Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Όταν λες να σε καλέσουν.....σου υπενθυμίζω πως η υπηρεσία δε σου χορηγεί κινητό τηλέφωνο με σήμα καμπάνα ώστε να σε βρίσκουν σε ώρες εκτός υπηρεσίας.

Ο νόμος ορίζει καθημερινό οκτάωρο, αλλά σύνηθες φαινόμενο οι αγροτικοί στο αγροτικό-κατασκήνωση να πηγαίνουν πολύ λιγότερες ώρες.

Αν σε καλέσουν βράδυ για ποτό ή σουβλάκι τότε καλά είναι να πηγαίνεις :rolleyes:

Το πρόγραμμα βγαίνει μετά από συνεννόηση δική σου με το Κ.Υ. για τις επισκέψεις στις κοινότητες που ανήκουν στην περιοχή ευθύνης σου.

Εκτός πρωινού 8ώρου και εφημεριών τα απογεύματα μπορείς να κάνεις κεφτέδες, πίτες...sex....και ότι άλλο σου αρέσει ακόμα και σε απόσταση 1500 χιλιομέτρων (Καλαμάτα-Ορεστιάδα emcolgate )

Και στα άγονα....ο αγροτικός πάντα την κοπανάει εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ Τασο! Κι αλλη μια ερωτηση? :splats:

Υποθετικα, ειμαι σε ΠΙ και για να παω στα χωρια πληρωνω ταξι. Δικαιολογουνται εξοδα μετακινησης? Ειναι αυτονοητο οτι καποιος εχει δικο του αμαξι?

(Ακριβεστερα, σκοπευω να παρω συντομα αυτοκινητο αλλα ακομη δεν εχω συμπληρωσει το ποσο.... αναρωτιεμαι αν πρεπει οπωσδηποτε να εχω ηδη το αυτοκινητο απο την 1η μερα που θα ειμαι στο ΠΙ)

(Υ.Γ. διπλωμα εχω :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι αυτονοητο οτι καποιος εχει δικο του αμαξι?

Ναι, αυτό προκύπτει και από τα δικαιολογητικά που καταθέτεις κατά τον διορισμό σου στο νοσοκομείο (δίπλωμα οδήγησης και άδεια αυτοκινήτου).

Αν έχεις όχημα και θέλεις το χρησιμοποιείς για τη δική σου διευκόλυνση, αν δεν έχεις υπάρχει δημόσια συγκοινωνία.

Εγώ το χρησιμοποιούσα γιατί 7 το πρωί δεν υπήρχε συγκοινωνία για να πάω στα χωριά και μετά να πάω στο επόμενο και να γυρίσω και στο Π.Ι.

Όταν όμως μου έσπασε τα @@ η διευθύντριά μου με την ανευθυνότητά της ζήτησα να πηγαίνει αυτή....αλλιώς θα πηγαίνω την ώρα που με βολεύει. Μου έστειλε τότε το σαΐνι ένα έγγραφο με το οποίο όριζε να πηγαίνω 7:30 στο ένα και 10:00 στο άλλο χωρίς όμως να γνωρίζει πως δεν υπάρχει συγκοινωνία που μπορώ να εξυπηρετηθώ. Τότε της έστειλα μία απόδειξη από φίλο ταξιτζή να μου εξοφλήσει το ποσό άμεσα ώστε να μπορέσω να πάω και την επόμενη φορά.

Βλέπεις πως το πρόγραμμα μπορείς να το κάνεις εσύ όταν ο διευθυντής σου είναι ζώο και δεν είναι ικανό να διοικήσει, αν όμως αξίζει σεβασμού τότε να πληρώσω και βενζίνες και οτιδήποτε άλλο δείχνοντας το σεβασμό μου σε αυτόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη με απασχολησε κ μενα το συγκεκριμενο θεμα:

1. Ποτε δε μου ζητησε κανεις διπλωμα οδηγησης ή αδεια αυτοκινήτου κατα τον διορισμο στο νοσοκομειο κ αν δεις κ στο site του υπουργειου πουθενα δε λεει οτι ειναι στα απαραιτητα δικαιολογητικα (http://www.yyka.gov.gr/health/prokirykseis/agrotikoi-iatroi/apaitoymena-dikaiologitika- iorismo-iatron-ypochreon-ypiresias-ypaithroy/at_download/file).

2. Μετα απο ερωτηση στο Υπουργειο Υγειας οπως κ στο Νοσοκομειο οπου κανω το τριμηνο η απαντηση ηταν καθετη "Το θεμα των μετακινησεων ειναι προβλημα του Κεντρου Υγειας αν δεν υπαρχει συγκοινωνια κ σε καμια περιπτωση δε θεωρειται δεδομενο ή προαπαιτουμενο οτι ο αγροτικος οδηγει ή εχει αυτοκινητο..Αλλα ακομα κι αν εχει στο δημοσιο τομεα κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να χρησιμοποιεις την προσωπικη σου περιουσια για εξυπηρετηση του δημουσιου.

3. Αν οντως χρησιμοποιεις το δικο σου αυτοκινητο κανονικα πρεπει να παρεις εγκριση απο την υπηρεσια ωστε να χρησιμοποιεις δικο σου μεσο κ μετα δικαιουσαι αποζημιωση αναλογα με τα χιλιομετρα που κανεις (οικονομικα αυτο δε συμφερει το δημοσιο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ειναι αυτονοητο οτι καποιος εχει δικο του αμαξι?

Ναι, αυτό προκύπτει και από τα δικαιολογητικά που καταθέτεις κατά τον διορισμό σου στο νοσοκομείο (δίπλωμα οδήγησης και άδεια αυτοκινήτου).

Πες μου πως το πίστεψες....θα πηδηχτώ από το παράθυρο :wacko:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoopsemstupid:splats:emblush

ειμαι λιγο ξανθια...sorry...αλλα εχω κακη εμπειρια! Οταν πηγα να ρωτησω στο ΚΥ...μου ειπαν 1. πληρωνε ταξι (γυρω στα 800 το μηνα) 2. κανε μαθηματα οδηγησης...κ επρεπε να ψαξω στο υπουργειο κ στο νοσοκομειο για να τους αποδειξω οτι δεν ειμαι υποχρεωμενη για τπτ απο τα 2 οταν δεν υπαρχει συγκοινωνια κ οταν επισης δεν υπαρχει σπιτι στην εδρα μου ουτε για δειγμα (Στο ΚΥ μεχρι τωρα δεν ειχαν αντιστοιχο θεμα απο οτι μου ειπαν κ πιστευουν οτι ειναι ακραιο να πρεπει να ρυθμισουν για τις μετακινησεις των αγροτικων...ακομα δεν ειμαι σιγουρη οτι τους επεισα)...Μην πηδηχτεις ομως απο το παραθυρο σε χρειαζομαστε κ για αλλες πληροφοριες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε, το αγροτικό είναι όπως και το στρατιωτικό, όλο ιστορίες που όταν τελειώσεις τις σκέφτεσαι και γελάς με τους ηλίθιους που έμπλεξες, δικαιολογημένη ως κοπέλα να μην ξέρεις από στρατιωτικό emcolgate

Μερικά δεδομένα για τους ηλίθιους υπαλλήλους που βρίσκονται σε αυτές τις θέσεις εσύ απλά δε τα αποδέχεσαι και τους κάνεις τη ζωή δύσκολη.

Σου ζητάνε να πας με ταξί; Να στο δώσουν εγγράφως.

Σε ψάχνουν σε κινητό; Τους ζητάς να σου χορηγήσει το Κ.Υ. κινητό, αλλιώς δεν έχεις γι αυτούς κινητό.

Σου ζητάνε να πηγαινοέρχεσαι από το Π.Ι. στο Κ.Υ. για 2 συνταγολόγια του ΙΚΑ; Τους λες πως θα κλείνεις το Π.Ι. κάθε φορά που θα μετακινείσαι και θα σου πληρώνουν για τη μετακίνηση....με λεωφορείο.

Όσο θα είσαι τυπικός στα καθήκοντά σου (ωράριο, σωστή συνταγογράφηση, αποστολή λιγοστών περιστατικών σε νοσοκομείο κτλ) τότε άσε τον κάθε μαλάκα να σου λέει την κάθε του μαλακία....αλλά να τη ζητάς εγγράφως.

Προσφέρεις περισσότερα απ' όσα είσαι υποχρεωμένος μόνο επειδή εσύ το θέλεις και όχι επειδή στο επιβάλει ο κάθε μαλάκας....ας είναι και διευθυντής Κ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευτυχως καταλαβα κι εγω συντομα...οτι κανεις δε θα σου πει τα δικαιωματα σου αλλα αντιθετα ολοι θα προσπαθησουν να σου φορτωσουν υποχρεωσεις ειτε κακοπροαιρετα ειτε απλως απο αγνοια νομου κ εσυ πρεπει να μαθεις τι παιζει στην πραγματικοτητα. Το καλο στην περιπτωση μου ειναι οτι ο διευθυντης του ΚΥ ειναι συνεννοησιμος αυτο δυστυχως ομως δε συμβαινει με ολους τους υπαλληλους του ΚΥ ή του ΓΝ..Εχω κ μια αλλη απορια αν εισαι σε αγονο κ δεν υπαρχει σπιτι (καθολου οχι απλα καταλληλο) στην εδρα σου ή στην περιοχη ευθύνης σου τι γινεται σε περιπτωση που σε καλεσουν για κατι εκτακτο κ εσυ μενεις μακρυα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού δεν έχει κατάλληλο προς κατοίκιση οίκημα τότε σε γνώση του Κ.Υ. μένεις κάπου κοντά.

Πηγαίνεις στο καθημερινό σου ωράριο και στις εφημερίες αν κάνεις στο Κ.Υ.

Μετά το πέρας του ωραρίου δεν ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙΣ.

Το επίδομα αγόνου το λαμβάνεις για να πας στα όρη στα άγρια βουνά, όχι για να είσαι σε 24ωρη εφημερία/7 ημέρες την εβδομάδα.

Υπάρχει εφημερεύων γιατρός στο Κ.Υ. αλλά επίσης υπάρχει και το ΕΚΑΒ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Μιας και σήμερα αναμένεται η προκήρυξη των αγροτικών και πιθανόν να εκδηλώσω κι εγώ ενδιαφέρον, μια ερώτηση:

περίπου πόσο καιρό μετά την προκήρυξη έρχονται οι διορισμοί (όσο αφορά τους υπόχρεους) και από την στιγμή που έρχεται ο διορισμός, πόσο μπορώ να καθυστερήσω την εμφάνιση μου στο Χ νοσοκομείο για την τρίμηνη εκπαίδευσή μου?

Συγκεκριμένα, εως τις 31/12/10 αποκλείεται να μπορώ να εμφανιστώ για τρίμηνο. Προλαβαίνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δήλωσε στην επόμενη προκήρυξη που θα βγει περίπου 15 Δεκεμβρίου, ίσως και λίγο αργότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK ευχαριστώ.

Καινούρια προκήρυξη με τον καινούριο χρόνο. Προεκλογικά βγάζουν 500 θέσεις, οι οποίες ελέω εκλογών θα καθυστερήσουν και να πληρωθούν (σιγά μην λειτουργεί κρατικός μηχανισμός το διβδόμαδο εκείνο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προεκλογικά βγάζουν 500 θέσεις, οι οποίες ελέω εκλογών θα καθυστερήσουν και να πληρωθούν (σιγά μην λειτουργεί κρατικός μηχανισμός το διβδόμαδο εκείνο).

Δεν αντιληφθεί τι θες να πεις και σε ποιες θέσεις αναφέρεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοώ ότι η επόμενη προκήρυξη δεν θα περιλαμβάνει τόσες πολλές θέσεις σίγουρα (οικονομικοι λόγοι, απουσία εκλογων, προηγούμενη προκήρυξη με πολλές θέσεις κ.α.), και αν και ημερολογιακά τοποθετείται όντως στα μέσα Δεκεμβρίου, πιθανολογώ αυθαίρετα (για δικους μου λόγους) ότι θα την βγάλουν με το καινούριο έτος.

Όσο αφορά το πότε θα βγουν τα προσωρινά, μόνιμα, αποστολή διορισμών και τα λοιπά, αισιοδοξώ ότι ελέω εκλογών Τ.Α., η όλη επεξεργασία του ζητηματος από τον κρατικό μηχανισμό (που θα κοιμάται δύο εβδομάδες), θα καθυστερήσει, πράγμα που με εξυπηρετει.

Τροποποιήθηκε από nikspe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή βαριέμαι να σχολιάσω κάθε πρόταση ξεχωριστά, θα πω μόνο αυτό. Όλα όσα γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και είναι εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το αγροτικό ιατρείο, γιατί δεν μπόρεσα να βρω αλλού πληροφορίες. 1) το αγροτικό ιατρείο είναι υποχρεωτικό για όσους αναζητήσουν αργότερα μια θέση στο δημόσιο (ακόμη και γι' αυτούς που επιθυμούν να γίνουν πανεπιστημιακοί;) 2) αν ολοκληρώσω την ειδικότητά μου στο εξωτερικό και επιστρέψω στην Ελλάδα με σκοπό το διορισμό μου στο δημόσιο (ή ως λέκτορα σε πανεπιστημιακή κλινική, λέμε τώρα, εδώ γελάμε) πρέπει να κάνω αγροτικό ακόμη και ως ειδικός ιατρός ή όχι;

Σας παρακαλώ διαφωτείστε με, γιατί με τόση απόγνωση ετοιμάζομαι σύντομα να μεταναστεύσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λινκ για θέματα περι του αγροτικού, που εχουν αναπτυχθει , βρίσκονται στο χαρτη:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=29632

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας χαιρετώ όλους! Αν κάποιος έχει τον χρόνο και τη διάθεση, ας μου απαντήσει στο εξής: είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αίτηση για αγροτικό. Χρειάζεται ή συνηθίζεται την πρωτη φορά που κάνει κανείς αίτηση να καταθετει τα χαρτιά του αυτοπροσώπως;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας χαιρετώ όλους! Αν κάποιος έχει τον χρόνο και τη διάθεση, ας μου απαντήσει στο εξής: είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αίτηση για αγροτικό. Χρειάζεται ή συνηθίζεται την πρωτη φορά που κάνει κανείς αίτηση να καταθετει τα χαρτιά του αυτοπροσώπως;

Όχι. Στην προηγούμενη προκήρυξη συμμετείχα για πρώτη φορά και κατέθεσα τα χαρτιά μου μέσω ταχυδρομείου (Πόρτα-Πόρτα), και μάλιστα την τελευταία μέρα της προθεσμίας (αφού η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι θα έφταναν στο υπουργείο την επομένη).

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας χαιρετώ όλους! Αν κάποιος έχει τον χρόνο και τη διάθεση, ας μου απαντήσει στο εξής: είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αίτηση για αγροτικό. Χρειάζεται ή συνηθίζεται την πρωτη φορά που κάνει κανείς αίτηση να καταθετει τα χαρτιά του αυτοπροσώπως;

emeleos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πηρα την απάντηση που ήθελα. Ρωτησα γιατι από το γραφείο διασύνδεσης είχα αυτήν τη σύσταση.

Αναρωτιέμαι αν η ευκαιρία να χλευάσει κανεις νεαρό συνάδελφο είναι πράγματι τόσο δελεαστική. Υποθέτω πως όταν υπάρχουν νεότεροι από εμένα, θα το μάθω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.