Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ξέρετε τι γίνετε σε περίπτωση που κάποιος κοπεί στην εξέταση για την Approbation? Ενδιαφέρομαι για το Μünster, συγκερκιμένα, για το οποίο έχω ακούσει ότι η εξέταση είναι περίεργη..... Για παράδειγμα, αν κάποιος που καταθέτει τα χαρτιά του, δίνει την εξέταση, κόβεται......και μέτα μέχρι την επόμενη ημερμηνία εξέτασης ή μέχρι τέλος πάντων να τη περάσει, κάποιο εγγραραφό του έχει λήξει (π.χ. ποινικό μητρώο), τι γίνετε? Πρέπει να το ξαναεκδόσει ή δεν υπάρχει πρόβλημα? Άν κάποιος γνωρίζει κάτι (και ειδικα για το Münster!!!, ακόμα καλύτερα) και έχει τη διάθεση να μου απαντήσει, θα με βοηθούσε πολύ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

συνηθως οι περιορισμοί στα χαρτιά ισχύουν μέχρι τη στιγμή υποβολής τους. αν δηλαδή καταθέσεις το ποινικό μητρώο την τελευταία μέρα που λήγει και η απρομπατσιον χρειαστει 12 βδομαδες για να βγει, δε σημαινει ότι ειναι ακυρο και χρειαζεσαι καινουριο.

αυτο που ρωτας συγκεκριμενα ειναι δυσκολο να το μαθεις. δεν ειναι πολλοι αυτοι που κοβονται και δεν πρεπει να σκεφτεσαι ετσι.

οποιος στον πολεμο παει για να πεθανει, στρατιωτη μου τον πόλεμο τον χάνει.

Denk positiv!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τμημα Παιδιατρικης που δουλευω έχουμε κ πάλι μια θέση ανοιχτή,άμεση συνεντευξη. Οποιος ενδιαφέρεται στελνει βιογραφικό στο r.radmann@asklepios.com

http://www.asklepios.com/klinik/default.aspx?cid=741&pc=0402&did3=4302

Για περισσοτερες πληροφοριες ειμαι στην διαθεση σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω δεν το εκανα ακομα, αλλα δε μπορεις να το κανεις όλο το χρονο; ή λάθος ξερω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεχρι τον Μαιο ειναι. Εγω πηρα γερο ποσο παντως.

Θελει ομως 2 μηνες υπομονη απο τη στιγμη που θα καταθεσετε τα χαρτια σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν εισαι παντρεμμενος με παιδια και διαμμερισματα δε νομιζω οτι εχει ιδιαιτεροτητες. Εννοειται αποδειξεις απο βιβλια και συνδρομες και οτι λεφτα εχετε ξοδεψει σε Fortbildung.

Νομιζω κι ελπιζω οτι ειναι μεχρι τελη Μαιου αν την καταθεσεις εσυ και ολο το χρονο αν την καταθεσεις μεσω Steuerberater

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω θα επιλεξω μαλλον τη δευτερη λυση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πηγα σε Steuerberater και με ενα μικρο ποσο (130 ευρω) πηρα ενα πολυ μεγαλο (ποσο). Ουτε ταλαιπωρια,ουτε τιποτα.Σου λεει τι χαρτια χρειαζεται,τα πας,τα καταθετουν και σε 2 μηνες ερχονται τα χαρτια πισω απο το υπουργειο και μετα απο μια βδομαδα μπαινει το ποσο στον λογαριασμο.

Φυσικα μετρανε και οι αποδειξεις απο τα εξοδα που κανατε (διαμονη,ταξιδι κλπ) για τις συνεντευξεις καθως και για καθε αιτηση που κανατε αντιστοιχει ενα ποσο που δικαιουστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πηγα σε Steuerberater και με ενα μικρο ποσο (130 ευρω) πηρα ενα πολυ μεγαλο (ποσο). Ουτε ταλαιπωρια,ουτε τιποτα.Σου λεει τι χαρτια χρειαζεται,τα πας,τα καταθετουν και σε 2 μηνες ερχονται τα χαρτια πισω απο το υπουργειο και μετα απο μια βδομαδα μπαινει το ποσο στον λογαριασμο.

Φυσικα μετρανε και οι αποδειξεις απο τα εξοδα που κανατε (διαμονη,ταξιδι κλπ) για τις συνεντευξεις καθως και για καθε αιτηση που κανατε αντιστοιχει ενα ποσο που δικαιουστε.

Αυτο ισχύει μόνο για τους εργαζόμενους ή και για αυτούς που είναι ακόμα στη φάση εκμάθησης της γλώσσας κ εχουν να παρουσιάσουν έξοδα από την εκμάθηση? Γιατί σε σε κάποιο παλαιότερο ποστ είχα διαβάσει ότι παίρνουμε πίσω ένα ποσοστό από τα έξοδα εκμάθησης της γλώσσας, με τη μορφή επιστροφής φόρου....και θέλω να δω αν αυτες οι περιπτλωσεις συσχετίζονται ή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πω οσα ξερω για το θεμα γιατι δεν μου ετυχε να κανω φορολογικη δηλωση σαν "μαθητης" εδω.

Οταν πιανεις καπου δουλεια και αρχιζεις να πληρωνεσαι πας στο Finanzamt και το δηλωνεις. Σε χωριζουν σε κατηγορια αναλογα με το αν εχεις παιδια, συζυγο κλπ και καθε μηνα σου κρατανε ενα μεγαλο μερος του μισθου (στα μπακουρια αγγιζει το 40% ισως και λιγο παραπανω με τις εφημεριες) για φορους.

Στο τελος του ετους ο εργοδοτης σου δινει αναλυτικο λογαριασμο του ποσου που σου αφαιρεθηκε για φορους.

Με αυτο κανεις και τη δηλωση και αναλογα τα εξοδα μεσα στη χρονια για συνεντευξεις, αγορες για τη δουλεια, σεμιναρια/συνεδρια για τη δουλεια κλπ παιρνεις ενα ποσο πισω.

ΑΡΑ,αν δεν δουλευεις δε δηλωνεσαι στο υπουργειο και δε κανεις και φορολογικη δηλωση αφου εφοσον δε πληρωνεις αμεσα χρηματα στο κρατος τοτε και αυτο δε παιζει να σου δωσει τιποτα.

Ξαναλεω ομως αυτο ειναι το πως το καταλαβαινω εγω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε ολους σας. Ειμαι καινουργιος εδω αλλα κ στν Γερμανια. θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις,οποιος εχει τν προθεση κ γνωριζει ας μου απαντησει.δν εχω κανει αγροτικο κ εχω ελαχιστη ως μιδαμινη κλινικη εμπειρια, δν εχω δουλεψει. Τελειωσα στην Τσεχια τν περασμενο Οκτωβριο. Ενδιαφερομαι για χειρουργικεσ ειδηκοτητεσ κ συγκεκριμενα για ορθοπαιδικη. θα μπορουσα να ξεκινησω με γενικη χειρουργικη γτ οπωσ διαβασα ειναι πιο ευκολο να βρεις κ να μπεις στο συστημα κ να μαθεις τν γλωσσα καλυτερα. ποσο σημαντικεσ ειναι οι συστατικες επιστολες στ επιπεδο μου? Τα Praktikum χωρις πληρωμη μετρανε? τς αιτησεις να τσ στειλω καλυτερα με το ταχυδρομειο η με μαιλ? θα περιλαμβανουν μονο ενα απλο σιβι κ ενα motivation Brief ? ειναι αυτα αρκετα? θεωρειτε οτι το αγροτικο θα ηταν σημαντικο για το σιβι μου? εχει ελπιδα καποιος με λιγα επαγγελματικα προσοντα να παρει μια θεση κ να ξεκινησει απο το μηδεν εστω κ σε μια μικρη κλινικη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε αιτηση παντου και βαλε οτιδηποτε εχεις κανει/παρει: πτυχιο ιατρικης και γλωσσας,συστατικες, συμμετοχες σε συνεδρια κλπ, εργασια σχετικη με την ιατρικη κλπ.

Προτιμοτερο ειναι να στειλεις τυπωμενες αιτησεις αλλα και με μαιλ γινεται δουλεια.

Μη διστασεις να κανεις σε μεγαλες κλινικες και μεγαλες πολεις. Για ορθοπεδικη θα βρεις απειρες θεσεις αλλα ξεκινα με γενικη χειρουργικη πρωτα γιατι σου χρειαζεται.

Κατα προτιμηση διαλεξε κλινικη που θα σου προσφερει και τα 2 χρονια γενικης χειρουργικης.

Το αγροτικο μετραει σαν προυπηρεσια αλλα μη νομιζεις οτι θα παιξει και καθοριστικο ρολο μιας και δεν ειχες επαφη με χειρουργεια και τα μεσα που ισως ειχες στη διαθεση σου δεν ειναι ιδια με αυτα στη Γερμανια.

Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να εχεις Approbation.

Απαξ και το εχεις ειναι θεμα ημερων να βρεις θεση ακομα,ξαναλεω,και στις μεγαλυτερες πολεις (ξεκινησα πριν 1 χρονο ακριβως στο κεντρο του Μοναχου).

Αν δεν εχεις το Β2 στα γερμανικα και κατ'επεκταση Approbation θα δυσκολευτεις παρα πολυ.

Για οτιδηποτε αλλο μου λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρωσω οτι για αρχη την Απρομπατιον μπορεις να την παρεις και αφου δε δεχτει ο Σεφ.Ετσι εκανα εγω. Παίρνεις τη λεγομενη Einstellungszusage και τη δινεις και αυτη μαζι με τα χαρτια σου για την Απρομπατιον στη Νομαρχια. Νομιζω μαλιστα οτι αυτο το χαρτι (που δειχνει οτι καποιος σε εχει δεχτει γαι δουλεια) βελτιωνει πολύ τις πιθανότητες επιτυχιας στην εξεταση γλωσσας της Νομαρχιας.

Οποτε μενει η γλωσσα, που εκει πρεπει να δωσεις βαση.

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειγον:

ξερει κανεις αν ο εργοδοτης εχει δικαιωμα να σου πληρωσει τις διακοπες αντι να στις δωσει?

Θελω να αλλαξω νοσοκομειο και πηρε το αυτι μου οτι και τις υπερωριες και τις διακοπες θα τα δωσουν σε χρηματα και οχι σε ελευθερες μερες.

Κατι που φυσικα δε το θελω καθολου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω κατ αρχην για τν απαντηση σας το εκτιμω. Εμαθα τα αποτελεσματα για το Β2 μολις σημερα κ οτι εχω περασει. Εκανα 6χρονια γερμανικα οταν ημουν μικρος κ ειμαι τωρα 3μιση μηνες στν Γερμανια με Γκετε κ ευτυχως το καταφερα. Δν μιλαω πολυ καλα θεωρω παρολα αυτα. Δν ξερω ποσο καλο επιπεδο απαιτουν καταλαβαινω ομως το οτι οσο καλυτερα μιλαω τοσο καλυτερα θα ειναι για μενα. Το απρομπασιον σκεφτομαι ν μν το κανω ακομα. δν ξερω που θα βρεθω. Τωρα ειμαι στο Βερολινο. η οντως ισχυει οτι σε οποιο κρατηδιο κ αν το βγαλεις μπορει να ισχυει κ για τα υπολοιπα..??μηπως θα πρεπει ν περιμενω να δω που θα με δεκτουν κ μετα να το κανω η δν παιζει ρολο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

Μηπως γνωριζει καποιος τι χρειαζομαστε για να πιστοποιησουμε στη Γερμανια την προυπηρεσια στην Ελλαδα; το πιστοποιητικό ασκησης και αποδοσης ειτε μια βεβαιωση προπηρεσιας απο το νοσοκομειο;

σας ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά. Ενας φίλος έχει τελειώσει 6-7 χρόνια τη σχολή, έκανε και αγροτικό. Ενδιαφερόταν για χειρουργική, αλλά καθαρά λόγω αναμονών αποφάσισε να κάνει παθαν (περίπου 1.5 χρόνο). Πιστεύετε ότι παρά τα μεγάλα κενά στο βιογραφικό θα είχε ελπίδες να βρει χειρουργική ειδικότητα στη γερμανία ; Να πω ότι εχει ATLS (4 ετίας) και Grundstufe (αν το γράφω σωστά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοειται ότι μπορει να βρει γενικη Χειρουργικη σχεδον παντου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους. Εχω μια ερωτηση. Το γκουντ σταντινγκ μπορει να ειναι κ απο ελλαδα ετσι?(τελειωσα στν Πραγα κ μπορω κ απο κει να το παρω) επισης οι μεταφρασεις εδω στν γερμανια μου φανηκαν εξωφρενικα ακριβες. ειναι στν ελλαδα πιο φθηνες στο υπουργειο η δν εχει μεγαλη διαφορα.?? για οσους δουλευουν ηδη εδω κ ξερουν. θα μου προτεινατε να κανω ενα αμισθι πρακτικουμ εδω στν γερμανια η να κανω το αγροτικο στν ελλαδα να φτιαξω λιγο το βιογραφικο μου κ μετα να αρχισω να στελνω αιτησεις για θεση χωρις κανενα πρακτικουμ? εχει κανει κανεις σας κατι τετοιο(πρακτικουμ)? αξιζει? οποιος εχει μια λιστα με τα καταληλα χαρτια για το Απρομπατιον κ μπορει να τν ανεβασει εδω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. θα προτειμουσα να εμφανιστω μπροστα τους μια κ καλη κ να εχω ολα τα εγγραφα που ειναι απαραιτητα. ευχαριστω εκ τν προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφοι καλο βραδυ! Ειμαι στη Γερμανια 4 μηνες ως gastarzt σε μια κλινικη. Εχω πολυ καλο επιπεδο Γερμανικων και δε δυσκολευομαι. Ειλικρινα ποια ειναι η αποψη σας για τις θεσεις; Υπαρχουν; Αλλα ακουγα οταν ημουν στην Ελλαδα και αλλα βλεπω εδω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά ειδικότητα στοχεύεις και σε ποιό κρατίδιο ;

Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μην βρήκε, και γνωρίζω αρκετούς !

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.