Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Οι περισσοτεροι Ελληνες δεν ξερουν καν πως να το περιγραψουν στα γερμανικα.

ούτε στα ελληνικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ακόμη μια ερώτηση: το βιογραφικό και τη συνοδευτική επιστολή την στέλνουμε στα αγγλικά; Ή πρέπει να σταλεί οπωσδήποτε στα γερμανικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τωρα ρωτας σοβαρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Αν και έψαξα ήδη στο διαδίκτυο, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Famulatur (elective) στη Γερμανία... Υπάρχει κάποιος που να το έχει ήδη κάνει; Ποια πόλη είναι καλύτερη; Πόσο νωρίς πρέπει να το κανονίσεις; Υπάρχει περίπτωση να βρεις έμμισθη θέση ή έστω να σου δώσουν μια μικρή αποζημίωση για τα έξοδα; Μήπως υπάρχει κάποια σχετική υποτροφία που να το στηρίζει οικονομικά; Τέλος, μετρά στο βιογραφικό; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω τελειώσει τις σπουδές, είμαι ακόμη φοιτήτρια... Και σκέφτηκα αντί να πάω Εράσμους, ίσως βολεύει το συγκεκριμένο πρόγραμμα που γίνεται και το καλοκαίρι και έτσι δε χάνεις μαθήματα στη σχολή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρεσει η ιδεα σου, αλλα: δε γνωριζω, ουτε μπορω να φανταστω να κανεις κατι με αμοιβη. Να εισαι ευχαριστημενη αν μαθεις να παιρνεις αιμα και δεις καναδυο βασικα πραγματακια.

Στο βιογραφικο ισως να βοηθουσε ελαχιστα αν ηθελες αργοτερα να πας στο ιδιο νοσοκομειο και να ζητησεις θεση, αφου θα σε εχουν γνωρισει.

Στο συνιστω, αν και καποια Kurse ισως να βοηθησουν καλυτερα το βιογραφικο. Σαν εμπειρια καλη θα ειναι σιγουρα, θα ερθεις σε επαφη με το συστημα.

Ελπιζω να ξερεις γερμανικα για να κανεις αυτη την ερωτηση, αλλιως σπαταλας το χρονο σου, αλλα πολυ σημαντικοτερο, το δικο μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Αν και έψαξα ήδη στο διαδίκτυο, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Famulatur (elective) στη Γερμανία... Υπάρχει κάποιος που να το έχει ήδη κάνει; Ποια πόλη είναι καλύτερη; Πόσο νωρίς πρέπει να το κανονίσεις; Υπάρχει περίπτωση να βρεις έμμισθη θέση ή έστω να σου δώσουν μια μικρή αποζημίωση για τα έξοδα; Μήπως υπάρχει κάποια σχετική υποτροφία που να το στηρίζει οικονομικά; Τέλος, μετρά στο βιογραφικό; Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα Elisabetta. Από προσωπική πείρα ένα Famulatur στη Γερμανία είναι εφικτό και σε πολλές περιπτώσεις και εύκολο να βρεις θέση. Το πότε να το κανονίσεις είναι σχετικό, πχ αν θες να πας στο Charite μπορεί να χρειαστεί και πάνω από χρόνος πριν. Ωστόσο στις περισσότερες περιπτώσεις 5-6 μήνες αρκούν. Για να πάρεις μια ιδέα για νοσοκομεία/κλινικές μπες στο www.famulaturranking.de/ που έχει κριτικές από Γερμανούς φοιτητές. Έμμισθη θέση ως Famulant από όσο ξέρω δεν υπάρχει, αλλά η κλινική μπορεί να σου εξασφαλίσει κάποιο φτηνό δωμάτιο να μείνεις και φαγητό στο νοσοκομείο. Για υποτροφίες δε γνωρίζω κάτι. Θεωρητικά στο βιογραφικό μετράνε τα πάντα. Αλλά όπως και να'χει και μόνο σαν εμπειρία αξίζει. Ελπίζω να βοήθησα. Ό,τι χρειαστείς στείλε pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευκαιρίες για την απόκτηση ιατρικής ειδικότητας.

Ενημερωθείτε για τις πολλές προσφορές σχετικά με την ολοκλήρωση μιας μετεκπαίδευσης για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας και διαφόρων υποειδικοτήτων. Μία μετεκπαίδευση, η οποία μετά από επιτυχή περάτωση θα συμβάλλει σε μία μελλοντική δραστηριότητα στην Ελλάδα με αυτόματη αναγνώριση των σπουδών.

Εκπρόσωποι των νοσοκομείων, του EURES και τα μέλη της σχετικής ομάδας εργασίας στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία (Γερμανία) θα χαρούν για την επίσκεψή σας.

Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.dasta.auth.gr/show_news.aspx?sid=2&id=3003

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=370368076382942&set=a.168594049893680.43900.126342444118841&type=1&relevant_count=1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευκαιρίες για την απόκτηση ιατρικής ειδικότητας.

Ενημερωθείτε για τις πολλές προσφορές σχετικά με την ολοκλήρωση μιας μετεκπαίδευσης για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας και διαφόρων υποειδικοτήτων. Μία μετεκπαίδευση, η οποία μετά από επιτυχή περάτωση θα συμβάλλει σε μία μελλοντική δραστηριότητα στην Ελλάδα με αυτόματη αναγνώριση των σπουδών.

Εκπρόσωποι των νοσοκομείων, του EURES και τα μέλη της σχετικής ομάδας εργασίας στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία (Γερμανία) θα χαρούν για την επίσκεψή σας.

Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.dasta.aut...x?sid=2&id=3003

https://www.facebook...elevant_count=1

Απο απλό ενδιαφέρον,πήγες κανείς στην εκδήλωση?Ποιες ειδικότητες ζητούνται κατα κόρον??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=233643

«Αγγελία» για πρόσληψη 1.000 Θεσσαλονικέων γιατρών από γερμανικά νοσοκομεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Από τη μία υπάρχουν πολύ καλά εκπαιδευμένοι και καταρτισμένοι γιατροί στην Ελλάδα και από την άλλη πλευρά η Βόρεια Ρηνανία -Βεστφαλία αυτή τη στιγμή αναζητά 1000 γιατρούς για θέσεις ειδικευόμενων. Στόχος μας δεν είναι να αντλήσουμε τους νέους γιατρούς, έτσι ώστε οπωσδήποτε να εδραιώσουν εκεί την μελλοντική τους εργασία. Το σκεπτικό είναι να επιστρέψουν μετά την ειδικότητά τους στην Ελλάδα και να μπορούν να παρέχουν εξειδικευμένες υπηρεσίες στη πατρίδα τους.

Ναι ναι το πιασαμε, ελατε να βγαλετε τη λατζα εκει που θα σας πουμε και μετα πισω στη μαμα σας.

Αυτη η μοδα με τις διαφορες εταιριες και προγραμματα με κανει σκεπτικο και για του λογου του αληθες την αγνοησα, ως τωρα με επιτυχια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχως δηλαδη που στην Ελλαδα ο ειδικευομενος δεν κανει λατζα, αμοιβεται ικανοποιητικα, δεν εχει εξοντωτικο ωραριο και δεν εξαρταται απο τον καθε καθηγητη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σας παιδιά,

να σας πω κ εγώ την Ιστορία μου emsleeping

Ήρθα πριν απο 8 μήνες στην Γερμανία,έκανα εντατικά 7 μήνες γερμανικά. Έδωσα το Β2 κ το πέρασα κ τώρα είμαι σε φάση ανευρεσης θέσης ειδικότητας.

Τώρα απο την εμπειρία μου,τα Γερμανικά είναι αρκετά δύσκολα, είναι η πέμπτη μου γλώσσα κ μπορώ να πω οτι με δυσκολεψε αρκετά ,ειδικά στο επίπεδο απο Β1 προς Β2...

Πολύ σημαντικό είναι η σχολή στην οποία θα αποφασίσετε να κάνετε το εντατικό πρόγραμμα,εγώ όταν ήρθα δεν ήξερα γρι Γερμανικά,δυστυχώς.

Αλλα ένα εχω να πω όλα είναι δυνατά αρκεί να υπάρχει θέληση.

Δεν μπορώ να πω οτι διαβασα πολύ ,σιγουρα όμως εχω δει αναριθμητες ταινιες κ εχω ακουσει αναριθμητα τραγούδια,συν του οτι το Γερμανικό ράδιο δεν σταματούσε να δουλεύει μέρα νύχτα. Ο καθένας έχει το δικό του σύστημα.

Οποιος θέλει πληροφορίες για το οτιδήποτε,σας παρακαλώ γράψτε μου,θα χαρώ να σας βοηθήσω.

Εδώ κ δυο εβδομάδες ψάχνω για Παιδιατρική θέση,στην Ελλάδα έκανα αγροτικό κ παράλληλα έκανα κ εφημερίες στο νοσοκομείο στην Παιδιατρική κλινική,όποτε έχω ήδη μια μικρή εμπειρία.

Απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο τους συναδέρφους έβγαλε Approbation,χωρίς να έχει συμβόλαιο απο κλαποιο νοσοκομείο,ξέρει κανείς αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Ολα τα υπολοιπα έγγραφα τα έχω ήδη έτοιμα.

Α κ αν κάποιος γνωρίζει για καμια κενή θέση Παιδιατρικής σε νοσοκομείο της Γερμανίας,σας παρακαλώ πείτε μου emrasta

Καλό μήνα σε όλους!! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο Βερολινο μπορεις να βγαλεις approbation ΧΩΡΙΣ να έχεις θέση. Χρειάζεσαι όμως ενα Wohnsitz-Anmeldung Bescheinigung, κοινώς ή να μενεις εκεί ή κάποιο γνωστό να δηλωθείς ως υποενοικιαστής/φιλοξενούμενος.

Καλή επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχως δηλαδη που στην Ελλαδα ο ειδικευομενος δεν κανει λατζα, αμοιβεται ικανοποιητικα, δεν εχει εξοντωτικο ωραριο και δεν εξαρταται απο τον καθε καθηγητη....

δε με καταλαβες, την Ελλαδα δεν την βαζω στη συζητηση, υπαρχει πιστευω ξεχωριστο θεμα στο "Ιατρικη Ειδικοτητα στα Βαλκανια", εκει μπορει κανεις να συζητησει για τη χωρα μας και τις λοιπες χωρες ιδιου επιπεδου.

Απλα εκφραζω μια προσωπικη αποψη μεταξυ του "Το κανω μονος μου" στη Γερμανια και του "πληρωνω νταβατζηδες". Το πληρωνω ειναι σχετικο, οχι απαραιτητα χρηματικα, αλλα με την ποιοτητα της επιλογης.

Απο την αλλη βεβαια η αρχη ειναι σημαντικη, ακομα και αν η πρωτη προσπαθεια δεν ειναι η πιο ... optimal !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχως δηλαδη που στην Ελλαδα ο ειδικευομενος δεν κανει λατζα, αμοιβεται ικανοποιητικα, δεν εχει εξοντωτικο ωραριο και δεν εξαρταται απο τον καθε καθηγητη....

δε με καταλαβες, την Ελλαδα δεν την βαζω στη συζητηση, υπαρχει πιστευω ξεχωριστο θεμα στο "Ιατρικη Ειδικοτητα στα Βαλκανια", εκει μπορει κανεις να συζητησει για τη χωρα μας και τις λοιπες χωρες ιδιου επιπεδου.

Απλα εκφραζω μια προσωπικη αποψη μεταξυ του "Το κανω μονος μου" στη Γερμανια και του "πληρωνω νταβατζηδες". Το πληρωνω ειναι σχετικο, οχι απαραιτητα χρηματικα, αλλα με την ποιοτητα της επιλογης.

Απο την αλλη βεβαια η αρχη ειναι σημαντικη, ακομα και αν η πρωτη προσπαθεια δεν ειναι η πιο ... optimal !

σωστος τοτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Αν και έψαξα ήδη στο διαδίκτυο, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Famulatur (elective) στη Γερμανία... Υπάρχει κάποιος που να το έχει ήδη κάνει; Ποια πόλη είναι καλύτερη; Πόσο νωρίς πρέπει να το κανονίσεις; Υπάρχει περίπτωση να βρεις έμμισθη θέση ή έστω να σου δώσουν μια μικρή αποζημίωση για τα έξοδα; Μήπως υπάρχει κάποια σχετική υποτροφία που να το στηρίζει οικονομικά; Τέλος, μετρά στο βιογραφικό; Ευχαριστώ πολύ!

δεν παίζει να βρεις κάτι με αποζημίωση. Για τους φοιτητές στη Γερμανία είναι υποχρεωτικοί στις διακοπές τους οι 4 μήνες Famulatur, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν έχουν έλλειψη εργατικού δυναμικού (φοιτητών) στα νοσοκομεία τους... για τον ίδιο λόγο, δεν πιστεύω να θεωρείται και τίποτα σπουδαίο για το βιογραφικό σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχως δηλαδη που στην Ελλαδα ο ειδικευομενος δεν κανει λατζα, αμοιβεται ικανοποιητικα, δεν εχει εξοντωτικο ωραριο και δεν εξαρταται απο τον καθε καθηγητη....

δε με καταλαβες, την Ελλαδα δεν την βαζω στη συζητηση, υπαρχει πιστευω ξεχωριστο θεμα στο "Ιατρικη Ειδικοτητα στα Βαλκανια", εκει μπορει κανεις να συζητησει για τη χωρα μας και τις λοιπες χωρες ιδιου επιπεδου.

Αυτό για το επίπεδο αφορά μόνο τα μετά το πτυχίο να υποθέσω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινησα να απανταω, αλλα αισθανθηκα ασχημα με το θαψιμο που εριξα σε κατι, ειτε μου αρεσει ειτε οχι, ελληνικο. Το ενα μοναδικο στοιχειο που εχει καποια αξια στο να κανεις ειδικοτητα σε ελληνικο νοσοκομειο ειναι το οτι μιλας τη μητρικη σου γλωσσα.

Τελευταια εχω αρχισει να προβληματιζομαι και για το πριν το πτυχιο βεβαια. Σε αυτο παντως δεν ειμαστε ακομα Βαλκανια, ενταξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.