Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Οι Γερμανοί πλεον δεν έρχονται στη Σκανδιναβία όπως παλαιότερα, και οι λίγοι που έρχονται το κάνουν λόγω lifestyle. Οσο για Αγγλία-Γερμανία, αφενός η αγοραστική δύναμη είναι σαφέστατα ανώτερη στη Γερμανία, αφετέρου η Γερμανική οικονομία φαίνεται να έχει τις μελλοντικές δυνατότητες να προσφέρει υψηλούς μισθούς-κάτι που δεν είναι καθόλου σίγουρο για το NHS. Το συμπέρασμα: ο μισθός του ιατρού στη σημερινή Γερμανία (σε σχέση πάντα με την αγοραστική δύναμη που δίνει), είναι μάλλον από τους καλύτερους στον κόσμο.

Τροποποιήθηκε από suomi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλησπερα, θέλω να δώσω εξετάσεις για approbation στο hessen. όποιος έχει οτιδήποτε που μπορεί να βοηθήσει στην προετοιμασία θα μπορούσε να μου στείλει στο mail μου? venia_farf@hotmail.com επισης πρέπει οπωσδήποτε να έχεισ το C1 ή μπορείς και με το β2 να δωσεις? ευχαριστώωωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα, θέλω να δώσω εξετάσεις για approbation στο hessen. όποιος έχει οτιδήποτε που μπορεί να βοηθήσει στην προετοιμασία θα μπορούσε να μου στείλει στο mail μου? venia_farf@hotmail.com επισης πρέπει οπωσδήποτε να έχεισ το C1 ή μπορείς και με το β2 να δωσεις? ευχαριστώωωωω

http://www.rp-giessen.hessen.de/irj/RPGIE_Internet?rid=HMdI_15/RPGIE_Internet/sub/595/59509392-b3a8-b112-6684-144e9169fccd,,22222222-2222-2222-2222-222222222222.htm

Τροποποιήθηκε από Vrasidas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα κι από εμένα! Θέλω να προσθέσω σαν επιλογή σε όσους ανεβαίνουν Γερμανία ή Ελβετία για ειδικότητα και θέλουν ακόμη βελτίωση στη γλώσσα, το εξής: Όπως πολύ πιθανόν γνωρίζετε πάντα πολύ δυνατή βοήθεια για να μπεί κανείς στο κλίμα είναι να κάνει κάπου Hospitation. Ωστόσο είναι πάντα πρόβλημα το γεγονός ότι όσο περισσότερο μένει κανείς χωρίς κανονική θέση, τόσο τρέχουν τα έξοδα. Ωστόσο μπορεί κανείς να ψάξει να βρεί σε νοσοκομεία της Ελβετίας θέση Unterassistent, η οποία είναι ουσιαστικά η θέση για την τρίμηνη πρακτική που κάνουν στις σπουδές τους οι Γερμανοί και οι Ελβετοί. Τώρα θα μου πείτε και γιατί να τραβιέμαι στην Ελβετία και να μην κάνω ένα Hospitation εδώ Γερμανία. Απλά το θέμα είναι πως εκεί πληρώνεσαι......εννοείται όχι πολλά.....αλλά αρκετά για όλα τα σε λογικά πλαίσια έξοδα που μπορείς να έχεις μέσα στο μήνα σου.....και να σου μείνει κι ένα χαρτζιλίκι 200-300 φράγκα. Εκτός αυτού αποκτάς αρκετή εμπειρία εαν δεν αισθάνεσαι σίγουρος να ξεκινήσεις, γιατί ας πούμε σου φαίνεται ακόμη too much να τα βγάλεις πέρα και με δουλειά και με γλώσσα. Επιπλέον εννοείται πως μέσα στο τρίμηνο αυτό γνωρίζεις καλύτερα την κλινική που είσαι και εαν αδειάσει κάποια θέση και είναι ευχαριστημένοι από σένα έχεις καλές πιθανότητες να σε προτιμήσουν, αλλα κι αν όχι....και πάλι θα πάρεις ένα γράμμα εργασίας από τον chefarzt που θα σου ανεβάσει σίγουρα τις πιθανοτητες σου για να βρείς θέση κάπου αλλού. Όποιος ενδιαφέρεται και πιστεύει πως έχει ανάγκη από κάτι τέτοιο δεν έχει παρά να επισκεφθεί τα sites των νοσοκομείων και να ψάξει κατά πόσο ζητάνε κάποιον Unterassistent στην κλινική που τον ενδιαφέρει και να στείλει mail για να ρωτήσει εάν μπορεί να αιτηθεί για μια τέτοια θέση παρόλο που είναι ήδη απόφοιτος και ξένος. Αυτό το λέω γιατί είναι μερικά νοσοκομεία που δέχονται μόνο φοιτητές και όχι απόφοιτους ιατρούς. Ελπίζω να έδωσα μια ίδεα λίγο διαφορετική απότι έχει ήδη γραφτεί εδώ ως τώρα! embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρες!!! Όποιο καλόπαιδο ενδιαφέρεται για θέση γυναικολογίας σε Perinatalzentrum στο Rheinland-Pfalz να μου στείλει πμ. Απαραίτητη προϋπόθεση τα ταχύτατα αντανακλαστικά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλημερα! χρονια πολλα σε ολους! μια ερωτηση θελω να κανω. για τν ειδικοτητα της αιματολογιας ποσο ευκολο ειναι να βρεις θεση στν γερμανια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα! χρονια πολλα σε ολους! μια ερωτηση θελω να κανω. για τν ειδικοτητα της αιματολογιας ποσο ευκολο ειναι να βρεις θεση στν γερμανια?

Η ειδικότητα ονομάζεται Facharzt für Innere Medizin und Hämatologie und Onkologie, περιλαμβάνει δηλαδη και την ογκολογία απο ότι βλέπεις. Είναι παθολογική ειδικότητα άρα χρειάζεσαι πρώτα 36 χρόνια γενικής παθολογίας (36 μήνες Innere Medizin) την οποία μπορείς να την βρείς οπουδήποτε. Δεδομένου οτι η Γερμανία είναι μεγάλη, μπορείς να βρείς σίγουρα έστω και στην επαρχία θέσεις ειδικότητας (εκεί έχουν έλλειψη γιατρών, στις μεγάλες πόλεις θα τα βρείς μπαστούνια λόγω του συναγωνισμού με του Γερμανούς) μεχρις ότου μάθεις το σύστημα. Η Αιματολογία αυτή καθ'εαυτη είναι άλλοι 36 Μηνες. Αυτό δεν σε ενδιαφέρει αυτή την στιγμή μιας και έχεις 3 χρόνια στην διαθεσή σου να πάρεις μπρός με Innere.

Άρα εαν έχεις το Β2 μπορείς να ξεκινήσεις απο αύριο να ψάχνεις θέσεις εργασίας.

Συμβουλή: ψάξε πρωτα μια θέση Hospitation για να συνηθίσεις με την γλώσσα όσο ψάχνεις δουλειά (και να έχεις κάπου να μείνεις).

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα παιδιατρικής στη Γερμανία. Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια με πολύ ενδιαφέρον. Σκέφτομαι περισσότερο για τα κράτη Βαυαρία και Βάδη-Βυρτεμβέργη καθώς έχω διαβάσει ότι εκεί οι θέσεις είναι περισσότερες! Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν η ειδικότητα παιδιατρικής στη Γερμανία είναι κορεσμένη ή υπάρχουν αρκετές ελπίδες για εύρεση θέσης. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίναι σχετικώς δύσκολο, αλλα υπάρχουν θέσεις για να αρχίσεις σε μικρότερα νοσοκομεία (όπου όμως μαθαίνεις πολλά)...

Άσχετο, είμαστε και επισήμως δεύτεροι!

Insgesamt arbeiteten Ende vergangenen Jahres 28.310 ausländische Mediziner in Deutschland. Dabei stammt mit rund 16.000 Medizinern der Großteil der zugewanderten Ärzte aus Europa. Vor allem Rumänen (2.704), Griechen (2.258), Österreicher (2.090) und Russen (1.627) zog es in die Bundesrepublik. Jeweils rund 1.000 Ärzte kamen aus Bulgarien, Syrien und afrikanischen Ländern

Οι δε Γερμανοί γιατροί την κάνουν κυρίως προς Ελβετία

Zwischen 2007 und 2012 haben 16.882 Ärzte Deutschland ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - Rücken gekehrt. ... Rund 4.300 Mediziner zogen in die Schweiz, weitere 1.700 nach Österreich, 1.000 in die USA und 600 nach Großbritannien.

http://www.aerzteblatt.de/nachrichten/58420

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι δε Γερμανοί γιατροί την κάνουν κυρίως προς Ελβετία

Άρα όντως φεύγουν, απλά όχι για Σκανδιναβία. Φαντάζομαι Ελβετία λόγω απόστασης και μισθών; Δεν είναι όμως και πιο ακριβή η ζωή εκεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποιος γνωρίζει, να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις απολαβές του ειδικευόμενου γενικού ιατρού, συμμετέχει στο σύστημα εφημερειών όπως οι ειδικευόμενοι άλλων ειδικoτήτων με τις ανάλογες απολαβές;

Κατά την διάρκεια άσκησης του σε πράξις ή μικρότερη κλινική συμμετέχει σε εφημερίες και μιλώντας γενικότερα, έχει επιπλέον εισόδημα άλλο του βασικού μισθού;

Για τις αιτήσεις έναρξης εκπαίδευσης στη Γ. Ιατρική, στέλνονται αρχικά μόνο σε νοσοκομεία ή και σε πράξις/κλινικές; Ο νοσοκομειακός χρόνος είναι προϋπόθεση ή επιλογή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποιος γνωρίζει, να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις απολαβές του ειδικευόμενου γενικού ιατρού, συμμετέχει στο σύστημα εφημερειών όπως οι ειδικευόμενοι άλλων ειδικoτήτων με τις ανάλογες απολαβές;

Κατά την διάρκεια άσκησης του σε πράξις ή μικρότερη κλινική συμμετέχει σε εφημερίες και μιλώντας γενικότερα, έχει επιπλέον εισόδημα άλλο του βασικού μισθού;

Για τις αιτήσεις έναρξης εκπαίδευσης στη Γ. Ιατρική, στέλνονται αρχικά μόνο σε νοσοκομεία ή και σε πράξις/κλινικές; Ο νοσοκομειακός χρόνος είναι προϋπόθεση ή επιλογή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο μισθός σου θα είναι 2350€ περίπου καθαρά στο χέρι χωρίς εφημερίες. Αν είσαι παντρεμένος υπολόγιζε περίπου 400€ επάνω.

Ο Γενικός Ιατρός κάνει κανονικά εφημερίες , αρκεί να μιλάει Γερμανικά και να έχει προσαρμοστεί με το σύστημα. Εαν είσαι με Β2 επίπεδο Γερμανικών και δεν έχεις δουλέψει ξανά στην χώρα ξέχνα τις εφημερίες για τουλάχιστων 6 μήνες.

Για το Praxis δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.

Στην Γερμανία δεν σε στέλνει κανείς πουθενά, εσύ ψάχνεις την θέσει που σε βολευει σου αρέσει και απλά γράφεις τον χρόνο που χρειάζεσαι. Περισσοτερες πληροφορίες στις σελίδες των Ιατρικών συλλόγων. Κοιτα στην σελίδα 12 http://www.laekb.de/10arzt/20Weiterbildung/10Weiterbildungsordnung/02wbo_2011_konsolidierte_Fassung.pdf

1,5 χρονος σε Ιατρείο είναι υποχρέωση για να πάρεις τον Τίτλο.

Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποιος γνωρίζει, να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις απολαβές του ειδικευόμενου γενικού ιατρού, συμμετέχει στο σύστημα εφημερειών όπως οι ειδικευόμενοι άλλων ειδικoτήτων με τις ανάλογες απολαβές;

Κατά την διάρκεια άσκησης του σε πράξις ή μικρότερη κλινική συμμετέχει σε εφημερίες και μιλώντας γενικότερα, έχει επιπλέον εισόδημα άλλο του βασικού μισθού;

Για τις αιτήσεις έναρξης εκπαίδευσης στη Γ. Ιατρική, στέλνονται αρχικά μόνο σε νοσοκομεία ή και σε πράξις/κλινικές; Ο νοσοκομειακός χρόνος είναι προϋπόθεση ή επιλογή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο μισθός σου θα είναι 2350€ περίπου καθαρά στο χέρι χωρίς εφημερίες. Αν είσαι παντρεμένος υπολόγιζε περίπου 400€ επάνω.

Ο Γενικός Ιατρός κάνει κανονικά εφημερίες , αρκεί να μιλάει Γερμανικά και να έχει προσαρμοστεί με το σύστημα. Εαν είσαι με Β2 επίπεδο Γερμανικών και δεν έχεις δουλέψει ξανά στην χώρα ξέχνα τις εφημερίες για τουλάχιστων 6 μήνες.

Για το Praxis δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.

Στην Γερμανία δεν σε στέλνει κανείς πουθενά, εσύ ψάχνεις την θέσει που σε βολευει σου αρέσει και απλά γράφεις τον χρόνο που χρειάζεσαι. Περισσοτερες πληροφορίες στις σελίδες των Ιατρικών συλλόγων. Κοιτα στην σελίδα 12 http://www.laekb.de/10arzt/20Weiterbildung/10Weiterbildungsordnung/02wbo_2011_konsolidierte_Fassung.pdf

1,5 χρονος σε Ιατρείο είναι υποχρέωση για να πάρεις τον Τίτλο.

Καλή τύχη.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου και τις χρήσιμες πληροφορίες. Μια τελευταία ερώτηση να κάνω, οι εφημερίες σε τι αριθμό επιτρέπονται και πόσο πληρώνονται;

Αντεύχομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω ποιο ειναι το πλαφον, ξερω απο συναδελφους που κάνουν και 6 εφημερίες τον μήνα και πάιρνουν περίπου 1000€ ισως και περισσοτερα.

Η μισθοδοσια ειναι ταριφα στην Γερμανια με ελάχιστες διαφορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρες!!! Όποιο καλόπαιδο ενδιαφέρεται για θέση γυναικολογίας σε Perinatalzentrum στο Rheinland-Pfalz να μου στείλει πμ. Απαραίτητη προϋπόθεση τα ταχύτατα αντανακλαστικά....

Καλησπερα συναδελφε,ειμαι γερμανια,μολις πηρα την αδεια ασκησεως κ ενδιαφερομαι για γυναικολογια,μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες?σ ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά αν κάποιος έχει διδακτορικό από Ελλάδα, και έρθει Γερμανία για να κάνει ειδικότητα,

1.παίρνει επιπλέον χρήματα (το διδακτορικό σχετικό με την ειδικότητα εννοείται) , και αν ναι πόσα περίπου είναι τα επιπλέον χρήματα?

2.η ύπαρξη σχετικού διδακτορικού βοηθάει στην διεκδίκηση θέσης προς ειδίκευση?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, αν έχει συμμετάσχει κανείς στο Summercamp Deutsch für griechische Mediziner στο Münster. Είναι πράγματι χρήσιμο για κάποιον που θέλει να πάει για ειδικότητα στη Γερμανία? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά, είναι πράγματι χρήσιμο για κάποιον που θέλει να πάει για ειδικότητα στη Γερμανία. Για την άδεια άσκησης πρέπει να κάνεις εξετάσεις ορολογίας και χωρίς προετοιμασία σχεδόν το 50% δεν τα καταφέρνουν.Από την εμπειρία μου κάποιες από τις ενδεικνυόμενες λύσεις:

α) Για το μάθημα (κουρς), που ρωτάς, είναι καλό, αλλά θα σου βγει ακριβό γιατί πρέπει να πληρώσεις και έξοδα διαμονής (σπίτι ή δωμάτιο), την πτήση και η ζωή στη Γερμανία δεν είναι φτηνή. 04. – 27.08.2014, 90 διδακτικές ώρες, 490,- Ευρώ και 130,- Eυρώ για εκδρομές χωρίς δωμάτιο, επίπεδο B1, http://www.wipdaf-deutschkurse-muenster.de/kursangebot/deutsch-fur-mediziner/ Προσοχή: αν δεν μένεις μαζί με Γερμανούς και μιλάς με τους συμμαθητές που συμμετέχουν μόνο στα Αγγλικά τότε δεν θα βελτιώσεις τα Γερμανικά σου!

β) Ίσως να είναι καλύτερα να κάνεις μαθήματα ορολογίας εδώ στην Ελλάδα, υπάρχουν αν το ψάξεις ειδικά στην Αθήνα.

γ) Επίσης, μπορείς να βρεις και ιδιαίτερα μαθήματα σε όλη την Ελλάδα, ψάξε στο internet.με λέξη κλειδί π.χ. ‘μαθήματα ιατρικής ορολογίας γερμανικά’

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά, είναι πράγματι χρήσιμο για κάποιον που θέλει να πάει για ειδικότητα στη Γερμανία. Για την άδεια άσκησης πρέπει να κάνεις εξετάσεις ορολογίας και χωρίς προετοιμασία σχεδόν το 50% δεν τα καταφέρνουν.Από την εμπειρία μου κάποιες από τις ενδεικνυόμενες λύσεις:

α) Για το μάθημα (κουρς), που ρωτάς, είναι καλό, αλλά θα σου βγει ακριβό γιατί πρέπει να πληρώσεις και έξοδα διαμονής (σπίτι ή δωμάτιο), την πτήση και η ζωή στη Γερμανία δεν είναι φτηνή. 04. – 27.08.2014, 90 διδακτικές ώρες, 490,- Ευρώ και 130,- Eυρώ για εκδρομές χωρίς δωμάτιο, επίπεδο B1, http://www.wipdaf-deutschkurse-muenster.de/kursangebot/deutsch-fur-mediziner/ Προσοχή: αν δεν μένεις μαζί με Γερμανούς και μιλάς με τους συμμαθητές που συμμετέχουν μόνο στα Αγγλικά τότε δεν θα βελτiώσεις τα Γερμανικά σου!

β) Ίσως να είναι καλύτερα να κάνεις μαθήματα ορολογίας εδώ στην Ελλάδα, υπάρχουν αν το ψάξεις, ειδικά στην αθήνα

γ) Επίσης, μπορείς να βρεις και ιδιαίτερα μαθήματα σε όλη την Ελλάδα, ψάξε στο internet.με λέξη κλειδί π.χ. ‘μαθήματα ιατρικής ορολογίας γερμανικά’

 

Στο kurs που αναφερει ο συναδελφος οχι μονο δεν πληρωνει ΤΙΠΟΤΑ αλλα θα πάρει και χρηματα, περιπου 500€.

Τωρα 50% αποτυχια πρωτη φορά ακούω!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον gpelekanos. Τα μαθήματα είναι δωρεάν για Έλληνες γιατρούς. Στα καλύπτουν όλα εκτός από τα αεροπορικά. Επιπλέον χρήματα δεν παίρνεις!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Τροποποιήθηκε από elisabetta
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον gpelekanos. Τα μαθήματα είναι δωρεάν για Έλληνες γιατρούς. Στα καλύπτουν όλα εκτός από τα αεροπορικά. Επιπλέον χρήματα δεν παίρνεις!

Tότε μιλάμε για κάποιο άλλο πρόγραμμα. Αυτα που γνωρίζω εγώ σου πληρωνει αεροπορικα ,διαμονή σε εστια, και χρηματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά αν κάποιος έχει διδακτορικό από Ελλάδα, και έρθει Γερμανία για να κάνει ειδικότητα,

1.παίρνει επιπλέον χρήματα (το διδακτορικό σχετικό με την ειδικότητα εννοείται) , και αν ναι πόσα περίπου είναι τα επιπλέον χρήματα?

2.η ύπαρξη σχετικού διδακτορικού βοηθάει στην διεκδίκηση θέσης προς ειδίκευση?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά αν κάποιος έχει διδακτορικό από Ελλάδα, και έρθει Γερμανία για να κάνει ειδικότητα,

1.παίρνει επιπλέον χρήματα (το διδακτορικό σχετικό με την ειδικότητα εννοείται) , και αν ναι πόσα περίπου είναι τα επιπλέον χρήματα?

2.η ύπαρξη σχετικού διδακτορικού βοηθάει στην διεκδίκηση θέσης προς ειδίκευση?

ευχαριστώ πολύ!

1. το διδακτορικο παιρνει παραπανω λεφτα σε αλλα νοσοκομεια. στο δικό μου παντως οχι.

2. η ύπαρξη διδακτορικού γενικώς βοηθάει στη διεκδίκηση θέσης. η ύπαρξη σχετικού διδακτορικού ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.