Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους!

την επόμενη εβδομαδα έχω δύο vorstellungsgespraeche και η αλήθεια είναι ότι αυτό μου προκαλεί αρκετό άγχος..........δεν πρόκειται για τις πιο περιζήτητες κλινικές του κόσμου αλλά και πάλι η διαδικασία μου φαίνεται αυτή τη στιγμή τόσο τρομακτική που φτάνω στο σημείο να σκεφτομαι " καλύτερα στην Ελλάδα, εκεί δεν έχει συνεντεύξεις" emshocking !!!!

πώς ήταν οι δικές σας συνεντεύξεις? σας ρωτησαν και fachliche Fragen? σας ρώτησαν τι μισθό θα θέλατε και τέτοια?

Τροποποιήθηκε από ios7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

υπαρχουν ερωτησεις προετοιμασιας για τη συνεντευξη. γκουγκλαρε.

τι το εχετε το ιντερνετ και δεν το εκμεταλλευεστε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται ότι έχω γκουγκλάρει και έχω δει και ενα σωρό βίντεο στο γιουτουμπ, απλά ήθελα να δω τι εμπειρίες έχει σχετικά κόσμος σαν και εμένα που ενδεχομενως δεν μιλάει τέλεια γερμανικά και είναι όπως και να το κάνουμε auslaender

Τροποποιήθηκε από ios7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον δε θα σε ρωτησει τιποτα σοβαρό, αφου η κλινικη δεν ειναι και πολύ περιζήτητη.

που εχεις δουλέψει, αν εχεις δουλέψει, και πότε μπορείς να ξεκινήσεις.

ξερει ότι δε μιλας καλα γερμανικα και ότι είσαι ξένος. κυριως θέλει να δει οτι δεν εισαι σαικο, αλλα εμπνέεις μια σχετική ασφάλεια από ψυχικής άποψης.

μην ξεχνάς: kurze Sätze!! οι περισσότεροι τα σκατώνουνε στην προσπάθεια τους να μιλήσουν με μεγάλες προτάσεις. δε ρωτάνε για λεφτά, ούτε εσύ εννοείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια..μια οχι ιατρικης φυσεως ερωτηση αλλα μαλλον πρακτικη που νομιζω θα ενδιαφερει και αλλους: Εφερα πριν λιγους μηνες το αυτοκινητο μου απο ελλαδα και προβληματιζομαι για το θεμα Anmeldung. Αξιζει κανεις να κυκλοφορει το αυτοκινητο του εδω στη Γερμανια με τις ελληνικες πινακιδες ως εχει δηλωμενο στην ελλαδα η καλυτερα να το κανει Αnmeldung εδω? Ξερω οτι θεωρητικα υποχρεουσαι να το δηλωσεις εντος 6 μηνων. Βασικα λενε να μην μεινει για πανω απο 6 συνεχομενους μηνες στη Γερμανια με ξενες πινακιδες αλλα απο οτι καταλαβα δεν μπορει να ελεγξει κανεις ποτε εβαλες το αυτοκινητο στη χωρα και ετσι μπορεις όποτε και αν σε σταματησουν για ελεγχο να ισχυριστεις π.χ οτι ειχες βγαλει απο τα συνορα και το ξαναφερες πριν 1 βδομαδα. Απο οικονομικης αποψης (για τι δικη μου περιπτωση) με συμφερει να μεινει δηλωμενο Ελλαδα αλλα δεν ξερω μηπως με καποιο τροπο μπορει εδω να εχεις προβλημα με εφορια η με το νομο γενικοτερα. Εχει καποιος παλιος εμπειρια?

Εμεις το εχουμε το αμαξι μαζι μας απο τοτε που ηρθαμε Γερμανια, δλδ 1 χρονο και 3 μηνες με ελληνικες πινακιδες. Μεχρι σημερα δεν υπηρξε κανενα προβλημα, απλα καθε τρεις μηνες μας στελνουν ταχυδρομικως απο την Ελλαδα την πρασινη καρτα...ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, η δικιά μου εμπειρία από τα Vorstellungsgespräche:

προετοιμάσου να πεις με όμορφα λογάκια, που έχεις δουλέψει τι ακριβώς έκανες εκεί και πότε μπορείς να ξεκινήσεις.

Και επίσης από τα βιντεάκια του youtube οι 3 στις 4 ήταν σε ασύγκριτα πιο χαλαρό κλίμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την medizinische Sprachprüfung για την Approbation στην Κολωνία. Τι περίπου παίζει;

Ευχαριστώ!

Α! και σημαντικό για όποιον κάνει αίτηση για Approbation στην Κολωνία και έχει λιγότερο από 6 μήνες στην Γερμανία: Το Führungszeugnis που αναφέρουν στο site από το δημαρχείο δεν ισχύει και θέλουν το ελληνικό ποινικό μητρώο.

Τροποποιήθηκε από leftisk
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και απο μένα.

Είμαι 2 χρόνια τώρα στην Γερμανία. Έχω την Approbation και C1 επίπεδο γλώσσας. Ψάχνω θέση παιδιατρικής οπουδήποτε στην Γερμανία. Αν υπάρχει κάπου ανάγκη τώρα ή στο άμεσο μέλλον παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ενδιαφερεται κανεις για γενικη Χειρουργικη στην Γερμανια; Ανοιγει μια θεση στο νοσοκομειο που βρισκομαι την 01/02/14 και ψαχνουν για εναν Ελληνα γτ ειναι πολυ ευχαριστημενοι απο εμας.. Δεν ειναι αγγελια και δεν θα παρω λεφτα. Απλα για να βοηθησω καποιον συναδελφο. Δεν θελω να πω δημοσια παραπανω.. Οποιος ενδιαφερεται (κι ας μην εχει ακομη Β2) ας στειλει πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πες κρατίδιο τουλάχιστον και χαρακτηριστικά νοσοκομείου και κλινικής. ξέρω κάποιον που ίσως ενδιαφέρεται. πόσοι ειδικευόμενοι είστε και πόσοι έλληνες? γενική χειρουργική εννοείς viszeralchirurgie η allgemeineschirurgie?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμία χώρα στην Ευρώπη δεν έχει τις ανάγκες σε ιατρικό επιστημονικό προσωπικό που έχει η Γερμανία. Από τον άλλη κανένας δεν θα περίμενε μία χώρα με ισχυρή οικονομία να έχει τέτοιου είδους έλλειψη. Προσπαθώντας να κατανοήσω την αιτία αυτού του φαινομένου διαπίστωσα ότι η εργασιακή ικανοποίηση των ιατρων που εργάζονται κυρίως σε νοσοκομειακό περιβάλλον είναι η χαμηλότερη μεταξύ δυτικών ανεπτυγμένων χωρών ( δεν αναφερόμαστε χώρες του Ευρωπαϊκού νότου η της ανατολικής Ευρώπης) και όχι ο μικρός αριθμός αποφοίτων ιατρικής. Αυτό οδηγεί σε μαζική μετανάστευση σε χώρες που υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας δημιουργώντας σοβαρές ελλείψεις. Γιά τα αίτια αυτού του φαινομένου παραθέτω μερικά links:

https://www.thieme-connect.com/ejournals/abstract/10.1055/s-2008-1077053

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19038874

http://www.biomedcentral.com/1472-6963/9/148

http://www.healthpolicyjrnl.com/article/S0168-8510(06)00236-3/abstract

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρές ελλείψεις ίσως έχουν μόνο σε χωριά ξεχασμένα απο τον θεό γιατι σε μεγαλες πόλεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα...

Σοβαρές ελλειψεις ομως και δυσκολότερη απο το 2014 διαδικασία για Approbation δεν συνδιάζονται. Και μην πείτε για το επίπεδο της γλώσσας γιατι υπάρχουν και άλλες Ευρωπαικές χωρες που προσλαμβάνουν Ιατρους ακομα και χωρις πιστοποιητικα γλωσσομάθειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρές ελλείψεις ίσως έχουν μόνο σε χωριά ξεχασμένα απο τον θεό γιατι σε μεγαλες πόλεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα...

Σοβαρές ελλειψεις ομως και δυσκολότερη απο το 2014 διαδικασία για Approbation δεν συνδιάζονται. Και μην πείτε για το επίπεδο της γλώσσας γιατι υπάρχουν και άλλες Ευρωπαικές χωρες που προσλαμβάνουν Ιατρους ακομα και χωρις πιστοποιητικα γλωσσομάθειας.

Παρόλα αυτά παραμένει η χώρα με τις περισσότερες ελλείψεις και με την μεγαλύτερη εισροή γιατρών ...τουλάχιστον απο την χώρα μας! Μια απλή διερεύνηση των αγγελιών στα γνωστά site είναι αρκετή για να βγάλει κανένας τα συμπεράσματα του και να κάνει σύγκριση με τα αντιστοιχα της Σουηδιας/ Ελβετίας κτλ. Αυτονόητος είναι ο έλεγχος της γλωσσικής επάρκειας των αλλοδαπών ιατρών αφού τους θέλουν για να λύσουν τα προβληματά τους στα νοσοκομεία και όχι να δημιουργήσουν επιπλέον. Δεν νοείται ιατρός να μην μπορεί να επικοινωνήσει επαρκώς στον εργασιακό χώρο.

Το θέμα όμως που εγείρεται ειναι κατά πόσο είναι ικανοποιημένοι απο την εργασιά τους στα γερμανικα νοσοκομεία οι έλληνες ιατροι και την ποιότητα ζωής στην Γερμανία. Ρωτώντας φίλους που δουλεύουν εκτός Ελλάδας διαπιστώνω οτι όσοι βρίσκονται στην Γερμανία ενώ βρίσκουν σχετικά εύκολα εργασια είναι εμφανώς πιο δυσαρεστημένοι απο τους συναδέλφους που δουλεύουν στην Σουηδία. Αυτό αντικατοπτριζεται και στην επιθυμία για επιστροφή στην Ελλαδα σε μεγαλύτερο ποσοστό (των συναδέλφων από Γερμανία).

Θα μπορούσε να πεί κάποιος ότι ναι,η Γερμανία αποτελεί ίσως τον πιό ελκυστικό προορισμό για ειδίκευση αλλά όχι για παραμονή μετά από αυτή.

Πακαλώ μην αρχίσετε της συγκρίσεις με την Ελλάδα καθώς ουδεμία σύγκριση μπορεί να γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρωτώντας φίλους που δουλεύουν εκτός Ελλάδας διαπιστώνω οτι όσοι βρίσκονται στην Γερμανία ενώ βρίσκουν σχετικά εύκολα εργασια είναι εμφανώς πιο δυσαρεστημένοι απο τους συναδέλφους που δουλεύουν στην Σουηδία. Αυτό αντικατοπτριζεται και στην επιθυμία για επιστροφή στην Ελλαδα σε μεγαλύτερο ποσοστό (των συναδέλφων από Γερμανία).

Θα μπορούσε να πεί κάποιος ότι ναι,η Γερμανία αποτελεί ίσως τον πιό ελκυστικό προορισμό για ειδίκευση αλλά όχι για παραμονή μετά από αυτή.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε φαίνεται ότι δεν υπάρχει αντίλογος ή παράθεση διαφορετικών απόψεων(που πολύ θα ήθελα να ακούσω) σε αυτά που γράφω είτε γιατί όλοι συμφωνούμε είτε γιατί δεν υπάρχει διάθεση για τέτοιου είδους συζητήσεις. Παρόλα αυτά θα ήθελα να συνεχίσω κάνοντας κάποιες ερωτήσεις.

Αυτή την στιγμή οι περισσότεροι έλληνες ιατροί στην Γερμανία βρίσκονται στην διαδικασία εκπαίδευση για ειδικότητα και κάποιοι σίγουρα θα είναι ήδη ειδικευμένοι. Το ερώτημα είναι πως βλέπουν την μελλοντική τους σταδιοδρομία μετά το πέρας της ειδίκευσης στην Γερμανία και αν αυτό το οποίο τελικά λαμβάνουν τους ικανοποιεί. Υπάρχει απορρόφηση και εξέλιξη σε ανώτερες βαθμίδες(Oberarzt κτλ) όταν ομιλούμε για νοσοκομειακό περιβάλλον ή δυνατότητα για δραστηριοποίηση στο ελεύθερο επάγγελμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωστός μου ενδιαφέρεται να ξεκινήσει ειδικότητα Αναισθησιολογίας στη Γερμανία χωρίς προηγούμενη εμπειρία στην ειδικότητα, γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στο πεδίο αυτό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφερεται κανεις για γενικη Χειρουργικη στην Γερμανια; Ανοιγει μια θεση στο νοσοκομειο που βρισκομαι την 01/02/14 και ψαχνουν για εναν Ελληνα γτ ειναι πολυ ευχαριστημενοι απο εμας.. Δεν ειναι αγγελια και δεν θα παρω λεφτα. Απλα για να βοηθησω καποιον συναδελφο. Δεν θελω να πω δημοσια παραπανω.. Οποιος ενδιαφερεται (κι ας μην εχει ακομη Β2) ας στειλει πμ.

Συνάδελφε αν εχεις την καλοσύνη ενημέρωσε μας για εκεινη την θεση που ειχατε στην Κλινικη σας.

Τι έγινε τελικα μιλησες με τον διευθυντή σου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπερα! Τελικα ο διευθυντης προτιμησε Ελληνα και μαλιστα καποιον απο το site... Ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον... Καλη συνεχεια και καλο κουραγιο σε ολους... Καλες γιορτες κιολας... Μην ξεχνιομαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς να μου πει αν για την approbation απαιτείται το ίδιο το πιστοποιητικό Β2 ή αν αρκεί κ το εκτυπώσιμο αποτέλεσμα? Δίνω τον Φλεβάρη και θα μπορώ να έχω online τα αποτελέσματα τον Μάρτιο, αλλά το χαρτί θα το έχω τέλη Απρίλη. Καλή χρονιά εύχομαι!

Τροποποιήθηκε από sneakysneaky
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολα τα εγγραφα πρεπει να ειναι αυθεντικα ή επικυρωμενα αντίγραφα. Σιγουρα δεν θα δεχτούν κατι διαφορετικο.

Ποια εξέταση δίνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την έννοια του "καλή επιτυχία" ή "ωχ, καλη τύχη"? :P

Με την έννοια του καλή επιτυχία γενικότερα στο θέμα "Εργασία στην Γερμανία" emwin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.