Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!

Μολις μας δωθηκε το νεο προγραμμα εφημεριων για τον μηνα δεκεμβριο! Λογω της ληξης της συμβασης τριων απο τους πεντε αγροτικους μειναμε δυο (και ο διευθυντή - επιμελητες δεν εχουμε).

Και για να βγει το προγραμμα η διοικηση μας εστειλε ενα προγραμμα οπου θα εφημερευει καθε μερα, ΕΝΑΣ αγροτικος, μόνος του, χωρις επιμελητή,χωρις άλλον αγροτικό χωρίς τίποτα.

Για να μην γκρινιαζουμε χωρις λογω επικοινωνησα με τον εισαγγελεα, ρωτησα αν αυτο ειναι παρανομο ή οχι. Μου απάντησε (και πολυ σωστα) δεν μπορω να ξερω όλες τισ διαταξεις απ`έξω αλλά αν βρεις τις διαταξεις και την τελευταια εγκυκλιο απο το υπουργειο, ενημερωσέ με να δουμε αν όντως ειναι παράνομο να εφημερευεις μονος σου και να δουμε απο εκει και περα τι μπορουμε να κάνουμε.

ΑΡΑ το ερώτημα είναι: Ξερει κανεις αν όντως επιτρεπεται να εφημερευεις χωρις επιμελητη, και αν οχι ποιες ειναι οι διαταξεις/εγκυκλιοι που το απαγορευουν??

Οποιος μπορει εγκυρα να βοηθησει, ευχαριστω προκαταβολικά.

(το γεγονός οτι οι εφημεριες θα ειναι 10 και οχι 7 δεν το σχολιαζω καν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[πολλές φορές ρωτώνται τα ιδια πραγματα...γιαυτό (εκτός από το εργαλείο search πανω δεξιά)

εχει φτιαχτεί και καρφιτσωθεί χαρτης με αυτά τα θέματα και με ενα κλικ! οδηγήστε ευκολα

σε αυτά, ωστε να μην ανοιγονται συνεχως νεα τοπικ (ειναι τουλαχιστον κουραστικό και δυσχεραινει την οργανωση του φορουμ) .

Σε αυτά τα τοπικ μπορειτε να εντάξετε τη νεα απορία ή να παραθέτετε τη νεα πληροφορία.

Αν βεβαιωθείτε οτι δεν υπαρχει παρομοιο τοπικ, τοτε μπορειτε να ανοιξετε νεο.

Ο χαρτης για το αγροτικό ειναι: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=29632

και για το θέμα αυτό υπάρχει ηδη τοπικ : http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=26617

ο χαρτης για τους τελειωμενους-ειδικοτητα στην Ελλάδα ειναι: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=29856 ]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

διαταξη απο το υπο συζητηση νομοσχεδιο του υπουργειου υγειας

Άρθρο 73

Το πρώτο εδάφιο της παρ. 3Β του άρθρου 21 του ν. 3580/2007 (ΦΕΚ Α 134)

αντικαθίσταται ως εξής: «ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στα τμήματα,

αναγνωρισμένα ή μη, του παθολογικού και χειρουργικού τομέα, συνυπολογίζεται για

την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει.».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΣΚΗΣΗΣ, ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ – Κ.Υ. ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ.

Αυτό φυσικά θα παραλειφθεί από τις επόμενες προκηρύξεις για τα αγροτικά ιατρεία.

Η παραπάνω διάταξη εξυπηρετεί τους συναδέλφους που κάνουν την τρίμηνη εκπαίδευση σε Γ.Ν.-Κ.Υ. τα οποία δεν είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν ειδικότητα.

Και αντί να καταργήσουν την αναγνώριση ειδικότητας μέσω του αγροτικού με το νέο νόμο εξισώνουν το χρόνο υπηρεσίας στο Κ.Υ. Άνω Ραχούλας και στο Π.Ι. Κάτω Ραχούλας με τους τελευταίους 6 μήνες ειδικότητας Χειρουργικής στον Ευαγγελισμό.

Εύγε κύριε Loverdo.... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντι οι αλλαγες να ειναι προς το καλυτερο, τα κανουνε ακομα χειροτερα...συνειδητη επιλογη η υποβαθμιση οχι μονο του ΕΣΥ αλλα και

του γιατρου...Και εκει που αναρωτιεσαι υπαρχει χειροτερο απο το υπαρχον, το ελληνικο υπουργειο βαζει τη σφραγιδα του..

Μπορουμε και χειροτερα!!Εμετο μου προκαλουν ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αφού δεν έχει κατάλληλο προς κατοίκιση οίκημα τότε σε γνώση του Κ.Υ. μένεις κάπου κοντά.

Πηγαίνεις στο καθημερινό σου ωράριο και στις εφημερίες αν κάνεις στο Κ.Υ.

Μετά το πέρας του ωραρίου δεν ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙΣ.

Το επίδομα αγόνου το λαμβάνεις για να πας στα όρη στα άγρια βουνά, όχι για να είσαι σε 24ωρη εφημερία/7 ημέρες την εβδομάδα.

Υπάρχει εφημερεύων γιατρός στο Κ.Υ. αλλά επίσης υπάρχει και το ΕΚΑΒ.

οταν καποιος εχει αγονο,ειναι υποχρεωμενος να βρισκεται σε ετοιμοτητα κ ο εφημερευοντας(του κεντρου υγειας) να τον καλεσει να παει σε χωριο της ευθυνης του (για περιστατικο)οποιοαδηποτε μη εργασιμη ωρα??οποιος εχει αντιστοιχο φεκ ας το παραθεσει παρακαλω

υποχρεούται να βρίσκεται σε απόσταση απ' όπου μπορεί να μεταβεί στο κεντρικό ιατρείο σε εύλογο χρονικό διάστημα (δεν διευκρινίζει το ΦΕΚ πόσο είναι αυτό) 5 ημέρες την εβδομάδα, ναι κ πλην των εργασίμων ωρών. εφόσον υπάρχει όμως κεντρο εφημερίας κοντά δε θα κάνει πράξεις ή θα εξετάσει γιατί έχει χρηστεί άλλο κέντρο ή ιατρείο ως εφημερεύον, απλά μάλλον θα παράσχει τις πρώτες βοήθειες αν είναι απαραίτητο. Επίσης θα πάει μόνο αν είναι ανάγκη, π.χ. ο εφημερεύων διακομίζει κ απουσιάζει, είναι επείγον περιστατικό κ.ο.κ. Μπορεί να ακούγεται παράλογο αλλά το είδα γραμμένο. Για το άγονο είμαι σίγουρη,για το μη άγονο νομίζω κ εγώ αν θ΄μάμαι μετά από τόσα χρόνια ότι δεν το διαχωρίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν υπαρχει καμια διαφορα οσον αφορα την ετοιμοτητα αγροτικου ιατρου που εχει αγονο κ αγροτικου ιατρου που εχει περιφ ιατρειο emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν υπαρχει καμια διαφορα οσον αφορα την ετοιμοτητα αγροτικου ιατρου που εχει αγονο κ αγροτικου ιατρου που εχει περιφ ιατρειο emkafes

ο μυθος ομως οτι ο αγονος και ο μη αγονος αγροτικος εχουν διαφορετικες υποχρεωσεις συνεχιζει να διαδιδεται.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν υπαρχει καμια διαφορα οσον αφορα την ετοιμοτητα αγροτικου ιατρου που εχει αγονο κ αγροτικου ιατρου που εχει περιφ ιατρειο emkafes

αυτός ο άγονος δεν έχει περιφερειακό ιατρείο;

ο ένας έχει άγονο και ο άλλος περιφερειακό ιατρείο....το κέντρο υγείας ποιος θα το πάρει;

άντε...και καλά κρασιά :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοω (και ειναι προφανες) οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα σ αυτον που εχει περιφερ ιατρειο αγονο κ σ αυτον που εχει απλα περιφ ιατρειο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνεχιζει να διαδιδεται ο μυθος αυτος γιατι αφενος καποιους βολευει κ αφετερου στη χωρα που ζουμε δεν βρισκει ευκολα κανεις ακρη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά!

Τριγυρίζω αρκετή ώρα στα topics, αλλά έχω δυο απορίες που δεν βρήκα την απάντηση (και καθότι λουφάρω από τη δουλειά τόση ώρα) θα τις γράψω:

1. Όταν στην τελική ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της προκήρυξης αναφέρονται κάποια ιατρεία ως κενά αυτά ξαναμπαίνουν στην επόμενη προκήρυξη; Ή καλύπτονται με κάποιον άλλον τρόπο;

2. Από τη στιγμή που θα βγει η τελική ανακοίνωση σε πόσο χρονικό διάστημα ξεκινάς περίπου;

Τώρα ξεκινάω να ψάχνω ενεργά για αγροτικό και προσπαθώ να βγάλω άκρη... Ευχαριστώ! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Προκηρύσσονται στην επόμενη προκήρυξη.

2. Θα σου δώσω μερικές ημερομηνίες σχετικά με την τελευταία προκήρυξη. Δημοσιεύτηκε 13 Δεκεμβρίου 2010 και τα προσωρινά αποτελέσματα δημοσιεύτηκαν 31 Ιανουαρίου 2011. Τα οριστικά αποτελέσματα δημοσιεύτηκαν 17 Φεβρουαρίου 2011 και οι διορισμοί στάλθηκαν 28 Φεβρουαρίου 2011.

Το πότε ξεκινάς εξαρτάται από τον ταχυδρόμο κι εσένα. Κυμαίνεται από 2-3 ημέρες μέχρι και 30-40 ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μεχρι τελος του μηνα η νεα προκήρυξη για το 2011. εχει κανει κανεις συναδελφος αγροτικο στα Κ.Υ Αίγινας και πόρου? αν ναι ας με καλεσει πριβε πλζ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

SOS SOS!!!!!!!

Παρουσιάστηκα σήμερα στο αντίστοιχο Γ.Ν. για να αναλάβω την υπηρεσία μου σε άγονο αγροτικό ιατρείο και εμμέσως πλην σαφώς μου είπαν πως ενδέχεται να παρακάμψουν την τρίμηνη προεκπαίδευση μου και να με στείλουν απευθείας στο Π.Ι. για να καλύψω το κενό.... Μου είπαν επίσης ότι μπορεί να κάνω δέκα μέρες στο νοσοκομείο και δέκα μέρες στο Π.Ι. εναλλάξ!!!! Μου έδειξαν μάλιστα και ένα νόμο του 2008 που δίνει αυτή τη δυνατότητα στο διοικητή του νοσοκομείου σε περίπτωση ανάγκης. Είχα δει στο greekmeds ένα ΦΕΚ που ανέφερε πως δεν είναι νόμιμη η παράκμψη του τριμήνου, αλλά τώρα μέσα στον πανικό μου δεν το βρίσκω... Είναι προγενέστερο ή μεταγενέστερο??? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, γιατί εκτός του ότι δε νιώθω έτοιμη να παρουσιαστώ απευθείας στο χωριό και στηριζόμουν σε αυτό το τρίμηνο, έχω ήδη νοικιάσει κοντά στο νοσοκομείο (που είναι μακριά από το Π.Ι.) και έχω προπληρώσει για τρεις μήνες...

Όποιος γνωρίζει κάτι, please help!!!! Τάσο?????

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

popini αν υπάρχει θέμα ανάγκης μπορεί να παρακάμψουν το 3μηνο κ να στείλουν απ'ευθείας με προυπόθεση ότι θα το κάνεις στο τέλος (παράλογο το ξέρω).ειδικά τώρα που παγώσαν τις παρατάσεις θα είναι συχνό φαινόμενο/και με μένα το ίδιο έγινε αλλά ήταν ευγενικοί και με ρώτησαν αν είμαι εντάξει μ'αυτό...η εναλλάξ παρουσία σου σε ΠΙ και ΓΝ είναι κάτι που θα πρεπει να σε απασχολήσει περισσότερο

Τροποποιήθηκε από Vancomycin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ emarup για την άμεση απάντηση, αν και ήλπιζα σε κάτι καλύτερο... Άντε να δούμε που θα με στείλουν τελικά και πότε... Προς το παρόν ξεκίνησα στο νοσοκομείο και βλέπουμε...

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποπίνι μη μασάς! Μια σύντομη περιήγηση σε άλλα σχετικά τόπικ θα σου δείξει ότι απανταχού της Ελλάδας στο ίδιο καζάνι βράζουμε! Το είπαμε, παρατάσεις κομμένες + καθυστερημένη προκήρυξη θέσεων = τρίμηνο γιοκ. Και μη νομίζεις ότι αν έμενες στο νοσοκομείο θα απέφευγες τα βαθιά, γιατί δεν είναι λίγοι οι αγροτικοί που τους πέταξαν με τη μία στα ΤΕΠ για εφημερίες. Κάνε τα κονέ σου στο νοσοκομείο και πήγαινε σε εφημερίες για να σου λυθούν αυτιά και χέρια κι όλα θα πάνε γκουντ.

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά έχω το εξής πρόβλημα, το Π.Ι που ανήκω είναι 7-8 λεπ΄τα απο το Κ.Υ. Επίσης το Π.Ι αυτό εξυπηρετεί άλλο ένα χωριό και ένα γηροκομείο. Είναι νόμιμο να με κρατάν σε ετοιμότητα ενώ εφημερέυει το Κ.Υ? Δεν υπάρχει τέλος πάντων κάποιο ωράριο? Δεν θα λαμβάνω ΚΑΝΕΝΑ επίδομα ετοιμότητας. Δεν είναι άγονο το αγροτικό. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ? έψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρήκα τπτ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ερώτηση: Τα δίμηνα για τη μοριοδότηση αρχίζουν να μετράνε από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου, όπως αυτή αναφέρεται πάνω στο πτυχίο μας, σωστά;

Για το τελευταίο συμπληρωμένο δίμηνο μετράει ως τελική η ημερομηνία προκύρηξης των Αγροτικών ή ημερομηνία που θα κάνουμε την αίτηση; Ρωτάω γιατί είμαι πολύ κοντά στο να συμπληρωθεί ένα δίμηνο ακόμα και θέλω να ξέρω αν θα υπολογιστεί κι αυτό το μοριάκι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.