Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι....να κανω και εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου.σε επικοινωνια που ειχα με το γραφειο προσωπικου του νοσοκομειου υποδοχης.....καπου στη β.ελλαδα μου ειπαν οτι δε χρειαζεται βεβαιωση απο ιατρικο συλλογο η μετεγγραφη μου στον τοπικο......ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να αλλαξεις ιατρικο συλλογο...οποιος ξερει ασ συμβουλευσει.

επισης δεν εχω κανει καμια εγγραφη στο τσαυ εδω και 2 χρονια που εχω αποφοιτησει....το ενα ημουν στρατιωτης.γνωριζετε αν 8α εχω επιπτωσεις η απλως χανω δυο χρονια ασφαλισης?....

sorry αν ημουν off topic

Είναι απαραίτητο να είσαι εγγεγραμμένος στον ιατρικό σύλλογο στην περιφέρεια του οποίου ασκείς την ιατρική. Απλά δεν χρειάζεται να βιαστείς, την βεβαίωση εγγραφής στον τοπικό σύλλογο μπορείς να την προσκομίσεις μέσα σε 1 μήνα από την ανάληψη των καθηκόντων σου. Και εννοείται ότι για να διαγραφείς από τον σύλλογο που είσαι γραμμένος τώρα πρέπει πρώτα να τακτοποιήσεις τις οικονομικές εκκρεμότητες.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που δεν ήσουν γραμμένος στο ΤΣΑΥ, απλά θα χρειαστεί να κάνεις τώρα εγγραφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημερα!Ξέρει καποιος περιπου ποσο διαστημα μεσολαβει απο τη στιγμη που παιρνουμε το διορισμο μεχρι τη μερα που πρεπει να παρουσιαστουμε στο νοσοκομειο υποδοχης?

Παλιότερα 15 ημερολογιακές, τώρα πλέον 10 ημερολογιακές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα συναδελφοι....να κανω και εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου.σε επικοινωνια που ειχα με το γραφειο προσωπικου του νοσοκομειου υποδοχης.....καπου στη β.ελλαδα μου ειπαν οτι δε χρειαζεται βεβαιωση απο ιατρικο συλλογο η μετεγγραφη μου στον τοπικο......ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να αλλαξεις ιατρικο συλλογο...οποιος ξερει ασ συμβουλευσει.

επισης δεν εχω κανει καμια εγγραφη στο τσαυ εδω και 2 χρονια που εχω αποφοιτησει....το ενα ημουν στρατιωτης.γνωριζετε αν 8α εχω επιπτωσεις η απλως χανω δυο χρονια ασφαλισης?....

sorry αν ημουν off topic

Διαγραφή από τον προηγούμενο ιατρικό σύλλογο και εγγραφή στο νέο. Δεν πληρώνεις ξανά συνδρομή, 1-2 ευρώ ανάλογα το σύλλογο για την εγγραφή.

Τα χαρτιά μπορούν να σταλούν υπηρεσιακά. Εσύ απλά πηγαίνεις στο νέο σύλλογο για να λάβεις βεβαίωση μέλους ιατρικού συλλόγου που θα χρειαστείς στο νοσοκομείο.

Αν θες μπορείς να αναγνωρίσεις αναδρομικά (προς 160 ευρώ/μήνα περίπου) αυτά τα δύο χρόνια για τον υπολογισμό στη σύνταξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μαλιστα για την διαγραφη απτον συλλογο μου ζητησαν να εξοφλησω ολο το ποσο μεχρι το τελος του ετους συν 10 ευρω για διαγραφη...

:splaaaats:

Η συνδρομή στο σύλλογο είναι ή ετήσια ή εξάμηνη. Αν εσύ πλήρωσες για 6 μήνες δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις για το επόμενο εξάμηνο για να διαγραφείς.

Όσο για πληρωμή για τη διαγραφή πρώτη φορά το ακούω και δεν το έχω συναντήσει σε κανένα έγγραφο να αναφέρεται.

Όλα τα κουλά γαμώτο σε σένα τυχαίνουν :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα δεν μου ζήτησαν τίποτα που να αποδεικνύει πότε πήρα τον διορισμό μου (παρουσιάστηκα 24 ημέρες αφού έφτασε ο διορισμός στο ταχυδρομείο).

emrespect
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μαλιστα για την διαγραφη απτον συλλογο μου ζητησαν να εξοφλησω ολο το ποσο μεχρι το τελος του ετους συν 10 ευρω για διαγραφη...

:splaaaats:

Η συνδρομή στο σύλλογο είναι ή ετήσια ή εξάμηνη. Αν εσύ πλήρωσες για 6 μήνες δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις για το επόμενο εξάμηνο για να διαγραφείς.

Όσο για πληρωμή για τη διαγραφή πρώτη φορά το ακούω και δεν το έχω συναντήσει σε κανένα έγγραφο να αναφέρεται.

Όλα τα κουλά γαμώτο σε σένα τυχαίνουν :anavwfwties:

Και εμένα μου είπαν ότι για τη διαγραφή είναι υποχρεωτικό να πληρώσω και τα 2 εξάμηνα του 2010 συν 50 ευρώ για τη διαγραφή emeleos . Στον ΙΣ που θα γραφτώ θα πληρώσω μόνο την εγγραφή και τίποτα άλλο για το 2010.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μαλιστα για την διαγραφη απτον συλλογο μου ζητησαν να εξοφλησω ολο το ποσο μεχρι το τελος του ετους συν 10 ευρω για διαγραφη...

:splaaaats:

Η συνδρομή στο σύλλογο είναι ή ετήσια ή εξάμηνη. Αν εσύ πλήρωσες για 6 μήνες δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις για το επόμενο εξάμηνο για να διαγραφείς.

Όσο για πληρωμή για τη διαγραφή πρώτη φορά το ακούω και δεν το έχω συναντήσει σε κανένα έγγραφο να αναφέρεται.

Όλα τα κουλά γαμώτο σε σένα τυχαίνουν :anavwfwties:

Και εμένα μου είπαν ότι για τη διαγραφή είναι υποχρεωτικό να πληρώσω και τα 2 εξάμηνα του 2010 συν 50 ευρώ για τη διαγραφή emeleos . Στον ΙΣ που θα γραφτώ θα πληρώσω μόνο την εγγραφή και τίποτα άλλο για το 2010.

και σε μενα το ιδιο...πληρωσα κ τα 2 εξαμηνα κ τη διαγραφη κ θα πληρωσω στον νεο συλλογο μονο εγγραφη..

Οντως τα κουλα με κυνηγουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας........με σκλαβωνετε!!!...σνιφ...τελικα καταφερα να πιασω γραμμη με το τσαυ και μου επιβεβαιωσαν οτι μπορω να κανω προεγγραφη χωρις επιπτωσεις....

βεβαια δε ξερω αν ποτε θα ερθει εκεινη η ωρα που 8α συνταξιοδοτηθω αλλα τι να κανουμε......? ....αυτος ο λοβερδος ειναι αξιολατρευτος.....αν τον ακουσεις να μιλαει ειναι σα να εχει πετυχει το μεγαλυτερο κατορθωμα στο ασφαλιστικο....μα ειναι αξιολατρευτοι οι πολιτικοι μας

off topic again.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο που πρεπει να γραψω την εξης ερωτηση μου...

Θα η ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματα για το αγροτικο. Ειμαι απο Θεσσαλονικη και θα ηθελα να κανω αγροτικο πολυ κοντα στην θεσσαλονικη.. τι λυσεις προτεινετε; Υπαρχει κ δυνατοτητα αγροτικου σε δημους πχ θερμης ή χωρτιατη , λαγκαδα κτλ? δλδ σε δημους που ειναι πολυ κοντα στον δημο θεσσαλονικης ή πρεπει να παω εντελως εκτος Θεσσαλονικης ? Ακομα θα ηθελα να μου πειτε ποσο καιρο θα μου παρει μεχρι να με παρουν για αγροτικο ? Απο τι εξαρταται η αναμονη ?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο που πρεπει να γραψω την εξης ερωτηση μου...

Θα η ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματα για το αγροτικο. Ειμαι απο Θεσσαλονικη και θα ηθελα να κανω αγροτικο πολυ κοντα στην θεσσαλονικη.. τι λυσεις προτεινετε; Υπαρχει κ δυνατοτητα αγροτικου σε δημους πχ θερμης ή χωρτιατη , λαγκαδα κτλ? δλδ σε δημους που ειναι πολυ κοντα στον δημο θεσσαλονικης ή πρεπει να παω εντελως εκτος Θεσσαλονικης ? Ακομα θα ηθελα να μου πειτε ποσο καιρο θα μου παρει μεχρι να με παρουν για αγροτικο ? Απο τι εξαρταται η αναμονη ?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Σε κάθε προκήρυξη βγαίνουν κ κάποια αγροτικά στο νομό Θεσσαλονίκης, αλλά δεν ξέρω να σου πω τι θα βγει τώρα άμεσα ή τι θέσεις υπάρχουν.

Πάντως συνήθως χρειάζονται αρκετά μόρια (δεν είσαι κ ο μόνος που θέλει να είναι κοντά στην Θεσσαλονίκη βλέπεις) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Το πόσο καιρό θα σου πάρει μέχρι να βρεις αγροτικό δεν μπορώ να σου το πω ούτε εγώ ούτε και κανένας άλλος εδώ μέσα (εκτός αν έχουμε συναδέλφους με κληρονομικό χάρισμα wacko.gif ). Γενικά επειδή έχεις δικαίωμα να δηλώσεις μόνο 2 θέσεις είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό θέμα τύχης το αν θα σε πάρουν. Εξαρτάται σε κάποιο βαθμό επίσης από το πόσα μόρια έχεις (ημερομηνία κτήσης πτυχίου) και πόσο περιζήτητες είναι οι θέσεις που δηλώνεις. Επίσης και από το πόσο συχνά βγαίνουν οι προκηρύξεις- περίπου κάθε 3 μήνες τώρα τελευταία (αναμένεται προκήρυξη στις αρχές Ιουνίου). Τέλος πρέπει να έχεις τελειώσει στρατό για να κάνεις αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα θα ηθελα να μου πειτε ποσο καιρο θα μου παρει μεχρι να με παρουν για αγροτικο ?

Από 3 μήνες μέχρι και 2 χρόνια περίπου από την ημέρα που πήρες πτυχίο.

υ.γ. Συνάδελφος με κληρονομικό χάρισμα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί υπεύθυνα (και χωρίς τις γνωστές κλάψες) πόσο μπορεί να φτάσει ο μισθός του αγροτικού με όλα τα επιδόματα-έξοδα κίνησης μέσα ?

Εγώ γνώριζα για 2,000-2,100 (με επίδομα αγόνου) αλλά ακούω κάποιες φήμες ακόμα και για παραπάνω, χωρίς να μπορώ να επιβεβαιώσω αν αυτοί που που τις διακινούν είναι φιδέμπορες ή όχι...

Δεν υπάρχει "ταβάνι" στις εφημερίες που μπορεί να κάνει ο αγροτικός ?

Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο οι γνώστες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1780 ευρώ με τα βασικά επιδόματα των αγροτικών + επίδομα αγόνου (πριν την μείωση του 12% σε ορισμένα επιδόματα).

Εφημερίες μέχρι το ποσό των 1064 ευρώ που είναι ο βασικός μισθός=πλαφόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο που πρεπει να γραψω την εξης ερωτηση μου...

Θα η ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματα για το αγροτικο. Ειμαι απο Θεσσαλονικη και θα ηθελα να κανω αγροτικο πολυ κοντα στην θεσσαλονικη.. τι λυσεις προτεινετε; Υπαρχει κ δυνατοτητα αγροτικου σε δημους πχ θερμης ή χωρτιατη , λαγκαδα κτλ? δλδ σε δημους που ειναι πολυ κοντα στον δημο θεσσαλονικης ή πρεπει να παω εντελως εκτος Θεσσαλονικης ? Ακομα θα ηθελα να μου πειτε ποσο καιρο θα μου παρει μεχρι να με παρουν για αγροτικο ? Απο τι εξαρταται η αναμονη ?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Σε κάθε προκήρυξη βγαίνουν κ κάποια αγροτικά στο νομό Θεσσαλονίκης, αλλά δεν ξέρω να σου πω τι θα βγει τώρα άμεσα ή τι θέσεις υπάρχουν.

Πάντως συνήθως χρειάζονται αρκετά μόρια (δεν είσαι κ ο μόνος που θέλει να είναι κοντά στην Θεσσαλονίκη βλέπεις) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Το πόσο καιρό θα σου πάρει μέχρι να βρεις αγροτικό δεν μπορώ να σου το πω ούτε εγώ ούτε και κανένας άλλος εδώ μέσα (εκτός αν έχουμε συναδέλφους με κληρονομικό χάρισμα wacko.gif ). Γενικά επειδή έχεις δικαίωμα να δηλώσεις μόνο 2 θέσεις είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό θέμα τύχης το αν θα σε πάρουν. Εξαρτάται σε κάποιο βαθμό επίσης από το πόσα μόρια έχεις (ημερομηνία κτήσης πτυχίου) και πόσο περιζήτητες είναι οι θέσεις που δηλώνεις. Επίσης και από το πόσο συχνά βγαίνουν οι προκηρύξεις- περίπου κάθε 3 μήνες τώρα τελευταία (αναμένεται προκήρυξη στις αρχές Ιουνίου). Τέλος πρέπει να έχεις τελειώσει στρατό για να κάνεις αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος πρέπει να έχεις τελειώσει στρατό για να κάνεις αγροτικό.

Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α' (η αναβολή στράτευσης θα πρέπει να είναι διάρκειας πλέον του ενός (1) έτους από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης), ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τη Μονάδα τους (για άρρενες) emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μηπως γνωριζει κανανας πανω-κατω ποτε βγαινει η επομενη προκυρηξη?

Δες ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ερώτηση για συναδέλφους από Ιατρική Αθήνας. Στην αίτηση για αγροτικό ζητάνε αντίγραφο πτυχίου με αριθμητική βαθμολογία. Αυτά που έχω εγώ δεν έχουν αριθμητική βαθμολογία. Προσκομίζουμε κάποιο άλλο πιστοποιητικό? Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον διορισμο μπορει να τον παραλαβει κ αλλο προσωπο εκτος απο εμενα απ το Υπουργειο?Δεν χρειαζεται εξουσιοδοτηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.