Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Να κανω μια ερωτηση ως προς τις ασφαλειες... Πέραν της Haftpflichtversicherung, σχεδον ολοι οι Γερμανοι κανουν και Rechtschutzversicherung ( δηλ. δικηγόρος, αν χρειαστει σε τομεα οικογενειακο, σπιτιου, επαγγελματικο, πχ αν ως γιατρος βοηθησεις καποιον εκτος νοσοκομειου και γινει καποια στραβη, δεν σε καλυπτει το νοσοκομειο - ναι,οκ, εξω απο το νοσοκομειο δεν βοηθαμε κανεναν στη Γερμανια! :Ρ - , για το αυτοκινητο, κτλ.). Επειδη εχω ακουσει διαφορες παπαριες που μπορει να γινουν στην καθημερινη ζωη, εσεις τι λετε, αξιζει?

Αν κάποιος θέλει να κάνει μόνο μία ασφάλεια, αυτή είναι η Rechtschutzversicherung. Δεν υπάρχει πιο απαραίτητη ασφάλεια. Και δεν κοστίζει πολυ, εχω εχω janitos με 179ευρω το χρόνο. Μη διανοηθείς και δεν την κάνεις.

Ξαναλέω, παραπάνω από απαραίτητη. Εγώ θα την έκανα ακόμα και αν κόστιζε 800ευρώ το χρόνο.

εγώ ακόμα να φύγω....σε 15 μέρες είμαι dortmund.

Όταν λέω πολύ ησυχία δεν εννοώ εσάς που ειστε πάντα εδώ αλλά άλλα νέα παιδιά που ψάχνουν απανήσεις....μάλλον έχετε γίνει πολύ καλοί και δεν έχετε αφήσει ακάλυπτο τίποτα......

Αντε φίλε μου καλό σου ταξίδι. Για γλώσσα ανεβαίνεις, για συνεντευξεις ή για δουλεια;
Βασικά ανεβαίνω να δώσω για Β2 TELC fuer mediziner και μετά με το καλό συνέντευξη τελος Μάρτη και approbation μεσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Απρίλη.....και ο θεός βοηθός........με τα γερμανικά ακόμα δε τη παλεύω όπως πρέπει για να εργαστώ εκεί αλλά πιστευω ότι μετά το πρώτο εξάμηνο εκεί θα έχω ανέβει αρκετά επίπεδο για να μπορώ να τα βγάζω πέρα άνετα. αυτό που πρέπει να κοιτάξω είναι να μην με πετάξουν έξω πριν το εξάμηνο και για αυτό το λόγο θα ξεκινήσω αν όλα πάνε καλά με την συνέντευξη κάπου περιφεριακά με σχετικά λίγες σε αριθμό ανάγκες....τουλάχιστον έτσι είναι το πλάνο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τα πλάνα φτιάχνονται για να υπάρχει μπούσουλας και κυρίως να παραμυθιαζόμαστε για να μη μας πέφτει βαρύ το άγνωστο. αφού ανέβω με το καλό πάνω θα εκτιμήσω τη πραγματικότητα και αναλόγως θα κινηθώ με τις συνεντευξεις μου....αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θες βοήθεια στειλε πμ, εγω μενω μιση ωρα απο ντορτμουντ. καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ Ντορτμουντ μαζευτήκαμε :D. Όχι ότι είμαι τώρα εκεί, αλλά όταν με το καλό πάω θα με φιλοξενήσουν εκεί για λίγο. Εγώ έδωσα το Β2 την προηγούμενη βδομάδα και συνεχίζω Ελλάδα για C1. Θα στείλω απ'τον επόμενο μήνα βιογραφικά, με το που θα έχω τα αποτελέσματα του Β2. Πάντως απ'ό,τι κατάλαβα από γνωστούς μου, είναι και θέμα timing το πότε θα κάνεις αιτήσεις. Κάποιους μήνες δεν συμφέρει διότι τελειώνουν οι Γερμανοί φοιτητές (προς φθινόπωρο νομίζω?), ενώ τώρα είναι πιο ευνοϊκά. Ένας γνωστός μου με Γ1 δεν έβρισκε τπτ για Γερμανία (χειρουργική έψαχνε με απώτερο σκοπό γυναικολογία) και εντελώς τυχαία βρήκε θέση Ελβετία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θες βοήθεια στειλε πμ, εγω μενω μιση ωρα απο ντορτμουντ. καλη επιτυχια!

Ευχαριστώ πολύ....αν χρειαστώ κατι θα σε ενοχλήσω..... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όποιος ψάχνει αναισθησιολογία και έχει Β2 --> pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να ρωτήσω κάτι τους κάνοντες ειδικότητα στη Γερμανία;

Ως εκπαιδευόμενος σε παθολογική υποειδικότητα (π.χ Γαστρεντερολογία) εφημερεύεις ως Παθολόγος; Αν ναι, έχεις επίβλεψη από επιμελητή όπως στην Ελλάδα ή είσαι εσύ ο πιο παλιός εντός νοσοκομείου όπως στην Αγγλία; Προσπαθώ να κάνω μία σύγκριση μεταξύ των δύο χωρών.

Υγ. Δουλεύει κανείς στη Στουτγκάρδη; Ψάχνω τα ίχνη ενός γνωστού μου που τον έχω χάσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικό με το παραπάνω, πληροφορούμαι ότι στα μικρά επαρχιακά νοσοκομεία που είναι περισσότερο προσεγγίσιμα για Ειδικότητα (τουλάχιστον στην αρχή), ένας ειδικεύομενος Χειρουργικής μπορεί να βλέπει και παθολογικά περιστατικά.

Δεν ξέρω φυσικά κατά πόσο ισχύει.

Απ' την άλλη, στα ελληνικά επαρχιακά το ίδιο δεν γίνεται ; αλλά τουλάχιστον εκεί εφημερεύεις Τομέα, δεν βλέπεις παθολογικά (τουλάχιστον εκεί που ήμουν εγώ).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανάλογα το νοσοκομείο. στο δικό μου π.χ. που είναι μεγάλο, εφημερεύουν 4 παθολόγοι. και εννοείται εφημερεύουν για όλα. εμάς πάντως έχουν και επιμελητή στα επείγοντα μεχρι τις 12 το βράδυ.

αλλα σε μικρά νοσοκομεία, αυτό δεν ισχύει. γενικά, οι επιμελητές δε μένουν μέσα και εννοείται πως δεν τους καλείς για το κάθε τι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιος εχει δουλέψει σαν χειρουργός στην Ελλάδα και θέλει βοήθεια στη (ή και ολόκληρη) μετάφραση του logbuch του στα γερμανικά --> πμ.

ΥΓ: οι επίσημοι μεταφραστές στα ιατρικά είναι άσχετοι, σας συμβουλεύω από προσωπική πείρα να μην τους εμπιστεύεστε, πριν το καταθέσετε να το δινετε σε κάποιον έμπειρο γιατρό να το ελέγξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κάποιος να μου πει αν η αγορά υπολογιστή εκπίπτει από την φορολογία? Κανονικα εκπίπτει μόνο αν είναι για επαγγελματική χρήση ακόμα και στο σπίτι αλλά πως μπορεί να αποδείξει ο εφοριακός ότι εγώ δεν διαβάζω όλη μέρα ιατρικά άρθρα? Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη

Πς> μην δίνετε λεφτά στους Steuerberater......Η φορ. δήλωση είναι απλούστατη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Vrasida η δικαιολόγηση της αγοράς υπολογιστή είναι ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα στη γερμανική φορολογική δήλωση.

Ο μοναδικός που ξερω ότι κατάφερε να δικαιολογήσει αγορά υπολογιστή, τον δήλωσε σαν αγορά για παραγωγή επιστημονικού έργου, το οποίο επιστημονικό εργο το δικαιολόγησε επειδή έκανε ενα Vortrag στην κλινική του. Ακόμα και ένα Vortrag το χρόνο να κάνεις, φτάνει.

Επίσης σημαντικό: όποιος κάνει Rufdienst, μπορεί να δικαιολογήσει ΚΑΙ κινητό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως το πάτε εκεί στη Γερμανία σε λίγο θα ζητήσετε φοροαπαλλαγή και για τις γυναίκες σας, ως research experimental animals.... :)

Edit: ψηλός, μελαχροινός, γυμνασμένος, καθαρός και εχέμυθος πρώην ιατρός (ελληνικής καταγωγής) ζητώ οποιαδήποτε εργασία (όχι χειρωνακτική) :) :) :)

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κάποιος τα κρατίδια, εκτός φυσικα του Βερολίνου στα οποία δεν απαιτείται κανένα είδους εξέτασης για την αμπρομπατσιόν.Με την προυπόθεση βέβαια πως έχεις εξασφαλίσει θέση σε νοσοκομείο.Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και ρώτησε ο φίλος να ρωτήσω συμπληρωματικά. Φίλος μου που κάνει τώρα παθολογία θεωρεί ότι η approbation είναι κάτι που πρέπει να έχεις πριν στείλεις βιογραφικά. Εδώ απ'την άλλη διαβάζω για περιπτώσεις όπου θα την βγάλει κάποιος με την προϋπόθεση ότι έχει ήδη βρει εργασία. Καταλαβαίνω ότι μετράει να την έχει βγάλει κάποιος, καθότι έτσι μπορεί να ξεκινήσει νωρίτερα, αλλά αποτελεί ειδοποιό διαφορά πλέον? Επίσης, στο Βερολίνο το einzelberatung που λέει τι σημαίνει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας...Επειδη τις τελευταιες μερες εχω ακουσει απο συναδερφους που θελουν να πανε Γερμανια οτι τους εχουν πει για μισθους ειδικευόμενων 3500-4000 ευρω ΚΑΘΑΡΑ το μηνα στο χερι και μισθους ειδικευμένων 8500-11000 ευρω στο χερι ΚΑΘΑΡΑ ,και εγω δεν το πολυπιστευω διοτι πριν λιγα χρονια που εψαχνα για Γερμανια ειχα μαθει οτι οι μισθοι ηταν 2500-3200 καθαρα οι ειδικευόμενοι και 4000-5500 ΚΑΘΑΡΑ οι ειδικοι,,,,θέλω να ρωτησω καποιων που ειναι αυτη τη στιγμη στη Γερμανια ή ηταν μεχρι προσφατα να μου πει ποσα λεφτα επαιρνε το μηνα σαν ειδικευόμενος ή σαν ειδικος γιατι δεν πολυπιστευω οτι οι τσιγκουνιδες οι Γερμανοι εδωσαν τοσες πολλες αυξησεις μεσα σε λιγα χρονια απο τοτε που ειχα ρωτησει εγω...Νομιζω οτι οι συναδερφοι αναφερουν τις μικτες αποδοχες και οχι τις καθαρες......Αν εχει καποιος ιδια αποψη ας μου απαντησει παρακαλω γιατι εχω αφησει τα γερμανικα μου στη μεση και αν αληθευουν αυτοι οι μισθοι ισως ξανασκεφτω να να συνεχισω χαχχαχ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eνας ανυπατρος πρωτοδιοριζόμενος ειδικευόμενος παίρνει 2200€ καθαρά χωρίς εφημερίες και ο παντρεμένος περίπου 2700€.

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτα απεχουν πολυ απο τα 3500 με 4000 χιλιαρικα..Υπαρχει περιπτωση να τα παιρνει αυτα τα λεφτα μαζι με τις εφημεριες καποιος ειδικευόμενος που ειναι πιο παλιος πχ. 4ο ετος????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι στη Γερμανια φιλε μου αυτη τη στιγμη?Εχεις καμια ιδεα ποσο κυμαινεται ο μισθος των ειδικων μαζι με τις εφημεριες στη Γερμανια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι στη Γερμανια φιλε μου αυτη τη στιγμη?Εχεις καμια ιδεα ποσο κυμαινεται ο μισθος των ειδικων μαζι με τις εφημεριες στη Γερμανια?

Nαι στην Γερμανία είμαι. Ο ειδικος περιπου με τις εφημεριες λαμβανει 1000€ περισσοτερα απο το ειδικευόμενο. Μπορεις να βρεις στο ιντερνετ τις ταριφες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναμανά...

1. τα 2250 ειναι η ταριφα για τα ανατολικα κρατίδια, όπου οι μισθοί είναι δια νόμου 15% λιγότεροι.

2. στα δυτικα κρατίδια η ταρίφα ανεβαίνει στα 2500περίπου αλλα πληρωνουνε και το φορο των ανατολικων που ειναι κανα 60αρι ευρω.

3. για τους ειδικευμενους οι ταρίφες εξαρτώνται από το αν ειναι σε θεση ασσιστεντ ή ομπεραρζτ. αν ειναι σε θεση ασσιστεντ, πλαφονάρουν ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ στα 6600ευρω, δηλ. παραπανω δε γινεται να παρουν. αν ειναι σε θεση ομπεραρζτ χτυπανε μεταξυ 6-8χιλιάρικα.

4. εγω με 4 24ωρες εφημεριες το μηνα παίρνω μεταξύ 3800-4000 ευρω (προχτες πηρα και την εκκαθαριση, συνολικές ετησιες αποδοχές με εφημεριες από Μάιο (δηλ. οχι ολο το χρον, μονο τους τελευταιοςυς 7 μηνες) στα 48.500 ευρω). αναγνωρισα τη γερμανικη προυπηρεσια και ειμαι στο 4ο κλιμακιο.

και μη με ρωτησετε καθαρα και μεικτα. ελεος. μιλαμε για καθαρα, τα μεικτα δεν ενδιαφέρουν κανενα, το μπικικίνι μετράει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3. για τους ειδικευμενους οι ταρίφες εξαρτώνται από το αν ειναι σε θεση ασσιστεντ ή ομπεραρζτ. αν ειναι σε θεση ασσιστεντ, πλαφονάρουν ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ στα 6600ευρω, δηλ. παραπανω δε γινεται να παρουν. αν ειναι σε θεση ομπεραρζτ χτυπανε μεταξυ 6-8χιλιάρικα.

Οι ασιστεντ είναι οι δικοί μας επικουρικοί ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sleepwalker πιστεύεις ότι αξίζει για ειδικούς η Γερμανία; Σίγουρα τα λεφτά ακούγονται αρκετά αλλά αναρωτιέμαι αν κάπου αλλού είναι καλύτερα. Αυτό επειδή πολλοί ειδικοί από Γερμανία μεταναστεύουν ή ψάχνουν για locum Αγγλία π.χ.

Επίσης αυτές οι ταρίφες αφορούν παθολογικές και χειρουργικές ειδικότητες εξίσου; Μπορεί κάποιος (κυρίως στις παθολογικές φαντάζομαι) να είναι και νοσοκομειακός και με ιδιωτικό ιατρείο; Σε αυτή την περίπτωση ισχύει πλαφόν στο σύνολο των αποδοχών ή μόνο στο νοσοκομειακό κομμάτι;

Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.