Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Για να προλάβω τη γνωστή ερώτηση που εμφανίζεται με απαρέγκλιτη περιοδικότητα 1 φορά το μήνα θα δώσω πρώτα την απάντηση:

Η Approbation ισχύει σε όλα τα κρατίδια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με αφορμή τα τελευταία περιστατικά σπαμ θέλω να πω τα εξης:
Εχουν πληθύνει αυτοί που δημοσιεύουν αγγελίες παρουσιάζοντας εαυτούς ως σωτήρες, φοβερούς και τρομερούς που τάζουν λαγούς με πετραχήλια σε κάθε ενδιαφερόμενο για ειδικότητα στη Γερμανία (και άλλες χώρες, αλλά εδώ για τη Γερμανία μιλάμε). Συνήθως οι αγγελίες αυτές τελειώνουν με τη φράση "μόνο σοβαρές προτάσεις", τη σοβαρότητα όμως την οποία αξιώνουν από τους ενδιαφερόμενους δε δείχνουν ούτε να την αξίζουν ούτε και να την υποστηρίζουν, μια και οι ενέργειες τους είναι εντελώς ασόβαρες. Στις περισσότερες περιπτώσεις ξαφνικά ανασύρουν όλα τα ξεχασμενα τοπικ που περιέχουν στον τίτλο τους ή στο κείμενο τους τις λέξεις "ειδικοτητα" και "γερμανία", και το κάνουν για ποιο λογο; για να διαφημίσουν φτηνά την πραμάτεια σας, σαν περιπλανώμενοι ζήτουλες.
Η παρακμή είναι ότι σε αυτό το τόπικ που οι περισσότεροι έχουν προσπαθήσει να βοηθήσουν συναδέλφους τους ανιδιοτελώς, σε αυτο το τοπικ λοιπον οι συγκεκριμένοι κύριοι δεν εχουν γράψει ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Και ξαφνικά παρουσιάζονται ως φωστήρες, Δόκτωρας ο ένας, 20 χρόνια στη Γερμανία ο άλλος, παράδοση στην προετοιμασία νέων γιατρών ο τριτος κλπ.
Απευθυνόμενος σε αυτούς τους κυρίους θα ήθελα να πω το εξής: Αν εχετε όλα τα προσόντα που γράφετε στις αγγελίες που δημοσιεύετε (αν τα είχατε βεβαια δε θα ψάχνατε πελατάκια απεγνωσμένα, βασική αρχή του εμπορίου, αλλά αν υποθέσουμε ότι τα έχετε), καλό θα ήταν να σας δούμε και σας να βοηθάτε προτού απαιτήσετε "μόνο σοβαρές προτάσεις".
Να μας μεταδώσετε σε εμάς τους αδαείς ψήγματα αυτής της "μεγάλης εμπειρίας σας στο γερμανικό σύστημα υγείας".
Να δούμε τι ξέρετε και τι ψάρια πιάνετε. Τόσες ερωτήσεις έχουν τεθεί και οι απαντήσεις είναι αμφίβολες, δεν είδαμε όμως μια τοποθέτησή σας (οπότε να υποθέσω ότι δεν ξέρετε να απαντήσετε). Όσο δεν το κάνετε, εγώ προσωπικά θα πιστεύω ότι η σχέση σας με το εξωτερικό είναι ότι και η σχέση σας με το επάγγελμα και τους συναδέλφους σας: τυχοδιωκτική.
Επίσης, να σας αποσαφηνίσω το προφανές: όποιος μπαίνει εδώ δε μπαίνει γιατί ψάχνει ατζέντηδες και νταβατζήδες αλλά πληροφορίες (λογικό ε;). Το νταβατζιλίκι είναι γνωστό ότι είναι εθνικό μας σπορ, σε αντίθεση με την πληροφόρηση που σπανίζει.
Αν θέλετε πάντω μπορώ να σας κάνω μερικά μαθήματα πως θα βρίσκετε πελάτες. Το μοντέλο "είμαι ανύπαρκτος --> εμφανίζομαι ουρανοκατέβατος ως ο σωτήρας-υπερεπιστήμονας --> σπαμάρω γράφοντας ανοησίες" δε θα σας αποφέρει τα αναμενόμενα κέρδη. Χρειάζεστε πολλή δουλειά ακόμα...άτιμο μάρκετινγκ είναι αυτό :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αφορμή το παραπάνω σχόλιο,θα ήθελα να πω κ εγώ κάτι σχετικό αλλά και άσχετο με το συγκεκριμένο τόπικ και συγγνώμη γι αυτό.

Τελευταία,επειδή κ εγώ έχω αρχίσει να ρωτάω πληροφορίες για ειδικότητα απο Έλληνες που σπουδάζουν στις συγκεκριμένες χώρες,παρατηρώ απο τους περισσότερους μια αδιαφορία και ένα γράψιμο σε όλους εμάς που είμαστε στη διαδικασία του ψαξίματος και των έγκυρων πληροφοριών που είναι ότι πιο σημαντικό σε αυτή την αναζήτηση.

Είναι πραγματικά ντροπή για συναδέλφους ΈΛληνες να αγνοούν και να μην αφιερώνουν έστω ένα 5λεπτο απο τη ζωή τους για να βοηθήσουν κάποια άτομα που πασχίζουν να βρουν μια θέση και δεν ξέρουν σε ποια γωνιά του πλανήτη θα βρεθούν.

Βλέπεις αντίστοιχα Κύπριους,Ισραηλινούς και κάνουν αμάν να βρουν κάποιον να τον προωθήσουν και κάποιοι απο μας είναι τόσο κομπλεξάρες που δεν κάνουν τον κόπο ούτε 2 γραμμές να γράψουν.

Μιλάμε για ντροπιαστική και ατιμη νοοτροπία Ελλήνων του εξωτερικού απ όπου και αν το πιάσεις το θέμα.

Ελπίζω να αλλάξουμε μυαλά σύντομα και να αφήσουμε αυτές τις άρρωστες νοοτροπίες που μας κυνηγούν σαν χώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Sleep, όπως κι αν το εξετάσεις το πράγμα, καταλήγεις πάντα στο ίδιο συμπέρασμα: παρά την κρίση, παρά τις περικοπές, παρά τη γενική οικονομική δυσπραγία, η Ελλάδα παραμένει η πιο εύκολη χώρα της Ευρώπης για όποιον θέλει να πουλήσει αέρα και να βγάλει αρκετό κι εύκολο χρήμα. Γιατί? Θα έλεγα επειδή κατά βάση κατοικείται από Ζουλού, αλλά δεν θέλω να προσβάλλω τη συμπαθέσταστη αφρικανική φυλή, η οποία δεν μας φταίει σε τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτρέψτε μου να πω ότι οι άθλιες συμπεριφορές που περιγράφετε είναι μεμονωμένες...Εγώ σε οποιαδήποτε φάση αναζήτησης ειδικότητας χρειάστηκα βοήθεια την έλαβα και θεωρώ και καθήκον μου να βοηθήσω όποιον μου την ζητήσει (στείλτε πμ!!!). Την τεράστια βοήθεια δε που έλαβα από το GM, από τον Σλιπ και τον Ραγκι και τόσους άλλους είναι περιττό να την περιγράψω.... Δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να απευθυνθώ σε "μεσίτη" για διάφορους λόγους.....

Όταν όμως βλέπω κάποιον να ρωτάει αν υπάρχει ειδικότητα γενικής παθολογίας στην Γερμανία ή αν ισχύει η Απρομπατσιον σε όλα τα Κρατίδια, ή ερωτήσεις που φανερώνουν ότι απλά κάποιος δεν βλέπει σοβαρά το θέμα πείτε μου τι μπορώ να απαντήσω? Όταν κάποιος αποφασίζει να αφήσει πίσω οικογένεια, φίλους και μια στρωμένη ζωή για να πάει σε μια ξένη χώρα, σαν την καλαμιά στον κάμπο, χωρίς καλά καλά να γνωρίζει την γλώσσα μόνο και μόνο επειδή αναζητά το κάτι παραπάνω στην δουλειά του απαιτείται να έχει και την στοιχειώδη ωριμότητα να γκουγκλάρει πχ το πιο απλό και συνάμα σημαντικό πράγμα: Πόσα χρόνια είναι πχ η ειδικότητα μου στην Γερμανία? κι ότι δεν καταλαβαίνει εδώ είμαστε....

Τροποποιήθηκε από Vrasidas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αφορμή το παραπάνω σχόλιο,θα ήθελα να πω κ εγώ κάτι σχετικό αλλά και άσχετο με το συγκεκριμένο τόπικ και συγγνώμη γι αυτό.

Τελευταία,επειδή κ εγώ έχω αρχίσει να ρωτάω πληροφορίες για ειδικότητα απο Έλληνες που σπουδάζουν στις συγκεκριμένες χώρες,παρατηρώ απο τους περισσότερους μια αδιαφορία και ένα γράψιμο σε όλους εμάς που είμαστε στη διαδικασία του ψαξίματος και των έγκυρων πληροφοριών που είναι ότι πιο σημαντικό σε αυτή την αναζήτηση.

Είναι πραγματικά ντροπή για συναδέλφους ΈΛληνες να αγνοούν και να μην αφιερώνουν έστω ένα 5λεπτο απο τη ζωή τους για να βοηθήσουν κάποια άτομα που πασχίζουν να βρουν μια θέση και δεν ξέρουν σε ποια γωνιά του πλανήτη θα βρεθούν.

Βλέπεις αντίστοιχα Κύπριους,Ισραηλινούς και κάνουν αμάν να βρουν κάποιον να τον προωθήσουν και κάποιοι απο μας είναι τόσο κομπλεξάρες που δεν κάνουν τον κόπο ούτε 2 γραμμές να γράψουν.

Μιλάμε για ντροπιαστική και ατιμη νοοτροπία Ελλήνων του εξωτερικού απ όπου και αν το πιάσεις το θέμα.

Ελπίζω να αλλάξουμε μυαλά σύντομα και να αφήσουμε αυτές τις άρρωστες νοοτροπίες που μας κυνηγούν σαν χώρα.

Αυτό που λες heydoc ειναι ασχετο και προσβλητικο για μας που γραφουμε εδω.

Προσωπικά (δεν το σχολιάσει ποτέ αλλά με προκαλείς με αυτό που γράφεις και θελω να το διαβασουν και μερικοι που διαμαρτύρονται πως δεν τους βοηθάω) έχω βοηθήσει πάνω από 15 άτομα να βρουν θέση και μιλάμε για ουσιαστική βοήθεια (διόρθωση βιογραφικού, motivation letter και ένα σωρό άλλα, δηλ. δε μιλάμε απλά να τους πω για μια θεση που ανοιγει), βοηθεια την οποια εγώ δεν είχα όταν ήρθα. φαντάζομαι και τα άλλα παιδιά το ίδιο.

Πόσοι μου ζήτησαν βοήθεια; πάνω από 30. τους άλλους 15 δεν τους βοήθησα γιατί ψάχνανε έναν υπηρέτη να τους τα κάνει όλα. Όταν κάποιος μου στέλνει τις εξής 5 ερωτήσεις:

1. τι ειναι απρομπατσιον

2. τι χαρτιά χρειάζεται για να βγει η απρομπατσιον

3. μπορεις να μου γράψεις (όχι να διορθώσω, αλλά να γράψω από την αρχή) το βιογραφικό μου στα γερμανικα

4. μπορεις να μου γράψεις και το motivationsbrief στα γερμανικά

5. μπορείς να μου βρεις που εχει θέση στο NRW; (ή ακόμα χειρότερα) θα βρω θέση;

Συγγνώμη αλλά ένα τέτοιο άτομο, εμένα δε με πείθει ότι ενδιαφέρεται σοβαρά, γιατί όλα αυτά τα ειναι αυτονόητο ότι πρέπει να τα κάνει ο ενδιαφερόμενος μόνος του.

Το να γράψεις σωστά το βιογραφικό σου, το Anschreiben και να ψαχτεις για θέση απαιτεί τουλάχιστον 1 εβδομάδα αν θες να τα κάνεις σωστά. Εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να χαραμίσω τοσο χρόνο για να βοηθήσω κάποιον που δε θέλει να βοηθήσει ο ίδιος τον εαυτό του.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν μιλάμε για τέτοιους τεμπέληδες, είμαι υπερ του να βρει κάποιος κάποιον να τον πληρώσει αν τελικα αποφασίσει να έρθει στη Γερμανία (που δεν το πιστεύω).

Αν τώρα οι ερωτήσεις είναι:

1. χρειάζεται να έχεις βρει θέση για να βγαλεις απρομπατσιον στη Βυτεμβέργη;

2. ποσο διαρκει το ιατρικο πιστοποιητικο για την απρομπατσιόν στη Ρηνανία-Βεστφαλία;

3. πως γραφω το αγροτικο στα γερμανικα στο βιογραφικο μου;

4. πως προσφωνω το διευθυντή στο anschreiben;

5. γιατι το τάδε νοσοκομείο έχει πάντα κενή θεση; παίζει τίποτα; μήπως δεν ειναι καλά;

τότε είναι τελείως διαφορετικά.

Οπότε heydoc, και συ πριν αρχισεις να κατηγορεις όσους δε σε βοηθάνε, δες τα δικά σου δεδομένα και κάνε την αυτοκριτική σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Vrasida γράψαμε πάνω κάτω τα ίδια. Δεν είχα διαβασει τι εγραψες, στ' ορκίζομαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sleepwalker ξερω πολυ καλα στο φορουμ ποιά παιδιά βοηθάνε πάρα πολύ και είσαι ένας απ αυτούς.

Το ποστ μου δεν έχει καμμια σχέση με σένα.

Αναφέρθηκα σε άτομα απο fcb,φορουμ καθως κ σε μειλ που βρίσκει κάποιος με ψάξιμο στο ιντερνετ.

Μια απλή παρατήρηση έκανα,κυρίως για να στείλω ένα μήνυμα σε όλους εμάς που είμαστε στο στάδιο αναζήτησης,μια μέρα θα πάμε κάπου και θα πρέπει με τη σειρά μας και εμείς να βοηθήσουμε τους επόμενους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το εχω ξαναγραψει μια φορα, μαλιστα τοτε εγραψα και ονομα, οταν ημουν στη διαδικασια να ερθω Γερμανια και αφου ειχα διαβασει μεσα με μια μερα ολες τις πληροφοριες που υπηρχαν στο διαδικτυο, ρωτησα καποιον με πμ κατι. Η απαντηση ηταν "Συγγνωμη δεν εχω το χρονο ουτε την ορεξη να σου απαντησω". Και υπηρξαν αρκετοι που μου εδωσαν την εντυπωση οτι απλα θελαν να δειξουν οτι "εμεις καλα βολευτηκαμε, μην ερθετε τωρα ολοι εσεις να μας ξεβολεψετε".

Θα μπορουσα να πω κι εγω οκ τωρα που βολευτηκα εγω, να πανε να πνιγουνε ολοι. Το ποσο ομως με χαροποιει να διαβαζω τα ευχαριστηρια πμ μετα απο καποια βοηθεια ειναι πραγματικα ανεκτιμητο. Απο ατομα που δεν ξερουν καν το ονομα σου η τη φατσα σου, που στο δρομο θα σε προσπερασουν χωρις να ξερουν οτι σε εχουν ευχαριστησει με τοσο θερμα λογια.

Οι διαφημιζοντες οπως παντως βλεπετε σε αυτο το thread ειναι εξαφανισμενοι τον τελευταιο καιρο και σε ενα βαθμο αυτο οφειλεται στο οτι τα παιδια παιρνουν τις πληροφοριες και τη βοηθεια που ζητουν. Επομενως keep up the good work και η εκτιμηση κερδιζεται απο μονη της!

Παρεμπιπτοντως η Approbation ισχυει για ολα τα κρατιδια.

Τροποποιήθηκε από Raggy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεδιά καλή η απρομπασιον, είναι ευκωλο όμως να βρώ πλάστική χειρουργηκή στη Γερμανία??? Ελπίζω να βοηθησεί και κανείς εεε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την τεράστια βοήθεια δε που έλαβα από το GM, από τον Σλιπ και τον Ραγκι και τόσους άλλους είναι περιττό να την περιγράψω.... Δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να απευθυνθώ σε "μεσίτη" για διάφορους λόγους.....

Βρασίδα εσύ είσαι από τα άτομα που έχω βοηθήσει ελάχιστα ως καθόλου.

Πάντως για αυτό που γράφεις με τους μεσίτες θέλω να πω ένα πράγμα: οι μεσίτες μη νομίζετε ότι βοηθάνε, οι πιο πολλοί είναι ΑΣΧΕΤΟΙ με το θέμα, και μη σας φαίνεται παράξενο. Λεφτά θέλουν να βγάλουν οι άνθρωποι και όσο το πετυχαίνουν εύκολα δεν ψάχνονται. Εγώ μιλάω εκ πείρας, 5-6 ερωτήσεις που εθεσα σε μια σειρά από "μεσίτες" δεν κατάφερε κανείς να μου τις απαντήσει (αναγνωρίζω βέβαια ότι οι ερωτήσεις ήταν αρκετά εξειδικευμένες, αλλά αυτή δεν είναι η δουλειά τους?). Κάντε τους μερικές ψαγμένες ερωτήσεις και θα το διαπιστώσετε και οι ίδιοι.

Τροποποιήθηκε από SleepWalker
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οντας στη Γερμανία εδώ και κάμποσο καιρό ως Assistenzarzt σε Kreiskrankenhaus εχω να παρατηρήσω τα εξής.

1.Η δουλειά είναι φοβερή και όσο περισσότερο δουλεύεις τόσο πιο πολλά σου δίνουν να κάνεις.Δεν έχεις ποτέ αρκετό χρόνο και πρέπει να τα κάνεις όλα γρήγορα χωρίς όμως λάθη.

2.Σε ψέγουν συνέχεια για τα λάθη σου.Συνήθως αφορούν φάρμακα που δεν έγραψες ή έγραψες ή κάτι σχετικό με τα Briefe.

3.Τα Briefe είναι πολύ αναλυτικά και πρέπει να γράφεις τα πάντα.Επίσης πρέπει να έχεις στυλ γραφής δε θέλουν να γράφεις συνέχεια τα ίδια.

4.Είναι πολύ ακριβείς.Πρέπει πάντα να προσδιορίζεις πρόσωπο,τόπο και χρόνο.Π.χ. δεν μπορείς να πεις ή να γράψεις ο επιμελητής έκανε γαστροσκόπηση πρέπει να πεις ποιος,πού και πότε την έκανε και το εύρημα ακριβώς.

5.Πολλά πράγματα είναι όπως στην Ελλάδα.Ύπάρχουν μεγάλοι τεμπέληδες και βύσματα και πρέπει να κάνεις και τη δουλειά για αυτούς.Βασικά μπορεί να κάνεις και τη δουλειά 3,4 ατόμων και σε βρίζουν συνέχεια αφού φυσικά κάνεις λάθη.Υπάρχουν διακρίσεις,προστατευόμενοι κτλ είναι όπως στην Ελλάδα.Το κοινωνικό προφίλ παίζει μεγάλο ρόλο.Αλλιώς αντιμετωπίζουν τον ξένο αλλιώς το Γερμανό και αλλιώς τον ξένο που έχει ριζώσει και έχει Γερμανό σύζυγο.

6.Οι νοσοκόμες θέλουν αναγνώριση και γλύψιμο.Εχουν τεράστια δύναμη.Αν κάνεις εχθρούς ανάμεσα στις νοσοκόμες αντιμετωπίζεις τεράστιες δυσκολίες.

7.Ολα καθορίζονται από τον Chefarzt.Ύπάρχουν τεράστιες διαφορές από τμήμα σε τμήμα.

Γενικά έχει πολλούς ξένους.Το επίπεδο των ξένων είναι μέτριο έως κακό(πολλοί από Ρουμανία,Βουλγαρία,πρώην ΕΣΣΔ).Το επίπεδο των Γερμανών είναι αρκετά καλό.Οι Ελληνες έχουμε άριστο θεωρητικό επίπεδο που το αναγνωρίζουν.Υστερούμε μόνο σε κάποιες ρουτίνες που μαθαίνονται και ορισμένα πρακτικά καθήκοντα που επίσης μαθαίνονται.Γενικά το κλειδί στη Γερμανία είναι σκληρή δουλειά συν συμπεριφορά συν τύχη.Ολοι σε παρακολουθούν συνέχεια και σε αναφέρουν.Είναι σημαντικό να είσαι συμπαθής σαν άτομο γιατί οι Γερμανοί είναι συνήθως αντιπαθείς.Επίσης δεν τους αρέσει καθόλου το ελληνικό χιούμορ το στυλ ομιλίας γενικά το χύμα κτλ και είναι τυπικοί.

Είναι φοβεροί μανιπουλαριστές στις συζητήσεις ό,τι και να γίνει θα σε νικήσουν γιατί χρησιμοποιούν τεχνικές μανιπουλαρίσματος που εσύ αγνοείς.Γενικά το πλεονέκτημα του Ελληνα θα έλεγα οτι είναι ένας πολύ καλός σκλάβος που καταλαβαίνει τι γίνεται και δε βγάζει τσιμουδιά ενώ το μειονέκτημα είναι το ταπεραμέντο.Δεν τους αρέσει καθόλου η ένταση οι φωνές κτλ ειδικά από ξένους.Προτιμούν τα ήσυχα άτομα.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχουν κάπου στο topic συμβουλές για το Vorstellungsgespräch; Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλεύσει από την προσωπική του εμπειρία; ευχαριστώ πολύ!

Το πιο σημαντικό είναι η εμφάνιση.Εννοείται οτι θα φοράς κουστούμι.Οι ερωτήσεις είναι γενικού τύπου συνήθως πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να απαντήσεις στο

1.Γιατί φεύγεις από την Ελλάδα και θέλεις να δουλέψεις στη Γερμανία.Πρέπει η απάντηση να είναι ειλικρινής π.χ. το κάνω για οικονομικούς λόγους λόγω κρίσης θεωρείται καλή απάντηση.

2.Ποια είναι η εμπειρία σου στην Ελλάδα.Βασικά τους ενδιαφέρει πόσα χρόνια έχεις εργαστεί και τι μπορείς να κάνεις.

3.Ποια είναι τα σχέδιά σου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις πού να εκπαιδευτείς.Π.χ. αν πας σε συνέντευξη σε Reha Klinik και πεις με ενδιαφέρει να εκπαιδευτώ στη στεφανιογραφία θα απορήσουν.

Γενικά βλέπουν την εμφάνιση,τη συμπεριφορά και το επίπεδο των γερμανικών.Εχω δει γιατρούς με πολύ άσχημα γερμανικά και να κάνουν υπομονή μαζί τους.Γενικά αν εγκρίνουν τη συμπεριφορά μπορεί να παραβλέψουν το επίπεδο των γερμανικών.Ο Chefarzt στη Vorstellungsgespräch σου δείχνει όλα τα τμήματα της κλινικής και σου περιγράφει γενικώς τις δυνατότητες της κλινικής και το μελλοντικό σου καθηκοντολόγιο.Συνήθως προσφέρουν Hospitation για κάποιο καιρό για να σε δούνε καλύτερα στην πράξη.Γενικά στον Ελληνα η βασική ερώτηση είναι είσαι ένας από εμάς(ίδιο επίπεδο ευφυίας,συμπεριφοράς κτλ.Μας θεωρούν ακόμα ένα σκαλί πάνω από τους Ανατολικούς και τμήμα του δυτικού κόσμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης γενικά η γνώμη για τον ξένο στη Γερμανία είναι μειωμένης ευφυίας για αυτό δεν τους αρέσει να κάνεις τον έξυπνο κτλ.Δεν περνούν γενικά μαγκιές βαλκανικού τύπου γιατί εδώ όλοι έχουν δικαιώματα και απευθύνονται στις αρχές.Οι βασικές έννοιες στη Γερμανία που παίζουν συνέχεια είναι

1.Ποιος είναι υπεύθυνος(θα σε φορτώσουν με ευθύνες δικές σου και άλλων αν δεν προσέχεις.Πρέπει όλα να τα καθορίσεις αναλυτικά και εκεί παίζει ρόλο η προσωπικότητα)

2.Ποιος πρέπει να κάνει την ενέργεια(θεωρητικά για όλα υπάρχουν κανόνες στην πράξη ισχύουν άλλα)

3.Ποιος πρέπει να κατηγορηθεί για το λάθος.(γραπτό ντοκουμεντάρισμα και μαρτυρία κυρίως από τη μερικά του προσωπικού).

Τα τρία πρόσωπα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους όσο και να φαίνεται παράξενο.Γενικά είναι ένα σύστημα υψηλής οργάνωσης που όταν λειτουργεί πραγματικά λειτουργεί είναι αξιοθαύμαστο.Οταν όμως η μηχανή σταματάει αρχίζει το κυνήγι με τις αρχές που προανέφερα.Τα ψάχνουν όλα και τα ντοκουμεντάρουν όλα.Δεν μπορείς τίποτα να κρύψεις.Αν καλύψεις συνάδελφο όπως στην Ελλάδα παίζεις το κεφάλι σου γιατί θεωρείσαι συνυπεύθυνος.

Επίσης δεν τους ενδιαφέρει μόνο τι κάνεις εσύ αλλά πώς επηρρεάζεις και την απόδοση των γύρω σου.Π.χ. αν εσύ κάνεις παπάδες δε λένε τίποτα θετικά αν το τμήμα δυσλειτουργεί επειδή οι άλλοι ξύνονται.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να είσαι καλά Bratwurst που μπήκες στον κόπο να γράψεις μερικές ειλικρινείς και χρήσιμες κουβέντες. Λίγο πολύ έτσι είναι τα πράγματα και στη Σουηδία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν όμως και σοβαρές διαφορές, από πολιτισμικές π.χ. το ότι μιλάς στον ενικό σε όλους, δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κοστούμι, υπάρχει λιγότερη ιεραρχία, εως στη δομή του συστήματος που είναι αρκετά διαφορετική από άποψη χρηματοδότησης, ασφαλιστικής κάλυψης κοκ. Εγω νομίζω ότι είναι αξιοθαύμαστο που αυτές οι χώρες έχουν συστήματα υγείας που ενσωματώνουν 20% και βάλε ξένους, με πολλές φορές στοιχειώδεις γνώσεις. Φανταστείτε αν στην Ελλάδα δούλευαν 20% αλλοδαποί ιατροί από >100 χώρες και καλωσόριζαν τον κυρ Μήτσο στα επείγοντα "Χαιρετε κύριε Ντιμίτρι, εγκω ειμαι το γιατρό σας".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Γερμανοί είναι πολύ τυπικοί.Πρέπει να μιλάς σε όλους στον πληθυντικό και με τον τίτλο τους Herr Oberarzt κτλ.Επίσης τους ασθενείς τους αποκαλείς ο κύριος η κυρία άσχετα αν είναι ανοικοί κτλ.Εκεί είναι ένα σημείο που υστερούμε οι Ελληνες.Επίσης χρησιμοποιούν πολλές σπαστικές εκφράσεις π.χ. lassen sich schmecken(ας το γευτείτε),Mahlzeit(ώρα φαγητού) σα χαιρετισμό άσχετα αν τρως ή όχι,es geht nicht(έτσι δεν πάει),nicht mich verarschen(μη με κοροιδεύετε) κτλ.Εχω μια Ρωσσίδα συνάδελφο που χρησιμοποιεί τις ίδιες εκφράσεις και της είπα άμα ξανακούσω να ρωτάς warum, ή να λες es geht nicht θα σε δείρω αυτά τα λένε οι Γερμανοί δεν είναι για τους ξένους.

Γενικά πολύ παίζει στη Γερμανία ποιος θα ψαρώσει τον άλλο.Αυτός που σε ψαρώνει έχει το πάνω χέρι.Ο διευθυντής είναι παντοδύναμος υπάρχει απόλυτη ιεραρχία.Επίσης πολλοι Γερμανοί είναι φοβεροί ψεύτες όχι όμως σαν πονηρόβλαχοι όπως οι Ελληνες αλλά με κυριλέ ψέμμα που ταιριάζει στο κλίμα.Ενας λόγος είναι οτι δεν μπορείς να τον πλακώσεις τον άλλον άμα σε φλομώσει στο παραμύθι γιατί ακριβώς δεν είναι Βαλκάνια.Τα ψέμματα των Γερμανών έχουν συνήθως σχέση με τα λεφτά προσπαθούν να αρπάξουν από την εργασία σου και να σου πουλήσουν αυτό που θέλουν αυτοί και όχι να αγοράσεις αυτό που θέλεις εσύ.

Πραγματικά λυπάμαι τους τύπους στην Ελλάδα που νομίζουν οτι μπορούν να διαπραγματευτούν ο,τιδήποτε με την τρόικα π.χ. χωρίς να χάσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χοντρικά οι κατηγορίες των γερμανικών νοσοκομείων από τα δημοφιλέστερα στα λιγότερο ανταγωνιστικά είναι.

1.Πανεπιστημιακά

2.Μη πανεπιστημιακά μεγάλων πόλεων(άνω των 100000 κατοίκων)

3.Μεγάλα Επαρχιακά(Kreiskrankenhaus) μικρών σχετικά πόλεων(κάτω από 50000 κατοίκους) που όμως καλύπτουν ευρύτερη περιοχή μερικές φορές και πάνω από 200000.

4.Μικρά επαρχιακά μικρών πόλεων κωμοπόλεων.Αυτά διακομίζουν τα σοβαρά περιστατικά στα μεγάλα επαρχιακά.Τα μεγάλα επαρχιακά διακομίζουν στα πανεπιστημιακά όταν δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν κάτι.

5.Reha clinic.Κλινικές χαλάρωσης.Μεγάλες οι ανάγκες εκεί αλλά θεωρούνται σα νεκροταφεία για γιατρούς αφού χάνεις την επαφή με τα επείγοντα.

Φυσικά υπάρχουν αναρίθμητες παραλλαγές και οι παραδοξότερες καταστάσεις(π.χ. μεγάλα καρδιοχειριυργικά κέντρα στο κέντρο του πουθενά) αλλά σε γενικές γραμμές η κατάταξη είναι όπως την προανέφερα.Οπως και στην Ελλάδα μπορεί σε ένα μάχιμο επαρχιακό νοσοκομείο να πάρεις καλύτερη εκπαίδευση από ό,τι σε ένα πανεπιστημιακό γιατί πρέπει να κάνεις τα πάντα.Από την άλλη έχεις ευθύνες και είσαι συνέχεια στο προσκήνιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το Patientenkommunikationstest δεν είναι ούτε δύσκολο ούτε εύκολο.Είναι κάπως δύσκολο για κάποιον που έρχεται κατ' ευθείαν από την Ελλάδα χωρίς επαφή με το γερμανικό σύστημα.

Αυτό που γίνεται έχει ως εξής.Ενας γιατρός και κάποιος που θα παριστάνει μετά τον ασθενή σου δίνουν ένα τεχνικό κείμενο για κάποια νόσο και την αντιμετώπισή της.Εχεις περίπου 45 λεπτά να το διαβάσεις και να θυμάσαι τα κύρια σημεία.Μετά σε καλούν στην αίθουσα όπου καλείσαι να πάρεις ιστορικό από τον ασθενή ενώπιον του γιατρού και να τους εξηγήσεις τη διάγνωση και τις εξετάσεις που θα κάνεις.Υστερα σου λένε αν πέρασες ή όχι.

Βασικά σημεία του Patientenkommunikationstest.

1.Περιλαμβάνει αυτό που λένε στα γερμανικά Aufklärung.Καλό είναι να είναι κανείς εξοικεωμένος με τα Aufklärungen για σειρά παθήσεων οπότε αν μπορεί ας τα προμηθευτεί από το νοσοκομείο.

2.Η ύλη είναι πολύ σχετική με το βιβλίο Deutsch für Ärztinnen und Ärzten του Schrimpf Bahnemann.

3.Εξετάζουν και ιατρικές γνώσεις που δεν είναι σχετικές με την ύλη που σου δίνουν να διαβάσεις το 45 λεπτο πριν την εξέταση.

4.Δεν είναι ανάγκη να απομνημονεύσεις όλο το κείμενο όπωςκάνει εκ του φυσικού ένας Ελληνας ρωτάνε όμως πολλές λεπτομέρειες από αυτό συνεπώς πρέπει να θυμάσαι όσο το δυνατό περισσότερα γιατί ο ασθενής ρωτάει συγκεκριμένα αυτά.

5.Ενώ τα θέματα είναι γνωστά στα νοσοκομεία σου το αποκρύπτουν.Είναι βασικά τα ίδια για ένα δύο μήνες.Μετά αλλάζουν.

6.Για την κατάθεση των χαρτιών για την Approbation δε χρειάυεται το επίσημο χαρτί του Patientenkommunikationtest που συνήθως κάνει 2,3 εβδομάδες να έρθει αλλά αρκεί η βεβαίωση online.Μετά το Verwaltungsamt κάνει τη διασταύρωση αν όντως ισχύει ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης προσέξτε πολύ τις υποσχέσεις που σας δίνουν.Συνήθως υπάρχει ένας πολύ συγκεκριμένος λόγος που σας θέλουν στο τμήμα που όμως δεν σας τον αποκαλύπτουν στη Vorstellungsgespräch.Εκεί συνήθως τάζουν λαγούς με πετραχήλια.Βέβαια οι άλλοι ειδικευόμενοι τα ξέρουν αλλά είναι σχεδόν αδύνατο να μιλήσεις με ειδικευόμενο μετά τη Vorstellungsgespräch.Καλύτερα να προσανατολιστεί κανείς στο Hospitation.

Γενικώς υπάρχει απάτη τα άτομα χωρίζονται σε έξυπνα και χαζά και η διάκριση γίνεται με βάση τη φάτσα όπως και στην Ελλάδα.Οι Γερμανοί γιατροί είναι φυσιογνωμιστές όπως όλοι οι γιατροί συνεπώς αν έχεις φάτσα έξυπνου σε κατατάσουν στους έξυπνους αν έχεις φάτσα χαζού δεν αποφεύγεις τη μοίρα σου άσχετα και αν δεν είναι έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα κ τις 71 σελιδες,φοβερη δουλεια,οι αποψεις κ οι γνωμες διασταυρωνονται κ εμπλουτιζονται.Εγω προσωπικα σκεφτομαι να βγαλω την απροβατσιον στην Βαδη-Βυτεμβεργη,ενω σκεφτομαι κ το Βερολινο.Μεσω λινκ που βρηκα σε μια απο τις προηγουγουμενες σελιδες επικοινωνησα με την υπευθυνη στην Βαδη κ μου ανεφερε τα εγγραφα που απαιτουνται για την εκδοση.Θα μπορουσε να παραθεσει καποιος το αντιστοιχο λινκ για το κρατιδιο του Βερολινου; Δηλαδη το λινκ που αφορα την αντιστοιχη υπηρεσια εκδοσεως αδειας στο κρατιδιο αυτο.Μια αλλη ερωτηση ,η οποια κ θεωρω πως ενδιαφερει πολυ κοσμο ειναι αν υπαρχουν κρατιδια,εκτος της ΕΣΣΗΣ,τα οποια κ απαιτουν η εστω ακουγεται πως απο αρχες του 2014 θα απαιτουν C1.Για ολους εμας που ειμαστε ΕΛΛΑΔΑ Κ ουσιαστικα προγραμματιζουμε χωρις τον ξενοδοχο,τετοιες λεπτομερειες κρινουν πολλα.Επισης μια τελευταια ερωτηση αφορα το κοστος μεταφρασης των εγγραφων,οπου εχω εντοπισει μια διχογνωμια για το αν πρεπει να γινει στο υπουργειο εξωτερικων η στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ απο επισημο μεταφραστη.Σημειωνω πως για την επικυρωση του μεταφρασμενου αντιγραφου η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ απαιτει 15 ευρω.Η απλη μεταφραση με σφραγιδα χαγης στο υπουργειο κοστιζει γυρω στα 19 ευρω.Σας ευχαριστω για την διαθεσιμοτητα σας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα κ τις 71 σελιδες,φοβερη δουλεια,οι αποψεις κ οι γνωμες διασταυρωνονται κ εμπλουτιζονται.Εγω προσωπικα σκεφτομαι να βγαλω την απροβατσιον στην Βαδη-Βυτεμβεργη,ενω σκεφτομαι κ το Βερολινο.Μεσω λινκ που βρηκα σε μια απο τις προηγουγουμενες σελιδες επικοινωνησα με την υπευθυνη στην Βαδη κ μου ανεφερε τα εγγραφα που απαιτουνται για την εκδοση.Θα μπορουσε να παραθεσει καποιος το αντιστοιχο λινκ για το κρατιδιο του Βερολινου; Δηλαδη το λινκ που αφορα την αντιστοιχη υπηρεσια εκδοσεως αδειας στο κρατιδιο αυτο.Μια αλλη ερωτηση ,η οποια κ θεωρω πως ενδιαφερει πολυ κοσμο ειναι αν υπαρχουν κρατιδια,εκτος της ΕΣΣΗΣ,τα οποια κ απαιτουν η εστω ακουγεται πως απο αρχες του 2014 θα απαιτουν C1.Για ολους εμας που ειμαστε ΕΛΛΑΔΑ Κ ουσιαστικα προγραμματιζουμε χωρις τον ξενοδοχο,τετοιες λεπτομερειες κρινουν πολλα.Επισης μια τελευταια ερωτηση αφορα το κοστος μεταφρασης των εγγραφων,οπου εχω εντοπισει μια διχογνωμια για το αν πρεπει να γινει στο υπουργειο εξωτερικων η στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ απο επισημο μεταφραστη.Σημειωνω πως για την επικυρωση του μεταφρασμενου αντιγραφου η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ απαιτει 15 ευρω.Η απλη μεταφραση με σφραγιδα χαγης στο υπουργειο κοστιζει γυρω στα 19 ευρω.Σας ευχαριστω για την διαθεσιμοτητα σας!!!

1)http://service.berlin.de/dienstleistung/325401

2) Το C1 ακούγεται εδώ και καιρό γενικά και αόριστα....Δεν σημαίνει ότι επειδή εκφράζει κάποιος κάποια γνώμη με ένα άρθρο, αυτή η γνώμη θα εφαρμοστεί και οπωσδήποτε...Εκτός από αυτό, η μικρή μου εμπειρία μου λέει ότι οι Γερμανοί δεν κάνουν τέτοιες αλλαγές από την μια μέρα στην άλλη. Το μελετάνε, το συζητάνε, το σχεδιάζουν και το εφαρμόζουν.

Εκ των πραγμάτων καμιά αλλαγή δεν γίνεται βεβιασμένα και πολύ περισσότερο υπάρχει η τάση πρωτίστως να εφαρμοστεί ένα σύστημα εξέτασης για την Αμπρομπατσιον το οποίο θα είναι κοινό σε όλη την Χώρα και όσο το δυνατόν πιο standardisiert, παρά μια σκέτη αύξηση της δυσκολίας της εξέτασης....Αυτή είναι η γνώμη μου...

3)Υπάρχουν πολλά άτομα με μετάφραση απο το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ τα οποία αναγκάστηκαν να κάνουν 2η φορά μετάφραση εδώ στη Γερμανία. Αποφύγετε τον διπλό κόπο και τα διπλά έξοδα. Στο site του Βερολίνου γράφει στα Hinweise:

Fremdsprachige Dokumente

Urkunden, die nicht in deutscher Sprache ausgestellt sind, muss zusätzlich eine offizielle deutsche Übersetzung beigefügt werden. Erfolgte die Übersetzung im Ausland, ist sie dort durch die entsprechende Behörde überbeglaubigen zu lassen.

Δεν απαγορεύει την μετάφραση στην Ελλάδα αλλά αυτό το offizielle deutsche Übersetzung πίστεψε με έχει πολλές πολλές ερμηνείες στην Ελλάδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σχετικά με τις μεταφράσεις:

η μετάφραση στο υπουργειο εξωτερικών, εξ όσων γνωρίζω (που λεει και ο Κασιδιάρης), δε δημιουργεί προβλήματα, εκτος αν εχουν γινει χοντρά λάθη στη μετάφραση, προσωπικά δεν ξέρω καμία τέτοια περίπτωση.

στη Γερμανία οι μεταφράσεις χρεώνονται ανά γραμμή, ακόμα και αν η γραμμή έχει μια ημερομηνία ή ένα όνομα προσμετράται, και το κοστος ειναι 0,79-0,99 ανα γραμμή. Αρα το υπουργειο εξωτερικών είναι απείρως οικονομικότερη λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.