Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

γιατι αυτος μου λενε εδω ειναι ο ελαχιστος αριθμος εφημεριων που μπορω να κανω..

γενικα μπορει να με αναγκασει συναδελφος αγροτικος να παρω εκ των υστερων εφημερια δικη του σε ημερομηνια που δεν μπορω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τελευταία σύμβαση των ιατρών υποχρεώνει άπαντες να κάνουν τον απαραίτητο αριθμό εφημεριών για να βγει το πρόγραμμα. Οι 4 εφημερίες είναι ο maximum αριθμός που προβλέπουν ευρωπαϊκές οδηγίες για τους ανειδίκευτους για το μήνα. κανένας συνάδελφος δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πάρει δικές του εφημερίες. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να κάνει περισσότερες από 4 εφημερίες το μήνα γιατί έτσι ορίζουν οι δικοί μας κανόνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τελευταία σύμβαση των ιατρών υποχρεώνει άπαντες να κάνουν τον απαραίτητο αριθμό εφημεριών για να βγει το πρόγραμμα.

Οι γιατροί του Δημοσίου-αγροτικοί ιατροί δεν έχουν σχέση με την τελευταία σύμβαση emconfused
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

με αφορμη διαφορα που ειπωθηκαν σε αλλο θεμα,

θα θελα εντελως ενδεικτικα να σας παρουσιασω μερικα δεδομενα σχετικα με το αγροτικο στη Νορβηγια για να συγκρινετε νοοτροπια...και καταστασεις....

το λεω αγροτικο αν και διαφερει πολυ απο το δικο μας αγροτικο,χαριν παραλληλισμου αφου προκειται για το αντιστοιχο δικο τους internship μεταξυ σχολης και ειδικοτητας

που λετε στη Νορβηγια εχουν τη δυνατοτητα 2 γιατροι που ειναι ζευγαρι (οχι απαραιτητα παντρεμενοι) να δηλωσουν μαζι αγροτικο στο ιδιο νοσοκομειο και φυσικα να προσληφθουν μαζι στο ιδιο νοσοκομειο.

σκεφτειτε το κερδος...η σχεση προχωραει κανονικα...μισα εξοδα για το ζευγαρι...2 ανθρωποι πανε για δουλεια πιο ηρεμοι κ πληρεις δεδομενου οτι εχουν μια δομημενη προσωπικη ζωη και αρα ισως ειναι πιο ορεξατοι κ αποδοτικοι.

επισης! αν θεωρησουμε οτι 500 ατομα δικαιουνται θεση αγροτικου γιατρου για τις 500 θέσεις της εκαστοτε προκηρυξης,απο αυτους τους 500 θα διαλεξουν πρώτοι νοσοκομειο εκεινοι που εχουν παιδια που πηγαινουν σχολειο, ετσι ωστε να προστατευτουν, το κατα δυναμιν, τα παιδια απο τις συνεχεις αλλαγες περιβαλλοντος. (εχετε κατα νου οτι ειναι παρα πολυ συχνο φαινομενο οι νορβηγοι αλλα και γενικοτερα οι σκανδιναβοι να γινονται γονεις σε πολυ νεαρη για τα ελληνικα δεδομενα ηλικια, επειδη ακριβως το κοινωνικο τους κρατος τους δινει τη δυνατοτητα να γινουν,για να μην πω τους δελεαζει να γινουν...

κοινως,λοιπον,τι κανουν οι νορβηγοι?εφαρμοζουν την κοινη λογικη των ανθρωπινων αναγκων στην καθημερινοτητα τους/στους θεσμους τους.αν αυτο δεν ειναι δειγμα πολιτισμου,τοτε τι ειναι? αν το σκεφτειτε τα αυτονοητα κανουν κι εφαρμοζουν .πώς τα χουμε καταφερει ετσι τοσο στη δικη μας χωρα οσο και σε και πολλες αλλες κι εχουμε ξεχασει παντελως τι εστι κοινη λογικη και βασικες ανθρωπινες αναγκες,προωθηση και προστασια μιας ελαχιστης αξιοπρεπους ποιοτητας ζωης,δεν ξερω.

ο τροπος δηλωσης αγροτικου και ο ακρως αξιοκρατικος τροπο επιλογης σε επομενο επεισοδιο γιατι ειναι πολλα αυτα που πρεπει να γραψω και ειναι αργα ατ δε μομεντ

Τροποποιήθηκε από shl-oam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοινως τι κανουν οι νορβηγοι?εφαρμοζουν την κοινη λογικη των ανθρωπινων αναγκων στην καθημερινοτητα τους/στους θεσμους τους.αν αυτο δεν ειναι δειγμα πολιτισμου,τοτε τι ειναι?

Βεβαια και ειναι δειγμα πολιτισμοu.

VELKOMMMEN TIL AMFETAMINER OG GIGANTOMANI.ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟFF ΤΟΠΙΚ

http://bohuslaningen.se/nyheter/bohuslandal/1.696207-norge-oversvammas-av-knark

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοινως,λοιπον,τι κανουν οι νορβηγοι?εφαρμοζουν την κοινη λογικη των ανθρωπινων αναγκων στην καθημερινοτητα τους/στους θεσμους τους.αν αυτο δεν ειναι δειγμα πολιτισμου,τοτε τι ειναι? αν το σκεφτειτε τα αυτονοητα κανουν κι εφαρμοζουν .πώς τα χουμε καταφερει ετσι τοσο στη δικη μας χωρα οσο και σε και πολλες αλλες κι εχουμε ξεχασει παντελως τι εστι κοινη λογικη και βασικες ανθρωπινες αναγκες,προωθηση και προστασια μιας ελαχιστης αξιοπρεπους ποιοτητας ζωης,δεν ξερω.

Και η περιπέτεια, το σασπένς, το αλατοπίπερο στη ζωή, που είναι; Είναι ξενέρωτοι αυτοί οι Νορβηγοί!

Για μας το αγροτικό είναι τζόγος. Έχεις αγωνία. Θα κληρώσει; Πότε θα ξαναπροκηρυχτεί; Μέχρι τότε τι; Και τι χαρά, όταν ανακοινώνονται τα αποτελέσματα και ναι! Είσαι ο τυχερός! Θα περάσεις ένα ολόκληρο χρόνο με τίποτα πληρωμένο σε ένα χωριό, που αποκλείεται από τα χιόνια! Έχει νιώσει ποτέ Νορβηγός την ανείπωτη χαρά να πιάνει την πρώτη από τις μοναδικές δύο επιλογές του σε ένα κατάλογο θέσεων, για τις οποίες έχουν ταυτόχρονα δηλώσει εκατοντάδες άλλοι γιατροί; Φλώροι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι κατοχος αγονου αγροτικου και εχω επιλεξει τελικη ειδικοτητα νευρολογια!!!τρεχει η ειδικοτητα της παθολογιας και της ψυχιατρικης αλλα με το νεο νομοσχεδιο μηπως εχω δικαιωμα να κανω τα χαρτια μ και για τη νευρολογια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων για κάτι που μου συνέβη...

Έχω άγονο αγροτικό κ έχω την τύχη (ή ατυχία) να απέχει 40 λεπτά από το πλησιέστερο ΚΥ με αμάξι.

Μου συνέβη λοιπόν το εξής: Κατά τις 12 το βράδυ δέχτηκα τηλεφώνημα για κάταγμα βραχιονίου

από διπλανό χωριό που καλύπτω αλλά που δεν διαθέτει ιατρείο. Αντίθετα το χωριό που διαμένω διαθέτει.

Είπα λοιπόν στον ασθενή να έρθει από το ιατρείο για να κάνω ότι μπορώ τελος πάντων

ή να πάει απευθείας στο ΚΥ για να βγάλει ακτινογραφία κ να τον δει ο διαθέσιμος ορθοπεδικός...

Καμία ώρα μετά δέχτηκα τηλεφώνημα από τον επιμελητή του ΚΥ (παιδιατρος τη ειδικότητα) ο οποίος με

έβρισε(!!) γιατί δεν πήγα να βάλω γύψο (ή δεν ξερω κ εγώ τι άλλο) εκεί που είχε γίνει το συμβάν...

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω: Σε ποιανού την κρίση είναι σε ένα τέτοιο περιστατικό αν θα πρέπει ο ασθενής να έρθει

σε εμένα ή το αντίθετο; Δεν είναι προτιμότερη η αντιμετώπηση στο ιατρείο εφ όσον βέβαια είναι δυνατή

η μετακίνηση του ασθενούς (κάτι που το κάταγμα βραχιονίου το επιτρέπει...). Είμαστε υποχρεωμένοι κάθε

φορά που κάποιος ισχυρίζεται ότι δε μπορεί να μετακινηθεί για τον Α ή Β απίθανο λόγο εμείς να τρέχουμε;

Θα εκτιμούσα αρκετά την αναφορά σε κάποιο νόμο γιατί προβλέπω μπελάδες με το ΚΥ τις επόμενες ημέρες...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχας δεν εισαι υποχρεωμενος να χρησιμοποιεις το δικο σου αμαξι 12 το βραδυ για να εξυπηρετεις τον κοσμο.

μπορουσες να τους πεις να σου στειλουν ταξι ή να ερθουν να σε παρουν με δικο τους αμαξι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

iceman το θέμα μου δεν είναι με το συγκεκριμένο ασθενή με τον οποίο συνεννοήθηκα μια χαρά τηλεφωνικώς γιατί

ήταν τουρίστας κ όχι Ελληνάρας που τα θέλει όλα δικά του. Το πρόβλημά μου είναι με τον ξενοδόχο στου οποίου

το ξενοδοχείο ο ασθενής έμενε, και ο οποίος προφανέστατα έκανε το θέμα, αλλά κ με τον επιμελητή του ΚΥ που

με πήρε λες κ είμαι υπάλληλός του ή γιός του για να μου κάνει παρατήρηση κ να με βρίσει...

Γενικά οι ξενοδόχοι εδώ με αντιμετωπίζουν ως τουριστογιατρό (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιο συνάδελφο).

Δλδ έχουν την απαίτηση να πηγαίνω στα ξενοδοχεία τους για να βλέπω πχ κάποιον με ωτίτιδα (μολις μου συνέβη...)

Όταν τους λέω ότι τακτικά περιστατικά εξετάζονται μόνο καθημερινές, ώρες ιατρείου και στο ιατρείο αποκλειστικά

αντιδρουν! Αντιδρούν ακόμη κ αν δεχτώ να τους εξετάσω στο ιατρείο μου πχ Κυριακή μεσημέρι που με τηλεφωνούν.

Το θεωρούν υποχρέωση μου να πηγαίνω εκεί!

Γι αυτό λοιπόν ξαναρωτάω: Από τη στιγμή που ενημερώνω έναν ασθενή που ΜΠΟΡΕΙ να μετακινηθεί ότι τον περιμενω στο

ιατρείο μου, έχει κάποιος το δικαίωμα να μου κάνει παρατήρηση-αναφορά; (για το να με βρισει δε ρωτάω...). Σχεδόν

σίγουρα δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το προσδιορίζει αυτό αλλά αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία-πληροφορία

θα εκτιμούσα τη βοήθεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε όσο αφορά την νομοθεσία που διέπει τον αγροτικό του αγόνου δεν μπορώ να σε διαφωτίσω αλλά θα ήθελα να τονίσω 3 πράγματα:

1) Ο γιατρός δεν έχει καμία δουλειά να φεύγει από το ιατρείο του για κανέναν λόγο. Ο ασθενής πάει στον γιατρό και όχι το αντίθετο.Αν είναι κάποιος άρρωστος και δεν μπορεί να έρθει σε εσένα να πάρει το 166.... Αλλά εκεί που έχουμε καταντήσει θα γίνουμε και γιατροί ντελιβεράδες! Τώρα αν είναι καμιά γιαγιά που δυσκολεύεται και έχεις την καλή διάθεση, βοήθησέ την, επειδή όμως το θέλεις και όχι επειδή σε παίρνουν τηλέφωνα

2) Τα ξενοδοχεία διαφημίζουν πολλές φορές δωρεάν ιατρική περίθαλψη μόνο και μόνο επειδή έχουν κοντά το αγροτικό ιατρείο....Δεν πρέπει να τους αφήσεις κανένα περιθώριο να νομίζουν ότι δουλεύεις γι' αυτούς....

3) Είσαι επιστήμονας και λαμβάνεις την ευθύνη για ΖΩΕΣ ανθρώπινες. Αυτό και μόνο σου χαρίζει a priori το σεβασμό ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ....Γι'αυτό και πρέπει να τον απαιτείς! Άκου πήρε να σε βρίσει. Λες και είναι το αφεντικό σου! Και αν εσύ πήγαινες να αντιμετωπίσεις το κάταγμα και την ίδια ώρα ερχόταν στο ιατρείο κάποιος με έμφραγμα τι θα γινόταν?

Δεν μ'αρέσει να δίνω συμβουλές σε άλλους γιατί δεν έχω ούτε την εμπειρία ούτε την οξυδέρκεια να πάρω τέτοια ευθύνη. Πρέπει όμως σαν νέος γιατρός να τους κάνεις να καταλάβουν ότι εκτελείς λειτούργημα και δεν είσαι υπαλληλος κανενός άλλου εκτός από τον ασθενή.Αυτά....

Φιλικά Βρασίδας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Βρασίδα συμφωνώ απόλυτα με όσα μου λες... Κ εγώ τα ίδια πίστευα. Κ μη νομίζεις οτι δεν εξυπηρετώ

τις γιαγιάδες που λες κ εσύ. Πιστεύω όλοι το κάνουν και πρέπει να το κάνουν. Αλλά θεωρώ αδιανόητο να

τρέχεις όλη μέρα σαν το Βέγγο (ειδικά μήνα Αύγουστο καθημερινό φαινόμενο) και στις 12 το βράδυ να απαιτούν

να κάνεις μια διαδρομή με γκρεμούς κ ιστορίες για κάτι που θα αντιμετώπιζες πολύ καλύτερα στο ιατρείο σου.

Περιμένω να ακούσω κ καμία άλλη γνώμη πάντως... Με βοηθάει που διαπιστώνω ότι δεν είμαι εγώ ο τρελός της

υπόθεσης και μου δίνετε επιχειρήματα για τη συζήτηση που θα έχω με το διευθυντή του ΚΥ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν.3487/55 (Φ.Ε.Κ.354/Α/55) οι αγροτικοί γιατροί των Π.Ι. και των Π.Π.Ι. υποχρεούνται να παρέχουν, καθʼόλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες καθώς και περιπτώσεις κατεπείγουσας ανάγκης ή ατυχήματος, τις υπηρεσίες τους στο Ιατρείο ή και κατʼ οίκον. .. (Σχετ.το Υ3α/οικ.1869/22-6-01 έγγραφο Υ.Υ.& Π.)

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου οφείλουν να επισκέπτονται μία φορά την εβδομάδα σε τακτές ημέρες και ώρες, που καθορίζονται με πρόγραμμα το οποίο θεωρείται από την εποπτεύουσα υπηρεσία και του οποίου αντίγραφο αναρτάται σε εμφανές σημείο του ιατρείου, στις κοινότητες και στους συνοικισμούς ευθύνης του Π.Ι,,του Π.Π.Ι ή του Κ.Υ, για την παρακολούθηση και εξέταση των ασθενών καθώς και την επίβλεψη και παρακολούθηση των θεμάτων δημόσιας υγείας και όταν καλούνται έκτακτα για επείγουσες περιπτώσεις. Στις υποχρεώσεις τους επίσης εντάσσεται και η παρακολούθηση των επιτόκων, μαίευσης και λεχωιδών. (Σχετ. το Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α)

Το επίδομα αγόνου που λαμβάνεις δεν είναι για να είσαι σε 24ωρη εφημερία 7 ημέρες την εβδομάδα, αλλά γιατί επέλεξες να υπηρετήσεις σε ένα απομακρυσμένο Π.Ι.

Μετά το πέρας του καθημερινού πρωινού ωραρίου....δεν είσαι υποχρεωμένος να τρέχεις στις απαιτήσεις του κάθε ξενοδόχου.

Υπάρχει εφημερεύον γιατρός στο Κ.Υ. και στο Νοσοκομείο που ανήκεις.....υπάρχει και το ΕΚΑΒ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναστάση το είχα διαβάσει αυτό που postαρες... Απλά δεν καταλαβαίνω ποιος καθορίζει το "στο Ιατρείο ή και κατʼ οίκον".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον μπορείς να επισκεφτείς τον ασθενή κατ' οίκον πηγαίνεις, εφόσον δεν μπορείς δεν πηγαίνεις, έρχεται ο ασθενής ή αν δεν μπορεί πηγαίνει το ΕΚΑΒ και τον μεταφέρει στο νοσοκομείο που εφημερεύει.

Αλήθεια πως μετακινείσαι στις κοινότητες ευθύνης σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με Ι.Χ. Και να φανταστείς έχω 4 χωριά υπ ευθύνη μου που απεχουν γύρω στα 10χμ το ένα από το άλλο. Σκέψου έξοδα και

ταλαιπωρία. Μου έχει τύχει να κάνω την ίδια μέρα διαδρομή ανάμεσα σε 3 διαφορετικά χωριά. Αλλά για ασθενείς κατακεκλιμένους

ή ηλικιωμένους χωρίς δυνατότητα μετακίνησης λόγω έλλειψης οχήματος πχ και για σοβαρά περιστατικά.

Τελικά για να ολοκληρώσω κ την ιστορία μου ο ασθενής πήγε με όχημα του ξενοδοχείου στο ΚΥ. Και αναρρωτιέμαι: αφού έκανε τη

διαδρομή μέχρι εκεί δεν μπορούσε πρώτα να περάσει από εμένα όπως αρχικά ζήτησα; Όχι οτι θα είχε ιδιαίτερη διαφορά. Ούτε

ακτίνες Χ βγάζουν τα μάτια μου ούτε κ κάποιο νάρθηκα διαθέτει το ιατρείο. Οπότε στην καλύτερη θα έκανα μια παυσίπονη...

Πιστεύεις μπορώ να βρω κάποιο μπελά από αυτήν την υπόθεση; Εγώ δεν το πολυφοβάμαι αλλά μια φασαρία σίγουρα θα γίνει... Καμιά

συμβουλή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύεις μπορώ να βρω κάποιο μπελά από αυτήν την υπόθεση; Εγώ δεν το πολυφοβάμαι αλλά μια φασαρία σίγουρα θα γίνει... Καμιά

συμβουλή;

Συμβουλή μου :D γράψτους στα @@ σου, είναι ότι καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως θα πήγαινα, θα έκανα την παυσίπονή μου, θα έλεγα ότι είναι κάταγμα για το οποίο έπρεπε να τον δει ορθοπεδικός, και φυσικά θ' αξίωνα και αμοιβής η οποία για την ώρα και το είδος της επίσκεψης θα ήταν 100€. Κι άντε μετά, να σε ξανακαλέσει ξενοδόχος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως η εμπειρια μου απο το αγροτικο μεχρι στιγμης ειναι πολυ ασχημη.

Δηλωσα αγροτικο περιμενοντας οτι επιτελους θα ανοιγε μια αξιοπρεπης θεση εργασιας γιατρου για μενα.

Τελικα μονο αυτο δεν ηταν..το 3μηνο στο νοσοκομ κυλα βασανιστικα με απειρες διακομιδες ,τρελλη λαντζα,πολυ βρισιμο απο τους παντες κ καμια ιατρικη πραξη.Στο χωριο που θα παω πολυ φοβαμαι οτι θα παιζονται σκηνικα σαν αυτα που περιγραφει ο συναδελφος Vasilaros πιο πανω κ αντε να πρεπει συνεχως να αποδεικνυεις οτι δεν εισαι ελεφαντας..

Τελικα μηπως το θεμα αγροτικο ειναι μια υπερτιμημενη αξια η απλα εγω ειμαι γκαντεμω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σε όλους...είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα μια πληροφορία: ξέρει κανείς αν ξεκίνησαν να στέλνουν απο το υπουργείο τους διορισμούς για το αγροτικό ή πάμε για Σεπτέμβρη; αν κάποιος ξέρει κάτι τον παρακαλώ να το αναφέρει..ευχαρηστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη για την επανάληψη παιδιά....τελικά κατάφερα να επικοινωνήσω με το γραφείο αγροτικών στο υπουργείο και μου είπαν ότι οι διορισμοί έχουν φύγει απο τη προηγούμενη εβδομάδα, αν κατάλαβα καλά στις 18/8....καλή τύχη σε όλους μας και κυρίως σ'εμάς που είμαστε υπόχρεοι και καλούμαστε να παίξουμε επίσημα για πρώτη φορά το ρόλο του γιατρού.

(Επίσημα γιατί ως τώρα μόνο συμβουλές στους συγγενείς, φίλους και γνωστούς έδινα....χαχαχα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει να μου πειτε οτι εχει ξανααπαντηθει αλλα προσωπικα με οσα διαβασα κι εψαξα, μονο μπερδεμενη κατεληξα.

1. Οταν δηλωνεις ΚΥ, εισαι υποχρεωμενος να εισαι στην περιοχη μονο τις ημερες/ωρες που δουλευεις/εφημερευεις στο ΚΥ, σωστα? Μπορουν να σε καλεσουν βραδυ πχ σε καποιο χωριο γυρω που υπαγεται στο ΚΥ?

2. Οταν δηλωνεις ΠΙ, υπαρχει συγκεκριμενο προγραμμα/μερες/ωρες που επισκεφτεσαι καθε χωριο για εξεταση/συνταγογραφηση κλπ. Τα απογευματα, οταν δεν εφημερευεις στο ΚΥ, εισαι υποχρεωμενος να εισαι στην περιοχη σε περιπτωση που σε καλεσουν? Σε αποσταση 40 χιλιομετρων? Κατι τετοιο ισχυει μονο στα αγονα?

Συγγνωμη που ρωτω αλλα ειναι πολυ σημαντικο ορισμενα απογευματα να επιστρεφω Αθηνα και γι αυτο ρωτω αν μπορω να δηλωσω ΠΙ ή να το απορριψω εντελως σαν ιδεα.

Σας ευχαριστω πολυ. (Ειλικρινα, εψαξα προηγουμενα ποστ για απαντηση και εχω μπερδευτει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.