting world experts on trash talking to discuss this case report?

But I guess, you probably have developed some objective trash talking detection technique that requires geographical proximity, over at la pasteria

Given that you are so technologically advanced there, it makes scene :rolleyes:

Καλά κολλητέ αφιερώνεις. :P

Πού είσαι ρε υποβοηθός στο ΝΗS κι έχεις χρόνο να γράφεις στο forum κατεβατά ολόκληρα μεσημεριάτικα;

Ooooooo emfear emfear emfear

BIG E-MAN II emweight_lift2

emmatrix1

Coming to an internet cafe near you….

Δεν σε απείλησα, γι'αυτό μη γίνεσαι γραφικός (παραπάνω απ'όσο είσαι)... :_

These are standardized exams!

What do I care what you score?

A few tens of thousands have taken them over the last few years and my score is shaped by comparison with everyone else’s.

What do I care how you will do? You think that the medical world is holding its breath, waiting for you to boost the credibility of those standardized exams?

Αν δε σ'ενδιαφέρει τότε μην μας τα γράφεις ως κριτήρια ακαδημαϊκής δεινότητας. Το ότι τα έγραψες μπράβο σου.

Get back to your lab now, rat! ;)

Or is it that the universe revolves around you?

If you were capable of focusing on anything remotely different from your ridiculously hypertrophic ego, you might have actually realized that what I was saying was that medical training never really ends…

And that especially the first 10-15 years after graduation require a much greater commitment to learning than med school does (that is if you are remotely serious about medicine)

Δώσε μας τα φώτα σου σοφέ άνδρα. Για πες, πως ήταν τα 10-15 σου χρόνια μετά τη σχολή.

Σβέλτα γιατί ήδη νυστάζω...emnysta

Since your are ‘brilliant’ enough to repeat your ludicrous basic science argument, which I consciously ignored the first time round-hoping that you were not being serious about it,

Research in the UK is a prerequisite for all physicians who want to advance in training (right or wrong) .I don’t know about waxes

Και η έρευνα στην Ιταλία ανταμείβεται με αρκετούς βαθμούς για την απόκτηση μιας θέσης ειδικότητας. Αν δεν ξέρεις λοιπόν, μη μιλάς.

.

But I know that I didn’t wait for med school to teach me what a cell or what Golgi is

I didn’t wait for med school to teach me what lipids or what chemical bonds are

I didn’t wait for med school to teach me basic genetics concepts

I didn’t wait for med school to teach me what the characteristics and the basic physics of waves and radiation are

I didn’t wait for med school to teach me how to write a coherent understandable text

Κι εγώ δεν περίμενα τις Πανελλαδικές για να μάθω τα παραπάνω ρε τρόμπα! :D

(πράγμα που έκανες εσύ)

(Unlike you neuro guys in cardiology we actually have to know our own imaging instead of just read what the MRI guy wrote for us)

Ποιός σου είπε ότι εμείς απλά «διαβάζουμε» τα conclusions του νευροακτινολόγου; Ιδιαίτερα στην ομάδα μου (που μας βλέπω!) μόνοι μας διαβάζουμε το 90% των exam. Μάλλον δεν έχεις καλούς συνεργάτες εκεί στην Γιούτα...

The origins of the comprehension of these concepts predate my involvement with med school

And all these concepts are completely relevant to what I am doing today.

Lemme guess:

Which is... nothing?! :)

But I guess you own medical knowledge is so advanced that all these are irrelevant

I am sure that over in your labs at la pasteria you have proved that the whole DNA thing was a farce, that electromagnetic radiation is a concoction etc. and that you are currently operating on entirely different concepts

Λα Παστερία, Λα Παστερία, Λα Παστερία... ό,τι και να πεις ρε κακομοίρη είναι πάνω απ'το πανεπιστήμιο που σε ξέρασε, οπότε άσε τις "farce" για τη σχολή που τελείωσες (Ελλάδα). ;)

Πήγε ο κάθε τσόμπανος Αμερική στο τελευταίο κωλοχώρι και γυρίζει με το 6-λιτρο ημιφορτηγό του και μας τη λέει ότι στην Ευρώπη δεν κάνουμε τίποτα... :P

Not being dumb enough to focus on waxes is part of the evaluation you are being subjected to

So, ….tough!

Μάλλον δεν θυμάσαι τα σχόλια που ακούστηκαν όταν επιτέλους αποσύρθηκε η παλιά χημεία. Όταν εγώ είδα που διαβάζουν χημεία οι Ιταλοί τελειόφοιτοι ντράπηκα για το πόσο πίσω ήμασταν.

Yeah right, you got it!

Το ξέρω. :)

Μην ντρέπεσαι. Σκέψου πως όταν σε τεμαχίσουν μετά το πείραμα θα είσαι ένας αρουραίος που θα έχει συνεισφέρει στην επέκταση της ιατρικής γνώσης και επιστήμης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόσο ωραία κουβέντα και την χάλασε ο... συνήθης ύποπτος (εντάξει, σήμερα, τον προκαλέσανε και από πάνω). Τελοσπάντων αν δεν καταλαβαίνει κανείς πως, με τα scores που αναφερθήκαν, ο... τσοπάνος θα πάει τελικά σε βαρβάτο πανεπιστημιακό πρόγραμμα, δεν του φταίω εγώ.

(Μιλάμε για πολύ ζόρι :P )

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, πολύ μου άρεσε η ιδέα του ioan να γράψει ο ενδιαφερόμενος ή ο «εκπρόσωπος» του μια απάντηση σε όσα ακούστηκαν. :)

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έτσι πως τρώγονται ορισμένοι σαν τα κοκόρια εδώ μέσα, μάλλον θα απέφευγα να απαντήσω επώνυμα, και ας με έπνιγε το δίκιο... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω φεγγάρω αν έκατσες να διαβάσεις τα ποστ που έχω κάνει τα τελευταία 4 χρόνια για να το βρεις αυτό, σε θαυμάζω!!!! Καταρχήν, όπως είπα και στον Γουιζ, χαλάρωσε κι εσύ...take it easy. Εγώ είπα ότι αν ένας φίλος μου με έκανε έτσι ρόμπα στα ίντερνετ και στα φόρα, είτε αφελή θα τον θεωρούσα είτε μη φίλο. Ο Τρακατέλλης προφανώς έχει άλλη άποψη. Τί να κάνουμε τώρα; Έτσι όπως τα έγραψες, έστειλες και εμαιλ, θα μας κάνεις μύνηση, μήπως θα μας φέρεις και την αστυνομία; Ξεκόλλα. Και κατάλαβε πως ότι κι αν σου είναι η οικογένεια Τρακατέλλη, πιο πολύ τους εκθέτεις με το να το συνεχίζεις. Και ο σπέργκερ δεν είπε τίποτα λάθος από όσο κατάλαβα. Η ιστορία είναι αληθινή, οι υποθέσεις που έκανε (ότι δηλαδή περνούσαν τα μαθήματά λόγω ονόματος) είναι λάσπη; ’σε βρε φεγγάρω. Έσταξε η ουρά του γαιδάρου και που το είπε ο σπέργκερ. Κάνεις θέμα από εκεί που δεν υπάρχει...πόσες σελίδες θρεντ θα σου πάρει να το καταλάβεις; Για το θέμα που ανέφερες για μένα....για την ιστορία να σου πω ότι επειδή είχα κάτι άλλες σκοτούρες στο κεφάλι μου, ούτε ρώτησα ούτε έμαθα ποιό ήτο το μπουμπουκάκι. Επίσης, αν πρόσεξες, δεν ήμουν εγώ που το ρουφιάνεψα. επίσης αν ξαναματαπρόσεξες τελικά δεν αναφέρθηκε το όνομα. επίσης αν τύχει και ο τυπάκος είναι στην δική σου λίστα και έχει και το όνομά του σε άλλες δέκα, κάνοντας και την δική σου αναμονή να φτάνει στα 6 χρόνια, μείνε ηθικός (με την δική σου λογική) και μην τον καρφώσεις. Αλλά αν σε πούνε οι άλλοι μεγάλο θύμα, μην σου φανεί περίεργο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε μας τη χαρη σε παρακαλω.

Εχετε μαζευτει εδω μεσα ενας συρφετος και προσπαθειτε να πεισετε τον κοσμο πως οποιος δεν εχει περασει πανελληνιες δεν κανει για γιατρος ή δεν σπουδασε σωστα.

Και την πεφτετε κι ολας σε οποιον τολμαει να εχει αντιθετη αποψη.

Δε θα γινει επιτελους αυτη η αξιολογηση των Ελληνικων πανεπιστημιων ? Τοτε θ'αρχισει το παρτι...

Ας δούμε πόσους τρόπους έχει να γίνει κανείς γιατρός στην Ελλάδα σήμερα

- Εισαγωγή σε Ελληνική Ιατρική με πανελλήνιες

- Σπουδές σε Ιατρική εκτός ΕΕ και επιτυχία σε ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ

- Σπουδές σε Ιατρική εκτός ή εντός ΕΕ και μεταγραφή σε Ελληνική Ιατρική

- Σπουδές σε Ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ και επιτυχία σε κατατακτήριες

- Εισαγωγή σε Ελληνική Ιατρική ως αθλητής, ασθενής ή... οδοιπόρος

- Σπουδές σε κάποια Ιατρική της ΕΕ (έστω Ιταλία) μετά από αποτυχία στις πανελλήνιες.

Το ερώτημα δεν είναι ποιος αξίζει για γιατρός ή ποιος σπούδασε σωστά.

Όλοι δυνητικά μπορούν να γίνουν καλοί γιατροί

Το ερώτημα είναι ποιος θα ήθελες να περιθάλπει τους γονείς σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με απλά λόγια, όποιος γίνεται γιατρός στην Ελλάδα, κρίνεται μονάχα σε προπτυχιακό επίπεδο μέσω των Πανελληνίων. Μετά είναι κατηφόρα.

Οι καλύτεροι είναι όσοι έρχονται δαγκωτοί με μεταγραφή από καμιά Ρουμανία, Ουγγαρία, Τσεχία ή Βουλγαρία... γιατί βαπτίζονται στο ελληνικό σύστημα, δίχως καν πανελλήνιες. Θέλει όμως μεγάλο βύσμα.

Όσοι έρχονται από Ιταλία πρέπουν να υποστούν τη μαλακία κάποιων που έχουν μείνει στα χρόνια της χούντας και των ορυχείων του Βελγίου.

Όσοι έρχονται από Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία ή υπόλοιπη EU πρέπει να υποστούν το κόμπλεξ των σερβιτόρων τουριστικών περιοχών.

Όσοι είναι στις ΗΠΑ, ακόμα και αν προέρχονται από Ελλάδα, θεωρούν τον εαυτό τους υπεράνω όλων, κρίνουν όλους, μα δεν σκέφτονται τις πολλαπλές ταχύτητες της τσέπης, όπως ακριβώς και NHS, medicaid και medicare.

Οι από Ρουμανίες, Σερβίες και υπόλοιπες περι τον Δούναβη, είναι οι φτωχοί συγγενείς.

emarup Ρε usmeds, αν κρίνουμε όλα, χρησιμοποιώντας υπεραπλουστεύσεις και γενικεύσεις, βγαίνει μιά εικόνα όπως η πάνω.

Το πρόβλημα είναι πως όλοι έρχονται/είναι στην Ελλάδα. Ακόμη και αυτοί που φεύγουν για Αγγλίες και Αμερικές, τη θέση στη λίστα δεν τη σβήνουν. Η σιγουριά αρέσει σε όλους. Ακριβώς όπως κάποιους βολεψάκιδες που θέλουν να είναι γιατροί μόνοι τους, σωτήρες της πατρίδας σε πόλεις και χωριά, μα μόλις βλέπουν πως η ιατρική δεν είναι φέουδο, ουρλιάζουν πως ο χώρος είναι κορεσμένος (μα για τα δικά τους παιδιά υπάρχει πάντα θέση).

Όποιος πάει έξω, γίνεται πρωταρχικά γιατρός για να ασκήσει ΕΚΕΙ.

Όποιος πάει έξω για την ειδικότητα, πάει για να ασκήσει ιατρική πρωταρχικά ΕΚΕΙ.

Προκαλώ να πάει να σβήσει το όνομά του από τις λίστες όποιος φεύγει για την ειδικότητα έξω, δίχως να περιμένει να τον φωνάξουν.

Προκαλώ να μείνει στη Ρουμανία, Τσεχία, Ουγγαρία, Βουλγαρία κοκ όποιον τελειώνει ιατρική εκεί.

Προκαλώ να έρθει έστω και ένας και να παρουσιάσει στοιχεία από τα οποία αποδεικνύεται πως η ιατρική της Ιταλίας είναι του κώλου από τα χρόνια της Χούντας και ύστερα.

Προκαλώ να έρθει έστω και ένας και να υποστηρίξει πως για να πάς για ειδικότητα στις ΗΠΑ δεν κοστίζει ένα κάρο λεφτά.

Προκαλώ να έρθει έστω και ένας και να υποστηρίξει πως οπουδήποτε αλλού (έξω από την Ελλάδα) η επιλογή για τις ειδικότητες είναι αντικειμενική, δίχως την υποκειμενικότητα της προσωπικής επιλογής του κάθε υπεύθυνου.

Επειδή έχω περάσει ιδιαίτερες δυσκολίες (και εξακολουθώ να περνάω) εξοργίζομαι όταν ακούω απολυτότητες που με αφορούν έμμεσα ή άμεσα. Όταν κάποιος δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα λέει μετά ό,τι μαλακία περάσει από το κεφάλι του.

Για παράδειγμα γιατί δεν μιλάει κανένας για τα χρήματα και τις διάφορες κοινωνικές προελεύσεις που μπορεί να έχει ο καθένας μας?

Θα μπορούσα εγώ να έχω τις γνωριμίες ή και απλά την οικονομική ηρεμία πολλών άλλων που βγαίνουν και πετάνε μιά μπούρδα, μόνο και μόνο επειδή αισθάνονται υπό απειλή?

Επειδή ο καθένας έχει τη δική του ιστορία, πρέπον θα ήταν να σταματήσουν οι προσβλητικές γενικεύσεις.

Τέλος, επιστρέφοντας στο topic, ο πάνω καθηγητής, είναι πολιτικός και όχι μόνο ακαδημαϊκός. Για το λόγο αυτό η ντροπή είναι διπλή. Δυστυχώς στην Ελλάδα (όπως και στην Ιταλία) θέλουν αξιοκρατικές διαδικασίες, για τα μάτια του κόσμου μόνο. Δύο μέτρα και δύο σταθμά, τα οποία είναι καλά, όταν είμαστε από τους ευνοημένους.

Μάλιστα να προσθέσω πως οι περισσότεροι που το παίζουν τσιφλικάδες της ιατρικής, το κάνουν με χρήματα του κράτους, σε δημόσια νοσοκομεία και πανεπιστήμια (όπως και πάρα πολλοί πολιτικοί). Μα είναι εύκολο να είναι κανείς πούστης με τον κώλο του άλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόσο ωραία κουβέντα και την χάλασε ο... συνήθης ύποπτος (εντάξει, σήμερα, τον προκαλέσανε και από πάνω).

Α εγώ πάλι φταίω έτσι; Απλά με προκαλέσανε ε;

Τα post του Ptca είναι στα όρια libel φυσικά πάντα κρυμμένος πίσω απ'την ανωνυμία του Internet και πέντε αράδων αγγλικών.

Τελοσπάντων αν δεν καταλαβαίνει κανείς πως, με τα scores που αναφερθήκαν, ο... τσοπάνος θα πάει τελικά σε βαρβάτο πανεπιστημιακό πρόγραμμα, δεν του φταίω εγώ.

(Μιλάμε για πολύ ζόρι :P )

Α "θα" πάει; ΘΑ πάει; :P

A γιατί πάνω φαινότανε έτσι όπως έγραψε ότι του προσφέραν ήδη tenure θέση κάπου στη Bethesda... <_<

Πού όμως; Όλα στα ranking παίζονται. Φτάνει πλέον αυτή η αμερικανο-διαφήμιση ότι και καλά εμείς στην Ευρώπη δε μαθαίνουμε τίποτα και όλα τα μαθαίνουν οι "φωστήρες" που πάνε στις ΗΠΑ. Αλλά και να πηγαίνει σε top ίδρυμα αν βγάλουμε το μέσο όρο ανάμεσα στο top ίδρυμα που είναι τώρα με το μετριότατο και εκτός ranking ΕΚΠΑ (ή όπου αλλού ήταν) φτάνουμε κάπου στις επιδόσεις του... Λα Παστερία! :P

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έτσι πως τρώγονται ορισμένοι σαν τα κοκόρια εδώ μέσα, μάλλον θα απέφευγα να απαντήσω επώνυμα, και ας με έπνιγε το δίκιο... emno

Εγώ δεν είμαι σαν τον fip-Marinos-Georgeo2005. Eγώ δε θα σε δυσφημούσα αν έβλεπα πως σε λένε και που είσαι. Απλά θα σε πίστευα ότι όντως είσαι αυτός που πρεσβεύεσαι... <_<

Ας δούμε πόσους τρόπους έχει να γίνει κανείς γιατρός στην Ελλάδα σήμερα

- Εισαγωγή σε Ελληνική Ιατρική με πανελλήνιες

- Σπουδές σε Ιατρική εκτός ΕΕ και επιτυχία σε ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ

- Σπουδές σε Ιατρική εκτός ή εντός ΕΕ και μεταγραφή σε Ελληνική Ιατρική

- Σπουδές σε Ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ και επιτυχία σε κατατακτήριες

- Εισαγωγή σε Ελληνική Ιατρική ως αθλητής, ασθενής ή... οδοιπόρος

- Σπουδές σε κάποια Ιατρική της ΕΕ (έστω Ιταλία) μετά από αποτυχία στις πανελλήνιες.

Δε μου λες, μια 7η επιλογή (η δικιά μου) δεν παίζει; :blink:

- Σπουδές σε κάποια Ιατρική της ΕΕ (έστω Ιταλία, γιατί τί έχει η Ιταλία, ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ; ) μετά από συνειδητοποιημένη απόφαση στην 1η Λυκείου

Το ερώτημα δεν είναι ποιος αξίζει για γιατρός ή ποιος σπούδασε σωστά.

Όλοι δυνητικά μπορούν να γίνουν καλοί γιατροί

Το ερώτημα είναι ποιος θα ήθελες να περιθάλπει τους γονείς σου;

Εφόσον δεν έχουν γίνει παρανομίες δυνητικά ΟΛΟΙ οι παραπάνω αξίζουν να γίνουν γιατροί. Επίσης, ξεχνάς να υπογραμμίσεις πως μετά το πτυχίο υπάρχουν άλλα 3-7 χρόνια μετεκπαίδευσης ως ειδικευόμενος που συνεχίζεις να μαθαίνεις...

Με άλλα λόγια, θα δω ΠΟΥ και ΠΩΣ έκανε την ειδικότητά του και μετά θα κρίνω ποιός θα περιθάλψει τους γονείς μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Σπουδές σε κάποια Ιατρική της ΕΕ (έστω Ιταλία, γιατί τί έχει η Ιταλία, ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ μετά από συνειδητοποιημένη απόφαση στην 1η Λυκείου

Εγώ δε θα σου πω αν έχει κάτι η Ιταλία, αλλά πρέπει να σου πω ότι αρκετές φορές εσύ μιλάς υποτιμιτικά για την Ιατρική που τελειώσαμε στην Αθήνα.

2ον, όταν ήσουν 1η Λυκείου ήσουν πόσο, ας πούμε 15 1/2 - 16 ετών. Δηλαδή τη απόφαση πήρες τότε και με ποια κριτήρια διάλεξες την Ιταλία?

Ρε συ με το συμπάθειο κιόλας, αλλά παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως:

1. Υπερώριμο από τα 16

2. Σούπερ φοιτητή - γιατρό - πανεπιστήμονα

3. Γνώστη επί παντός επιστητού..... (Για όλα έχεις άποψη και για όλους τους τομείς, δε σε έχω δει πουθενά να λες "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ")

4. ΣΙΓΟΥΡΟ αυριανό μεγαλο - ειδικευόμενο και ακολούθως μεγαλοεπιστήμονα

Τι να σου πω ρε συ.......... Αν είσαι και εμφανίσημος - πλούσιος, αδερφή δεν έχω, αλλά εχω μία γειτόνισσα ελεύθερη........

Πάντως σε μία κοινωνία μίζερη και μηδενιστική δεν ξέρω αν είναι απόλυτα κακό κάποιος να έχει σούπερ ουάου αυτοπεποίθηση....

Βέβαια αν ενδιαφέρεσαι για Αγγλία, στα περισσότερα person speficitation αναφέρεται ως essential το εξής:

"Awareness of own limitations "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα δεν είναι ποιος αξίζει για γιατρός ή ποιος σπούδασε σωστά.

Όλοι δυνητικά μπορούν να γίνουν καλοί γιατροί

Το ερώτημα είναι ποιος θα ήθελες να περιθάλπει τους γονείς σου;

Αντιπαρερχομαι τις εξοφθαλμα παραλογες δηλωσεις των 2 πρωτων προτάσεών σου και απαντω στην τριτη : the good kind.

Και σου δηλωνω με καθε ειλικρινεια πως και εγω και οι γονεις μου, εχουμε ταλαιπωρηθει απο κακους γιατρους και καλους γιατρους που πηραν κακες αποφασεις. Καποιοι απο αυτους ηταν και πανεπιστημιακοι.

Αν τυχει να στειλεις ποτε καποιον ασθενη σου στο λιπιδολογικο εργαστηριο του Ωνασειου, μην του πεις να ρωτησει απο ποιο πανεπιστημιο αποφοιτησε ο επικεφαλης. Ουτε το αν παιδευτηκε να περασει το Δικατσα... Φιλικη συμβουλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε θα σου πω αν έχει κάτι η Ιταλία, αλλά πρέπει να σου πω ότι αρκετές φορές εσύ μιλάς υποτιμιτικά για την Ιατρική που τελειώσαμε στην Αθήνα.

Αυτό έρχεται όταν πιάνετε τη σχολή μου στο στόμα σας ορισμένοι. :)

2ον, όταν ήσουν 1η Λυκείου ήσουν πόσο, ας πούμε 15 1/2 - 16 ετών. Δηλαδή τη απόφαση πήρες τότε και με ποια κριτήρια διάλεξες την Ιταλία?

Με το κριτήριο ότι ήταν η πλησιέστερη, ευρωπαϊκή, ποιοτική, ηλιόλουστη, και πλούσια γείτονα χώρα στην Ελλάδα, με ικανοποιητικό επίπεδο ιατρικών και πλούσιο πολιτισμό. Όπως έχω ξαναπεί, αν ήταν η ιβηρική χερσόνησος πιο κοντά θα πήγαινα Ισπανία! :P

Δυστυχώς Abitur δεν είχα αλλιώς θα δοκίμαζα και στη Γερμανία.

Ρε συ με το συμπάθειο κιόλας, αλλά παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως:

Πού; Δώσε αναφορές.

ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΛΑΣΠΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥ! :angry:

1. Υπερώριμο από τα 16

Θα βρεις παλιά μου post που έλεγα το ακριβώς αντίθετο. Πως ήμουν ΑΝΩΡΙΜΟΣ στα 16 μου. Γι'αυτό και δεν είχα όρεξη να στρωθώ αφιερώνοντας 2 χρόνια απ'τη ζωή μου σε μια «ρουλέττα» για εξετάσεις.

2. Σούπερ φοιτητή - γιατρό - πανεπιστήμονα

Δεν είμαι τίποτα απ'τα παραπάνω. Απλά είμαι ένας μέτριος προς καλός φοιτητής (για Έλληνας Ιταλίας αρκετά πάνω απ'το μέσο όρο) που βγάζει υψηλό γενικό, έχει χρωστούμενα τελευταίου έτους, και ασχολείται με τις νευροεπιστήμες για πτυχιακή.

3. Γνώστη επί παντός επιστητού..... (Για όλα έχεις άποψη και για όλους τους τομείς, δε σε έχω δει πουθενά να λες "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ")

Εκεί που ΔΕΝ ξέρω ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ αγαπητέ. Μ'έχεις δει ποτέ να γράφω για αθλητικά ή πολιτικά; Μ'έχεις δει ποτέ να γράφω ή να παίζω παιχνίδια στα αστειοthreads με τα παιχνιδόλεξα;

Αυτό που ξέρω είναι ότι η εκπαίδευσή μου και η σχολή που διάλεξα είναι καλύτερη από πολλούς που προσπάθησαν να με κοροϊδέψουν.

4. ΣΙΓΟΥΡΟ αυριανό μεγαλο - ειδικευόμενο και ακολούθως μεγαλοεπιστήμονα

Ξέρεις, η σιγουριά μου πηγάζει απ'το γεγονός ότι δεν έκλεψα πουθενά, είμαι προετοιμασμένος αρκετά καλά, και γενικότερα έχω καταφέρει αρκετά μέσα στη σχολή χωρίς τη βοήθεια κανενός. Αυτό σε συνδυασμό με το όνομα που έχει το uni μου στην Ευρώπη (και η ομάδα των καθηγητών που κάνω την πτυχιακή μου) μου δίνει την αίσθηση (ή ψευδαίσθηση για να είσαι ευχαριστημένος) ότι δεν θα κουραστώ τραγικά πολύ να βρω μια θεσούλα να ειδικευθώ.

Ιδιαίτερα μιας που αντιμετωπίζω την Ιατρική ως «όπου γης και πατρίς», δε βιάζομαι να γυρίσω Ελλάδα. Απ'τα 18 μου ζω μόνος έξω.

Βέβαια αν ενδιαφέρεσαι για Αγγλία, στα περισσότερα person speficitation αναφέρεται ως essential το εξής:

"Awareness of own limitations "

Να είσαι σίγουρος πως τις ξέρω τις δικές μου. Εσύ θυμήσου απλά να MH βάλεις "Proud Winner of Panhellenic Exams" γιατί απλά θα σου ρίξουν :splats: .

Γεια χαραντάν.

Αν τυχει να στειλεις ποτε καποιον ασθενη σου στο λιπιδολογικο εργαστηριο του Ωνασειου, μην του πεις να ρωτησει απο ποιο πανεπιστημιο αποφοιτησε ο επικεφαλης. Ουτε το αν παιδευτηκε να περασει το Δικατσα... Φιλικη συμβουλη.

Χεχεεχ, έλα λέγε πού; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΛΑΣΠΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥ! :.

Να είσαι σίγουρος πως τις ξέρω τις δικές μου. Εσύ θυμήσου απλά να MH βάλεις "Proud Winner of Panhellenic Exams" γιατί απλά θα σου ρίξουν :

1ον: Για το τελευταίο που αναφέρεις ποτέ δε θα βρεις ποστ δικό μου να το λέει αυτό......

Για τις αναφορές που μου ζητάς.

Στα 3 από τα 4 που σου είπα τα παραδέκτηκες μόνος σου, οπότε τη αναφορά θες?

Απλά σου αναφέρω ότι λίγα ποστς πιο πάνω μας είπες ότι ΣΤΑ 16 είχες την ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ (ΕΦΗΒΕΙΑ) ωριμότητα να αποφασίσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ για το μέλλον σου. Και σύμφωνα με εσένα έκανες την καλύτερη επιλογή....

Το αν είμαι μαλάκας όπως τόσο άθλια είπες, δεν το σχολιάζω. Απλά αν όπως έχω καταλάβω προσβλέπεις προς UK, τότε επειδή το ξέρω από πρώτο χέρι τα Αγγλάκια δεν ανέχονται ευέξαπτους που δε δέχονται καμία κριτική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον: Για το τελευταίο που αναφέρεις ποτέ δε θα βρεις ποστ δικό μου να το λέει αυτό......

Δε χρειάζεται, το υποννοείς. :splats:

Για τις αναφορές που μου ζητάς.

Στα 3 από τα 4 που σου είπα τα παραδέκτηκες μόνος σου, οπότε τη αναφορά θες?

Πουυυυυυυυυυυυυυυυυύ; <_<

Σου είπα ότι θεωρούσα τον εαυτό μου (1) ανώριμο στα 16, (2) καλούτσικο φοιτητή τώρα, (3) ξέρω κάποια πράγματα στα οποία εκφέρω γνώμη και άλλα τόσα που δεν, και (4) αισιόδοξο στην εύρεση εργασίας μετά το πτυχίο.

Τα παραπάνω απέχουν παρασάγγας απ'τα γεμάτα φθόνο, κακία, και ειρωνεία σχόλια που έκανες. Τέτοια αυτοπροβολή δεν έκανα εγώ. emno

Απλά σου αναφέρω ότι λίγα ποστς πιο πάνω μας είπες ότι ΣΤΑ 16 είχες την ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ (ΕΦΗΒΕΙΑ) ωριμότητα να αποφασίσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ για το μέλλον σου. Και σύμφωνα με εσένα έκανες την καλύτερη επιλογή....

Δείξε μου που το είπα. :)

Την επιλογή δεν την πήρα μόνος μου, ξέρεις, την πήρα με τους γονείς μου και τον αδερφό μου που ήταν μεγαλύτερος και είχε περάσει τη γλύκα των πανελλαδικών.

Το αν είμαι μαλάκας όπως τόσο άθλια είπες, δεν το σχολιάζω.

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Εγώ δεν είπα μαλάκα εσένα προσωπικά, εκτός κι αν παραδέχεσαι ότι πετάς λάσπη σε άτομα που δεν ξέρεις από σύμπλεγμα κατωτερότητας... Τότε με συγχωρείς, είσαι. Εγώ δεν έκανα ποτέ κάτι αντίστοιχο σε σένα.

Απλά αν όπως έχω καταλάβω προσβλέπεις προς UK, τότε επειδή το ξέρω από πρώτο χέρι τα Αγγλάκια δεν ανέχονται ευέξαπτους που δε δέχονται καμία κριτική.

Ωραία, ας με κρίνουν οι Βρετανοί. Σίγουρα δεν είναι σε θέση να με κρίνεις εσύ. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν είπα μαλάκα εσένα προσωπικά, εκτός κι αν παραδέχεσαι ότι πετάς λάσπη σε άτομα που δεν ξέρεις από σύμπλεγμα κατωτερότητας...

Ωραία, ας με κρίνουν οι Βρετανοί. Σίγουρα δεν είναι σε θέση να με κρίνεις εσύ. <_<

Ουδέποτε σε έκρινα (π.χ. Κώστα, Μάκη κτλπ) ως άτομο μιας και δε σε γνωρίζω.

Αυτό που κρίνω είναι τα γραφόμενα ενός χρήστη Prof.Wizard

Μπορεί αυτά που γράφεις έτσι όπως τα γράφεις να μου έβγαλαν εμένα κάτι άσχημο εκείνη την ώρα. Εφόσον όμως δεν έχουμε την πολυτέλεια να μιλάμε online αυτό είναι κάτι τουλάχιστον αναμενόμενο.

Προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο να αισθάνομαι κατώτερος από κανέναν.

Ουδέποτε ανέφερα κάτι για Ιατρικές Ευρώπης και πανελλήνιες και μου τη σπάει που συνέχεια αναφέρεσαι υποτιμιτικά χωρίς να ξέρεις τι γίνεται σε αυτά τα Πανεπιστήμια.

Επίσης μου τη σπάει το στυλάκι: Με περιμένει ειδικότητα σε αναγνωρισμένο ευρωπαΐκό κέντρο γιατί γαμάω και δέρνω. Πήγαινε βρε συ πρώτα και πες μας και εμάς το μυστικό να μην τρέχουμε σα μαλάκες να δουλεύουμε άμισθοι.

Μπορεί ως γενικότερο άτομο π.χ. να κάναμε και κολλητή παρέα, αλλά τα γραφόμενά σου με ενόχλησαν και το σχολίασα.

Εφόσον δε σε έβρισα, πιστεύω πως είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.