Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Κaλησπερa σε ολους. Εχω μιa ερωτηση. Το γκουντ στaντινγκ μπορει νa εινaι κ aπο ελλaδa ετσι?(τελειωσa στν Πρaγa κ μπορω κ aπο κει νa το πaρω) επισης οι μετaφρaσεις εδω στν γερμaνιa μου φaνηκaν εξωφρενικa aκριbες. εινaι στν ελλaδa πιο φθηνες στο υπουργειο η δν εχει μεγaλη διaφορa.?? γιa οσους δουλευουν ηδη εδω κ ξερουν. θa μου προτεινaτε νa κaνω ενa aμισθι πρaκτικουμ εδω στν γερμaνιa η νa κaνω το aγροτικο στν ελλaδa νa φτιaξω λιγο το bιογρaφικο μου κ μετa νa aρχισω νa στελνω aιτησεις γιa θεση χωρις κaνενa πρaκτικουμ? εχει κaνει κaνεις σaς κaτι τετοιο(πρaκτικουμ)? aξιζει? οποιος εχει μιa λιστa με τa κaτaληλa χaρτιa γιa το Aπρομπaτιον κ μπορει νa τν aνεbaσει εδω θa το εκτιμουσa ιδιaιτερa. θa προτειμουσa νa εμφaνιστω μπροστa τους μιa κ κaλη κ νa εχω ολa τa εγγρaφa που εινaι aπaρaιτητa. ευχaριστω εκ τν προτερων

Λοιπον, οι μεταφρασεις ειναι πιο φθηνες στο ΥΠΕΞ αλλα εξαρταται σε ποιον θα πεσεις για να κανειςντα χαρτια σου για την approbation. Προσωπικα ανακατεψα προξενειο,πρεσβεια για να αποδεχτουντις μεταφρασεις απο ενα ομοτιμο μελος της ΕΕ. Κανε στη Γερμανια οτι ειναι να κανεις. Μετραει περισσοτερο απο αγροτικο. Μετραει το zeugnis που θα παρεις απο το διευθυντη σου. Ειναι περιεργοι οι διευθυντες οταν ειναι να κανουν εμμισθη προσληψη. Οσο για την approbation θα πρεπει να ρωτησεις/δεις στη σελιδα του κρατιδιου που σε ενδιαφερει. Δε μπορει κανεις να σου πει με ακριβεια τι θελουν. Εξαρταται. Α και να μη ντρεπεσαι που εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ μπροστα τους. Καθως επισης να ξεχνας και την πατριδα μας! Καλη τυχη.

εννοειτaι ότι μπορει νa bρει γενικη Χειρουργικη σχεδον πaντου

Πολυ απολυτο το σχεδον παντου συναδελφε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ποιά ειδικότητa στοχεύεις κaι σε ποιό κρaτίδιο ;

Προσωπικά δεν γνωρίζω κaνένaν που νa μην bρήκε, κaι γνωρίζω aρκετούς !

Για προσωπικους λογους Βαυαρια, αλλα δεν ειναι απολυτο. Basischirurgie, για allgemein viszeral.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε germanos και φιλε cardioman δεν ειναι απολυτα τα πραγματα, αντιθετως ειναι πολυ σχετικα οπως και με καθε τι αλλωστε στη ζωη. Ετσι ερωτησεις της φυσεως: Υπαρχουν πολλες θεσεις, αξιζει να προσπαθησω κτλ δεν θα παρουν ποτε ουσιαστικες απαντησεις αλλα αυτο που λενε και οι αλλοι συναδελφοι ειναι οτι υπαρχει ο γενικος κανονας ο οποιος εχει επιβεβαιωθει απο πληθος Ελληνων γιατρων που ερχονται στη Γερμανια και συμφωνα με τον οποιο όποιος εχει θεληση, υπομονη και οχι υπερβολικες απαιτησεις σε πολη και νοσοκομειο θα τον βρει το δρομο του. Το σημαντικοτερο: Οχι απογοητευση!! Καλη συνεχεια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα συναδελφοι. Εχει δωσει κανεις προσφατα εξετασεις για την Approbation στο Arnsberg? Επειδη εχουν ακουστει διαφορα κατα καιρους, τι παιζει τελικα εκει? Ποσο ευλογη ειναι η εξεταση? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! Καλο βραδυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα petalouda! Εγω έδωσα πριν 2 εβδομάδες στο Αρνσμπεργκ και έχω να πω οτι η εξέταση ειναι αρκετά χαλαρή. Ουσιαστικά θέλουν να δουν οτι μπορείς να συνεννοηθεις στα Γερμανικά και οτι μπορείς να εξηγήσεις σε ένα ασθενή, με απλα λόγια τι εχει. Σου δίνουν αρχικά ένα ιατρικό άρθρο περιπου 500 λέξεις να το προετοιμασεις, να κανεις σημειώσεις και μετα να το παρουσιάσεις. Ειναι ενας εξεταστης γιατρος και μια γραμματεας συνηθως μεσα στην εξεταση. Μετα γίνεται ένα role Play, θα σου κανει ο ένας απο τους 2 τον ασθενή, θα πρεπει να πάρεις ιστορικό, να κανεις μια τυπική ΔΔ και να εξηγήσεις τι εχει και τι ιατρικές πράξεις θα πρεπει να γίνουν μετα. Εμενα, για παραδειγμα, μου έκανε συμπτώματα σκωληκοειδητιδας. Γενικα ειναι αρκετα φιλικά, δε ζητούν τρέλα πράγματα, και θέλουν να περάσουν κόσμο. Αυτα απο εμένα, ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δωρεάν μαθήματα και πιστοποιήσεις Γερµανικής γλώσσας, στη Γερμανία, για φοιτητές/φοιτήτριες της Ιατρικής και για ιατρούς!

Πληρωμένα εισιτήρια, διαμονή, διατροφή, δίδακτρα, εξέταστρα, ξεναγήσεις!

Αυτό θα πει οργάνωση.

Καλή τύχη, παιδιά.

http://isth.gr/images/uploads/files/Summerschool-German.pdf

http://www.wipdaf-deutschkurse-muenster.de/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρα αν ειναι τσαμπα. Αντε κανα 200αρι το μηνα και με Freizugigkeitsbescheinigung στο 100αρι να πω ναι. Αλλιως δε χρειαζεται, εχει βρωμισει ο τοπος απο καλοθελητες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry ρε παιδιά. Αυτό το απίστευτο "Freizugigkeitsbescheinigung" είναι μία λέξη? Και υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να το προφέρει? Θα το βάζω για password από δω και πέρα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια, οποιος γνωριζει για κενες θεσεις Γενικης Χειρουργικης στην Κλινικη που εργαζεται η οπουδηποτε κοντα στο Ντισελντορφ (εως 50 χλμ) ας μου στειλει πμ...ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry ρε παιδιά. Αυτό το απίστευτο "Freizugigkeitsbescheinigung" είναι μία λέξη? Και υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να το προφέρει? Θα το βάζω για password από δω και πέρα :)

Κοίτα, οι Γερμανοί κάποιες φράσεις τις προφέρουν σαν μία λέξη, το συγκεκριμένο σημαίνει Freedom of Movement Certificate.

Για την ιδέα σου για password ακόμα κλαίω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τι γίνεται με εμάς? Δεν υπάρχει διάθεση να ψιλοοργανωθούμε? Ούτε ένα γκρουπάκι στο φέισμπουκ, ούτε ένα μίτινκ μια φορά στο τόσο, ούτε ένα αγώνα της Πανάθας όταν ανεβαίνει, τίποτα? Ή μήπως απλά με έχετε αφήσει στην απ' έξω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 group εχει το facebook, τι αλλο θες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν περιμένετε να γίνει meeting όταν ανέβει η Πανάθα....μάλλον θα αργήσετε να γνωρισθείτε. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Greek Doctors in Germany

Greek Doctors in Berlin

Greek Doctors in Dusseldorf und NRW

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ άπαντες.. γράφω κυρίως προς τους πιο έμπειρους συναδέλφους που βρίσκονται ήδη στην Γερμανία και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζουν πια σχολεία και σε ποιες πόλεις θεωρούν ως καλύτερα για ταχύρρυθμη εκμάθηση της γλώσσας. Εγώ τώρα είμαι σε φάση εκμάθησης Β1 στην Ελλάδα κ με το πέρας των εξετάσεων το προσεχή Σεπτέμβριο λέω να κάνω επιπλέον ένα τρίμηνο μαθήματα εδώ κ να ανέβω τον επόμενο Ιανουάριο για εντατικά. Πιστεύετε ότι με ένα τρίμηνο εντατικά + ιατρική ορολογία είναι αρκετά για Β2 και καλή γνώση κ χρήση της γερμανικής; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για το χρόνο και την προσοχή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω παιδια..εχετε δικιο..η καθε πολη εχει και την ομορφια της..απλως αυτο το εξαμηνο στη μαγικη Χαιδελβεργη εκανε τις συγκρισεις με αλλες πολεις δυσκολοτερες..Παρεπιμπτοντως να μην διανοηθει ανθρωπος που βρισκεται Γερμανια να μην επισκεφτει τη Χαιδελβεργη..δε για οσους σκεφτονται να κανουν γερμανικα στη γερμανια ειναι φοβερη επιλογη, με ποικιλια απο σχολες και βγαζεις και την approbation στο κρατιδιο αυτο σχετικα ευκολα. παραθετω και τα λινκ να υπαρχουν..

http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1333821/rps-ref92-arzt-antr-appr-ausl.pdf

http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1333830/rps-ref92-arzt-antr-appr-sprachtest.pdf

kostas24 αν έχεις περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου σε παρακαλώ ένα PM ή ακόμα καλύτερα δώσε τις εδώ....πιστεύω πως ενδιαφέρεται πολύς κόσμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ΄ το μηδέν ως το B2 πόσους μήνες σου πήρε ;

Θα ήθελα να δώσω μια συμβουλή. Όσοι δεν ξέρετε Γερμανικά και θέλετε να μάθετε και είστε αποφασισμένοι να δουλέψετε στη Γερμανία (δεν το κάνετε δηλαδή για να έχετε ένα plan b αν στραβώσει το αρχικό σας σχέδιο), η πιο σωστή απόφαση είναι να μάθετε τη γλώσσα στη Γερμανία.

πέρα από τα προφανή οφέλη για τα οποία έχω ξαναμιλήσει, τώρα θα τονίσω και μία άλλη παράμετρο: Όσα λεφτά δαπανήσετε για την εκμάθηση της γλώσσας, όταν θα κάνετε γερμανική φορολογική δήλωση θα σας γυρίσουν ως επιστροφή φόρου. επίσης, υπάρχουν τα λεγόμενα Integration-Kurse, που αν ξεκινήσετε από το μηδέν, η εκμάθηση είναι επιδοτούμενη από το γερμανικό κράτος. Αρα και στις δύο περιπτώσεις είτε μακρο- είτε βραχυπρόθεσμα θα σας βγει τζάμπα.

Το μόνο λοιπόν που χρειάζεστε για να έρθετε στη Γερμανία είναι διαβατήριο ή αστυνομική ταυτότητα εν ισχύ, μία βαλίτσα και πραγματική θέληση.

Sleepwalker ευχαριστώ για την πληροφορία... δυστυχώς ψάχνοντας το φόρουμ μου είχε διαφύγει αυτή η σελίδα.... όπως κ να έχει επιπλέον πληροφορίες από τον οποιονδήποτε σαφώς δεν βλάπτουν....ο καιρός περνά και συνεχώς προκύπτουν νέες πληροφορίες και δεδομένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ άπαντες.. γράφω κυρίως προς τους πιο έμπειρους συναδέλφους που βρίσκονται ήδη στην Γερμανία και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζουν πια σχολεία και σε ποιες πόλεις θεωρούν ως καλύτερα για ταχύρρυθμη εκμάθηση της γλώσσας. Εγώ τώρα είμαι σε φάση εκμάθησης Β1 στην Ελλάδα κ με το πέρας των εξετάσεων το προσεχή Σεπτέμβριο λέω να κάνω επιπλέον ένα τρίμηνο μαθήματα εδώ κ να ανέβω τον επόμενο Ιανουάριο για εντατικά. Πιστεύετε ότι με ένα τρίμηνο εντατικά + ιατρική ορολογία είναι αρκετά για Β2 και καλή γνώση κ χρήση της γερμανικής; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για το χρόνο και την προσοχή σας.

Αδερφέ ρωτάς δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Από τώρα μέχρι τον Ιανουάριο είναι 7 μήνες, αν θες σοβαρά να πάρεις το Β2 και από το μηδέν να ξεκινήσεις τώρα, θα το πάρεις, όπως τόσοι συνάδελφοι. Προφανώς για να πάρεις το Β2 δεν χρειάζεσαι Ιατρική ορολογία, αυτη τη χρειάζεσαι ίσως ανάλογα το κρατίδιο για τις εξετάσεις για Approbation.

Το άλλο θέμα είναι η καλή γνώση και χρήση της γερμανικής. Για να δουλέψεις σε γυράδικο ή καφετέρια το Β2 σου προσφέρει καλή γνώση και χρήση του κομματιού της γερμανικής που χρειάζεσαι. Για γιατρός σε Station αρχίζουν τα δύσκολα, για επίσκεψη σε ασθενείς ή για εξωτερικά θες μεταφραστή, για να χειριστείς Schockraum Management θες και πάμπερς.

Ξεκόλα, δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, ότι και να κάνεις σωστό είναι αν δουλέψεις και μόνος σου. Τα φροντιστήρια και οι συστάσεις είναι πολύ σχετικά, μην πας και τα ακουμπήσεις σε κανένα Berlitz πάντως. Πάνω από 300€ για Intensivkurs είναι κοροιδία. Και μην ξεχνάς το Freizugigkeitsbescheinigung, κοίτα πιο πάνω. Δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς, αλλά σωστής διαχείρισης.

Κάτι άλλο είναι ότι ακόμα και στο φροντιστηριο που σου προτείνω να πας, μπορει να είσαι άτυχος και να σου κάτσει άλλος δάσκαλος. Εδώ την κοπέλα μου έστειλα εκεί που πήγα και στο B1.1 ήταν για κλάματα, μετά έφτιαξε. Εγώ έφυγα από το VHS μετά το B2.1 γιατί η δασκάλα ήταν μάπα, οι υπόλοιποι έμειναν και στο B2.2 ήρθε άλλος δασκαλος πολύ καλός. Όλα σχετικά είναι, τουλάχιστο να μη κλαις τα λεφτά σου, το B2 είναι απλό να το πάρεις.

Βρες ενα φροντιστήριο με καλή φήμη όταν έρθεις στην πόλη που θες και ξεκίνα διάβασμα. Αυτά είναι αποφάσεις μιας ώρας, δεν αξίζουν πολύ σκέψη, αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kalispera paidia,

eida ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - sugkekrimeno forum oti ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -ei ena programma epidotoumeno ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ton augousto tou 2013 ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - munster tis germanias(sommerkurs). ematha tin pliroforia oti egine ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - persi to kalokairi to idio programma.to ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - parakolouthisei ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - mas pei empeiries i kapoia symbouli? ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ptyxio B1 ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -zw ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - B2 me prooptiki apo tou xronou ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - metavw pros germania ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kotita. skeftomoun oti ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - kali idea mias ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - dwrean ta didaktra.euxaristw prokatavolika

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και παλι,

Επανερχομαι στο πιο πανω μηνυμα. Διαβασα στο φορουμ οτι γινεται ενα προγραμμα στο munster της Γερμανιας τον προσεχη αυγουστο επιδοτουμενο με δωρεαν διαμονη και διδακτρα οσον αφορα την εκμαθηση της γερμανικης ιατρικης ορολογιας. Πληροφορηθηκα απο τον ιατρικο συλλογο Θεσσαλονικης οτι πραγματοποιηθηκε και περσι το καλοκαιρι. Ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος το εχει κανει να μας μεταφερει αν γινεται τις εμπειριες του και φυσικα δεκτες και οποιες συμβουλες και γνωμες. Εχω πτυχιο Β1, διαβαζω για Β2 και απο του χρονου σκεφτομαι να μεταβω προς τη Γερμανια για ειδικοτητα. Για αυτο το λογο σκεφτομουν οτι ηταν καλη η ιδεα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παρεις Β2 δεν το χρειαζεσαι. Φυσικα και να το κανεις αν εχεις χρονο και χρημα, αυτο χωρις ερωτημα. Αλλα θα βρεις μαλλον θέση και χωρις αυτό. Αν δεν σε καθυστερει απο την ευρεση θέσης, καντο, μονο να οφεληθεις εχεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ξεκινήσω hospitation. Μπορει κάποιος να μου τι γράφουμε στην αίτηση για hospitation? Ευχαριστώ εκ ων προτέρων,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στειλε το βιογραφικο σου και μια επιστολη που να λεει γιατι θα ηθελες να το κανεις και γιατι σε αυτους, ποτε θες να ξεκινησεις και ποσο θα ηθελες να καθισεις. Καλυτερα νωριτερα παρε ενα τηλ στη Γραμματεα του διευθυντη και πες της οτι ενδιαφερεσαι για αυτο..ρωτα της σε ποια ηλεκτρονικη διευθυνση πρεπει να στειλεις τα χαρτια σου και αν χρειαζονται κατι ιδιαιτερο..και μολις τα στειλεις ξαναπαρε την για να επιβεβαιωσεις οτι τα πηραν και να ρωτησεις ποτε να περιμενεις απαντηση..και ετσι εκανες συνολικα και μια καλη προβα για οταν θα στελνεις αυριο μεθαυριο τις αιτησεις σου για δουλεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.