Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να εξηγήσω το ρήμα "ματσαλιάζω" στα γερμανικά? Δυστυχώς η φαντασία μου εξαντλήθηκε και δεν έγινα κατανοητός...Γραφικός μπορεί.

strapazieren (ειδες πόσο απλό; :) )

beschädigen

überfordern

reizen

Ευχαριστώ Sleepwalker....Το strapazieren νομίζω μου ταιριάζει δεδομένου ότι δεν ξέρω καμιά από τις υπόλοιπες λέξεις (πλάκα κάνω- τις έψαξα).....

Sjjggst όντως ωραίο το ρήμα αλλά στο θέμα "μεταφρασιμότητα" χωλαίνει. Θα μπορούσα να πω "ωραία χειρουργείς μαλ@κα σαν μο@νί το έκανες" (όπως θα το έλεγα κανονικά στην Ελλάδα) αλλά είμαι σε Probezeit και το παίζω λίγο σεμνός....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

strapazieren και beschädigen, ειδικα αν μιλάς για δέρμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είναι το approbation?

Nα ρωτήσω κάτι παιδιά...στις αιτήσεις, οπου θα έχεις πχ το cv σου, τα πτυχία κτλ, θα πρέπει τα μεταφρασμένα έγγραφα να έχουν και σφραγίδα Χάγης ή δεν είναι απαραίτητο?

θα συμφωνήσω με το ποστ μετά απο το δικό σου.

τώρα η ερώτηση που έκανες απαντάται με βάση τη λογική και τον τόσο σπάνιο πια κοινό νου.

ξερεις ποιος θα λάβει την αίτηση; η αιτηση που θα κανεις λεω, ξερεις που απευθυνεται; ο διευθυντής θα τη λάβει. ο διευθυντης μιας κλινικής, ενας γιατρός δηλαδή.

είσαι λοιπόν διευθυντής και παίρνεις μια αίτηση από κάποιον με κάποια μετεφρασμένα έγγραφα (βιογραφικό, προυπηρεσία κλπ) χωρίς τη σφραγίδα της Χάγης. τι από τα παρακάτω μπορεί να ισχύσει;

α) τα απορρίπτεις γιατί δεν εχουν τη σφραγίδα της Χάγης, επομένως γιατί να σε ενδιαφέρει ενα τετοιο CV;

β) σου είναι αδιάφορο, αφού εσύ διευθυντής είσαι και σε ενδιαφερουν τα προσόντα του υποψηφίου που είναι αυτά που γράφουν τα χαρτιά. εξάλλου αν τον καλεσεις για συνεντευξη και του δώσεις τη θέση, θα πρέπει να προσκομίσει στο τμήμα προσωπικου και τον οικείο ιατρικό σύλλογο τις πιστοποιημένες μεταφράσεις

γ) τα απορρίπτεις γιατί για να μην εχουν τη σφραγίδα της Χάγης, μάλλον είναι ψέματα ότι ο υποψήφιος έχει πτυχίο ιατρικης, χωρίς σφραγίδα Χάγης έχει ίσες πιθανότητες να είναι ελαιοχρωματιστής ggf. σοβατζής

δ) τα α+γ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

After so many years of studies, you've got to spend just another 1-2 hours of your life (or even less) in the center of Athens to get that Hague Convention to your Basic Medical Degree and to your MSc and PhD Degrees, if available. Everybody else in this world finds it easy to do so, apart from Greek Graduates, for trully mysterious reasons.

Vrasidas, I do love your way to express "strapazieren" to your peers in plain Greek, too pity that you cannot use it in formal documents, xaxa.

Cheers to both of you!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Ετσι...πουλάμε πνεύμα από το Ιντερνετ, για να την πούμε στον κάθε ανίδεο που τόλμησε να κάνει μια ερώτηση, επειδή όταν πήγε τα έγγραφα του για μετάφραση του είπαν μόνο αν είσαι σίγουρος να βάλεις την κωλοσφραγίδα και πασπαλίζουμε και την απάντηση μας με μπόλικη σκωπτική και βαθιά προσβλητική διάθεση...

Τράβα και αγαπήσου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sincerely, I was not referring personally to you, but to all of you asking the same question. Every academic degree has to be validated with the Hague Convention, BEFORE being translated, so as to be used abroad. That's the law. Period.

You just need 60-90 minutes of your life to get that stamp in Athens. Second period.

Thank you for the wishes, brother.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω να τις απολαύσεις τις ευχές μου, γιατί αν είχες απαντήσει με αυτόν τον τρόπο, θα τις είχες γλιτώσει...

Οπότε τώρα, αφού τα έχω τα έγγραφα μεταφρασμένα χωρίς την σφραγίδα, πρέπει να αποταθώ στο Γερμανικό Προξενείο?

Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη, αν για άλλη μια φορά οι ερωτήσεις μου προσβάλλουν βάναυσα την κοινή λογική και τον κοινό νου, που όπως αποδείχθηκε περίτρανα σε αυτό το thread, εγώ δεν διαθέτω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The problem is that you might have to double pay for new translations and validated copies, having the Hague Convention on the back sheet this time. The German authorities have nothing to do with that, it's a document of the National University of Athens.

I have the impression that you have to get that stamp (at last!) to your original degree, and go back to the one who did the official translations for you, asking for new translations and validations in a reduced and "friendly" price (since the documents are identical, just an additional stamp, not a big deal for him). At least, this is what I would do. Don't know any other way.

It's not a disaster, but why double-pay expensive translations and validations 'cause your documents are lacking one of the stamps? Just a shame.

Anyway, I always enjoy "tricky" wishes.

Cheers!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σφραγίδα της Χάγης προηγείται πάντα της μετάφρασης. Στην περίπτωση που δεν το ξερεις πρεπει να ξαναπληρώσεις το μεταφραστή οπως λεει ο sjjggst.

Στις αιτήσεις για τα νοσοκομεία ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ. Δεν ξερω πως πρέπει να το πω αλλιώς (μας προέκυψες και εύθικτος).

Χαγη χρειαζονται τα χαρτιά που θα καταθεσεις για την αδεια ασκησεως. Οταν λοιπόν θα θες να βγαλεις την άδεια ασκήσεως, τότε θα πας και θα ρωτήσεις τι εγγραφα χρειάζεται να εχουνε τη Χάγη. ενδιάμεσα πήγαινε με τα μεταφρασμενα αντιγραφα και δωσε οσες συνεντευξεις θες.

ΥΓ: Δεν ειναι θεμα αν εχεις τον κοινό νου ή όχι. Σου φαίνεται όμως λογικό να παρουσιάζεσαι σαν ενδιαφερόμενος και να μην ξέρεις τι είναι η Approbation? ειναι σαν να λεμε ότι διαβαζεις και γραφεις χωρίς να ξέρεις την αλφαβητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρέπει να ξαφνιάζει το γεγονός ότι πολλοί δεν έχουν ιδέα τι παίζει με τις μεταφράσεις, ίσως μάλιστα να βγαίνουν απ' τα σύνορα πρώτη φορά τώρα, που πάνε γκασταρμπαϊτερ στους Ντοϊτς... emshifty

Απ' την άλλη, η νοοτροοπία "θέλω τις απαντήσεις τώρα γιατί βαριέμαι να ψάχνω στις προηγούμενες σελίδες" είναι λανθασμένη για κάποιον που πρόκειται να δοκιμάσει εκτός.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok, maybe Kopritis is right.

Let's say it again then, for all colleagues, that the first step to get abroad is to get the Hague Convention Stamp to your University Degrees (not your personal CV written by you, just the STATE DOCUMENTS!). You need to spend just a couple of hours on a single morning, and get rid of that trouble forever.

Then, you can give your documents for official translations with no other concerns.

Obviously, you don't get back to Greece without getting the Hague Convention (or the Apostille stamp for the US) on each degree that you get abroad, too!!! Otherwise, you'll have to fly back again for a single stupid stamp, as your degree won't be accepted by the Greek (or any other foreign) authorities.

Hope that this helps.

Sorry for the off-topic, that info is valid not only for Germany but for all western (and many other) countries of the world.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αυτοπροσδιοριζομενε ανιδεε αντι να σιωπησεις προκαλεις κιολας? Δε φτανει που απανταμε εδω μεσα Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ, θα μας στειλεις να αγαπηθουμε κιολας. Και δε μιλαω για τη σφραγιδα της Χαγης, αυτο δε με εκνευρισε τοσο, οσο το τι ειναι Approbation. Αυτο το παρον thread να φανταστω ουτε καν το εχεις διαβασει, ειναι πιο ευκολο οι παπαρες που δεν εχουν τι αλλο να κανουν να μας τα δινουν ολα στο πιατο. Και σαν να μην φτανει αυτο τους τη λεμε κιολας.

Σοβαρεψου κι ανακαλεσε.

Αν ακουγομαι επιθετικος ειναι ο τροπος που εχασε η Παναθα και απλα ειμαι ο εαυτος μου, αλλιως θα το επαιζα ευγενικος και θα απαντουσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω λοιπόν, τώρα που έχω κι Ελληνικά, να συνεχίσουμε από εκεί που είχαμε μείνει......strapazieren και τα μυαλά στο μίξερ λέγαμε λοιπόν... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση προς ολους οσους εχουν ασχοληθει και γνωριζουν... Οταν στελνουμε αιτησεις σε καποιο νοσοκομειο, χωρις ομως να υπαρχει αγγελια - κενη θεση, ποσες ειναι οι πιθανοτητες για ενα απλο ενδιαφερον και προσκληση για συνεντευξη??? Εχω διαβασει μηνυματα παλαιοτερα που το ιδιο εχουν κανει και αυτοι αλλα το αποτελεσμα παιδια ποιο ηταν? Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο αριθμος που ζητάς ειναι μη μετρησιμος, δε μας ειπες και ειδικοτητα.

μπορω ομως να στο πω αλλιως: 1 στις 3 διορισμούς, αφορούν τυφλές αιτήσεις, δηλαδή αιτήσεις που έγιναν χωρίς να υπαρχει προκηρυγμενη θέση.

σε βοηθαει αυτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...

Τροποποιήθηκε από Vrasidas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νaι με bοηθaει! Γενικη Χειρουργικη ψaχνω....ευχaριστω!

Προσωπικά από τις τυφλές αιτήσεις δεν είχα απτά αποτελέσματα. Πολλές φορές με καλούσαν για συνέντευξη και μου έλεγαν θα έχω θέση από τον Σεπτέμβριο και άλλα τέτοια τραγικά...

Θα σου πρότεινα -προκειμένου να μην χάνεις άσκοπα χρόνο και χρήμα- να παίρνεις τηλέφωνο στα νοσοκομεία που σε ενδιαφέρουν και να τους ρωτάς αν έχουν θέση. Μερικοί θα σου πουν δεν έχουμε, μερικοί θα σου πουν πάντα ενδιαφερόμαστε για υποψηφίους, μερικοί θα σου πουν έχουμε θέσεις....ΜΕ αυτόν τον τρόπο θα γλιτώσεις από όλους εκείνους τους ελεεινούς και ανεκδιήγητους που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να σου στείλουν μια αρνητική απάντηση....

Σε εμένα αυτός ο τρόπος απέδωσε καλύτερα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω αντιθετη αποψη απο το Βρασιδα. Μονο να κερδισεις εχεις απο τυφλες αιτησεις. Παραδειγμα εμεις χρειαζομασταν τουλαχιστον 2 ακομα ειδικευομενους αλλα δεν υπηρχε καμια θεση ελευθερη. Εκανα αιτηση, γκρινιαξαν στο Verwaltung και τελικα τους ανοιξε μια θεση. Και αυτα μπορουν να γινουν παντου γιατι απλα το προσωπικο ειναι λίγο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε όλους! Μετά από 2 χρόνια ειδικότητας στην Γερμανία, μου αναγνώρισαν τώρα τον 1 χρόνο που έκανα στην Ελλάδα. Μήπως ξέρει κανείς για πόσο καιρό δικαιούμαι να πάρω αναδρομικά την αύξηση στον μισθό; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

από όσο ξέρω, από την πρωτη μερα...

Μετα από 6 μηνες μου πληρωσαν όλα τα αναδρομικά, αν και μου αναγνώρισαν μόνο το μισό χρόνο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το Personalabteilung εδώ όμως δεν έχει όρεξη να μου δώσει καθόλου αναδρομικά... Ψάχνω να βρω κάποια σχετική απόφαση ή οδηγία για να τους την πάρω γραπτώς, αλλά δε βρίσκω τίποτα. Έχει κανείς κάτι υπόψη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και παλι! Που λετε, ειχα στειλει αιτηση για μια θεση Allgemein Viszeral und Minimalinvasive Chirurgie στον Chefarzt της Κλινικης και μου ηρθε προσκληση συνεντευξης απο τον Chefarzt της αλλης Κλινικης Allgemein Viszeral und Gefäßchirurgie....Τι γινεται ακριβως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως εχει θεση μονο στο αλλο Abteilung? Μηπως απλα αυτος που θα σου παρει συνεντευξη ειναι υπευθυνος για τις αιτησεις? Ποιος ξερει, ποια κλινικη ειναι αυτη και γιατι εχει 2 Chef ακριβως στην ιδια ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.