Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

14 minutes ago, Alexandros Boukas said:

OK. 

Good luck!

Εν τέλη τι ισχύει σε αυτό που έστειλα? Σου δίνουν τη δυνατότητα παράλληλα με ειδικότητα ή όχι? Μια απορία εξεφρασα. Αν γνωρίζεται περί τίνος πρόκειται το DM degree θα ήταν χρήσιμο να το αναλύσετε. Οι ειρωνίες περιττές. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπερα αγαπητοι μου συναδελφοι, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στην οποια δεν βρηκα απαντηση ακομα στο υπεροχο μας φορουμ.

Ειμαι ειδικευομενους 3 ετους ΟΡΘ στην Ελλαδα μας, επιθυμω να κανω το 6μηνο μου στο βροχερο νησι κατα προτιμηση στο Λονδινο με προοπτικη να συνεχισω την ειδικοτητα μου εκει, και μετα να γυρισω πισω να δωσω τις εξετασεις και να παρω τον τιτλο πισω στην Ελλαδα. Πανω-κατω καπου εκει θα ανοιξει και η θεση μου στην Ελλαδα.

1. Νομικα στεκει κατι τετοιο? Εαν ναι το εχει επιχειρησει κανενας αλλος συναδελφος ? θα χαρω πολυ για μια καθοδηγηση.

2. Εχω προβει στο EPIC  για να κανει vertify το πτυχιο μου για το gmc.

3. Ελπιζω τον αλλον μηνα να εχω και το IELTS 

Ευχαριστω ❤️

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

Καλησπερα αγαπητοι μου συναδελφοι,

Αρχικά να μου επιτρέψεις να σου πω ότι είναι δυσλειτουργικό το να ποστάρεις δύο φορές, την ίδια ακριβώς ερώτηση, σε δύο διαφορετικά topic του forum (μία εδώ και μία στο topic: ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ BREXIT) [Βλέπε εδώ]. Αφενός, αυτό δείχνει ότι σε ενδιαφέρει να λύσεις αποκλειστικά και μόνο το προσωπικό σου πρόβλημα. Γιατί αυτός που θα θελήσει να σου απαντήσει στο ένα topic, θα θελήσει να σου απαντήσει και στο άλλο (συνεπώς, η επανάληψη του ερωτήματός σου δεν αυξάνει και τις πιθανότητες για να σου απαντήσει κάποιος … ) . Και αφετέρου, αυτό δηλώνει ότι δεν σε ενδιαφέρει το τι θα γίνει κατά την περίπτωση που θα μπούνε στον κόπο να σου απαντήσουνε δύο ξεχωριστά άτομα, σε αυτά τα δύο ξεχωριστά topic. Γιατί όταν postάρεις σε δύο διαφορετικά topic το ίδιο ακριβώς ερώτημα, αυτό σημαίνει ότι περιμένεις κάποιος/οι να μπούνε στον κόπο να σου δώσουνε και δύο διαφορετικές απαντήσεις πάνω στο ίδιο ακριβώς θέμα.

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Κοινώς, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι αυτό το διπλό post είναι το πρώτο και το μοναδικό που έχεις κάνει σε αυτό το forum, τα παραπάνω δίνουν αμέσως αμέσως, για το άτομό σου, την εντύπωση του κλασικού Ελληναρά – παρτάκια. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είσαι όντως παρτάκιας (λέω: «δίνεις την εντύπωση») !! Όμως, θα πρέπει να καταλάβετε, όλοι όσοι φέρεστε έτσι, ότι με αυτόν τον τρόπο συμπεριφοράς μειώνεται κατά πολύ η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος που θα ασχοληθεί σοβαρά για να απαντήσει στο πρόβλημα που θέτετε. Αυτό που διατυπώνω δεν είναι ούτε κάποιου είδους προσωπική παρατήρηση, ούτε έχω και κάποιο λόγο για να ασχολούμαι. Ωστόσο, είμαι της γνώμης πως αυτή η τακτική δεν βοηθάει ούτε εσάς τους ίδιους (αποθαρρύνετε τους άλλους από το να σας απαντήσουνε σε αυτό που ρωτάτε), αλλά ούτε και το forum ως σύνολο (διάσπαση και κατακερματισμός της πληροφορίας).

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

στην οποια δεν βρηκα απαντηση ακομα στο υπεροχο μας φορουμ.

Στο πρόβλημά σου τώρα. Η απάντηση προφανώς και υπάρχει σε αυτό το forum, αλλά ενδεχομένως δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αναλυτικά το τι ακριβώς έχει γραφεί σε προηγούμενα posts αυτού του topic, αλλά και σε άλλα topic. Μερικές φορές, για να πάρεις απάντηση σε κάποια απορία που έχεις, θα χρειαστεί να διαβάσεις σελίδες επί σελίδων με συζητήσεις πάνω σε ένα θέμα. Δεν μπορεί να υπάρχει και ούτε θα υπάρξει και ποτέ, απάντηση στο πιάτο για το κάθε ξεχωριστό ερώτημα που ενδέχεται να έχει ο καθένας από εμάς. Επί του προκειμένου:

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

Ειμαι ειδικευομενους 3 ετους ΟΡΘ στην Ελλαδα μας, επιθυμω να κανω το 6μηνο μου στο βροχερο νησι κατα προτιμηση στο Λονδινο

Α] Το λεγόμενο «6μηνο στο εξωτερικό», κατά την άσκηση της ιατρικής ειδικότητας στην Ελλάδα, είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Αρχικά, αυτό παραδοσιακά γίνεται προς το τέλος άσκησης της ιατρικής ειδικότητας. Εσύ, όντας μόλις στο 3ο έτος, είναι υπερβολικά νωρίς, όχι μόνο για να το ζητήσεις, αλλά ακόμα και για να το σκεφτείς. Εξάλλου, σκέψου ότι οι συνάδελφοί σου που βρίσκονται σε μεγαλύτερα έτη από εσένα, προηγούνται όσον αφορά σε αυτό το ζήτημα. Αφενός αυτό.

Και αφετέρου, εσένα ποιος σου είπε ότι ο Διευθυντής σου θα σε αφήσει να πας να το κάνεις ?? Επίσης παραδοσιακά, ειδικά στις χειρουργικές ειδικότητες, γίνεται μάχη για να μπορέσει να φύγει ειδικευόμενος στο εξωτερικό. Οι ανάγκες είναι τόσο μεγάλες στα νοσοκομεία, που στην πράξη μόνο αυτοί που έχουνε γερές πλάτες καταφέρνουνε να επιτύχουνε να κάνουν 6μηνη άσκηση στο εξωτερικό, όντας ειδικευόμενοι στην Ελλάδα. Σίγουρα είναι δικαίωμά μας, αλλά παραμένει, επίσης, δικαίωμα του εκάστοτε Διευθυντή, να βρει χίλιους δυο τρόπους για να μην στο επιτρέψει.

Συμπέρασμα 1: Πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση από μόνος σου, πρέπει οπωσδήποτε να διερευνήσεις το τι ακριβώς θα κάνει ο Διευθυντής σου, όταν θα του το ανακοινώσεις. Αυτό θα σε βοηθήσει στο να γνωρίζεις πάνω σε τι έδαφος ακριβώς κινείσαι.

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

με προοπτικη να συνεχισω την ειδικοτητα μου εκει, και μετα να γυρισω πισω

Β] ΔΕΝ μπορείς να συνεχίσεις την άσκησή σου, στην ιατρική ειδικότητα, εκεί. Τουλάχιστον όχι ως ειδικευόμενος ορθοπεδικής, όμορος με τον αντίστοιχο «άγγλο» ειδικευόμενο Ορθοπεδικής. Εάν είχες διαβάσει αυτά που έχουνε γραφεί σε αυτό, αλλά και σε άλλα, topic, θα ήξερες ότι για να μπορέσεις να μπεις στο σύστημα άσκησης ιατρικής ειδικότητας της Αγγλίας, χρειάζεται να εισαχθείς στο εκεί σύστημα ιατρικής εκπαίδευσης από πολύ νωρίτερα στάδια !!

Αυτό που μπορείς όμως, όντως, να κάνεις, είναι να δουλέψεις σε μη εκπαιδευτική θέση στο εκεί εθνικό σύστημα υγείας (NHS), σε κάποιο locum ενδεχομένως, έτσι ώστε να πάρεις κάποιο χαρτί / βεβαίωση ότι δούλευες για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε ορθοπεδική κλινική. Αυτό ΔΕΝ αναγνωρίζεται ως χρόνος ιατρικής ειδικότητας στην Αγγλία !! Στο Μπανανιστάν όμως, το οποίο αναγνωρίζει πρακτικά τα πάντα, μπορείς να κάνεις αίτημα στο ΚΕΣΥ, έτσι ώστε να σου αναγνωρίσουν την εν λόγω εργασιακή προϋπηρεσία ως χρόνο άσκησης της ιατρικής ειδικότητας της Ορθοπεδικής.

Συμπέρασμα 2: ΔΕΝ μπορείς να συνεχίσεις την ιατρική ειδικότητα της Ορθοπεδικής, απευθείας ως 4ετής ειδικευόμενος, στην Αγγλία. Ωστόσο, μπορείς να δουλέψεις για κάποιο διάστημα χρόνο σε μη εκπαιδευτική θέση, σε ρόλο ειδικευομένου ορθοπεδικής (locum, κατηγορίας ST), στην Αγγλία και στη συνέχεια να αναγνωρίσεις το αντίστοιχο χρονικό διάστημα στην Ελλάδα. Στο σημείο αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάνω στο τι προβλέπεται σχετικά με τη λίστα των χειρουργείων που χρειάζεται να φαίνεται ότι έχεις εκτελέσει στην Αγγλία, προκειμένου να γίνει η αναγνώριση στην Ελλάδα … Εδώ θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες από το ΚΕΣΥ, σχετικά με τις προϋποθέσεις αναγνώρισης, προτού να φύγεις στην Αγγλία, για να ξέρεις το τι ακριβώς πρέπει να φροντίσεις να εκπληρώσεις ενώ θα είσαι στο εξωτερικό.

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

να δωσω τις εξετασεις και να παρω τον τιτλο πισω στην Ελλαδα. Πανω-κατω καπου εκει θα ανοιξει και η θεση μου στην Ελλαδα.

Γ] Σε ποια θέση «σου» αναφέρεσαι, ότι θα ανοίξει στην Ελλάδα ??? Στη θέση της ιατρικής ειδικότητας δεν μπορεί να αναφέρεσαι (εκτός εάν ασκείσαι σε νοσοκομείο που δίνει μερική άσκηση στο ειδικό μέρος ??), αφού λες ότι είσαι ήδη 3ο ετής ειδικευόμενος/η και μάλιστα σκοπεύεις να δώσεις και εξετάσεις ιατρικής ειδικότητας όταν γυρίσεις από το εξωτερικό. Σε θέση ειδικευμένου ιατρού στο ΕΣΥ δεν μπορεί, επίσης, να αναφέρεσαι, γιατί αυτές οι θέσεις δεν ανοίγουνε προσωπικά για τον καθένα μας, αλλά προκηρύσσονται και καταλαμβάνονται με κριτήρια τύπου ΑΣΕΠ. Δεν καταλαβαίνω, σε ποια θέση «σου» αναφέρεσαι ???

Συμπέρασμα 3: Εάν ασκείσαι με συμβόλαιο μερικής άσκησης στο ειδικό μέρος, τότε νομίζω ότι, σε αυτή τη φάση, δεν δικαιούσαι καν την «6μηνη άσκηση» στο εξωτερικό. Για να το πω καλύτερα, νομίζω ότι, σε αυτή τη φάση, δεν θα βρεθεί κάποιος Διευθυντής για να σου επιτρέψει να πας. Μπορεί η κείμενη νομοθεσία να μην προσδιορίζει το χρονικό σημείο, κατά την άσκηση της ιατρικής ειδικότητας, όπου μπορεί ο ειδικευόμενος να ασκήσει το εν λόγω δικαίωμα, ωστόσο, στην πράξη ΠΟΤΕ δεν έχω δει να δίνεται αυτή η άδεια πριν από το τελευταίο έτος άσκησης της ιατρικής ειδικότητας. Και για να είμαι ειλικρινής, έχω την εντύπωση ότι, το εν λόγω 6μηνο στο εξωτερικό, διατυπώνεται ως δυνατότητα του ειδικευομένου για να το αιτηθεί και όχι ως δικαίωμά του για να του το εγκρίνουνε άνευ όρων και προϋποθέσεων … (άρα είναι στην ευχέρεια του νοσοκομείου, όπου ασκείσαι, για να αποφασίσει το εάν θα σου το εγκρίνει, ή όχι …) [Βλέπε εδώ, το Άρθρο 17]

17 ώρες πριν, OrthoBro said:

1. Νομικα στεκει κατι τετοιο? Εαν ναι το εχει επιχειρησει κανενας αλλος συναδελφος ? θα χαρω πολυ για μια καθοδηγηση.

2. Εχω προβει στο EPIC  για να κανει vertify το πτυχιο μου για το gmc.

3. Ελπιζω τον αλλον μηνα να εχω και το IELTS 

Ευχαριστω ❤️

Τελικό συμπέρασμα: Εάν θέλεις, όντως, να κάνεις 6μηνη άσκηση στο εξωτερικό, ως μέρος της άσκησής σου στην ιατρική ειδικότητα στην Ελλάδα, τότε θα πρέπει αφενός να φτάσεις σε μεγαλύτερο έτος ιατρικής ειδικότητας και αφετέρου να συνεννοηθείς με τον Διευθυντή σου για το θέμα. Είναι πολύ σημαντικό το να σε στηρίζει ο Διευθυντής σου πάνω σε αυτό. Τέλος, το ζήτημα της αναγνώρισης χρόνου άσκησης ιατρικής ειδικότητας από χώρες του εξωτερικού, για την Ελλάδα, είναι καθαρά θέμα του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ). Συνεπώς, επειδή εσένα σε ενδιαφέρει μια καθαρά χειρουργική ειδικότητα, όπου υπάρχει και το ζήτημα της λίστας των απαιτούμενων χειρουργείων, νομίζω ότι θα πρέπει να λάβεις πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες από το ΚΕΣΥ, πάνω σε ζητήματα αναγνώρισης της ιατρικής ειδικότητας της Ορθοπεδικής, προτού να κάνεις την οποιαδήποτε ενέργεια.

Τροποποιήθηκε από Mc_Doc
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.