Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

On 11/8/2016 at 6:33 PM, louis c.k said:

Αυτό που λες φίλε μου το έχουν διαπιστώσει κι άλλοι συνάδελφοι εκεί πάνω, ότι δηλαδή υπάρχει εκμετάλλευση, αλλά αυτό είναι κάτι που το ζεις όταν μπεις στο παιχνίδι. Κι επειδή είμαστε έξω από τον χορό, δεν μπορούμε να σε διαψεύσουμε! :)  Σίγουρα ο καθένας θέλει κάτι διαφορετικό για την ζωή του (οικογένεια, λεφτά, ιδιωτικό ιατρείο στην Ελλάδα, καριέρα κλπ). Προσωπικά επειδή θέλω χειρουργική ειδικότητα και ξέρω ότι στην Ελλάδα 1) δεν θα εκπαιδευτώ σωστά (για να μην έχουν ανταγωνισμό οι καθηγητάδες, αλλά και γιατί κάποιοι δεν ξέρουν να σε εκπαιδεύσουν) και 2) μετά την ειδικότητα αν δεν πηδήξω/πηδηχτώ/γλείψω κάποιον δεν θα βρω δουλειά, η Γερμανία θεωρώ ότι πέρα από καλύτερη εκπαίδευση συγκριτικά με Ελλάδα θα μου δώσει και περισσότερες θέσεις εργασίας μετά την ειδικότητα, όντας εκπαιδευμένος εκεί. Κι ακόμη και αν χρειαστεί να δουλέψω μετά την ειδικότητα σε άλλη χώρα (UK, γερμανόφωνη χώρα), θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι πιο επαρκής από κάποιον που εκπαιδεύτηκε στην Ελλάδα στην αντίστοιχη ειδικότητα. Εφόσον λες ότι πρέπει να είναι κάποιος πολύ καλός και να κινείται σωστά, θα ήθελα είτε εσύ ο ίδιος είτε κάποιος που μπορεί να κατευθύνει λόγω εμπειρίας, να δώσει 2-3 κατευθυντήριες οδηγίες με τι κριτήρια σε θεωρούν καλό και φυσικά τι είναι αυτό που θα τους κάνει να σε εκπαιδεύσουν. Ας πούμε στην Ελλάδα όσοι εκπαιδεύτηκαν σωστά (για τα δεδομένα της Ελλάδας) είχαν ένα κοινό χαρ/κο: γνωριμίες! Στο UK από την άλλη εκπαιδεύουν κυρίως όσους έχουν περάσει MRCS/MRCP και μπήκαν σε training post ως wannabe consultants, ενώ όσοι πάνε είτε ως ανειδίκευτοι είτε ως ειδικοί από άλλη χώρα καλύπτουν συνήθως locum posts (=βουλώνουν τρύπες)....Στην Γερμανία με τι άλλα κριτήρια θεωρείσαι eligible για να πας σε καλή θέση για εκπαίδευση, πέρα από το κλασσικό να γνωρίζεις την γλώσσα;

Παίζουν πολλά ρόλο.Το γενικότερο προφίλ σου,η συμπεριφορά(Auftreten) είναι σημαντικά.Πώς φέρεσαι στο προσωπικό,πώς μιλάς στους ασθενείς,πόσο σου κόβει,πόσο καλός είσαι στα πρακτικά καθήκοντα,να μην κάνεις σημαντικά λάθη,να παίρνεις ευθύνες,είναι πολλά πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εμένα η συμφωνία που μου πρότειναν χοντρικά ήταν θα σε εκπαιδεύσουμε αν κάνεις όλη τη βασική δουλειά για εμάς τουτέστιν 3 ώρες απλήρωτες υπερωρίες τη μέρα.Παλιά το έκανα τώρα με τις πολλές 24ωρες εφημερίες είμαι κουρασμένος για να το κάνω οπότε η εκπαίδεση πάει πίσω.Πρέπει να δώσεις για να πάρεις αυτοματισμοί υπάρχουν μόνο για τους ντόπιους.Ο ξένος 90% λαντζαδόρος είναι,το 10% μόνο εξελίσσονται που είναι οι καλύτεροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καλημέρα,

Μια ερώτηση που σίγουρα εχει ξαναγίνει παλιότερα, αλλα αφορά όσους σκεφτόμαστε να φύγουμε με τη νέα σεζόν.

Ποιο/α κρατίδιο/α προτείνετε για την έκδοση Approbation με βαση και τη Facharztprufung πλέον; Επισης θεωρείτε ότι εχει κάποια διαφορά να στείλει κάποιος τα χαρτιά με το να παρίσταται αυτοπροσώπως στην κατάθεση (γενικα υφίσταται το ότι μπορούμε να στείλουμε απο Ελλάδα τα χαρτιά, αφού βλέπω ότι στο Βερολίνο τουλάχιστον ζητούν και γερμανική διεύθυνση και βεβαίωση ικανότητας απο Γερμανό γιατρό..)

Καλη συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την χειρουργική εκπαίδευση, είναι τόσο τραγική στην Ελλάδα, που κατά μέσο όρο μπορουμε βάσιμα να υποθέσουμε ότι μόνο καλύτερη θα είναι στην Γερμανία.

Ελλάδα δυστυχώς θα εκπαιδευτεί μόνο ο γόνος/βύσμα, και σε πολύ συγκεκριμένα Ιδρύματα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει τελικά με την Ογκολογία στην γερμανία . Διάβασα ότι πάει πακέτο με αιματολογία αλλα είναι αυτόνομη ειδικότητα η θέλει πρώτα 3 χρονια παθολογία και μετά κανεις ογκολογία ? Ευχαριστώ πολύ 

 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/13/2016 at 11:54 AM, DrManos said:

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει τελικά με την Ογκολογία στην γερμανία . Διάβασα ότι πάει πακέτο με αιματολογία αλλα είναι αυτόνομη ειδικότητα η θέλει πρώτα 3 χρονια παθολογία και μετά κανεις ογκολογία ? Ευχαριστώ πολύ 

 

Μπορείς και να αρχίσεις κατευθείαν με ογκολογία.Υπάρχουν πολλές θέσεις ογκολογίας.Μετά σε βάζουν σε rotation ανάλογα με τις ανάγκες της κλινικής οπότε τα χρόνια αναγνωρίζονται.Αρκεί να βρεις κλινική με ογκολογικό τμήμα που να δίνει πλήρη ειδικότητα υπάρχουν αρκετές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13. August 2016 at 11:54 ΠΜ, DrManos said:

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει τελικά με την Ογκολογία στην γερμανία . Διάβασα ότι πάει πακέτο με αιματολογία αλλα είναι αυτόνομη ειδικότητα η θέλει πρώτα 3 χρονια παθολογία και μετά κανεις ογκολογία ? Ευχαριστώ πολύ 

 

Σελίδα 33 είναι αυτο που σε ενδιαφέρει.   https://www.laekb.de/files/142FB9BFDF1/02wbo_2011_konsolidierte_Fassung.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης όποιον θέλει να έρθει Γερμανία τον συμβουλεύω να προσπαθήσει να μάθει υπέρηχο(κοιλιάς,καρδιάς,αγγείων,καρωτίδων) και κεντρική φλεβική γραμμή(ZVK),προσωρινό βηματοδότη και Sheldon στην Ελλάδα. Η εμπειρία σε μονάδα εντατικής και υπερήχων είναι πολύ σημαντική.

Εδώ γίνεσαι πασπαρτού σε στέλνουν μονάδα, επείγοντα, κλινική όπου νάναι όταν εμφανιστούν κενά. Συνεπώς πρέπει να μπορείς να κάνεις τα πάντα μόνος σου.

Αυτό το μήνα πάω για 8 24ωρες εφημερίες με έχουν λιώσει.

Οσο πιο πολλά κάνεις τόσο πιο πολλά σε βάζουν να κάνεις.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12 August 2016 at 0:18 ΜΜ, nirvana113 said:

Παιδια καλημέρα,

Μια ερώτηση που σίγουρα εχει ξαναγίνει παλιότερα, αλλα αφορά όσους σκεφτόμαστε να φύγουμε με τη νέα σεζόν.

Ποιο/α κρατίδιο/α προτείνετε για την έκδοση Approbation με βαση και τη Facharztprufung πλέον; Επισης θεωρείτε ότι εχει κάποια διαφορά να στείλει κάποιος τα χαρτιά με το να παρίσταται αυτοπροσώπως στην κατάθεση (γενικα υφίσταται το ότι μπορούμε να στείλουμε απο Ελλάδα τα χαρτιά, αφού βλέπω ότι στο Βερολίνο τουλάχιστον ζητούν και γερμανική διεύθυνση και βεβαίωση ικανότητας απο Γερμανό γιατρό..)

Καλη συνέχεια σε όλους!

Εννοείς το Fachsprachpruefung φαντάζομαι; Θεωρητικά όλα τα κρατίδια θεωρούν ότι πρέπει να μένεις εκεί ή να έχεις θέση για να είναι υπεύθυνα να σου βγάλουν την άδεια. Στην περίπτωση βέβαια που δεν ζητάει το χαρτί του Anmeldung ( στο βερολίνο νομίζω το ζητάει) θεωρητικά με μια διεύθυνση από φίλο στο κρατίδιο ( το πιο σίγουρο)  ή ακόμα και από Γερμανία γενικότερα ίσως δεν τους πειράξει,  τους νοιάζει κυρίως να είναι εντός Γερμανίας για να στείλουν την άδεια. Εγώ έμενα Βερολίνο αλλά από παιδιά έμαθα ότι όπως σε όλα, έτσι και στην άδεια , η γραφειοκρατεία είναι τρομαχτική και η άδεια καθυστερεί πάρα πολύ, οπότε έστειλα με την διεύθυνση μου στο Βερολίνο τα χαρτιά Ντισεντορφ, που όλα γίνονται πραγματικά ΑΜΕΣΩΣ. Σε δυο μέρες απαντάνε και αφού πληρώσεις σε 2 3 βδομάδες κανονίζονται οι εξετάσεις, οι οποίες μάλλον είναι δυσκολούτσικες, αλλά τουλάχιστον εξαρτάται από σένα το ποτε θα πάρεις την άδεια όχι από το πότε η υπάλληλος στο Βερολίνο θα θυμηθεί να ασχοληθεί με την αίτησή σου. To Fachsprachenpruefung Muenster γκρουπ στο φμπ σε καλύπτει για την προετοιμασία υποθέτω ,εχει τα περισσότερα παλιά θέματα που ανακυκλώνονται. Πολλοί ξένοι γενικώς δίνουν στο Μούνστερ, δεν ξέρω μήπως και εκεί είναι εξίσου γρήγορα τα πράγματα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/9/2016 at 0:21 AM, kopritis said:

Δυστυχώς η εκπαίδευση στην Γερμανία δεν είναι standardized (όπως π.χ στις αγγλοσαξωνικές χώρες) και ουδείς σου εγγυάται για την εκπαίδευση που θα λάβεις.

Στο παρόν νήμα, σε προηγούμενες σελίδες, μπορείς να βρεις διάφορες εμπειρίες από παιδιά που κάνουν ή έκαναν Ειδικότητα εκεί, και οι οποίες ποικίλλουν.

Αυτό είναι κάτι που μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου, ανεβαίνοντας μια βόλτα, κι μένοντας κάποιες μέρες.

Αυτό που μπορώ να σε διαβεβαιώσω απ΄την δική μου εμπειρία (φυσικά υποκειμενική όπως όλες οι προσωπικές εμπειρίες) όπως και κάποιων γνωστών, είναι ότι δεν έχουν ουδεμμία σχέση αυτά που ισχυρίζονται διάφοροι συνεντευξιαζόμενοι συνάδελφοι με την πραγματικότητα.

Φυσικά, μπορεί όλες οι αρνητικές εμπειρίες να τυχαίνουν σε κάποιους συγκεκριμένα ή απλώς πολλοί να μην θέλουν να κάνουν αυτοκριτική για την επιλογή τους, καθώς είναι κάτι που απαιτεί μια κάποια γενναιότητα.

Είναι θέμα οπτικής, όπως τα πάντα στην ζωή. :)

Η εκπαίδευση που παίρνεις εξαρτάται πολύ από το πόσο την κυνηγάς.Εχεις σε μερικές στιγμές ανυπέρβλητα εμπόδια κυρίως από θεοπάλαβες γεροντοκόρες hardcore νοσηλεύτριες αλλά κάποια εκπαίδευση την παίρνεις.Τωρα θα μπορούσα δυνητικά να είμαι μέσα σε όλες τις στεφανιογραφίες βηματοδότες απλά είμαι τόσο λιωμένος από τις αλλεπάλληλες εφημεριες(μία εικοσιτετράωρη κάθε δύο μέρες) που δεν έχω κουράγιο να πάω.Αλλος μπορεί να το έκανε.Θέλει τεράστιες αντοχές εδώ.

Το θεμα είναι οτι οι άλλοι οι ψωλάδες δε σε καλύπτουν ποτέ στα βασικά για να κάνεις εσύ την επαίδευσή σου.Ολο άρρωστοι και γιωτάδες βγαίνουν για να εκμεταλευτούν το σύστημα.Στην Ελλάδα θα έτρωγαν τρελλή σφαλιάρα εδώ το απαγορεύει ο νόμος.

Του εξηγώ συνέχεια γιατί ο Ελληναράς είναι κλάσεις ανώτερος από το Δυτικό και γιατί πρέπει να εφαρμόσουμε τους δικούς μας κανόνες ώστε οι ψωλάδες ψευτοάρρωστοι να τιμωρούνται να τις τρώνε κανονικά.

Οι Γερμανοί συχνά δε συμφωνούνε με το μεγαλείο μας.Μόκο όμως αφού εισπράτουν τα μέγιστα σε φόρους και εισφορές από τους τοπ λαντζιέρηδες του ευρωπαικού στερεώματος.Γλύφουν τα δάχτυλά τους.

Για όσους δεν την παλεύουν με τη Γερμανία και τις δυτικές παπαριές αλκοόλ και ναρκωτικά μπορούν να σας βοηθήσουν να σταθείτε στα πόδια σας.Η αντίδραση είναι γενικά τεράστια και ομαδική οπότε πρέπει να τους συντρίψεις όλους.

Το άλλο πρόβλημα στη Γερμανία είναι τα δικαιώματα των γυναικών και οι φεμινισμοί.Τις γκόμενες τις περνάνε στο απυρόβλητο ό,τι μαλακία και να κάνουνε.Αν κάνεις εσύ το ίδιο αλίμονό σου.Εχει σχέση και με το οτι θέλουν φουλ κινητοποίηση περισσότερες γυναίκες στην παραγωγή.Εμένα όμως τι με νοιάζει?Εγώ είμαι ανώτερος και βλέπω τα στάνταρ να πέφτουν.Και δεν μπορείς να κρυφτείς κάτω από τα χαμηλά στάνταρ που επιβάλλουν οι γυναίκες γιατί κάπως  παίρνουν συνέχεια άδειες και σε χώνουν επί μονίμου βάσεως.Το περιβάλλον δυτικού κόσμου είναι εξαιρετικά φιλικό προς γυναίκες δυστυχώς για αυτό και δε βλέπεις αρκετά ξέκωλα έξω ή στο χώρο εργασίας.Μεγάλη κατάθλιψη,

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελέγχοντας το πρόγραμμα εκπαίδευσης του χειρουργικού τομέα των ειδικοτήτων στην Γερμανία διαπίστωσα ότι Ουρολογία και Γυναικολογία δεν ακολουθούν το 24 μήνες Χειρουργική και άλλους 48 μήνες σε κάτι άλλο. 

Αυτό εκ των πραγμάτων κάνει αυτές τις 2 ειδικότητες ανταγωνιστικές γιατί δεν σου επιτρέπει να λάβεις προϋπηρεσία 2 χρόνων χειρουργικής κάπου στην επαρχία και μετά να χωθείς σε μεγάλο νοσοκομείο για την ειδικότητα (Γυναίκα/Ούρα)....  Επίσης βλέπω ότι τουλάχιστον στην Ουρολογία η ειδικότητα δίνεται κυρίως σε πανεπιστημιακά ιδρύματα!!!! Θυμίζει δηλαδή τις run-through ειδικότητες του NHS όπου είναι ενιαίες και συνήθως γίνονται από την αρχή μέχρι το τέλος στο ίδιο νοσοκομείο!!!!

Απορία: αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Ουρολογίας και Γενικής Χειρουργικής.Σαφώς με Ουρολογία έχεις καλύτερη ποιότητα ζωής και περισσότερες ευκαιρίες για ιδιώτευση σε εξωτερικό ή Ελλάδα αν θες να γυρίσεις πίσω. Όμως, πόσο εύκολο είναι να βρω θέσω για Ουρολογία στην Γερμανία; Σίγουρα σε σχέση με την χειρουργική πιο δύσκολο...έχει νόημα να ξεκινήσω ας πούμε γενική χειρουργική για 1-2 και ταυτόχρονα να στέλνω συνεχώς χαρτιά για συνέντευξη σε κλινικές για Ουρολογία; Πέρα από γλώσσα (που λογικά θα ζητούν C1....σωστά;;;), ζητάνε και δημοσιεύσεις/διδακτορικό για να μπεις σε θέση Ουρολογίας την σήμερον ημέρα; Έχουμε κανέναν συνάδελφο ουρολόγο να μας διαφωτίσει; 

Το θέμα της Ουρολογίας και στο φόρουμ αυτό και στο facebook έχει θιχτεί ελάχιστα και ζήτημα 5 φορές να είδα απορίες λυμένες ή αγγελία για θέση ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11.8.2016 at 5:33 ΜΜ, louis c.k said:

Αυτό που λες φίλε μου το έχουν διαπιστώσει κι άλλοι συνάδελφοι εκεί πάνω, ότι δηλαδή υπάρχει εκμετάλλευση, αλλά αυτό είναι κάτι που το ζεις όταν μπεις στο παιχνίδι. Κι επειδή είμαστε έξω από τον χορό, δεν μπορούμε να σε διαψεύσουμε! :)  Σίγουρα ο καθένας θέλει κάτι διαφορετικό για την ζωή του (οικογένεια, λεφτά, ιδιωτικό ιατρείο στην Ελλάδα, καριέρα κλπ). Προσωπικά επειδή θέλω χειρουργική ειδικότητα και ξέρω ότι στην Ελλάδα 1) δεν θα εκπαιδευτώ σωστά (για να μην έχουν ανταγωνισμό οι καθηγητάδες, αλλά και γιατί κάποιοι δεν ξέρουν να σε εκπαιδεύσουν) και 2) μετά την ειδικότητα αν δεν πηδήξω/πηδηχτώ/γλείψω κάποιον δεν θα βρω δουλειά, η Γερμανία θεωρώ ότι πέρα από καλύτερη εκπαίδευση συγκριτικά με Ελλάδα θα μου δώσει και περισσότερες θέσεις εργασίας μετά την ειδικότητα, όντας εκπαιδευμένος εκεί. Κι ακόμη και αν χρειαστεί να δουλέψω μετά την ειδικότητα σε άλλη χώρα (UK, γερμανόφωνη χώρα), θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι πιο επαρκής από κάποιον που εκπαιδεύτηκε στην Ελλάδα στην αντίστοιχη ειδικότητα. Εφόσον λες ότι πρέπει να είναι κάποιος πολύ καλός και να κινείται σωστά, θα ήθελα είτε εσύ ο ίδιος είτε κάποιος που μπορεί να κατευθύνει λόγω εμπειρίας, να δώσει 2-3 κατευθυντήριες οδηγίες με τι κριτήρια σε θεωρούν καλό και φυσικά τι είναι αυτό που θα τους κάνει να σε εκπαιδεύσουν. Ας πούμε στην Ελλάδα όσοι εκπαιδεύτηκαν σωστά (για τα δεδομένα της Ελλάδας) είχαν ένα κοινό χαρ/κο: γνωριμίες! Στο UK από την άλλη εκπαιδεύουν κυρίως όσους έχουν περάσει MRCS/MRCP και μπήκαν σε training post ως wannabe consultants, ενώ όσοι πάνε είτε ως ανειδίκευτοι είτε ως ειδικοί από άλλη χώρα καλύπτουν συνήθως locum posts (=βουλώνουν τρύπες)....Στην Γερμανία με τι άλλα κριτήρια θεωρείσαι eligible για να πας σε καλή θέση για εκπαίδευση, πέρα από το κλασσικό να γνωρίζεις την γλώσσα;

Αγαπητέ luis,

ο συνάδελφος Bratwurst έχει δίκιο σε όσα σου λέει, να τον ακούσεις.

Όσον αφορά τις χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία,χωρίς καμία χειρουργική εμπειρία από Ελλάδα αυτήν την στιγμή είναι δύσκολο να βρεις μια θέση όπου δε θα κάνεις ό,τι και στην Ελλάδα,δλδ μόνο λάντζα,εφημερίες και τον 2ο ή 3ο βοηθό σε επεμβάσεις.Τα τελευταία 2 χρόνια έχουν κατακλύσει τις χειρουργικές ειδικότητες στη χώρα γιατροί από τον αραβικό κόσμο (κυρίως Συρία) με εμπειρία πάνω στη δουλειά από τη χώρα τους και προτιμούν αυτούς αντί έναν αρχάριο Ευρωπαίο γιατρό.Στην Ελλάδα ισχύουν αυτά που λες όντως,αλλά υπάρχουν ακόμη κάποια μικρά νοσοκομεία που σε εκπαιδεύουν στα βασικά έστω και για ένα χρόνο και σου δίνουν μικρά χειρουργεία (πχ Νάουσα, Έδεσσα,Χανιά).Αν έρθεις με μικρή χειρουργική εμπειρία και όντας ικανός να εφημερέψεις άμεσα όπως τους καίει περισσότερο τότε σίγουρα θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες για μια καλή θέση.Προσωπικά δε κάνω χειρουργική ειδικότητα,αλλά έχω πολλούς γνωστούς σε γυναικολογία,χειρουργική,ουρολογία που την έχουν πατήσει και δεν έχουν πάρει πχ καισαρική ή μικρό λαπαροσκοπικό χειρουργείο ούτε στο 2ο έτος.Η κατάσταση εδώ έχει αλλάξει σίγουρα,τα standards έχουν πέσει και δε τους νοιάζει καθώς έρχονται όλο και περισσότεροι αλλοδαποί γιατροί που ψάχνουν δουλειά και είναι πρόθυμοι να κάνουν τα πάντα αδιαμαρτύρητα.

Σε θεωρούν καλό αν ξέρεις καλά τη γλώσσα και το σύστημα,αν έχεις κάποια εμπειρία και δε πρέπει να στα μάθουν όλα από την αρχή (ακόμα και αυτά που είναι υποχρεωμένοι πχ υπερήχους,κεντρικές φλεβικές γραμμές,επεμβατικές ιατρικές πράξεις).Γενικώς σε θέλουν έτοιμο για την παραγωγή,είναι σε πολλά νοσοκομεία unterbesetzt επειδή έφυγαν πολλοί,έχουν αναρρωτικές ή άδειες εγκυμοσύνης ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ να σε εκπαιδεύσουν.

ΤΟ ΠΙΟ ELIGIBLE από όλα είναι το να είσαι Γερμανός ή ξανθός/ανοιχτόχρωμος ή να σπούδασες στη Γερμανία.Ό,τι πτυχία, γλώσσες,δεξιότητες,συστατικές κι αν έχεις αν δε σε γνωρίζουν προσωπικά δεν μετράνε πουθενά.Καλό είναι να τα ξέρεις αυτά και να έρθεις προετοιμασμένος εδώ. Εγώ πριν δύο χρόνια που ρώτησα πριν έρθω δυστυχώς κανείς δε μου άνοιξε τα μάτια.

Πολύ μεγάλο ρόλο επίσης παίζει η τύχη.Κάποιοι υπήρξαν τυχεροί κι έπεσαν σε καλό περιβάλλον στην αρχή και έμαθαν αρκετά.Φυσικά είναι η μειοψηφία.

Το μότο τους εδώ είναι learning by doing στην ειδικότητα.Πολύ συχνά σε απορίες μου,έχω λάβει την απάντηση google it, εσύ είσαι ο γιατρός εσύ πρέπει να αποφασίσεις ακόμα και στον 1ο μήνα της εκπαίδευσης.Οι επιμελητές σου δεν είναι πρακτικά υποχρεωμένοι να σε εκπαιδεύσουν και δεν θα υποστούν καμία κύρωση αν δε το κάνουν.Υπάρχουν και καλοί φυσικά.Όσο πιο πολλά ξέρεις ερχόμενος εδώ και μπορείς να δουλέψεις selbstständig τόσο καλύτερες οι πιθανότητες σου.

Για ουρολογία που ρωτάς, υπάρχουν λίγες θέσεις και είναι δύσκολο να σε πάρουν αμέσως χωρίς καμία εμπειρία σε τίποτα.Έχει ζήτηση και από τους Γερμανούς η ειδικότητα,οπότε ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος.Χωρίς 2-3 χρόνια εμπειρία και καλή γνώση του συστήματος το πανεπιστημιακό ή μεγάλο νοσοκομείο ξέχασε το στην Δυτική Γερμανία.

Στη θέση σου θα έκανα ένα χρόνο χειρουργική Ελλάδα και κανένα χρόνο ουρολογία και μετά θα ερχόμουν εδώ ή θα το έψαχνα για άλλη χώρα.Ή θα έψαχνα χειρουργιή και θα ολοκλήρωνα το common trunk  των δύο χρόνων.Αν θες να ρθεις εδώ και τώρα,ψάξε στις μη attractive περιοχές και σε μικρά νοσοκομεία.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οντως από αυτά που κάνεις 70% είναι διαδικαστικά και 30% ιατρικά.Αν δεν ξέρεις τα διαδικαστικά της Γερμανίας θεωρείσαι άχρηστος.

Οι Γερμανοί θέλουν να είσαι γρήγορος και αποτελεσματικός(schnell und effizient) να τα κάνεις όλα σε dt τσακ τσακ όπως λένε.

Οι Ελληνες στο στοιχείο της ταχύτητας είμαστε αρκετά καλοί είμαστε σβέλτοι θα έλεγα και πιάνουμε τι συμβαίνει.Αλλοι λαοί είναι τα ζώα μου αργά τηρούν όμως ευλαβικά τις διαδικασίες και είναι πιο ήρεμοι δεν έχουν το ταμπεραμεντο του Ελληνα.

Γενικά παλιά έρχονταν κυρίως φυτευτοί για να μάθουν κάτι συγκεκριμένο υπότροφοι που τους πλήρωνε η Ελλάδα την εκπαίδευση οπότε οι Γερμανοί δεν τους έχωναν εφημερίες ούτε τους χρησιμοποιουσαν για επείγοντα,Stationsarbeit.

Για αυτό και πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν καν γερμανικά σε ικανοποιητικό επίπεδο.Τώρα έρχεται ο μέσος όρος αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων κυρίως για βιοποριστικούς λόγους.Οι Γερμανοί δεν ψάχνουν επιστημόναρους.Τους ενδιαφέρουν πρακτικοί τύποι που βγάζουν τη δουλειά χωρίς λάθη.

 

Επίσης Γερμανία παίζει τεράστιο ρόλο αν ο ασθενής είναι privat ή Kassepatient(ασθενής ταμείου).Privat είναι όσοι έχουν καθαρό εισόδημα πάνω από 4000 ευρώ το μήνα.Αυτοί πληρώνουν κατευθείαν το διευθυντή και δικαιούνται όλες οι εξετάσεις και επεμβάσεις να γίνονται από το διευθυντή(Chefarzt).Με αυτό τον τρόπο γίνονται αμέσως όλες οι εξετάσεις στους privat ενώ ο Kassenpatient παίζει και να περιμένει 3 μέρες για να του κάνει υπέρηχο ένας αρχάριος Ρουμάνος ειδικευόμενος αν έχει τύχη κιόλας.

Ετσι οι διευθυντές κονομάνε συχνά πάνω από μύριο το χρόνο,οι leitende Oberärzte πάνε στα 8-9 χιλιάρικα μηνιαίως και ο ξένος ειδικευόμενος παλεύει με τους Kassenpatienten που σου είναι βέβαια ευγνώμονες αν ξέρεις τη δουλειά και τους προωθείς γρήγορα.

Πολλά από τα διαδικαστικά που έχουν είναι για την προστασία του προσωπικού για να μπορούν να ψωλάρουν απεριόριστα χωρίς συνέπειες.Αν κάνεις τα ίδια στη μάπα τους για πλάκα εκνευρίζονται απεριόριστα.Γενικά θέλουν ο ξένος να είναι πάντα με το χαμόγελο και να κάνει το μαλάκα.Θεωρούν οτι τους χρωστάς.

Επίσης ο ένας κλέβει τον άλλον πάντα όμως με το νόμο με χαρτιά και Dokumentation.Πρέπει κάπως να μπεις στο νόημα του δυτικού σανού και της υποκρισίας δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς.Εχουν πολλά συστήματα όλα είναι προβλεπέ.

Αμα χωθείς και μάθεις πώς δουλεύει το σύστημα τους ψαρώνεις για πλάκα αυτό άλλωστε κάνουν και αυτοί πάντα με τους ξένους.Δεν είναι βέβαια αυτό που θέλουν θέλουν να νιώθουν κυρίαρχοι οτι δίνουν διαταγές.Ακόμα καοι οι νοσηλεύτριες οτι διατάζουν τους γιατρούς.Δεν εγκρίνουν τις απότομες συμπεριφορές και τους τσαμπουκάδες από γιατρούς και θέλουν να σέβεσαι τις ευαισθησίες πολλών ατόμων που στην Ελλάδα θα θεωρούνταν ΟΥΦΟ βλαμμένοι ή ψυχάκηδες.

Γενικά ο σεβασμός στην ιδιαιτερότητα,η τυπική ευγένεια η απαγόρευση βρισίματος είναι κεντρικά στη δυτική κουλτούρα.Δεν μπορείς να βρίσεις σαν άνθρωπος τον ψωλά που σε χώνει ή σου κάνει αυτό που λένε Verarschung γιατί τον προστατεύει ο νόμος.Πάντα σιωπάς.

Από εμένα έχουν μάθει βασικά ελληνικά μαλάκα,πούστη,γαμώτο κτλ δεν υπάρχουν οι λέξεις αυτές στη γερμανική γλώσσα μόνο Scheisse λένε.

Επίσης οι Γερμανοί είναι φυσιογνωμιστές.Αυτό συμβαίνει γιατί ο χαζός φαίνεται χαζός,ο πονηρός πονηρός,ο αξιόπιστος αξιόπιστος κτλ .Αποτυπώνεται στη φάτσα του και τον αναγνωρίζουν.Δεν υπάρχει η βαλκανική πονηριά του στυλ ο άλλος να φαίνεται θεόχαζος και να είναι τετραπέρατος.Κρίνουν πολύ βάσει φάτσας,ηλικίας,εμφάνισης,συμπεριφοράς και σωματομετρικών χαρακτηριστικών,βαθμού εμπειρίας,πόσο αρέσεις,πόσο καταννοητός και προβλεπέ είσαι.

Το ύψος παίζει τεράστιο ρόλο στη Γερμανία.Ολοι οι διευθυντές κλινικών είναι ψηλοί γιατί επιβάλλονται αμέσως.

Νομίζω ένας Ελληναράς απόφοιτος ελληνικής ιατρικής σχολής δεν έχει να φοβηθεί τίποτα απολύτως αφού τους ρίχνουμε σε θεωρητικές γνώσεις.Αν μάθει τη γλώσσα,τα πρακτικά και  τα διαδικαστικά θα κάνει παπάδες θα τον έχουν για φωστήρα.Ο Ελληνας είναι και σκλάβος ραγιάς από τη φύση του αυτό είναι φοβερό πλεονέκτημα στη Γερμανία.Θεωρούν οτι είναι ελεύθεροι δεν καταλαβαίνουν τη φοβερή υπεροχή του σκλάβου που στο τέλος γίνεται αφέντης.Τέλος πάντων πεδίον δόξης λαμπρόν για τολμώντες.

 

Το άλλο πλεονέκτημα του Ελληνα είναι οτι θεωρείται Ευρωπαίος,έχει κάποιο φιλότιμο και δεν είναι τόσο πουστάκος,ευαίσθητος μαλακούλης όπως ο Αραβας ή χοντροκέφαλος αδαής όπως οι Βαλκάνιοι.Εδώ ένας Αραβας ζήτησε να τον αφήνει ο διευθυντής μετά τις 12:00 κάθε Παρασκευή ελεύθερο να εκτελεί τα θρησκευτικά του καθήκοντα στο τζαμί.

Ευτυχώς ο διευθυντής δε μάσησε του είπε εδώ δεν είναι Αραβία και ο Αραβας απάντησε είμαι ευαίσθητος παραιτούμαι.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άλλο σημαντικό είναι οι χρόνοι.Π.χ. εγώ μπορώ σε 10 λεπτά να κάνω πλήρη Aufnahme(εισαγωγή) δηλαδή να πάρω το ιστορικό σωστά,να δω τα προηγούμενα ιστορικά,να κάνω κλινική εξέταση,να κάνω υπέρηχο,να δώσω οδηγίες και να υπαγορεύσω το Anamnese.

Ο συνάδελφος μπορεί να θέλει για τα ίδια μία ώρα.(χωρίς πλάκα).Αν έχεις 7 ασθενείς ταυτόχρονα σημαίνει οτι σε μία ώρα τους έχεις ξεμπερδέψει ενώ ο άλλος έχει όλο το οχτάωρο δεσμευμένο ιδρώνει.Τι σημαίνει αυτό?

Οτι εσύ θα δουλεύεις μία ώρα και μετά εφτά ώρες θα τα ξύνεις? Οχι ακριβώς.Είναι αυτό που λέμε περίπλοκο σύστημα.

Δηλαδή λαμβάνουν υπόψιν φύλο,φυλή,ηλικία,εμπειρία,ψυχολογία,σωματική αντοχή και ένα σωρό άλλες παραμέτρους και μετά μέσα από ένα αυστηρό σύστημα υπολογισμών αναθέτουν στον καθένα το μέγιστο που μπορεί με τα ίδια λεφτά.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 hours ago, Bratwurst2 said:

Το άλλο σημαντικό είναι οι χρόνοι.Π.χ. εγώ μπορώ σε 10 λεπτά να κάνω πλήρη Aufnahme(εισαγωγή) δηλαδή να πάρω το ιστορικό σωστά,να δω τα προηγούμενα ιστορικά,να κάνω κλινική εξέταση,να κάνω υπέρηχο,να δώσω οδηγίες και να υπαγορεύσω το Anamnese.

Ο συνάδελφος μπορεί να θέλει για τα ίδια μία ώρα.(χωρίς πλάκα).Αν έχεις 7 ασθενείς ταυτόχρονα σημαίνει οτι σε μία ώρα τους έχεις ξεμπερδέψει ενώ ο άλλος έχει όλο το οχτάωρο δεσμευμένο ιδρώνει.Τι σημαίνει αυτό?

Οτι εσύ θα δουλεύεις μία ώρα και μετά εφτά ώρες θα τα ξύνεις?Οχι ακριβώς.Γιατί εδώ μπαίνει ο σοσιαλισμός.Είναι αυτό που λέμε περίπλοκο σύστημα.

Δηλαδή λαμβάνουν υπόψιν φύλο,φυλή,ηλικία,εμπειρία,ψυχολογία,σωματική αντοχή και ένα σωρό άλλες παραμέτρους και μετά μέσα από ένα αυστηρό σύστημα υπολογισμών αναθέτουν στον καθένα το μέγιστο που μπορεί με τα ίδια λεφτά.

Αν διαφωνείς με το σοσιαλισμό θέλεις να τους χέσεις.Η να ανατρέψεις το σύστημα.Αυτό είναι το ευρωπαικό κοινωνικό κράτος.

 

Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα. Αν σε δουνε ότι τραβας θα σε φορτώσει ο διευθυντής οσο περισσότερο μπορεί. Εκεί διαλεγεις αν θα τα δώσεις όλα ή θα εφαρμοσεις την κλασικη Δ.Υ. νοοτροπία, κανω τον χαζο. Ειναι θεμα χαρακτήρα και κυριως συνειδησης για το ποιον και γιατι δουλευεις. Προσωπικα θεωρώ σημαντικό να αναγνωρίζεται τουλάχιστον, δίνοντας σου εστω feedback για να μην νιώθεις χαμάλης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/23/2016 at 9:46 PM, louis c.k said:

Ομολογώ ότι δεν το πολυκαταλαβα αυτό με τα σωματομετρικα..... Δλδ σε άλλους δίνουν 5 ασθενείς και σε άλλους μπορεί 50;;;  

Ναι,στο περίπου.Εμένα ας πούμε μια φορά μου είχαν δώσει επείγοντα,την υπομονάδα,ένα ολόκληρο Station και ένα άλλο μισό μαζί.Μιλάμε για απίστευτο όγκο δουλειάς.Τα πιο πολλά τα έκανα στο διάδρομο αφού δεν προλάβαινα να δω τους ασθενείς.Είχα μία ώρα μόνο για 10 ασθενείς στο ένα Station ας πούμε και μετά έτρεχα στα επείγοντα.Μερικές φορές γίνεσαι Βέγγος.

Αμα είσαι Ελληναράς δε σε ενοχλεί ιδιαίτερα η δουλειά του ποδαριού ή να είσαι διαδρομιστής.Αντίθετα πολλές νοσηλεύτριες στη Γερμανία βαριούνται να κουνηθούν πέντε μέτρα παχαίνουν κώλο από το καθησιό.Για αυτό χρησιμοποιούν το Delegation(ανάθεση καθήκοντος σε άλλους) και χώνουν τις καινούργιες και τις Schülerinnen.Γενικά Γερμανία παίζει χωσέ ολέ δε θεωρούνε κακό να σε χώνουν αν δε διαμαρτύρεσαι.

Παίζει να είσαι ο μόνος που δουλεύει και άλλα 10 άτομα απλά να κοιτάζουνε ακίνητοι και να κάνουν παρατηρήσεις.Καμιά φορά λέω για πλάκα στα ελληνικά:Θέλω να βλέπω κίνηση.Ακόμα καθιστός είσαι παπάρα?Πιπέρι στον κώλο.(Du sitzt dich noch Arschloch?Pfeffer im Arsch.).Εννοείται αν τα πεις αυτά σε Γερμανό που ψωλάρει έχεις φύγει σούμπιτος αφού όλα τα παράπονα είναι φορμάλ υπάρχει διαδικασία για όλα.

Γενικά σαν Ελληναράς έχεις την τάση να περιφρονείς τα ωράρια π.χ.μπορεί να κάτσεις 2-3 ώρες παραπάνω,να φτύνεις το Dokumentation και να παρακάμπτεις τις διαδικασίες.Με τον καιρό όμως καταλαβαίνεις οτι αυτά είναι που σου κατοχυρώνουν κάπως τα δικαιώματα για αυτό και οι Γερμανοί είναι φανατικοί με το Dokumentation,τους νόμους και τις διαδικασίες μέχρι βλακείας δηλαδή.Παίζει ρόλο βέβαια και η δυτική υποκρισία βέβαια η άλλη μπορεί να ρωτάει τον ασθενή που σφαδάζει από τους πόνους αν έχει Patienten Verfügung για να είναι σωστά τα χαρτιά και να είναι καλυμμένη δεν την ενδιαφέρει αν πεθάνει αφού η ευθύνη πέφτει στο γιατρό.

Γενικά αυτό που μετράει πάντα είναι ποιος έχει την ευθύνη(Zuständigkeit).Αυτό το ξέρουν όλοι.Για αυτό πρέπει να κάνεις και να ντοκουμεντάρεις πάντα τα προβλεπόμενα οπότε αν γίνει στραβή να μην έχουν πάτημα να σε κατηγορήσουν.Γιατί το περιστατικό που θα πάει στραβά θα το έχουν δει 5 γιατροί τουλάχιστον το φταίξιμο δε θα πέσει στον πρώτο ή στο δεύτερο αλλά στο μαύρο πρόβατο γιατί οι Γερμανοί σχετίζουν τα λάθη με φυσικές τάσεις και ιδιότητες του χαρακτήρα.Αν σε συμπαθούν θα θάψουν όλα τα λάθη σου αν δε σε συμπαθούν θα πουν μούσια για λάθη που έκανες χωρίς να έχουν γίνει.

Τα πιο πολλά λάθη γίνονται στην παράδοση(Übergabe).Παίζει ένας Γερμανός π.χ. να σου παραδόσει περιστατικά τελείως σκατά και να τρέχεις σαν τρελλός για να βάλεις τις σωστές διαγνώσεις.Αν αντίθετα κάνεις εσύ ημιτελή παράδοση στο Γερμανό αρνείται να παραλάβει τους ασθενείς ή σου λέει να τους φέρεις όλους εις πέρας πριν τους αναλάβει.Προσωπικά επειδή ξέρω τι παπάρες και απατεώνες είναι όλοι αποφεύγω να κάνω παράδοση και φτάνω όλα τα περιστατικά εις πέρας.Αν μάθεις λίγο τους Δυτικούς ξέρεις πάντα τι σκέφτονται πάντα πρέπει να αναζητάς το κίνητρο γιατί λέει τώρα αυτό που λέει ποιο είναι το κίνητρό του?Πολλές φορές μπορεί ας πούμε να σου παρουσιάσουν κάτι σαν επείγον γιατί οι νοσηλεύτριες θέλουν να κάνουν γρήγορα διάλλειμμα ή να φάνε.Αυτά πρέπει να τα ξέρεις.

Είναι γενικά ένα σύνηθες λάθος των Δυτικών να νομίζουν οτι μπορούν να πιάσουν τόσο εύκολα κώτσους τους Βαλκάνιους.

Μας εξαγοράζουν βέβαια τώρα αντιπροσωπεύουμε την ισχύ της γερμανικής οικονομίας.Τα ταμεία έχουν τόσο τεράστιο πλεόνασμα που όλοι το λιμπίζονται.

Αν είσαι καλός και σε βλέπουν σαν εργαλείο,άτομο που μπορεί να καλύψει πολλές θέσεις,τρύπες,άτομο για όλες τις δουλειές σου κάνουν πρόταση να μπεις στο κλαμπ.Σίγουρα αρκετοί τα καταφέρνουνε άλλοι ζορίζονται και γυρνάνε Ελλάδα.

Γενικά Γερμανία είναι βασικό κάπως να καλμάρεις τα νεύρα σου.Σου έρχεται να δείρεις τόσο κόσμο είναι απίστευτο.Για αυτό λέω στις νοσηλεύτριες να μη μου μιλάνε για τη δουλειά γιατί γίνομαι πυρ και μανία όταν θυμάμαι τα περιστατικά και τι έκαναν τα άτομα.(ακτινολόγοι,ψυχίατροι,επιμελητές,συνάδελφοι κτλ).

Γενικά πρέπει συνέχεια να στροφάρεις π.χ. πολλές διαγνώσεις και θεραπείες από Hausarzt,Notarzt είναι τελείως λάθος απλά οι τύποι είναι ψαρωμένοι.Το ίδιο και πολλές πληροφορίες από το νοσηλευτικό είναι ράδιο αρβύλα γιατί βαριούνται να σκεφτούν ή να δούνε τα χαρτιά.Για αυτό πρέπει να τα ξανατσεκάρεις όλα(überprüfen) να μην έχεις καμία εμπιστοσύνη.Πρέπει πάντα να βλέπεις τα ονόματα ποιος είναι ο Hausazt,ο Notarzt κτλ και να ζυγίζεις πόσο αξιόπιστος είναι πόσο ψάρακλας,πόσο άσχετος πόσο καινούργιος κτλ.Γενικά πρέπει κάπως να τους κόβεις όλους οι Γερμανοί το αποκαλούν αυτό kritisches Denken.

Επίσης πρέπει να ξέρεις να τους πιέζεις(Druck),να τους ψαρώνεις κτλ απλά πρέπει να το κάνεις με το δυτικό τρόπο με το γάντι δηλαδή με ευγένεια.Πόσο καλά το κάνεις(verkaufen) πόσο καλά πουλάς το σανό σου δηλαδή είναι κάτι που το βλέπουν οι δικοί σου και το εκτιμούν.Γενικά είναι περίπλοκο σύστημα βαριέμαι να τα περιγράψω όλα.Αυτοί θέλουν να βουτήξεις στο νερό και να δουν πώς κολυμπάς.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 hours ago, Bratwurst2 said:

Ναι,στο περίπου.Εμένα ας πούμε μια φορά μου είχαν δώσει επείγοντα,την υπομονάδα,ένα ολόκληρο Station και ένα άλλο μισό μαζί.Μιλάμε για απίστευτο όγκο δουλειάς.Τα πιο πολλά τα έκανα στο διάδρομο αφού δεν προλάβαινα να δω τους ασθενείς.Είχα μία ώρα μόνο για 10 ασθενείς στο ένα Station ας πούμε και μετά έτρεχα στα επείγοντα.Μερικές φορές γίνεσαι Βέγγος.

Αμα είσαι Ελληναράς δε σε ενοχλεί ιδιαίτερα η δουλειά του ποδαριού ή να είσαι διαδρομιστής.Αντίθετα πολλές νοσηλεύτριες στη Γερμανία βαριούνται να κουνηθούν πέντε μέτρα παχαίνουν κώλο από το καθησιό.Για αυτό χρησιμοποιούν το Delegation(ανάθεση καθήκοντος σε άλλους) και χώνουν τις καινούργιες και τις Schülerinnen.Γενικά Γερμανία παίζει χωσέ ολέ δε θεωρούνε κακό να σε χώνουν αν δε διαμαρτύρεσαι.

Παίζει να είσαι ο μόνος που δουλεύει και άλλα 10 άτομα απλά να κοιτάζουνε ακίνητοι και να κάνουν παρατηρήσεις.Καμιά φορά λέω για πλάκα στα ελληνικά:Θέλω να βλέπω κίνηση.Ακόμα καθιστός είσαι παπάρα?Πιπέρι στον κώλο.(Du sitzt dich noch Arschloch?Pfeffer im Arsch.).Εννοείται αν τα πεις αυτά σε Γερμανό που ψωλάρει έχεις φύγει σούμπιτος αφού όλα τα παράπονα είναι φορμάλ υπάρχει διαδικασία για όλα.

Γενικά σαν Ελληναράς έχεις την τάση να περιφρονείς τα ωράρια π.χ.μπορεί να κάτσεις 2-3 ώρες παραπάνω,να φτύνεις το Dokumentation και να παρακάμπτεις τις διαδικασίες.Με τον καιρό όμως καταλαβαίνεις οτι αυτά είναι που σου κατοχυρώνουν κάπως τα δικαιώματα για αυτό και οι Γερμανοί είναι φανατικοί με το Dokumentation,τους νόμους και τις διαδικασίες μέχρι βλακείας δηλαδή.Παίζει ρόλο βέβαια και η δυτική υποκρισία βέβαια η άλλη μπορεί να ρωτάει τον ασθενή που σφαδάζει από τους πόνους αν έχει Patienten Verfügung για να είναι σωστά τα χαρτιά και να είναι καλυμμένη δεν την ενδιαφέρει αν πεθάνει αφού η ευθύνη πέφτει στο γιατρό.

Γενικά αυτό που μετράει πάντα είναι ποιος έχει την ευθύνη(Zuständigkeit).Αυτό το ξέρουν όλοι.Για αυτό πρέπει να κάνεις και να ντοκουμεντάρεις πάντα τα προβλεπόμενα οπότε αν γίνει στραβή να μην έχουν πάτημα να σε κατηγορήσουν.Γιατί το περιστατικό που θα πάει στραβά θα το έχουν δει 5 γιατροί τουλάχιστον το φταίξιμο δε θα πέσει στον πρώτο ή στο δεύτερο αλλά στο μαύρο πρόβατο γιατί οι Γερμανοί σχετίζουν τα λάθη με φυσικές τάσεις και ιδιότητες του χαρακτήρα.Αν σε συμπαθούν θα θάψουν όλα τα λάθη σου αν δε σε συμπαθούν θα πουν μούσια για λάθη που έκανες χωρίς να έχουν γίνει.

Τα πιο πολλά λάθη γίνονται στην παράδοση(Übergabe).Παίζει ένας Γερμανός π.χ. να σου παραδόσει περιστατικά τελείως σκατά και να τρέχεις σαν τρελλός για να βάλεις τις σωστές διαγνώσεις.Αν αντίθετα κάνεις εσύ ημιτελή παράδοση στο Γερμανό αρνείται να παραλάβει τους ασθενείς ή σου λέει να τους φέρεις όλους εις πέρας πριν τους αναλάβει.Προσωπικά επειδή ξέρω τι παπάρες και απατεώνες είναι όλοι αποφεύγω να κάνω παράδοση και φτάνω όλα τα περιστατικά εις πέρας.Αν μάθεις λίγο τους Δυτικούς ξέρεις πάντα τι σκέφτονται πάντα πρέπει να αναζητάς το κίνητρο γιατί λέει τώρα αυτό που λέει ποιο είναι το κίνητρό του?Πολλές φορές μπορεί ας πούμε να σου παρουσιάσουν κάτι σαν επείγον γιατί οι νοσηλεύτριες θέλουν να κάνουν γρήγορα διάλλειμμα ή να φάνε.Αυτά πρέπει να τα ξέρεις.

Είναι γενικά ένα σύνηθες λάθος των Δυτικών να νομίζουν οτι μπορούν να πιάσουν τόσο εύκολα κώτσους τους Βαλκάνιους.

Μας εξαγοράζουν βέβαια τώρα αντιπροσωπεύουμε την ισχύ της γερμανικής οικονομίας.Τα ταμεία έχουν τόσο τεράστιο πλεόνασμα που όλοι το λιμπίζονται.

Αν είσαι καλός και σε βλέπουν σαν εργαλείο,άτομο που μπορεί να καλύψει πολλές θέσεις,τρύπες,άτομο για όλες τις δουλειές σου κάνουν πρόταση να μπεις στο κλαμπ.Σίγουρα αρκετοί τα καταφέρνουνε άλλοι ζορίζονται και γυρνάνε Ελλάδα.

Γενικά Γερμανία είναι βασικό κάπως να καλμάρεις τα νεύρα σου.Σου έρχεται να δείρεις τόσο κόσμο είναι απίστευτο.Για αυτό λέω στις νοσηλεύτριες να μη μου μιλάνε για τη δουλειά γιατί γίνομαι πυρ και μανία όταν θυμάμαι τα περιστατικά και τι έκαναν τα άτομα.(ακτινολόγοι,ψυχίατροι,επιμελητές,συνάδελφοι κτλ).

Γενικά πρέπει συνέχεια να στροφάρεις π.χ. πολλές διαγνώσεις και θεραπείες από Hausarzt,Notarzt είναι τελείως λάθος απλά οι τύποι είναι ψαρωμένοι.Το ίδιο και πολλές πληροφορίες από το νοσηλευτικό είναι ράδιο αρβύλα γιατί βαριούνται να σκεφτούν ή να δούνε τα χαρτιά.Για αυτό πρέπει να τα ξανατσεκάρεις όλα(überprüfen) να μην έχεις καμία εμπιστοσύνη.Πρέπει πάντα να βλέπεις τα ονόματα ποιος είναι ο Hausazt,ο Notarzt κτλ και να ζυγίζεις πόσο αξιόπιστος είναι πόσο ψάρακλας,πόσο άσχετος πόσο καινούργιος κτλ.Γενικά πρέπει κάπως να τους κόβεις όλους οι Γερμανοί το αποκαλούν αυτό kritisches Denken.

Επίσης πρέπει να ξέρεις να τους πιέζεις(Druck),να τους ψαρώνεις κτλ απλά πρέπει να το κάνεις με το δυτικό τρόπο με το γάντι δηλαδή με ευγένεια.Πόσο καλά το κάνεις(verkaufen) πόσο καλά πουλάς το σανό σου δηλαδή είναι κάτι που το βλέπουν οι δικοί σου και το εκτιμούν.Γενικά είναι περίπλοκο σύστημα βαριέμαι να τα περιγράψω όλα.Αυτοί θέλουν να βουτήξεις στο νερό και να δουν πώς κολυμπάς.

Αγαπητέ Bratwurst σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για την ειλικρίνεια που δείχνεις καθώς καταθέτεις τις απόψεις και τις εμπειρίες σου!!!! Τέτοια άτομα σαν εσένα έπρεπε να νουθετούν κόσμο μέσα στο νήμα. Ούτε υπεραισιόδοξες φανφάρες, ούτε μόνο στάξιμο χολής. Ανέκαθεν πίστευα ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση και ανάλογα το τι δίνεις, ανάλογα αυτό παίρνεις!!! Συνεπώς έχω την εντύπωση ότι αν εσύ "στάζεις" την φανέλα σου και έχεις ένα επαρκές επίπεδο γνώσεων (ιατρικών, και γερμανικών) μπορείς να επιβιώσεις στο σύστημα τους. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η προτεσταντική ηθική των Γερμανών ορίζει την δικαιοσύνη στη δουλειά: όσο περισσότερο δουλέψεις, αναλογικά θα λάβεις περισσότερα ως αντάλλαγμα. Στην πράξη αυτό δεν ξέρω πως το ερμηνεύει ένας Έλληνας, γιατρός που είναι εκεί ως gastarzt!!! Οι ψωλάδες που λες υπήρχαν και θα υπάρχουν, και εφόσον εσύ και ο κάθε συνάδελφος από Ελλάδα είμαστε ξένοι, είναι λογικό ότι θα υπάρχει κάποια καχυποψία ή εκμετάλλευση. Προσοχή, δεν το θεωρώ λογικό ή αναγκαίο κακό αυτό, αλλά σκεπτόμενος πως θα αντιμετώπιζε ο μέσος ΝεοΕλληναράς - κωλόβυσμα -  ιατρός σε θέση επιμελητή έναν αξιόλογο Σύριο γιατρό στον Ευαγγελισμό, θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερα στην Γερμανία. Το σημαντικό είναι εξισορροπήσεις μεταξύ χαμαλοδουλειάς και τρεξίματος: ούτε να είσαι ο λουφαδόρος γιατί στην πρώτη στραβή θα σε πετάξουν έξω, ούτε να να τρέχεις σαν τον μαλάκα λόγω ιδεοψυχαναγκασμού. Κρατώ αυτό που λες ότι άπαξ και μάθεις το σύστημα τους μπορείς να τους τρολάρεις απίστευτα όταν γίνεις πάλιουρας. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το φυσιογνωμικό που ανέφερες. Κοινώς, κοιτάνε τι εικόνα περνάς προς τα έξω. Αυτό είναι κάτι εντελώς άγνωστο για μένα. Δηλαδή ένας μεσαίου αναστήματος (1,70-1,75), με μερικά κιλάκια, λευκή επιδερμίδα αλλά κλασσικό μαύρο ελληνικό μαλλί θεωρείται λιγότερο επαρκής να "τρέξει" από τον Γερμανό ξανθό φλώρο; :P Διαβάζουν και τα χαρ/κά του προσώπου σου για να δουν αν είσαι έξυπνος/στόκος κλπ; Δεν είναι ολίγον στερεοτυπικό αυτό, αν όχι ρατσιστικό; Ή μήπως αναφέρεσαι ως εικόνα το αν τρέχεις ή αν φαίνεσαι ότι λουφάρεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 hours ago, louis c.k said:

Αγαπητέ Bratwurst σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για την ειλικρίνεια που δείχνεις καθώς καταθέτεις τις απόψεις και τις εμπειρίες σου!!!! Τέτοια άτομα σαν εσένα έπρεπε να νουθετούν κόσμο μέσα στο νήμα. Ούτε υπεραισιόδοξες φανφάρες, ούτε μόνο στάξιμο χολής. Ανέκαθεν πίστευα ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση και ανάλογα το τι δίνεις, ανάλογα αυτό παίρνεις!!! Συνεπώς έχω την εντύπωση ότι αν εσύ "στάζεις" την φανέλα σου και έχεις ένα επαρκές επίπεδο γνώσεων (ιατρικών, και γερμανικών) μπορείς να επιβιώσεις στο σύστημα τους. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η προτεσταντική ηθική των Γερμανών ορίζει την δικαιοσύνη στη δουλειά: όσο περισσότερο δουλέψεις, αναλογικά θα λάβεις περισσότερα ως αντάλλαγμα. Στην πράξη αυτό δεν ξέρω πως το ερμηνεύει ένας Έλληνας, γιατρός που είναι εκεί ως gastarzt!!! Οι ψωλάδες που λες υπήρχαν και θα υπάρχουν, και εφόσον εσύ και ο κάθε συνάδελφος από Ελλάδα είμαστε ξένοι, είναι λογικό ότι θα υπάρχει κάποια καχυποψία ή εκμετάλλευση. Προσοχή, δεν το θεωρώ λογικό ή αναγκαίο κακό αυτό, αλλά σκεπτόμενος πως θα αντιμετώπιζε ο μέσος ΝεοΕλληναράς - κωλόβυσμα -  ιατρός σε θέση επιμελητή έναν αξιόλογο Σύριο γιατρό στον Ευαγγελισμό, θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερα στην Γερμανία. Το σημαντικό είναι εξισορροπήσεις μεταξύ χαμαλοδουλειάς και τρεξίματος: ούτε να είσαι ο λουφαδόρος γιατί στην πρώτη στραβή θα σε πετάξουν έξω, ούτε να να τρέχεις σαν τον μαλάκα λόγω ιδεοψυχαναγκασμού. Κρατώ αυτό που λες ότι άπαξ και μάθεις το σύστημα τους μπορείς να τους τρολάρεις απίστευτα όταν γίνεις πάλιουρας. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το φυσιογνωμικό που ανέφερες. Κοινώς, κοιτάνε τι εικόνα περνάς προς τα έξω. Αυτό είναι κάτι εντελώς άγνωστο για μένα. Δηλαδή ένας μεσαίου αναστήματος (1,70-1,75), με μερικά κιλάκια, λευκή επιδερμίδα αλλά κλασσικό μαύρο ελληνικό μαλλί θεωρείται λιγότερο επαρκής να "τρέξει" από τον Γερμανό ξανθό φλώρο; :P Διαβάζουν και τα χαρ/κά του προσώπου σου για να δουν αν είσαι έξυπνος/στόκος κλπ; Δεν είναι ολίγον στερεοτυπικό αυτό, αν όχι ρατσιστικό; Ή μήπως αναφέρεσαι ως εικόνα το αν τρέχεις ή αν φαίνεσαι ότι λουφάρεις;

Το σωστό look σε βάζει αμέσως στο παιχνίδι.Αν έχεις βαλκανόφατσα γενικώς γίνεσαι αμέσως αποδεκτός.Παίζει ρόλο ο τρόπος που κινείσαι,πώς περιποιείσαι τον εαυτό σου κτλ.Θέλουν όσο πιο καθαρό λουκ γίνεται που το τέλειο είναι ο Αρειος βέβαια.Απλά σα μη Αρειος εμφανισιακά και γλωσσικά δεν πείθεις τον ασθενή οπότε χρειάζεσαι έξτρα γούστα.Δηλαδή σκέφτεται ο ασθενής ωχ σε μαλάκα,άσχετο ξένο έπεσα οπότε πρέπει να τα πεις σωστά για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του.

Παίζει μεγάλο ρόλο η συμπεριφορά η ευγένεια κτλ.Εδώ υπάρχει ένα θέμα με τις γυναίκες.Είναι όλες άβυζες και άκωλες με βαθιές φωνές,καθόλου μέικ απ,κοντά μαλλιά και αυστηρό ύφος και δυσκολεύομαι να τις δω σα γυναίκες.Αυτό είναι ένα μειονέκτημα γιατί παρά το φεμινισμό θέλουν το φλερτ κτλ.

Αλλο πρόβλημα είναι το γερμανικό χιούμορ που για εμάς δεν είναι καν χιούμορ.Απλά κάνουν διαπιστώσεις για τη ζωή.

Αμα κάνεις χαβαλέ στη Γερμανία ο ένας στους πέντε θα ξεσκιστεί στα γέλια οι άλλοι θα μείνουν σοβαροί.Ο χαβαλές αρέσει στους Βαλκάνιους(Ρουμάνους,Βούλγαρους,Σέρβους) και στους Σλάβους(Τσέχους,Ρώσους κτλ).Στη Γερμανία  και στα διαλείμματα μιλάνε συνέχεια για τη δουλειά ή για το τι έφαγαν και ήπιαν.

Δε χρειάζεται να είσαι ιδιαίτερα έξυπνος.Αν κάτσεις πάνω από δύο χρόνια εδώ θα τα μάθεις όλα πρακτικά και διαδικαστικά,γερμανικά πώς να μιλάς στους ασθενείς δια χρησικτησίας.

Δεν τους αρέσει ο τύπος μάγκα θέλουν πιο κομφορμιστές.Οι Τούρκοι δυσκολεύονται γενικά να προσαρμοστούν γιατί θεωρούν οτι είναι ανώτεροι ενώ είναι για τα μπάζα και απροσάρμοστοι.Για αυτό και δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου Τούρκοι γιατροί.

Οι Αραβες είναι υπερσυντηρητικοί δεν πίνουν καθόλου και αυτό ενοχλεί πολύ τους Δυτικούς.Θεωρούν οτι ο φυσιολογικός άνθρωπος πρέπει να πίνει είναι βασικό μέσο ψυχαγωγίας και κοινωνικοποίησης.

Σαν Ελληναράς είσαι ανώτερος σε όλα τα επίπεδα το βασικό μας πρόβλημα είναι το ταπεραμέντο οτι αρπαζόμαστε εύκολα.Οι Γερμανοί ξέρουν έναν άλλο τύπο Ελληνα πολύ συμβατικό και βολικό από τα χωριά και δεν έχουν συνηθίσει ακόμα το νέο τύπο Ελληνα άρχοντα μετανάστη(συχνά πιο πλούσιο και μορφωμένο από αυτούς).

Επίσης δεν είμαστε Gastarzt.Gastarzt είναι οι υπότροφοι που δεν έχουν γνώση γερμανικών και τους πληρώνει το ελληνικό κράτος υποτροφία για να εκπαιδευτούν.Εμείς είμαστε στελέχη.Εγώ παίρνω αποφάσεις ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει είμαι υπεύθυνος στην εφημερία για 150 ασθενείς,τα επείγοντα και συχνά την εντατική.

Πρέπει να αποφασίζεις τέλος.Αλλιώς σε κοροιδεύουν όλοι.(σε αποκαλούν Putzfrau οτι είσαι καθαρίστρια και όχι αληθινός γιατρός).Πρέπει να παίρνεις ευθύνες.Εκτός αν ο ασθενής είναι privat οπότε ενημερώνεται ο επιμελητής.

Αν ο άλλος δεν κάνει τη δουλειά του χρησιμοποιείς ένα συνδυασμό απειλών για να τον υποτάξεις.Οι πιο πολλοί είναι φοβιτσιάρηδες και χεσμένοι έτσι κι αλλιώς.

Επίσης για να κάνεις καλή εντύπωση εκτός του οτι πρέπει να έχεις καλή επικοινωνία να κινείσαι γρήγορα,να εμπνέεις σεβασμό και να τους ψαρώνεις πρέπει να είσαι καλός στα πρακτικά.Αυτό σημαίνει να έχεις σταθερά χέρια να βάζεις φλέβα κεντρική γραμμή κτλ με τη μία.Χωρίς σταθερό χέρι και καλή όραση δύσκολα τα πράγματα πάτε οφθαλμίατρο για γυαλιά ή ξεκινήστε ναρκωτικά για σταθερό χέρι.Αλλιώς απόλυτο ρεζίλι ο Γερμανός τα πουνκτάρει όλα(φλέβες,κεντρικές,Σέλντονα,ασκιτικό,πλευριτικό) συχνά από φοιτητής αν θεωρηθεί καλός και τον αφήσουν στο PJ  και στο Formulatur οπότε σου ρίχνει στα αυτιά πριν τα αποδυτήρια.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μια ερωτήση για τον Λουκανικο2:

Τι αντιβιώσεις δίνουν στη Γερμανία σε βηματοδότες, περιεμφυτευτικα και μετά την εμφύτευση;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, suomi said:

Εγώ έχω δυο ερωτήσεις για τον Λουκανικο2:

Ι) Τι αντιβιώσεις δίνουν στη Γερμανία σε βηματοδότες, περιεμφυτευτικα και μετά την εμφύτευση;

 

Δίνουν ένα σκεύασμα που λέγεται Gramaxin και είναι κεφαζολίνη μια κεφαλοσπορίνη δεύτερης γενιάς.Πολλές φορές ξεχνάω πώς το λένε γιατί το χρησιμοποιούμε μόνο σε αυτή την περίπτωση.

 

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/23/2016 at 0:38 PM, mariadm said:

Αγαπητέ luis,

ο συνάδελφος Bratwurst έχει δίκιο σε όσα σου λέει, να τον ακούσεις.

Όσον αφορά τις χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία,χωρίς καμία χειρουργική εμπειρία από Ελλάδα αυτήν την στιγμή είναι δύσκολο να βρεις μια θέση όπου δε θα κάνεις ό,τι και στην Ελλάδα,δλδ μόνο λάντζα,εφημερίες και τον 2ο ή 3ο βοηθό σε επεμβάσεις.Τα τελευταία 2 χρόνια έχουν κατακλύσει τις χειρουργικές ειδικότητες στη χώρα γιατροί από τον αραβικό κόσμο (κυρίως Συρία) με εμπειρία πάνω στη δουλειά από τη χώρα τους και προτιμούν αυτούς αντί έναν αρχάριο Ευρωπαίο γιατρό.Στην Ελλάδα ισχύουν αυτά που λες όντως,αλλά υπάρχουν ακόμη κάποια μικρά νοσοκομεία που σε εκπαιδεύουν στα βασικά έστω και για ένα χρόνο και σου δίνουν μικρά χειρουργεία (πχ Νάουσα, Έδεσσα,Χανιά).Αν έρθεις με μικρή χειρουργική εμπειρία και όντας ικανός να εφημερέψεις άμεσα όπως τους καίει περισσότερο τότε σίγουρα θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες για μια καλή θέση.Προσωπικά δε κάνω χειρουργική ειδικότητα,αλλά έχω πολλούς γνωστούς σε γυναικολογία,χειρουργική,ουρολογία που την έχουν πατήσει και δεν έχουν πάρει πχ καισαρική ή μικρό λαπαροσκοπικό χειρουργείο ούτε στο 2ο έτος.Η κατάσταση εδώ έχει αλλάξει σίγουρα,τα standards έχουν πέσει και δε τους νοιάζει καθώς έρχονται όλο και περισσότεροι αλλοδαποί γιατροί που ψάχνουν δουλειά και είναι πρόθυμοι να κάνουν τα πάντα αδιαμαρτύρητα.

Σε θεωρούν καλό αν ξέρεις καλά τη γλώσσα και το σύστημα,αν έχεις κάποια εμπειρία και δε πρέπει να στα μάθουν όλα από την αρχή (ακόμα και αυτά που είναι υποχρεωμένοι πχ υπερήχους,κεντρικές φλεβικές γραμμές,επεμβατικές ιατρικές πράξεις).Γενικώς σε θέλουν έτοιμο για την παραγωγή,είναι σε πολλά νοσοκομεία unterbesetzt επειδή έφυγαν πολλοί,έχουν αναρρωτικές ή άδειες εγκυμοσύνης ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ να σε εκπαιδεύσουν.

ΤΟ ΠΙΟ ELIGIBLE από όλα είναι το να είσαι Γερμανός ή ξανθός/ανοιχτόχρωμος ή να σπούδασες στη Γερμανία.Ό,τι πτυχία, γλώσσες,δεξιότητες,συστατικές κι αν έχεις αν δε σε γνωρίζουν προσωπικά δεν μετράνε πουθενά.Καλό είναι να τα ξέρεις αυτά και να έρθεις προετοιμασμένος εδώ. Εγώ πριν δύο χρόνια που ρώτησα πριν έρθω δυστυχώς κανείς δε μου άνοιξε τα μάτια.

Πολύ μεγάλο ρόλο επίσης παίζει η τύχη.Κάποιοι υπήρξαν τυχεροί κι έπεσαν σε καλό περιβάλλον στην αρχή και έμαθαν αρκετά.Φυσικά είναι η μειοψηφία.

Το μότο τους εδώ είναι learning by doing στην ειδικότητα.Πολύ συχνά σε απορίες μου,έχω λάβει την απάντηση google it, εσύ είσαι ο γιατρός εσύ πρέπει να αποφασίσεις ακόμα και στον 1ο μήνα της εκπαίδευσης.Οι επιμελητές σου δεν είναι πρακτικά υποχρεωμένοι να σε εκπαιδεύσουν και δεν θα υποστούν καμία κύρωση αν δε το κάνουν.Υπάρχουν και καλοί φυσικά.Όσο πιο πολλά ξέρεις ερχόμενος εδώ και μπορείς να δουλέψεις selbstständig τόσο καλύτερες οι πιθανότητες σου.

Ετσι ακριβώς.Εμένα μου τυχαίνει να κάνω μια ερώτηση και να μου απαντάει ο επιμελητής σου επιστρέφω την ερώτηση.Τον ρωτάς ξανά και σου απαντάει σε ρωτάω το ίδιο.Γιατί μυρίζεται οτι πας να του περάσεις την ευθύνη για να καλύψεις τον κώλο σου.

Δηλαδή χωρίζουν τις ερωτήσεις ανάλογα με το άτομό σου:

1.Πάει να μου περάσει την ευθύνη για να με βγάλει μπροστά

2.Πάει να με κοροιδέψει γιατί ξέρει την απάντηση

3.Ρωτάει ειλικρινά γιατί δεν ξέρει

Και μετά αρχίζουν δαιδαλώδεις σκέψεις και υπολογισμοί.Είναι κάπως το δυτικό μοντέλο πώς σε κόβουν.Ουσία και μορφή θεωρία και πράξη γενικά τι εντύπωση κάνεις σαν άτομο το όλον είναι σημαντικό.Μπορεί δηλαδή να φαίνεσαι βλακάκος αλλά αν είσαι συμπαθητικός ήσυχος επιβιώνεις ενώ άμα κάνεις το μάγκα σου κολλάνε κτλ.Βαριέμαι να περιγράψω τη δυτική νοοτροπία.

Γενικά για αυτούς ουσία,μορφή,διαδικασία,πράξη είναι ένα και το αυτό τα κολλάνε όλα μαζί.Αν ξέρεις το σύστημα καθαρίζεις γρήγορα χωρίς να ενδιαφέρεσαι για το ανθρώπινο περιβάλλον.Αν ξέρεις και το ανθρώπινο περιβάλλον πας πολύ μπροστά.

Για εμένα έτσι κι αλλιώς είναι όλοι μαλάκες αφού δεν είχαν ποτέ άλογο να τους κυβερνάει όπως είχαμε οι Ελληνες την εποχή του Καλλιγούλα.Από τη στιγμή που τους δυτικούς δεν τους έχει κυβερνήσει ποτέ άλογο είναι πάντα καθυστερημένοι και αυτό φαίνεται.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, Bratwurst2 said:

Το σωστό look σε βάζει αμέσως στο παιχνίδι.Αν έχεις βαλκανόφατσα γενικώς γίνεσαι αμέσως αποδεκτός.Παίζει ρόλο ο τρόπος που κινείσαι,πώς περιποιείσαι τον εαυτό σου κτλ.Θέλουν όσο πιο καθαρό λουκ γίνεται που το τέλειο είναι ο Αρειος βέβαια.

Παίζει μεγάλο ρόλο η συμπεριφορά η ευγένεια κτλ.Εδώ υπάρχει ένα θέμα με τις γυναίκες.Είναι όλες άβυζες και άκωλες με βαθιές φωνές,καθόλου μέικ απ,κοντά μαλλιά και αυστηρό ύφος και δυσκολεύομαι να τις δω σα γυναίκες.Αυτό είναι ένα μειονέκτημα γιατί παρά το φεμινισμό θέλουν το φλερτ κτλ.

Αλλο πρόβλημα είναι το γερμανικό χιούμορ που για εμάς δεν είναι καν χιούμορ.Απλά κάνουν διαπιστώσεις για τη ζωή.

Αμα κάνεις χαβαλέ στη Γερμανία ο ένας στους πέντε θα ξεσκιστεί στα γέλια οι άλλοι θα μείνουν σοβαροί.Ο χαβαλές αρέσει στους Βαλκάνιους(Ρουμάνους,Βούλγαρους,Σέρβους) και στους Σλάβους(Τσέχους,Ρώσους κτλ).Στη Γερμανία  και στα διαλείμματα μιλάνε συνέχεια για τη δουλειά ή για το τι έφαγαν και ήπιαν.

Δε χρειάζεται να είσαι ιδιαίτερα έξυπνος.Αν κάτσεις πάνω από δύο χρόνια εδώ θα τα μάθεις όλα πρακτικά και διαδικαστικά,γερμανικά πώς να μιλάς στους ασθενείς δια χρησικτησίας.

Δεν τους αρέσει ο τύπος μάγκα θέλουν πιο κομφορμιστές.Οι Τούρκοι δυσκολεύονται γενικά να προσαρμοστούν γιατί θεωρούν οτι είναι ανώτεροι ενώ είναι για τα μπάζα και απροσάρμοστοι.Για αυτό και δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου Τούρκοι γιατροί.

Οι Αραβες είναι υπερσυντηρητικοί δεν πίνουν καθόλου και αυτό ενοχλεί πολύ τους Δυτικούς.Θεωρούν οτι ο φυσιολογικός άνθρωπος πρέπει να πίνει είναι βασικό μέσο ψυχαγωγίας και κοινωνικοποίησης.

Σαν Ελληναράς είσαι ανώτερος σε όλα τα επίπεδα το βασικό μας πρόβλημα είναι το ταπεραμέντο οτι αρπαζόμαστε εύκολα.Οι Γερμανοί ξέρουν έναν άλλο τύπο Ελληνα πολύ συμβατικό και βολικό από τα χωριά και δεν έχουν συνηθίσει ακόμα το νέο τύπο Ελληνα άρχοντα μετανάστη(συχνά πιο πλούσιο και μορφωμένο από αυτούς).

 

1 hour ago, Bratwurst2 said:

Ετσι ακριβώς.Εμένα μου τυχαίνει να κάνω μια ερώτηση και να μου απαντάει ο επιμελητής σου επιστρέφω την ερώτηση.Τον ρωτάς ξανά και σου απαντάει σε ρωτάω το ίδιο.Γιατί μυρίζεται οτι πας να του περάσεις την ευθύνη για να καλύψεις τον κώλο σου.

Δηλαδή χωρίζουν τις ερωτήσεις ανάλογα με το άτομό σου:

1.Πάει να μου περάσει την ευθύνη για να με βγάλει μπροστά

2.Πάει να με κοροιδέψει γιατί ξέρει την απάντηση

3.Ρωτάει ειλικρινά γιατί δεν ξέρει

Και μετά αρχίζουν δαιδαλώδεις σκέψεις και υπολογισμοί.Είναι κάπως το δυτικό μοντέλο πώς σε κόβουν.Ουσία και μορφή θεωρία και πράξη γενικά τι εντύπωση κάνεις σαν άτομο το όλον είναι σημαντικό.Μπορεί δηλαδή να φαίνεσαι βλακάκος αλλά αν είσαι συμπαθητικός ήσυχος επιβιώνεις ενώ άμα κάνεις το μάγκα σου κολλάνε κτλ.Βαριέμαι να περιγράψω τη δυτική νοοτροπία.

Γενικά για αυτούς ουσία,μορφή,διαδικασία,πράξη είναι ένα και το αυτό τα κολλάνε όλα μαζί.Αν ξέρεις το σύστημα καθαρίζεις γρήγορα χωρίς να ενδιαφέρεσαι για το ανθρώπινο περιβάλλον.Αν ξέρεις και το ανθρώπινο περιβάλλον πας πολύ μπροστά.

Για εμένα έτσι κι αλλιώς είναι όλοι μαλάκες αφού δεν είχαν ποτέ άλογο να τους κυβερνάει όπως είχαμε οι Ελληνες την εποχή του Καλλιγούλα.Από τη στιγμή που τους δυτικούς δεν τους έχει κυβερνήσει ποτέ άλογο είναι πάντα καθυστερημένοι και αυτό φαίνεται.

Τί εννοείς με το: '' Aν ξέρεις το σύστημα καθαρίζεις γρήγορα χωρίς να ενδιαφέρεσαι για το ανθρώπινο περιβάλλον.Αν ξέρεις και το ανθρώπινο περιβάλλον πας πολύ μπροστά.'' Έχεις καμία καλή συμβουλή να δώσεις στους καινούριους?

Το πρόβλημα μου είναι ότι μέχρι να περάσουν 1-2 χρόνια και να μπορείς να στέκεσαι σχετικά στα πόδια σου σε όποια ειδικότητα, αναγκαστικά πρέπει να ανέχεσαι το bullying γερμανών κυρίως συναδέλφων,γιατί δυστυχώς είναι οι μόνοι που ίσως είναι διαθέσιμοι όταν οι επιμελητές λείπουν ή δεν απαντάνε στα τηλέφωνα.Δεν υπάρχει ούτε καν το θέμα να τους καταγγείλεις στο διευθυντή ή να αντιδράσεις με ταπεραμέντο, γιατί συνήθως είναι τα αγαπημένα του παιδιά και αυτό θα έκανε τα πράγματα χειρότερα.Όπως είπες αυτά δεν είναι της δυτικής νοοτροπίας και δεν τους αρέσει. Σίγουρα κρατάς μια απόσταση και τυπικές σχέσεις μαζί τους και προσπαθείς να περάσεις τη μέρα ή νύχτα όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Λυπάμαι πάρα πολύ που αντί να ασχολούμαστε μόνο με την δουλειά μας και τα όχι λίγα προβλήματα της έχουμε στο κεφάλι μας και όλα αυτά τα άσχετα.Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό προφανώς,αλλά πρώτον μπορείς να τα χώσεις στον συνάδελφο σου στη γλώσσα σου και δεν κινδυνεύεις να σε διώξει κανένας.

Υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό?

Δεν νομίζω ποτέ να σταματήσουμε να είμαστε γι αυτούς οι ξένοι και άρα κατώτεροι, οπότε να ελπίζουμε σε αλλαγή συμπεριφοράς.Βέβαια το γλύψιμο και το θέατρο ίσως είναι μια λύση για όσους μπορούν να το κάνουν βέβαια.Κι από την άλλη η συνύπαρξη με Έλληνες συναδέλφους στην ίδια κλινική δε σημαίνει πάντα δυστυχώς κάτι το διαφορετικό.

Δεύτερον, υπάρχει κάποια κλινική που να τηρούνται αυτά που υπάρχουν στα χαρτιά για το Einarbeitung,τα Rotation στα τμήματα,το πότε ξεκινούν οι εφημερίες και το μάξιμουν των εφημεριών που μπορείς να κάνεις ή είναι επιστημονική φαντασία?Έχω ακούσει από συναφέλφους διαφορων ειδικοτήτων τα χειρότερα αλλά και το ότι οι σχετικά καλές κλινικές παραμένουν κρυφές ώστε να μην υπάρχει ανταγωνισμός για τις θέσεις.

Πρόσφατα ένας Γερμανός Honorararzt που μπαλώνει εφημερίες  σε "σάπιες" κλινικές με την ώρα, παραδέχτηκε ότι τα στάνταρ στην εκπαίδευση πέφτουν συνεχώς και κανένας δεν ενδιαφέρεται γιατί απλά η διεύθυνση προσωπικού είναι τεχνοκράτες που όλοι κοιμούνται σπίτι τους τη νύχτα,κάνουν πάντα Pause για φαγητό και αξιολογούν μόνο αριθμούς.Όσο υπάρχουν ασθενείς και γίνονται αχρηστες επεμβάσεις/εξετάσεις που τους γεμίζουν τα ταμεία δεν υπάρχει γι αυτούς πρόβλημα. Το πρόβλημα όμως θα το έχουμε εμείς όσο προχωράμε στην ειδικότητα με τα κενά και τα λάθη που θα μας συνοδεύουν και για το "προχωρημένο" επίπεδο μας θα είναι αδικαιολόγητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αναρωτιέμαι τι ακριβώς περιμένετε σε μια χώρα της οποίας οι ίδιοι της οι γιατροί προσπαθούν να φύγουν.

Απλώς απ ΄το να τραβάς κουπί Ελλάδα είναι καλύτερα να τραβάς κουπί Γερμανία, τουλάχιστον πληρώνεσαι πολύ καλύτερα και στην ώρα σου.

Η εκπαίδευση είναι πονεμένη ιστορία, σε καμμία απ΄τις δύο χώρες δεν σου εγγυάται κάποιος ότι θα εκπαιδευτείς σωστά, αν και στις χειρουργικές ειδικότητες διατηρώ μια ελπίδα να είναι καλύτερα μόνο και μόνο λόγω έλλειψης της πελατειακής νοοτροπίας που υπάρχει στην Ελλάδα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/8/2016 at 10:32 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Το άλλο σημαντικό είναι οι χρόνοι.Π.χ. εγώ μπορώ σε 10 λεπτά να κάνω πλήρη Aufnahme(εισαγωγή) δηλαδή να πάρω το ιστορικό σωστά,να δω τα προηγούμενα ιστορικά,να κάνω κλινική εξέταση,να κάνω υπέρηχο,να δώσω οδηγίες και να υπαγορεύσω το Anamnese.

Ο συνάδελφος μπορεί να θέλει για τα ίδια μία ώρα.(χωρίς πλάκα).Αν έχεις 7 ασθενείς ταυτόχρονα σημαίνει οτι σε μία ώρα τους έχεις ξεμπερδέψει ενώ ο άλλος έχει όλο το οχτάωρο δεσμευμένο ιδρώνει.Τι σημαίνει αυτό?

Οτι εσύ θα δουλεύεις μία ώρα και μετά εφτά ώρες θα τα ξύνεις?Οχι ακριβώς.Γιατί εδώ μπαίνει ο σοσιαλισμός.Είναι αυτό που λέμε περίπλοκο σύστημα.

Δηλαδή λαμβάνουν υπόψιν φύλο,φυλή,ηλικία,εμπειρία,ψυχολογία,σωματική αντοχή και ένα σωρό άλλες παραμέτρους και μετά μέσα από ένα αυστηρό σύστημα υπολογισμών αναθέτουν στον καθένα το μέγιστο που μπορεί με τα ίδια λεφτά.

Αν διαφωνείς με το σοσιαλισμό θέλεις να τους χέσεις.Η να ανατρέψεις το σύστημα.Αυτό είναι το ευρωπαικό κοινωνικό κράτος.

Οι λεβέντες στην Ελλάδα δε μας υπολόγιζαν καν και τώρα έχουν μείνει με τους μπουχέσες γόνους να αγκομαχούν μήπως και πείσουν τους Ευρωπαίους να τους δώσουν δάνεια για να πληρώσουν τις συντάξεις των μπαμπάδων τους.Το μικρόβιο έχει πάει πολύ βαθιά.Πλέον στα πράγματα είναι οι εξτρεμιστές ο εφιάλτης τους δηλαδή.Είναι αυτό το πάρτυ ή αλλιώς η κρίση.Δεν το καταλαβαίνουν.

 

12 hours ago, Bratwurst2 said:

Ετσι ακριβώς.Εμένα μου τυχαίνει να κάνω μια ερώτηση και να μου απαντάει ο επιμελητής σου επιστρέφω την ερώτηση.Τον ρωτάς ξανά και σου απαντάει σε ρωτάω το ίδιο.Γιατί μυρίζεται οτι πας να του περάσεις την ευθύνη για να καλύψεις τον κώλο σου.

Δηλαδή χωρίζουν τις ερωτήσεις ανάλογα με το άτομό σου:

1.Πάει να μου περάσει την ευθύνη για να με βγάλει μπροστά

2.Πάει να με κοροιδέψει γιατί ξέρει την απάντηση

3.Ρωτάει ειλικρινά γιατί δεν ξέρει

Και μετά αρχίζουν δαιδαλώδεις σκέψεις και υπολογισμοί.Είναι κάπως το δυτικό μοντέλο πώς σε κόβουν.Ουσία και μορφή θεωρία και πράξη γενικά τι εντύπωση κάνεις σαν άτομο το όλον είναι σημαντικό.Μπορεί δηλαδή να φαίνεσαι βλακάκος αλλά αν είσαι συμπαθητικός ήσυχος επιβιώνεις ενώ άμα κάνεις το μάγκα σου κολλάνε κτλ.Βαριέμαι να περιγράψω τη δυτική νοοτροπία.

Γενικά για αυτούς ουσία,μορφή,διαδικασία,πράξη είναι ένα και το αυτό τα κολλάνε όλα μαζί.Αν ξέρεις το σύστημα καθαρίζεις γρήγορα χωρίς να ενδιαφέρεσαι για το ανθρώπινο περιβάλλον.Αν ξέρεις και το ανθρώπινο περιβάλλον πας πολύ μπροστά.

Για εμένα έτσι κι αλλιώς είναι όλοι μαλάκες αφού δεν είχαν ποτέ άλογο να τους κυβερνάει όπως είχαμε οι Ελληνες την εποχή του Καλλιγούλα.Από τη στιγμή που τους δυτικούς δεν τους έχει κυβερνήσει ποτέ άλογο είναι πάντα καθυστερημένοι και αυτό φαίνεται.

Απορία: όταν έλεγα να πάω για ειδικότητα στο UK μας έλεγαν όλοι κάντε ATLS, ALS ώστε να μπορείτε να εφημερευετε!!!  Πέρα από έξοδα γλώσσας, αξίζει ως απόφοιτος ιατρικής πριν έρθω Γερμανία να έχω πάρει κάποιο από τα 2; Είναι χρήσιμα στην Γερμανία στην πράξη; Ή όσοι τα έχουν ως πτυχία, τα έχουν γραμμένα μόνο στο cv τους ως προσόντα; (ξέρεις... Να γεμίσει το βιογραφικό :-P) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.