Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Raggy εγώ τυχαία το βρήκα το νοσοκομείο αυτό κ έστειλα βιογραφικό κ με καλέσανε. Δεν ήταν επιλογή μου η Αυστρία. Κ το νοσοκομείο είναι αρκετά καλό ασχετα αν είναι μικρή η πόλη,είναι τουριστική!

Το θέμα είναι τι γίνετε εκεί με την Αpprobation κ γενικά αν θα τα καταφέρω με την διάλεκτο.

Θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όποιο καλόπαιδο θέλει να δώσει για Approbation στην Κολωνία και θέλει φρέσκιες φρέσκιες πληροφορίες ας στείλει πμ...Καλημέρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά η Γερμανία δεν είναι παράδεισος. αλλά δεν τίθεται και θέμα σύγκρισης Γερμανίας-Ελλάδας.

αν θέλετε να κάνουμε σύγκριση μεταξύ Γερμανίας-Αγγλίας, να την κάνουμε, ευχαρίστως θα τοποθετούμουν υπέρ της 2ης.

εχω ξαναπεί ότι αν κάποιος θεωρεί υπέρβαση το να πάει κάπου στην Ευρώπη να κάνει ειδικότητα, κατά τη γνώμη μου δεν κάνει για το εξωτερικό. ας κάτσει στην Ελλάδα. Δεν είναι υπέρβαση η Ευρώπη, ούτε διαπρέπει κανείς. Όλοι δουλεύουν. ΔΟΥ ΛΕ ΥΟΥΝ. Άλλος είναι ταβερνιάρης, άλλος είναι λαντζέρης, άλλος είναι γιατρός.

Προσωπικά μπορώ να προσαρμοστώ σε οποιαδήποτε χώρα ακόμα και αν οι κάτοικοι τους μιλάνε Σουαχίλι, και στόχος μου είναι να δοκιμάσω και άλλα γερμανόφωνα συστήματα υγείας (Ελβετία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Αυστρία) σχετικά σύντομα.

Επειδή αναφέρθηκε. Δεν έχουμε τίποτα με όσους κάθονται στην Ελλάδα, ούτε τους θεωρούμε δειλούς ούτε τίποτα.

Εγώ πλέον με τόση παρακμή στην Ελλάδα, και το λέω χωρίς υπερβολή, θαυμάζω όσους μένουν ακόμα, όχι όσους φεύγουν.

Απλά εντάξει, το να κάθεσαι στην Ελλάδα και να την παρουσιάζεις ως τη γη της επαγγελίας, ως ΑΜΥΝΑ σε κάποιους που έχουν ισχυρότερα επιχειρήματα για να υποστηρίξουν την ποιοτικότερη τους εκπαίδευση και καθημερινότητα, είναι λίγο άκυρο.

Φίλε Υπνοβάτη,

Συχνά παρακολουθώ εδώ τους διαπληκτισμούς σου με αρκετούς συναδέλφους, ή κ την προσπάθεια σου να βοηθήσεις με προσωπικές απόψεις, εμπειρίες, συμβουλές κλπ κλπ. Εν πάσι περιπτώσει καλά κάνεις κ καλά κάνουν κ όσοι σε ακούνε.

Καλά κάνεις επίσης κ έχεις όλα τα χαρακτηριστικά του σύγχρονου Ευρωπαίου ακαδημαϊκού πολίτη κ θες να γνωρίσεις κ άλλα συστήματα υγείας...γερμανόφωνα.... emxmm

Ελπίζω πάντως το άλλο χαρακτηριστικό της προσαρμοστικότητας που λες ότι διαθέτεις να έχει βάση αναζητώντας εργασία στα ''Γερμανόφωνα'' συστήματα υγείας του benelux!!!

Λοιπόν για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά τώρα, δεν απευθύνομαι σε εσένα αλλά στους συναδέλφους που ψάχνουν απεγνωσμένα πληροφορίες μέσα από φόρουμ για να πάρουν σημαντικές αποφάσεις για τη ζωή τους. Όσο μπούρδα είναι ότι στο Βέλγιο κ στο Λουξεμβούργο μπορείς να ασκήσεις την ιατρική με Γερμανικά(παρεμπιπτόντως την ιατρική κάλυψη του Λουξεμβούργου έχει αναλάβει το βελγικό σύστημα υγείας, εκτός εξαιρέσεων) τόσο μπούρδα μπορεί να είναι κ κάθε άλλη πληροφορία που παίζει σε ανώνυμα φόρουμ... zum Beispiel: ''Προσωπικά μπορώ να προσαρμοστώ σε οποιαδήποτε χώρα ακόμα και αν οι κάτοικοι τους μιλάνε Σουαχίλι, και στόχος μου είναι να δοκιμάσω και άλλα γερμανόφωνα συστήματα υγείας (Ελβετία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Αυστρία) σχετικά σύντομα.'' κατά τουλάχιστον 50% η προηγούμενη φράση είναι μπούρδα.. σκεφτείτε το γενικότερο ποσοστό..

Διασταυρώστε πληροφορίες αν σας το επιτρέπει η οικονομική σας κατάσταση δοκιμάστε επί τόπου κ βρείτε ΜΟΝΟΙ σας το δρόμο που σας ταιριάζει κ εσείς επιλέξατε. Επίσης να έχετε υπόψη ότι σπάνια θα βρείτε βοήθεια από κάποιον κ ακόμη σπανιότερα από κάποιον Έλληνα...

Ξέρω κ γω, μάλλον είναι στο αίμα μας η αμετροέπεια(λέω ότι μου κατέβει..) κ ο φθόνος...(να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα..) emwhistling

Έξυπνα παιδιά είσαστε οι περισσότεροι κ συμβουλές δεν χρειάζεστε αλλά κ εγώ το ίδιο αίμα κουβαλάω emthumbup

ΥΓ : Φίλε Υπνοβάτη δεν θα μπω στη διαδικασία αντιπαραθέσεων κ δεν θα συμβάλω στο να κάνεις το κομμάτι σου ακόμη μια φορά, άλλα ούτε κ να εκπληρώσεις το στόχο σου κάποια μέρα να γίνεις anastasiostheodoridis. Εννοώ σε post κ ύφος γιατί κατά τα άλλα, οφείλω να του αναγνωρίσω ότι είναι πολύ έγκυρος κ χρήσιμος για πολλούς.

Τροποποιήθηκε από KasidiAris
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άλλο ένα καμμένο χαρτί που έχει απωθημένα...

μικρέ ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να ασχοληθώ μαζί σου. εξάλλου "όσο ανακατεύεις τα σκατά τόσο βρωμάνε"

ανεξάρτητα από τις σαχλαμάρες που πόσταρες, θα χαρούμε να σε δούμε να βοηθάς κι εσύ κάποιον, χωρίς ορθογραφικά λάθη αν γίνεται :) (εν πάσι περιπτώσει? σιγά μην είναι και εν pussy περιπτώσει...οι καθαρευουσιανισμοί σε μαράνανε τρομάρα σου).

Für Rückfragen stehe ich gerne zur Verfügung :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ πολύ τους modarators , αν ενδιαφέρονται για τη ποιότητα του forum , και την αξιοπρέπεια των αναγνωστών και μελών του forum με <3000 posts, να μην αφήνουν (μετά από προσπάθεια είπα να μην χρησιμοποιήσω επίθετο/α) μέλη όπως ο υπνοβάτης να εξισώνουν το επίπεδο του Forum με το δικό τους.

Δε θα προβώ σε χαρακτηρισμούς , διότι το ανωτέρω post, τον εντάσσει από μόνο του τον υπνοβάτη σε λήθη που επιδιώκει και με το nick του.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί η τόση ενδελεχής μελέτη-scannαρισμα των post για ορθογραφικά λάθη. Κρινόμαστε για την επάρκειά μας στην ορθογραφία; Θα προτιμούσα να γίνεται περισσότερος έλεγχος σε λάθος αντιλήψεις, που μας υποβαθμίζουν σα λαό....

Ελπίζω να παρέμβει κάποιος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά και από μένα,

βρήκα θέση σε νοσοκομείο που ανήκει στο Bezirksregierung Arnsberg και θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτές τις εξετάσεις..

Καταρχάς, αν κοπεί κάποιος τι γίνεται? δεν μπορεί να αρχίσει να δουλεύει και πρέπει να περιμένει μέχρι να ξαναδώσει για να πάρει εν τέλει την Approbation ή απλά μπορεί να του δώσουν πχ ένα Berufserlaubnis για να αρχίσει δουλειά και ξαναδίνει αργότερα?

και το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω: υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έδωσε πρόσφατα εξετάσεις? γιατί κοίταξα τις προηγούμενες σελίδες του θέματος και μου φαίνεται ότι καποια από αυτά που ρωτάνε είναι πολύ κουφά. όπως επίσης διάβασα, ότι από τα δέκα άτομα που πήγαν να δώσουν εξετάσεις μόνο το ένα πέρασε που ουσιαστικα είχε ζησει και στη Γερμανία μικρός. Μπορεί αυτό να ισχύει? για τόσο κόψιμο μιλάμε δηλαδή?

Τροποποιήθηκε από asteraki1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ : Φίλε Υπνοβάτη δεν θα μπω στη διαδικασία αντιπαραθέσεων κ δεν θα συμβάλω στο να κάνεις το κομμάτι σου ακόμη μια φορά, άλλα ούτε κ να εκπληρώσεις το στόχο σου κάποια μέρα να γίνεις anastasiostheodoridis. Εννοώ σε post κ ύφος γιατί κατά τα άλλα, οφείλω να του αναγνωρίσω ότι είναι πολύ έγκυρος κ χρήσιμος για πολλούς.

empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρήκα θέση σε νοσοκομείο που ανήκει στο Bezirksregierung Arnsberg και θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτές τις εξετάσεις..

Καταρχάς, αν κοπεί κάποιος τι γίνεται? δεν μπορεί να αρχίσει να δουλεύει και πρέπει να περιμένει μέχρι να ξαναδώσει για να πάρει εν τέλει την Approbation ή απλά μπορεί να του δώσουν πχ ένα Berufserlaubnis για να αρχίσει δουλειά και ξαναδίνει αργότερα?

μπορεί να γίνει και αυτό (ξέρω τέτοια περίπτωση αλλά όχι στο Arnsberg, οπότε δεν ξέρω πόσο αυστηρά είναι εκεί). Το χαρτί που παίρνεις δε λέγεται Berufserlaubnis, αυτό είναι κάτι άλλο, εχει διάρκεια 3 χρόνια (ενώ η approbation ισχύει εσαεί νομίζω) και έχει σχέση με τη χώρα κτήσης πτυχίου (χορηγείται σε αποφοίτους εκτός χωρών Ε.Ε.).

αν ο διευθυντής σε χρειάζεται και του αρκούν τα γερμανικά σου θα βρει τρόπο να σε πληρώνει με λιγότερα λεφτά ακόμα και αν δεν έχεις Approbation (να σε δηλώσει Mitarbeiter ή κάτι τέτοιο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εδωσα στο Arnsberg εξετασεις πριν μερικους μηνες. Κ για να σε ηρεμησω δεν ειχαν καμια σχεση με τις παλιες περιγραφες... Μου εδωσαν ενα κειμενο να το παρουσιασω με δικα μου λογια, αλλα απλο πραγματικα κ οχι ιδιαιτερα επιστημονικο, ηταν σαν ιατρικο αρθρο εφημεριδας. Μετα μου εκαναν δυο τρεις ερωτησεις, σχετικες με την ειδικοτητα, που κ παλι αφορουσαν ορολογια κ οχι ιατρικες γνωσεις, πχ να περιγραψω σε εναν ασθενη μια οσφυονωτιαια παρακεντηση ( κανω νευρολογια οποτε ηταν οντως βασικη ερωτηση). Οποτε δε χρειαζεται καθολου αγχος αν ξερεις τη βασικη ιατρικη ορολογια.

Τι ακριβως γινεται αν κοπεις δεν ξερω σιγουρα, ενας Ουκρανος που εδινε πριν απο μενα μου ειπε οτι πηρε μονο Berufserlaubnis και του ειπαν να ξαναδωσει για την Αpprobation. Αλλα πραγματικα οι εξετασεις ηταν πανευκολες, η εξεταστρια πολυ ευγενικη κ με διαθεση να βοηθησει κ το μονο που ηθελαν να δουν ηταν οτι μπορεις να συνεννοηθεις σε απλες καταστασεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μπράβο Raggy, σωστός, καλη χρονια σε όλους. Νομίζω ότι με όσους ξεκίνησαν το 2012 θα ξεπεράσουμε τους Αυστριακούς και θα ειμαστε πάλι η πρώτη χώρα σε εξάγιμο ιατρικό δυναμικό στη Γερμανία, μετά το 2006.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη χρονια και απο μενα! Από ό,τι ακούω απο φίλους και βλέπω ο ίδιος, έχουν πολλαπλασιαστεί οι Έλληνες γιατροί σε κάθε νοσοκομείο. Από φέτος μάλιστα βλέπω και αρκετούς Έλληνες Fachaerzte. Σε μερικά νοσοκομεία προτείνω να αλλάξουμε την ομιλούμενη και γραπτή γλώσσα σε ελληνική! Χα χα χα!

Καλη δύναμη σε όλη την καινούρια φουρνιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη χρονια και απο μενα! Από ό,τι ακούω απο φίλους και βλέπω ο ίδιος, έχουν πολλαπλασιαστεί οι Έλληνες γιατροί σε κάθε νοσοκομείο.

Να υποθέσω ότι αυτός είναι ο βασικός λόγος που οι αναμονές σε μεγάλα αθηναϊκά νοσοκομεία έχουν πέσει τόσο δραματικά;

Π.χ 6μήνες αναμονή για Γ/Χ, όταν πριν λίγο καιρό κάποιοι περίμεναν 3 χρόνια...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω πάντως ξέρω τουλάχιστον 25 ατομα που ξεκίνησαν φέτος ειδικότητα στη Γερμανία. και από αυτούς οι 15 εχουν δηλώσει αλλα αντί άλλων στην Ελλάδα. Συχνά επαναλαμβανόμενο μοτίβο: "έχω δηλώσει παιδιατρική στην Ελλάδα, ήρθα στη Γερμανία και κάνω παθολογία".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως να έχει να κάνει και με το πόσο προσιτή είναι η Ειδικότητα που επιθυμούν στην χώρα που θα εργαστούν !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά έχω την εντυπωση ότι οι αμοιβές των γιατρων στην Ελλαδα είναι ο κυριος λογος που επεσαν οι αναμονές κι ας μην το παραδεχονται μερικοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Καλή χρονιά εύχομαι! για να εκδόσεις άδεια άσκησης επαγγέλαμτος στη Γερμανία χρειάζεται να προσκομίσεις και πιστοποιητικό από τον ιατρικό σύλλογο που είσαι εγεγγραμμένος στην Ελλάδα. Γνωρίζει κανείς πόσο πρόσφατο θα πρέπει να είναι? Γιατί π.χ. αν μπορεί να είναι και παλιό δηλ. πριν 4-5 μήνες...τότε να μην ανανεώσω την εγγραφή μου στον Ιατρικό Σύλλογο για το νέο έτος...και να το εκδόσω τώρα (που ισχύει η εγγραφή μου με τη παλιά συνδρομή μέχρο το Φλεβάρη), προκείμενου να γλιτώσω κάποια έξοδα...! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά!

Baden-Württemberg μου ζητήθηκε η βεβαίωση good-standing, η οποία εκδίδεται από τη νομαρχία μετά από βεβαίωση του Ιατρικού Συλλόγου για χρήση στο εξωτερικό. Η βεβαίωση αυτή είχε ισχύ 3 μήνες. Αυτά πριν από ενάμιση χρόνο περίπου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει καποιο καλο παιδι απο που παιρνουμε το χαρτι που χρειαζεται η στρατολογια για να μας δωσει αναβολη μεχρι τα 33?

Ξεκινησα Basis Chirurgie απο τον περασμενο Μαιο στο Μοναχο.

Επισης εχει κανεις να προτεινει καποια καλη κλινικη για Νευροχειρουργικη στο Μοναχο ή στα περιξ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, έχουμε τις παρακάτω θέσεις:

1 ) για κλινική σε πόλη στην ευρύτερη περιοχή της Στουτγάρδης Ειδικευόμενο/η Ιατρό στην Παθολογία.

Προσφέρεται ενδιαφέρον περιβάλλον εργασίας με σύγχρονες μεθόδους αποθεραπείας στους δραστήριους τομείς της Γενικής Χειρουργικής, Εσωτερικής Παθολογίας, Μαιευτικής, Γυναικολογίας, Αναισθησιολογίας και Ακτινολογίας.

2) για μεγάλο Ιατρικό Κέντρο στη Βέρνη Ειδικευμένη/ο Ιατρό με ειδικότητα τη Γενική Παθολογία.

3) για κλινική στη Ζυρίχη της Ελβετίας Ειδικευόμενη/ο Ιατρό στη Χειρουργική.

... Προσφέρεται ενδιαφέρον περιβάλλον εργασίας με σύγχρονες μεθόδους αποθεραπείας στους δραστήριους τομείς της Γενικής Χειρουργικής, Χειρουργικής της Κοιλιακής Χώρας, της Τραυματολογίας της Αγγειολογίας και της Χειρουργικής Θώρακος.

Για πληροφορίες - ενδιαφέρον, στείλτε μειλ στο info@medpower.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρομαι για Ακτινολογία στη Γερμανία.

Απο την δική σας πείρα, είναι προσβάσιμη ειδικότητα για ειδίκευση ή θεωρείται "κλειστή" για τους ντόπιους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μονο που υπάρχει μια μεγάλη διαφορά!!!!

Η Γερμανία είπε μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο χρειάζομαι εργάτες όπως λεει και τώρα χρειάζομαι γιατρους. Για να πας στη χωρα επρεπε τοτε να περασεις απο διαφορες εξετασεις και να παρεις το οκ. Ήταν όσοι πήγαν τότε και όσοι πηγαίνουν τώρα, νόμιμοι μετανάστες.

Η Ελλάδα δεν είπε ποτέ χρειάζομαι εργάτες και όσοι έχουν έρθει δεν έχουν κάνει καμία εξέταση και έχουν έρθει παράνομα. Είναι δηλαδή ΛΑΘΡΟμετανάστες!!! Λαθρομετανάστες που έχουν φέρει στη χώρα μας ασθένειες που στη χώρα μας δεν υπήρχαν για πολλά χρόνια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρομαι για Ακτινολογία στη Γερμανία.

Απο την δική σας πείρα, είναι προσβάσιμη ειδικότητα για ειδίκευση ή θεωρείται "κλειστή" για τους ντόπιους?

Σε περιφερικα μικρα νοσοκομεια μπορεις να βρεις θεση. Π.χ. σε μας (Nordrhein) ειναι 3 Ομπερέρτστε και έχουν πολληηηη δουλεια (2 μαγνητικοι, 2 αξονικοι, Durchleuchtungen, κτλ, αλλα οχι υπερηχοι-τους υπερηχους στη Γερμανια σπανιοτατα τους κανουν οι ακτινολογοι). Ολη μερα κανουν befunden. Τους ειχα ρωτησει μια πως και δεν εχουν ειδικευομενο, και μου ειχε πει ενας οτι δεν ερχονται λογω της πολλης δουλειας. Απο την αλλη δεν εχουμε επεμβατικη ακτινολογια, και δεν ξερω τι καλη εκπαιδευση θα ειχε στο δικο μας νοσοκομειο ενας ειδικευομενος ακτινολογιας. Ενας Ομπεραρτστ ειναι καλος, οι αλλοι βαριουνται που ζουν.

Μετα υπαρχουν και τεραστια συγκροτηματα μονο Radiologie, όπου δεν ξερω τι παιζει απο θεσεις.

Αν θες λεπτομερειες στειλε ΠΜ

Υ.Γ. Έλεος με τα οφ τοπικ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.