Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για Ακτινολογία στη Γερμανία.

Απο την δική σας πείρα, είναι προσβάσιμη ειδικότητα για ειδίκευση ή θεωρείται "κλειστή" για τους ντόπιους?

Με καλό και σωστό ψάξιμο θα βρεις απ'όλα.Έχω φάει τις τελευταίες μέρες μπροστά απο μια οθόνη.Βρήκα Δερματολογια,Οφθαλμολογία,Ακτινολογία και άλλα πολλά.Φτάνει να μην έχεις πολλές απαιτήσεις για το πού θα είναι η θέση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θελουν προσοχη οι θεσεις που βρισκεις, εννοειται. Θα βρεις τα παντα, πρεπει ομως να πω οτι θεση Ακτινολογιας θα βρεις πιο ευκολα απο οτι Δερματολογιας. Καλη θεση Ακτινολογιας μπορει να βρεις, Δερματολογιας μάλλον απίθανο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και λέγοντας αυτά, πανεπιστημιακή θέση Οφθαλμολογίας... Πέστε με τα μούτρα...

http://live.unio.com/Microsites/UKULM/?showPublication=bbab0213-6453-4d61-94b6-e2f4f45db9af

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν χρειάζομαι βοήθεια σε ένα γραφειοκρατικό θέμα...

Είμαι μέλος σε Ärztekammer Nordrhein και Nordreinische Ärzteversorgung (την διαφορά τους δεν την έχω καταλάβει επακριβώς)

Βρήκα δουλειά στο Rheinland- Pfalz και μου ζητάνε για την πρόσληψή μου μια Befreiungskarte der BfA.

1) Πρέπει να κάνω αίτηση για εγγραφή στο Bezirksärztekammer Koblenz από μόνος μου ή η διαδικασία θα γίνει αυτόματα?

2) Τι στο καλό είναι αυτήν η Befreiungskarte der BfA και σε ποιον θα απευθυνθώ για να την βγάλω? Στην Nordreinische Ärzteversorgung, στο Bezirksärztekammer Koblenz η στο Rentenversicherung? Πρόκειται για έγγραφο που συμπληρώνεις ή απλά το ζητάς και στο εκδίδουν?

Περιμένω με αγωνία και με τεράστια ευγνωμοσύνη σ' όποιον με διαφωτίσει. Τηλέφωνα πήρα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Αν βαριέστε να γράφετε στείλτε με πμ το τηλ σας και θα τηλεφωνήσω....Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από Vrasidas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα στην αρχη ειμαστε σε καποιο Allgemein Rentenversicherung και λογω του υψηλοτερου μισθου μπορουμε να παμε στο VA. Μηπως ειναι αυτο? Αν θυμαμαι μου στειλανε μια αιτηση απο VA, τη συμπληρωσα, την εστειλα και μετα μου εστειλαν μια Befreiung που την εδωσα στον εργοδοτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι όντως έτσι είναι ευχαριστώ Raggy....Όταν έχω περισσότερο χρόνο θα γράψω με λεπτομέρειες περί τίνος πρόκειται γιατί προκειμένου να καταλάβω έπρεπε να διαβάσω όοοολα αυτά τα ενοχλητικά βιβλιαράκια που στέλνουν από το Aerztekammer.....

Τροποποιήθηκε από Vrasidas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Βαυαρια παντως εκτος του οτι γραφτηκα μονος μου στον συλλογο (δε γινεται αυτοματα και το εμαθα καπως αργα,μετα απο 6 μηνες) εκανα befreiung απο την zusätliche Rentenversicherung. Δηλαδη περα απο τις κρατησεις για τη κλασικη συνταξη σου κρατανε γυρω στα 65 ευρω τον μηνα παραπανω και θα παρεις θεωρητικα μεγαλυτερη συνταξη. Αυτο οι συναδελφοι μου θεωρησαν οτι δεν αξιζει (και εγω το ιδιο να πω την αληθεια) και ετσι εστειλα ενα χαρτι για να απελευθερωθω ουσιαστικα απο τις εξτρα κρατησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Vrasidas σχετικά με το Bezirksärztekammer Koblenz έκανα τη διαδικασία σχετικά πρόσφατα δι' αλληλογραφίας (πήρα τηλέφωνο, έδωσα στοιχεία & διεύθυνση & έλαβα μία αίτηση την οποία ταχυδρόμησα συμπληρωμένη πίσω). Αρκετά ευγενικοί και απροβλημάτιστοι. Για τη διαγραφή από τον προηγούμενο σύλλογο ήταν αρκετό ένα τηλεφώνημα, έχω όμως την εντύπωση ότι επικοινωνούν μεταξύ τους έτσι κι αλλιώς. Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου, το μόνο έγγραφο που μπορώ να φανταστώ είναι πράγματι η Befreiung της ges. Rentenversicherung. Αν έχεις δουλέψει μέχρι τώρα το έγγραφο αυτό το έχεις και αρκεί μία φωτοτυπία. Αυτό είναι και το πιο πιθανό αφού ήδη γράφεις ότι είσαι μέλος Ärzteversorgung. Αν όχι, το εκδίδει η Rentenversicherung μετά από αίτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σε λίγες μέρες ξεκινάω και εγώ επιτέλους ειδικότητα και θα θελα να σας μεταφέρω κάποιες εμπειρίες που θα μπορούσαν να φανούν σε κάποιους χρήσιμες. Το forum ειναι πολυ καλα ενημερωμένο για τα διαδικαστικά οπότε θα αναφέρω ορισμένα σημεία που τα διαπίστωσα σε αυτή τη πορεία.

1)Γλώσσα: Γίνεται μια κουβέντα (διάβασα σχετικό άρθρο στο Aerzteblatt) το προαπαιτούμενο επιπεδο για εκδοση Approbation και εργασία να γίνει το C1. Ήδη το κρατίδιο του Hessen έχει κάνει αυτή την αλλαγή:

http://www.rp-giessen.hessen.de/irj/RPGIE_Internet?cid=8c95c86d2508f07f8d435c84d2088f3f

Αρκετές δε κλινικές, ήδη γράφουν στο διαδίκτυο, ότι οι Auslaender να κάνουν αίτηση μόνο αν έχουν επίπεδο γλώσσας πάνω απο C1(ανεξάρτητα δηλαδη απο το αν έχουν βγάλει ηδη Approbation με το Β2). Εν πάσει περιπτώσει αναφέρω ότι είναι κάτι που συζητιέται και δεν συμβουλευω τον καθένα να πάει να πάρει C1. Οποιος έχει μπέι ηδη στη διαδικασία αυτη ας την ολοκληρώσει και μια χαρά θα είναι με το B2. Αυτή η πληροφορία έχει ίσως κάποιο νόημα για ενα φοιτητή ιατρικής που σκεφτεται να ερθει μετα απο 2-3 χρόνια που θα τελειώσει στη γερμανία και έχει το χρόνο του με την ησυχία του να κανει μαθήματα γερμανικών πριν ερθει εδω..σιγουρα ενα C1 θα ηταν μια καλύτερη επιλογη κατα τη γνώμη μου.

1) Approbation: Υπαρχουν κρατίδια που απαιτούν εξετάσεις (τα περισσότερα), άλλα που απαιτούν να έχεις ήδη Einstellungszusage και άλλα που είναι πιο απλά τα πράγματα. Το σημαντικότερο όμως κριτηριο που δεν το αναφέρει κανείς είναι είναι να διαλέξεις ένα κρατίδιο που θα την πάρεις και γρήγορα. Παράδειγμα : Φίλη μου στο Rheinland - Pfalz ''πάγωσε'' την πρόσληψή της για 2 μήνες καθώς η αναμονή για την εξέταση Patientenkommunikation ήταν 5-6 εβδομάδες και αλλες 2 περίπου διήρκεσε η επεξεργασία των δικαιολογητικών της για να πάρει το χαρτί στα χέρια της. Άλλος φίλος μου πάλι στο Saarland την πήρε με πολύ απλές διαδικασίες. Εγώ την πήρα στο Baden wuerttemberg όπου η όλη φάση κράτησε 3 εβδομάδες. Γενικώς να μην φοβάστε τις εξετάσεις καθώς τα βασικά θέλουν να δουν και καλό θα ήταν κανείς να επικοινωνεί με το αρμόδιο γραφείο και να κλείνει ραντεβού για την εξέταση καιρό πριν πάρει το πτυχίο της γλώσσας (είναι προαπαιτούμενο για να πας στην εξέταση) ανάλογα με την αναμονή που παίζει σε εκείνο το κρατίδιο.

3)Αιτήσεις: Αργούν συνήθως οι κλινικές να απαντήσουν. Από προσωπική εμπειρία θα συμβούλευα κάποιον να ξεκινήσει να στέλνει αιτήσεις πριν ακόμα πάρει την Approbation αλλα και πριν και από το πτυχίο της γλώσσας (φυσικά αν νιώθει έτοιμος να ανταπεξέλθει σε ένα βασικό διάλογο στο Vorstellungsgespraech αν τον καλέσουν), αρκεί να αναφέρει στον εργοδότη την πιθανή ημερομηνία που θα είναι έτοιμος να ξεκινήσει δουλειά. Τα γνωστά είναι ήδη γνωστά, δλδ όσο μεγαλύτερη η κλινική και όσο μεγαλύτερη η πόλη τόσο λιγότερο πιθανή μια πρόσληψη αλλα από την εικόνα που έλαβα εγώ σε αυτή τη διαδικασία δεν πρέπει κανείς να φοβηθεί να στείλει την αίτησή του όπου αυτός θέλει και όσο αν του λένε οι γύρω του ότι είναι απιθανο να βρει εκεί θεση. Ναι για Δερματολογία, Οφθαλμολογια, Πλαστική είναι πιο δύσκολα και για Παθολογια, Ακτινολογια, Αναισθησιολογια κ.α. πιο εύκολα αλλα αυτή είναι μια τεράστια γενικότητα που δεν μπορεί να είναι το κριτήριο κάποιου για να διαλέξει την ειδικότητα και το μέρος που θα την κάνει. Κυνηγήστε αυτό που θέλετε και σίγουρα θα προκύψει κάτι καλό απο όλο αυτό. Και επι της ουσίας, στη Γλώσσα δεν είμαστε καλύτεροι απο το Γερμανό η και τον αλλοδαπό. Οπότε εκει που μπορούμε να χτυπήσουμε για να ανεβάσουμε το βιογραφικό μας είναι το Erfahrung. Και πάλι θα πώ για το φοιτητή Ιατρικής που θέλει να έρθει εδω να μην κάνει τα λάθη που καναμε καποιοι απο εμας. Τόσες ευκαιρίες για μια πρακτική σε ενα νοσοκομειο τα καλοκαίρια, για συμμετοχη σε μικρες ερευνες και παρουσιασεις στα πλαίσια του πανεπιστημίου, για ενα 6μηνο στη Γερμανία στο πλαισιο Erasmus η των κλινικών του 6ου έτους και ελάχιστα απο αυτά κάναμε. Αυτά όμως μετράνε για τις καλές θέσεις.

Αυτά τα γενικά..αν θυμηθώ κάτι άλλο (που θα ηθελα να ξερω πριν ερθω εδω) θα το αναφέρω και εννοείται με χαρά αν μπορώ με οποιοδήποτε τρόπο να βοηθήσω κάποιον είμαι στη διάθεσή του. Viel Glueck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αυτο με το C1 ακουγεται ολο και περισσοτερο. Πριν μερικες εβδομαδες ειδα απο το heidelberg να ψαχνουν για ειδικευομενο και προαπαιτουμενο ηταν C1.!! Εχω αρχισει να σκεφτομαι να παω να το παρω για καλο και για κακο.

Παρεμπιπτοντως kostas24 που στη Baden Württemberg ξεκινας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Raggy απλως φανταζομαι οτι για καποιον που εχει ηδη προυπηρεσια στη Γερμανια και θα κανει την αιτηση του δεν θα δωσουν πολυ σημασια σε πτυχιο Γλωσσας αλλα εννοειται φυσικα οσο πιο ''καλυμμενος'' ειναι κανεις τοσο το καλυτερο.

Ηρθα για Γλωσσα στη Heidelberg και πηρα εδω την Approbation. Ηθελα να βρω Οφθαλμολογια και κατι στην περιοχη μαλιστα αλλα δεν εβρισκα ωσπου μου ετυχε μια ωραια κλινικη στο Darmstadt..Ειναι μεν κοντα στη Heidelberg αλλα ανηκει στο Hessen..Μεταξυ μας ασχημουτσικη πολη αλλα μια χαρα, δεν εχω παραπονο, ο σκοπος επιτευχθη. :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι ασχημο το Darmstadt! και είναι και σταυροδρόμι.

πολλά συγχαρητήρια για τη θέση που βρήκες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω παιδια..εχετε δικιο..η καθε πολη εχει και την ομορφια της..απλως αυτο το εξαμηνο στη μαγικη Χαιδελβεργη εκανε τις συγκρισεις με αλλες πολεις δυσκολοτερες..Παρεπιμπτοντως να μην διανοηθει ανθρωπος που βρισκεται Γερμανια να μην επισκεφτει τη Χαιδελβεργη..δε για οσους σκεφτονται να κανουν γερμανικα στη γερμανια ειναι φοβερη επιλογη, με ποικιλια απο σχολες και βγαζεις και την approbation στο κρατιδιο αυτο σχετικα ευκολα. παραθετω και τα λινκ να υπαρχουν..

http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1333821/rps-ref92-arzt-antr-appr-ausl.pdf

http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1333830/rps-ref92-arzt-antr-appr-sprachtest.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αληθεια ειναι ότι δεν την εχω επισκεφτει ακομα. θεωρώ ομως τοπ βόννη και δρέσδη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση προς τους παλιους:

Οσον αφορα την ασφαλιση μου ειπαν οτι η beliebte μεταξυ των γιατρων ειναι η Techniker Krankenkasse και απο κει και περα εννοειται η AOK αλλα και η IKK. Πηρα τηλεφωνο στις 2 πρωτες και οι ''τιμες'' τους ειναι πανω κατω οι ιδιες. Εχει συναντησει κανενας σας προβλημα με καποια απο τις 2; Η θα ειχατε καποια αλλη να μου προτεινετε; Ευχαριστωωω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι δεν κανεις privat? με brutto μεγαλυτερο απο 52000ευρω κανεις privat και ξεμπερδευεις. εγω εχω barmenia.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sleepwalker μακαρι αλλα ο brutto μου δεν θα φτανει τις 52000...οποτε θα κινηθω σε κρατικη...

Τροποποιήθηκε από kostas24
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιδελβεργη ειναι πολυ ωραια πράγματι! Αλλα Βόννη??? Την εχω 2η χειροτερη μετα απο Καρλσρουη!!! Εγω ειμαι στα τσιμεντα της Αθηνας μαθημενος, θελω να βλεπω μπετα!!! Γι αυτο Φρανκφούρτη για παντα!! Οποτε Κωστα και μονο που εισαι τοσο κοντα στη Φρανκφουρτη σε ζηλευω!!!

Οσο για τις πολεις

Φρανκφουρτη > Βερολινο > Μόναχο > Δρεσδη > ΣΤουτκαρδη > Κολωνία > Αμβουργο > Ντορτμουντ > Βοννη > Καρλσρουη

οσον αφορα τις μεγαλύτερες. Μετα ερχονται Χαιδελβεργη και Βιρτζμουργκ σαν κορυφαιες απο τις μικρες. Ακομα ομως μου μενουν καμποσες να επισκευτω, Ντύσελντορφ πχ.

Ασφαλεια εχω ΑΧΑ, ελπιζω ο ασφαλιστης μου να εχει δικιο, φαινεται γάτα, αλλά καμια φορα τα φαινομενα απατουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω στην αρχη ειχα δημοσια ασφάλεια BKK, αλλα ειχα κανει και Zusatzversicherung με 80 ευρώ το μηνα. Πρακτικά αν είσαι γιατρός

gesetzlich + zusatz = vollprivat, αλλα η πριβατ ειναι καλύτερη, περισσότερες παροχές και λιγότερα λεφτά αν εισαι ανύπαντρος για τα πρώτα 5 χρόνια. οποτε μολις μπορέσεις κανε umstellung.

ΥΓ: για τον Raggy. η δική μου σειρά είναι Dresden>Bonn>Düsseldorf>Berlin>Hannover>Köln>Braunschweig>Frankfurt>Stuttgart>Dortmund. Για Μόναχο και Αμβούργο δεν εχω ακόμη άποψη (τον Απρίλη θα παω). Για Χαιδελβέργη και Würzburg ούτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ακουσει οτι ειναι λιγο δυσκολο αργοτερα αν θες να φυγεις απο την πριβατ (πχ οταν αποκτησεις οικογενεια και παει ο κουκος το αηδονι). Στα δε νοσοκομεια ολοι ξερουμε οτι στους πριβατ θα μπει σωληνας (βλ. κωλονοσκοπηση, γαστροσκοπηση, κτλ) σε καθε τρυπα που υπαρχει ή δεν υπάρχει, μόνο για τα φράγκα...

Κατα ταλλα απαραιτητη ειναι και μια Haftpflichtversicherung, ολοι οι γερμανοι εχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε όλους! Μετά από 2 χρόνια ειδικότητας στην Γερμανία, μου αναγνώρισαν τώρα τον 1 χρόνο που έκανα στην Ελλάδα. Μήπως ξέρει κανείς για πόσο καιρό δικαιούμαι να πάρω αναδρομικά την αύξηση στον μισθό; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από όσο ξέρω, από την πρωτη μερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετα από 6 μηνες μου πληρωσαν όλα τα αναδρομικά, αν και μου αναγνώρισαν μόνο το μισό χρόνο.

Απο πριβατ στην ουσια δεν μπορεις να βγεις. Απλα αν μεινεις ανεργος ενα χρονικο διαστημα, θετεις εαυτον εκτός (η αλλιως σε πετανε εξω). Αυτος ειναι ο τροπος που οι περισσοτεροι αλλαζουν.

Εννοειται ότι αν ειστε παντρεμενοι με παιδια και θελετε να τους ασφαλίσετε όλους σε εσας, τη βαψατε. Πριβατ ειναι για εναν, αλλιως δεν συμφερει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.