Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Το κανεις αυτο, απλα και μονο για να προκαλεσεις ή τι;

Ασε μας ρε παρδαλο κατσικι, πηγαινε αλλου να παιξεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eννοώ να προετοιμαστούν σωστά για να μην μας κάνουν:

- Να γελάμε με τις "διαγνώσεις" τους

- Να ξεκαρδιζόμαστε με τις συνταγές τους

- Να τραβάμε τα μαλλιά μας με τις παραπομπές τους και τα παραπεμπτικά σημειώματα τους

- Να μην μπορούμε να τους εμπιστευτούμε να εξετάζουν ούτε ένα απλό κρυολόγημα

- Να γεμίζουν τους δύσμοιρους ασφαλισμένους με τσουβάλια από άχρηστα φάρμακα χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί τα δίνουν

...και άλλα παρόμοια. Με τη έναρξη της Υπηρεσίας Υπαίθρου, τα ψέμματα τελείωσαν!

Α, καλα, συγνωμη! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fidelio,συγνωμη φιλε μου,εσεις ποιοι ειστε δηλαδη?

δεν περασατε εσεις απο το σταδιο του αγροτικου?

λαθη δεν εχετε κανει μηπως?

και δεν το πηρα προσωπικα,μην νομιζεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, είμαι ο Φιντέλιο, το παρδαλό κατσίκι. Εύχομαι καλή και γρήγορη τοποθέτηση σε όλους τους νεοδιόριστους αγροτικούς, αλλά και σωστή προετοιμασία ενόψει των καθηκόντων (και των ευθυνών) τους, ώστε να μη γελάω μαζί τους.

Eννοώ να προετοιμαστούν σωστά για να μην μας κάνουν:

- Να γελάμε με τις "διαγνώσεις" τους

- Να ξεκαρδιζόμαστε με τις συνταγές τους

- Να τραβάμε τα μαλλιά μας με τις παραπομπές τους και τα παραπεμπτικά σημειώματα τους

- Να μην μπορούμε να τους εμπιστευτούμε να εξετάζουν ούτε ένα απλό κρυολόγημα

- Να γεμίζουν τους δύσμοιρους ασφαλισμένους με τσουβάλια από άχρηστα φάρμακα χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί τα δίνουν

...και άλλα παρόμοια. Με τη έναρξη της Υπηρεσίας Υπαίθρου, τα ψέμματα τελείωσαν!

τώρα εγώ θα φταίω αν βάλω τη συνταγή του μισο-ξαρμυρισμένου μπακαλιάρου... :blink:emdots άϊντε-ντε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα ρε παιδια μην τον αποπαιρνετε! Προφανως βλεπει συχνα αγροτικους με μειωμενη εμπειρια και (ελπιζω) με καυστικο χιουμορ ανεφερε αυτα που συμβαινουν! Ειμαι σιγουρος οτι συμβαινουν, γιατι πανω κατω, η απειρια μου θα με οδηγησει κι εμενα σε παρομοια λαθη, υποθετω!

Καλο ειναι fidelio, να μας πεις αν θες, ως τι τα βλεπεις αυτα. Ειδικευομενος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ φίλε 800,000, είσαι ο μόνος που έπιασες το πνεύμα μου...

Φυσικά και δεν θίγουμε συνειδήσεις ούτε υπολήψεις.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως το αγροτικό σίγουρα δεν είναι -μόνο- περίοδος ανεμελιάς και χαβαλέ (αν υπάρχουν, ευπρόσδεκτα), αλλά μπορεί να υποκρύπτει και λίγο ...δουλειά και ευθύνη. Γι΄αυτό είμαστε επιφυλακτικοί σε όσους μας παρουσιάζουν το αγροτικό ως μια ανέμελη και ανεύθυνη περίοδο.

Ως νέος επιμελητής <Παθολόγος σε ΚΥ> που συνεφημερεύω με αγροτικούς, σίγουρα δεν περιμένω από τον αγροτικό:

- να μου βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά στα επείγοντα

- να κάνει παπάδες στο χειρουργικό

- να χειρίζεται με άνεση (που συχνά δεν έχουμε ούτε οι ειδικοί) χρόνια ή οξέα περιστατικά

Αυτά όμως που περιμένω από έναν αγροτικό που θέλει να αφήσει καλό όνομα από εκεί που θα περάσει και που θέλει να τον θυμούμαστε για χρόνια και να τον εμπιστευόμαστε όταν γίνει ειδικός, είναι πράγματα (ίσως) λιγότερο πολύπλοκα αλλά πιο πολύτιμα:

- να είναι cool και σεμνός

- να είναι φιλότιμος και φιλομαθής

- να είναι παρατηρητικός και μεθοδικός

- να μην παίρνει πρωτοβουλίες όταν δεν είναι 100% σίγουρος

- να έχει υπόψη του ότι η χορήγηση ενός -οποιουδήποτε- φαρμάκου είναι πολύ σημαντική υπόθεση

- να έχει υπόψη του ότι το να μην κάνει τίποτε είναι μικρότερο λάθος από το να κάνει κάτι εσφαλμένο

Φυσικά και έκανα λάθη σε εκείνη τη φάση και θα ευχόμουν να είχε βρεθεί κάποιος να με συμβουλέψει. Ελπίζω να μην έθιξα κανένα προσωπικά, αν και ήταν στις προθέσεις μου να τραβήξω την προσοχή.

Τροποποιήθηκε από Fidelio
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ φίλε 800,000, είσαι ο μόνος που έπιασες το πνεύμα μου...

Φυσικά και δεν θίγουμε συνειδήσεις ούτε υπολήψεις.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως το αγροτικό σίγουρα δεν είναι -μόνο- περίοδος ανεμελιάς και χαβαλέ (αν υπάρχουν, ευπρόσδεκτα), αλλά μπορεί να υποκρύπτει και λίγο ...δουλειά και ευθύνη. Γι΄αυτό είμαστε επιφυλακτικοί σε όσους μας παρουσιάζουν το αγροτικό ως μια ανέμελη και ανεύθυνη περίοδο.

Ως νέος επιμελητής <Παθολόγος σε ΚΥ> που συνεφημερεύω με αγροτικούς, σίγουρα δεν περιμένω από τον αγροτικό:

- να μου βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά στα επείγοντα

- να κάνει παπάδες στο χειρουργικό

- να χειρίζεται με άνεση (που συχνά δεν έχουμε ούτε οι ειδικοί) χρόνια ή οξέα περιστατικά

Αυτά όμως που περιμένω από έναν αγροτικό που θέλει να αφήσει καλό όνομα από εκεί που θα περάσει και που θέλει να τον θυμούμαστε για χρόνια και να τον εμπιστευόμαστε όταν γίνει ειδικός, είναι πράγματα (ίσως) λιγότερο πολύπλοκα αλλά πιο πολύτιμα:

- να είναι cool και σεμνός

- να είναι φιλότιμος και φιλομαθής

- να είναι παρατηρητικός και μεθοδικός

- να μην παίρνει πρωτοβουλίες όταν δεν είναι 100% σίγουρος

- να έχει υπόψη του ότι η χορήγηση ενός -οποιουδήποτε- φαρμάκου είναι πολύ σημαντική υπόθεση

- να έχει υπόψη του ότι το να μην κάνει τίποτε είναι μικρότερο λάθος από το να κάνει κάτι εσφαλμένο

Φυσικά και έκανα λάθη σε εκείνη τη φάση και θα ευχόμουν να είχε βρεθεί κάποιος να με συμβουλέψει. Ελπίζω να μην έθιξα κανένα προσωπικά, αν και ήταν στις προθέσεις μου να τραβήξω την προσοχή.

Φίλε μου ως αγροτικός που τελειώνει, και που σίγουρα έχει κάνει και λάθη αλλά και σωστά, 3 πράγματα έχω να σου πω από τη μικρή μου εμπειρία :

1) Μακάρι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις να τα κάνεις και εσύ

2) Μακάρι να τα κάνουν όλοι οι επιμελητές των ΚΥ

3) Μακάρι να μη συνεχιστεί η τωρινή κατάσταση που επικρατεί στα ΚΥ που οι αγροτικοί βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά

Γιατί φίλε μου τα λάθη που έχουν δει τα δικά μου τα ματάκια από επιμελητές και ειδικευομένους δεν θα τα έκανε το 90% των αγροτικών. Και ελπίζω, είμαι σίγουρος δηλαδή, εσύ που είσαι νέος επιμελητής να προσπαθήσεις να τηρήσεις όλα τα παραπάνω και να μεταφέρεις σε εμάς τους νέους ιατρούς τα απαραίτητα εφόδια που απαιτούνται για την αρχή της περαιτέρω πορείας μας.

ΥΓ. Με τα παραπάνω δεν βάζω όλους τους επιμελητές και τους αγροτικούς στο ίδιο καλούπι. Πραγματικά υπάρχουν επιμελητές που χαραμίζονται στα ΚΥ όπως υπάρχουν και αγροτικοί που δεν έχουν επαφή με το επάγγελμα αλλά δυστυχώς απο τη μια και ευτυχώς απο την άλλη δεν αποτελούν τον κανόνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντάξει Φιντέλιο, θα προσπαθήσουμε! emrockon

Αλλά κι από εμάς θα ήθελα να κάνω από τώρα γνωστές τις απόψεις μας:

1. είμαστε κι εμείς γιατροί, απλά είμαστε νέοι κι άπειροι

2. είμαστε επίσης άνθρωποι με αξιοπρέπεια και καταλαβαίνουμε όταν πάνε να μας κοροϊδέψουν

3. στην αρχή θα είμαστε αρνάκια και θα σκύψουμε το κεφάλι αλλά δυστυχώς, ως γνωστόν το σκυμμένο κεφάλι εύκολα κόβεται

4. έχουμε κι εμείς οικογένειες που μας περιμένουν κάπου-κάπως-κάποτε να ξαναγυρίσουμε σπίτια μας σώους και ασφαλείς

5. είμαστε εκεί για να κάνουμε τη δουλειά μας κι όχι για χαζολόι

6. είμαστε διορισμένοι για να εξυπηρετήσουμε τις άμεσες ανάγκες των κατοίκων

7. δεχόμαστε μόνο απλές εντολές σε απλά ελληνικά

αναλαμβάνουμε σε 1μιση περίπου μήνα...

Θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά! emcolgate

Σεμνά και ταπεινά,

Μαρία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fidelio,καλως ηρθες καταρχην στην παρεα!

σεβομαι οσα γραφεις και μακαρι ναναι ετσι.επειδη εχω περασει απτο κομματι που λεγεται αγροτικο.εστω και εν μερει,καπου θα συμφωνησω και καπου θα διαφωνησω.

γνωρισα επιμελητες που ακομα τους παιρνω τηλεφωνο καπου καπου και τα λεμε,τους εμπιστευομαι απολυτα.ανθρωποι πανω απολα,με γνωσεις που δεν ειδα ουτε σε πιο εμπειρους και πιο βαθμοφορους,με ορεξη για δουλεια και αναληψη πρωτοβουλιων.

γνωρισα αγροτικους που σκεφτονταν ψιλομονιμως πως να λουφαρουν και να την κανουν με ελαφρα οταν βλεπανε πως πηγαινε να σοβαρεψει το θεμα,το μυαλο τους στα μπανια,τους καφεδες στο κυλικειο και να χαμογελασουνε πονηρα σε καμμια νοσηλευτρια.

δεν βαζω ολους τους αγροτικους και ολους τους επιμελητες στο ιδιο τσουβαλι.απλα οπως γελασες,ισως δικαιολογημενως δεν ξερω τι ακριβως ειδες η ακουσες, με παραπεπτικα συναδελφων,ετσι κι εγω γελασα(??) με την προχειροτητα και την αδιαφορια μην πω κατι χειροτερο επιμελητων...

κουβεντα κανουμε,δεν θιχτηκα βεβαια

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fidelio, δεν ξερω ποσο νεος εισαι, ηλικιακα, αλλα ο τροπος που εκφραστηκες στο πρωτο σου ποστ ηταν τουλαχιστον ανωριμος...

Ισως, αυτη η ανωριμοτητα να ειναι αποτοκη συμπλεγματος. Καποιοι παλιοι σου συνειδικευομενοι, ισως, γνωρισαν (ή θα γνωρισουν) μεγαλυτερες δοξες απο αυτες ενος ταπεινου Κ.Υ. που επελεξες εσυ...Επελεξες να δουλεψεις στην πρωτοβαθμια φροντιδα υγειας, αρα ΚΑΙ να συνεφημερευεις με απειρους (οχι σε ποσοτητα) νεους, ανειδικευτους γιατρους.

Συμβουλη απο εναν πρωην αγροτικο (η αφεντια μου) : Κοιτα να τιμας τον μισθο σου εσυ, να μην παψεις να εκπαιδευεσαι, να μην ξυνεις τα παπαρια σου στις εφημεριες κι ασε το τι κανουν οι αγροτικοι...Πολλοι αγροτικοι που θα δουλεψουν μαζι σου θα εχουν μεγαλυτερο στομα απ'οτι θα πρεπε να εχουν, οποτε φροντισε να εχουν να πουν για σενα λιγα ''κατορθωματα''...Ειδικε μου εσυ...

Τροποποιήθηκε από TrippinOn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια! Μπαινω κι εγω στη διαδικασια αναζητησης αγροτικου....

Δεν εχω καταλαβει τα εξης βασικα, που δεν τα βρηκα με αναζητηση στο φορουμ...

1.-Οταν προκειται για ΚΥ, σημαινει οτι εκει ειναι η βαση σου και δεν πηγαινεις σε γυρω χωρια, σωστα?

2.-Οταν ομως ειναι ΠΙ με >1 θεσεις, τι γινεται? Μου ειπαν οτι εκει η θεση Α αντιστοιχει σε αγροτικο γιατρο που δουλευει μονιμα στο συγκεκριμενο ΠΙ και οτι η θεση Β ειναι ο αγροτικος που πρεπει να πηγαινει και σε γυρω χωρια. Αυτο ισχυει? Ρωτω γιατι ειναι και διαδικαστικο το ζητημα-αυτοκινητο δεν εχω.

Σας ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια! Αν τα εχω καταλαβει εντελως λαθος, συγγνωμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια! Μπαινω κι εγω στη διαδικασια αναζητησης αγροτικου....

Δεν εχω καταλαβει τα εξης βασικα, που δεν τα βρηκα με αναζητηση στο φορουμ...

1.-Οταν προκειται για ΚΥ, σημαινει οτι εκει ειναι η βαση σου και δεν πηγαινεις σε γυρω χωρια, σωστα?

2.-Οταν ομως ειναι ΠΙ με >1 θεσεις, τι γινεται? Μου ειπαν οτι εκει η θεση Α αντιστοιχει σε αγροτικο γιατρο που δουλευει μονιμα στο συγκεκριμενο ΠΙ και οτι η θεση Β ειναι ο αγροτικος που πρεπει να πηγαινει και σε γυρω χωρια. Αυτο ισχυει? Ρωτω γιατι ειναι και διαδικαστικο το ζητημα-αυτοκινητο δεν εχω.

Σας ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια! Αν τα εχω καταλαβει εντελως λαθος, συγγνωμη!

Το ότι μια θέση αναφέρεται σαν ΚΥ δε σημαίνει απόλυτα ότι είναι στο ΚΥ. Φερ' ειπείν, στην προηγούμενη προκήρυξη, υπήρχε μια θέση για το ΚΥ Ξυλ/ρου, που αφορά όμως στην πραγματικότητα, το ΠΙ Ροζενών, που είναι πάνω από το Δερβένι (περίπου 25 χλμ διαφορά). Τώρα για τα διθέσια, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες για το αν ισχύει αυτό που λες. Σε κάποια διθέσια, απασχολούνται και οι δυο ιατροί εκεί. Σε κάποια άλλα ο ένας αποσπάται αλλού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι μια θέση αναφέρεται σαν ΚΥ δε σημαίνει απόλυτα ότι είναι στο ΚΥ. Φερ' ειπείν, στην προηγούμενη προκήρυξη, υπήρχε μια θέση για το ΚΥ Ξυλ/ρου, που αφορά όμως στην πραγματικότητα, το ΠΙ Ροζενών, που είναι πάνω από το Δερβένι (περίπου 25 χλμ διαφορά). Τώρα για τα διθέσια, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες για το αν ισχύει αυτό που λες. Σε κάποια διθέσια, απασχολούνται και οι δυο ιατροί εκεί. Σε κάποια άλλα ο ένας αποσπάται αλλού.

Σε ευχαριστω Achille! (Και σενα Τασο για την ΧΥΤΑ απαντηση :) ) Με αλλα λογια σε ολα πρεπει να ρωταμε συγκεκριμενα πού εννοουν οτι θα υπηρετησει ο αγροτικος....Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετακινήσεις ιατρών προς κάλυψη κενών Π.Ι. γίνονται με εντολή του διευθυντη του Κ.Υ. κατά τις ανάγκες των κατοίκων. Σε άλλες πάλι περιπτώσεις, οι μετακινήσεις μπορεί να γίνονται απο Π.Ι. προς το Κ.Υ., αν αυτό έχει τις ελλείψεις.

Κάθε φορά που ένας γιατρός μετακινείται εκτός της έδρας του για υπηρεσιακούς λόγους, δικαιούται να λαμβάνει αποζημίωση (οδοιπορικά) από το Νοσοκομείο που υπολογίζεται από τον τύπο:

χιλιόμετρα που διανύει (υπολογιζομένης και της επιστροφής) x 0.117 €

ο.κ., δεν είμαι σίγουρος για το 0.117, είναι κάτι άλλωστε που μπορεί να παίζει

Σε περίπτωση που δεν του καταβάλλεται σε τακτά διαστήματα η αποζημίωση (οδοιπορικά), ο ιατρός μπορεί να ζητήσει υπηρεσιακό όχημα (πχ ασθενοφόρο) προκειμένου να μετακινηθεί. Αν και αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει, τότε μπορεί να ισχυριστεί οτιδήποτε αν θελει ν' αποφύγει τη μετακίνηση, π.χ. ότι χάλασε το αυτ/το ή ότι η τροχαία του πήρε το δίπλωμα. Να δούμε τί θα κάνει ο διευθυντής τότε.

Τροποποιήθηκε από Fidelio
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω ετσι πιστευω, σαν τον penguin, για αυτο της Α και Β θεσης, αλλιως τι νοημα θα ειχε; Αν Α μενει αποκλειστικα στο πι, δεν ειναι ετσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα νουμπάδες,βλέπω στο φόρουμ ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του....εχω να θέσω το εξής ερώτημα που έχει άμεση σχέση με τεν επικεφαλίδα του φόρουμ: Ποιές ειναι οι υποχρεώσεις και τα καθήκοντα ενός αγροτικού ιατρού και ποιά ειναι τα δικαιώματα του,όχι βάσει εμπειριών του καθενός απο σας,αλλα με βάση νόμους.Μην απαντήσετε με μαλακίες,παρακαλώ μόνοι οσοι γνωρίζουν και εμπεριστατωμένα(ποιος νόμος ποιο φέκ κλπ).Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω για τις υποχρεώσεις στο π.ι(τήρηση ποιών βιβλίων,ώρες εργασίας στο π.ι,μετα το πέρας της εργασίας και αν δεν εφημερεύεις πρέπει να εισαι εκεί?).Και πάλι δε θέλω εμπειρίες προηγουμένων....ΝΟΜΟΥΣ ΜΟΝΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος σχετικά με το αγροτικό :

- Τί δικαιολογητικά χρειάζονται

- Αν για να κάνω αίτηση πρέπει να έχω βγάλει άδεια άσκησης επαγγέλματος και να έχω γραφτεί στον ιατρικό σύλλογο!Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να βγάλω άδεια και να γραφτω στο σύλλογο μέχρι την Παρασκευή ώστε να προλάβω την τρέχουσα προκύρηξη?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^

1. ΑΙΤΗΣΗ – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ( Έντυπο διανέμεται από την Υπηρεσία και την ιστοσελίδα).

2. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου (όπου θα αναγράφεται και η αριθμητική βαθμολογία), ή

βεβαίωση ΔΟΑΤΑΠ (όπου ξενόγλωσσο πτυχίο απαραίτητα και μετάφραση – ATTESTATO και μετάφραση). Για

πτυχία που αποκτήθηκαν σε χώρες εκτός Ε.Ε. απαραίτητα ΔΟΑΤΑΠ.

3. Απλό φωτοαντίγραφο Άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

4. Απλό φωτοαντίγραφο και των δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας.

5. Απλό φωτοαντίγραφο πιστοποιητικού Στρ. κατάστασης τύπου Α΄, ή βεβαίωση οριστικής απόλυσης

από τις τάξεις του Ελλ. Στρατού. Όπου στο τύπου Α΄ προκύπτει αναβολή στράτευσης, αυτή θα πρέπει να

υπερβαίνει το έτος (προσμετρουμένου του χρόνου) από την ημερομηνία λήξης της ανακοίνωσης των θέσεων

(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΡΡΕΝΕΣ).

Χωρίς άδεια απ' ότι ξέρω δε γίνεται τίποτα, γιατί ακόμα κι αν έχεις κάνει αίτηση στη νομαρχία το υπουργείο δε δέχεται αριθμό πρωτοκόλλου (που σου δίνει η νομαρχία) σα δικαιολογητικό.

Εγγραφή στον αντίστοιχο Ιατρικό Σύλλογο δε χρειάζεται για να κάνεις αίτηση γι' αγροτικό.

Επίσης χρειάζεσαι και μια βεβαίωση από τη σχολή σου για την αριθμητική βαθμολογία του πτυχίου σου...αν αυτό γράφει μόνο χαρακτηρισμό (πχ λίαν καλώς κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος σχετικά με το αγροτικό :

- Τί δικαιολογητικά χρειάζονται

- Αν για να κάνω αίτηση πρέπει να έχω βγάλει άδεια άσκησης επαγγέλματος και να έχω γραφτεί στον ιατρικό σύλλογο!Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να βγάλω άδεια και να γραφτω στο σύλλογο μέχρι την Παρασκευή ώστε να προλάβω την τρέχουσα προκύρηξη?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Για να μπορείς να δηλώσεις Αγροτικό πρέπει να έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.Για την άδεια πρέπει να απευθυνθείς στην νομαρχία όπου υπάγεσαι στην διεύθυνση υγειινής και να κάνεις την ανάλογη αίτηση.Σε περίπου 15-20 μέρες θα ειδοποιηθείς να πάς στον ιατρικό σύλλογο να κάνεις εγγραφή όπου τότε θα παραλάβεις και την άδεια...Πρίν την εγγραφή σου στον ιατρικό σύλλογο πρέπει να περάσεις απο το Τ.Σ.Α.Υ να κάνεις έναρξη..αυτά..Οπότε weird εκ των πραγμάτων δεν βγαίνει σε χρόνο...Sorry εαν σε απογοήτευσα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος σχετικά με το αγροτικό :

- Τί δικαιολογητικά χρειάζονται

- Αν για να κάνω αίτηση πρέπει να έχω βγάλει άδεια άσκησης επαγγέλματος και να έχω γραφτεί στον ιατρικό σύλλογο!Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να βγάλω άδεια και να γραφτω στο σύλλογο μέχρι την Παρασκευή ώστε να προλάβω την τρέχουσα προκύρηξη?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Για να μπορείς να δηλώσεις Αγροτικό πρέπει να έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.Για την άδεια πρέπει να απευθυνθείς στην νομαρχία όπου υπάγεσαι στην διεύθυνση υγειινής και να κάνεις την ανάλογη αίτηση.Σε περίπου 15-20 μέρες θα ειδοποιηθείς να πάς στον ιατρικό σύλλογο να κάνεις εγγραφή όπου τότε θα παραλάβεις και την άδεια...Πρίν την εγγραφή σου στον ιατρικό σύλλογο πρέπει να περάσεις απο το Τ.Σ.Α.Υ να κάνεις έναρξη..αυτά..Οπότε weird εκ των πραγμάτων δεν βγαίνει σε χρόνο...Sorry εαν σε απογοήτευσα....

αυτο για το ΤΣΑΥ ειναι ακυρο,δεν ισχυει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

]ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ 1η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ Ι.Σ.Α.

1. Άδεια Ασκήσεως Ιατρικού Επαγγέλματος από την οικεία Νομαρχία.

2. Αντίγραφο πτυχίου Ελληνικών Πανεπιστημίων (πρωτότυπο) ή Φωτοτυπία πτυχίου και επίσημη μετάφραση για πτυχίο Ε.Ε. ή Αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ), φωτοτυπία ξενόγλωσσου πτυχίου και επίσημη μετάφραση για πτυχίο εκτός Ε.Ε.

Σε περίπτωση που δεν απαιτείται για την έκδοση της αδείας ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ, προσκομίζετε και πιστοποιητικό πληρότητας της Ευρωπαϊκής Οδηγίας αριθμ. 93/16 Ε.Ο.Κ. από το Υπουργείο Υγείας της χώρας έκδοσης του πτυχίου.

3. Απόδειξη καταβολής 60 λεπτών (0,60 ευρώ) από το

ΤΣΑΥ (Αχαρνών 27). Οι στρατιωτικοί ιατροί μόνο δεν υποχρεούνται.

4. Δύο (2) φωτογραφίες.

5. α) Συνδρομή 0,90 ευρώ (αφορά ιατρούς οι οποίοι μέχρι την ημέρα της 1ης εγγραφής δεν εργάζονται πουθενά).

β) Ετήσια συνδρομή 90,00 ευρώ για έμμισθους ιατρούς.

Αυτό για το ΤΣΑΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να πάρεις την άδεια απο τη νομαρχία Πειραιά δεν χρειάζεται να γραφτείς στον ιατρικό σύλλογο.αφού την πάρεις μπορείς να γραφτείς όποτε θέλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.