Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

εννοούσα αν το 3μηνο της εκπαίδευσης(όταν κάνεις άγονο) πρέπει να είσαι και στο χώρο που χαρακτηρίζεται άγονος ή μένεις όπου να 'ναι αφού το ΚΥ ή το νοσοκομείο είναι σε πιο "κεντρικό" μέρος. Βασικά ρωτάω για να καταλάβω αν η πίκρα(στο άγονο) κρατάει 9 ή 12 μήνες......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

επειδη πας να με μπερδεψεις

ξεκινας το τριμηνο.εισαι στο νοσκομειο.μολις τελειωσεις το τριμηνο αναλαμβανεις το ιατρειο σου(ειτε ειναι αγονο ειτε οχι).οσο εισαι λοιπον στο τριμηνο(στο νοσοκομειο ειμαστε τωρα) μπορεις να μεινεις οπου θες.θες στην πολη που ειναι το νοσοκομειο?εχει καλως.θες να μεινεις αλλου?εχει καλως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, κατάλαβα. Απλά είχα μία απορία αν ΚΑΙ στο τρίμηνο της εκπαίδευσης πρέπει να μένεις στο άγονο, δεν ξέρω πως μου είχε κολλήσει(παρότι θα ήταν παράλογο). Σ' ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΟΗΘΕΙΑ!Απευθύνω απεγνωσμένα έκκληση σε όποιον γνωρίζει!Θέλω να γράψω 1 χρόνο Παθολογίας για να δηλώσω μετά Δερματολογία η οποία έχει βέβαια 7 χρόνια αναμονή αλλά όπως και να το κάνεις,7 χρόνια είναι κάπως καλύτερα από τα 7 συν 4=11!Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το χαρτί του τριμήνου του αγροτικού σε συνδυασμό με χαρτί αναγνωρισμένης 9μηνης ειδικότητας από στρατό ή εξωτερικό προκειμένου να τα κάνω σούμα και να δηλώσω αυτή την γ....η την Δερματολογία;Είδα κάπου πιο πριν που ο Τάσος έγραψε ότι δεν παίρνεις κανένα χαρτί για το 6μηνο μετά το πέρας του αγροτικού και απλώς μόνο και εφ όσον έρθει η σειρά σου και ανοιξει η καταραμενη θεση παθολογίας σου αφαιρουνε 6 μήνες(μην πληρωνουνε και διπλά οι άνθρωποι).Όμως μετά το τρίμηνο δεν παίρνεις χαρτί που λέει ότι έκανες ειδικότητα;Δεν μπορεί αυτό να αναγνωριστεί από μόνο του άπαξ και το πάρεις και μετά να το συμπληρωσεις με μηνες παθολογιας από αλλού για να τελειωνεις με την Παθολογία;Παρακαλώ πολύ αν ξέρει ο Τάσος που είναι πολύ ενημερωμένος ή ο οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί να μου απαντήσει γιατί αλλιώς για μένα δεν έχει νόημα να δηλώσω για αγροτικό.Δυστυχώς όσα τηλέφωνα και να πήρα στο υπουργείο ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΙ,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΑΣΑ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε συνδυασμό με χαρτί αναγνωρισμένης 9μηνης ειδικότητας από στρατό

Βρε πως τα καταφέρνουν μερικοί και γράφουν ειδικότητα στο στρατό.... και μας μας είχανε στις βραχονησίδες και στα κολοφυλάκια να μας σπάει τα νεύρα ο κάθε λοχαγίσκος και να μας το παίζουν διανοούμενοι οι ΕΠΟΠ... χαχα

αα και μην βγεί κανείς και μ πεί οτι αν ήθελες ας πηγαινες και εσυ φίλε στο νοσοκομείο να γράψεις.... γιατιξέρουμε πολύ καλα ποιοί πέρνουν τέτοιες μεταθέσεις......

ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου.... ποτέ δεν θα αλλάξουν αυτά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΟΗΘΕΙΑ!Απευθύνω απεγνωσμένα έκκληση σε όποιον γνωρίζει!Θέλω να γράψω 1 χρόνο Παθολογίας για να δηλώσω μετά Δερματολογία η οποία έχει βέβαια 7 χρόνια αναμονή αλλά όπως και να το κάνεις,7 χρόνια είναι κάπως καλύτερα από τα 7 συν 4=11!Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το χαρτί του τριμήνου του αγροτικού σε συνδυασμό με χαρτί αναγνωρισμένης 9μηνης ειδικότητας από στρατό ή εξωτερικό προκειμένου να τα κάνω σούμα και να δηλώσω αυτή την γ....η την Δερματολογία;Είδα κάπου πιο πριν που ο Τάσος έγραψε ότι δεν παίρνεις κανένα χαρτί για το 6μηνο μετά το πέρας του αγροτικού και απλώς μόνο και εφ όσον έρθει η σειρά σου και ανοιξει η καταραμενη θεση παθολογίας σου αφαιρουνε 6 μήνες(μην πληρωνουνε και διπλά οι άνθρωποι).Όμως μετά το τρίμηνο δεν παίρνεις χαρτί που λέει ότι έκανες ειδικότητα;Δεν μπορεί αυτό να αναγνωριστεί από μόνο του άπαξ και το πάρεις και μετά να το συμπληρωσεις με μηνες παθολογιας από αλλού για να τελειωνεις με την Παθολογία;Παρακαλώ πολύ αν ξέρει ο Τάσος που είναι πολύ ενημερωμένος ή ο οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί να μου απαντήσει γιατί αλλιώς για μένα δεν έχει νόημα να δηλώσω για αγροτικό.Δυστυχώς όσα τηλέφωνα και να πήρα στο υπουργείο ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΙ,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΑΣΑ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ!

Δηλαδή από το "ΝΑΙ" τι ακριβώς δεν κατάλαβες και έγραψες 9 ολόκληρες αράδες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tάσο σόρρυ,κι εγώ το"ναί"είχα καταλάβει μέχρι που διάβασα την συζήτηση σου με τον Chameleon στο http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6988&st=980

που είχε μια παρεμφερή απορία.Στο άλλο λινκ άλλωστε δεν ξεκαθάρισα πως θέλω να γράψω τον χρόνο εκτός του νοσοκομείου που έχω δηλώσει Παθολογία ώστε να δηλώσω στο καπάκι την Δερματολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tάσο σόρρυ,κι εγώ το"ναί"είχα καταλάβει μέχρι που διάβασα την συζήτηση σου με τον Chameleon στο http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6988&st=980

που είχε μια παρεμφερή απορία.Στο άλλο λινκ άλλωστε δεν ξεκαθάρισα πως θέλω να γράψω τον χρόνο εκτός του νοσοκομείου που έχω δηλώσει Παθολογία ώστε να δηλώσω στο καπάκι την Δερματολογία.

Αν πρόσεξες όμως η απάντηση είναι πριν 1+ χρόνο εκεί.

Πλέον συνυπολογίζεται ο χρόνος ειδίκευσης, από το αγροτικό, στρατιωτικό, εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως καποιος συνάδελφος ξέρει ενα πρόσφατο νόμο που λέει οτι ακόμα και αν σου υπολείποντε εως 15 ημέρες για την εκπλήρωση του αγροτικού σου έχεις δικαίωμα να πάρεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου?ευχαριστώ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου κατά την κρίση της Υπηρεσίας δύναται να χορηγηθεί στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) Σε περίπτωση που μετά την συμπλήρωση έντεκα ( 11 ) και πλέον μηνών πραγματικής υπηρεσίας υπαίθρου χορηγηθεί σε γιατρό που υπηρετεί, αναρρωτική (για σοβαρό λόγω) άδεια η οποία βεβαιώνεται από την Α/θμια Υγειονομική επιτροπή και αυτή καλύπτει τον υπόλοιπο μέχρι την εκπλήρωση χρόνο. Αποδεσμεύεται έτσι η θέση και υλοποιείται η τοποθέτηση και ανάληψη υπηρεσίας του επόμενου γιατρού.

β) Σε περίπτωση που γιατροί διέκοψαν την υπηρεσία υπαίθρου πριν από την δημοσίευση του ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 και είχαν συμπληρώσει την τρίμηνη προεκπαίδευση σε νοσοκομείο και εξάμηνη υπηρεσία υπαίθρου σε Κ.Υ. ή Π. Ι.

γ) Σε γιατρούς που τοποθετήθηκαν για συνέχιση και ολοκλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου μετά την 16 – 04 – 2008 και ολοκλήρωσαν την ενεάμηνη υπηρεσία υπαίθρου προ της δημοσίευσης του ν. 3730/2008.

δ) Σε περίπτωση που ο υπολειπόμενος για την συμπλήρωση της προβλεπόμενης υπηρεσίας υπαίθρου χρόνος είναι μικρότερος των δεκαπέντε ημερών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φανή το να καταφέρεις να πάρεις μία θέση αγροτικού ιατρού είναι όπως το τζόκερ.

Ανάλογα τα μόρια θα κινηθείς και θα δηλώσεις ανάλογα.

Είναι αγροτικά ιατρεία που φαντάζουν ιδανικά, αλλά όταν βιώσεις την όλη κατάσταση από κοντά μετανιώνεις που δεν δήλωσες αλλού.

Το θέμα είναι πόση διάθεση έχεις να εργαστείς. Εφόσον διαθέτεις τη διάθεση, την υπομονή και επιμονή δηλώνεις όπου να ναι και δε σε νοιάζει τίποτα.

Καλή επιτυχία στην προκήρυξη που σύντομα θα δημοσιευτεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ...

ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕ ΘΗΤΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ...ΓΙΑ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ..

ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΑΠΛΟ ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΡΟΥΜΑΝΙΑ..

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΤRA ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΔΟΑΤΑΠ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΑΠΛΟ ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΡΟΥΜΑΝΙΑ..

Πλάκα μας κάνεις foibos; Δεν αναγράφει το πτυχίο σου βαθμό;

Στην πίσω σελίδα του πτυχίου σου αναγράφεται:

1. Cunostinte fundamentale si de specialitate (nota)

2. Lucrarea de licenta (nota)

Media examenului de licenta (nota)

Ο τρίτος βαθμός λοιπόν είναι ο Μ.Ο. της εξέτασης των πτυχιακών εξετάσεων που μοριοδοτείται στην προκήρυξη των αγροτικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την ΑΝΝΑ ρωτική άδεια την υπηρετείς όπως και κάθε άδεια εκτός από την κανονική (χιλιοειπωμένη απάντηση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΧΤRA ΧΑΡΤΙ...ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ Μ.Ο ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ

ΑΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?

ΓΙΑ ΤΗΝ LICENTA ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ.ΑΠΛΑ ΜΝΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

foibos όλα τα ρουμάνικα πτυχία είναι ίδια.

Το πτυχίο (Diploma de Licenta) είναι ένας κίτρινος πάπυρος. Στην μία πλευρά αναγράφει τα στοιχεία του κατόχου και στην πίσω τους βαθμούς με την apostille της Χάγης.

Δεν είναι άλλο το πτυχίο και άλλο η licenta. Το κατέθεσες και την πρώτη φορά, αλλιώς χωρίς βαθμό πτυχίου πως μοριοδοτήθηκες για την προκήρυξη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω και εγω μια ερώτηση.. ( συγνώμη αν εχει απαντηθει σε αλλο topic, αλλα δεν το εχω δει )..

Στις προκηρηξεις για αγροτικούς ζητάνε αντιγραφο πτυχίου , οπου θα αναγράφεται η αριθμητικη βαθμολογία....

το πτυχίο ομως της ιατρικής σχολής του ΕΚΠΑ δεν αναφέρει αριθμητικα την βαθμολογία...

τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? επισυνάπτουμε αναλυτική βαθμολογία μαζι?

Υ.Γ συγνώμη αν το έχει απαντήσει καποιος αλλου, αλλα ξαναλέω δεν το έχω βρει!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ζητήσεις από τη γραμματεία αντίγραφο πτυχίου με αναγραφόμενη βαθμολογία. Λίγο πιο πάνω κάποιος λέει ότι κάνει 1 εβδομάδα για να βγει. Τι να σου πω, εγώ Θεσσαλονίκη τελείωσα κ τα αντίγραφα πτυχίου που μας δίνουν γράφουν κ το βαθμό μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ζητήσεις από τη γραμματεία αντίγραφο πτυχίου με αναγραφόμενη βαθμολογία. Λίγο πιο πάνω κάποιος λέει ότι κάνει 1 εβδομάδα για να βγει. Τι να σου πω, εγώ Θεσσαλονίκη τελείωσα κ τα αντίγραφα πτυχίου που μας δίνουν γράφουν κ το βαθμό μας....

Κοιτα εγω το ζήτησα ετσι απο την σχολή μου... ( μέσω κεπ δλδ, γιατι ειμαι απο επαρχια) .... Δεν ξερω τι θα μ στείλουν ομως,,,, :(

Σε ευχαριστω πολυ Christie!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζετε εαν θα δοθει παραταση στη τελευταια προκηρυξη(09/12/2009);

Καθε ποτε ανακοινωνονται οι κενες θεσεις υπηρεσιας υπαιθρου;;;Αληθευει καθε δυο εβδομαδες;

Οποιος γνωριζει ας απαντησει.

THANKSSSS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.yyka.gov.gr/health/prokirykseis/agrotikoi-iatroi

Στο site του υπουργείου φαίνεται ότι πλέον οι προκηρύξεις βγαίνουν μάλλον ανά τρίμηνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 εβδομάδες;Last year...ή μάλλον ούτε καν.Εδώ και καιρό τις βγάζουν όλο και πιο αργά.Πλέον έχει καθιερωθεί το τρίμηνο.Όπως πάμε θα βγαίνει 1 τον χρόνο στο τέλος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.