Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Για κάποιον που δεν έχει προυπηρεσία είναι πιο εύκολο να βρει παθολογική ειδικότητα, σε κάπως μεγάλη πόλη ( 100000 κατοίκους και πάνω) της Γερμανίας. Στις χειρουργικές είναι αρκετά δυσκολο, οπότε καλείσαι να ξεκινήσεις σε κάποια μικρή αν βρεις. Εγώ πχ. μετά από 80 αιτήσεις σε κλινικές χειρουργικής και ορθοπαιδικής(ορθοπαιδική με ενδιέφερε) και αφού άρχισα να απογοητεύομαι ότι δε θα βρω ποτέ, βρήκα σε μία πόλη 100000 και σε μία πολη 20000 κατοίκων. Στην πόλη των 100000 που επέλεξα έπρεπε να δουλεύω 12 ώρες( Raggy στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά από τα αρνητικά που προανέφερες όμως δε σε υποχρεώνει κανείς να δουλεύεις 12 ώρες ασταμάτητα), χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίες(θα μου έδιναν επιπλέον αδεια μου είπαν) και επίσης έπρεπε να συνεννοούμε με συναδέλφους που ήταν απο το Ιράν ή τη Ρουμανία σε γερμανικά της πλάκας(όχι ότι τα δικά μου είναι τέλεια,έχανα το 1/4 αυτών που μου λέγανε άρρωστοι ή συνάδελφοι).Και στις άλλες χειρουργικές ειδικότητες είναι δυσκολα τα πράγματα για μεγάλη πόλη (πχ.γυναικολογια,ωρλ,πλαστική,νεύροχειρουργική) Απο εκπαίδευση τα πράγματα δε διαφέρουν πολύ απο Ελλάδα(τι να το κάνω να αφήνουν τους ειδικευόμενους να χειρουργούν χωρίς να τους δείχνει κάποιος). Κατα τα άλλα από ζωή μη περιμένετε αυτά που έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα(ούτε καν πλησιάζει) και επίσης είναι αρκετά ακριβά τα ενοίκια για σπίτια τρύπες ακόμα και στις μικρές γερμανικές πόλεις. Κοινώς βαρειά η καλογερική...Ζυγίστε αναμονές, θετικά και αρνητικά πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση. Πάντως μην περιμένετε οτι θα βρείτε τον παράδεισο.

Η προυπηρεσια ασφαλως παιζει ρολο οχι μονο για σενα αλλα και για τον Γερμανο. Ουτε τον Γερμανο θα τον παρουν παντου αν δεν εχει κλεισει τη Basisweiterbildung οφειλω να σου πω. Το να ερθεις κατευθειαν απο Ελλαδα με Β2 και χωρις προυπηρεσια να σε παρουν σε Regionales Traumacentrum ή Uni-Klinik ή Städtisches Krankenhaus μιας απο τις μεγαλες πολεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο, ακομα και για το Γερμανο αποφοιτο, ποσο μαλλον για εμας. Γιατι ομως να θες να πας απο την αρχη σε τετοιο νοσοκομειο αν δεν εχεις προυπηρεσια??? Δεν πρεπει να παρεις μια εμπειρια στα χερια σου, να μαθεις τα προγραμματα τους, να παρεις καναδυο εικονες απο τα συχνα περιστατικα, να βελτιωσεις τα Γερμανικα σου πριν πας καπου καλυτερα? Κανεις δε σε υποχρεωνει να αρχισεις και να τελειωσεις στο ιδιο νοσοκομειο και ουτε θα επρεπε κατα τη γνωμη μου.

Τα νοσοκομεια σε πολεις 100.000 κατοικων με καμια 20 χωρια των 20.000 κατοικων γυρω γυρω μονο μικρο ογκο περιστατικων δεν βλεπουν! Για αρχη ειναι απιστευτη χλιδη σε σχεση με την ελλαδα! Πες μου, σου σπανε τα νευρα οι επιμελητες σου στο γιατι πηρες stationär μια lumbagoischialgie? Ή γιατι ζητησες αξονικη ή μαγνητικη σε ενα περιστατικο? Όταν πρεπει να ζητησεις γαστροσκοπηση ειναι ενα γολγοθας διαπραγματευσεων με τον Γαστρεντερολογο που βαριεται? Ο προεγχειρηρητικος ελεγχος διαρκει 2-3 ωρες γιατι πρεπει να παρεις τον ασθενη απο το χερι να τον περασεις Καρδιολογο/Πνευμονολογο/Αναισθησιολογο? Κανεις επισκεψη σε 6κλινα δωματια με 2-3 επισκεπτες ανα κλινη? Στην εφημερια σου την πεφτουν ασθενεις ζητωντας προτεραιοτητα και απειλωντας οτι θα φερουν τον Τριανταφυλλοπουλο ή θα σε δειρουν? Τα αποτελεσματα των εξετασεων ειναι καπου αναμεσα σε ενα βουνο σελιδων? Τις ακτινογραφιες και πολυ περισσοτερο τις CT/MRT τις κοιτας ακομα σε διαφανοσκοπια? το να στειλεις ασθενη στη ΜΕΘ απαιτει 15 Redbull προετοιμασια?

Θα μπορουσα να προσθεσω ακομα 100 ερωτησεις, αλλα πιστευω με καταλαβες.

Οσο για τις ωρες, το εχουμε συμφωνησει οτι δουλευεις πολυ. Αλλα εγω βλεπω οτι μεσα σε 10 ωρες βγαζω τη δουλεια που θα εβγαζα στην ελλαδα σε διπλασιες. Μετα απο νυχτα παω στο σπιτι, κατι που παιζει-δεν παιζει ελλαδα, ειδικα στις χειρουργικες κλινικες. Τους πρωτους 3 μηνες δουλευα 14 ωρες την ημερα, τωρα ομως που συνηθισα και το οργανωσα, μπορω ανετα στο 9ωρο ή το πολυ 10ωρο να φυγω. Το οτι δεν πληρωνομαστε τις υπερωριες ειναι μελανο σημειο. Αλλα εδω στην ελλαδα δεν πληρωνεσαι τις εφημεριες!!! και πληρωνεσαι 2 με 3 φορες περισσοτερα λεφτα καθαρα.

Οσο για τη ζωη, θα δωσω +1 στον kopriti. Τι ειναι ακριβως η ζωη που δεν κανεις εδω? Οι ατελειωτοι καφεδες σε κολωνακι και Κηφισια μετα τη δουλεια? Δε μου λειπουν. Τα μπαρακια που ειναι περισσοτερα (οσα εμειναν ανοικτα) και πιθανως καλυτερα αν συγκρινεις Αθηνα με Στουτκαρδη πχ (αδικη συγκριση ή όχι?). Οι παραλιες και τα beach bar το καλοκαιρι και η Αραχωβα ή το Καιμακτσαλαν το Χειμωνα? Πως ακριβως τα κανεις αυτα στην ελλαδα με 950€ το μηνα αν πρεπει να πληρωσεις νοικι, κοινοχρηστα, ρευμα, νερο, τηλεφωνο/internet, nova, βενζινες με 1,70€ το λιτρο, ασφαλεια αυτοκινητου 1700€ το χρονο(μεικτη) συν τελη 660€ (για διλιτρο που εχω μιλαω) συν τα service? Οπως ειπε ο kopritis προφανως ζεις με τους γονεις σου ή παντρευσαι για να μοιραστουν τα εξοδα (φοβερο κινητρο αλλα κι ο γαμος κοστιζει), περιοριζεις τις εξοδους, παιρνεις αλλο αμαξι, δεν εχεις nova κτλ κτλ κτλ Αυτο ειναι η ποιοτητα ζωης που λεγαμε?

Να στο ρωτησω αλλιως. Το 2λιτρο που λεγαμε σου κοστιζει 1000€ το χρονο με μεικτη ασφαλεια, 120€ τελη, κανενα τεκμηριο διαβιωσης, το σπιτι σου ειναι 72τ.μ με ενωματωμενη κουζινα, πλυντηριο πιατων και ρουχων, ψηγειο, αποθηκη και δορυφορικο πιατο και κοστιζει 600€ το μηνα, ο καφες σου κοστιζει τα μισα, η μπυρα σου ειναι πολυ φθηνοτερη και καλυτερη, τα ποτα σου φθηνοτερα, αντι για 3ημερο στην Αραχωβα πας 3ημερο στις Αλπεις και το καλοκαιρι που δεν εχεις ωραιες παραλιες οπως στην ελλαδα (με το αζημειωτο της εισοδου και της ξαπλωστρας βεβαια) παιρνεις το αεροπλανο και πας Μαγιορκα ή Γκραν Καναρια ή καπου παρομοια με τα ιδια λεφτα επειδη εχεις να το πληρωσεις. Αντι για 3ημερο στο Βολο πας με το αμαξακι σου τριημερο στο Παρισι ή το Αμστερνταμ ή τις τοσες αλλες πολεις που ειναι τριγυρω γιατι εισαι στο κεντρο της Ευρωπης.

Αν μου πεις οτι αυτο για σενα δεν ειναι ποιοτητα ζωης, τοτε απλα διαφερουν τα γουστα μας.

Παρεμπιπτοντως, αυτο που ειπες με τους επιμελητες δεν το καταλαβα, σε αφηνουν να χειρουργεις αλλα δε σου δειχνουν? Τι ακριβως δηλαδη κανουν, σου λενε κανε ο,τι θες?

Κλεινοντας ενα tip γι αυτους που αναζητουν τον Παραδεισο: Δεν υπαρχει στη Γη.

+1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"τα τελευταία ποστ του kopriti και του Raggy, μπαίνουν στο hall of fame όλης της ενότητας "ειδικότητα στο εξωτερικό".

Συμφωνώ απολύτως!!

Επίσης για αυτή την επαναλαμβανομενη αναφορά του Raggy περί των 950Ε...

Δε ξέρω ποιος γνωστός γνωστού στο είπε.

Αλλά τουλάχιστον εγώ (προς το παρόν) παίρνω 1050 Βασικο + 630 εφημερίες (1680Ε).

Καθυστερώ να πάρω τις εφημερίες αλλά μέχρι στιγμής δεν τις έχω χάσει.

Δεν μαρέσει να επαναλαμβάνομαι, αλλά θα το κάνω. Το ξέρω ο,τι σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα το να ξορκίζεις τη πατρίδα σου, για τις επιλογές που έχεις κάνει (που δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω), αλλά δεν αφορά το Forum. Αν θες να βοηθήσεις κανένα "ταλαίπωρο που ξέμεινε πίσω"

αναφέρσου μόνο σε γεγονότα, σχετικά με τη δύσκολη κατάσταση στην Ελλάδα άσε εμα΄ς να ξέρουμε καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"τα τελευταία ποστ του kopriti και του Raggy, μπαίνουν στο hall of fame όλης της ενότητας "ειδικότητα στο εξωτερικό".

Συμφωνώ απολύτως!!

Επίσης για αυτή την επαναλαμβανομενη αναφορά του Raggy περί των 950Ε...

Δε ξέρω ποιος γνωστός γνωστού στο είπε.

Αλλά τουλάχιστον εγώ (προς το παρόν) παίρνω 1050 Βασικο + 630 εφημερίες (1680Ε).

Καθυστερώ να πάρω τις εφημερίες αλλά μέχρι στιγμής δεν τις έχω χάσει.

Δεν μαρέσει να επαναλαμβάνομαι, αλλά θα το κάνω. Το ξέρω ο,τι σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα το να ξορκίζεις τη πατρίδα σου, για τις επιλογές που έχεις κάνει (που δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω), αλλά δεν αφορά το Forum. Αν θες να βοηθήσεις κανένα "ταλαίπωρο που ξέμεινε πίσω"

αναφέρσου μόνο σε γεγονότα, σχετικά με τη δύσκολη κατάσταση στην Ελλάδα άσε εμα΄ς να ξέρουμε καλύτερα.

ακομα τρωγεται με τα ρουχα του ο συναδελφος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aντε παλι στα ιδια.Συγκρίσεις για το ποιος την εχει μεγαλύτερη και πόσες φορές το κάνει την ημέρα.

Παντως αυτο το φαινομενο παιζει να ναι μονο ελληνικό.

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο.Άλλος γουστάρει να τρέχει σε χειρουργεία 12 ώρες την ημέρα και άλλος δεν αντέχει να δει ούτε μια απλή επέμβαση.

Άλλος γουστάρει να δουλεύει σκληρά και να βγάζει χρήματα και άλλος θέλει την ζωούλα του,την ησυχία του κ βολεύεται και με λιγότερα.

Ας μιλάει ο καθένας για τον εαυτούλη του και ας δώσει όσο το δυνατόν αντικειμενικές πληροφορίες και σε μας που ακόμα δεν ξέρουμε σε ποιό μήκος κ πλάτος της Γης θα βρεθούμε.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά η Γερμανία δεν είναι παράδεισος. αλλά δεν τίθεται και θέμα σύγκρισης Γερμανίας-Ελλάδας.

αν θέλετε να κάνουμε σύγκριση μεταξύ Γερμανίας-Αγγλίας, να την κάνουμε, ευχαρίστως θα τοποθετούμουν υπέρ της 2ης.

εχω ξαναπεί ότι αν κάποιος θεωρεί υπέρβαση το να πάει κάπου στην Ευρώπη να κάνει ειδικότητα, κατά τη γνώμη μου δεν κάνει για το εξωτερικό. ας κάτσει στην Ελλάδα. Δεν είναι υπέρβαση η Ευρώπη, ούτε διαπρέπει κανείς. Όλοι δουλεύουν. ΔΟΥ ΛΕ ΥΟΥΝ. Άλλος είναι ταβερνιάρης, άλλος είναι λαντζέρης, άλλος είναι γιατρός.

Προσωπικά μπορώ να προσαρμοστώ σε οποιαδήποτε χώρα ακόμα και αν οι κάτοικοι τους μιλάνε Σουαχίλι, και στόχος μου είναι να δοκιμάσω και άλλα γερμανόφωνα συστήματα υγείας (Ελβετία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Αυστρία) σχετικά σύντομα.

Επειδή αναφέρθηκε. Δεν έχουμε τίποτα με όσους κάθονται στην Ελλάδα, ούτε τους θεωρούμε δειλούς ούτε τίποτα.

Εγώ πλέον με τόση παρακμή στην Ελλάδα, και το λέω χωρίς υπερβολή, θαυμάζω όσους μένουν ακόμα, όχι όσους φεύγουν.

Απλά εντάξει, το να κάθεσαι στην Ελλάδα και να την παρουσιάζεις ως τη γη της επαγγελίας, ως ΑΜΥΝΑ σε κάποιους που έχουν ισχυρότερα επιχειρήματα για να υποστηρίξουν την ποιοτικότερη τους εκπαίδευση και καθημερινότητα, είναι λίγο άκυρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sleepwalker που την είδες την ποιοτικότερη εκπαίδευση γιατί θα μας τρελάνετε; Εκτός αν έχετε όλοι προσληφθεί στα super φημισμένα νοσοκομεία της Γερμανίας! Εγώ έχω λάβει την εντύπωση ότι δεν τους καίγεται καρφί για το τι γιατρός είμαι ή για το τι γιατρός θα βγω από τη κλινική τους. Μόνο να βγαίνει η δουλειά και να γίνεται sparen! Στα επιχειρήματα για ποιοτικότερη ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ καθημερινότητα θα πάρεις +1 από αρκετούς (επίσης υπάρχουν καλύτερες προοπτικές αν σκοπεύεις να μείνεις καμια 20αριά χρόνια εκεί)! Δεν παρουσιάζει κανείς την Ελλάδα σαν γη της επαγγελίας.Προσωπικά λέω κάποιες απόψεις που αποκόμισα από αυτά που αντιμετωπίζω στη Γερμανία για να μπαίνουν προβληματισμοί σε όσους θέλουν να κάνουν το βήμα για εκεί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εκπαίδευση δεν μπορώ να αναφερθώ καθώς δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το γερμανικό σύστημα, απλά επενέβην όταν είχαμε -ξανά- την γνωστή επωδό περί "ζωής", και πολύ σωστά ο Raggy έγραψε ότι με τις οικονομικές απολαβές στην Γερμανία, όπως και τα γεωγραφικά πλεονεκτήματα αυτής (κέντρο της Ευρώπης), η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη εκεί.

Ακόμα και για τους single, να μην μιλήσω για ζευγάρια με παιδιά (παιδικοί σταθμοί κτλ.)

Εκτός και αν θεωρείται "ζωή" η Αράχωβα και η Μύκονος, και δεν θεωρείται το Παρίσι και η Πράγα.

Ας επικεντρωθούμε στην εκπαίδευση.

Όποιος επιλέγει να μείνει πίσω, μπορεί να το κάνει για χίλιους δύο προσωπικούς λόγους (π.χ 30άρες με άγχος να παντρευτούν και να τεκνοποιήσουν, ηλικιωμένοι γονεις κτλ), αλλά ας μην μιλάμε γενικώς και αορίστως για "ζωή".

Δεν υπάρχει "ζωή" για 950€ ή όταν αναγκάζεται ο ειδικεύομενος Χειρουργικής να δέχεται φιλοδωρήματα από ασθενείς.

Γιατί εκεί καταντήσαμε...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω δεν εννοώ "Ζωή" τις διακοπές. Είτε Παρίσι είτε Μύκονο-Αράχωβα οι διακοπές είναι διακοπές. Εννοώ την καθημερινότητα σου σαν ειδικευόμενος. Στην Αθήνα τουλάχιστον που ξέρω δεν περνάνε ζωή κόλαση οι συνάδελφοι και μάλιστα οι περισσότεροι είναι και ανεξάρτητοι. Και αφού σας νοιάζουν τόσο τα χρήματα ... Ελληνικές αποδοχές στο χέρι είναι 1020 Ε βασικός + 550 Ε περίπου εφημερίες (με τις νέες μειώσεις). Αν δεν έχεις να πληρώσεις ενοίκιο στη χώρα σου, σε σχέση με τον ειδικευόμενο στη Γερμανία που παίρνει 2300 Ε βασικό (φτάνει κανα 3000 με τις εφημερίες) και πληρώνει 700 Ε ενοικιο δείτε πόσα σου μένουν, αν υπάρχει απόλυτη αναντιστοιχία ωρών εργασίας-μισθών, και αν όντως έχεις το χρόνο κυρίως για μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Τέλος πάντων οπτικές είναι και υπάρχουν ποικίλες. Όταν μιλάει κάποιος για ζωή πάντως μην έχετε όλοι στο μυαλό σας τον τύπο που θα παραθερίζει ή θα λιώνει κάθε μέρα με ατελείωτα ποτά στου Ψυρή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή στο εξωτερικό είναι μια εμπειρία που σου αλλάζει τη ζωή και σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Δεν είναι μόνο τα λεφτά, ούτε μόνο η εκπαίδευση, είναι ότι θα έχεις την ευκαιρία να δεις μια άλλη άποψη, ειδικά αυτή την εποχή που στην Ελλάδα όλα έχουν καταρρεύσει. Το ζήτημα είναι, κατά τη γνώμη μου, τι θα κάνει κανείς μετά το τέλος της ειδικότητας. Γιατί αν δεν θεωρείς ζωή δυνατή με τα 1000 ευρώ σαν ειδικευόμενος, τότε πώς θα την θεωρείς με τα 700 ευρώ που θα παίρνουν σε μερικά χρόνια οι ειδικευμένοι; Άρα, μάλλον θα μείνει κανείς στη χώρα που επέλεξε για αρκετά χρόνια, και θα πρέπει να το πάρει απόφαση ότι θα είναι μια ζωή μετανάστης και θα πρέπει να συνηθίσει την νέα του πατρίδα και να την αγαπήσει, στα καλά και στα άσχημα (γιατί όλες οι χώρες και οι λαοί έχουν και τις άσχημες πλευρές τους). Αποφάσεις χωρίς κόστος δεν υπάρχουν στη ζωή, όπως δεν υπάρχει και παράδεισος, αλλά κόλαση υπάρχει και μπορεί εύκολα να την βρει ο καθένας μας κάνοντας λάθος επιλογές ή έχοντας λάθος στόχους. Δεν είναι μόνο τα ποτά και οι παραλίες στην Ελλάδα, είναι ότι είναι η χώρα που πάντα θα θεωρείς δική σου και πάντα θα είσαι μακριά! Αυτό δεν μπορείς ίσως να το καταλάβεις αν δεν το έχεις ζήσει, αλλά όσο θα περνάνε τα χρόνια θα το νοιώθεις περισσότερο. Εκτός κι αν επιλέξεις να ζήσεις μέσα στα γνωστά ελληνικά γκέτο (όπως κάτι Έλληνες φοιτητές του εξωτερικού) οπότε περνάμε σε άλλη κατηγορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω δεν εννοώ "Ζωή" τις διακοπές. Είτε Παρίσι είτε Μύκονο-Αράχωβα οι διακοπές είναι διακοπές. Εννοώ την καθημερινότητα σου σαν ειδικευόμενος. Στην Αθήνα τουλάχιστον που ξέρω δεν περνάνε ζωή κόλαση οι συνάδελφοι και μάλιστα οι περισσότεροι είναι και ανεξάρτητοι. Και αφού σας νοιάζουν τόσο τα χρήματα ... Ελληνικές αποδοχές στο χέρι είναι 1020 Ε βασικός + 550 Ε περίπου εφημερίες (με τις νέες μειώσεις). Αν δεν έχεις να πληρώσεις ενοίκιο στη χώρα σου, σε σχέση με τον ειδικευόμενο στη Γερμανία που παίρνει 2300 Ε βασικό (φτάνει κανα 3000 με τις εφημερίες) και πληρώνει 700 Ε ενοικιο δείτε πόσα σου μένουν, αν υπάρχει απόλυτη αναντιστοιχία ωρών εργασίας-μισθών, και αν όντως έχεις το χρόνο κυρίως για μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Τέλος πάντων οπτικές είναι και υπάρχουν ποικίλες. Όταν μιλάει κάποιος για ζωή πάντως μην έχετε όλοι στο μυαλό σας τον τύπο που θα παραθερίζει ή θα λιώνει κάθε μέρα με ατελείωτα ποτά στου Ψυρή.

Μου δινεις την εντυπωση οτι ησουν ατυχος με το νοσοκομειο σου, γιατι δεν αλλαζεις απλα, θα βρεις οπωσδηπωτε καλυτερα! Ατελειωτα ποτα καθημερινες στου Ψυρρη δε θα βρεις οκ. Το εκανες αυτο Ελλαδα δηλαδη?

Ρε παιδια η εκπαιδευση μου σας ειπα γιατι με αφηνει πολυ ευχαριστημενο ως τωρα, κι εγω γκρινιαζω κατα καιρους στο νοσοκομειο, αλλα ενα συστημα υπαρχει και οταν εχω μια προταση την συζηταω με τους επιμελητες, δεν με γραφουν ! Ουτε εμενα ουτε τους αλλους ειδικευομενους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και απο μένα....

Εγω μολις γύρισα απο γερμανία, μετά απο σπουδές και 3 χρόνια ειδικότητα...οπότε υποθέτω οτι γνωρίζω τα πράγματα αρκετα καλά...Όλοι έχετε δικιο...Και οι Γερμανοί φεύγουν γιατι τα λεφτά για εναν γερμανό δεν ειναι καλα, ανλογικά με τισ ώρες π εργάζεται κανείς..και αρκετές θέσεις υπάρουν..το θεμα είναι το που..και πιστέψτε με δεν είναι παντου καλα...!!!και απο την άποψη νοσοκομείου και εκπαιδευτικότητας και απο την άποψη ζωής..και δεν εννοω τα τρελά ξενύχτια...εννοώ να προσγειωθείς σε έναν τόπο π ν υπάρχει έστω ενα μπαρ και ένα εστιατοριο να βγείς..και να μην τρελαθείς..

Οι θέσεις π υπάρχουν στο Aerzteblatt συνήθως είναι απο μικρά νοσοκομεία...τα μεγάλα μπορεί να βάζουν αγγελίες αλλα σε πολλές περιπτώσεις οι θέσεις είναι ήδη ''δοσμένες'', αφού νοσοκομεία όπως το Rechts der Isar..έχουν άτυπη λίστα αναμονής.

Γενικώς και έυχομαι να μην παρεξηγηθώ..θα σας έλεγα όποιοσ αποφασίσει να πάει..να απευθυνθεί πρώτα σε ανθρώπους που γνωρίζουν απο προσωπική εμπειρία το χώρο..όχι απλά δασκάλες γερμανικών κλπ...

Υπάρχουν παιδία σαν και μένα π έχουν γυρίσει απο έξω πρόσφατα και με μικρά ποσά..π είναι της τάξης των 100/ 200 € μπορούν να σας στήσουν σωστα το βιογραφικό, να ξεδιαλέξουν τα νοσοκομεία..να στείλουν τις αιτήσεις σας και το κυριότερο να σας προετοιμάσουν για την γραφειοκρατεία της γερμανίας..ενοοω ενδονοσοκομειακά...γράμματα ασθενων, τι προσέχω στην κάλυψη μου κλπ...ασφάλειες κ τέτοια..Στη γερμανία δεν θα έχετε χρόνο πάνω απο καποιες μερες..4/5 συνήθως π θ έχετε την δικαιολογία του τώρα ξεκίνησα...έχουν απαιτήσεις απο την αρχή και σε πρακτικά και σε γραφειοκρατικά κλπ...

Καλή τύχη σε όλους μας...: ))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα απ' τα χωριά τα οποία δεν διαθέτουν εστιατόριο και καφέ (σημαντικότατα αν πρόκειται να περάσεις κάποια χρόνια της ζωής σου σ΄αυτά, δεν αντιλέγω), θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος με την εμπειρία σου ;

Παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα έκανες και πως ήταν το κλίμα στην κλινική ; Οι επιμελητές ;

Αν θέλεις φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν παιδία σαν και μένα π έχουν γυρίσει απο έξω πρόσφατα και με μικρά ποσά..π είναι της τάξης των 100/ 200 € μπορούν να σας στήσουν σωστα το βιογραφικό, να ξεδιαλέξουν τα νοσοκομεία..να στείλουν τις αιτήσεις σας και το κυριότερο να σας προετοιμάσουν για την γραφειοκρατεία της γερμανίας..ενοοω ενδονοσοκομειακά...γράμματα ασθενων, τι προσέχω στην κάλυψη μου κλπ...ασφάλειες κ τέτοια..

Καταλαβαίνω τις δυσκολίες που πέρασε κάποιος σε μια ξένη χώρα για να ορθοποδήσει, να συνεχίσει και να τελειώσει ειδικότητα. Επίσης καταλαβαίνω τη δίψα που μπορεί να έχει κάποιος για το χρήμα "βοηθώντας" εκείνους που αναζητούν εργασία.

Ήθελα όμως να ρωτήσω, μπορεί κάποιος που έχει τελειώσει ειδικότητα σε μια ξένη χώρα, να καταλάβει την κατάσταση κάποιου που μόλις έχει τελειώσει ιατρική ή ειδικότητα στην Ελλάδα και είναι άνεργος; Πού θα βρει 200 ευρώ να δώσει; Πιστεύω πως η βοήθειά σας, θα πρέπει να είναι δωρεάν. Και δεν εννοώ στον καθένα χωριστά αλλά με απάντηση, με ίσως περισσότερες λεπτομέρειες , εδώ στο φόρουμ. Όπως γίνεται σε άλλα θέματα για ειδικότητα σε άλλες χώρες όπως Αμερική και Αγγλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν παιδία σαν και μένα π έχουν γυρίσει απο έξω πρόσφατα και με μικρά ποσά..π είναι της τάξης των 100/ 200 € μπορούν να σας στήσουν σωστα το βιογραφικό, να ξεδιαλέξουν τα νοσοκομεία..να στείλουν τις αιτήσεις σας και το κυριότερο να σας προετοιμάσουν για την γραφειοκρατεία της γερμανίας..ενοοω ενδονοσοκομειακά...γράμματα ασθενων, τι προσέχω στην κάλυψη μου κλπ...ασφάλειες κ τέτοια..

Καταλαβαίνω τις δυσκολίες που πέρασε κάποιος σε μια ξένη χώρα για να ορθοποδήσει, να συνεχίσει και να τελειώσει ειδικότητα. Επίσης καταλαβαίνω τη δίψα που μπορεί να έχει κάποιος για το χρήμα "βοηθώντας" εκείνους που αναζητούν εργασία.

Ήθελα όμως να ρωτήσω, μπορεί κάποιος που έχει τελειώσει ειδικότητα σε μια ξένη χώρα, να καταλάβει την κατάσταση κάποιου που μόλις έχει τελειώσει ιατρική ή ειδικότητα στην Ελλάδα και είναι άνεργος; Πού θα βρει 200 ευρώ να δώσει; Πιστεύω πως η βοήθειά σας, θα πρέπει να είναι δωρεάν. Και δεν εννοώ στον καθένα χωριστά αλλά με απάντηση, με ίσως περισσότερες λεπτομέρειες , εδώ στο φόρουμ. Όπως γίνεται σε άλλα θέματα για ειδικότητα σε άλλες χώρες όπως Αμερική και Αγγλία.

Μπράβο ρε lilapause.....Ήθελα ν' απαντήσω καταλλήλως αλλά με αυτά που είπες (και με τον τρόπο που τα είπες) με κάλυψες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια δεν εννοω εμενα...εγω δν μπορω να αναλαβω κατι τετοιο...για τους δικους μου λογους που εν μερη συμπιπτουν με αυτα π ανεφερες...ξερω παιδια που με αυτο τον τροπο βρηκαν καποιες καλες θεσεις και ηταν ευχαριστημενοι...αυτο ειπα μονο σαν ιδεα...οσο για το αν μπορω να καταλαβω...οταν γυριζεις ελλαδα και απο την πρωτη εβδομαδα ξεκινας να κανεις εφημεριες σε διαφορα ιδρυματα γνωριζοντας οτι δεν θα πληρωθεις παρα σε ενα 6 μηνα κ αν..μαλλον μπορω ν καταλαβω...

και αυτο δεν ειναι παραπονο...γιατι ξερω ακριβως πως ειναι τα πραγματα στην ελλαδα και γυρισα παρολαυτα...α..και δεν ειμαι απο αυτους π ψαχνουν γ γαμο κ τ σχετικα π αναφερθηκαν παραπανω...

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους σας...απλα σκεφτειτε το καλα και μιληστε με παιδια π ειναι ηδη σε νοσοκομεια π ψαχνετε θεση..

Καλο βραδυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κατι ακομα...Η κατασταση στη γερμανια δεν ειναι γενικη αλλα διαφερει απο νοσκομειο σε νοσκομειο, απο διευθυντη σε διευθυντη και απο τι ειδικοτητα κανει κανεις στο συγκεκριμενο νοσοκομειο...οπως ειναι παντου δλδ...

Γιαυτο ειπα να μιλατε με κοσμο που ηδη δουλευει εκει...

Καλο βράδυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω ότι στη Γερμανια, όποτε θες (λήξη τετάρτου καθε έτους, δηλ. Μαρτη, Ιουνη, Σεπτεμβρη, Δεκεμβρη) την κανεις και αλλαζεις νοσοκομειο. Οποτε δεν εισαι εγκλωβισμενος οπως στην Ελλαδα.

Και επισης, πριν πατε για διορισμο σε καποιο νοσοκομειο, αν εχετε χρονο και ορεξη, καντε ενα καπως μακρυτερο Hospitation εκει. Συνηθως σας παρεχουν δωρεαν στεγη και διατροφη για το διαστημα της Χοσπιτατιον. ξερω ατομα που καναν και 2-3 βδομαδες Χοσπιτατιον πριν αποφασισουν - ειχαν το χρονο, και τους βοηθησε πολυ και στη γλωσσα, και στα διαφορα πρακτικα πριν μπουν στα βαθεια.

Και μια ψυχολογικης φυσεως συμβουλη, παρτε γρηγορα αυτοκινητο. Ζωη χωρις αυτοκινητο στη Γερμανια προδιαθετει σε καταθλιψη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν παιδία σαν και μένα π έχουν γυρίσει απο έξω πρόσφατα και με μικρά ποσά..π είναι της τάξης των 100/ 200 € μπορούν να σας στήσουν σωστα το βιογραφικό, να ξεδιαλέξουν τα νοσοκομεία..να στείλουν τις αιτήσεις σας και το κυριότερο να σας προετοιμάσουν για την γραφειοκρατεία της γερμανίας..ενοοω ενδονοσοκομειακά...γράμματα ασθενων

μιλάμε το διάβασα προχτες και ανατσουτσούριασα ολόκληρος. εγραψα μια απάντηση (αρκετά υβριστική, αρκετά ειρωνική και πολύ σωστή) αλλά λόγω κακής σύνδεσης δεν κατάφερα να πατησω το send έγκαιρα.

ηθελα να ξερα, δεν ντρέπεστε μερικοι; δεν ντρέπεστε; καλά εσυ μετά το κράξιμο δικαιολογήθηκες και εβγαλες την ουρά σου απέξω, μετριάζοντας λίγο τις εντυπώσεις.

αλλά απαράδεκτος δικέ μου. μικρά ποσά είναι 10-20 ευρώ. οχι 200 ευρώ για να στήσεις ενα βιογραφικό 2 σελίδων και να στειλεις 2 μειλ.

σε ενα τόπικ όπου σχεδόν όλοι όσοι γράφουν έχουν βοηθηθεί και έχουν βοηθήσει ΟΛΟΥΣ αφιλοκερδώς, θεωρώ ντροπή και κατάντια το ποστ σου για τον τρόπο σκέψης σου.

Γιαυτο σου λέω πως δε θα σου περάσει. Εγώ προτίθεμαι να τα κάνω όλα αυτά δωρεάν για οποιον ενδιαφέρεται σοβαρά.

Το αντίθετο είναι μια πιο ελιτ μορφή πορνείας. Αισχος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι νέα μόδα, την ξεκινησαν τα γραφεια ευρεσης εργασιας, τωρα κάποιοι είπαν να ιδιωτέψουν.

Το κάνω κι εγώ δωρεαν, μην πατε στον Sleepwalker, κάνει ορθογραφικά λάθη. Και κερνάω και κρασακι στις συναδέλφισσες που χρειαζονται βοηθεια.

Ετσι γιατι η βοηθεια πρεπει να ειναι αφιλοκερδης

Τροποποιήθηκε από Raggy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μην ακούτε κανέναν... εγώ τα κατάφερα μόνη μου... χωρίς βοήθεια απο κανέναν. Κ το βιογραφικό κ το γράμμα,με μόνη βοήθεια,διόρθωση των λαθών απο φίλους που ξέρουν καλύτερα γερμανικά.Δεν ξόδεψα ούτε δραχμή κ έχω ήδη δύο προτάσεις για συνέντευξη κ μάλιστα στην παιδιατρική,που ένας Θεός ξέρει πόσο δύσκολο είναι να βρεις θέση εδώ στην Γερμανία.

Κ είμαι στην Γερμανία μόλις δέκα μήνες κ έμαθα γερμανικά εδώ. Οπότε όλα γίνονται,αρκεί να υπάρχει θέληση.

Κ το εξωτερικό δεν είναι δα κ τόσο δύσκολο κ σας το λέω εγώ που δεν ξέρω κανέναν απο Ελλάδα εδώ.

Όλα γίνονται αρκεί να υπάρχει θέληση κ αισιοδοξία. Όποιος θέλει παραπάνω βοήθεια ή πληροφορίες είμαι στην διάθεση σας.

Τώρα μια δική μου ερώτηση,προς τους σοφότερους :)

Μου ζήτησαν να πάω για συνέντευξή σ'ένα μικρό νοσοκομείο της Αυστρίας,μέσα στις Αλπεις κ πραγματικά με ψήνει η όλη η φάση,έχω όμως άγχος με την Approbation, δεν ξέρω δηλαδή τι παίζει με αυτό το θέμα εκεί στην Αυστρία. Κ παρ'όλο που έψαξα στο ιντερνετ δεν μπορώ να βρώ κάποιο σχετικό σαιτ.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που μπορώ να ψάξω?

Αλλίως θα ρωτήσω κατα την διαρκεια της συνεντευξης.

Κ για τα Ασκληπιος νοσοκομεία έχει ακουστεί τίποτα; Yπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγγνώμη για την ενόχληση!

One Life.No Fear :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μην ακούτε κανέναν... εγώ τα κατάφερα μόνη μου... χωρίς βοήθεια απο κανέναν. Κ το βιογραφικό κ το γράμμα,με μόνη βοήθεια,διόρθωση των λαθών απο φίλους που ξέρουν καλύτερα γερμανικά.Δεν ξόδεψα ούτε δραχμή κ έχω ήδη δύο προτάσεις για συνέντευξη κ μάλιστα στην παιδιατρική,που ένας Θεός ξέρει πόσο δύσκολο είναι να βρεις θέση εδώ στην Γερμανία.

Κ είμαι στην Γερμανία μόλις δέκα μήνες κ έμαθα γερμανικά εδώ. Οπότε όλα γίνονται,αρκεί να υπάρχει θέληση.

Κ το εξωτερικό δεν είναι δα κ τόσο δύσκολο κ σας το λέω εγώ που δεν ξέρω κανέναν απο Ελλάδα εδώ.

Όλα γίνονται αρκεί να υπάρχει θέληση κ αισιοδοξία. Όποιος θέλει παραπάνω βοήθεια ή πληροφορίες είμαι στην διάθεση σας.

Τώρα μια δική μου ερώτηση,προς τους σοφότερους :)

Μου ζήτησαν να πάω για συνέντευξή σ'ένα μικρό νοσοκομείο της Αυστρίας,μέσα στις Αλπεις κ πραγματικά με ψήνει η όλη η φάση,έχω όμως άγχος με την Approbation, δεν ξέρω δηλαδή τι παίζει με αυτό το θέμα εκεί στην Αυστρία. Κ παρ'όλο που έψαξα στο ιντερνετ δεν μπορώ να βρώ κάποιο σχετικό σαιτ.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που μπορώ να ψάξω?

Αλλίως θα ρωτήσω κατα την διαρκεια της συνεντευξης.

Κ για τα Ασκληπιος νοσοκομεία έχει ακουστεί τίποτα; Yπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγγνώμη για την ενόχληση!

One Life.No Fear :)

Για τα Ασκληπιος δεν υπαρχει κατι το ιδιαιτερο να σου πω. Γενικα ισχυει ο κανονας ιδιωτικος τομεας λιγο υψηλοτερος μισθος(γυρω στα 100 ευρω πιο πανω νομιζω) αλλα και πιο αυστηρος τροπος λειτουργιας(οχι κατι τραγικο ομως μη σε τρομαξω). Γενικα στη Γερμανια ισχυει λιγο πολυ οτι και στην Ελλαδα, η κλινικη και οι συνθηκες ειναι και θεμα διευθυντη, δεν ειναι παντου το ιδιο. Πατνως ο κανονας ειναι αρκετες ωρες δουλειας, περαν του 8ωρου συνηθως, χωρις πληρωμη υπερωριων. Για την Αυστρια δεν ξερω κατι αλλα προσωπικα θα το σκεφτομουν πολυ, αλλα προτεινω να δοκιμασεις για 1 χρονο και μολις βελτιωσεις τα γερμανικα σου να ψαξεις για κατι καλυτερο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη στιγμη που θες να κανεις παιδιατρική, μη φοβασαι τα ιδιωτικα νοσοκομεια!!! Για εμας στη χειρουργική δεν τα συστήνω με τίποτα. Να κανεις 1-2 μερες σαν Gastarztin οπως και να 'χει, να τσεκαρεις τις αρμοδιοτητες σου και αν σου αρεσει! Επισης ρωτα αν σου πληρωνουν Fortbildung οταν και αν σου αναφερθει σε μισθο. Αλλιως θίξε το προσεκτικα.

Το Αυστρια μια χαρα, αλλα γιατι σε μικρο νοσοκομειο στις Αλπεις, δεν παιζει κατι μεγαλυτερο στις μεγαλυτερες πολεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.