Jump to content

Ειδικότητα Παθολογικής Ανατομικής


Karuothrausths

Recommended Posts

Ανοίγω νέο θέμα γιατί το πρηγούμενο που βρήκα είναι αρχειοθετημένο και δεν δέχεται νέες αναρτήσεις

Πρόκειται για ειδικότητα με την λεγόμενη καλή ποιότητα ζωής. Έχοντας δουλέψει λίγο σε ιδιωτική κλινική σαν γιατρός άνευ ειδικότητας, δουλειά που έχει καρέκλα μου φαίνεται μεγάλο +

Σοβαρά τώρα. Πρόκειται για μια υπεύθυνη θέση που είναι κεντρική για την διαχείρηση των ασθενών γιατί το αποτέλεσμα που θα δώσεις θα είναι καθοριστικό για την θεραπεία. Το τι κάνει η παθαν το ξέρουμε. Έχω ορισμένους προβληματισμούς όμως

1) Θα μειώσει τις θέσεις εργασίας το ΑΙ; Ακόμα και αν δεν την αντικαταστήσει, αν έχεις ένα εργαλείο που κάνει εκτίμηση της εικόνας τότε σίγουρα θα χρειάζονται πολύ λιγότερα άτομα

2) Ασχέτως ΑΙ έχει κάποια αποκατάσταση; Γιατί έχει πάρει πολλές φορές το μάτι μου να ζητάνε αναισθησιολόγο/παθολόγο/γενικό γιατρό αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιον να ζητάει παθαν. Κοίταζα και σε ένα μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο και εκεί που είχε τους γιατρούς έβλεπες πολλούς γιατρούς από πολλές ειδικότητες.. και παθολογοανατόμος ένα

3) Μήπως λόγω του 1 + 2 οι λίστες είναι σχεδόν άδειες;

4) Η κυτταρολογία ακούγεται θα συγχωνευτεί με την Παθαν (δεν είναι προβληματισμός αυτό)

5) Ενώ υποτίθεται ότι το 70% των διαγνώσεων βασίζεται σε εργαστηριακά δεδομένα (δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό) πως γίνεται οι εργαστηριακές ειδικότητες (βιοπαθολογία, παθαν, κυτταρολογία) να χουν βουλιάξει τόσο;

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Ανοίγω νέο θέμα γιατί το πρηγούμενο που βρήκα είναι αρχειοθετημένο και δεν δέχεται νέες αναρτήσεις

Το αμέσως προηγούμενο topic, χρονολογικά πάντα μιλώντας, είναι το ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ και δέχεται, κανονικά, νέες αναρτήσεις. Είναι καινούριο topic, του 2023. Ωστόσο, εάν όντως προσπάθησες να το βρεις και δεν μπόρεσες, τότε δεν νομίζω ότι έχεις κάποιον λόγο για να απολογείσαι. Η πρόθεση, πάντα, μετράει.

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Πρόκειται για ειδικότητα με την λεγόμενη καλή ποιότητα ζωής. Έχοντας δουλέψει λίγο σε ιδιωτική κλινική σαν γιατρός άνευ ειδικότητας, δουλειά που έχει καρέκλα μου φαίνεται μεγάλο +

++

Ισχύουν όλα.

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Σοβαρά τώρα. Πρόκειται για μια υπεύθυνη θέση που είναι κεντρική για την διαχείρηση των ασθενών γιατί το αποτέλεσμα που θα δώσεις θα είναι καθοριστικό για την θεραπεία. Το τι κάνει η παθαν το ξέρουμε. Έχω ορισμένους προβληματισμούς όμως

+++

Επίσης ισχύουνε όλα. Περισσότερα, σχετικά με την Παθολογική Ανατομική, μπορείς να δεις και στο topic Ειδικότητα & ανεργία , όπου κάνουμε, στο by the way, μια σχετική συζήτηση.

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

1) Θα μειώσει τις θέσεις εργασίας το ΑΙ; Ακόμα και αν δεν την αντικαταστήσει, αν έχεις ένα εργαλείο που κάνει εκτίμηση της εικόνας τότε σίγουρα θα χρειάζονται πολύ λιγότερα άτομα

Σχετικά με το ζήτημα των Α.Ι., περισσότερα μπορείς να δεις και στο topic Προβληματισμός για την ειδικότητα της Ακτινολογίας , όπου κάνουμε, στο by the way, μια σχετική συζήτηση.

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

2) Ασχέτως ΑΙ έχει κάποια αποκατάσταση; Γιατί έχει πάρει πολλές φορές το μάτι μου να ζητάνε αναισθησιολόγο/παθολόγο/γενικό γιατρό αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιον να ζητάει παθαν. Κοίταζα και σε ένα μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο και εκεί που είχε τους γιατρούς έβλεπες πολλούς γιατρούς από πολλές ειδικότητες.. και παθολογοανατόμος ένα

Η αλήθεια είναι ότι, στις προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις ιατρών ΕΣΥ, ανοίγουνε πολύ λίγες θέσεις για Παθολογική Ανατομική. Ομοίως, και στον ιδιωτικό τομέα, αναλογικά με άλλες ιατρικές ειδικότητες, πάλι, η ζήτηση είναι μικρή. Ωστόσο, θεωρώ ότι, σε μεγάλο βαθμό, η μικρή αυτή ζήτηση είναι ένα τεχνητό ελληνικό φαινόμενο, το οποίο δεν έχει να κάνει με αυτή καθ’ εαυτή την ιατρική ειδικότητα της Παθολογικής Ανατομικής.

Έχει να κάνει καθαρά με την παντελή έλλειψη δεικτών ποιότητας Υγείας στην Ελλάδα. Γιατί αφενός, θεωρείται ότι ένας εργαστηριακός ιατρός δύναται να εξετάζει πολλούς ασθενείς (δείγματα – μπουκαλάκια) ταυτόχρονα (π.χ. βλέπε το ότι ένα δημόσιο Παθολογοανατομικό εργαστήριο δικαιούται να δουλεύει με έναν και μόνο ιατρό, ενώ αντίθετα ΚΑΜΙΑ κλινική, τυπικά, δεν μπορεί να δουλεύει με λιγότερο από τρεις ιατρούς, και λόγω της ανάγκης εφημεριών και νοσηλείας ασθενών). Καθαρά μπακαλίστικη προσέγγιση από πλευράς Πολιτείας και Εργοδοτών !!

Και αφετέρου, γιατί η Ελληνική Πολιτεία έχει αποφασίσει ότι το ζήτημα της αναμονής για τη διενέργεια, αλλά και τη λήψη αποτελεσμάτων, των διαφόρων εργαστηριακών εξετάσεων, δεν έχει απολύτως καμία σημασία (βλέπε αναμονές στα δημόσια νοσοκομεία), ακόμα και στα πλαίσια των ΤΕΠ (το Υπουργείο Υγείας, επικοινωνιακά, κάνει τα πάντα για να λέει ότι έχει βάλει άσπρες μπλούζες να εξετάζουνε τους ασθενείς, αλλά το τι γίνεται με τις πολλές εργαστηριακές εξετάσεις και την αναμονή τους, οι οποίες συνήθως γίνονται – γνωματεύονται ακόμα και την επομένη, της εφημερίας, ημέρα, αυτό τους αφήνει παγερά αδιάφορους) !! Ας μην σχολιάσουμε καν το γεγονός ότι ενδέχεται, π.χ. μια παθολογοανατομική έκθεση για καρκίνο, να δώσει αποτέλεσμα ΑΦΟΥ πλέον έχει αποβιώσει ο ασθενής ...

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

3) Μήπως λόγω του 1 + 2 οι λίστες είναι σχεδόν άδειες;

Για το 1) δεν θα ήθελα να επαναληφθώ. Για τις σχετικές σκέψεις μου περί Α.Ι., θα σε (ξανα)παραπέμψω στο topic Προβληματισμός για την ειδικότητα της Ακτινολογίας. Όσον αφορά στο 2) , σίγουρα, τεχνητή ή όχι, η τωρινή έλλειψη διαθέσιμων θέσεων εργασίας, τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλά και η μαζική φυγή των νέων ιατρών στο εξωτερικό, είναι μερικοί από τους λόγους για τους οποίους οι λίστες αναμονής για την Παθολογική Ανατομική είναι πρακτικά ΚΕΝΕΣ (ούτε καν σχεδόν άδειες). Θα τολμούσα να πω ότι η ζήτηση για τη συγκεκριμένη ιατρική ειδικότητα είναι εντελώς αρνητική: Περνάς έξω από ένα νοσοκομείο και η αρνητική ζήτηση τσουπ, σε ρουφάει μέσα, σε μπουζουριάζουν, σου βάζουν ποδιά και σου δίνουν ένα μικροσκόπιο για να αρχίσεις να γνωματεύεις ιστολογικά δείγματα

Φυσικά, υπάρχουνε και άλλοι λόγοι για τους οποίους οι νέοι ιατροί δεν προτιμάνε ορισμένες εργαστηριακές ειδικότητες, όπως είναι η Παθολογική Ανατομική. Αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ, θα τραβήξει πολύ η ιστορία. Εμένα, προσωπικά, η συγκεκριμένη ιατρική ειδικότητα, ήτανε ανάμεσα σε αυτές τις οποίες σκεφτόμουνα να επιλέξω ως τη βασική μου ειδικότητα. Αλλά οκ, τελικά δεν έκατσε. Σίγουρα όμως, η μικρή προσφορά θέσεων εργασίας, ΔΕΝ ήταν ένας από τους λόγους για τους οποίους τελικά δεν την επέλεξα. Πολύ απλά, προτίμησα τελικά να διαλέξω ιατρική ειδικότητα χωρίς μικροσκόπιο καθημερινά. Δεν υπάρχει εξήγηση, ούτε λέω ότι υπάρχει κάποιο θετικό, ή κάποιο αρνητικό, πάνω σε αυτό (το μικροσκόπιο). Απλά σου έρχεται, όπως όταν γουστάρεις κάποιον ή κάποια. Έτσι πάνε αυτά.

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

4) Η κυτταρολογία ακούγεται θα συγχωνευτεί με την Παθαν (δεν είναι προβληματισμός αυτό)

+++

Δεν έχω κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό. Και εγώ το έχω ακούσει. Ωστόσο, δεν έχω ιδία πείρα, συγκεκριμένα πάνω στο τι διαφορετικό μπορεί / έχει εκπαιδευτεί να κάνει στην πράξη ένας Κυτταρολόγος, σε σχέση με έναν Παθολογοανατόμο. Οπότε, δεν θα ήθελα να εκφράσω και γνώμη. Εντελώς στα πάνω πάνω, θα έλεγα απλά ότι είμαι θετικός στην ιδέα να συγχωνευθούν αυτές οι δύο ιατρικές ειδικότητες, υπό την έννοια, όμως, του να μπορεί, σε δεύτερο χρόνο και μετά από τη λήψη του τίτλου, ο ειδικός Παθολογοανατόμος – Κυτταρολόγος, να εξειδικευθεί / μετεκπαιδευτεί / επιλέξει το εάν θέλει να ασχοληθεί περισσότερο με την εξέταση / μικροδιαγνωστική των ιστών ή των βιολογικών υγρών. Συνεπώς, δεν το ξέρω καλά το θέμα, δεν έχω τεκμηριωμένη άποψη, δεν θα ήθελα να πάρω κάποια πάγια θέση !!

5 ώρες πριν, Karuothrausths said:

5) Ενώ υποτίθεται ότι το 70% των διαγνώσεων βασίζεται σε εργαστηριακά δεδομένα (δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό) πως γίνεται οι εργαστηριακές ειδικότητες (βιοπαθολογία, παθαν, κυτταρολογία) να χουν βουλιάξει τόσο;

Νομίζω ότι, λίγο πολύ, επανερχόμαστε στα όσα είπαμε στο ερώτημα 2) . Το φαινόμενο είναι, εν πολλοίς, καθαρά ελληνικό. Συμπληρωματικά σε όσα σου ανέφερα παραπάνω, να λάβεις υπόψιν σου ότι το Ελληνικό Κράτος (Μπουάχαχα χαχαχα χαχαχα !! ) έχει καταστρέψει ΟΛΕΣ τις εργαστηριακές ειδικότητες στον ιδιωτικό τομέα, μέσω των περίφημων clawback, rebate, φορολογίας, κ.τ.λ. Κοινώς, σε ένα Μπουρδέλο (δεν λέω πάλι «κράτος», γιατί θα με πιάσουνε πάλι τα γέλια … ), όπου καταλήγει ο εργαστηριακός ιατρός να δουλεύει, μόνο και μόνο για να πληρώνει φόρους και να καταχρεώνεται, ε καταλαβαίνεις ότι, πλέον, μόνο ένας παρανοϊκός θα καθότανε να επιλέξει μια τέτοια ιατρική ειδικότητα, εφόσον φυσικά του δίνεται κάποια άλλη – καλύτερη επιλογή.

Από την άλλη πλευρά, ένας hardcore ιδεαλιστής που του αρέσουν οι συγκεκριμένες ιατρικές ειδικότητες, δεν έχει κανένα λόγο, πλέον, για να κάτσει να τις κάνει στο Ελλάντα, όπου θα βγάζει τη λάντζα και δεν θα μάθει και τίποτα. Θα σηκωθεί να φύγει, για να κάνει τις συγκεκριμένες ιατρικές ειδικότητες ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο εξωτερικό, όπου και μετά από την ολοκλήρωσή τους θα βρει αμέσως δουλειά, λόγω βιογραφικού και εμπειρίας στο εκεί Σύστημα Υγείας. Λεπτομέρειες, πάνω σε όσα αναφέρω σχετικά με την αγορά εργασίας στο Ελλάντα, μπορείς να βρεις σε άλλα topic αυτού του forum. Συνοπτικά, θα σου πω ότι η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι η Ελλάδα ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ και ότι έχουνε βουλιάξει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ιατρικές ειδικότητες από όσες αναφέρεις, με πρώτη και καλύτερη την Εσωτερική Παθολογία (εάν και δεν νομίζω ότι ακόμα έχει ενταχθεί επίσημα σε κάποιο ΦΕΚ) : [Βλέπε εδώ]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Plaudite, amici, comedia finita est !!

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθόμουν και έγραφα μια ώρα για να κολλησει και να μην ανέβει η απάντηση μου.. εξαιρετικα :P

 

Αυτό είχα βρει αρχικά για παθαν

 αλλά υπάρχουν και άλλα θέματα... Τωρα

για την κυτταρολογία για μενα είναι θέμα lobby. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η κυτταρολογία πρέπει να είναι ξεχωριστή ειδικότητα και όχι υποειδικότητα ενώ η βιοπαθολογία λέει με καμάρι ότι είναι τετραθεματική νομίζω και έχει καταπίει ανοσολογία, μικροβιολογία, βιοχημεία και γενικές αίματος κτλ.

για το ότι δεν προσλαμβάνουν αρκετούς παθανιώτες έχεις δίκιο. Δεν βγαίνουν οι βάρδιες/τα νούμερα. Που δυστυχώς όμως δεν αλλάζει η ουσία του πράγματος ότι υπάρχει ανεργία ενδεχομένως γιατί υπάρχει μικρή απορρόφηση. Καθηγητής παθαν μας έλεγε πόσο καλή ειδικότητα είναι και με μηδέν αναμονή όπως λες και εσύ και ισχύει. αλλά φοβάμαι ότι μετά τα 5 χρόνια θα έχω χρυσή συνδρομή για τον ΟΑΕΔ.

Θα δω τα λινκς που έστειλες. Τώρα για το ΑΙ η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου. Οι ακτινολόγοι που έχω μιλήσει είναι χαρούμενοι ότι όλα θα τα κάνει πιο εύκολα για αυτούς αλλά οι μη ακτινολόγοι λένε πως θα είναι το τέλος της ακτινολογίας. Και επειδή στην ουσία τους η παθαν και η ακτινολογία μοιάζουν καθώς και οι 2 ερμηνεύουν εικόνες θεωρώ ότι ότι ισχύει για την μια ισχύει και για την άλλη (με την διαφορά ότι οι ακτινολόγοι έχουν την επεμβατική ενώ η παθαν δεν έχει κάτι άλλο).

Ορισμένες φορές σκέφτομαι πως οι ειδικότητες που είναι στα αζήτητα (παθαν, πυρηνικη, ακτινοθεραπεία) ίσως μια μέρα αποκτήσουν κίνητρα γιατί θα στραγγίξουμε από ειδικευόμενους/ειδικούς. Από την άλλη βλέπω ότι ιατροδικαστές κούτσα κούτσα έχουμε με βάση το ότι ψιλουπάρχει και αναμονή (απλά δεν προσλαμβάνουν)

Για την παθολογία τι να πει κανείς.. μια ταλαιπωρία. Είσαι το πουτ***** όλων. Όποιον δεν τον θες στους παθολόγους. Κανένα προνόμιο τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Καθόμουν και έγραφα μια ώρα για να κολλησει και να μην ανέβει η απάντηση μου.. εξαιρετικα :P

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι επειδή, όπως άλλωστε θα έχεις ήδη καταλάβει, γενικά γράφω μεγάλα κείμενα, υπήρξανε πολλές φορές που αντιμετώπισα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Θεωρώ ότι μια καλή λύση είναι, όταν ξέρεις ότι θες να postάρες ένα μεγάλο κείμενο, να το γράφεις πρώτα σε ένα αρχείο κειμένου (π.χ. word) και μετά να το κάνεις copy paste στο αντίστοιχο topic, όπου θέλεις να το postάρεις.

7 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Αυτό είχα βρει αρχικά για παθαν

 αλλά υπάρχουν και άλλα θέματα... Τωρα

για την κυτταρολογία για μενα είναι θέμα lobby. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η κυτταρολογία πρέπει να είναι ξεχωριστή ειδικότητα και όχι υποειδικότητα ενώ η βιοπαθολογία λέει με καμάρι ότι είναι τετραθεματική νομίζω και έχει καταπίει ανοσολογία, μικροβιολογία, βιοχημεία και γενικές αίματος κτλ.

για το ότι δεν προσλαμβάνουν αρκετούς παθανιώτες έχεις δίκιο. Δεν βγαίνουν οι βάρδιες/τα νούμερα. Που δυστυχώς όμως δεν αλλάζει η ουσία του πράγματος ότι υπάρχει ανεργία ενδεχομένως γιατί υπάρχει μικρή απορρόφηση. Καθηγητής παθαν μας έλεγε πόσο καλή ειδικότητα είναι και με μηδέν αναμονή όπως λες και εσύ και ισχύει. αλλά φοβάμαι ότι μετά τα 5 χρόνια θα έχω χρυσή συνδρομή για τον ΟΑΕΔ.

Θα δω τα λινκς που έστειλες. Τώρα για το ΑΙ η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου. Οι ακτινολόγοι που έχω μιλήσει είναι χαρούμενοι ότι όλα θα τα κάνει πιο εύκολα για αυτούς αλλά οι μη ακτινολόγοι λένε πως θα είναι το τέλος της ακτινολογίας. Και επειδή στην ουσία τους η παθαν και η ακτινολογία μοιάζουν καθώς και οι 2 ερμηνεύουν εικόνες θεωρώ ότι ότι ισχύει για την μια ισχύει και για την άλλη (με την διαφορά ότι οι ακτινολόγοι έχουν την επεμβατική ενώ η παθαν δεν έχει κάτι άλλο).

Ορισμένες φορές σκέφτομαι πως οι ειδικότητες που είναι στα αζήτητα (παθαν, πυρηνικη, ακτινοθεραπεία) ίσως μια μέρα αποκτήσουν κίνητρα γιατί θα στραγγίξουμε από ειδικευόμενους/ειδικούς. Από την άλλη βλέπω ότι ιατροδικαστές κούτσα κούτσα έχουμε με βάση το ότι ψιλουπάρχει και αναμονή (απλά δεν προσλαμβάνουν)

+++

Δεν νομίζω ότι έχω να σχολιάσω κάτι σε όσα αναφέρεις. Πλην όμως, θα διαφωνήσω στο κομμάτι ότι η Παθολογική Ανατομική ερμηνεύει (μόνο) εικόνες. Δεν ερμηνεύει εικόνες. Υπάρχει και το βασικό κομμάτι της ερμηνευτικής απεικόνισης των χρωματισμένων ιστών στο μικροσκόπιο, αλλά υπάρχει και μια ολόκληρη διαφοροδιαγνωστική λογική κατά την οποία αυτοί οι ιστοί πρέπει να βαφούν με τις κατάλληλες χρωστικές, προκειμένου να ανιχνευθεί εάν εκφράζουν συγκεκριμένους κυτταρικούς υποδοχείς ή ουσίες / πρωτεΐνες, έτσι ώστε να πιστοποιηθεί εάν π.χ. ένας όγκος είναι μικροκυτταρικό καρκίνωμα πνεύμονα ή άλλο νευροενδοκρινές νεόπλασμα.

Ουσιαστικά, η Παθολογική Ανατομική ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν είναι σαν την Ακτινολογία, όπου θα πάρει ο Παθολογοανατόμος μια «φωτογραφία» του ιστού, θα τη δει στο μικροσκόπιο και αυτό ήτανε … ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΚΗ η διαφοροδιάγνωση στην Παθολογική Ανατομική. Εάν δεν επεξεργαστείς κατάλληλα το βιολογικό υλικό / ιστό που έχεις στη διάθεσή σου, δεν πάει να χτυπιέσαι, διάγνωση μπορεί να μην βγάλεις και ποτέ. Αυτή είναι και η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στον Ακτινολόγο και στον Παθολογοανατόμο: Ο Ακτινολόγος μπορεί να γίνει όσο ασαφής θέλει ως προς τις διαγνώσεις του (π.χ. «ακτινοσκιερή περιοχή στον άνω λοβό του δεξιού πνεύμονα, κλινική συνεκτίμηση», δηλαδή σαν να σου λέει «τρέχα γύρευε»), ενώ ο Παθολογοανατόμος πρέπει να είναι εξαιρετικά ακριβής και συγκεκριμένος (φυσικά, πάντα στα πλαίσια του εφικτού).

7 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Για την παθολογία τι να πει κανείς.. μια ταλαιπωρία. Είσαι το πουτ***** όλων. Όποιον δεν τον θες στους παθολόγους.

Τώρα, όσον αφορά στην Εσωτερική Παθολογία … Θα έλεγα ότι το πρόβλημα είναι, πάλι, εν πολλοίς, αρκετά ελληνικό. Και ξεκινάει από το γεγονός ότι η Ελληνική Πολιτεία έχει πετάξει, στον κάλαθο των αχρήστων, την έννοια των εξειδικεύσεων. Ουσιαστικά, η ειδικότητα της Εσωτερικής Παθολογίας, στην επίσημη Ιατρική Επιστήμη, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ όπως την έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα. Σε επίπεδο πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, έχουμε καταφέρει να εξισώσουμε τον Εσωτερικό Παθολόγο με τον Γενικό Ιατρό. Στο εξωτερικό, πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας ασκεί πρακτικά μόνο ο Γενικός Ιατρός.

Από την άλλη πλευρά, σε επίπεδο νοσοκομειακής περίθαλψης, έχουμε καταφέρει να εξισώσουμε τον Εσωτερικό Παθολόγο είτε με αυτόν που ασκεί καθήκοντα παρηγορητικής φροντίδας (δηλαδή, του φορτώνουμε την ανεπάρκεια του κράτους να στελεχώσει δομές χρονίως πασχόντων), είτε με την άσπρη μπλούζα των ΤΕΠ που πρέπει να μπορεί ξεπετάει ακόμα και 1000 περιστατικά σε κάθε γενική εφημερία, νοσηλεύοντας ταυτόχρονα άγνωστο αριθμό ατόμων στην κλινική του (δηλαδή, του φορτώνουμε την ανεπάρκεια του κράτους να στελεχώσει τα ΤΕΠ με ιατρούς επειγόντων). Στο εξωτερικό, ο Εσωτερικός Παθολόγος δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να δει, ή να νοσηλεύει, περιστατικά που τα διαχειρίζονται οι επί μέρους ιατρικές ειδικότητες. Αντίθετα, διαχειρίζεται τις δύσκολες, ή έστω συγκεκριμένες, περιπτώσεις της εσωτερικής παθολογίας (εξ' ου και ο όρος: Internists), τις οποίες οι άλλες ιατρικές ειδικότητες δεν έχουν καταφέρει να επιλύσουν (είτε διαγνωστικά, είτε θεραπευτικά), κυρίως λόγω του πολυοργανικού του νοσήματος.

7 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Κανένα προνόμιο τίποτα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Barba non facit philosophum

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά μάρεσε πολύ το συμπέρασμα σου

 

Βγάζοντας και εγώ το δικό μου συμπέρασμα, πιστεύω πως για μενα τουλάχιστον η παθολογική ανατομική δεν αξίζει. Αναμονή δεν έχει γιατί απλά δεν έχεις τι να κάνεις μετά και ακόμα και οι ελάχιστες θέσεις σε νοσοκομεία είναι μάλλον μιλημένες και αν είσαι "τυχαίος" δεν πρόκειται να ανοίξεις κάτι δικός σου και να σου στέλνουν άλλοι δείγματα. Επίσης έχεις το ΑΙ που ότι και να λένε, στην καλύτερη θα μείωσει τις θέσεις εργασίας. Δεν θα διαλέξω αυτή την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Αρχικά μάρεσε πολύ το συμπέρασμα σου

Καλά, μην νομίζεις, και εγώ από αλλού (διαδικτυακά) τα δανείζομαι … Χα χα !! Εξάλλου:

Quidquid latine dictum sit, altum videtur

17 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Βγάζοντας και εγώ το δικό μου συμπέρασμα, πιστεύω πως για μενα τουλάχιστον η παθολογική ανατομική δεν αξίζει.

Ε ναι, ρε παιδί μου, τα είπαμε αυτά: η ιατρική ειδικότητα είναι σαν το φλερτ. Γούστα είναι αυτά και δεν χωράει (πάντα) κάποια συγκεκριμένη εξήγηση. Επίσης, θέλει χημεία, υπομονή, επιμονή, τύχη, κ.τ.λ. Συνεπώς, εγώ μαζί σου, ό,τι και να πεις, αποκλειστικά προσωπικό σου θέμα είναι.

17 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Αναμονή δεν έχει γιατί απλά δεν έχεις τι να κάνεις μετά και ακόμα και οι ελάχιστες θέσεις σε νοσοκομεία είναι μάλλον μιλημένες και αν είσαι "τυχαίος" δεν πρόκειται να ανοίξεις κάτι δικός σου και να σου στέλνουν άλλοι δείγματα. Επίσης έχεις το ΑΙ που ότι και να λένε, στην καλύτερη θα μείωσει τις θέσεις εργασίας.

Και ναι και όχι. Ναι, ως προς το πρώτο σκέλος. Όντως, όπως συζητήσαμε και αμέσως προηγουμένως, οι διαθέσιμες θέσεις, κατά την παρούσα χρονική στιγμή και ασχέτως αιτιολογίας, είναι λίγες. Ωστόσο, δεν θα συμφωνήσω με το δεύτερο σκέλος. Θεωρώ ότι η Ελλάδα απέχει ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΜΑΚΡΙΑΑΑ από το σημείο να μας απασχολεί το εάν η τεχνητή νοημοσύνη θα φάει τη θέση των Παθολογοανατόμων. Ο λόγος είναι γιατί, πολύ απλά, στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν στοιχειώδης νοημοσύνη, έτσι ώστε να θεωρήσουμε ότι μπορούμε, ασφαλώς, να περάσουμε στο επίπεδο της τεχνητής νοημοσύνης. Ακούμε χαρακτηριστικά:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Βίντεο][Από το 08:16 έως και το 08:29]

Ο Υπουργός Υγείας στο ACTION 24

«ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ: Στις κρίσιμες ειδικότητες να δεχόμαστε υπεράριθμους, γρηγορότερα δηλαδή, ειδικευομένους, με τον όρο ότι θα μένουν για μια πενταετία στο Εθνικό Σύστημα Υγείας. Είναι πράγματι μια πρόταση λογική και θα την ψηφίσουμε.»

ΠΗΓΗ: Εδώ [ACTION 24, 25 Αυγούστου 2024]

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι ακούσαμε, λοιπόν, και από ποιον;; Όχι κυρίες και κύριοι !! Δεν είναι βόας, δεν είναι κροταλίας, δεν είναι πουλί, δεν είναι αεροπλάνο, δεν είναι καν ο Σούπερμαν !! Είναι ο Υπουργός Υγείας της Ελλάδας !! Δεν λέει απλά την άποψή του ένας περαστικός πολίτης. Δεν λέει απλά την άποψή του ένας τυχαίος δημοσιογράφος. Δεν λέει απλά την άποψή του ένας τυχαίος αναρμόδιος βουλευτής ή Υπουργός (ασχέτου χαρτοφυλακίου). Όχι !! Ακούμε την άποψη του αποκλειστικά αρμοδίου γνώστη και υπευθύνου για τα ζητήματα σχεδιασμού και διαχείρισης της Δημόσιας Υγείας (δηλαδή, των ζωών μας) του Ελληνικού Κράτους !!

Και τι ακούμε ότι είναι «λογικό», σύμφωνα με τον Υπουργό Υγείας ;; Ακούμε ότι στις λίστες αναμονής των «κρίσιμων» ειδικοτήτων, δηλαδή αυτών που σήμερα θεωρούνται «άγονες» γιατί δεν υπάρχουν νέοι ή παλιοί γιατροί (δηλαδή, ΣΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ λίστες αναμονής !!! ΑΚΟΥΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΜΑΖΙ ??? ΞΑΝΑΛΕΩ: ΣΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ λίστες !!! ΣΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ λίστες !!! ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩ !!! ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ !!!!!), θα βάλει ως κίνητρο να προσλαμβάνονται υπεράριθμοι ειδικευόμενοι !! (ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ, ΣΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΛΙΣΤΕΣ !!! !!! !!! Karuothrausths, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΓΡΗΓΟΡΑ, χτύπα μου ALOPERIDIN και AKINETON μαζί !!!)

Και ποια θα είναι η ποινή που, αναγκαστικά κατά τον Υπουργό Υγείας, θα πρέπει να επιβληθεί, σε όποιον ειδικευόμενο εκμεταλλευτεί αυτό το εξαιρετικά ιδιοφυές και προνομιακό bonus, δηλαδή το να αιτηθεί να πάει ως υπεράριθμος, ενώ η λίστα αναμονής του είναι πρακτικά άδεια ;; (ΞΑΝΑΛΕΩ: ΚΙΝΗΤΡΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΩΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ, ΕΝΩ Η ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ !!! ΡΕ, ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ, ΤΑ ALOPERIDIN ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ !!! ΒΟΗΘΕΙΑ !!!) Μα φυσικά, η καταναγκαστική εργασία στο Εθνικό Σύστημα Υγείας για 5 (πέντε) έτη !! Πλήθη υπεράριθμων ειδικευόμενων θα σπεύσουνε για να υπηρετήσουν καταναγκαστικά στο ΕΣΥ, ενώ οι αναμονές κυμαίνονται κάτω του έτους !! (εάν κάποιοι θεωρούνε ότι δεν είναι εντελώς μηδέν ...)

17 ώρες πριν, Karuothrausths said:

Δεν θα διαλέξω αυτή την ειδικότητα.

Όπως καταλαβαίνεις Karuothrausths, η αγορά της ιατρικής εργασίας έχει να ασχοληθεί με προβλήματα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ, απ’ ότι για το εάν θα της φάει το ψωμί η τεχνητή νοημοσύνη. Δυστυχώς, πολύ φοβάμαι ότι ελάχιστοι σε αυτή τη χώρα έχουνε συνειδητοποιήσει ότι ζούμε σε ένα τριτοκοσμικό μόρφωμα, το οποίο οδεύει ολοταχώς προς τα βράχια. Όποια ιατρική ειδικότητα και εάν επιλέξεις τελικά να κάνεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να φύγεις και να δουλέψεις στο εξωτερικό. Εκεί δεν θα ακούσεις ούτε για καταναγκαστικές εργασίες, ούτε για επιτάξεις ιατρών. Και γενικά, η λογική της αγοράς της ιατρικής εργασίας, στις σοβαρές χώρες του εξωτερικού, είναι εντελώς εκτός της λογικής των ολοκληρωτικών - καταναγκαστικών καθεστώτων. Αυτά.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Non omnia possumus omnes

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αποκατάσταση στην παθαν είναι άμεση. Είμαι στον πρώτο χρόνο ειδικότητας και ήδη μου έχουν κάνει πρόταση για μετά την ειδικότητα. Η ζήτηση είναι τεράστια. Επίσης το work/life balance δεν συγκρίνεται κυριολεκτικά με καμία άλλη ειδικότητα. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, Kostas1 said:

Η αποκατάσταση στην παθαν είναι άμεση. Είμαι στον πρώτο χρόνο ειδικότητας και ήδη μου έχουν κάνει πρόταση για μετά την ειδικότητα. Η ζήτηση είναι τεράστια. Επίσης το work/life balance δεν συγκρίνεται κυριολεκτικά με καμία άλλη ειδικότητα. 

 

Καθαρά πόσα βγάζεις το μήνα; Επίσης στον ιδιωτικό τι μισθοί παίζουν;

Εμένα με απασχολεί ότι απλά περιμένεις να βρεις κάπου δουλειά/να σου κάνουν κάποια πρόταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν ειδικευόμενος βγάζω όσο και όλοι οι υπόλοιποι, βασικός μισθός + 7 εφημερίες (με τη διαφορά ότι εγώ εφημερεύω από το σπίτι). Σαν ειδικός στα ιδιωτικά αν είσαι σαν υπάλληλος ο μισθός ξεκινάει από 3 και πάνω. Αν ανοίξεις δικό σου εργαστήριο sky is the limit. Αυτό που συμβαίνει λόγω έλλειψης είναι ότι μέχρι να τελειώσεις την ειδικότητα θα σου έχουν γίνει ήδη 3-4 προτάσεις και εσύ θα διαλέξεις που θα πας. Δεν περιμένεις καν. Για να μην αναφερθώ στο εξωτερικό. Εκεί παίζουν άλλα νούμερα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Συζητιεται η συγχωνευση των ειδικοτητων Παθολογικης Ανατομικης και Κυτταρολογιας βλεπω εδω?🙄

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/Ρ6ΕΧ465ΦΥΟ-96Κ

«Συγκρότηση και ορισμός μελών στην Ομάδα Εργασίας για την ενοποίηση των ιατρικών ειδικοτήτων Παθολογικής Ανατομικής και Κυτταρολογίας, του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕ.Σ.Υ.)»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, iceman said:

Συζητιεται η συγχωνευση των ειδικοτητων Παθολογικης Ανατομικης και Κυτταρολογιας βλεπω εδω?🙄

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/Ρ6ΕΧ465ΦΥΟ-96Κ

«Συγκρότηση και ορισμός μελών στην Ομάδα Εργασίας για την ενοποίηση των ιατρικών ειδικοτήτων Παθολογικής Ανατομικής και Κυτταρολογίας, του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕ.Σ.Υ.)»

Μάλιστα ... Ότι τώρα εσύ πέφτεις από τα σύννεφα δηλαδή, ε iceman ?? 😄😄

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 λεπτά πριν, Mc_Doc said:

Μάλιστα ... Ότι τώρα εσύ πέφτεις από τα σύννεφα δηλαδή, ε iceman ?? 😄😄

Οι κυτταρολόγοι (πόσο να ναι άραγε) θα τα χουν βάζει μαύρα. Γιατί ήταν αστείο να είναι 2 διαφορετικές ειδικότητες που η εκπαίδευση της μιας να είναι μακαρόνια με κιμά και της άλλης κιμάς με μακαρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 λεπτά πριν, Karuothrausths said:

Οι κυτταρολόγοι (πόσο να ναι άραγε) θα τα χουν βάζει μαύρα. Γιατί ήταν αστείο να είναι 2 διαφορετικές ειδικότητες που η εκπαίδευση της μιας να είναι μακαρόνια με κιμά και της άλλης κιμάς με μακαρόνια.

Παρόλο που δεν έχω ιδία πείρα για την εκπαίδευση και την καθημερινότητα των δύο ιατρικών ειδικοτήτων, ωστόσο, νομίζω ότι μπορώ να πω ότι το τελευταίο είναι αρκετά πετυχημένο !!! 😄😄

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.