Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Μιας και κάνεις τόσο εύκολα σχόλια για την ελλάδα και το σύστημα εδώ και εκφράσεις τύπου Ειδικότητα στα Βαλκάνια και λοιπές χωρες, μπορείς να μας πείς που έκανες ειδικότητα Ελλάδα και συγκρίνεις?

Η απλά σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα με τις επιλογές σου το να θάβεις ολοκληρωτικα΄και να εξισώνεις την ιατρική ειδικότητα στην Ελλάδα με τα Βαλκάνια?

Απορώ που δεν ενόχλησε κάποιον το θράσος του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχουμε θέσεις για ειδικότητα σε Καρδιολογία, Αιματολογία, Ρευματολογία, Νευρολογία, Ψυχιατρική, Χειρουργική κ.ά. σε Γερμανία και Ελβετία. Επικοινωνήστε για πληροφορίες στο info@medpower.gr

www.medpower.gr

Επίσης υπάρχουν θέσεις για ειδικευμένους, σε Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία, Δανία, Νορβηγία, Ολλανδία κ.ά. . Ορισμένες από αυτές με επιδοτούμενη εκμάθηση της αντίστοιχης γλώσσας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, έχουμε θέσεις για ειδικότητα σε Καρδιολογία, Αιματολογία, Ρευματολογία, Νευρολογία, Ψυχιατρική, Χειρουργική κ.ά. σε Γερμανία και Ελβετία. Επικοινωνήστε για πληροφορίες στο info@medpower.gr

www.medpower.gr

Επίσης υπάρχουν θέσεις για ειδικευμένους, σε Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία, Δανία, Νορβηγία, Ολλανδία κ.ά. . Ορισμένες από αυτές με επιδοτούμενη εκμάθηση της αντίστοιχης γλώσσας.

Παιδιά προσοχή το site τους είναι τελείως ανώνυμο και ανυπόγραφο. Θα ήμουν ιδιαίτερα προσεχτικός αν ενδιαφερόμουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και κάνεις τόσο εύκολα σχόλια για την ελλάδα και το σύστημα εδώ και εκφράσεις τύπου Ειδικότητα στα Βαλκάνια και λοιπές χωρες, μπορείς να μας πείς που έκανες ειδικότητα Ελλάδα και συγκρίνεις?

Η απλά σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα με τις επιλογές σου το να θάβεις ολοκληρωτικα΄και να εξισώνεις την ιατρική ειδικότητα στην Ελλάδα με τα Βαλκάνια?

Απορώ που δεν ενόχλησε κάποιον το θράσος του!

Κλεινω τον 7ο χρονο ως ορκισμενος Γιατρος, προφανως οι επιλογες δεν ηταν και οι καλυτερες αφου δεν εχω τελειωσει ειδικοτητα οπως θα επρεπε σε μια σοβαρη χωρα. Αλλα με την επιλογη να αποδρασω αισθανομαι καλα, ευχαριστω. Μπορω να σου πω οτι αισθανομαι πιο ωραιος, εξυπνος και επιτυχημενος, παρατηρησα δε οτι το χρωμα μου εχει αλλαξει καπως εδω στο Γερμανια, εχει ανοιξει. Και το μαλλι το ίδιο, γινομαι λιγο πιο Άρειος.

Σπουδασα λοιπον 1999-2005 στην Αθηνα και απο τοτε εχω απασχοληθει σε 4 θεσεις ως γιατρος στην Αθηνα, σε ιδιωτικο και δημοσιο τομεα. Εχω λοιπον μια πολυ καλη αποψη για το τι σημαινει Ιατρικη Ειδικοτητα στην Ελλαδα, bzw Στην Αθηνα και καποιες επαρχιακες πολεις. Κατα τυχη ειμαι απο τους τυχερους που εχουν και φιλους εκ των οποιων καποιοι συνεχιζουν και κανουν ειδικοτητα daχαμου. Αρκει το συντομο αυτο βιογραφικο ή πρεπει απαραιτητα να κανω επικολληση το βιογραφικο μου?

Αν θελεις πες μου και για το δικο σου βιογραφικο, δεν χρειαζεται δημοσια, δεν ενδιαφερει κανεναν. Στειλε καλυτερα ΠΜ και μπορουμε εκει να μαλλιοτραβηχθουμε και να πεσουμε στη λασπη οταν και αν βρω χρονο.

Αν παλι εχεις καμια ερωτηση που να ενδιαφερει και αλλους, καν' την εδω, ειδαλλως κλεισε το offtopic που ανοιξες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ξαναπεί τη γνώμη μου. Η ιατρική έχει πεθάνει παγκοσμίως.

Κανείς δεν κάνει ιατρική για κανέναν άλλο λόγο εκτός από τα λεφτά και την υποτιθέμενη κοινωνική καταξίωση. Κανείς. Επιμένω και θα επιμένω μέχρι να πεθάνω.

Η προσφορά στο συνάνθρωπο είναι το μεγαλύτερο παραμύθι που μπορεί να φάει κάποιος. Και μερικοί στην Ελλάδα (ακόμα και γιατροί!) το έχουν καταπιεί αμάσητο. Στη Γερμανία λιγότεροι.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινησα να απανταω, αλλα αισθανθηκα ασχημα με το θαψιμο που εριξα σε κατι, ειτε μου αρεσει ειτε οχι, ελληνικο. Το ενα μοναδικο στοιχειο που εχει καποια αξια στο να κανεις ειδικοτητα σε ελληνικο νοσοκομειο ειναι το οτι μιλας τη μητρικη σου γλωσσα.

Τελευταια εχω αρχισει να προβληματιζομαι και για το πριν το πτυχιο βεβαια. Σε αυτο παντως δεν ειμαστε ακομα Βαλκανια, ενταξει.

Γιατί και πώς διαχωρίζεις το πριν απ΄το μετά; Νομίζω πως, αν και off topic, θα με ενδιέφερε να μάθω. Αν θέλεις μου απαντάς σε πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ξαναπεί τη γνώμη μου. Η ιατρική έχει πεθάνει παγκοσμίως.

Κανείς δεν κάνει ιατρική για κανέναν άλλο λόγο εκτός από τα λεφτά και την υποτιθέμενη κοινωνική καταξίωση. Κανείς. Επιμένω και θα επιμένω μέχρι να πεθάνω.

Η προσφορά στο συνάνθρωπο είναι το μεγαλύτερο παραμύθι που μπορεί να φάει κάποιος. Και μερικοί στην Ελλάδα (ακόμα και γιατροί!) το έχουν καταπιεί αμάσητο. Στη Γερμανία λιγότεροι.

Αυτά.

Ε, δε χρειαζόταν αυτή η γενίκευση νομίζω.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Raggy προς το παρόν πάντως φαίνεται να έχεις πολύ χρόνο για να ασχοληθείς σε ένα forum για άτομα που ενδιαφέρονται για ειδικότητα στη Γερμανία. Ενώ είσαι ήδη εκεί .

Το πόσο χρόνια ορκισμένος ιατρός δε σημαίνει τίποτα. Σχετικά με τη δουλειά σου σε ιδιωτικά νοσοκομεία καλύτερα να μην αναφερθώ, όπως και για την επειγοντολογία που έκανες στα νοσοκομεία της ελληνικής επαρχίας. Σχετικα με το έχω φίλους και έναν γνωστο που μου είπε..... πάλι καλύτερα να μην αναφερθώ!

Τώρα σχετικά με το μερικό κομμάτι ειδικότητα που έκανες στην Αθήνα, θα ήθελα πολύ να μάθω που το έκανες και το μόνο που κέρδισες ήταν ότι μίλαγες Ελληνικά.

Καταλαβαίνω πως λέγοντας αυτά είναι ένα είδους ψυχοθεραπεία για να αυτοεπιβεβαιώθεις και να νοιώσεις καλά με τις επιλογές σου, αλλά ούτε χρησιμεύουν στο site ούτε έχουμε την όρεξη να τα ακούμε.

Σχετικά με μένα είμαι 7 χρόνια ορκισμένος ιατρος και γω στην Αθήνα και Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνων (είδες σε κερδίζω), έχω κάνει μερος ειδικότητας σε μεγάλο νοσοκομείο στην Αθήνα και με έχουν δεχθεί στη Γερμανία σε Πανεπιστημιακή κλινική για το ειδικό κομμάτι, αλλά ανοίγει και εδώ Αθήνα σε πανεπιστημιακή κλινική που κάνουμε και άλλα εκτός απο το να μιλάμε τη μητρική μας και δεν ξέρω τι θα κανω.

Μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Ολοι ξέρουμε τα αρνητικά της Ελλάδος, όπως και τα αρνητικά των νοσοκομείων της Γερμανίας που θα πάρουν στη κλινική τους έναν Ελληνα που έχει κάνει ειδικότητα σε επαρχιακό νοσοκομείο της Ελλάδος και όχι δικό τους Γερμνανο.....

Πρόσεχε γιατί η αυταρέσκεια οδηγεί στην αυτοϊκανοποίηση...

Καλό σας βράδυ,

Συγνώμη για όσους διαβάζουν όλα αυτά χωρίς να τους αφορούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με μένα είμαι 7 χρόνια ορκισμένος ιατρος και γω στην Αθήνα και Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνων (είδες σε κερδίζω), έχω κάνει μερος ειδικότητας σε μεγάλο νοσοκομείο στην Αθήνα και με έχουν δεχθεί στη Γερμανία σε Πανεπιστημιακή κλινική για το ειδικό κομμάτι, αλλά ανοίγει και εδώ Αθήνα σε πανεπιστημιακή κλινική που κάνουμε και άλλα εκτός απο το να μιλάμε τη μητρική μας και δεν ξέρω τι θα κανω.

Ε ναι ρε αδερφε πες τα ετσι τωρα εξηγειται. Διδακτωρ του Πανεπιστημιου Αθηνων. Πες μου κατι απο περιεργεια. Τι δουλεια κανουν οι γονεις σου, ασχοληθηκες ποτε με συνδικαλισμο στη Σχολή (ποια ηταν ειπες τα πρωτα 4 ψηφια του Αριθμου Μητρωου σου?), τι θεμα εχεις σαν Διατριβη, τι ειδικοτητα σκοπευεις να κανεις, ποια ειναι η τριμελής σου και με ποιο κριτηριο επελεγης να εκπονισεις τη Διατριβη? Ποσο καιρο διερκεσε η εργασια και ποσες ωρες την ημερα ασχολιοσουν? Την εκανες παραλληλα με την ειδικοτητα?

Τι εννοεις σε εχουν δεχθει στην Γερμανια σε Uni-Klinik? Αυτο μας το λες τωρα για να κωλοσουμε? Μπορω για παραδειγμα να σου συστησω σε καποιες ειδικοτητες και αλλα πανεπιστημιακα που θα σε παρουν αν αυτο σε κανει να αισθανεσαι οτι την εχεις τοσο μεγαλη που επετυχες ολα αυτα τα εξαιρετικα πανεπιστημιακα επιτευγματα. Σιγουρα αν ειχες κανει Σπαρτη ειδικοτητα οι Γερμανοι δε θα σε επαιρναν να γραφεις Briefe και να κανεις εφημεριες, ειναι που εκανες σε "μεγάλο νοσοκομείο στην Αθήνα" (αληθεια ποσα τετραγωνικα?)

Καλα τα λες ρε αδερφε, σε πηραν σε Πανεπιστημιακη στη Γερμανια αλλα μιλας ελληνικα και προτιμας την Πανεπιστημιακη στην Ελλαδα. Τι θες τοτε εδω μεσα και πως αυτοχριζεσαι Ψυχοθεραπευτης?

Αυτα, αυτοικανοποιηθηκα. Με φτιαχνει να πετυχαινω περιπτωσεις σαν τη δικη σου, το διασκεδαζω εξαιρετικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια και αναφέρθηκε παραπάνω, ξέρει κανείς αν το αγροτικό μπορεί να περιγραφεί ως Assistenzarzt der Allgemeinmedizin στο βιογραφικό και στη συνέντευξη και να αναγνωριστεί ως προ'υ'πηρεσία?

Κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο ποστ το περιέγραψε ως Landarzt αλλά δεν είμαι σίγουρος πως είναι το ίδιο.

Επίσης, αν έχει βγάλει κανείς Approbation σε κάποιο κρατίδιο όπου δεν απαιτείται να έχει βρει πρώτα θέση εργασίας (π.χ. Berlin), αυτή η Approbation ισχύει σε όλη τη Γερμανία όπως παλιά ή αλλαξαν το νόμο μερικά κρατίδια και ζητάνε εξετάσεις. Kάτι τέτοιο άκουσα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε πληροφορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω βαλει ländlicher Dienst als Arzt für Allgemeinmedizin στο δικο μου. Νομιζω δεν εχει καμια απολυτως σημασια το αν θα πετυχεις την εννοια 100%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω το ειχα βαλει ως Praktikum als Arzt auf dem Land. Μου ειχε πει μια γερμανιδα που μου κανε μαθηματα, οτι αυτο υπηρχει παλαιοτερα στη Γερμανια και το καταλαβαινουν. Βεβαια, στη συνεντευξη θα σε ρωτησουν τι εκανες εκει, οποτε θα το ξεκαθαρισετε απο κοντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ελεύθερο χρόνο φαίνεται πως έχεις τελικα κ βρίσκεις να άπαντας σε όλα. Κ μη κρίνεις την ιατρική ειδικότητα στη Ελλάδα ούτε απο το τι σου λένε οι φίλοι σου ούτε απο το αγροτικό σου ούτε απο την εμπειρία σου ως ελεγκτής ιατρός του οπαδ ! ΕΛΕΟΣ.

Το υποψήφιος διδάκτωρ το είπα ειρωνικά αλλα δε το κατάλαβες . Μη τρωγεσαι με τα ρούχα σου , κανονικά μπήκα κ τελείωσα στη Σχολη .Οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο ούτε γόνος είμαι . Δεν γνώριζα κανέναν καθηγητή.

Μέσω του διδακτορικου είχα πολλές δημοσιεύσεις σε γνωστά περιοδικά κ έτσι προέκυψε η θέση στη Γερμανία . Δεν ξέρω αν θα πάω τώρα ή για εξειδίκευση αργότερα .

Χαίρομαι που δείχνεις τόσο ενδιαφέρον για το βιογραφικο μου .

Καλη συνέχεια εκει , κ ασε εμάς που κάνουμε ειδικότητα στην Ελλάδα να εξασκουμε απλα τα Ελληνικά μας .

Υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων που φεύγουν απο την Ελλάδα . Αυτοί που φεύγουν και τη κρατάνε μέσα τους κ πονάνε γι αυτη .

Και υπάρχουν και οι τύποι που μόλις φεύγουν κάνουν πόλεμο εναντίων της για να νοιώθουν καλύτερα με την επιλογή τους . Οι 2 ροι ειναι οι χειρότεροι εχθροί της χώρας μας , και σε τέτοιες δύσκολες στιγμές καλύτερα να μη μιλούν καθόλου !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kein Medizinstudienplatz: Alternative Balkan?

Die ersten zwei Jahre des Medizinstudiums in Bulgarien oder Rumänien und dann zur klinischen Ausbildung zurück nach Deutschland – das verspricht ein Dienstleister. Teils geht es auch ohne Physikum.

http://www.springermedizin.de/kein-medizinstudienplatzalternative-balkan/3111664.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχυει πως στη Γερμανία είνα πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο να βρεις ειδικότητα σε πόλη και πως οι περισσότεροι καταλήγουν σε χωριουδάκια ή μήπως είναι παραμύθια..; Επειδή, προσωπικά αν η επιλογή μου είναι ένα χωριό στη μέση του πουθενά δε με βλέπω να κάνω τον κόπο να μαθαίνω γερμανικά, ίσως προτιμήσω άλλη χώρα. Ενδιαφέρομαι για καρδιολογία ή παιδιατρική...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια προκαταβολικά παιδιά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ελεύθερο χρόνο φαίνεται πως έχεις τελικα κ βρίσκεις να άπαντας σε όλα. Κ μη κρίνεις την ιατρική ειδικότητα στη Ελλάδα ούτε απο το τι σου λένε οι φίλοι σου ούτε απο το αγροτικό σου ούτε απο την εμπειρία σου ως ελεγκτής ιατρός του οπαδ ! ΕΛΕΟΣ.

Το υποψήφιος διδάκτωρ το είπα ειρωνικά αλλα δε το κατάλαβες . Μη τρωγεσαι με τα ρούχα σου , κανονικά μπήκα κ τελείωσα στη Σχολη .Οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο ούτε γόνος είμαι . Δεν γνώριζα κανέναν καθηγητή.

Μέσω του διδακτορικου είχα πολλές δημοσιεύσεις σε γνωστά περιοδικά κ έτσι προέκυψε η θέση στη Γερμανία . Δεν ξέρω αν θα πάω τώρα ή για εξειδίκευση αργότερα .

Χαίρομαι που δείχνεις τόσο ενδιαφέρον για το βιογραφικο μου .

Καλη συνέχεια εκει , κ ασε εμάς που κάνουμε ειδικότητα στην Ελλάδα να εξασκουμε απλα τα Ελληνικά μας .

Υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων που φεύγουν απο την Ελλάδα . Αυτοί που φεύγουν και τη κρατάνε μέσα τους κ πονάνε γι αυτη .

Και υπάρχουν και οι τύποι που μόλις φεύγουν κάνουν πόλεμο εναντίων της για να νοιώθουν καλύτερα με την επιλογή τους . Οι 2 ροι ειναι οι χειρότεροι εχθροί της χώρας μας , και σε τέτοιες δύσκολες στιγμές καλύτερα να μη μιλούν καθόλου !

Καλα ρε manosblgr κατηγορια Σε ευχαριστω θεε μου που μου εδωσες τη δυναμη να φυγω και να ξεφυγω απο τη μοιρα των αναμονων και την υποχρεωτικης εκπαιδευσης σε αποκλειστικα ενα νοσοκομειο με κακη εκπαιδευση για 950€ το μηνα, απληρωτες εφημεριες και τη ρετσινια του γιατρου που θα παιρνει φακελλακι?

Στο ρολο του αναλυτη του γιατι κανεις οδηγειται στη μεταναστευση εχεις βαθια μεσανυχτα (αν και ολοφανερα κρίνεις το πως ΕΣΥ θα σκεφτοσουν). Ελπιζω την αναλυση της διατριβης σου να την ανεθεσες σε τριτους, γιατι με ανησυχεις.

Το ξαναπες με τον ελευθερο χρονο, εχεις δεν εχεις θες να μου τα φας τα 50kcal. Ειναι παλι η αναλυτικη σου σκεψη: εχεις πολυ ελευθερο χρονο, αρα τεμπελης ή εστω διαβαζεις λιγοτερο απο μενα, αρα ειμαι καλυτερος γιατρος και τα επιχειρηματα μου στεκουν περισσοτερο. Και που ξερεις ότι απλα δεν πασχω απο χρονια δυσκοιλιοτητα?

Το βιογραφικο σου (η καλυτερα οι επιλεκτικες μισοαπαντησεις σου) με ενδιαφερει λιγοτερο από οτι τον τυπο στο Irreversible το ποτε πηγε η Μπελουτσι τελευταια φορα στην τουαλετα μια και αναφεραμε τουαλετες. Ειναι ρε παιδι μου που στη ελλαδα παντα καποιο λακο εχει η φαβα... Το υποψήφιος διδάκτωρ δεν το είπες καν, τι να καταλαβω? Τελικα εισαι, δεν εισαι ή θα εισαι? Ειναι τοσο μεγαλοφυή τα σχολια σου που με μπερδευουν όλο και περισσοτερα τον πτωχο.

Τελικα δε μου ειπες. Τι θες σε αυτο το thread? Εμενα μπορει να μου αρεσει να βοηθαω και κανενα συγχωριανο εσυ τι ακριβως κανεις?

Παρεμπιπτοντως, εισαι περηφανος νεοελληνας? Ψηφισες και Γιωργακη/Αντωνακη?

Κατι τελευταιο για να μην με παρεξηγησουν καποιοι απο τους υπολοιπους που διαβαζουν. Μιλαω περισσοτερο για τη Χειρουργικη ειδικοτητα στην Ελλαδα. Αλλα μην ξεχναμε οτι η Χειρουργικη εχει την ιδιαιτεροτητα οτι εκτος απο το να διαβασεις, καποιος πρεπει να σου δωσει να κανεις κιολας. Και φυσικα κρινω την ειδικευση σαν συνολο. Το αν υπαρχει μια κλινικη στις 10 που αξιζει να μεινεις με τα 950€ ειναι εξαιρεση. Το ιδιο με το να υπαρχει σε μια κλινικη 1 εξαιρετικα καλος επιμελητης. Φυσικα ξερω και τετοιες περιπτωσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχυει πως στη Γερμανία είνα πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο να βρεις ειδικότητα σε πόλη και πως οι περισσότεροι καταλήγουν σε χωριουδάκια ή μήπως είναι παραμύθια..; Επειδή, προσωπικά αν η επιλογή μου είναι ένα χωριό στη μέση του πουθενά δε με βλέπω να κάνω τον κόπο να μαθαίνω γερμανικά, ίσως προτιμήσω άλλη χώρα. Ενδιαφέρομαι για καρδιολογία ή παιδιατρική...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια προκαταβολικά παιδιά :)

Οχι φιλε μου καμια σχεση. Εχω καλο μου γνωστο στο Βερολινο που κανει Καρδιολογια. Ασε που χωριο για τη Γερμανια ειναι και η Πατρα και η Λαρισα, δεν υπαρχει στη μεση του πουθενα. Εψαξα ακριβως 2 λεπτα και σου δινω μερικα παραδειγματα:

http://www.pgdiakonie.de/martin-luther-krankenhaus/

http://www.drk-kliniken-berlin.de/mitte/krankenhaus-mitte/

http://www.helios-kliniken.de/klinik/berlin-zehlendorf.html

νοσοκομεια που ψαχνουν ειδικευομενους Καρδιολογους. Δεν ξερω ποσο καλα ειναι, απλα ενδεικτικα το οτι υπαρχουν θεσεις. Απο εκει και περα το τι σου ταιριαζει το βρισκεις μονος σου.

Σε καθε περιπτωση αυτο που ακουσες δεν ισχυει. Για Οφθαλμολογια, Δερματολογια και Πλαστική, ίσως, εχουν μεγαλη ζητηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κάποιον που δεν έχει προυπηρεσία είναι πιο εύκολο να βρει παθολογική ειδικότητα, σε κάπως μεγάλη πόλη ( 100000 κατοίκους και πάνω) της Γερμανίας. Στις χειρουργικές είναι αρκετά δυσκολο, οπότε καλείσαι να ξεκινήσεις σε κάποια μικρή αν βρεις. Εγώ πχ. μετά από 80 αιτήσεις σε κλινικές χειρουργικής και ορθοπαιδικής(ορθοπαιδική με ενδιέφερε) και αφού άρχισα να απογοητεύομαι ότι δε θα βρω ποτέ, βρήκα σε μία πόλη 100000 και σε μία πολη 20000 κατοίκων. Στην πόλη των 100000 που επέλεξα έπρεπε να δουλεύω 12 ώρες( Raggy στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά από τα αρνητικά που προανέφερες όμως δε σε υποχρεώνει κανείς να δουλεύεις 12 ώρες ασταμάτητα), χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίες(θα μου έδιναν επιπλέον αδεια μου είπαν) και επίσης έπρεπε να συνεννοούμε με συναδέλφους που ήταν απο το Ιράν ή τη Ρουμανία σε γερμανικά της πλάκας(όχι ότι τα δικά μου είναι τέλεια,έχανα το 1/4 αυτών που μου λέγανε άρρωστοι ή συνάδελφοι).Και στις άλλες χειρουργικές ειδικότητες είναι δυσκολα τα πράγματα για μεγάλη πόλη (πχ.γυναικολογια,ωρλ,πλαστική,νεύροχειρουργική) Απο εκπαίδευση τα πράγματα δε διαφέρουν πολύ απο Ελλάδα(τι να το κάνω να αφήνουν τους ειδικευόμενους να χειρουργούν χωρίς να τους δείχνει κάποιος). Κατα τα άλλα από ζωή μη περιμένετε αυτά που έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα(ούτε καν πλησιάζει) και επίσης είναι αρκετά ακριβά τα ενοίκια για σπίτια τρύπες ακόμα και στις μικρές γερμανικές πόλεις. Κοινώς βαρειά η καλογερική...Ζυγίστε αναμονές, θετικά και αρνητικά πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση. Πάντως μην περιμένετε οτι θα βρείτε τον παράδεισο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα τα άλλα από ζωή μη περιμένετε αυτά που έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα(ούτε καν πλησιάζει) και επίσης είναι αρκετά ακριβά τα ενοίκια για σπίτια τρύπες ακόμα και στις μικρές γερμανικές πόλεις. Κοινώς βαρειά η καλογερική...

Αμάν βρε παιδιά μ' αυτή την "ζωή"...

25 χρονών είστε όλοι και σας είναι τόσο σημαντική ;

Ακόμα και αν βρίσκεστε στο άνθος της νιότης σας, για πείτε μου, ποιά ακριβώς ζωή μπορεί να κάνει ο ειδικευόμενος στην Ελλάδα με 950€ όταν ζει μόνος του και πληρώνει νοίκι + διατροφή ;

Εκτός κι αν εννοείτε ζωή να μένει με τους γονείς του, για να του περισσεύει κάτι...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - sas,

Skeftomai ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - kanw ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -kotita ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - germania ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - prwta thelw ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - veltiwsw ta germanika mou. ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - vrei mia ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - Verolino, ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - mou fainetai adinto ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - vrw diamoni. Mporei kapoios ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - me simvoulepsei ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - to ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - mporw ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - apeufthinthw?

Euxaristw poly!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κάποιον που δεν έχει προυπηρεσία είναι πιο εύκολο να βρει παθολογική ειδικότητα, σε κάπως μεγάλη πόλη ( 100000 κατοίκους και πάνω) της Γερμανίας. Στις χειρουργικές είναι αρκετά δυσκολο, οπότε καλείσαι να ξεκινήσεις σε κάποια μικρή αν βρεις. Εγώ πχ. μετά από 80 αιτήσεις σε κλινικές χειρουργικής και ορθοπαιδικής(ορθοπαιδική με ενδιέφερε) και αφού άρχισα να απογοητεύομαι ότι δε θα βρω ποτέ, βρήκα σε μία πόλη 100000 και σε μία πολη 20000 κατοίκων. Στην πόλη των 100000 που επέλεξα έπρεπε να δουλεύω 12 ώρες( Raggy στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά από τα αρνητικά που προανέφερες όμως δε σε υποχρεώνει κανείς να δουλεύεις 12 ώρες ασταμάτητα), χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίες(θα μου έδιναν επιπλέον αδεια μου είπαν) και επίσης έπρεπε να συνεννοούμε με συναδέλφους που ήταν απο το Ιράν ή τη Ρουμανία σε γερμανικά της πλάκας(όχι ότι τα δικά μου είναι τέλεια,έχανα το 1/4 αυτών που μου λέγανε άρρωστοι ή συνάδελφοι).Και στις άλλες χειρουργικές ειδικότητες είναι δυσκολα τα πράγματα για μεγάλη πόλη (πχ.γυναικολογια,ωρλ,πλαστική,νεύροχειρουργική) Απο εκπαίδευση τα πράγματα δε διαφέρουν πολύ απο Ελλάδα(τι να το κάνω να αφήνουν τους ειδικευόμενους να χειρουργούν χωρίς να τους δείχνει κάποιος). Κατα τα άλλα από ζωή μη περιμένετε αυτά που έχετε συνηθίσει στην Ελλάδα(ούτε καν πλησιάζει) και επίσης είναι αρκετά ακριβά τα ενοίκια για σπίτια τρύπες ακόμα και στις μικρές γερμανικές πόλεις. Κοινώς βαρειά η καλογερική...Ζυγίστε αναμονές, θετικά και αρνητικά πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση. Πάντως μην περιμένετε οτι θα βρείτε τον παράδεισο.

Η προυπηρεσια ασφαλως παιζει ρολο οχι μονο για σενα αλλα και για τον Γερμανο. Ουτε τον Γερμανο θα τον παρουν παντου αν δεν εχει κλεισει τη Basisweiterbildung οφειλω να σου πω. Το να ερθεις κατευθειαν απο Ελλαδα με Β2 και χωρις προυπηρεσια να σε παρουν σε Regionales Traumacentrum ή Uni-Klinik ή Städtisches Krankenhaus μιας απο τις μεγαλες πολεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο, ακομα και για το Γερμανο αποφοιτο, ποσο μαλλον για εμας. Γιατι ομως να θες να πας απο την αρχη σε τετοιο νοσοκομειο αν δεν εχεις προυπηρεσια??? Δεν πρεπει να παρεις μια εμπειρια στα χερια σου, να μαθεις τα προγραμματα τους, να παρεις καναδυο εικονες απο τα συχνα περιστατικα, να βελτιωσεις τα Γερμανικα σου πριν πας καπου καλυτερα? Κανεις δε σε υποχρεωνει να αρχισεις και να τελειωσεις στο ιδιο νοσοκομειο και ουτε θα επρεπε κατα τη γνωμη μου.

Τα νοσοκομεια σε πολεις 100.000 κατοικων με καμια 20 χωρια των 20.000 κατοικων γυρω γυρω μονο μικρο ογκο περιστατικων δεν βλεπουν! Για αρχη ειναι απιστευτη χλιδη σε σχεση με την ελλαδα! Πες μου, σου σπανε τα νευρα οι επιμελητες σου στο γιατι πηρες stationär μια lumbagoischialgie? Ή γιατι ζητησες αξονικη ή μαγνητικη σε ενα περιστατικο? Όταν πρεπει να ζητησεις γαστροσκοπηση ειναι ενα γολγοθας διαπραγματευσεων με τον Γαστρεντερολογο που βαριεται? Ο προεγχειρηρητικος ελεγχος διαρκει 2-3 ωρες γιατι πρεπει να παρεις τον ασθενη απο το χερι να τον περασεις Καρδιολογο/Πνευμονολογο/Αναισθησιολογο? Κανεις επισκεψη σε 6κλινα δωματια με 2-3 επισκεπτες ανα κλινη? Στην εφημερια σου την πεφτουν ασθενεις ζητωντας προτεραιοτητα και απειλωντας οτι θα φερουν τον Τριανταφυλλοπουλο ή θα σε δειρουν? Τα αποτελεσματα των εξετασεων ειναι καπου αναμεσα σε ενα βουνο σελιδων? Τις ακτινογραφιες και πολυ περισσοτερο τις CT/MRT τις κοιτας ακομα σε διαφανοσκοπια? το να στειλεις ασθενη στη ΜΕΘ απαιτει 15 Redbull προετοιμασια?

Θα μπορουσα να προσθεσω ακομα 100 ερωτησεις, αλλα πιστευω με καταλαβες.

Οσο για τις ωρες, το εχουμε συμφωνησει οτι δουλευεις πολυ. Αλλα εγω βλεπω οτι μεσα σε 10 ωρες βγαζω τη δουλεια που θα εβγαζα στην ελλαδα σε διπλασιες. Μετα απο νυχτα παω στο σπιτι, κατι που παιζει-δεν παιζει ελλαδα, ειδικα στις χειρουργικες κλινικες. Τους πρωτους 3 μηνες δουλευα 14 ωρες την ημερα, τωρα ομως που συνηθισα και το οργανωσα, μπορω ανετα στο 9ωρο ή το πολυ 10ωρο να φυγω. Το οτι δεν πληρωνομαστε τις υπερωριες ειναι μελανο σημειο. Αλλα εδω στην ελλαδα δεν πληρωνεσαι τις εφημεριες!!! και πληρωνεσαι 2 με 3 φορες περισσοτερα λεφτα καθαρα.

Οσο για τη ζωη, θα δωσω +1 στον kopriti. Τι ειναι ακριβως η ζωη που δεν κανεις εδω? Οι ατελειωτοι καφεδες σε κολωνακι και Κηφισια μετα τη δουλεια? Δε μου λειπουν. Τα μπαρακια που ειναι περισσοτερα (οσα εμειναν ανοικτα) και πιθανως καλυτερα αν συγκρινεις Αθηνα με Στουτκαρδη πχ (αδικη συγκριση ή όχι?). Οι παραλιες και τα beach bar το καλοκαιρι και η Αραχωβα ή το Καιμακτσαλαν το Χειμωνα? Πως ακριβως τα κανεις αυτα στην ελλαδα με 950€ το μηνα αν πρεπει να πληρωσεις νοικι, κοινοχρηστα, ρευμα, νερο, τηλεφωνο/internet, nova, βενζινες με 1,70€ το λιτρο, ασφαλεια αυτοκινητου 1700€ το χρονο(μεικτη) συν τελη 660€ (για διλιτρο που εχω μιλαω) συν τα service? Οπως ειπε ο kopritis προφανως ζεις με τους γονεις σου ή παντρευσαι για να μοιραστουν τα εξοδα (φοβερο κινητρο αλλα κι ο γαμος κοστιζει), περιοριζεις τις εξοδους, παιρνεις αλλο αμαξι, δεν εχεις nova κτλ κτλ κτλ Αυτο ειναι η ποιοτητα ζωης που λεγαμε?

Να στο ρωτησω αλλιως. Το 2λιτρο που λεγαμε σου κοστιζει 1000€ το χρονο με μεικτη ασφαλεια, 120€ τελη, κανενα τεκμηριο διαβιωσης, το σπιτι σου ειναι 72τ.μ με ενωματωμενη κουζινα, πλυντηριο πιατων και ρουχων, ψηγειο, αποθηκη και δορυφορικο πιατο και κοστιζει 600€ το μηνα, ο καφες σου κοστιζει τα μισα, η μπυρα σου ειναι πολυ φθηνοτερη και καλυτερη, τα ποτα σου φθηνοτερα, αντι για 3ημερο στην Αραχωβα πας 3ημερο στις Αλπεις και το καλοκαιρι που δεν εχεις ωραιες παραλιες οπως στην ελλαδα (με το αζημειωτο της εισοδου και της ξαπλωστρας βεβαια) παιρνεις το αεροπλανο και πας Μαγιορκα ή Γκραν Καναρια ή καπου παρομοια με τα ιδια λεφτα επειδη εχεις να το πληρωσεις. Αντι για 3ημερο στο Βολο πας με το αμαξακι σου τριημερο στο Παρισι ή το Αμστερνταμ ή τις τοσες αλλες πολεις που ειναι τριγυρω γιατι εισαι στο κεντρο της Ευρωπης.

Αν μου πεις οτι αυτο για σενα δεν ειναι ποιοτητα ζωης, τοτε απλα διαφερουν τα γουστα μας.

Παρεμπιπτοντως, αυτο που ειπες με τους επιμελητες δεν το καταλαβα, σε αφηνουν να χειρουργεις αλλα δε σου δειχνουν? Τι ακριβως δηλαδη κανουν, σου λενε κανε ο,τι θες?

Κλεινοντας ενα tip γι αυτους που αναζητουν τον Παραδεισο: Δεν υπαρχει στη Γη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Raggy η ανάλυση σου μου θυμίζει το πως έβλεπα τα πράγματα πριν παω Γερμανία και αντικρίσω την κατάσταση ιδίοις όμμασι!

Κατ αρχάς επειδή άρκετοί συνάδελφοι ανεβαίνουμε "φρέσκοι" από τη σχολή, πιστεύω να συμφωνούμε στο ότι αρκετοί θα χρειαστεί να ξεκινήσουν και από μικρές πόλεις(30000 κατοίκους) και κατά συνέπεια μικρά νοσοκομεία(πχ.κλινικές με Stellenschlüssel 1/2/5), με προοπτική αλλαγής πόλης και νοσοκομείου με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Εγω προσωπικά προτιμώ ένα νοσοκομείο που θα ξέρω ότι θα παίρνω καλή εκπαίδευση εξ'αρχής και μια σταθερή βάση χωρίς την διαρκή αναζήτηση νέων νοσοκομείων και θέσεων,σπιτιών και γενικότερα συνθηκών της νέας πόλης.

Θα συμφωνήσω ότι από οργανωτική πλευρά πρέπει να γίνουν πολλές βελτιώσεις στα ελληνικά νοσοκομεία αν και έχει μια δόση υπερβολής η περιγραφή σου, ωστόσο από ποιότητα περίθαλψης που παρέχεται στους αρρώστους μόνο να ζηλέψουν δεν έχουν στην Ελλάδα οι Έλληνες γιατροί.

Το να μην μπορεί να επικοινωνήσει πλήρως ο γιατρός με τον άρρωστο(λογω γλώσσας) το θεωρώ τραγικό και δυστυχώς αυτή η κατάσταση είναι τμήμα του γερμανικού συστήματος υγείας με τόσους ξένους γιατρούς που εργάζονται στη Γερμανία (λογικά με Β2 ή έστω και C1 αντιμετωπίζουν προβλήματα). Για το επίπεδο των γιατρών πάλι δεν πιστεύω ότι έχουν να ζηλέψουν οι Έλληνες. Έχω μπει σε Hüft Gelenk Endoprothetik με άλλους 2 ειδικευόμενους ελλείψει επιμελητών και ήταν μια όμορφη περιπέτεια το χειρουργείο!

Ώρες δουλείας(ηθελημένος ο τονισμός) - χρήματα κατ απόλυτη αναντιστοιχία και στη Γερμανία, απλα έχεις τη δυνατότητα σαν ειδικευόμενος να δουλέψεις περισσότερο και να βγάλεις περισσότερα απο Ελλάδα.

Όσο για τη ζωή δεν είναι μόνο οι 3 μέρες ή η 1 βδομάδα που θα πας διακοπές(οι διακοπές όπου και να πας διακοπές είναι), αλλά η καθημερινότητα σου. Στην Ελλάδα δε δουλεύει κανείς από τις 7 παρά μέχρι τις 6 και. Μετά να πρέπει να γυρίσεις πεθαμένος σπίτι και να ατενίζεις απο το τζάμι σου το χιόνι που πέφτει έξω (σε καθημερινή βάση αυτά). Επίσης οι περισσοτεροι συνάδελφοι που είναι τουλάχιστον 27 (μ.ο. 30 ετών) έχουν ήδη τους οικείους τους οπότε υπάρχει και εκεί ένα χάσμα. Εμένα χαρακτηριστικά μου έλεγαν ότι είμαι πολύ μικρός για να ξεκινήσω ειδικότητα χαχαχα.

Όντως τα έξοδα είναι πολλά και στην Ελλάδα και στη Γερμανία, παρ'όλα αυτά όσοι δεν χρειάζονται να πληρώνουν ενοίκιο στη Ελλάδα πιστεύω βγαίνουν έστω και αν ο βασικός είναι τραγικός.

Indeed, έτσι είναι αν δεν έχεις κερδίσει κανα λόττο δεν υπάρχει παράδεισος στη γη, αλλά όχι όμως ότι η Ελλάδα έγινε ξαφνικά κόλαση για τον Έλληνα ειδικευόμενο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα τελευταία ποστ του kopriti και του Raggy, μπαίνουν στο hall of fame όλης της ενότητας "ειδικότητα στο εξωτερικό".

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Raggy

Άλλα λόγια να παρηγοριόμαστε... το έχουμε αναλύσει σε πολλά τόπικς. Απλά να σου θυμίσω ότι

δεν μετριούνται όλα με τα χρήματα... και δεν είναι όλοι για την "καλογερική" της ξενιτιάς...

Δεν κρίνω ούτε τους μεν ούτε τους δε αφού η ίδια δεν ξέρω τελικά που ανήκω, απλά πρέπει πιστεύω να είναι σεβαστό μερικοί να ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ να μείνουν πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη δικη μου περιπτωση αιτια της ξενιτιας ηταν η τεραστια αναμονη (παιδιατρικη).Εκανα αγροτικο, μετα ηθελα να συνεχισω την κλινικη πραξη.

Νομιζω οτι αν ανοιγε τώρα η θεση μου, θα γυριζα στην Ελλαδα. Διοτι ειναι αλλιως η γλωσσα μου και ο λαος με την παρομοια νοοτροπια (οσα αρνητικα και αν εχει).

Δυστυχως η θεση μου δεν ανοιγει τωρα, οποτε μενω εδω, διοτι η αναμονη για άλλα 3 χρονια (δηλ. σύνολο 6, γ@μω το νομο που καταργησε τις προσωποπαγεις θεσεις) απλά δεν παλευεται!

Υπαρχουν συν και πλην σε καθε κατασταση, μπορουμε ο καθενας να πει παρα πολλα. Η κοινη συνισταμενη όμως ποια ειναι? Προς τα που γερνει η ζυγαρια για τον καθενα? Για μενα εγειρε στην ξενιτια, διοτι εδω μπορω να δουλέψω και να μαθω την ειδικοτητα που με ενδιαφερει. Ελπιζω όμως παντα να επιστρεψω συντομως.

Αυτα για την κατηγορια των ξενιτεμενων λογω αναμονης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.