Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πηρα την απάντηση που ήθελα. Ρωτησα γιατι από το γραφείο διασύνδεσης είχα αυτήν τη σύσταση.

Αναρωτιέμαι αν η ευκαιρία να χλευάσει κανεις νεαρό συνάδελφο είναι πράγματι τόσο δελεαστική. Υποθέτω πως όταν υπάρχουν νεότεροι από εμένα, θα το μάθω.

Μετά από 14000 μηνύματα δεν μου είναι δύσκολο να δώσω μία ακόμα απάντηση.....ΑΛΛΑ....περιμένω από νέους συναδέλφους να έχουν την υπομονή (που πολλές φορές πραγματικά δεν διαθέτω) να διαβάσουν την προκήρυξη αλλά και τα προηγούμενα μηνύματα όπου υπάρχουν οι απαντήσεις.

Το ότι μερικές σκέψεις δεν θα έπρεπε να υποβάλλονται ως ερωτήματα εδώ μέσα αν και το θεωρώ ευνόητο δυστυχώς είναι καθημερινό φαινόμενο.

Δε νομίζω πως οι νέοι συνάδελφοι από το εξωτερικό ή την Αλεξανδρούπολη και τη Ρόδο να είναι αναγκασμένοι να παρουσιαστούν αυτοπροσώπως για να καταθέσουν την αίτηση.

Δε το αναφέρει άλλωστε και πουθενά, ούτε στην κανονιστική, ούτε στην προκήρυξη.

Καλή επιτυχία λοιπόν!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ (ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ (17/9) ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.

ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΚΤΛ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ? ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΗΛΕΙΑΣ, ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΛΕΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΑΝ ΤΗΝ ΛΑΒΩ ΜΕ ΦΑΞ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΩ ΕΤΣΙ, ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??? ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ή ΟΧΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΦΑΞ (ΒΕΒΑΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΩΡΑ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΝΟΜΙΜΗ ΑΝΑΒΟΛΗ ΜΕΧΡΙ 12/2011. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΕΙ Η ΑΝΑΒΟΛΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ...

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ (Ή ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ) ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΡΑΤΟ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η βεβαίωση σειράς προτεραιότητας και χρόνου αναμονής για ειδίκευση αφορά τους γιατρούς επι θητεία(διάβασε πιο προσεκτικά την προκήρυξη).

Εσύ συμπληρώνεις την αίτηση γιατρού υπόχρεου και προσκομίζεις τα δικαιολογητικά που αναφέρει η αίτηση αυτή.Ανάμεσα σε αυτα είναι και το πιστοποιητικό στρ. κατάστασης τύπου Α που σ'ενδιαφέρει.

Τα οριστικά αποτελέσματα σε ένα μήνα περίπου από την ημερομηνία της προκήρυξης.

Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΟ ΔΙΑΖΕΥΤΙΚΟ Η ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ... ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Μια απλή ερώτηση που παρά την αρτιότητα του forum δεν κατάφερα να ξεκαθαρίσω.

Έχοντας καποιος κάνει 2 χρόνια Μικροβιολογίας, θα εξαιρεθεί υποχρεωτικά από την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο, κανοντας το αγροτικό του σε αναμονή για το υπόλοιπο της ειδικότητας;

Αν κάποιος μπορεί να με παραπέμψει κάπου που θα αναγράφεται το τί προβλέπεται θα ήμουν υπόχρεος, καθώς οι αναφορές εδώ που βρήκα αφορούσαν στο γενικό μέρος, και η μικροβιολογία είναι ενιαία ειδικότητα.

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!

την απάντηση θα την βρεις στο τοπικ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=17793

-----------------------

χάρτης θεματων για το αγροτικό:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=29632

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη τη φορα διαβασα, απλά θα ήθελα μια επαλήθευση αν κάποιος μπορεί.

Στην τελευταια προκήρυξη αναφέρεται στα απαραίτητα δικαιολογητικά το εξής:

"7. Βεβαίωση σειράς προτεραιότητας και χρόνου αναμονής τοποθέτησης για ειδίκευση ( ο χρόνος αναμονής θα πρέπει να είναι διάρκειας πλέον των 12 μηνών από την ημερομηνλια λήξης της ανακοίνωσης των θέσεων-βεβαίωση από το νοσοκομείο), ή τίτλο ιατρικής ειδικότητας ( αφορά μόνο τους γιατρους με θητεία). "

Επομένως:

1. Ως εισακτέος το 2004 έιμαι υπόχρεος και η θητεια μου θα είναι 12 μηνη (3+9)?

2. Η βεβαίωση που θα πάρω πρέπει να είναι με ημερομηνία πρόσφατη, η μπορώ να την πάρω πχ με το που δηλώσω το μερικό μέρος ?

3. Ημερομηνία ληξης της ανακοίνωσης είναι πχ για την τελευταία προκήρυξη είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων, δηλ 28-09-2010?

4. Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσει κανείς κάθε πότε προκηρύσσονται αγροτικα ( ισχυει το ανα 3 μηνες περιπου)?

Τα ρωτάω αυτά γιατί πρέπει να δηλώσω το μερικό κομμάτι της ειδικότητας και το διαστημα μεταξύ απόλυσης από το στρατό και της αναμονής είναι πολύ οριακό, δεν θα ήθελα επομένως να χάσω τη δυνατότητα αγροτικού μετά τον στρατό ( μεταξύ μερικού και πλήρους τμήματος ειδικότητας δεν υπάρχει αναμονή.)

Σας ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε επαληθευση των παραπάνω και οποιαδήποτε πρόταση επί του θέματος καθως η ορκομωσία πλησιάζει.

Τροποποιήθηκε από GDC
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα εχεις ψιλομπερδεψει?

Απο οτι καταλαβα εισαι ακομα φοιτητης. οποτε

1. εισαι υποχρεος υπηρεσιας υπαιθρου και θα κανεις 12μηνη θητεια (εφοσον κανεις το αγροτικο πριν την ειδικοτητα)

2. η βεβαιωση σειρας προτεραιοτητας χρειαζεται ΜΟΝΟ στους αγροτικους με θητεια (αρα οχι σε εσενα)

3. ναι

4. αγνωσται αι βουλαι του υπουργειου.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ναι ορκίζομαι τώρα

1. Συγνώμη, κεκτημένη ταχύτητα, το διόρθωσα την ώρα που απάντησες( παλι φχαριστω)

3,4. οκ

2:" 7. Βεβαίωση σειράς προτεραιότητας και χρόνου αναμονής τοποθέτησης για ειδίκευση ( ο χρόνος αναμονής θα πρέπει να είναι διάρκειας πλέον των 12 μηνών από την ημερομηνία λήξης της ανακοίνωσης των θέσεων-βεβαίωση από το νοσοκομείο), ή τίτλο ιατρικής ειδικότητας ( αφορά μόνο τους γιατρους με θητεία)"

Μήπως το πρώτο κομμάτι της πρότασης αναφέρεται σε υπόχρεους και το δεύτερο στους επι θητεία?

Η απάντηση που μου έδωσες ανφέρεται πάλι λίγα post πριν, και απλώς ήθελα μια επαλήθευση. Παραπάνω εξηγώ γιατί την πάτησα και όπως ο συναδελφος πριν.

Εφόσον απάντησες το ίδιο, και πριν δεν το διόρθωσε καποιος άλλος, θα το θεωρήσω λήξαν το θέμα, και σαν τιμωρία για την επαλήθευση που ζήτησα, αναλαμβάνω να δίνω διευκρινίσεις στους επόμενους ( αν υπάρχουν) και στον πίνακα της τάξης 100 φορες τα δικαιολογητικά της προκύρηξης.

Και πάλι ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από GDC
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις προκήρυξεις μπορεί να υπάρχουν και αγροτικά επι θητεία (καταγράφονται με το γραμμα Θ) ,τα οποία μπορουν να τα διεκδικήσουν-

εκτός από τους προσφατα πτυχιούχους και γενικά απο εκείνους που δεν εχουν κανει αγροτικό - και γιατροι που είχαν κανει (ολοκληρωσει) αγροτικό στο παρελθον και θελουν να ξαναδιεκδικήσουν θεση.Στην προκειμένη περίπτωση , καλούνται να καταθέσουν ενα επιπλεον δικαιολογητικό,αυτό που αναφερεις στο (2),για να μην κληθουν στην ειδικότητα και ξαναμείνουν τα αγροτικά ιατρεια αδεια.Οι αγροτικοι επι θητεία πηγαινουν κατευθειαν στο ιατρείο,χωρις την τριμηνη εκπαιδευση στο νοσοκομείο.

τα αγροτικά με το Θ (επι θητεία) ειναι αγροτικά που ειχαν μεινει κενά,δεν ειχαν καλυφθεί σε 3 συνεχόμενες προκηρύξεις, οπότε και

σε επόμενη προκήρυξη δινεται η δυνατότητα και σε αυτούς που εχουν κανει αγροτικό να τα διεκδικήσουν.

Αν την ιδια θεση διεκδικει και ενας που δεν εχει κανει αγροτικό,τότε προτεραιότητα εχει αυτός.

για τη θεση αυτή , προτεραιότητα εχουν Γενικός Ιατρός> ιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαιθρου(δεν εχει ολοκληρωσει δηλ. αγροτικό στο παρελθον) > γιατρος που εχει ολοκληρωσει αγροτικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση...

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα τί ορίζει ο νόμος για τις μετακινήσεις των αγροτικών ιατρών ?? Μιλάω για κανονικό αγροτικό και ΟΧΙ άγονο....Σε περίπτωση που ο γιατρός δεν διαθέτει δικό του αμάξι, είναι υποχρεωμένος να πληρώνει ταξί για να πηγαίνει σε 7 διαφορετικά χωριά ??? Δεδομένου ότι η υπηρεσία μου, μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα από την πλευρά της (ασθενοφόρο,βοήθεια στο σπίτι κτλ).

Ξέρω αγροτικούς που κάθονται στο χωριό τους κι από τα γειτονικά χωριά έρχονται σε αυτούς...Κι επίσης δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι τα οδοιπορικά που παίρνουμε (αν παίρνουμε,δν ξέρω) στο κανονικό αγροτικό να φτάνουν για τόσες μετακινήσεις τον μήνα !!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περίπτωση που ο γιατρός δεν διαθέτει δικό του αμάξι, είναι υποχρεωμένος να πληρώνει ταξί για να πηγαίνει σε 7 διαφορετικά χωριά ???

Φαντάζομαι πως μπορεί να πηγαίνει και με το λεωφορείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: δεν υπάρχει λεωφορείο για τα περισσότερα από αυτά τα χωριά...Σε 2 από αυτά υπάρχει ένα μοναδικό στισ 7 το πρωί...

Δε διαθέτει αρκοδίσιον και δεν πας με αυτό;

συνεννοησου με τους κατοικους μηπως μπορουν αυτοι να σε μεταφερουν απο χωριο σε χωριο.

εγώ λέω να του αγοράσουν ένα αμάξι :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αφού δεν έχει κατάλληλο προς κατοίκιση οίκημα τότε σε γνώση του Κ.Υ. μένεις κάπου κοντά.

Πηγαίνεις στο καθημερινό σου ωράριο και στις εφημερίες αν κάνεις στο Κ.Υ.

Μετά το πέρας του ωραρίου δεν ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙΣ.

Το επίδομα αγόνου το λαμβάνεις για να πας στα όρη στα άγρια βουνά, όχι για να είσαι σε 24ωρη εφημερία/7 ημέρες την εβδομάδα.

Υπάρχει εφημερεύων γιατρός στο Κ.Υ. αλλά επίσης υπάρχει και το ΕΚΑΒ.

οταν καποιος εχει αγονο,ειναι υποχρεωμενος να βρισκεται σε ετοιμοτητα κ ο εφημερευοντας(του κεντρου υγειας) να τον καλεσει να παει σε χωριο της ευθυνης του (για περιστατικο)οποιοαδηποτε μη εργασιμη ωρα??οποιος εχει αντιστοιχο φεκ ας το παραθεσει παρακαλω

Τροποποιήθηκε από kalakrasia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολοι οι αγροτικοι που εχουν Π.Ι ειναι θεωρητικα σ ετοιμοτητα.Γι αυτο παιρνουν κ το αναλογο επιδομα.Δεν υπαρχει κανενας απολυτως διαχωρισμος αγονου κ μη αγονου οσον αφορα τις αρμοδιοτητες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το επιδομα ετοιμοτητας το παιρνουν και οι αγονοι,και οι απλοι αγροτικοι,σωστα?και το παιρνουν υπο την προυποθεση οτι ειναι 24 ωρες το 24 ωρο σε ετοιμοτητα,ολη την εβδομαδα?η ισχυει μονο για τις εργασιμες μερες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.