Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

σε μερικά κρατίδια, ή μάλλον σε όλα, υπάρχει ο περιορισμός το δίπλωμα να ειναι staatlich anerkanntes, δηλαδή εθνικώς αναγνωρισμένο. στα περισσότερα κρατίδια δεν το εφαρμόζουν και έτσι η απλή προσκόμιση πιστοποιητικού Β2 ακόμα και από συνοικιακό φροντιστήριο κάνει τη δουλειά (εγώ έτσι το έκανα).

εσύ βέβαια με Τελκ δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, ουτε με γκαίτε εννοείται, προκειται για διεθνώς αναγνωρισμένα πιστοποιητικα.

ΥΓ: παράκληση, διαβάστε το τόπικ, εχουν γραφτεί αυτά (πολύ αναλυτικά, ενα κατεβατό είχα γράψει τότε), κανα χρόνο πριν. μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.

ΥΓ2: ειρήσθω εν παρόδω, έχει πολύ καιρό να εμφανιστεί η ερώτηση αν η απρομπατσιον ισχύει σε όλα τα κρατίδια. να αρχίσω να ανησυχω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΥΓ: παράκληση, διαβάστε το τόπικ, εχουν γραφτεί αυτά (πολύ αναλυτικά, ενα κατεβατό είχα γράψει τότε), κανα χρόνο πριν. μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Kαλημέρα, έχω διαβάσει τα πάντα απο τις αρχές του 2012 έως και σήμερα.

Δεν είχε αναφερθεί το Telc σαν επιλογή και αν είχε αναφερθεί (γνωρίζω ότι είναι κρατικά αναγνωρισμένο) δεν θυμάμαι τελικά κάποιος να το ειχε πάρει..(εκτος απο τον Raggy to 2012) Οι περισσότεροι συνάδελφοι αναφέρουν "πήρα το Β2".

Επίσης στην περιοχή που βρίσκομαι συζητείται έντονα η ανεπάρκεια των Γερμανικών στους νέους γιατρούς και αναρωτιόμουν αν έχει αλλάξει κάτι αυτό τον καιρό και δεν εχει πέσει στην αντίληψη μου. Μετά από 8 μήνες σχεδόν συμβίωσης με τους Γερμανούς δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη. emsly

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ2: ειρήσθω εν παρόδω, έχει πολύ καιρό να εμφανιστεί η ερώτηση αν η απρομπατσιον ισχύει σε όλα τα κρατίδια. να αρχίσω να ανησυχω;

H απρομπατσιόν ισχύει σε όλα τα κρατίδια? :)

Επειδή δεν μου αρέσουν οι αναπάντητες ερωτήσεις...ναι η απρομπατσιον ισχύει σε όλα τα κρατίδια και για όλους τους συναδέλφους πλην του Οχι_πια_ράμματα :D;)

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!καινούργια εδώ μέσα..

μια ερώτηση...έχει τύχει κάποιος να δώσει πάνω από 3 φορές για την Approbation?

να τον κόβουν συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια?ευχαριστώπολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα στο Nordrhein- Westfalen.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την έκδοση άδειας επαγγέλματος.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα στο Nordrhein- Westfalen.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την έκδοση άδειας επαγγέλματος.

Ευχαριστώ πολύ

  1. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (Approbation)

1. Amtlich beglaubigte Kopien der Nachweise (Reisepass)

Επικυρωμένο αντίγραφο Ταυτότητας ή Διαβατηρίου

2. Lebenslauf mit Lichtbild

Βιογραφικό σημείωμα με φωτογραφία

3. Schriftlicher Antrag der Antragstellerin/ des Antragstellers in deutscher Sprache. Bitte unterschreiben

Υπογεγραμμένη αίτηση έκδοσης της Approbation

4. Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass die vom Antragsteller erworbene ärztliche Ausbildung nach der EU-Richtlinie 2005/36/EG abgeschlossen wurde

Βεβαίωση σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία 2005/36/EG

5. Eine von der Antragstellerin/ dem Antragsteller schriftlich abzugebende Erklärung, dass gegen sie/ihn kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist

Υπεύθυνη δήλωση

6. Erklärung, dass die Antragstellerin/ der Antragsteller in keinem anderen Bundesland der Bundesrepublik Deutschland einen Antrag auf Erteilung der Approbation gestellt hat oder stellen wird

Υπεύθυνη δήλωση

7. Amtlich beglaubigte Kopie des medizinischen Diploms

Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου

8. Amtlich beglaubigte Kopie des griechischen Berufserlaubnis

Επικυρωμένο αντίγραφο της ελληνικής άδειας ασκήσεως

9. Amtlich beglaubigte Kopie des Führungszeugnisses

Επικυρωμένο αντίγραφο ποινικού μητρώου

10. Letter of goodstanding

11. Sprachezertifikat (mindestens B2)

Πτυχίο γλώσσας

12. Zulassungsbescheinigung

Βεβαίωση πρόσληψης από νοσοκομείο της επικράτειας ευθύνης του Ιατρικού συλλόγου της Βόρειας Ρηνανίας

13. Ärztliche Bescheinigung vom Hausarzt

Ιατρική βεβαίωση

ΠΗΓΗ: ομάδα Επιστημόνων της Ελληνικής Κοινότητας Ντυσσελντορφ

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!!!!κάποιος για απάντηση στο ερώτημα μου?????

Posted 15 August 2013 - 11:48 PM

καλησπέρα!καινούργια εδώ μέσα..

μια ερώτηση...έχει τύχει κάποιος να δώσει πάνω από 3 φορές για την Approbation?

να τον κόβουν συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια?ευχαριστώπολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!!!!κάποιος για απάντηση στο ερώτημα μου?????

Posted 15 August 2013 - 11:48 PM

καλησπέρα!καινούργια εδώ μέσα..

μια ερώτηση...έχει τύχει κάποιος να δώσει πάνω από 3 φορές για την Approbation?

να τον κόβουν συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια?ευχαριστώπολύ

Συνέβη σε εσενα;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα στο Nordrhein- Westfalen.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την έκδοση άδειας επαγγέλματος.

Ευχαριστώ πολύ

  1. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (Approbation)

1. Amtlich beglaubigte Kopien der Nachweise (Reisepass)

Επικυρωμένο αντίγραφο Ταυτότητας ή Διαβατηρίου

2. Lebenslauf mit Lichtbild

Βιογραφικό σημείωμα με φωτογραφία

3. Schriftlicher Antrag der Antragstellerin/ des Antragstellers in deutscher Sprache. Bitte unterschreiben

Υπογεγραμμένη αίτηση έκδοσης της Approbation

4. Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass die vom Antragsteller erworbene ärztliche Ausbildung nach der EU-Richtlinie 2005/36/EG abgeschlossen wurde

Βεβαίωση σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία 2005/36/EG

5. Eine von der Antragstellerin/ dem Antragsteller schriftlich abzugebende Erklärung, dass gegen sie/ihn kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist

Υπεύθυνη δήλωση

6. Erklärung, dass die Antragstellerin/ der Antragsteller in keinem anderen Bundesland der Bundesrepublik Deutschland einen Antrag auf Erteilung der Approbation gestellt hat oder stellen wird

Υπεύθυνη δήλωση

7. Amtlich beglaubigte Kopie des medizinischen Diploms

Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου

8. Amtlich beglaubigte Kopie des griechischen Berufserlaubnis

Επικυρωμένο αντίγραφο της ελληνικής άδειας ασκήσεως

9. Amtlich beglaubigte Kopie des Führungszeugnisses

Επικυρωμένο αντίγραφο ποινικού μητρώου

10. Letter of goodstanding

11. Sprachezertifikat (mindestens B2)

Πτυχίο γλώσσας

12. Zulassungsbescheinigung

Βεβαίωση πρόσληψης από νοσοκομείο της επικράτειας ευθύνης του Ιατρικού συλλόγου της Βόρειας Ρηνανίας

13. Ärztliche Bescheinigung vom Hausarzt

Ιατρική βεβαίωση

ΠΗΓΗ: ομάδα Επιστημόνων της Ελληνικής Κοινότητας Ντυσσελντορφ

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!!!!κάποιος για απάντηση στο ερώτημα μου?????

Posted 15 August 2013 - 11:48 PM

καλησπέρα!καινούργια εδώ μέσα..

μια ερώτηση...έχει τύχει κάποιος να δώσει πάνω από 3 φορές για την Approbation?

να τον κόβουν συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια?ευχαριστώπολύ

Συνέβη σε εσενα;

ναι γι αυτο ρωταω αν εχετε ακουσει κατι ή ειμαι η μοναδικη ???????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!!!!κάποιος για απάντηση στο ερώτημα μου?????

Posted 15 August 2013 - 11:48 PM

καλησπέρα!καινούργια εδώ μέσα..

μια ερώτηση...έχει τύχει κάποιος να δώσει πάνω από 3 φορές για την Approbation?

να τον κόβουν συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια?ευχαριστώπολύ

Καλημέρα!

Δεν μου έχει τύχει αλλά στην Κολωνία όταν έθεσα το ερώτημα μου είπαν δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πόσες φορές μπορείς να ξαναδώσεις προφορικά....Απλά πληρώνεις κάθε φορά τα εξέταστρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα παιδιά!

θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά την έκδοση της approbation και τη συγγραφη του βιογραφικού στα γερμανικά, έχω διαβάσει τις περισσότερες από τις προηγούμενες σελίδες του νήματος και νομίζω πως δεν βρήκα κάτι σχετικό....

όσον αφορά την approbation, έστειλα email σε κάποια regierungsbezirk για κάποιες ερωτήσεις και μου απάντησαν ότι η approbation εκδίδεται στο land στο οποίο πρόκειται κάποιος να εργαστεί και ότι για την έκδοση της χρειάζεται βεβα'ιωση πρόσληψης από τον εκεί εργοδότη.........νόμιζα ότι αφενός την βγάζουμε όπου μπορούμε και μετά μπορούμε να εργαστούμε οπουδήποτε άλλού αφενός και ότι δεν χρειαζοταν βεβαιωση πρόσληψης αφετέρου.....ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά?

όσον αφορά το βιογραφικό, προσπαθώ να το γράψω μια εβδομάδα τώρα και δυσκολεύομαι αρκετά............βαθμό πτυχίου βάζουμε? και αν ναι πώς? πχ. 8.5/10 ή αυτό δεν τους λέει τίποτα? το λίαν καλώς πως το γραφω? (θα θελα να γράψω sehr gut, αλλά δεν ξέρω αν με παίρνει emrasta ).........αν η καταταξή μας ήταν καλή στην αποφοίτηση μπορούμε να το βάλουμε?.....................και κατι ακομα, διακρίσεις σε διαγωνισμούς πχ. ολυμπιαδες εεφιε μετράνε καθόλου (είναι για γέλια το ξέρω, αλλά παίζει να εντυπωσιαστούνε καθόλου?)

ευχαριστώ πολύ όποιον μπορεί να βοηθήσει λίγο!

Τροποποιήθηκε από ios7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Τυπικα δεν χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη. Ετσι βγαζουν απρομπατιον ολοι οι Γερμανοι. Αλλα ουσιαστικα για τους ξενους βοηθαει πολυ στις εξετασεις στη Νομαρχια, οταν ξερουν οτι σε εχει ηδη δεχθει ενας διευθυντης.

- Abschlussnote: 8.5 von 10. Εγω το εδειξα το βιογραφικο στην καθηγητρια μου των γερμανικων και το σένιαρε αρκετα. Μονος μου δεν θα το καταφερνα τοσο "ωραιο" οσον αφορα τις εκφρασεις.

- Ενδοελλαδικες διακρισεις πλην μεταπτυχιακων και διδακτορικων, δεν νομιζω οτι θα τους νοιαξουν. Το πιο σημαντικο ειναι στη συνεντευξη να δουν οτι δεν εισαι κανας σχιζοφρενης με το πριονι, και οτι μπορεις να συνεννοηθεις. Εξαρταται βεβαια παντα απο τι προσφορα και ζητηση εχουν για τη θεση.

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστ'ω πολύ Φορέα για την άμεση απάντηση........θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: έχω διαβάσει σε κάποιες πηγές ότι όταν γράφεις ότι για μια περίοδο έκανες πχ. πρακτική σε κλινική αναισθησιολογίας δεν το πετάς έτσι απλά στο βιογραφικό, αλλά γράφεις και συνάμα το τι έκανες ουσιαστικά πχ. αιμοληψίες, τοποθέτηση ΚΦΚ κλπ, ισχύει αυτό ή γράφουμε απλά και λιτά και περισσότερα στο anschreiben?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα αν μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε στο εξής: συμπλήρωσα σήμερα μια online φόρμα για Bewerbung η οποία μου ζητούσε να επισυνάψω μόνο Lebenslauf και Bild αλλά όχι Anschreiben?!?! Eτσι κι έκανα αλλά τώρα αναρωτιέμαι αν έκανα σωστά! Πάντως δεν υπήρχε δυνατότητα επισύναψης άλλου αρχείου! Σας έχει συμβεί?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!!!!κάποιος για απάντηση στο ερώτημα μου?????

Posted 15 August 2013 - 11:48 PM

καλησπέρα!καινούργια εδώ μέσα..

μια ερώτηση...έχει τύχει κάποιος να δώσει πάνω από 3 φορές για την Approbation?

να τον κόβουν συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια?ευχαριστώπολύ

Καλημέρα!

Δεν μου έχει τύχει αλλά στην Κολωνία όταν έθεσα το ερώτημα μου είπαν δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πόσες φορές μπορείς να ξαναδώσεις προφορικά....Απλά πληρώνεις κάθε φορά τα εξέταστρα.

καλησπερα και ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!δεν πληρωσα κατι ποτε!!!!!ποιος σου ειπε για εξεταστρα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα και ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!δεν πληρωσα κατι ποτε!!!!!ποιος σου ειπε για εξεταστρα???

...

συγγνώμη για τι εξετάσεις μιλάς; αν δεν πλήρωσες, τότε λάθος εξετάσεις εδωσες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα και ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!δεν πληρωσα κατι ποτε!!!!!ποιος σου ειπε για εξεταστρα???

...

συγγνώμη για τι εξετάσεις μιλάς; αν δεν πλήρωσες, τότε λάθος εξετάσεις εδωσες!

τοσο ηλιθια ακομα δεν ειμαι!!!!!!!!στην νομαρχια της κολωνιας εδωσα για την Approbation!!!!!εσεις πληρωνατε πριν την παρετε?οταν δωσατε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο να σχολιαζετε με τετοια ειρωνεια και απαξιωση απο τον sleepwalker μια ερωτηση μου, τι στιγμη που μπορει να γινει ενας απλος ξεκαθαρος διαλογος και να βοηθηθουμε πολλα νεα ατομα!!!!!

ο ξερολισμος εγινε επαγγελμα πλεον!

ευχαριστω δεν θα ηθελα περαιτερω πληροφοριες!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ξανασκεφτώ σοβαρά αν θα βοηθήσω κάποιον στο μέλλον, ωστόσο οι εξετάσεις για τη γλωσσική επάρκεια δεν είναι σίγουρα δωρεάν, τουλάχιστον δεν ήταν πριν 3 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μην παρω αλλους στον λαιμο μου που εχουν ΑΝΑΓΚΗ την βοηθεια καποιων εδω μεσα με το πασπαλισμα ειρωνειας.....

εγω τουλαχιστον 3 μηνες ξερω σιγουρα οτι δεν εχει εξεταστρα και τον Δεκεμβριο 2012 που εδωσε η κολλητη μου επισης δεν ειχε εξεταστρα!!ευχαριστω καποια παιδια που βοηθησαν διακριτικα με προσωπικα μηνυματα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.