Jump to content

Να ποιοι ευτελίζουν το πανεπιστήμιο


spergebiet

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply
emarup

Ε ?!

Ναι...

Ημουν εκτος εαυτου, αλλα δεν ευθυνεσαι εσυ γι'αυτο....

Apologies.

PS

Την απαντηση σου παντως ακομα δεν την καταλαβα.

Accepted (I hope you are not retracting everything though-it is quite flattering to know that you think 1% of what I write is not μαλακιες! I am shooting for much lower than that)

Well, let’s see

I agree that I can provide a more user friendly version of my post (it is a bit ‘smart-ass’ phrased)

Indeed I did not understand your post

What I am basically asking is

Are you saying that ‘Trakatelis should have the ID details of sperger because he might like to interfere with his degree’?

If not, what does this mean?

Πολεματε για το δικαιωμα του καθενος μας να χεζει σε καθηγητικες εδρες και να σκουπιζεται με πτυχια ?

If you had ONLY told me that in your opinion what sperger did, should not be anonymous, because he has to bare legal responsibly for what he says.

I would have agreed but I would have pointed to the fact that I have already answered that

SPERGER IS NOT ANONYMOUS HERE!

So I will provide a more user friendly version of that as well

I don’t know the details of this forum’s privacy policy but it would be an enormous surprisefor me, if their policy is to protect user’s details facing a public prosecutor’s request.

That is a joke.

No site does that. It is, in fact, like assuming legal responsibility themselves about whatever a user writes. No one in their right mind does this!

And I know that no internet provider does this either.

So Sperger is EPONYMOUS as far as serious legal action is concerned.

(Unless he is posting using a connection-somehow- obtained under a bogus name, form a basement rented under a bogus name that he intends to torch in order to eliminate evidence…)

It is more or less like writing anonymously in a paper

If I go and ask that persons name –perhaps intending to find him on the street and beat him up-, they don’t have to tell me.

If I ask through the legal route, THEY HAVE TO tell me.

This apparent anonymity does not protect from legal consequences and you will be able to find that out once fegarw provides an update regarding that legal action.

The argument that I went in was whether the post should be taken off or not (and said that in my opinion that would be uncalled for)

I never suggested that sperger should not be legally responsible for what he writes

BTW, the ‘punk’ part is just lovely

Let me guess, you are going to e-shoot me as well?

Clint!

Best

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω μια ερωτηση ? Εσεις οι υπερασπιστες του free speech -ο ptca, ο usmeds, ο Sovereign και οι υπολοιποι- τι ακριβως υπερασπιζεστε ? Ειστε κατι σαν ενα αντιστροφο του Anti-defemation league ? Πολεματε για το δικαιωμα του καθενος μας να χεζει σε καθηγητικες εδρες και να σκουπιζεται με πτυχια ? Κι ολα αυτα ανωνυμα και ει δυνατον hush-hush για να μην το παρει χαμπαρι ο ενδιαφερομενος ?

Εγώ θα ήθελα ο ενδιαφερόμενος να μάθει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα πως υπάρχουν πολλοί στον ιατρικό χώρο που αμφισβητούν την πορεία των βλασταριών του. Πως αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός πως τα βλαστάρια δεν έχουν ξεπεράσει κανέναν αντικειμενικό/αξιοκρατικό φραγμό στην ζωή τους, χωρίς να τους συνοδεύει το επώνυμο τους.

Στην Ελλάδα του 2005, για τους γιατρούς, υπάρχει μονάχα ένας τέτοιος φραγμός και αυτός είναι οι πανελλήνιες.

(και σε αυτές απέτυχαν). Άλλωστε οι πανελλήνιες είναι ένας φραγμός που χάνει αρκετή από την αξία του, 6-7 χρόνια μετά. Συνεπώς ότι και να πει ο fegarw, ο spergebiet ή ο μπαμπάς τους για την καριέρα τους δεν μου λέει εμένα και πολλά. Αν είχαν περάσει, στην συνέχεια, για παράδειγμα εξετάσεις τύπου USMLE για να αρχίσουν ειδικότητα δεν θα υπήρχε κανένας εδώ μέσα που θα μπορούσε να αμφισβητήσει σοβαρά την πορεία τους.

Μέχρι τότε όμως ο fegarw μπορεί να λέει πως το επώνυμο έκανε το 8 να γίνει 9 και ο spergebiet πως η επίδρασή του ήταν πιο ισχυρή, κάνοντας το 4 ίσο με το 10. Ο δε μπαμπάς μπορεί να πει πως το επώνυμο έκανε το 10 να γίνει 7 στα μαθήματα όπου εξεταζόταν από ακαδημαϊκούς ανταγωνιστές. Πως ξέρω εγώ ποιος έχει δίκιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Τρακατέλλης δεν ήταν επί έτη και στην επιτροπή μεταγραφών από πανεπιστήμια του εξωτερικού(γνωστή ως ΚΕΜΕΕ).Εκεί και τι δεν είχε ακουστεί....Βρωμιά και δυσωδία....

Δε νομίζω ότι ο spergebiet αναφέρει πράγματα και καταστάσεις που δεν έχουν διαπιστωθεί.Και όχι μόνο από τον κύριο σεβαστό καθηγητή..Τρακατέλλη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή είναι συμπεριφορά μαθητού νεαρής ηλικίας του τύπου..... Κυρία κυρία ο Μανωλάκης μου πήρε τη γόμα....

fegarw, η (έστω και ιντερνετική) ανωνυμία είναι η προστασία ενός θέσει αδύνατου απέναντι σε κάποιον που κρατά τούς μοχλούς τής εξουσίας και αυθαιρετεί.

Σιγά βρε συ fegarw να μην είσαι και ο μασκοφόρος εκδικητής, ο πέλεκυς της δικαιοσύνης κτλπ....

Επειδή όμως εδώ είναι ένα forum συζήτησης και ανταλαγής απόψεων, ακόμη και διαφωνίας, τί είναι αυτή η κίνηση του fegarw? Καταγγελία στον αντίστοιχο καθηγητή/ευρωβουλευστή!!! Μα είμαστε με τα καλά μας?

Καλά κάνει και τα λέει! Αν θέλουμε να αλλάξουν τα πράγματα πρέπει πρώτα να τα δείξουμε! Απορώ γιατί προσπαθείς να τον φιμώσεις μ΄αυτή την ιδιάζουσα λογική σου! (η επιθετικότητα είναι ίδιον τών "ιταλών"...;;;)

Όταν βρίζουμε τον Κακλαμάνη στέλνεις e-mail στο mohaw.gr και όταν τα ρίχνουμε στον Κόκκαλη το σφυρίζεις στο Λούβαρη; Αυτή τη λογική του "το λέω στην κυρία" δεν καταλαβαίνω...

Επικoλυρικός spergebeit vs τσατσοθιγμένος fegarw

We are doing some in vivo research work here and we are actively recruiting rodents with vasculopathy.

Αντιθέτως, η τσατσιά συνιστά ηθικό αδίκημα.

Αυτα ειναι μονο μερικα απο τα σχολια που επεφερε η ενεργεια του fegarw να στειλει μειλ στον ενδιαφερομενο.

Δεν ελεγχω το αν ειναι σωστο να λοιδορειται το ονομα ενος δημοσιου προσωπου. Αυτο ειναι μια αλλη συζητηση που εμπλεκει πολλες παραμετρους, οπως το αν υπαρχει αξιοκρατια στα Ελληνικα πανεπιστημια, το κατα ποσο ελεγχονται οι πανεπιστημιακοι, τις εξετασεις μεταγραφης, αλλα και τη θεση που κατεχουν οι εννοιες "υπευθυνοτητα" και "ηθικη" στην συνειδηση ολων μας...

Μου εκανε ομως φοβερη εντυπωση αυτη η κωμικη συμμαχια εναντια σε μια ενεργεια που θα χαρακτηριζα "τραβηγμενη" αλλα κατανοητη υπο ορους (αν πχ ο εν λογω ειναι συγγενης του fegarw).

Την συμπνοια αυτη πιστευω πως την δημιουργησε μια κακως εννοουμενη αλληλεγγυη, αλλα και η ταση που εχετε οι περισσοτεροι να θεωρειτε "αναξιους" οσους δεν πετυχαν στις πανελληνιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την συμπνοια αυτη πιστευω πως την δημιουργησε μια κακως εννοουμενη αλληλεγγυη, αλλα και η ταση που εχετε οι περισσοτεροι να θεωρειτε "αναξιους" οσους δεν πετυχαν στις πανελληνιες.

Όχι Αλέξη, φταίξαμε. <_<

Έπρεπε να πυροβολήσουμε με κοντόκανη τους κροτάφους μας μετά τη "συντριπτική ήττα" μας (χρησιμοποιώ λέξεις που γουστάρει ο spergebiet) στις πανελλήνιες. Με ποιό δικαίωμα εκμεταλλευτήκαμε μια ευκαιρία στο εξωτερικό χωρίς να ρωτήσουμε τους επιτυχόντες;

Τώρα θα περάσουμε μια ζωή κυνηγημένοι απ'τον "Πέλεκυ της Δικαιοσύνης" που αν μας πιάσει... θα μας κλάσει τ'@@ τέσπα. :)

Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται. Αμφιβάλλω αν ένα μεγάλο ποσοστό των φοιτητών εξωτερικών έχουν κλέψει ποτέ σ'εξετάσεις, ακόμα κι *αν* τους δόθηκε η ευκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα είναι υπερβολικό να χρησιμοποιείται η διαδικασία της καταγγελίας, όταν γίνεται μιά δημόσια συζήτηση σε forum στο internet. Αν κάποιος ξεφεύγει (κατά τη γνώμη κάποιου άλλου μέλους) από τα όρια της ορθής συμπεριφοράς υπάρχουν συγκεκριμένοι μηχανισμοί προστασίας, μέσω administrators και moderators. Η συζήτηση, εφόσον δημόσια, επιτρέπει μάλιστα σε οποιοδήποτε να απαντήσει. Ο ίδιος ο καθηγητής, αν θέλει, μπορεί να έρθει και να γράψει εδώ στο φόρουμ, διαψεύδοντας τις όποιες φήμες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπε μια πατάτα ο Φεγγάρω για να πικάρει τον spergebiet και δεν μπορούσε να την πάρει πίσω - τώρα εμείς κυνηγάμε αυτή την πατάτα!! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτα ειναι μονο μερικα απο τα σχολια που επεφερε η ενεργεια του fegarw να στειλει μειλ στον ενδιαφερομενο.

Δεν ελεγχω το αν ειναι σωστο να λοιδορειται το ονομα ενος δημοσιου προσωπου. Αυτο ειναι μια αλλη συζητηση που εμπλεκει πολλες παραμετρους, οπως το αν υπαρχει αξιοκρατια στα Ελληνικα πανεπιστημια, το κατα ποσο ελεγχονται οι πανεπιστημιακοι, τις εξετασεις μεταγραφης, αλλα και τη θεση που κατεχουν οι εννοιες "υπευθυνοτητα" και "ηθικη" στην συνειδηση ολων μας...

Μου εκανε ομως φοβερη εντυπωση αυτη η κωμικη συμμαχια εναντια σε μια ενεργεια που θα χαρακτηριζα "τραβηγμενη" αλλα κατανοητη υπο ορους (αν πχ ο εν λογω ειναι συγγενης του fegarw).

Την συμπνοια αυτη πιστευω πως την δημιουργησε μια κακως εννοουμενη αλληλεγγυη, αλλα και η ταση που εχετε οι περισσοτεροι να θεωρειτε "αναξιους" οσους δεν πετυχαν στις πανελληνιες.

1st

When I wrote my initial comment, I did not know he was related to trakatroukas or whatever.

If you search back again,you will see that the first reasoning fegarw offered was not the personal relationship but generally the idea that trakatroukas should be notified immediately (which could be interpreted in my opinion as a call to readily notify anyone else referred to unfavourably on this forum).

So I was responding to that

Do I think that would be ‘morally’ wrong? (As sover might have implied)

NO

It is not ‘morally’ wrong regardless of the existence of a relationship.

I guess that calling him effectively ‘a rat’ was a criticism directed at how immature and ridiculous I thought his reaction was, rather than how ‘moral’ I thought it was.

Morality was not an issue for me, in that post

Does his relationship to trakatroukas alter the ‘morality’ of his action?

No, his action was not immoral to begin with…

It does make it tremendously less immature and ridiculous though

2nd

There is another factor that you are ignoring .His action was accompanied by threats that he, not being trakatelis –or one of the young ladies in question- , is not in a position –both legally and ‘morally’-to make!(if you want to talk ‘morality’ ,which I generally tend to avoid)

3rd

I still think his reaction was pretty immature (although ‘rating’ is really not the issue) for reasons that I have explained (in my opinion it can not accomplish anything that would be in his or in trakatroukas’s benefit)

So if you want me to retract ‘rat’ because it can be interpreted as a ‘morality’ reference

Fine, I do

He is not a ‘rat’

Concerning prejudice

I would personally confess to a prejudice

But not against people who failed the entrance exam

That is not an issue for me and I avoid such generalizations

My reservation is about people who transferred, and again it does not concern their skill and ability as doctors.

That is generated from the fact that I have never met one who did transfer without having an ‘edge’ in the transferring process.

Normally we are talking about a much ‘humbler’ edge than the one in question here, but an edge nonetheless.

I am sure there are great and ‘not so great’ docs who entered and didn’t enter, who studied in the EU or studied outside it, who transferred or didn’t transfer-as long as they have put in the effort, I am sure that they are doing fine academically .

The fact remains however, that no one, I know of, transferred without an edge.

Perhaps the experience of others is different. Perhaps I AM being paranoid.

But as far as I am concerned

When talking about doing things without ‘facilitations’

I have a problem accepting that you can have transferred without some sort of ‘facilitation’.

I will give you the benefit of the doubt regarding everything else regarding your accomplishments (as I should). But I will not give it to you about that (despite the fact that normally I should)

I admit I am just prejudiced about that!

I will be sceptical about someone who transferred claiming he has NEVER received ‘irregular’ assistance, even if I consider him perfectly worthy of everything else he has accomplished.

Concerning that 'solidarity’ notion

I would suggest searching though the forum and looking for instances where issues of corruption of GREEK profs, corrupt transfer system, favouritism with grades in GREEK universities have come up-some are very recent-.

Then I would suggest you compare people’s attitudes on this thread to their attitudes on those instances

Then tell us what sort of SOLIDARITY seems to have been at play here

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, Prof, είχατε- δεν είχατε πάλι στα περί Πανελληνίων το φέρατε. Το γεγονός ότι απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου ασκεί κριτική σε μέλη Ελληνικού Πανεπιστημίου και άρα στην ίδια του την εκπαίδευση προφανώς πέρασε στο ντούκου. Αν σου φαίνεται κωμική η συμμαχία, Alex, φαντάσου πώς μου φαίνεται εμένα που μπαίνεις εδώ μέσα, βρίζεις με εμετικούς χαρακτηρισμούς πίσω από την οθονίτσα σου, προσβάλλεις για ψύλλου πήδημα και σε προσωπικό επίπεδο και όλα αυτά με ένα κλαψιάρικο ύφος του στυλ "με είπατε άσχετο ρε; θα σας ξεφτυλίσω να ικανοποιήσω τις ανασφάλειες που είχα από τότε που πήγα στη μεγάλη των Γιουγκοσλάβων Σχολή". Ξέρεις τι όμως ρε Alex; Κοίτα να χαλαρώσεις λίγο ρε αγόρι, γιατί εδώ μέσα ποτέ, κανείς δεν σε είπε άσχετο, παρά μόνο ασκήθηκε κριτική σε κάποιους ΑΛΛΟΥΣ άσχετους που έρχονται απ' έξω. Στο έχω ξαναπεί: Ορισμένες φορές βγάζεις κάτι παραπάνω από τη μιζέρια με την οποία καταπιάνεσαι σε άλλες. Stick to the first ones. Α, κι αν ζητάς "apologies" για τις ηλιθιότητες που αράδιασες προς ένα συγκεκριμένο μέλος, πάενε και κάνε edit.

Προς τα υπόλοιπα μέλη του forum:

Ο λόγος που δεν έχουν σβηστεί οι απαράδεκτες βωμολοχίες εδώ και κάποιο διάστημα είναι η έλλειψη χρόνου από την πλευρά των διαχειριστών, που κάποιοι εκμεταλλεύονται για να πουλήσουν τη διαδυκτιακή τζάμπα μαγκιά τους. Ζητώ συγγνώμη γι' αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, Prof, είχατε- δεν είχατε πάλι στα περί Πανελληνίων το φέρατε. Το γεγονός ότι απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου ασκεί κριτική σε μέλη Ελληνικού Πανεπιστημίου και άρα στην ίδια του την εκπαίδευση προφανώς πέρασε στο ντούκου. Αν σου φαίνεται κωμική η συμμαχία, Alex, φαντάσου πώς μου φαίνεται εμένα που μπαίνεις εδώ μέσα, βρίζεις με εμετικούς χαρακτηρισμούς πίσω από την οθονίτσα σου, προσβάλλεις για ψύλλου πήδημα και σε προσωπικό επίπεδο και όλα αυτά με ένα κλαψιάρικο ύφος του στυλ "με είπατε άσχετο ρε; θα σας ξεφτυλίσω να ικανοποιήσω τις ανασφάλειες που είχα από τότε που πήγα στη μεγάλη των Γιουγκοσλάβων Σχολή". Ξέρεις τι όμως ρε Alex; Κοίτα να χαλαρώσεις λίγο ρε αγόρι, γιατί εδώ μέσα ποτέ, κανείς δεν σε είπε άσχετο, παρά μόνο ασκήθηκε κριτική σε κάποιους ΑΛΛΟΥΣ άσχετους που έρχονται απ' έξω. Στο έχω ξαναπεί: Ορισμένες φορές βγάζεις κάτι παραπάνω από τη μιζέρια με την οποία καταπιάνεσαι σε άλλες. Stick to the first ones. Α, κι αν ζητάς "apologies" για τις ηλιθιότητες που αράδιασες προς ένα συγκεκριμένο μέλος, πάενε και κάνε edit.

Προς τα υπόλοιπα μέλη του forum:

Ο λόγος που δεν έχουν σβηστεί οι απαράδεκτες βωμολοχίες εδώ και κάποιο διάστημα είναι η έλλειψη χρόνου από την πλευρά των διαχειριστών, που κάποιοι εκμεταλλεύονται για να πουλήσουν τη διαδυκτιακή τζάμπα μαγκιά τους. Ζητώ συγγνώμη γι' αυτό.

Το οτι βρηκες ευκαιρια μετα απο μια παρεξηγηση που ειχα με αλλο μελος του φορουμ, για να μου επιτεθεις και να ριξεις παλι τις μπηχτες σου, δειχνει την εμπαθεια σου για το ατομο μου.

Αν και εισαι μοντ στο φορουμ, εχεις κατα καιρους εκφραστει με εξισου ασχημο τροπο.

Αν και εισαι μοντ συνεχως δημιουργεις αντιπαραθεσεις με το να παρουσιαζεις ως ασχετους οσους εχουν σπουδασει στο εξωτερικο.

Αν και εισαι μοντ, στο παρελθον δεν απολογηθηκες στα μελη του φορουμ οταν αλλοι επιαναν στο στομα τους τη μανα μου.

Αν και εισαι μοντ, προσπαθεις να με "επαναφερεις στην ταξη" με ενα ποστ ΓΕΜΑΤΟ με υποτιμιτικους χαρακτηρισμους.

Αν και εισαι μοντ δεν χανεις ευκαιρεια να αποπαιρνεις και να γινεσαι ειρωνικος με οποιονδηποτε διαφωνει μαζι σου.

Τα μελη στα οποια απευθυνεσαι εχουν σχηματισει αρκετα ολοκληρωμενη αποψη τοσο για την δικη σου προσωπικοτητα οσο και για την δικη μου.

Καλα κανεις και ζητας συγγνωμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή? Θα ήθελα να μάθω τι εννοείς ακριβώς.

....Απαντησα στο συμπερασμα που διατυπωσες...:<<<Κάτι μου λέει ότι στις 25/12 και μετά δε θα υπάρξει καμία απάντηση>>>....και σου ειπα πως μετα τις διακοπες των Χριστουγεννων, να εισαι σιγουρος πως θα υπαρξει μια απαντηση!!!Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί άραγε αυτοί που αντιδρούν στις κατηγορίες κατά των καθηγητών δεν είναι οι φοιτητές τους αλλά απόφοιτοι Σχολών εξωτερικού(Ιταλίας,Σερβίας κτλ)?

Μήπως γιατί ανησυχούν για τις πραγματικές προεκτάσεις μιας τέτοιας επίθεσης?

Ποιους προστατεύουν τελικά οι καθηγητές του ελληνικού πανεπιστημίου που θα έπρεπε να είναι οι βράχοι,το προπύργιο στην αλόγιστη είσοδο ακατάρτιστων γιατρών από Σχολές του εξωτερικού?

Είναι τόσο σίγουροι για τη δύναμή τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί άραγε αυτοί που αντιδρούν στις κατηγορίες κατά των καθηγητών δεν είναι οι φοιτητές τους αλλά απόφοιτοι Σχολών εξωτερικού(Ιταλίας,Σερβίας κτλ)?

Μήπως γιατί ανησυχούν για τις πραγματικές προεκτάσεις μιας τέτοιας επίθεσης?

Ποιους προστατεύουν τελικά οι καθηγητές του ελληνικού πανεπιστημίου που θα έπρεπε να είναι οι βράχοι,το προπύργιο στην αλόγιστη είσοδο ακατάρτιστων γιατρών από Σχολές του εξωτερικού?

Είναι τόσο σίγουροι για τη δύναμή τους?

Ξέρεις, οι σχιζοφρενείς έχουν μια τάση να συνδέουν συνέχεια γεγονότα άσχετα μεταξύ τους. Σίγουρα, η δημιουργία pattern είναι γνώρισμα δημιουργικών ανθρώπων, αρκεί να φτάνεις σ'ένα καλό και τεκμηριωμένο συμπέρασμα. Εσύ απλά ξερνάς υποθέσεις και εικασίες. :splats:

Είσαι τόσο σίγουρος για τη δύναμή σου; <_<

(δείξε με τί πολεμάς...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω κι εγώ την άποψή μου...αγαπητέ φεγγάρω μπορεί να είσαι κολλητός, συγγενής ή οτιδήποτε άλλο για τις κόρες του Τρακατέλλη αλλά να θυμάσαι ...την ρουφιανια πολύ αγάπησαν , τον ρουφιάνο ουδείς. Αν εγώ ήμουν κόρη του κυρίου αυτού και είχα τέτοιους καλοθελητές φίλους, θα έτρεχα μακριά από αυτούς αν έκαναν ότι εσύ έπραξες. Το θέμα θα είχε ξεχαστεί ήδη, αν δεν έγραφες εσύ τα διάφορα σχόλια τύπου 'θα φωνάξω τον καθηγητή που είναι οικογενειακός φίλος να δείτε τί θα σας κάνει'. Αυτά είναι φαιδρότητεςα.Αυτό ως άποψη (ο καθένας έχει και μία όπως ξέρεις) για την 'φιλική συμπεριφορά' που επέδειξες. Στο θέμα μας...καταρχήν εμένα οι συγκεκριμένες κοπέλες ή ο μπαμπάς τους δεν μου φταίνε σε τίποτα. Έχω πει και παλιά ότι ,προσωπικά, το θεωρώ αυτονόητο ο πατέρας να βοηθάει τα παιδιά του. Κι εμένα ο δικός μου με βοήθησε και με βοηθάει, και όλων μας. Δεν λέω αν είναι καλό ή κακό και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γίνεται εις βάρος άλλων....αλλά το θεωρώ φυσιολογικό.Επίσης οι κοπέλες είναι παρόμοια περίπτωση με εκατοντάδες άλλες, που στην τελική ούτε μπαμπά καθηγητή είχαν ούτε τίποτε άλλο. Αυτό που μου φταίει είναι ότι το σύστημα της Ελλάδας αφήνει ανεξέλεγκτα να μπαινοβγαίνουν γιατροί χωρίς ούτε μια αξιολόγηση (πέραν της γνωστής που περάσαμε όλοι στα 18, έχω πει την γνώμη μου γι αυτό άπειρες φορές). Αυτό πρέπει να αλλάξει .-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης οι κοπέλες είναι παρόμοια περίπτωση με εκατοντάδες άλλες, που στην τελική ούτε μπαμπά καθηγητή είχαν ούτε τίποτε άλλο. Αυτό που μου φταίει είναι ότι το σύστημα της Ελλάδας αφήνει ανεξέλεγκτα να μπαινοβγαίνουν γιατροί χωρίς ούτε μια αξιολόγηση (πέραν της γνωστής που περάσαμε όλοι στα 18, έχω πει την γνώμη μου γι αυτό άπειρες φορές). Αυτό πρέπει να αλλάξει .-

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά τώρα μόλις παραδέχτηκες αυτό που εγώ υποψιάζομαι και λέω τόσο καιρό... ότι άπαξ και μπεις στο ελληνικο πανεπιστήμιο θα το τελειώσεις σίγουρα. Ο έλεγχος μέσα είναι της πλάκας. <_<

Αν οι κόρες του Τρακατέλλη στο ΑΠΘ κι εκείνη η συμφοιτήτρια του Giannioti στα Ιωάννινα τελείωσαν ενώ ήταν αποδεδειγμένα στόκοι (ή άχρηστες), τότε τα ελληνικά πανεπιστήμια αποδεδειγμένα- χρησιμοποιώντας τη γνωστή μέθοδο "γενίκευσης" και "αμπελοφιλοσοφίας" του σπέργκεμπιτ- βγάζουν ανεκπαίδευτους γιατρούς, καθώς ο έλεγχος μέσα είναι γελοίος.

Να σημειωθεί πως άντε, οι κόρες του Τρακατέλλη είχαν κονέ τον πατέρα τους, η φίλη του Giannioti πώς τελείωσε;

ερωτήσεις, ερωτήσεις... :unsure:

Επίσης, να προσθέσω στο παραπάνω, πως σύμφωνα με την παραπάνω υπόθεσή μου οι χειρότεροι όλων είναι οι μεταγραφέντες που γλιτώνοντας ΚΑΙ τις πανελλαδικές αλλά ΚΑΙ μια δύσκολη σχολή μέσα όπως αυτές στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, έρχονται και τελειώνουν πραγματικά χωρίς να έχουν αντιμετωπίσει ένα πραγματικό τεστ επιδόσεων... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ βρε Γουιζαρντ...πρώτον με τον "γιαννιώτη" τυχαίνει να ήμασταν στο ίδιο έτος (εγώ πολύ μικρότερη φυσικά :Ρ) και τέλος πάντων με όσα σου είπε συμφωνώ (αλλά όχι στις βρισιές...αν και σε προειδοποίησα ότι αν νευριάσει έχει ένα στοματάκι ...κοκκινίζουν και οι πέτρες :Ρ).

Με την κοπέλα που αναφέρει τυχαίνει να ορκιστήκαμε μαζί! Επίσης την είχα κι ένα χρόνο στις κλινικές. Επίσης την είχα και σε ένα χειρουργείο μαζί. Βασικά ήταν ότι είχε έρθει με μεταγραφή. Θυμάμαι ότι βλέπαμε κάποιες ακτινογραφίες και με ρώτησε κάτι ανατομικό που ήταν τόσο στοιχειώδες όσο ας πούμε αν η περόνη είναι στο άνω ή στο κάτω άκρο (δεν θυμάμαι ακριβώς τι όμως). Από τότε, όμως, εκπαιδεύτηκε στο University of Ioannina, Faculty of Medicine (που μεταξύ μας ούτε εγώ νόμιζα ότι το ήξερε κανείς αλλά με έπληξη διαπίστωσα ότι το ξέρουν!!!!! ) και προφανώς κρίθηκε άξια να πάρει το πτυχίο. Και κατά πάσα πιθανότητα έμαθε από την ουρολογία ότι μόνο οι άντρες έχουν προστάτη . Αν πάλι δεν έμαθε , θα στείλει κανά PSA σε γυναίκα, ε θα βρεθεί ένας επιμελητής να της το πει...ξέρω γω...

Κοίτα...όσο το ψάχνω περισσότερο, τόσο πιο ανεπαρκείς βρίσκω τις γνώσεις που απέκτησα στην ιατρική σχολή. Αυτό μπορεί να οφείλεται στο σύστημα, μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν διάβασα όσο και όπως έπρεπε, μπορεί να οφείλεται στο ότι είμαι χαζή...σε πολλά. Και πίστεψέ με υπάρχουν γιατροί με τέτοιες γνώσεις (στην ηλικία μας) που όταν τους μιλάω αισθάνομαι ότι ούτε το νηπιαγωγείο δεν έχω τελειώσει (μην πω και το προνήπιο).

Γι αυτό βρίσκω μάταιο να ξαναρχίσω την κουβέντα αν το πανεπιστήμιό μου είναι καλύτερο από το δικό σου, αν στα ρανκινγκς πιάνει πιο πολλά, να τις βγάλουμε και να τις μετρήσουμε ή ότι άλλο. Την μόνη φορά που συναγωνιστήκαμε, εγώ πέρασα, εσύ κόπηκες (και δεν λέω εσύ εσύ, εννοώ γενικά). Την επόμενη που θα συναγωνιστούμε μπορεί να κοπώ εγώ να περάσεις εσύ. Το θέμα είναι να βγούμε εκεί έξω και να βοηθήσουμε τον κόσμο...και μην πάρουμε κανέναν παραμάζωμα. Και γενικά να ξεκαβαλήσουμε όλοι γιατί Ανθρωποί και εξαίρετοι επιστήμονες είναι τόσο απλοί κι εμείς καθόμαστε και το παίζουμε ντίβες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι αυτό βρίσκω μάταιο να ξαναρχίσω την κουβέντα αν το πανεπιστήμιό μου είναι καλύτερο από το δικό σου, αν στα ρανκινγκς πιάνει πιο πολλά, να τις βγάλουμε και να τις μετρήσουμε ή ότι άλλο. Την μόνη φορά που συναγωνιστήκαμε, εγώ πέρασα, εσύ κόπηκες (και δεν λέω εσύ εσύ, εννοώ γενικά). Την επόμενη που θα συναγωνιστούμε μπορεί να κοπώ εγώ να περάσεις εσύ. Το θέμα είναι να βγούμε εκεί έξω και να βοηθήσουμε τον κόσμο...και μην πάρουμε κανέναν παραμάζωμα.

Πολύ μου άρεσε το post σου. Εγώ πάντως αμφιβολίες για την εκπαίδευσή μου δεν έχω. Πραγματικά σωστά τα λες, αλλά δε μπορώ να μην ειρωνευτώ ένα σημείο σου...

Δε βλέπω την ώρα να σε σκίσω στην αληθινή* ιατρική! :P

(και δε λέω εσένα εσένα, εννοώ γενικά)

*εκτός αν θεωρείς ακόμα Ιατρική το διακρότημα της Φυσικής, το κερί καρναούμπα της Χημείας, την οικολογία της Βιολογίας, και την Έκθεση που μου διόρθωσε κάποιος κομπλεξικός δημόσιος φιλόλογος που ήξερε ότι τα γραπτά μας έρχονται από ιδιωτικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν τα θεωρώ ιατρική αλλά μην ξεχνάς ότι το ελληνικό σύστημα και όχι μόνο, τα θεωρεί απαραίτητα προσόντα για έναν 18χρονο που θέλει να γίνει γιατρός. Το αγγλικό σύστημα θέλει τα GCE , το γαλλικό θέλει τις εξετάσεις του πρώτου έτους (που είναι και αυτές φυσικοβιοχημείες), το αμερικάνικο θέλει 3 χρόνια premed college, το γιαπωνέζικο μπορεί να θέλει να ξέρεις καμπούκι ξέρω γω. Πάντως κάθε κράτος κάπως προεπιλέγει τους γιατρούς του. Έχεις φαγωθεί βρε χρυσό μου να μας σκίσεις όλους...όλο τσακώνεσαι όλο ζορίζεσαι...χαλάρωσε καλέ! Ορίστε...εγώ το αναγνωρίζω! Είσαι ο καλύτερος γιατρός της Ιταλίας, της ευρώπης, της υφηλίου, του γαλαξία, του σύμπαντος!!!! Happy now?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα μελη στα οποια απευθυνεσαι εχουν σχηματισει αρκετα ολοκληρωμενη αποψη τοσο για την δικη σου προσωπικοτητα οσο και για την δικη μου.

Καλα κανεις και ζητας συγγνωμη...

Ρε συ, αν έχεις τέτοιο χάρισμα να καταλαβαίνεις ολόκληρες προσωπικότητες από μερικά posts στο internet, να σε φωνάξω να μου βγάζεις διάγνωση για τους ασθενείς μου μέσω φαξ να γλυτώσω και τον κόπο!

Κατά τα λοιπά, no comment.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν τα θεωρώ ιατρική αλλά μην ξεχνάς ότι το ελληνικό σύστημα και όχι μόνο, τα θεωρεί απαραίτητα προσόντα για έναν 18χρονο που θέλει να γίνει γιατρός. Το αγγλικό σύστημα θέλει τα GCE , το γαλλικό θέλει τις εξετάσεις του πρώτου έτους (που είναι και αυτές φυσικοβιοχημείες), το αμερικάνικο θέλει 3 χρόνια premed college, το γιαπωνέζικο μπορεί να θέλει να ξέρεις καμπούκι ξέρω γω. Πάντως κάθε κράτος κάπως προεπιλέγει τους γιατρούς του. Έχεις φαγωθεί βρε χρυσό μου να μας σκίσεις όλους...όλο τσακώνεσαι όλο ζορίζεσαι...χαλάρωσε καλέ! Ορίστε...εγώ το αναγνωρίζω! Είσαι ο καλύτερος γιατρός της Ιταλίας, της ευρώπης, της υφηλίου, του γαλαξία, του σύμπαντος!!!! Happy now?

Είμαι αρκετά μακριά από οτιδήποτε "τέλειο" ή "κάλλιστο". Though I'm working on it. ;)

Αυτό που ήθελα να καταλάβεις, και μου άρεσε όπως το αράδιασες πιο πάνω, είναι πως για να μπεις στην Ιατρική περνάς εξετάσεις. Το ίδιο και για να την τελειώσεις. FYΙ κι εγώ πέρασα πανιταλικές για να μπω στη σχολή. Εξετάσεις σίγουρα πιο απλές απ'τις πανελλαδικές, αλλά διόλου εύκολες. Δε μου χάρισαν την θέση για την ομορφάδα μου. Το ίδιο κι ο Alex77 αλλά τούμπαλιν, στην έξοδο που είχε ΔΙΚΑΤΣΑ.

Οι μεταγραφέντες ούτε στην είσοδο κουράστηκαν, ούτε στην έξοδο. Και γράφονται και στον ΣΑΙΕΠ και μας κουνιούνται.

(χώσε Sovereign, χώσε) emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα, το 99% των μελών είναι πανελληνιονίκες ή όπως αλλιώς το λέτε :D

ΥΓ: Χώσε, χώσε βούλωσε :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν τα θεωρώ ιατρική

Και όμως είναι! Όχι μόνο ανήκουν στη γενική παιδεία τού οποιουδήποτε μορφωμένου ατόμου αλλά είναι απαραίτητα στο γιατρό. Αλλοιώς γιατί να υπάρχουν τα προκλινικά έτη (3 παρακαλώ) ή γιατί να μην γινόμαστε απευθείας οφθαλμίατροι;

Ίσως θάπρεπε κάποιος παλιός να μάς μεταφέρει τις απόψεις τού Ρακιτζή για την οργανική του χημεία... emoops

(και για τούς "εισαγόμενους", με την ευκαιρία :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.