Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ξερει κανενας να με καθοδηγησει στο που να ψαξω σε προγραμματα με υποτροφιεσ- να σε πληρωνουν για ερευνα , για να παω για ερευνα αμερικη κατεθειαν μολισ τελειωσω τη σχολη? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζετε: εάν κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα στην Αμερική υπάρχει τρόπος να κρατήσει το μέρος της ειδικότητας που έκανε και να την ολοκληρώσει στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, ΜαριαΤ9 said:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζετε: εάν κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα στην Αμερική υπάρχει τρόπος να κρατήσει το μέρος της ειδικότητας που έκανε και να την ολοκληρώσει στην Ελλάδα;

Ναι μπορεί αν καταθέσει το χρόνο ειδικότητας στο ΚΕΣΥ και του τ αναγνωρίσει.Αλλά..... γιατί να θέλει κάποιος να το κάνει αυτό ????!!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/19/2022 at 8:35 PM, ΜαριαΤ9 said:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζετε: εάν κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα στην Αμερική υπάρχει τρόπος να κρατήσει το μέρος της ειδικότητας που έκανε και να την ολοκληρώσει στην Ελλάδα;

Καλησπέρα, 

το πιθανότερο είναι ότι θα αναγνωριστεί όντως κάποιο κομμάτι της ειδικότητας σου, κυρίως αυτά που είναι μέσα στο πρόγραμμα εκπαίδευσης των ειδικευομένων στην Ελλάδα.  Συμφωνώ όμως με τον/την συνάδελφο heydoc:

On 11/20/2022 at 8:23 AM, heydoc said:

Ναι μπορεί αν καταθέσει το χρόνο ειδικότητας στο ΚΕΣΥ και του τ αναγνωρίσει.Αλλά..... γιατί να θέλει κάποιος να το κάνει αυτό ????!!!!!

 

Επειδή η διαδικασία να αρχίσεις ειδικότητα ΗΠΑ είναι χρονοβόρα και δύσκολη, και ως επιμελητής στις ΗΠΑ ο μισθός σου (τουλάχιστον) εξαπλασιάζεται σε σχέση με αυτά που παίρνεις ως ειδικευόμενος, οι περισσότεροι που ξεκινούν ειδικότητα στις ΗΠΑ καταλήγουν να ασκούν και αυτή την ειδικότητα στη χώρα για πολλά χρόνια. Επιπλέον, αν ξεκινήσεις ΗΠΑ και τελειώσεις ειδικότητα Ελλάδα, θα θεωρείται ότι αποφοίτησες από Ελλάδα, άρα δεν θα μπορείς να ξαναγυρίσεις Αμερική. 

Συνολικά, πολύ κακό για το τίποτα δηλαδή. Αν δεν έχεις παρά πολύ καλό λόγο να το κάνεις, θα έλεγα πως δεν αξίζει καν να το σκέφτεσαι.

Καλή συνέχεια 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/24/2020 at 6:12 AM, Aladin said:

Kαλημερα. Θα μπορουσε καποιος να δωσει πληροφοριες για Ψυχιατρικη ειδικοτητα στις ΗΠΑ. Ποσο ευκολο ειναι να σε δεκτουν? Τα ωραρια ειναι πιο χαλαρα? Γενικως τι βαθμολογιες χρειαζονται στα στεπ? Οποιαδηποτε πληροφορια για Ψυχιατρικη στις ΗΠΑ ειναι ευπροσδεκτη. Ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα! Είχα χρόνια να μπω στο φόρουμ αλλά αφού είδα την ερώτηση είπα να απαντήσω για όποιον άλλο μπορεί να έχει ερωτήσεις. Εγώ ξεκίνησα ειδικότητα το 2020, γενικά η ψυχιατρική είναι σίγουρα προσβάσιμη σε img. Γίνεται πιο ανταγωνιστική τα τελευταία χρόνια γιατί το lifestyle είναι πολύ καλό και αυξάνονται οι αμερικανοί που κάνουν αίτηση. Στην ειδικότητα έχεις εφημερίες, βράδια, σκ κτλ αλλά καμία σχέση με άλλες ειδικότητες, IM, χειρουργικές κτλ. Σκορ μετράνε αλλά στην ψυχιατρική κοιτάνε πιο πολύ την αίτηση σαν σύνολο και κατά ποσό ενδιαφέρεσαι όντως για ψυχιατρική η το έχεις σαν back up plan. Ο,τι άλλες ερωτήσεις για ψυχιατρική, με χαρά να βοηθήσω. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και  να συγχαρώ όλα τα μέλη του forum που τόσα χρόνια έχουν συνεισφέρει στο να μαζευτεί τόση πληροφορία.

Αναφορικά με εμένα πάντα ήθελα να δώσω τα steps κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, ωστόσο δεν το πήρα απόφαση να ξεκινήσω διάβασμα στη σχολή. Πλέον είμαι απόφοιτος 1,5 χρόνο από το τέλος του πτυχίου έχω ξεκινήσει διάβασμα για step1 το τελευταίο τρίμηνο αλλά όχι σε full ρυθμούς. Παράλληλα το διάστημα αυτό  εργαζομουν σε διαγνωστικά κέντρα. Οι επιλογες αυτή τη στιγμή είναι να ξεκινήσω ειδικότητα αφού έχει ανοίξει η θέση μου (μερικό κομμάτι παθολογίας 2 χρόνια σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας), ενώ η άλλη είναι το αγροτικό. 

Ποια θεωρείται την κατάλληλη επιλογή στη φάση που βρίσκομαι? Γνωρίζω ότι το αγροτικό σου δίνει περισσότερο χρόνο θεωρητικά αλλά σκέφτομαι μήπως χρειαστει μεγαλύτερος χρόνος στην προσαρμογή. Από την άλλη με την ειδικότητα είμαι ναι μεν στην πόλη μου αλλά με λιγότερο χρόνο και δεν έχω εικόνα αν έδωσε κανείς πρόσφατα κάνοντας παράλληλα ειδικότητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να διαβάζεις για Στεπς και να δουλεύεις σε μάχιμη θέση είναι εξαιρετικά δύσκολο κατα την γνώμη μου και θέλει πολύ καλο time management. Άμα είσαι αποφασισμένος να φύγεις Αμερική για μένα χίλιες φορες να κάνεις κάτι χαλαρό πχ Αγροτικό σε συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας ή Στρατό και να διαβάζεις για Στεπς εντατικά παρά να είσαι δημόσιο και να κάνεις λάτζα το μεγαλύτερο μέρος της μέρας. Εχω δουλέψει δημόσιο για ένα χρόνο και ξέρω απο πρώτο χέρι πως είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αυτό το thread είναι ένας πραγματικός θησαυρός! Θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου κατά πόσο είναι εύκολο να προετοιμαστεί κανείς για step1 κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας. Υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία να με διαφωτίσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 3/12/2023 at 4:53 PM, Nourlagk said:

Αυτό το thread είναι ένας πραγματικός θησαυρός! Θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου κατά πόσο είναι εύκολο να προετοιμαστεί κανείς για step1 κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας. Υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία να με διαφωτίσει?

Καλησπέρα, 

Δεν εχω προσωπική εμπειρία, αλλά ξέρω άτομα που το έκαναν για το στεπ 2 και έκαναν match. Ενα συγκεκριμενο ατομο που το εκανε προσφατα (1-2) χρονια πριν ειχε σχετικα ευνοικο ποστο με καλο ωραριο και κοντα στο σπιτι του. 

Το όλο θέμα είναι ότι στο στρατό δεν είναι εγγυημένο τίποτα από άποψη ωραρίου και φόρτου εργασίας όσο περίεργο και να ακούγεται. Τα περισσότερα πόστα γιατρών σε μικρά στρατόπεδα και παραμεθόριο είναι για γέλια, που σημαίνει ότι έχεις άπειρο χρόνο και μπορείς να το κανείς, αλλά ίσως έχεις τον περιορισμό του Ίντερνετ, που λύνεται σχετικά εύκολα με απεριόριστα δεδομένα. Τα πόστα γιατρών σε μεγάλες μονάδες/Αθήνα έχουν το πλεονέκτημα ότι είσαι στο σπίτι σου, αλλά μπορεί να δουλεύεις τρελές ώρες, χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι αδύνατο. Θεωρητικά με σωστο προγραμματισμό και συστηματικό διάβασμα γίνεται. Επίσης για το στεπ 1 συγκεκριμένα δεν είναι πλέον τόσο high stakes οσο στο παρελθον, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι ασημαντη εξεταση, γιατι καλες βασεις στο 1 κανουν πιο ευκολο το 2. 

Επίσης, υπάρχει ένα διάστημα προσαρμογής που περνάμε όλοι μέσα στο στρατό (1-2 μήνες) που λόγω της απότομης αλλαγής περιβάλλοντος είναι δύσκολο να συγκεντρωθείς και να διαβάσεις, ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες βασικής εκπαίδευσης που ενδέχεται να αλλάζεις συνέχεια στρατόπεδα κλπ μέχρι να πας στη μόνιμη μονάδα σου. 

tl;dr: κατα πασα πιθανοτητα θα μπορεις να το κανεις, με καλο προγραμματισμο και συνεπεια στο διαβασμα. 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

Υπαρχει κανείς που να έχει δώσει σχετικα πρόσφατα το step 1 για να μας περιγράψει την εμπειρία της όλης διαδικασίας; Η εξέταση θυμίζει περισσότερο uworld ή nbme? Ο χρονος έφτανε για κάθε block;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 18χρονος εδώ έδωσα πανελλαδικές, έγραψα ΈΚΘΕΣΗ 12.2 🤔 ΦΥΣΙΚΗ 20 ΧΗΜΕΙΑ 20 ΒΙΟΛΟΓΙΑ 19.4, πέρασα οδοντιατρική  και έχασα την ιατρική για 75 μόρια. Σκέφτομαι να ξαναδώσω καθώς είχα απο μικρός το όνειρο να γίνω νευροχειρουργός. Σκέφτηκα πως "στην αμερική θα ήταν ωραία" και νόμιζα πως αν είσαι αυτό που λέμε "καλός" (😂) με καλές συστατικές επιστολές απο ελλάδα και άριστη βαθμολογία στα usmle και άριστο βαθμό πτυχίου θα μπορούσα να πάω για ειδίκευση αμερική, (καθώς και ενας πρώην μαθητής του βιολόγου μου κατάφερε να κάνει το ίδιο). Διαβάζοντας αυτό το forum μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον?!

Λέτε οτι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να μπεις σε μια ειδικότητα χαμηλής ζήτησης και βλέποντας τα στατιστικά κατάλαβα οτι η νευροχειρουργική, η ειδικότητα που απο παιδάκι ήθελα, έχει τη μέγιστη ζήτηση. Μάλλον δεν ήμουν ο μόνος... 

Για να μην πολυλογώ, 1) Γίνεται ή οχι; 2) οσο κάνεις ειδικότητα στην αμερική (και σε αλλες χώρες εξωτερικού) έχω ακούσει πως πληρώνεσαι και μάλιστα αρκετά καλά. Όμως υπάρχουν και δίδακτρα για την ειδίκευση; αρα στην τελική δεν πληρώνεσαι και χρωστάς και απο πάνω;

Κάποιος μπορεί να πει πως "είναι νωρίς για τέτοιες σκέψεις όταν δεν έχεις καν μπεί στη σχολή" αλλά για να διαβάσω αλλο εναν χρόνο για να εξασφαλίσω οτι 100% θα περάσω πρέπει να ξέρω οτι έχει νόημα...

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά. Αν κάποιος πιστεύει οτι καλύτερα να πάω οδοντιατρική ας το πει χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και γίνεται. Αλλά πρέπει να έχεις ξεκάθαρη εικόνα από την αρχή τι θυσίες απαιτούνται, τι κινήσεις πρέπει να κάνεις. Η νευροχειρουργική είναι 7 χρόνια ειδικότητα στην Αμερική. Είναι πιθανότατα η πιο δύσκολη και απαιτητική χειρουργική ειδικότητα. Θα ξεσκιστεις στην δουλειά, θέλει μεγάλες αντοχές. Για να έχεις μια σύγκριση η παθολογία είναι μόνο 3 χρονια στην Αμερική. Οι χειρουργικές ειδικότητες είναι εξόχως ανταγωνιστικές και φυσικά για νευροχειρουργική θα πρέπει να είσαι σούπερ τοπ. Πάντως υπάρχουν και κάποιοι Έλληνες που κάνουν ειδικότητα πχ αν δεις στο πρόγραμμα του northwestern στο Ιλινόις (current residents) υπάρχει ένας Έλληνας ειδικευόμενος. https://www.feinberg.northwestern.edu/sites/neurosurgery/education/residents/overview.html, στο mayo clinic υπάρχουν δύο https://college.mayo.edu/academics/residencies-and-fellowships/neurologic-surgery-residency-minnesota/meet-our-trainees/ Στην ειδικότητα φυσικά πληρώνεσαι πχ στο northwestern στο πρώτο έτος είναι περίπου 74000 δολλάρια, στο 7ο φθάνουν τα 94000. Και φυσικά δεν δίνεις δίδακτρα. Όμως οι εξετάσεις usmle κοστίζουν, τα ταξίδια για clinical rotation στην Αμερική κοστίζουν, οι αιτήσεις και οι συνεντεύξεις έχουν επίσης έξοδα. Τα γενικα βήματα για να πετύχεις κάτι τόσο δύσκολο όπως το να κάνεις ειδικότητα νευροχειρουργικής στην Αμερική είναι τα εξής, να περάσεις το στεπ 1 τα τρία πρώτα χρόνια στην Σχολή, να πιάσεις κανένα 270- 280 στο στεπ 2 (δηλαδή να είσαι σχεδόν αλάνθαστος, αυτό σημαίνει συστηματικό έξυπνο διάβασμα με προγραμματισμό από το πρώτο έτος της σχολής), να πας για κάποιους μήνες ενόσω είσαι φοιτητής σε αμερικανικό νοσοκομείο για clinical rotation και να πάρεις συστατικές επιστολές από Αμερικανούς χειρουργούς/ νευροχειρουργούς, μετά την σχολή να πας για καμιά διετία για έρευνα research fellowship στην νευροχειρουργική σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο και να κάνεις δημοσιεύσεις- γνωριμίες. Ο βαθμός του ελληνικού πτυχίου καθώς και συστατικές επιστολές από την Ελλάδα γενικά δεν μετράνε, οι γνωριμίες πρέπει να είναι από άτομα που εργάζονται στην Αμερική. Φυσικά μπορεί να τα κάνεις όλα αυτά αλλά και πάλι να μην σε πάρουν γιατί η νευροχειρουργική είναι σούπερ ανταγωνιστική. Γενικά αν θέλεις να πας Αμερική σε τέτοια ειδικότητα θα πρέπει να βλέπεις την ιατρική και την Σχολή σαν πρωταθλητισμό, θα πρέπει από το πρώτο έτος να αντιμετωπιζεις τις σπουδές με επαγγελματισμό και προγραμματισμο διαβάζοντας από το πρώτο έτος όπως και ότι διαβάζουν οι τοπ αμερικανοι ( ο ανταγωνισμός σου θα είναι με τους τοπ αμερικανούς φοιτητές). Θα φτύσεις αίμα για μια δεκαπενταετια-εικοσαετια μέχρι να γίνεις ειδικός και μετά θα έχεις πάλι πολύ βαρύ πρόγραμμα ως ειδικός για την υπόλοιπη ζωή σου. Αξίζουν όλες αυτές οι θυσίες;; Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

Βέβαια είναι πολύ νωρίς και μαλλον ανώριμο να λες ότι έχεις κατασταλάξει μόνο σε νευροχειρουργική (εκτός αν συγγενεις είναι νευροχειρουργοι και ξέρεις κάποια πράγματα για το πως είναι η καθημερινή ζωή τους). Είναι πιο λογικό να περιμένεις να δεις πως είναι οι διάφορες ειδικότητες μέσα στην Σχολή και μετά να επιλέξεις. Πάντως αφού έχεις τόσο καλούς βαθμούς στα επιστημονικά μαθήματα που αυτά μετράνε ουσιαστικά είναι λογικό να ξαναδώσεις για ιατρική. 

Τροποποιήθηκε από md7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεντάξει αφού γίνεται τουλάχιστον καλά είμαστε, θα συγκεντρωθώ τώρα να βελτιώσω την έκθεση μου, να περάσω ιατρική (αν γίνει μ@λακία και τη 2η φορά πάω οδοντιατρική μια χαρά) και μόλις μπω στη σχολή το πάω όπως το είπες- πρωταθλητισμός. Τα λέμε σε κανα χρόνο, υγεία!

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω ακούσει οτι κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατο καθώς οι θέσεις καλύπτονται απο αμερικανούς 3τοετής φοιτητές καθώς πάνε όλοι. Ισχύει;

16 hours ago, md7 said:

να πας για κάποιους μήνες ενόσω είσαι φοιτητής σε αμερικανικό νοσοκομείο για clinical rotation και να πάρεις συστατικές επιστολές από Αμερικανούς χειρουργούς/ νευροχειρουργούς,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές σχολές έχουν ανταλλαγές φοιτητών με αμερικανικές σχολές, πχ η ιατρικη Κρήτης είχε με το Boston University, δεν ξέρω αν έχουν ακόμα τέτοιο πρόγραμμα (γκουγκλαρισε το στο ίντερνετ θα το βρεις). Αν έχεις περάσει το στεπ 1, έχεις TOEFL και χρήματα (βασικό αυτό, όλα αυτά είναι πολυεξοδα) λογικά θα βρεις κάποιον Έλληνα γιατρό σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο/νοσοκομείο που θα σε βοηθήσει να γίνεις δεκτος. Αλλιώς απλά θα κάνεις τις γνωριμιες-επαφες όταν πας για ερευνα-research fellowship μετά την αποφοίτηση από την σχολή.

Τροποποιήθηκε από md7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/8/2024 at 6:46 ΜΜ, Giannaros said:

Κάποιος μπορεί να πει πως "είναι νωρίς για τέτοιες σκέψεις όταν δεν έχεις καν μπεί στη σχολή" αλλά για να διαβάσω αλλο εναν χρόνο για να εξασφαλίσω οτι 100% θα περάσω πρέπει να ξέρω οτι έχει νόημα...

Εγώ θα στο πω και ας μην σου αρέσει. ακόμα δεν πέρασες βρε παιδί μου, επέλεξες ειδικότητα, έδωσες στεπς και ετοιμάζεις βαλίτσες για Αμερική; Ενημερωτικά να ξέρεις πως οι περισσότεροι μαθητές που δίνουν για ιατρική και φοιτητές του 1ου έτους ονειρεύονται να γίνουν νευροχειρουργοί, καρδιοθωρακοχειρουργοί και πλαστικοί, εξαιτίας των ιατρικών σειρών τύπου Grey's Anatomy, εκτός και αν έχεις συγγενείς γιατρούς και θέλεις να συνεχίσεις το επάγγελμα όπως ειπώθηκε παραπάνω. Μείνε προσηλωμένος στον στόχο σου, που είναι να περάσεις στην Ιατρική και άσε τις νευροχειρουργικές και τα USMLE στην άκρη. Η Αμερική θέλει πολύ χρόνο, αφοσίωση και χρήμα. 

On 30/8/2024 at 6:46 ΜΜ, Giannaros said:

 Αν κάποιος πιστεύει οτι καλύτερα να πάω οδοντιατρική ας το πει χαχαχα

Μην την σνομπάρεις φίλε μου καθόλου. Γράψου στην σχολή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η τύχη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, ANNA1900 said:

άσε τις νευροχειρουργικές και τα USMLE στην άκρη.

Έχει όμως νόημα η ιατρική άμα δεν έχεις ένα όνειρο; μια κατεύθυνση; Αν πας χωρίς να ξέρεις τίποτα, απροετοίμαστος ίσως να καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν σε ενδιαφέρει(;)

 

2 hours ago, ANNA1900 said:

Μην την σνομπάρεις φίλε μου καθόλου. Γράψου στην σχολή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η τύχη...

Φυσικά και θα γραφτώ και (μάλλον) θα κάνω αναβολή ενα χρόνο. Και πάλι θα παρακολουθώ (μάλλον) κάποια μαθήματα κοινά και μη. Πανελλαδικές είναι κάτι μπορεί να συμβεί αν δε περάσω και με τη δεύτερη πάω οδοντιατρική με ενα DON

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 ώρες πριν, Giannaros said:

Έχει όμως νόημα η ιατρική άμα δεν έχεις ένα όνειρο; μια κατεύθυνση; Αν πας χωρίς να ξέρεις τίποτα, απροετοίμαστος ίσως να καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν σε ενδιαφέρει(;)

 

Φυσικά και θα γραφτώ και (μάλλον) θα κάνω αναβολή ενα χρόνο. Και πάλι θα παρακολουθώ (μάλλον) κάποια μαθήματα κοινά και μη. Πανελλαδικές είναι κάτι μπορεί να συμβεί αν δε περάσω και με τη δεύτερη πάω οδοντιατρική με ενα DON

Καλησπέρα.

Αρχικα συγχαρητήρια για την επιτυχία σου (δεν το θεωρώ αποτυχία που δεν πέρασες με την πρώτη). Σε τέτοιες βαθμολογίες, όπως διαπίστωσες χρειάζεται και τύχη μεταξύ άλλων..


Επίσης άπειρα respect που αν και νωρίς, έχεις ένα solid plan που αποτελεί κινητήριο δύναμη για να συνεχίσεις τον αγώνα που ξεκίνησες! Δεν το βλέπουμε συχνά πλέον αυτό😏 Ανεξάρτητα εάν σου βγει ή όχι, είναι πολύ σημαντικό, μπράβο.

Να φωτίσω μια ακόμη πτυχή του ζητήματος εδώ πέρα, κάπως ανορθόδοξη βέβαια. Υπάρχει και η δυνατότητα να ολοκληρώσεις πρώτα την οδοντιατρική και έπειτα να εισαχθείς με κατατακτήριες ιατρική στο 3ο έτος, όπου ο ανταγωνισμός είναι πολύ μικρότερος για την κατηγορία των οδοντιάτρων. Γιατί το προτείνω τώρα αυτό;

Επειδή με ενδιέφερε κι εμένα κάποτε το ζήτημα, αλλά τελικά δεν έδωσα λόγω των ασφυκτικών προθεσμιών + προσωπικής αποδιοργάνωσης λόγω Covid, θα μπορούσες να αξιοποιήσεις κάποια από τα χρόνια της οδοντιατρικής, ίσως τα τελευταία, ώστε να κανείς την μελετη σου για step1 και στα πρώτα έτη της ιατρικής να καταφέρεις να χτυπήσεις έναν παρά πολύ καλο βαθμό πιο εύκολα (αφού θα έχεις κάνει ήδη σοβαρή μελέτη!), χωρίς τις ασφυκτικές προθεσμίες πάνω από το κεφάλι σου, μαζί με τη μελέτη της ίδιας της σχολής. Έτσι θα μπορέσεις να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο σε αλλά εξίσου καίρια ζητήματα (πχ rotation στις ΗΠΑ & LORs, γιατί όχι και από την περίοδο της οδοντιατρικής ήδη…).

Επισης, καθώς περνούν τα έτη αλλάζουν οι απόψεις μας, ανακαλύπτουμε περισσότερε για τον εαυτό μας και πράγματα τα οποία θεωρούσαμε ιδανικά, ανακαλύπτουμε πως δεν μας ταιριάζουν τόσο. Κατι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφουν τα αλλά παιδιά, είχε συμβεί κ σε εμένα με την «πλαστική», όπου μέχρι τον 3ο χρόνο άλλαξα εντελώς οπτική, καθώς βρήκα το αντικείμενο της πλαστικής πολύ πιο περιοριστικό από αυτό που θα ήθελα, με τα ενδιαφέροντα μου όμως να παραμένουν σε αυτό που λέμε χειρουργικές ειδικότητες.
 

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι προσπάθησε να δημιουργήσεις … Επιλογές!!!

Το ζήτημα της ηλικίας δεν είναι τόσο τρομερό, εάν όλα πάνε καλά δεν θα έχεις πατήσει καν τα 30 και θα έχεις ένα συγκριτικά ανταγωνιστικό βιογραφικό.

 

Ενα βίντεο συνέντευξης από έναν ειδικευόμενο χειρουργικής (μεγαλύτερης ηλικίας κιόλας, πολιτικός αναλυτής αρχικά), πολύ αναλυτικό για να πάρεις ένα επιπλέον ερέθισμα 😁 Good luck!!!!!

Τροποποιήθηκε από DrKatsikis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.