Jump to content

Καθυστέρηση διορισμού λόγω θητείας


Recommended Posts

Θα εξαγοράσω την θητεία μου καθώς είμαι σε ηλικία που μπορώ (Από 1/1/2025). Πρακτικά θα υπηρετήσω 20 μέρες και μετά ελεύθερος. Υπάρχει ενδεχομένο όμως να κληθώ για να ξεκινήσω ειδικότητα Οκτώβρη-Νοέμβρη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μπλέξω με ανάκληση αλλά κάπως να λείψω 20 μέρες από την ειδικότητα (κάτι σαν άδεια άνευ αποδοχών;). Μπορώ να πάω τον Νοέμβρη να υπηρετήσω 1,5 μήνα και από Ιανουάριο να είμαι ελεύθερος. Η ανάκληση ξέρω πως είναι για πάνω από 6 μήνες αλλά εγώ χρειάζομαι (από αύριο που θα υποβάλω την αίτηση για την ειδικότητα γύρω στους 5). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γιατί έχω πελαγώσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, Blazer said:

Θα εξαγοράσω την θητεία μου καθώς είμαι σε ηλικία που μπορώ (Από 1/1/2025). Πρακτικά θα υπηρετήσω 20 μέρες και μετά ελεύθερος. Υπάρχει ενδεχομένο όμως να κληθώ για να ξεκινήσω ειδικότητα Οκτώβρη-Νοέμβρη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μπλέξω με ανάκληση αλλά κάπως να λείψω 20 μέρες από την ειδικότητα (κάτι σαν άδεια άνευ αποδοχών;). Μπορώ να πάω τον Νοέμβρη να υπηρετήσω 1,5 μήνα και από Ιανουάριο να είμαι ελεύθερος. Η ανάκληση ξέρω πως είναι για πάνω από 6 μήνες αλλά εγώ χρειάζομαι (από αύριο που θα υποβάλω την αίτηση για την ειδικότητα γύρω στους 5). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γιατί έχω πελαγώσει;

Χωρίς να λέω ότι είμαι γνώστης του θέματος, επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που έκανα το στρατιωτικό μου (μην περιμένετε κιόλας να μάθετε πόσα ακριβώς ...), έχω την αίσθηση ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Η εντύπωση που έχω είναι ότι δεν μπορείς ούτως ή άλλως να ξεκινήσεις ιατρική ειδικότητα (πρόσληψη στο νοσοκομείο) εάν δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή εάν δεν έχεις ισόχρονη (με τον προβλεπόμενο χρόνο της άσκησής σου στο εν λόγω νοσοκομείο) αναβολή στράτευσης. Το λέω, προφανώς, με κάθε επιφύλαξη, ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω το υπάρχον νομικό καθεστώς, οπότε και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ακόμα είναι έτσι.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ !!! (συνεπώς, κάθε έννοια άδειάς σου από την Υπηρεσία σου (νοσοκομείο), δεν μπορεί να συμβαδίσει με ταυτόχρονη κατάταξή σου στις ένοπλες δυνάμεις, ακριβώς γιατί θεωρείσαι ακόμα εργαζόμενος στην εν λόγω Υπηρεσία ... Και τούμπαλιν: ενώ υπηρετείς στις ένοπλες δυνάμεις ως στρατιώτης, ΔΕΝ μπορείς να είσαι ταυτόχρονα και εργαζόμενος σε οποιονδήποτε άλλο εξωτερικό φορέα ... Παράλληλα, ταυτόχρονη διπλή ταυτότητα, πολίτη και στρατιώτη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ !!!)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Έτσι όπως το περιγράφεις, η μόνη λύση είναι είτε να αναβάλεις (ξανά) τη στράτευση μέχρι να τελειώσεις την ιατρική ειδικότητα (εάν αυτό προβλέπεται για την ηλικία σου, δεν γνωρίζω το υπάρχον νομικό καθεστώς), είτε να ξεμπερδέψεις πρώτα με τη στρατιωτική θητεία ζητώντας να παγώσει η θέση σου στη λίστα αναμονής λόγω στράτευσης (το τελευταίο δεν ξέρω καν εάν προβλέπεται ως δυνατότητα ... ίσως χρειαστεί να δηλώσεις ξανά σε λίστα αναμονής, εάν χάσεις το διορισμό σου λόγω στρατού)

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

36 minutes ago, Mc_Doc said:

Χωρίς να λέω ότι είμαι γνώστης του θέματος, επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που έκανα το στρατιωτικό μου (μην περιμένετε κιόλας να μάθετε πόσα ακριβώς ...), έχω την αίσθηση ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Η εντύπωση που έχω είναι ότι δεν μπορείς ούτως ή άλλως να ξεκινήσεις ιατρική ειδικότητα (πρόσληψη στο νοσοκομείο) εάν δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή εάν δεν έχεις ισόχρονη (με τον προβλεπόμενο χρόνο της άσκησής σου στο εν λόγω νοσοκομείο) αναβολή στράτευσης. Το λέω, προφανώς, με κάθε επιφύλαξη, ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω το υπάρχον νομικό καθεστώς, οπότε και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ακόμα είναι έτσι.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ !!! (συνεπώς, κάθε έννοια άδειάς σου από την Υπηρεσία σου (νοσοκομείο), δεν μπορεί να συμβαδίσει με ταυτόχρονη κατάταξή σου στις ένοπλες δυνάμεις, ακριβώς γιατί θεωρείσαι ακόμα εργαζόμενος στην εν λόγω Υπηρεσία ... Και τούμπαλιν: ενώ υπηρετείς στις ένοπλες δυνάμεις ως στρατιώτης, ΔΕΝ μπορείς να είσαι ταυτόχρονα και εργαζόμενος σε οποιονδήποτε άλλο εξωτερικό φορέα ... Παράλληλα, ταυτόχρονη διπλή ταυτότητα, πολίτη και στρατιώτη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ !!!)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Έτσι όπως το περιγράφεις, η μόνη λύση είναι είτε να αναβάλεις (ξανά) τη στράτευση μέχρι να τελειώσεις την ιατρική ειδικότητα (εάν αυτό προβλέπεται για την ηλικία σου, δεν γνωρίζω το υπάρχον νομικό καθεστώς), είτε να ξεμπερδέψεις πρώτα με τη στρατιωτική θητεία ζητώντας να παγώσει η θέση σου στη λίστα αναμονής λόγω στράτευσης (το τελευταίο δεν ξέρω καν εάν προβλέπεται ως δυνατότητα ... ίσως χρειαστεί να δηλώσεις ξανά σε λίστα αναμονής, εάν χάσεις το διορισμό σου λόγω στρατού)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Σκέφτομαι μήπως υπάρχει τρόπος απλά να φρενάρω λίγο τον διορισμό αλλά ιδανικά χωρίς ανάκληση. Αφού η ανάκληση είναι για >6 μήνες δεν θα περίμενε κανείς ότι για κάτω από 6 μήνες θα υπήρχε κάτι σαν "πάγωμα" του διορισμού άραγε; Αυτό παλεύω να βρω μπας και δεν μείνω στο περίμενε μετά τον στρατό..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, Mc_Doc said:

Η εντύπωση που έχω είναι ότι δεν μπορείς ούτως ή άλλως να ξεκινήσεις ιατρική ειδικότητα (πρόσληψη στο νοσοκομείο) εάν δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή εάν δεν έχεις ισόχρονη (με τον προβλεπόμενο χρόνο της άσκησής σου στο εν λόγω νοσοκομείο) αναβολή στράτευσης. Το λέω, προφανώς, με κάθε επιφύλαξη, ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω το υπάρχον νομικό καθεστώς, οπότε και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ακόμα είναι έτσι.

Ούτε εγω γνωρίζω ακριβώς το νομικό καθεστώς εδώ όποτε ίσως είναι εντελώς άκυρο αυτό που θα γράψω:

 

Εαν μπορεί να αρχίσει ειδικοτητα, δεν γίνεται να υπηρετήσει ας πούμε ένα χρόνο ώστε να μαζέψει 20μερες άδεια/ρεπο κι έπειτα να τις αξιοποιήσει ώστε να κάνει την εξαγορά;

Δεν χρειάζεται να βγάλει και ντελαλη και να πει στο νοσοκομείο του ότι πάει στρατό…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

56 minutes ago, DrKatsikis said:

Ούτε εγω γνωρίζω ακριβώς το νομικό καθεστώς εδώ όποτε ίσως είναι εντελώς άκυρο αυτό που θα γράψω:

 

Εαν μπορεί να αρχίσει ειδικοτητα, δεν γίνεται να υπηρετήσει ας πούμε ένα χρόνο ώστε να μαζέψει 20μερες άδεια/ρεπο κι έπειτα να τις αξιοποιήσει ώστε να κάνει την εξαγορά;

Δεν χρειάζεται να βγάλει και ντελαλη και να πει στο νοσοκομείο του ότι πάει στρατό…

Ακόμα και αυτό το χω σκεφτεί αλλά δεν έχω χρόνο. Είχα σκεφτεί το άνευ αποδοχών μήπως είναι κάποια λύση αλλά μάλλον δεν είναι. Κάποιος έγραψε πως στην ΥΠΕ που ρώτησε σε περιμένουν λέει να τελειώσεις έτσι του είπαν (φοβάμαι too good to be true, θα ρωτήσω και εγώ). Έχω πελαγώσει απλά.

Σκέφτομαι είτε να εξαγοράσω υπηρετώντας τον Ιανουάριο (αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να ξεκινήσω, να μην καταθέσω άμεσα το πιστοποιητικό για την στρατολογία και να λείψω 20 μέρες τον Ιανουάριο)

Είτε να αρχίσω Νοέμβρη και να εξαγοράσω 1/1 (αλλά εκεί θέλω να καθυστερήσει ο διορισμός μου χωρίς ανάκληση γιατί θα πρέπει να ψάχνω δουλειά μετά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 26/7/2024 at 6:38 ΜΜ, DrKatsikis said:

Ούτε εγω γνωρίζω ακριβώς το νομικό καθεστώς εδώ όποτε ίσως είναι εντελώς άκυρο αυτό που θα γράψω:

Όντως, αυτό που γράφεις είναι εντελώς άκυρο … Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, στην Ελλάδα της απατεωνιάς και της λαμογιάς ΟΛΑ γίνονται, νόμιμα ή παράνομα, αρκεί να έχεις το κατάλληλο κομματικό επίθετο ή να έχεις αρκετά χρήματα για να λαδώσεις ή να είσαι τυχερός και να μην σε πιάσουνε ή όλα τα παραπάνω μαζί …

On 26/7/2024 at 6:38 ΜΜ, DrKatsikis said:

Εαν μπορεί να αρχίσει ειδικοτητα, δεν γίνεται να υπηρετήσει ας πούμε ένα χρόνο ώστε να μαζέψει 20μερες άδεια/ρεπο κι έπειτα να τις αξιοποιήσει ώστε να κάνει την εξαγορά;

Αρχικά, όπως μας λέει και το ίδιο το μέλος Blazer, δεν έχει χρονικό περιθώριο ενός έτους, προκειμένου να προλάβει να υπηρετήσει στην ειδικότητα, προτού να τον φωνάξουνε για να υπηρετήσει στις ένοπλες δυνάμεις. Το χρονικό παράθυρο που διαθέτει είναι μικρότερο των 6 (έξι) μηνών !

On 26/7/2024 at 6:38 ΜΜ, DrKatsikis said:

Δεν χρειάζεται να βγάλει και ντελαλη και να πει στο νοσοκομείο του ότι πάει στρατό…

Δεύτερον. Για να καταταγείς στις ένοπλες δυνάμεις, θα πρέπει να παραδόσεις την αστυνομική σου ταυτότητα και να παραλάβεις στρατιωτική ταυτότητα. Αυτό σημαίνει ότι οφείλεις να κοινοποιήσεις το γεγονός της αλλαγής των στοιχείων σου στην αρμόδια Υπηρεσία σου (νοσοκομείο). Πέραν τούτου, πιθανή ανάκληση αδείας για λόγους έκτακτους (π.χ. αρρωσταίνουνε αιφνιδίως κάποιοι συνάδελφοι και θα πρέπει να εφημερεύσεις στο νοσοκομείο) θα σε αφήσει ανεπανόρθωτα εκτεθειμένο … Πώς θα αφήσεις το στρατόπεδο για περισσότερο από 24εις ώρες, για να πας να εφημερεύσεις στο δημόσιο νοσοκομείο ??

Τρίτον. Υπάρχει το ζήτημα της μισθοδοσίας και της ασφάλισης. Κατά τη διάρκεια της αδείας σου από την Υπηρεσία σου (νοσοκομείο) λαμβάνεις κανονικά μισθοδοσία και είσαι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ. Έλα όμως που ενώ υπηρετείς την στρατιωτική σου θητεία θα λαμβάνεις επίσης μισθό (έστω και πενιχρό), αλλά θα είσαι και ασφαλισμένος στο Δημόσιο (Ελληνικός Στρατός) … Όπως καταλαβαίνετε, διπλή έμμισθη ιδιότητα πλήρους απασχόλησης, ή αντίστοιχη διπλή ασφαλιστική ιδιότητα, από τον ίδιο μάλιστα Φορέα (κράτος) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (π.χ. πανεπιστημιακοί καθηγητές, εάν δεν κάνω λάθος …)

On 26/7/2024 at 7:38 ΜΜ, Blazer said:

Ακόμα και αυτό το χω σκεφτεί αλλά δεν έχω χρόνο. Είχα σκεφτεί το άνευ αποδοχών μήπως είναι κάποια λύση αλλά μάλλον δεν είναι. Κάποιος έγραψε πως στην ΥΠΕ που ρώτησε σε περιμένουν λέει να τελειώσεις έτσι του είπαν (φοβάμαι too good to be true, θα ρωτήσω και εγώ). Έχω πελαγώσει απλά.

Όπως σου είπα και στο αμέσως προηγούμενο post μου, θεωρώ ότι θα πρέπει να διευκρινίσεις με την αρμόδια ΥΠΕ το τι ακριβώς ισχύει, με το τωρινό νομικό καθεστώς, όσον αφορά στις διαδικασίες ανάκλησης του διορισμού στην ιατρική ειδικότητα λόγω στράτευσης.

On 26/7/2024 at 7:38 ΜΜ, Blazer said:

Σκέφτομαι είτε να εξαγοράσω υπηρετώντας τον Ιανουάριο (αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να ξεκινήσω, να μην καταθέσω άμεσα το πιστοποιητικό για την στρατολογία και να λείψω 20 μέρες τον Ιανουάριο)

Γιατί προσωπικά θεωρώ ότι η περίπτωση του να αποδεχτεί το νοσοκομείο τον σχετικό διορισμό σου, χωρίς πρώτα να έχεις να τους προσκομίσεις κάποιο σχετικό χαρτί εκπλήρωσης των στρατιωτικών σου υποχρεώσεων ή ισόχρονης αναβολής, είναι πρακτικά αδύνατη.

On 26/7/2024 at 7:38 ΜΜ, Blazer said:

Είτε να αρχίσω Νοέμβρη και να εξαγοράσω 1/1 (αλλά εκεί θέλω να καθυστερήσει ο διορισμός μου χωρίς ανάκληση γιατί θα πρέπει να ψάχνω δουλειά μετά).

Μια δεύτερη περίπτωση, την οποία όμως προσωπικά δεν την θεωρώ και πολύ εφικτή, είναι, κατόπιν συνεννόησης με την ΥΠΕ ή το ίδιο το νοσοκομείο, να σου δώσουνε, μετά από την έκδοση του διορισμού σου από το Υπουργείο Υγείας, τον απαραίτητο χρόνο που χρειάζεσαι προκειμένου να παρουσιαστείς για να αναλάβεις, χωρίς να κηρύξουνε τον διορισμό σου έκπτωτο.

Φυσικά, αυτό θα σημαίνει παράβλεψη των προβλεπόμενων από τον νόμο χρονικών προθεσμιών. Ωστόσο, δέχτηκα και εγώ παρόμοια βοήθεια από το νοσοκομείο μου κατά τον πρώτο διορισμό μου στο αγροτικό, δεδομένου ότι βρισκόμουνα στο εξωτερικό. Δεν ξέρω εάν νομικά θεωρείται το ίδιο, επειδή ο αγροτικός ιατρός που αντικαθιστούσα επίσημα έφευγε σε ημερομηνία πολύ μετά από τον διορισμό μου (εγώ κλήθηκα νωρίτερα για να προλάβω να κάνω τον μήνα υποχρεωτικής εκπαίδευσης στο νοσοκομείο), αλλά μπορεί να μπορεί να «μαγειρευτεί» κάτι σχετικό και για την περίπτωση της ιατρικής ειδικότητας (όπου δυστυχώς αντικαθιστάς τον αμέσως προηγούμενο σε φάση effective immediately …) .

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

@Mc_Doc Βασικά το καλύτερο για μενα θα ήταν απλά να καθυστερήσει ο διορισμός μου όπως έχω δει να συμβαίνει. Επίσης περιμένω να ανανεωθούν ούτως ή άλλως οι λίστες γιατί μπορεί να βρίσκομαι σε αναμονή και να μην ισχύει καν όλο αυτό.

Επίσης έχουν σπάσει λίγο τα νεύρα μου

Τροποποιήθηκε από Blazer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 λεπτά πριν, Blazer said:

@Mc_Doc Βασικά το καλύτερο για μενα θα ήταν απλά να καθυστερήσει ο διορισμός μου όπως έχω δει να συμβαίνει. Επίσης περιμένω να ανανεωθούν ούτως ή άλλως οι λίστες γιατί μπορεί να βρίσκομαι σε αναμονή και να μην ισχύει καν όλο αυτό.

Επίσης έχουν σπάσει λίγο τα νεύρα μου

Νομίζω και εγώ ότι το να μπορέσεις να καθυστερήσεις με κάποιον τρόπο τη διαδικασία έκδοσης (Υπουργείο Υγείας), παράδοσης - παραλαβής (ταχυδρομείο) και αποδοχής (νοσοκομείο) του διορισμού σου, προκειμένου να ξεμπερδέψεις στο ενδιάμεσο με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, είναι η ιδανική λύση. Επικοινώνησε με όλους: Υπουργείο Υγείας (για να καθυστερήσει την έκδοση του διορισμού σου,) ταχυδρομείο (για να καθυστερήσει να βάλει τη σφραγίδα παράδοσης - παραλαβής) και φυσικά το νοσοκομείο σου (για να εξηγήσεις την κατάσταση και να σου δώσουνε μεγάλο χρονικό περιθώριο για να αναλάβεις επίσημα υπηρεσία). Έστω και ένας σε αυτόν τον κρίκο της αλυσίδας να έχει διάθεση για να σε βοηθήσει, μπορεί και να μπορέσεις να κάνεις τελικά τη δουλειά σου !

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Mc_Doc said:

Δεύτερον. Για να καταταγείς στις ένοπλες δυνάμεις, θα πρέπει να παραδόσεις την αστυνομική σου ταυτότητα και να παραλάβεις στρατιωτική ταυτότητα. Αυτό σημαίνει ότι οφείλεις να κοινοποιήσεις το γεγονός της αλλαγής των στοιχείων σου στην αρμόδια Υπηρεσία σου (νοσοκομείο). Πέραν τούτου, πιθανή ανάκληση αδείας για λόγους έκτακτους (π.χ. αρρωσταίνουνε αιφνιδίως κάποιοι συνάδελφοι και θα πρέπει να εφημερεύσεις στο νοσοκομείο) θα σε αφήσει ανεπανόρθωτα εκτεθειμένο … Πώς θα αφήσεις το στρατόπεδο για περισσότερο από 24εις ώρες, για να πας να εφημερεύσεις στο δημόσιο νοσοκομείο ??

Τρίτον. Υπάρχει το ζήτημα της μισθοδοσίας και της ασφάλισης. Κατά τη διάρκεια της αδείας σου από την Υπηρεσία σου (νοσοκομείο) λαμβάνεις κανονικά μισθοδοσία και είσαι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ. Έλα όμως που ενώ υπηρετείς την στρατιωτική σου θητεία θα λαμβάνεις επίσης μισθό (έστω και πενιχρό), αλλά θα είσαι και ασφαλισμένος στο Δημόσιο (Ελληνικός Στρατός) … Όπως καταλαβαίνετε, διπλή έμμισθη ιδιότητα πλήρους απασχόλησης, ή αντίστοιχη διπλή ασφαλιστική ιδιότητα, από τον ίδιο μάλιστα Φορέα (κράτος) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (π.χ. πανεπιστημιακοί καθηγητές, εάν δεν κάνω λάθος …)

... και σκάει το FBI, η CIA τον μπουζουριάζουν, συγκροτείται το ΝΣΚ εντος 2ημέρου να εξάγει γνωμοδότηση και μετά ξυπνήσαμε όλοι μαζί :P 


Εάν συνέβαιναν όσα περιγράφεις Mih, η κατάσταση γενικότερα στην χώρα θα ήταν ΠΟΛΥ διαφορετική και τούτη η κουβέντα θα ήταν μάλλον περιττή. Δεν λέω ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλά... η απάντηση που έδωσες στο πρώτο quote που έκανες, νομίζω επισκιάζει κάθε άλλη άποψη.

Αν και νομίζω ότι με το διαθέσιμο χρόνο που έχει στη διάθεσή του ο φίλος, το σενάριο όντως δεν μπορεί να τρέξει, καθώς δεν μπορεί να εκκινήσει καν διορισμό. Δείτε και Γνωμοδότηση ΝΣΚ 148/2019.

Τροποποιήθηκε από DrKatsikis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

37 minutes ago, DrKatsikis said:

... και σκάει το FBI, η CIA τον μπουζουριάζουν, συγκροτείται το ΝΣΚ εντος 2ημέρου να εξάγει γνωμοδότηση και μετά ξυπνήσαμε όλοι μαζί :P 


Εάν συνέβαιναν όσα περιγράφεις Mih, η κατάσταση γενικότερα στην χώρα θα ήταν ΠΟΛΥ διαφορετική και τούτη η κουβέντα θα ήταν μάλλον περιττή. Δεν λέω ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλά... η απάντηση που έδωσες στο πρώτο quote που έκανες, νομίζω επισκιάζει κάθε άλλη άποψη.

Αν και νομίζω ότι με το διαθέσιμο χρόνο που έχει στη διάθεσή του ο φίλος, το σενάριο όντως δεν μπορεί να τρέξει, καθώς δεν μπορεί να εκκινήσει καν διορισμό. Δείτε και Γνωμοδότηση ΝΣΚ 148/2019.

Ενδιαφέρον όλο αυτό, ευχαριστώ που το έστειλες. Η δική μου η περίπτωση θεωρώ πως ίσως είναι κάπως διαφορετική γιατί ακόμα δεν έχει έρθει καν ο διορισμός μου (γράφει αναμονή βασικά) και εγώ Ιανουάριο θα έχω κάνει εξαγορά (δηλαδή οριακά 6 μήνες από τώρα.   Από ότι βλέπω στην περίπτωση του συναδέλφου το αίτημα το έκανε το 2019 και θα μπορούσε να εξαγοράσει το 2023. ΜΕσολαβούν 4 χρόνια. Δεν ξέρω τι να πω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Just now, Blazer said:

Ενδιαφέρον όλο αυτό, ευχαριστώ που το έστειλες. Η δική μου η περίπτωση θεωρώ πως ίσως είναι κάπως διαφορετική γιατί ακόμα δεν έχει έρθει καν ο διορισμός μου (γράφει αναμονή βασικά) και εγώ Ιανουάριο θα έχω κάνει εξαγορά (δηλαδή οριακά 6 μήνες από τώρα.   Από ότι βλέπω στην περίπτωση του συναδέλφου το αίτημα το έκανε το 2019 και θα μπορούσε να εξαγοράσει το 2023. ΜΕσολαβούν 4 χρόνια. Δεν ξέρω τι να πω..

και επίσης μέχρι να απαντηθούν όλα αυτά τι γίνεται; Δηλαδή αν υποβάλεις την ερώτηση και περιμένεις απάντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, DrKatsikis said:

... και σκάει το FBI, η CIA τον μπουζουριάζουν, συγκροτείται το ΝΣΚ εντος 2ημέρου να εξάγει γνωμοδότηση και μετά ξυπνήσαμε όλοι μαζί :P

Ρε παιδιά, πέρα από το αστείο του πράγματος, έχετε κάποια ιδέα περί στρατού;; Θέλω να πω, αντιλαμβάνεστε για ποια ακριβώς καθημερινότητα μιλάμε;; Δεν είναι ότι πας για μερικές ημέρες camping και μπαινοβγαίνεις όποτε θέλεις. Τα πρωινά υποχρεούσαι να είσαι μέσα στο στρατόπεδο και το απόγευμα μπορείς να βγεις έξω μόνο εάν δεν έχεις υπηρεσία (βέβαια, με μόλις 20 ημέρες υπηρετήσιμες, το πιθανότερο είναι ότι το μέλος Blazer θα κάνει μόνο βασική εκπαίδευση, οπότε και δεν θα μπορεί, ως νεοσύλλεκτος που δεν δικαιούται άδειες, να ξεμυτίσει καν από το κέντρο εκπαιδεύσεως !!) .

Συνεπώς, στο (αρκετά) πιθανό σενάριο που θα χρειαστεί να κάνεις εφημερία (24ωρη) στο νοσοκομείο, στην περίπτωση που κάποιος/οι αρρωστήσουνε εκτάκτως, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να τα συμβιβάσεις. Και δεν αγγίζω καν την περίπτωση να είσαι σε κέντρο εκπαίδευσης (έγκλειστος) ή σε στρατόπεδο π.χ. σε νησί και το νοσοκομείο σου να είναι γεωγραφικά μακριά π.χ. στην Κρήτη … (γεωγραφικό ασυμβίβαστο). Ας υποθέσουμε ότι το γεωγραφικό ασυμβίβαστο είναι θέμα βύσματος ή / και τύχης και ας υποθέσουμε ότι όλα αυτά σου κάθονται όπως τα θες. Μιλάω καθαρά για το προφανές του χρονικού ασυμβίβαστου !

13 ώρες πριν, DrKatsikis said:

Εάν συνέβαιναν όσα περιγράφεις Mih, η κατάσταση γενικότερα στην χώρα θα ήταν ΠΟΛΥ διαφορετική και τούτη η κουβέντα θα ήταν μάλλον περιττή.

Το προηγούμενο σενάριο περί ανάκλησης αδείας σίγουρα είναι δύσκολο, αλλά όχι απίθανο, να γίνει (παρόλο που δεν μπορώ να φανταστώ ποιος διευθυντής θα του έδινε, με το καλωσόρισες, μαζεμένες όλες τις άδειες ενός έτους … ). Αλλά το ζήτημα περί διπλής μισθοδοσίας και ασφάλισης, πλέον, διασταυρώνεται πολύ εύκολα, γιατί όλα, πλέον, είναι ηλεκτρονικά (είμαστε όλοι φακελωμένοι ΨΕΚες μου !! )

13 ώρες πριν, DrKatsikis said:

Δεν λέω ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλά...

Συνεπώς, πέραν από το γεγονός ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι το Ελλάντα είναι ένα απέραντο μπουρδέλο (και μάλιστα χωρίς καν τσατσά …) , υπάρχουνε καθαρά πρακτικά ζητήματα που θα εμποδίζανε το απίθανο σενάριο να κάνει κάποιος άσκηση στην ιατρική ειδικότητα (ως αδειούχος) και ταυτόχρονα κατάταξη στις ένοπλες δυνάμεις (για την ευθεία οδό αναφερόμαστε … γιατί προφανώς, εάν έχεις το σωστό κομματικό επίθετο, αρκετό λάδι για να τους στάξεις, ή / και είσαι και λίγο τυχερός, θεωρητικά όλα γίνονται στο Μπανανιστάν …) .

13 ώρες πριν, DrKatsikis said:

η απάντηση που έδωσες στο πρώτο quote που έκανες, νομίζω επισκιάζει κάθε άλλη άποψη.

Αν και νομίζω ότι με το διαθέσιμο χρόνο που έχει στη διάθεσή του ο φίλος, το σενάριο όντως δεν μπορεί να τρέξει, καθώς δεν μπορεί να εκκινήσει καν διορισμό. Δείτε και Γνωμοδότηση ΝΣΚ 148/2019.

Ναι, ο διορισμός γνωρίζω ότι δεν μπορεί καν να προχωρήσει για τους άρρενες, εφόσον δεν έχει λυθεί πρώτα το ζήτημα των στρατιωτικών υποχρεώσεων. Αλλά και να θεωρούσαμε ότι αυτό δεν υπήρχε, πάλι, υπάρχουνε αρκετά ρίσκα για να τα τρέξεις αυτά τα δύο παράλληλα, χωρίς να αποκαλυφθεί το τι ακριβώς κάνεις (το οποίο φυσικά απαγορεύεται).

12 ώρες πριν, Blazer said:

Ενδιαφέρον όλο αυτό, ευχαριστώ που το έστειλες. Η δική μου η περίπτωση θεωρώ πως ίσως είναι κάπως διαφορετική γιατί ακόμα δεν έχει έρθει καν ο διορισμός μου (γράφει αναμονή βασικά) και εγώ Ιανουάριο θα έχω κάνει εξαγορά (δηλαδή οριακά 6 μήνες από τώρα.   Από ότι βλέπω στην περίπτωση του συναδέλφου το αίτημα το έκανε το 2019 και θα μπορούσε να εξαγοράσει το 2023. ΜΕσολαβούν 4 χρόνια. Δεν ξέρω τι να πω..

Ίσως να είναι λίγο διαφορετική η περίπτωση, τουλάχιστον όσον αφορά στα πραγματικά περιστατικά. Ωστόσο, δεν μας αλλάζει την ουσία της υπόθεσης. Από την εν λόγω απόφαση, μαθαίνουμε τρία βασικά πράγματα:

α. Το Ελλαδιστάν έχει μια δημόσια διοίκηση εντελώς υδροκέφαλη, άκαμπτη και γενικά ο μόνος τρόπος για να την παρακάμψεις είναι είτε να είσαι «ημέτερος» (κομματικά, κοινωνικά, κ.τ.λ.), είτε να έχεις αρκετό «λάδι» για να γυρίσουνε τα σκουριασμένα γρανάζια του συστήματος …

β. Η ουσία του νόμου αναγνωρίζει ότι όταν έρθει η ώρα του διορισμού σου θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είσαι καθ’ όλα έτοιμος για να διοριστείς, αλλιώς θεωρείται ότι «κλέβεις» τη σειρά του επόμενου από εσένα στη λίστα αναμονής, ο οποίος είναι υπεύθυνος πολίτης και έχει φροντίσει να είναι σωστός ως προς τα τυπικά προσόντα διορισμού του (ενώ εσύ όχι)

γ. Ο διορισμός στην ιατρική ειδικότητα ΔΕΝ λογίζεται ως σύναψη μιας κλασικής υπαλληλικής σχέσης, από την οποία μπορούν να υπάρξουν «κενά» διαστήματα, κατά τα οποία μπορείς να απασχοληθείς και σε κάποια άλλη δραστηριότητα. Θεωρείται ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, όπου θα πρέπει να ενταχθείς αναπόσπαστα και χωρίς εκπαιδευτικά κενά (για παρόμοιο λόγο μας είχε εξηγήσει και ένας Διευθυντής μου ότι το ζήτημα των ρεπό στους ειδικευόμενους είναι εξαιρετικά ρευστό νομικά, γιατί επί της ουσίας δεν θεωρούνται υπάλληλοι του νοσοκομείου, αλλά εκπαιδευόμενοι … έτσι απλά για να μην τον πρήζουμε και για να μην παίρνουμε όλα μας τα ρεπό και καταρρεύσει η κλινική)

12 ώρες πριν, Blazer said:

και επίσης μέχρι να απαντηθούν όλα αυτά τι γίνεται;

Εάν υποβάλεις την ερώτηση, έτσι απλά, σαν τον βλάχο, το πιθανότερο είναι να μην πάρεις ποτέ απάντηση. Νομίζω ότι κινητοποιήθηκαν υπερβολικά πολλοί μηχανισμοί για να απαντηθεί το συγκεκριμένο ερώτημα, οπότε πολύ πιθανόν ο συγκεκριμένος που το έκανε να είχε και τα «μέσα» για να το υποβάλει (εκεί που πρέπει, στα «σωστά» πρόσωπα ...) και για να το κυνηγήσει. Προσωπικά έχει χρειαστεί κατά καιρούς να κάνω διάφορα ερωτήματα (Υπουργείο Υγείας, ΥΠΕ, Ιατρικός Σύλλογος κ.τ.λ.). Το πότε και το εάν πήρα απάντηση, καθώς και το τι είδους απάντηση πήρα, πραγματικά δεν ήταν προβλέψιμο. Σε κάποια απαντούσανε αμέσως, σε κάποια άλλα απαντούσανε μόνο εάν έστελνες και δεύτερη και τρίτη φορά, αλλά σε μερικά δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση … Είναι η φύση και η πολυπλοκότητα του ερωτήματος; Είναι θέμα (αδιαφορίας) του υπαλλήλου όπου ανατέθηκε το ερώτημα; Είναι ο πολύς φόρτος εργασίας της κάθε Υπηρεσίας / Γραφείου; Είναι όλα αυτά μαζί;

12 ώρες πριν, Blazer said:

Δηλαδή αν υποβάλεις την ερώτηση και περιμένεις απάντηση

Σε κάθε περίπτωση, η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να μιλήσεις πρώτα τηλεφωνικά με κάποιον. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι στις γραπτές ερωτήσεις (π.χ. e-mail) με εξειδικευμένο νομικό, ή έστω μη συνηθισμένο - πολύπλοκο, περιεχόμενο, αφενός διστάζουνε να απαντήσουνε για να μην μπλέξουνε (και εάν το κάνουνε, αυτό θα το κάνουνε ανώνυμα, με το logo της Υπηρεσίας και θα απαντάνε λακωνικά και αόριστα, χωρίς να γίνονται πάντα σαφείς και συγκεκριμένοι) και αφετέρου ενδέχεται να αργήσεις ΠΟΛΥ να πάρεις απάντηση (εάν πάρεις ποτέ, βέβαια).

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Mc_Doc
 

Το γράφω ακριβώς επειδή έχω πάει στρατό. Και δυο φορές μάλιστα (χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, έχω τραβήξει κι εγω διαφορά 😛).

Απο αυτά που έχω δει θεωρώ ότι είναι εφικτο με κατάλληλες κινήσεις. Τα περί διασταύρωσης που γράφεις, εάν και θεωρητικά ισχύουν, σε πρακτικό επιπεδο ειδα να γίνονται σημεία και τέρατα, με ρητές ευλογίες κιόλας των ανώτερων. 
Πέρα από το βύσμα και το σωστό επίθετο που αναφέρεις, πλέον προσθέτω το περίσσειο θράσος, καμία φορά λύνει πολλά προβλήματα. Άργησα πολύ δυστυχώς να το καταλάβω.

Τελος ως εξαγορεος η αντιμετώπιση είναι πολύ διαφορετική του κλασικού κληρωτού. Μπορουμε να πούμε ότι έχουμε διαφορετική εικόνα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις στον μπλαζερ συμφωνώ όποτε δεν σχολιάζω/εχω να προσθέσω κατι.

Να σε ρωτήσω κατι πιο ζουμερό τώρα, γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον όπως το έθεσες. Εάν έπειτα από 1 χρόνο υπηρεσία, πάρεις τις άδειες σου μαζεμένες και ας πούμε έχεις όνειρο να πας στη Γη του Πυρός (δεν το λέω ειρωνικά, για να γελάσουμε και λίγο), και κάποιος από το τμήμα αρρωστήσει. Πώς στα κομμάτια θα τον καλύψεις;

Τροποποιήθηκε από DrKatsikis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, DrKatsikis said:

@Mc_Doc

Το γράφω ακριβώς επειδή έχω πάει στρατό. Και δυο φορές μάλιστα (χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, έχω τραβήξει κι εγω διαφορά 😛).

Απο αυτά που έχω δει θεωρώ ότι είναι εφικτο με κατάλληλες κινήσεις. Τα περί διασταύρωσης που γράφεις, εάν και θεωρητικά ισχύουν, σε πρακτικό επιπεδο ειδα να γίνονται σημεία και τέρατα, με ρητές ευλογίες κιόλας των ανώτερων. 
Πέρα από το βύσμα και το σωστό επίθετο που αναφέρεις, πλέον προσθέτω το περίσσειο θράσος, καμία φορά λύνει πολλά προβλήματα. Άργησα πολύ δυστυχώς να το καταλάβω.

Τελος ως εξαγορεος η αντιμετώπιση είναι πολύ διαφορετική του κλασικού κληρωτού. Μπορουμε να πούμε ότι έχουμε διαφορετική εικόνα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις στον μπλαζερ συμφωνώ όποτε δεν σχολιάζω/εχω να προσθέσω κατι.

Στη θεωρία πολλά γίνονται. Στην πράξη δεν βλέπω πώς μπορείς να λείψεις από το στρατόπεδο πάνω από 24εις ώρες, πλην της περίπτωσης του να τύχει να έχεις πάρει κάποια άδεια εκείνη την περίοδο όπου θα σε φωνάξουνε να εφημερεύσεις στο νοσοκομείο. Άδεια που όμως το μέλος Blazer, ως δόκιμος στο Κέντρο Εκπαίδευσης, σε καμία περίπτωση δεν θα δικαιούται, τουλάχιστον κατά τις πρώτες δύο εβδομάδες και μέχρι να ορκιστεί και επισήμως ως στρατιώτης των ενόπλων δυνάμεων.

1 ώρα πριν, DrKatsikis said:

@Mc_Doc

Να σε ρωτήσω κατι πιο ζουμερό τώρα, γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον όπως το έθεσες. Εάν έπειτα από 1 χρόνο υπηρεσία, πάρεις τις άδειες σου μαζεμένες και ας πούμε έχεις όνειρο να πας στη Γη του Πυρός (δεν το λέω ειρωνικά, για να γελάσουμε και λίγο), και κάποιος από το τμήμα αρρωστήσει. Πώς στα κομμάτια θα τον καλύψεις;

Τι εννοείς; Γίνεται ανάκληση αδείας και υποχρεούσαι να επιστρέψεις άμεσα, επί τόπου και χωρίς καμία αντίρρηση. Δεν πάει να παραθερίζεις και στον γαλαξία της Ανδρομέδας;; Χεστήκαμε !! Χα χα !! Ακριβώς όπως ανακλήθηκαν και οι άδειες επί πανδημίας covid – 19. Φυσικά, για να είμαστε ειλικρινείς, η συγκεκριμένη νομοθεσία τυπικά δεν αφορά στους ειδικευόμενους, αλλά στους μόνιμους ιατρούς, που έχουνε υπαλληλική σχέση δημοσίου δικαίου με το εκάστοτε δημόσιο νοσοκομείο.

Ο ειδικευόμενος έχει σχέση ιδιωτικού δικαίου με το δημόσιο νοσοκομείο και έτσι τυπικά δεν υποχρεούται να καλύπτει τις έκτακτες ανάγκες που τυχόν θα προκύψουνε. Ωστόσο, ο Διευθυντής και το νοσοκομείο διατηρούν το δικαίωμα να ανακαλέσουνε την άδειά σου ανά πάσα στιγμή, αρκεί είτε να σε πληρώσουνε γι’ αυτήν, είτε να στη μεταφέρουνε κάποια άλλη ημερομηνία. Για τον λόγο αυτό, στην πράξη δεν γίνεται ποτέ ανάκληση αδειών.

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.