Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

να μην παρω αλλους στον λαιμο μου που εχουν ΑΝΑΓΚΗ την βοηθεια καποιων εδω μεσα με το πασπαλισμα ειρωνειας.....

εγω τουλαχιστον 3 μηνες ξερω σιγουρα οτι δεν εχει εξεταστρα και τον Δεκεμβριο 2012 που εδωσε η κολλητη μου επισης δεν ειχε εξεταστρα!!ευχαριστω καποια παιδια που βοηθησαν διακριτικα με προσωπικα μηνυματα!!!!

Λοιπόν το λέει εδώ καθαρά:

http://www.bezreg-koeln.nrw.de/brk_internet/organisation/abteilung02/dezernat_24/approbationen/approbation_arzt/

Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις γραμμένο:

Für die Entscheidung über die Approbation als Arzt bzw. Ärztin wird eine Gebühr zwischen 130,00 bis 1.000,00 Euro erhoben.

Die Höhe der Gebühr richtet sich im konkreten Einzelfall nach dem Verwaltungsaufwand, der bei der Bearbeitung des Antrages anfällt.

Μέσα στο συνολικό ποσό που θα πληρώσεις ΑΦΟΥ πάρεις την Approbation, θα συμπεριλαμβάνονται και τα εξέταστρα της προφορικής εξέτασης. Η εξέταση κοστίζει 120 € την φορά, τους ρώτησα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ευχαριστω πολυ Vrasida που το κοιταξες!!!!!

μιλας για το ΑΦΟΥ....εγω ειμαι ακομα στο ΠΡΙΝ!!!!!!

οταν ερθει η ωρα του ΜΕΤΑ.....ειναι αλλο το θεμα!εγω τονιζα οτι καθε φορα που εδινα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν ερθει η ωρα του ΜΕΤΑ.....ειναι αλλο το θεμα!εγω τονιζα οτι καθε φορα που εδινα!!!!

μάλιστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sleepwalker δεν αξίζει να χαλάς το άψογο προφίλ σου για τέτοιους λόγους...στο λέω εγώ που ξέρεις ότι σου χρωστάω πολλά ευχαριστώ για όλες τις φορές που ζήτησα τη βοήθειά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sleepwalker δεν αξίζει να χαλάς το άψογο προφίλ σου για τέτοιους λόγους...στο λέω εγώ που ξέρεις ότι σου χρωστάω πολλά ευχαριστώ για όλες τις φορές που ζήτησα τη βοήθειά σου.

μαλλον οι τετοιοι λογοι που αναφερεσαι που δεν αξιζουν ειναι η δικη μου περιπτωση (και μην υποβαθμιζεις κανεναν γιατι ειναι εντελως προσβλητικο)και απο οτι εχω παρακολουθησει εχει γινει παρεξηγηση και με αλλα παιδια με τον ειρωνικο τροπο που αντιμετωπιζονται οταν ρωτανε κατι....

ξερετε πολλα παιδια εχουμε προβλημα επιβιωσης και τρεχουμε απο εδω και απο εκει...οχι κλαψα βεβαια στυλ βασιλακη καιλα....αλλα και μια πληροφορια παραπανω ειναι τρελα απαραιτητη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!καθε μηνας που χανεται ή καθε ευρω που χανεται ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!!

αν μετραει μονο το προφιλ λυπαμαι.....ευχαριστω Vrasida και παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον οι τετοιοι λογοι που αναφερεσαι που δεν αξιζουν ειναι η δικη μου περιπτωση (και μην υποβαθμιζεις κανεναν γιατι ειναι εντελως προσβλητικο)και απο οτι εχω παρακολουθησει εχει γινει παρεξηγηση και με αλλα παιδια με τον ειρωνικο τροπο που αντιμετωπιζονται οταν ρωτανε κατι....

δεν υπάρχει μεγαλύτερο ψέμα από αυτό. ποιος αντιμετωπίστηκε ειρωνικά και πότε;

και επίσης ξεχνάς κάτι: εγώ και μερικοί άλλοι ήμασταν εδώ πριν έρθεις και μάλλον θα είμαστε ακόμα εδώ όταν εσύ θα φύγεις, γιατί θα έχεις βρει τη θεσούλα σου και θα απαξιείς να αφιερώσεις χρόνο να βοηθήσεις αυτούς που τότε θα ψάχνονται. δε θα είσαι η πρώτη, όλοι αυτό κάνουν.

θα χαρούμε όλοι να σε δούμε να βοηθάς κι εσύ σωστά όσους θα το χρειάζονται, για να μαθαίνουμε και εμείς τι κάνουμε λάθος. κάτι μου λέει όμως ότι θα σφυρίζεις κλέφτικα :)

τέσπα στο θέμα μας, στη Γερμανία σαν γενικός κανόνας δεν υπάρχει τίποτα τζάμπα (όπως και στην Ελλάδα εσχάτως). Οποιασδήποτε μορφής εξέταση κοστίζει ένα σεβαστό ποσό. Οι εξετάσεις γλωσσικής επάρκειας για την απρομπατσιόν κοστίζουν από 75 εως 250ευρω ανάλογα το κρατίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον οι τετοιοι λογοι που αναφερεσαι που δεν αξιζουν ειναι η δικη μου περιπτωση (και μην υποβαθμιζεις κανεναν γιατι ειναι εντελως προσβλητικο)και απο οτι εχω παρακολουθησει εχει γινει παρεξηγηση και με αλλα παιδια με τον ειρωνικο τροπο που αντιμετωπιζονται οταν ρωτανε κατι....

δεν υπάρχει μεγαλύτερο ψέμα από αυτό. ποιος αντιμετωπίστηκε ειρωνικά και πότε;

και επίσης ξεχνάς κάτι: εγώ και μερικοί άλλοι ήμασταν εδώ πριν έρθεις και μάλλον θα είμαστε ακόμα εδώ όταν εσύ θα φύγεις, γιατί θα έχεις βρει τη θεσούλα σου και θα απαξιείς να αφιερώσεις χρόνο να βοηθήσεις αυτούς που τότε θα ψάχνονται. δε θα είσαι η πρώτη, όλοι αυτό κάνουν.

θα χαρούμε όλοι να σε δούμε να βοηθάς κι εσύ σωστά όσους θα το χρειάζονται, για να μαθαίνουμε και εμείς τι κάνουμε λάθος. κάτι μου λέει όμως ότι θα σφυρίζεις κλέφτικα :)

τέσπα στο θέμα μας, στη Γερμανία σαν γενικός κανόνας δεν υπάρχει τίποτα τζάμπα (όπως και στην Ελλάδα εσχάτως). Οποιασδήποτε μορφής εξέταση κοστίζει ένα σεβαστό ποσό. Οι εξετάσεις γλωσσικής επάρκειας για την απρομπατσιόν κοστίζουν από 75 εως 250ευρω ανάλογα το κρατίδιο.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙς ΟΛΑ!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!

ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!!!

ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΕΙς ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΣΤΟ!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.....ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙς ΚΑΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙς!!!!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΑΘΑΝ Φ-Α-Ι-Ν-Ε-Τ-Α-Ι- ΟΠΩς ΕΣΕΝΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελεος βρε παιδια, ελεος...

Αν τρωγομαστε μεταξυ μας, τι θα κανουμε οταν θα εχεις πεντε ξενους πανω απο το κεφαλι σου να γελανε πανω σου γιατι απλα προφερεις την λεξη λαθος...

Ηρεμια θελει το πραγμα κ απαξιωση... Η Γερμανια κ δη το να κανεις ειδικοτητα στα νοσοκομεια της, θελει γενικα δυνατα νευρα κ πανω απο ολα ψυχραιμια. Να το ξερετε μια ωραν αρχυτερα για να μην φυγετε τρεχωντας το πρωτο μηνα...

Βασιλικουαθενς αν θελεις οποιαδηποτε βοηθεια σε οποιαδηποτε θεμα, στειλε μου πμ , θα χαρω να σε βοηθησω. Κ οσο για τον υπνοβατη εχεις νομιζω λιγο αδικο.

Τσιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sleepwalker δεν αξίζει να χαλάς το άψογο προφίλ σου για τέτοιους λόγους...στο λέω εγώ που ξέρεις ότι σου χρωστάω πολλά ευχαριστώ για όλες τις φορές που ζήτησα τη βοήθειά σου.

μαλλον οι τετοιοι λογοι που αναφερεσαι που δεν αξιζουν ειναι η δικη μου περιπτωση (και μην υποβαθμιζεις κανεναν γιατι ειναι εντελως προσβλητικο)και απο οτι εχω παρακολουθησει εχει γινει παρεξηγηση και με αλλα παιδια με τον ειρωνικο τροπο που αντιμετωπιζονται οταν ρωτανε κατι....

ξερετε πολλα παιδια εχουμε προβλημα επιβιωσης και τρεχουμε απο εδω και απο εκει...οχι κλαψα βεβαια στυλ βασιλακη καιλα....αλλα και μια πληροφορια παραπανω ειναι τρελα απαραιτητη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!καθε μηνας που χανεται ή καθε ευρω που χανεται ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!!

αν μετραει μονο το προφιλ λυπαμαι.....ευχαριστω Vrasida και παλι!

μαλλον οι τετοιοι λογοι που αναφερεσαι που δεν αξιζουν ειναι η δικη μου περιπτωση (και μην υποβαθμιζεις κανεναν γιατι ειναι εντελως προσβλητικο)και απο οτι εχω παρακολουθησει εχει γινει παρεξηγηση και με αλλα παιδια με τον ειρωνικο τροπο που αντιμετωπιζονται οταν ρωτανε κατι....

δεν υπάρχει μεγαλύτερο ψέμα από αυτό. ποιος αντιμετωπίστηκε ειρωνικά και πότε;

και επίσης ξεχνάς κάτι: εγώ και μερικοί άλλοι ήμασταν εδώ πριν έρθεις και μάλλον θα είμαστε ακόμα εδώ όταν εσύ θα φύγεις, γιατί θα έχεις βρει τη θεσούλα σου και θα απαξιείς να αφιερώσεις χρόνο να βοηθήσεις αυτούς που τότε θα ψάχνονται. δε θα είσαι η πρώτη, όλοι αυτό κάνουν.

θα χαρούμε όλοι να σε δούμε να βοηθάς κι εσύ σωστά όσους θα το χρειάζονται, για να μαθαίνουμε και εμείς τι κάνουμε λάθος. κάτι μου λέει όμως ότι θα σφυρίζεις κλέφτικα :)

τέσπα στο θέμα μας, στη Γερμανία σαν γενικός κανόνας δεν υπάρχει τίποτα τζάμπα (όπως και στην Ελλάδα εσχάτως). Οποιασδήποτε μορφής εξέταση κοστίζει ένα σεβαστό ποσό. Οι εξετάσεις γλωσσικής επάρκειας για την απρομπατσιόν κοστίζουν από 75 εως 250ευρω ανάλογα το κρατίδιο.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙς ΟΛΑ!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!

ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!!!

ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΕΙς ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΣΤΟ!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.....ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙς ΚΑΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙς!!!!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΑΘΑΝ Φ-Α-Ι-Ν-Ε-Τ-Α-Ι- ΟΠΩς ΕΣΕΝΑ!!!!

Για να ξεκαθαρίζω τη θέση μου μία για πάντα....εγώ δεν παίρνω το μέρος κανενός εδώ μέσα και βεβαίως δεν απαξιώνω κανένα με αυτά που λέω. βασιλικουαθενς κάνεις πολύ μεγάλο λάθος σε αυτά που λές...καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι για πέταμα εφόσων πληρεί τις προϋποθέσεις του τόπικ...βέβαια κάποια πράγματα έχουν απαντηθεί εκατό φορές οπότε ο καθένας πρέπει πρώτα να ψαχτεί καλά πρίν ρωτήσει κάτι. έπειτα κάνει την ερωτησή του/της και περιμένει την απάντηση και ΤΕΛΟΣ. Το να μη χάνεις χρόνο είναι καθαρά στο χέρι σου. Επίσης το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας σε ένα τόπικ τόσο μεγάλου ενδιαφέροντος είναι το λιγότερο ενοχλητικό και αυτό ισχύει για όλους μας.

Υπνοβάτη, αγαπητέ μου φίλες...αν μου επιτρέπεις και με το,συμπάθιο κιόλας, ΚΟΥΛΑΡΕ. Μερικές φορές μπορείς να παρεξηγηθείς χωρίς κανένα λόγο και συνήθως για βλακείες...ΟΛΑ τα παιδιά εδώ μέσα το ξέρουν ότι χωρις εσένα και δυό τρείς ακόμα το τόπικ θα ήταν απλά νεκρό.....εγώ προσωπικά δεν θα σταματώ να ευχαριστώ εσένα και τους άλλους δυο-τρείς γι ΄ αυτό...καλό θα ήταν βέβαια να μην μπαίνουμε σε διενέξεις που αποπροσανατολίζουν.Επίσης καλό θα ήταν και άλλα παιδιά που είναι στη Γερμανία και μας παρακολουθούν να μας καταθέτουν τις απόψεις τους πιο συχνά. θα βοηθούσε ο πλουραλισμός.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α και γιατι μου ξέφυγε στη πορεία.......βασιλικου παιδί μου κανένας δεν θέλει να σε πάει πίσω...όποια πληροφορία έχει ο καθένας μας την καταθέτει για να βοηθήσει. Όπως και να έχει η πληροφορία που αρχικά ζήτησες δεν είναι κομβικής σημασίας για συνεχίσεις την καριέρα σου στη Γερμανία.....θα βοηθούσες περισσότερο αν μας έλεγες για ποιό λόγο αντιμετωπίζεις τόσο μεγάλη δυσκολία για να πάρεις την approbation.....εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ μιάς και ανεβαίνω σε 6 μήνες.

(ΔΕΝ θα ήθελα απαξιωτικά σχόλια για την vasilikouathens όσο αφορά αυτό το θ΄εμα...ορισμένους απο εμάς αυτό το θέμα μας ΚΑΙΕΙ)

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(ΔΕΝ θα ήθελα απαξιωτικά σχόλια για την vasilikouathens όσο αφορά αυτό το θ΄εμα...ορισμένους απο εμάς αυτό το θέμα μας ΚΑΙΕΙ)

Μα εννοειται ότι δεν τέθηκε, δεν τίθεται και ούτε θα τεθεί ποτέ τέτοιο θέμα. Ποιος, πότε και για ποιον μίλησε απαξιωτικά εδώ μέσα τα τελευταια 2 χρονια, ειδικά σε θέματα εξετάσεων; Κατα τη γνώμη μου, και το έχω ξαναπεί, ακόμα και αν κάποιος δουλέψει εξω έστω και μία μέρα και μετά παραιτηθεί, είναι αξιέπαινος και μόνος για την προσπάθεια, και μόνο που μπήκε σ' αυτή τη διαδικασία να ψάξει το καλυτερο, δεδομένου του "ξεβολέματος" που αυτή απαιτεί.

Η "διένεξη" δεν αποπροσανατολίζει, ίσα ίσα εγώ προσπαθώ να είμαι πάντα εντός θέματος, λέγοντας κάτι σχετικό. Γιαυτο και σήμερα θα προτείνω ένα βιβλίο, το βιβλίο "Medizinische Terminologie" του Steger. το χα αγοράσει καιρό πριν, κανοντας του τότε ένα γερό ξεφύλλισμα, αλλά επειδή αγοράζω κάθε βδομάδα 3-4 βιβλία, ξεχάστηκε στο ράφι. εξαιρετικό, με πάρα πολύ δυνατά πλεονεκτήματα:

-μικρό (εγώ άλλωστε μόνο μικρά διαβάζω, τα μεγάλα είμαι της άποψης ότι είναι για να μπαίνουν στο πόδι του κρεβατιού αμα σπάσει κάποιο από τα δικά του), και μικρό λέγοντας εννοούμε 128σελίδες χωρίς να υστερεί σε περιεχόμενο, το αντίθετο.

-ίσως το καλύτερο βιβλίο (από τα 10 για ορολογία που έχω, είναι σίγουρα το καλύτερο) για ανατομικούς όρους, όχι τόσο γιατί έχει πάρα πολλούς, αλλά κυρίως γιατί εξηγεί πάρα πολύ καλά τις λατινικές ρίζες προέλευσης, ακόμα και τις πτώσεις των ονομάτων στα λατινικά. προσωπικά, ξεκαθάρισα αρκετές απορίες που είχα και βρήκα και μερικά λάθη που τα κάνω και εγώ αλλά τα βλέπω και σε άλλους στο Dokumentation, επειδή κανείς δε μας έμαθε πως κλίνονται τα λατινικά ονόματα

-είναι βιβλίο που μπορεί να διαβαστεί και από κάποιον που δεν ξέρει καλά Γερμανικά, δίνοντας του βασικούς όρους στο πιάτο. Ωστόσο, για να αξιοποιήσει κανεις το βιβλίο 100% καλό είναι να έχει δουλέψει τουλάχιστον κανένα 6μηνο σε χειρουργική ειδικότητα.

-ωραια στημενο, χωρίς κατεβατό κείμενο το οποίο σιχαίνομαι, ευχρηστο, με σελιδοποίηση σε στήλες, όπου αριστερά είναι ο όρος και δεξιά η σημασία.

-τα κεφάλαια, αλλά και μεμονωμένες σελίδες διαβάζονται αυτοτελώς

στα μειονεκτήματα θα ελεγα ότι για κάποιον που ξεκιναει, ίσως μόνο του δε φτάνει για βιβλίο ορολογίας. είναι καλό σα 2ο, μικρο, ευχρηστο αλλά όχι σαν βασικό βιβλίο γιατί είναι αρκετά συνοπτικό, χωρίς να παραλείπει όμως ξαναλέω τίποτα σημαντικό.

Τροποποιήθηκε από SleepWalker
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Τελείωσα πριν λίγους μήνες τη σχολή και όπως έχουν οι αναμονές σκεφτόμουν να ανεβω και εγώ.

Επειδή λόγω καταστάσεων θα πρέπει να αφήσω τη γυναίκα μου πίσω, θα με ενδιέφερε να ξεκαθαρίσω το οικονομικό προτού κάνω μια τέτοια κίνηση.

Μήπως μπορεί να μου κανείς, τι περίπου μισθό παίρνει καθαρά ένας ειδικευόμενος μαζί με τις εφημερίες; Αν αρκεστεί κάποιος στα πραγματικά βασικά, πιστεύετε ότι μπορει να περισσεύουν 800-1000Ε το μήνα;

Τροποποιήθηκε από iliaspanagiot
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Τελείωσα πριν λίγους μήνες τη σχολή και όπως έχουν οι αναμονές σκεφτόμουν να ανεβω και εγώ.

Επειδή λόγω καταστάσεων θα πρέπει να αφήσω τη γυναίκα μου πίσω, θα με ενδιέφερε να ξεκαθαρίσω το οικονομικό προτού κάνω μια τέτοια κίνηση.

Μήπως μπορεί να μου κανείς, τι περίπου μισθό παίρνει καθαρά ένας ειδικευόμενος μαζί με τις εφημερίες; Αν αρκεστεί κάποιος στα πραγματικά βασικά, πιστεύετε ότι μπορει να περισσεύουν 800-1000Ε το μήνα;

Καλή και πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση. Για να συμπληρώσω την ερώτηση: υπάρχει μήπως κάτι πιο επίσημο για το επίπεδο των αμοιβών στην Γερμανία; πχ κάποια στατιστική του αντίστοιχου ΟΑΕΔ κτλ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Τελείωσα πριν λίγους μήνες τη σχολή και όπως έχουν οι αναμονές σκεφτόμουν να ανεβω και εγώ.

Επειδή λόγω καταστάσεων θα πρέπει να αφήσω τη γυναίκα μου πίσω, θα με ενδιέφερε να ξεκαθαρίσω το οικονομικό προτού κάνω μια τέτοια κίνηση.

Μήπως μπορεί να μου κανείς, τι περίπου μισθό παίρνει καθαρά ένας ειδικευόμενος μαζί με τις εφημερίες; Αν αρκεστεί κάποιος στα πραγματικά βασικά, πιστεύετε ότι μπορει να περισσεύουν 800-1000Ε το μήνα;

Αναλογως την ειδικοτητα. Συνηθως κυμαινεσαι 2500-3000 στην αρχη, καθαρα εννοειται. Αν δεν εισαι σπαταλος (βλ. μπουζουκια, που δεν πολυπαιζουν, ή εισιτηρια Ελλαδα) ανετα περισσευει το χιλιαρικο. Το κοστος ζωης εδω ειναι μικροτερο απο Ελλαδα (πλην των ενοικιων). Γκουγκλαρισε πχ Gehalt Assistenzarzt.

Το αρνητικο: οταν συνηθισεις στους μισθους αυτους, αντε μετα να γυρισεις πισω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτου, ειναι να μην κανει εφημερια κανεις σε αυτο τον τοπο, χανει ολες τις εξελιξεις. Σε ποιο post ειρωνευτηκε ο Sleepwalker, ψαχνω αλλα δεν βρισκω. Αυτο που ειπε για τα διδακτρα? Δεν βρισκω κατι ειρωνικο, η κοπελα αντεδρασε λες και τη ρωτησε καποιος "μα καλα, πως καταφερες και κοπηκες 3 φορες?"

Αφηστε τον Sleepwalker ησυχο μην τα παρω.

Για τους μισθους θα το ξαναποσταρω για 3η φορα: ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτου, ειναι να μην κανει εφημερια κανεις σε αυτο τον τοπο, χανει ολες τις εξελιξεις. Σε ποιο post ειρωνευτηκε ο Sleepwalker, ψαχνω αλλα δεν βρισκω. Αυτο που ειπε για τα διδακτρα? Δεν βρισκω κατι ειρωνικο, η κοπελα αντεδρασε λες και τη ρωτησε καποιος "μα καλα, πως καταφερες και κοπηκες 3 φορες?"

Αφηστε τον Sleepwalker ησυχο μην τα παρω.

Για τους μισθους θα το ξαναποσταρω για 3η φορα: ΕΔΩ

δεν έχει ανάγκη απο κανέναν ο υπνοβατης.....ουτως ή άλλος νομίζω ότι προχωρήσαμε παρακάτω με αυτή την ιστορία. Raggy δεν ξεχνώ ποτέ κυρίως τη δική σου βοήθεια οσο αφορά τις ερωτήσεις μου και με αυτό το τρόπο σου δίνω να καταλάβεις πόσο σε εκτιμώ. όμως μερικές φορές όλοι μας μπορεί να γράψουμε κάτι στραβά κ να παρεξηγηθεί ή να συμπεριφερθούμε κάπως βαριά...όλα είναι στο παιχνίδι. όμως για χάρη του τόπικ και του τεράστιου ενδιαφέροντος που παρουσιάζει καλό θα ήταν τα πιο παλιά μέλη που

έχουν αναλάβει το ρόλο να μας πληροφορούν απλά να μη δίνουν συνέχεια σε ποστς που είναι άσχετα με το τόπικ και που στο τέλος είναι κουραστικά και τα άτομα που συμμετέχουν εκτείθονται αρνητικά. Αυτή είναι η γνώμη μου με όλο το σεβασμό μου.

Για τους μισθούς προσπαθουσα πολυ ώρα να ανοίξω το σαϊτ και με δυσκόλεψε δε ξερω για πιο λογο....οπότε ποσταρω κατευθείαν την διευθυνση http://www.rehmnetz.de/mediadb/6080/23180/Webansicht%20Normal.jpg

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετα από εκτεταμένη μελέτη στους τελειωμένους διαπιστώνω ότι τα τελευταία 5-6 χρόνια κυρίως υπαρχει ρεύμα ιατρών προς δΰο ευρωπαϊκές χώρες για λήψη ειδικότητας, Γερμανία και Σουηδία . Καποιοι διαλέγουν την μια και κάποιοι την άλλη για διαφορετικούς λόγους χώρις να έχω καταλάβει ακριβώς ποιοι είναι αυτοί. Συνήθως κάποιος παίρνει την αποφαση του και ακολουθεί την πορεία του με βάση βεβαιως τις εξαιρετικές συμβουλες που διδονται στα νήματα εδώ μέσα για τα πρακτικά ζητήματα.

Εγώ όμως έχω " κολλήσει" μιας και υπαρχει εξαιρετικη δυσκολία στο να αποφασισω σε ποια απο τις δύο αυτές χωρες θα συνεχίσω την επαγγελματική μου σταδιοδρομία αφου το μονο για το οποιο είμαι σιγουρος ειναι ότι δεν θέλω να μείνω στην πατρίδα έτσι όπως εξελίσσονται τα πράματα. Να επισημάνω ότι προσεχώς τελειώνω την ειδικότητα μου ..... ναι αργά το σκεφτηκα μην βαράτε και δεν ξέρω καμία απο τις γλώσσες των χωρών αυτών. Συνεπώς πριν αρχισω την εκμαθηση γλωσσας θα πρέπει να έχω αποφασίσει την χώρα.

(Μαλλον θα ήταν καλύτερα να ανοίξω νεο νήμα Σουηδία vs Γερμανια αλλά τεσπα)

Στο θέμα μας λοιπόν

1) ποια χώρα έχει μεγαλύτερη ελλειψη σε ιατρούς ( ειδικευμένους);

2) σε ποιά θα ήταν πιο "εύκολή" η ανεύρεση ποστου σε νοσοκομειο ως ειδικός;

3) σε ποια ειναι καλύτερες οι απολαβές;

4) σε ποια θεωρούνται καλύτερες οι συνθηκες εργασιας ( work/life balance);

5) σε ποια αντιμετωπιζονται οι αλλοδαποί " καλυτερά";

6) σε ποιά χώρα το εργασιακό περιβαλλον θεωρείται καλυτερο; χαλαροτερες και καλυτερες σχεσεις αναμεσα στο προσωπικο ( ξέρω ειναι υποκειμενικό αλλα .....)

7) σε ποια θεωρουνται καλυτερες οι προοπτικές για επαγγελματικη ανέλιξη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τροποποιήθηκε από atermonos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτου, ειναι να μην κανει εφημερια κανεις σε αυτο τον τοπο, χανει ολες τις εξελιξεις. Σε ποιο post ειρωνευτηκε ο Sleepwalker, ψαχνω αλλα δεν βρισκω. Αυτο που ειπε για τα διδακτρα? Δεν βρισκω κατι ειρωνικο, η κοπελα αντεδρασε λες και τη ρωτησε καποιος "μα καλα, πως καταφερες και κοπηκες 3 φορες?"

Αφηστε τον Sleepwalker ησυχο μην τα παρω.

Για τους μισθους θα το ξαναποσταρω για 3η φορα: ΕΔΩ

ευχαριστω πολυ Raggy ναι μαλλον ειμαι .....ή σιγουρα ειμαι ηλιθια που κοπηκα 3 φορες και τα καταφερα να κοπω!τουλαχιστον ειχα το θαρρος να το πω αλλοι κρυβονται στα λαγουμια τους!!!και αν δεν βρισκεις ειρωνικο το οτι δινω λαθος εξετασεις ετσι ειπωθηκε.......δηλαδη κοπελια ξυπνα εισαι αλλου τοτε τι να πω????ευχαριστω για τον χρονο σου που ασχληθηκες μαζι μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ Raggy ναι μαλλον ειμαι .....ή σιγουρα ειμαι ηλιθια που κοπηκα 3 φορες και τα καταφερα να κοπω!τουλαχιστον ειχα το θαρρος να το πω αλλοι κρυβονται στα λαγουμια τους!!!και αν δεν βρισκεις ειρωνικο το οτι δινω λαθος εξετασεις ετσι ειπωθηκε.......δηλαδη κοπελια ξυπνα εισαι αλλου τοτε τι να πω????ευχαριστω για τον χρονο σου που ασχληθηκες μαζι μου...

Μήπως τα Γερμανικά σου δεν επαρκούν;

Με ποια δικαιολογία δεν σου δίνουν την άδεια; Δεν συζητησες μαζι τούς;

Και αν πραγματικά δεν μπορείς να βρεις λύση δοκίμασε αλλού.

Τισου ζήτησαν στην εξέταση;

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την μα φορα ογκολογια και ορθοπεδικα .την αλλη πνευμονολογια και πολλα σχετικα με καρκινο και την αλλη καρδιολογια και ουρολογια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την μα φορα ογκολογια και ορθοπεδικα .την αλλη πνευμονολογια και πολλα σχετικα με καρκινο και την αλλη καρδιολογια και ουρολογια!!!

Πολύ περίεργο, απο οσο ξέρω δεν εξετάζουν τις γνώσεις του γιατρού αλλά το επίπεδο επικοινωνίας του με τους ασθενείς.

Εγω θα δοκίμαζα αλλού.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την μα φορα ογκολογια και ορθοπεδικα .την αλλη πνευμονολογια και πολλα σχετικα με καρκινο και την αλλη καρδιολογια και ουρολογια!!!

Πολύ περίεργο, απο οσο ξέρω δεν εξετάζουν τις γνώσεις του γιατρού αλλά το επίπεδο επικοινωνίας του με τους ασθενείς.

Εγω θα δοκίμαζα αλλού.

Καλή συνέχεια.

οταν λες περιεργο?γιατι και εμενα μου φανηκε παρα πολυ περιεργο και εψαξα και εμαθα και για αλλα παιδια ιδια περιπτωση με εμενα!!!ενας συγκεκριμενα μου ειπε θελουν μονο να κοψουν.....

τα ετοιμασα αλλου τα χαρτια μου...ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κλεισουμε το θεμα με την κοπελα, ολοι εχουμε διαμορφωσει αποψη.

Μου αρεσε το θεμα Γερμανια βερσους Σουηδια, εγω επελεξα την πρωτη για οικονομικους λογους, καθως δεν ειχα αποθηκευσει αρκετο κεφαλαιο για να ξεκινησω σε Αγγλια (ευτυχως τωρα που το ξανασκεφτομαι) ή Σουηδια. Θα σου πω τι ξερω και την γνωμη μου.

Οι περισσοτεροι Γερμανοι γιατροι θελουν να την κανουν για Σουηδια και Ελβετια, κυριως γιατι οι μισθοι και οι συνθηκες εργασιας ειναι καλυτεροι. Αυτο μας λεει κατι. Αν το δουμε ως Ελληνες, το να φυγεις απο το κλιμα της Ελλαδας κανει λιγο δυσκολοτερη την προσαρμογη οσο ανεβαινεις. Εννοω ο Βερολινεζος δεν θα αργησει να προσαρμοστει στη Στοκχολμη, ο Αθηναιος ομως μαλλον. Και παλι μιλαμε ομως αναλογα το ατομο.

Ο τροπος ζωης στις δυο χωρες δεν διαφερει πολύ, διαφερει ομως πολυ απο την Ελλαδα. Εγω προσαρμοζομαι, εσυ?

Οι αλλοδαποι αντιμετωπιζονται παντου ως αλλοδαποι, φυσικα η Γερμανια εχει περισσοτερους ξενους οποτε ειναι πιο συνηθισμενη. Επισης τι ξενους. Οι Γερμανοι πολιτες εχουν συνηθισει να τους εξεταζει Τουρκος, Ελληνας και Ρουμανος ξενος γιατρος, οι Σουηδοι περισσοτερο Γερμανος ή Αγγλος. Μην το παιρνουμε τωρα κατακαρδα αλλα δυστυχως εχει διαφορα....

Την επιλογη να ανεβεις ΕΙΔΙΚΑ σαν ειδικος την επικροτω. Εχεις τη δυνατοτητα στην Ελλαδα να ανοιξεις ιατρειο και να βγαζεις καλα λεφτα? Τοτε μεινε. Αν οχι, νοσοκομειακος γιατρος σε οποιαδηποτε απο αυτες τις χωρες θα σου αποφερει τουλαχιστον εναν αξιοπρεπεστατο μισθο. Θα κανεις φυσικα δουλεια ειδικευομενου, οπως αλλωστε κανουν και οι Γερμανοι ειδικευμενοι μεχρι να παρουν ποστο Επιμελητη, αλλα νομιζω δεν θα σε πειραξει καθολου.

Αυτο με τις ευκαιριες δε μπορω να στο απαντησω για τη Σουηδια, εχω την αισθηση ομως οτι στη Γερμανια υπαρχουν δυνατοτητες εξελιξεις. Μια θεση Chefarzt παραδειγμα αν κατσουν οι συνθηκες ειναι φιλοδοξια μου. Εχω την αισθηση οτι δεν ειναι εντελως αδυνατο να συμβει (ενταξει, οχι στο πανεπιστημιακο της Χαιδελβεργης προφανως). Φυσικα τα πραγματα αρχιζουν να στενευουν, αλλα πολυυυυυυ αργα. Και φυσικα οχι για καποιον που ερχεται σαν ειδικος!

Σε απολυτο αριθμο περισσοτερους γιατρους χρειαζεται φυσικα η Γερμανια καθως ειναι πολυ μεγαλυτερη. Δεν εχω ομως 100% εικονα για Σουηδια οποτε ψαξτο λιγο.

Ενα μειονεκτημα της Σουηδιας ειναι οτι η γλωσσα ειναι λιγο δυσκολοτερη απο τα Γερμανικα και σε καθε περιπτωση ευκολοτερο για ενα Γερμανο να τη μαθει σε σχεση με εναν Ελληνα. Για αυτον και διαφορους ακομα λογους οι Γερμανοι υποψηφιοι θα απορροφηθουν ευκολοτερα στη Σουηδια απο τους Ελληνες.

Παντως οτι και να διαλεξεις, καλα θα κανεις. Και προσεξε: Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο! Απλα ξεκινα με το καλο και φυγε απο την Ελλαδα.

Τροποποιήθηκε από Raggy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την μα φορα ογκολογια και ορθοπεδικα .την αλλη πνευμονολογια και πολλα σχετικα με καρκινο και την αλλη καρδιολογια και ουρολογια!!!

Πολύ περίεργο, απο οσο ξέρω δεν εξετάζουν τις γνώσεις του γιατρού αλλά το επίπεδο επικοινωνίας του με τους ασθενείς.

Εγω θα δοκίμαζα αλλού.

Καλή συνέχεια.

Δεν ειναι περιεργο εμεις το προκαλεσαμε. Ρηνανια Βεστφαλια που πεσαμε ολοι με τα μουτρα και ριξαμε το επιπεδο της γλωσσας στα Ταρταρα τα εχουν παρει και κοβουν κοσμο στις εξετασεις γλωσσας επιτηδευμενα. Αν πας να δωσεις εκει δεν αρκει το Β2 με τιποτα, πρεπει να διαβασεις αρκετα και ιατρικη ορολογια. Και θα σε ρωτησουν τι γνωριζετε για Gicht, δε θα σου χρησιμοποιησουν λατινικο ορο. προφανως αν δεν ξερεις το θεμα ή το ξερεις αλλα δεν μπορεις να το περιγραψεις στα γερμανικα, τους δινεις αφορμη να σε κοψουν και αλλο που δε θελουν. Ειμαι 100% σιγουρος οτι αν παω αυριο το πρωι να δωσω αυτες τις εξετασεις και με ρωτησουν κατι χειρουργικο θα τις περασω ανετα, αλλα αν με ρωτησουν πνευμονολογια θα αποτυχω παταγωδως γιατι θυμαμαι πια μονο τα βασικα της Πνευμονολογιας, ποσο μαλλον στα Γερμανικα.

Καντε στον εαυτο σας και στην κοινοτητα μια χαρη και αποφυγετε τη Ρηνανια Βεστφαλια για εκδοση αδειας αν δεν ειστε εξαιρετικα καλοι σε ολα τα ιατρικα πεδια στα γερμανικα. Δεν λεω ρε παιδια μην ερθετε ή μην κοιτατε αυτες τις περιοχες. Ξεκινηστε ομως καπου αλλου αν δεν σας παιρνει με τη γλωσσα. Και θα βρειτε πιο ευκολα και θα βγαλετε την αδεια και δεν θα προκαλουμε τους Γερμανους να δυσκολευουν τις συνθηκες γιατι πεφτουμε με τα μουτρα σε ενα σημειο ολοι.

Τροποποιήθηκε από Raggy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτου, ειναι να μην κανει εφημερια κανεις σε αυτο τον τοπο, χανει ολες τις εξελιξεις. Σε ποιο post ειρωνευτηκε ο Sleepwalker, ψαχνω αλλα δεν βρισκω. Αυτο που ειπε για τα διδακτρα? Δεν βρισκω κατι ειρωνικο, η κοπελα αντεδρασε λες και τη ρωτησε καποιος "μα καλα, πως καταφερες και κοπηκες 3 φορες?"

Αφηστε τον Sleepwalker ησυχο μην τα παρω.

Για τους μισθους θα το ξαναποσταρω για 3η φορα: ΕΔΩ

δεν έχει ανάγκη απο κανέναν ο υπνοβατης.....ουτως ή άλλος νομίζω ότι προχωρήσαμε παρακάτω με αυτή την ιστορία. Raggy δεν ξεχνώ ποτέ κυρίως τη δική σου βοήθεια οσο αφορά τις ερωτήσεις μου και με αυτό το τρόπο σου δίνω να καταλάβεις πόσο σε εκτιμώ. όμως μερικές φορές όλοι μας μπορεί να γράψουμε κάτι στραβά κ να παρεξηγηθεί ή να συμπεριφερθούμε κάπως βαριά...όλα είναι στο παιχνίδι. όμως για χάρη του τόπικ και του τεράστιου ενδιαφέροντος που παρουσιάζει καλό θα ήταν τα πιο παλιά μέλη που

έχουν αναλάβει το ρόλο να μας πληροφορούν απλά να μη δίνουν συνέχεια σε ποστς που είναι άσχετα με το τόπικ και που στο τέλος είναι κουραστικά και τα άτομα που συμμετέχουν εκτείθονται αρνητικά. Αυτή είναι η γνώμη μου με όλο το σεβασμό μου.

Για τους μισθούς προσπαθουσα πολυ ώρα να ανοίξω το σαϊτ και με δυσκόλεψε δε ξερω για πιο λογο....οπότε ποσταρω κατευθείαν την διευθυνση http://www.rehmnetz.de/mediadb/6080/23180/Webansicht%20Normal.jpg

Docmedgeorge πρέπει να είσαι ο μοναδικός τόσο ευγνώμων για κάτι τόσο μικρό και είναι προς τιμήν σου. Εγώ έχω ξαναπεί ότι δεν περιμένω να ακούσω ευχαριστώ, και το εννοώ, αλλά όταν το ακούω δε μπορώ να πω ότι δε μ' αρέσει.

θα ήθελα εδώ να πω σχετικά με αυτό που είπες πιο πάνω και να τονίσω ότι κανείς μας δεν έχει "αναλάβει" να πληροφορήσει τους άλλους. μερικοί θετουν ερωτησεις και συμπτωματικά ή όχι απαντάμε πάντα τα ίδια 3-4 άτομα, με βάση πάντα την προσωπική μας και μόνο εμπειρία. ούτε σπουδές έχουμε, ούτε στατιστικές έχουμε κάνει και οι περισσότεροι ξέρουμε τι ισχύει κυρίως στο δικό μας κρατίδιο.

η διαφορετικότητα των απόψεων που δημοσιεύονται ενισχύει την ανάγκη να μοιραστούν και άλλοι την εμπειρία τους, πράγμα που δυστυχώς όμως δεν το κάνουν, δεν ξέρω για ποιο λόγο, θεωρώ πως είναι από αδιαφορία κυρίως.

Μετα από εκτεταμένη μελέτη στους τελειωμένους διαπιστώνω ότι τα τελευταία 5-6 χρόνια κυρίως υπαρχει ρεύμα ιατρών προς δΰο ευρωπαϊκές χώρες για λήψη ειδικότητας, Γερμανία και Σουηδία . Καποιοι διαλέγουν την μια και κάποιοι την άλλη για διαφορετικούς λόγους χώρις να έχω καταλάβει ακριβώς ποιοι είναι αυτοί. Συνήθως κάποιος παίρνει την αποφαση του και ακολουθεί την πορεία του με βάση βεβαιως τις εξαιρετικές συμβουλες που διδονται στα νήματα εδώ μέσα για τα πρακτικά ζητήματα.

Εγώ όμως έχω " κολλήσει" μιας και υπαρχει εξαιρετικη δυσκολία στο να αποφασισω σε ποια απο τις δύο αυτές χωρες θα συνεχίσω την επαγγελματική μου σταδιοδρομία αφου το μονο για το οποιο είμαι σιγουρος ειναι ότι δεν θέλω να μείνω στην πατρίδα έτσι όπως εξελίσσονται τα πράματα. Να επισημάνω ότι προσεχώς τελειώνω την ειδικότητα μου ..... ναι αργά το σκεφτηκα μην βαράτε και δεν ξέρω καμία απο τις γλώσσες των χωρών αυτών. Συνεπώς πριν αρχισω την εκμαθηση γλωσσας θα πρέπει να έχω αποφασίσει την χώρα.

(Μαλλον θα ήταν καλύτερα να ανοίξω νεο νήμα Σουηδία vs Γερμανια αλλά τεσπα)

Στο θέμα μας λοιπόν

1) ποια χώρα έχει μεγαλύτερη ελλειψη σε ιατρούς ( ειδικευμένους);

2) σε ποιά θα ήταν πιο "εύκολή" η ανεύρεση ποστου σε νοσοκομειο ως ειδικός;

3) σε ποια ειναι καλύτερες οι απολαβές;

4) σε ποια θεωρούνται καλύτερες οι συνθηκες εργασιας ( work/life balance);

5) σε ποια αντιμετωπιζονται οι αλλοδαποί " καλυτερά";

6) σε ποιά χώρα το εργασιακό περιβαλλον θεωρείται καλυτερο; χαλαροτερες και καλυτερες σχεσεις αναμεσα στο προσωπικο ( ξέρω ειναι υποκειμενικό αλλα .....)

7) σε ποια θεωρουνται καλυτερες οι προοπτικές για επαγγελματικη ανέλιξη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

οι ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν αξιόπιστα μόνο από κάποιον που έχει δουλέψει και στα 2 συστήματα, aka από πολύ λίγο κόσμο. η δική μου υποκειμενική σκοπιά, έχοντας δουλέψει μόνο στο 1 από τα 2 συστήματα είναι:

1. Γερμανια (με διαφορά)

2. Γερμανία (με μετρια διαφορά)

3. Σουηδία (όχι σπουδαίες διαφορές)

4. Σουηδια (όχι σπουδαίες διαφορές)

5. Γερμανία (όχι σπουδαίες διαφορές)

6. ΔΓ/ΔΑ. Στη Γερμανία πάντως υπάρχουν χαώδεις διαφορές μεταξύ νοσοκομείων ακόμα και στο ίδιο κρατίδιο. Οπότε εξαρτάται που θα πας.

7. Γερμανία

Να κλεισουμε το θεμα με την κοπελα, ολοι εχουμε διαμορφωσει αποψη.

Μου αρεσε το θεμα Γερμανια βερσους Σουηδια, εγω επελεξα την πρωτη για οικονομικους λογους, καθως δεν ειχα αποθηκευσει αρκετο κεφαλαιο για να ξεκινησω σε Αγγλια (ευτυχως τωρα που το ξανασκεφτομαι) ή Σουηδια. Θα σου πω τι ξερω και την γνωμη μου.

Οι περισσοτεροι Γερμανοι γιατροι θελουν να την κανουν για Σουηδια και Ελβετια, κυριως γιατι οι μισθοι και οι συνθηκες εργασιας ειναι καλυτεροι. Αυτο μας λεει κατι. Αν το δουμε ως Ελληνες, το να φυγεις απο το κλιμα της Ελλαδας κανει λιγο δυσκολοτερη την προσαρμογη οσο ανεβαινεις. Εννοω ο Βερολινεζος δεν θα αργησει να προσαρμοστει στη Στοκχολμη, ο Αθηναιος ομως μαλλον. Και παλι μιλαμε ομως αναλογα το ατομο.

Ο τροπος ζωης στις δυο χωρες δεν διαφερει πολύ, διαφερει ομως πολυ απο την Ελλαδα. Εγω προσαρμοζομαι, εσυ?

Οι αλλοδαποι αντιμετοπιζονται παντου ως αλλοδαποι, φυσικα η Γερμανια εχει περισσοτερους ξενους οποτε ειναι πιο συνηθισμενη. Επισης τι ξενους. Οι Γερμανοι πολιτες εχουν συνηθισει να τους εξεταζει Τουρκος, Ελληνας και Ρουμανος ξενος γιατρος, οι Σουηδοι περισσοτερο Γερμανος ή Αγγλος. Μην το παιρνουμε τωρα κατακαρδα αλλα δυστυχως εχει διαφορα....

Την επιλογη να ανεβεις ΕΙΔΙΚΑ σαν ειδικος την επικροτω. Εχεις τη δυνατοτητα στην Ελλαδα να ανοιξεις ιατρειο και να βγαζεις καλα λεφτα? Τοτε μεινε. Αν οχι, νοσοκομειακος γιατρος σε οποιαδηποτε απο αυτες τις χωρες θα σου αποφερει τουλαχιστον εναν αξιοπρεπεστατο μισθο. Θα κανεις φυσικα δουλεια ειδικευομενου, οπως αλλωστε κανουν και οι Γερμανοι ειδικευμενοι μεχρι να παρουν ποστο Επιμελητη, αλλα νομιζω δεν θα σε πειραξει καθολου.

Αυτο με τις ευκαιριες δε μπορω να στο απαντησω για τη Σουηδια, εχω την αισθηση ομως οτι στη Γερμανια υπαρχουν δυνατοτητες εξελιξεις. Μια θεση Chefarzt παραδειγμα αν κατσουν οι συνθηκες ειναι φιλοδοξια μου. Εχω την αισθηση οτι δεν ειναι εντελως αδυνατο να συμβει (ενταξει, οχι στο πανεπιστημιακο της Χαιδελβεργης προφανως). Φυσικα τα πραγματα αρχιζουν να στενευουν, αλλα πολυυυυυυ αργα. Και φυσικα οχι για καποιον που ερχεται σαν ειδικος!

Σε απολυτο αριθμο περισσοτερους γιατρους χρειαζεται φυσικα η Γερμανια καθως ειναι πολυ μεγαλυτερη. Δεν εχω ομως 100% εικονα για Σουηδια οποτε ψαξτο λιγο.

Ενα μειονεκτημα της Σουηδιας ειναι οτι η γλωσσα ειναι λιγο δυσκολοτερη απο τα Γερμανικα και σε καθε περιπτωση ευκολοτερο για ενα Γερμανο να τη μαθει σε σχεση με εναν Ελληνα. Για αυτον και διαφορους ακομα λογους οι Γερμανοι υποψηφιοι θα απορροφηθουν ευκολοτερα στη Σουηδια απο τους Ελληνες.

Παντως οτι και να διαλεξεις, καλα θα κανεις. Και προσεξε: Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο! Απλα ξεκινα με το καλο και φυγε απο την Ελλαδα.

+1

την μα φορα ογκολογια και ορθοπεδικα .την αλλη πνευμονολογια και πολλα σχετικα με καρκινο και την αλλη καρδιολογια και ουρολογια!!!

Πολύ περίεργο, απο οσο ξέρω δεν εξετάζουν τις γνώσεις του γιατρού αλλά το επίπεδο επικοινωνίας του με τους ασθενείς.

Εγω θα δοκίμαζα αλλού.

Καλή συνέχεια.

Δεν ειναι περιεργο εμεις το προκαλεσαμε. Ρηνανια Βεστφαλια που πεσαμε ολοι με τα μουτρα και ριξαμε το επιπεδο της γλωσσας στα Ταρταρα τα εχουν παρει και κοβουν κοσμο στις εξετασεις γλωσσας επιτηδευμενα. Αν πας να δωσεις εκει δεν αρκει το Β2 με τιποτα, πρεπει να διαβασεις αρκετα και ιατρικη ορολογια. Και θα σε ρωτησουν τι γνωριζετε για Gicht, δε θα σου χρησιμοποιησουν λατινικο ορο. προφανως αν δεν ξερεις το θεμα ή το ξερεις αλλα δεν μπορεις να το περιγραψεις στα γερμανικα, τους δινεις αφορμη να σε κοψουν και αλλο που δε θελουν. Ειμαι 100% σιγουρος οτι αν παω αυριο το πρωι να δωσω αυτες τις εξετασεις και με ρωτησουν κατι χειρουργικο θα τις περασω ανετα, αλλα αν με ρωτησουν πνευμονολογια θα αποτυχω παταγωδως γιατι θυμαμαι πια μονο τα βασικα της Πνευμονολογιας, ποσο μαλλον στα Γερμανικα.

Καντε σστον εαυτο σας και στην κοινοτητα μια χαρη και αποφυγετε τη Ρηνανια Βεστφαλια για εκδοση αδειας αν δεν ειστε εξεραιτικα καλοι σε ολα τα ιατρικα πεδια στα γερμανικα. Δεν λεω ρε παιδια μην ερθετε ή μην κοιτατε αυτες τις περιοχες. Ξεκινηστε ομως καπου αλλου αν δεν σας παιρνει με τη γλωσσα. Και θα βρειτε πιο ευκολα και θα βγαλετε την αδεια και δεν θα προκαλουμε τους Γερμανους να δυσκολευουν τις συνθηκες γιατι πεφτουμε με τα μουτρα σε ενα σημειο ολοι.

+1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.