Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

σε ευχαριστω για την εμπεριστατωμενη απαντηση...οποτε εγω δεν εμπιπτω στην κατηγορια αυτη.....:(

ξερεις αν για καποιο αλλο επιδομα πρεπει να προσκομισω δικαιολογητικα εκτος απο αυτα που ηδη μου ζητησαν?

Τροποποιήθηκε από cocomat
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ας ρωτήσω και εγώ μιας και θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για αγροτικό (!!), αν και νομίζω πως κάπου θα έχει ξαναειπωθεί.

Σε περίπτωση μη αποδοχής της θέσης πριν την έκδοση των τελικών αποτελεσμάτων υπάρχουν κυρώσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση κρισεως... μπορουν να με υποχρεωσουν απτο νοσοκομ να παραστω σε αγωνες στη θεση ιατρου ,ημερα κυριακη ,με το ετσι θελω χωρις να εχω εφημερια??? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας ρωτήσω και εγώ μιας και θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για αγροτικό (!!), αν και νομίζω πως κάπου θα έχει ξαναειπωθεί.

Σε περίπτωση μη αποδοχής της θέσης πριν την έκδοση των τελικών αποτελεσμάτων υπάρχουν κυρώσεις;

'Οχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση κρισεως... μπορουν να με υποχρεωσουν απτο νοσοκομ να παραστω σε αγωνες στη θεση ιατρου ,ημερα κυριακη ,με το ετσι θελω χωρις να εχω εφημερια??? emconfused

ξερει μηπως κανεις? emsos:wub: :wub: :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση κρισεως... μπορουν να με υποχρεωσουν απτο νοσοκομ να παραστω σε αγωνες στη θεση ιατρου ,ημερα κυριακη ,με το ετσι θελω χωρις να εχω εφημερια??? emconfused

εννοείται ότι δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να εργαστείς αμισθί!!! Δεν τους χρωστάς λεφτά!

Για αυτά τα πράγματα οι ομάδες πληρώνουν γιατρό, δεν τον "παραγγέλνουν" από το τοπικό Κ.Υ. ! (εκτός από εργάσιμες μέρες και ώρες, οπότε μπορούν να σου πουν να πας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ το φόρουμ (μετά από σχεδόν δύο χρόνια που έχω να συμμετάσχω στις συζητήσεις του).

Έχω μία κρίσιμη ερώτηση για τα αγροτικά: Τι συμβαίνει σε περίπτωση που βρω θέση αλλά αρνηθώ το διορισμό;

Στην κανονιστική απόφαση που βρήκα στο yyka γράφει:

"4. Σε περίπτωση μη αποδοχής διορισμού, ή παραίτησης πρίν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας."

Πέστε με ανόητο, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοει. Μήπως ότι χάνεις το δικαίωμα να ξανασυμμετάσχεις στη συνήθη διαδικασία επιλογής αγροτικών ιατρών και μπορείς να ξαναβρείς αγροτικό μόνο "κατά την κρίση της υπηρεσίας"; ;Η αυτό αφορά μόνο τη συγκεκριμένη προκήρυξη, και στις επόμενες μπορείς να ξαναδηλώσεις κανονικά; Τα μόρια χάνονται ή όχι;

(Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ελπίζω να μην έχει ξανατεθεί το θέμα - στις τελευταίες 15 σελίδες του θρεντ δεν το βρήκα.)

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλά ότι στην προκήρυξη που θα δηλώσεις, το υπουργείο θα διαλέξει που θα πας.

Βέβαια πάντα έχεις το δικαίωμα της μη αποδοχής θέσης, ή της παραίτησης.

Αλλά και στις επόμενες προκηρύξεις, πάλι το υπουργείο θα σε βάλει σε όποια θέση κρίνει αυτό.

Εφόσον παραιτηθείς (και όχι μη αποδοχή θέσης = την 1η βδομάδα μετά τα προσωρινά αποτελέσματα ), χάνεις τα μόριά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. [Τώρα διαπιστώνω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε ξεχωριστό θρεντ, οπότε ζητώ συγνώμη από τους μοντερέιτορς.]

Νιώθω σαν τη Μαρία Μπεκατώρου βέβαια, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω απόλυτα: Πώς γίνεται αυτό που περιγράφεις; Δηλαδή αν τώρα αρνηθώ διορισμό και στην επόμενη προκήρυξη δηλώσω Άνω Μαγούλα Έβρου αυτοί θα μου πουν "όχι, στην προηγούμενη σε βάλαμε εκεί που ήθελες και αρνήθηκες, τώρα θα σε πάμε στη Λεστινίτσα Λακωνίας που έμεινε κενή"; Έχει γίνει σε κάποιον αυτό το πράμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στη Λεστινιτσα Λακωνιας που αναφερεισ θα σε στειλουν εφοσον δεν αποδεχτηκες εγκαιρα το διορισμο σου.

και ναι αυτο εχει γινει (ξερω ατομο που το στειλανε ετσι σε αγροτικο στην ηλεια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι τη μπερδέψατε τη Μαρία. Στη Λεστινίτσα θα με πάνε στα πλαίσια της συγεκριμένης προκήρυξης, ή αν ξανασυμμετάσχω σε επόμενη;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνωμη,τι σημαινει μη εγκαιρη αποδοχη διορισμου?αναφερεστε σε καθυστερηση πλεον των 25 ημερων( 15 ταχυδρομειο και 10 μεχρι να παρουσιαστεις το maximum);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στη Λεστινιτσα Λακωνιας που αναφερεισ θα σε στειλουν εφοσον δεν αποδεχτηκες εγκαιρα το διορισμο σου.

και ναι αυτο εχει γινει (ξερω ατομο που το στειλανε ετσι σε αγροτικο στην ηλεια)

Αλλά η Μαρία επανέρχεται με νέα απορία:

Αυτό που περιγράφεις ισχύει μόνο αν απλώς δεν ενδιαφερθείς να διοριστείς και περάσει η προθεσμία ή και σε περίπτωση που έγκαιρα και με υπεύθυνη δήλωση αρνηθείς το διορισμό;

Ή όπως λέει παραπάνω ο φορέας αν εγκαίρως αρνηθείς διορισμό με υπεύθυνη δήλωση, στις επόμενες προκηρύξεις συμμετέχεις κανονικά;

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση κρισεως... μπορουν να με υποχρεωσουν απτο νοσοκομ να παραστω σε αγωνες στη θεση ιατρου ,ημερα κυριακη ,με το ετσι θελω χωρις να εχω εφημερια??? emconfused

ξερει μηπως κανεις? emsos:wub: :wub: :wub:

Εγω ξέρω, ξέρω! Αλλά δε μπορώ να σου πω γιατί δε ρωτάς τη φίλη σου πρώτα..... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφοι ερωτηση.....παρουσιαστηκα προχθες σε νοσοκομειο της βορειοανατολικης Ελλαδας και μετα απο συντομη γνωριμια και κουβεντα με τους γιατρουσ-συναδελφους καταλαβα οτι παιζει να μην κανουμε εφημεριες κατα την διαρκεια της τριμηνης εκπαιδευσης μας ως αγροτικοι αφου καλυπτονται απο τους ειδικευομενους αλλα και αγροτικους που υπηρετουν σε π.ι. της περιοχης.......θα ηθελα την αποψη σας η τισ γνωσεισ σας επι του θεματος....

δεν ειναι υποχρεωτκο να κανει ενας ιατρος ελαχιστο αριθμο εφημεριων ?....

φιλικα ενα ψαρακι.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι υποχρεωτκο να κανει ενας ιατρος ελαχιστο αριθμο εφημεριων ?....

όχι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στη Λεστινιτσα Λακωνιας που αναφερεισ θα σε στειλουν εφοσον δεν αποδεχτηκες εγκαιρα το διορισμο σου.

και ναι αυτο εχει γινει (ξερω ατομο που το στειλανε ετσι σε αγροτικο στην ηλεια)

Αλλά η Μαρία επανέρχεται με νέα απορία:

Αυτό που περιγράφεις ισχύει μόνο αν απλώς δεν ενδιαφερθείς να διοριστείς και περάσει η προθεσμία ή και σε περίπτωση που έγκαιρα και με υπεύθυνη δήλωση αρνηθείς το διορισμό;

Ή όπως λέει παραπάνω ο φορέας αν εγκαίρως αρνηθείς διορισμό με υπεύθυνη δήλωση, στις επόμενες προκηρύξεις συμμετέχεις κανονικά;

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Βγαίνει προκήρυξή αγροτικών.

Οι ενδιαφερόμενοι δηλώνουν.

Το υπουργείο ανακοινώνει αρχικά τον πίνακα των προσωρινών αποτελεσμάτων. Από αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα χρονικό διάστημα περίπου μιας εβδομάδας, κατά το οποίο ο γιατρός με υπεύθυνη δήλωση ΔΕΝ αποδέχεται το διορισμό του, αν τελικά αποφασίσει ότι δεν τον ενδιαφέρει το αγροτικό. Σε αυτή την περίπτωση, δεν χάνει τα μόριά του και μπορεί να ξαναδηλώσει στις επόμενες προκηρύξεις.

Εάν ανακοινωθεί ο τελικός πίνακας των οριστικών αποτελεσμάτων και τότε δεν αποδεχθεί το διορισμό, είναι πολύ αργά` χάνονται τα μόρια και στις επόμενες προκηρύξεις θα τοποθετηθεί σε αγροτικό ιατρείο, που θα επιλέξει το υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ααααααααααααααααααααααα, τώρα κατάλαβα! Έτσι είναι λογικό και δίκαιο. Το θέμα είναι ότι η κανονιστική απόφαση στην παράγραφο που παραθέτω παραπάνω δεν κάνει σαφή διάκριση μεταξύ μη αποδοχής (να μην ενδιαφερθείς καθόλου) και άρνησης αποδοχής (να τους πεις έγκαιρα "δεν θέλω"). Πρέπει δηλαδή να μυρίσεις τα νύχια σου για να καταλάβεις τι είναι αυτό που "εννοεί" και γίνεται στην πράξη. Άλλο ένα μνημείο προχειρότητας στη διατύπωση (αν και ευτυχώς δεν έχει τα ορθογραφικά λάθη της τελευταίας προκήρυξης).

Βαλεντίνα ευχαριστώ πολύ. Ο Αλλάχ να μου κόβει μέρες και να σου γράφει ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιοί θεωρούνται υπόχρεοι και ποιοί με θητεία?

Πείτε με άσχετο αλλά πραγματικά δε καταλαβαίνω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιοί θεωρούνται υπόχρεοι και ποιοί με θητεία?

Πείτε με άσχετο αλλά πραγματικά δε καταλαβαίνω....

το σίγουρο ειναι οτι για να ρωτας ανηκεις στους υποχρεους (υπηρεσιας υπαιθρου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.