Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!! ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ... Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με αλλα λογια

Χρονος ειδικευσης 72 μηνες σε αναγνωρισμενο εκπαιδευτη εκπαιδευτικου κεντρου (ειπαμε εδω ειδικοτητα δινει ο διευθυντης - και οχι μονο), απο τους οποιους:

- 36 μήνες γενικο κομματι Παθολογιας στην Κλινικη

- 36 μήνες Ενδοκρινολογια και Διαβητολογια, απο τους οποιους:

- - 6 μηνες ΜΕΘ ως Παθολογος (αυτο μπορεις να το κανεις και κατα το Γενικο κομματι)

- - 6 μηνες μπορουν να γινουν σε Ενδοκρινολοδικο Εργαστηριο

- - εως 18 μηνες σε Επειγοντα μπορουν να μετρησουν

Στο πεδιο Παθολογιας αποκτουνται δυο τιτλοι ειδικοτητας, γι αυτο ανερχεται ο συνολικος χρονος ειδικευσης στα 8 χρονια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ενδιαφέρεται κανείς για μαθήματα Γερμανικών στην Θεσσαλονίκη μπορεί να απευθυνθεί στην κα Σοφία Λιμπέρη, κιν. 697.67.48.986 (Ελληνογερμανίδα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που δραστηριοποιείται στο Hessen για να με βοηθήσει?πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αλλα λογια

Χρονος ειδικευσης 72 μηνες σε αναγνωρισμενο εκπαιδευτη εκπαιδευτικου κεντρου (ειπαμε εδω ειδικοτητα δινει ο διευθυντης - και οχι μονο), απο τους οποιους:

- 36 μήνες γενικο κομματι Παθολογιας στην Κλινικη

- 36 μήνες Ενδοκρινολογια και Διαβητολογια, απο τους οποιους:

- - 6 μηνες ΜΕΘ ως Παθολογος (αυτο μπορεις να το κανεις και κατα το Γενικο κομματι)

- - 6 μηνες μπορουν να γινουν σε Ενδοκρινολοδικο Εργαστηριο

- - εως 18 μηνες σε Επειγοντα μπορουν να μετρησουν

Στο πεδιο Παθολογιας αποκτουνται δυο τιτλοι ειδικοτητας, γι αυτο ανερχεται ο συνολικος χρονος ειδικευσης στα 8 χρονια

Γεια σας με ενδιαφερει και εμενα η ενδοκρινολογια στην γερμανια... τι εννοει οταν λεει "Στο πεδιο Παθολογιας αποκτουνται δυο τιτλοι ειδικοτητας, γι αυτο ανερχεται ο συνολικος χρονος ειδικευσης στα 8 χρονια"? αφου 6 χρονια λεει οτι διαρκει... μήπως αναφέρεται στη περίπτωση που κάποιος κανει 6 χρονια παθολογια και μετα κανει την ενδοκρινολογια ως εξειδικευση αλλα 2 χρονια και παει σύνολο 8 χρονια? Δώστε μας τα φωτα σας!!! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αλλα λογια

Χρονος ειδικευσης 72 μηνες σε αναγνωρισμενο εκπαιδευτη εκπαιδευτικου κεντρου (ειπαμε εδω ειδικοτητα δινει ο διευθυντης - και οχι μονο), απο τους οποιους:

- 36 μήνες γενικο κομματι Παθολογιας στην Κλινικη

- 36 μήνες Ενδοκρινολογια και Διαβητολογια, απο τους οποιους:

- - 6 μηνες ΜΕΘ ως Παθολογος (αυτο μπορεις να το κανεις και κατα το Γενικο κομματι)

- - 6 μηνες μπορουν να γινουν σε Ενδοκρινολοδικο Εργαστηριο

- - εως 18 μηνες σε Επειγοντα μπορουν να μετρησουν

Στο πεδιο Παθολογιας αποκτουνται δυο τιτλοι ειδικοτητας, γι αυτο ανερχεται ο συνολικος χρονος ειδικευσης στα 8 χρονια

Γεια σας με ενδιαφερει και εμενα η ενδοκρινολογια στην γερμανια... τι εννοει οταν λεει "Στο πεδιο Παθολογιας αποκτουνται δυο τιτλοι ειδικοτητας, γι αυτο ανερχεται ο συνολικος χρονος ειδικευσης στα 8 χρονια"? αφου 6 χρονια λεει οτι διαρκει... μήπως αναφέρεται στη περίπτωση που κάποιος κανει 6 χρονια παθολογια και μετα κανει την ενδοκρινολογια ως εξειδικευση αλλα 2 χρονια και παει σύνολο 8 χρονια? Δώστε μας τα φωτα σας!!! Ευχαριστώ!!!

αυτο εννοει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αν θες να λεγεσαι και Παθολογος και Ενδοκρινολογος, πρεπει να κανεις 8 χρονια. Αλλα μην ανησυχεις, στο Ελλαντα απλά γράφεις στην καρτα δρ. Καραμπισμπικης Ειδικος Παθολογος/Ενδοκρινολογος χωρις καν διατριβη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι απαντήσεις θα ποικίλουν όσο και τα νοσοκομεία.

Η γκάμα εξαρτάται από τι ξέρει να κάνει κατά κύριο λόγο ο Chef.

Προσωπική μου εμπειρία σε νοσοκομείο πόλης 120.000 κατοίκων με 4 συνειδικευόμενους(όλοι τους ήδη ειδικοί χειρουργοί).

O Chef έκανε τα πάντα και δεν κώλωνε πουθενά. Πάγκρεας, λαπ. σιγμοειδεκτομές, θωρακοτομές, οισοφάγο κτλ.

Οι ειδικευόμενοι( αν και Fachärzte) πάντα με Oberarzt στο χειρουργείο, ο καθένας χειρουργούσε αναλόγως ικανοτήτων και προσωπικών επιδιώξεων.

Μαστό χειρουργούν οι γυναικολόγοι.

Αν επείγεσαι να βρεις δουλειά και δε θες να το πολυψάξεις... θέσεις υπάρχουν πολλές και με μέτρια γερμανικά. Μην κοιτάς μόνο στο http://www.aerzteblatt.de

Στείλε και αιτήσεις σε όποιο νοσοκομείο σε ενδιαφέρει κι ας μην έχει προκηρυγμένη θέση.

Μια δυο παρατηρήσεις και συμβουλές.

Ξεκίνα έστω και σε ένα μέτριο νοσοκομείο που δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου και κάτσε για το Probezeit. Θα μάθεις τη ''γλώσσα της δουλειάς'', θα ξεψαρώσεις και θα μπορείς πιο εύκολα να βρεις καλύτερη θέση.

Στα περισσότερα μικρά-μεσαία νοσοκομεία στην εφημερία θα βλέπεις και ορθοπαιδικά περιστατικά...ντόινγκ! Μην αγχωθείς, πες τους να κάνεις ένα rotation στους ορθοπαιδικούς κανα μήνα και στην εφημερία κάνε το σταυρό σου και κυρίως πες τους να ξανάρθουν για επανέλεγχο χαχα.

Θα χρειαστεί να μάθεις υπέρηχο κοιλίας. Οι χειρουργοί κάνουν υπ/χο μόνοι τους. Υπάρχουν ειδικά Kurs. Δεν ξέρω γιατί στο Ελλάντα το θεωρούμε πυρηνική φυσική και σπάμε τα ...νεύρα και τα δικά μας και των ακτινο- οποτε θέλουμε έναν κωλουπέρηχο.

Για γενική χειρουργική θεωρώ πως η Γερμανία είναι καλή ευκαιρία.

Καλή επιτυχία

Αν κάνω όλα τα χρόνια της ειδικότητας στη Γερμανία για Γενική Χειρουργική και περάσω επιτυχώς την επιτροπή εκεί, γίνομαι Fachärzt σωστά; Τι απαιτείται για την ανέλιξή μου σε Oberartzt; Είναι ίδιες οι απαιτήσεις προς αυτή την κατεύθυνση, αν είχα τελειώσει την ειδικότητα στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστα, γινεσαι Facharzt. Μετα αρχιζει η συλλογη πόντων απο Fortbildung. Νομιζω απαιτειται ενας αριθμος ποντων πριν ζητησεις να σε παρουν σαν Oberarzt. Παρολα αυτα, αν το νοσοκομειο σε χρειαζεται, ιδιαιτερα σε περιφερειακα, θα σε παρει και θα βρει κατι παραθυρακια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγω στο ΙΙΚ πηγαινα αλλα εφυγα δεν ημουν ευχαριστημενος και τωρα ειμαι

Sprachcafe

Grafenberger Allee 74, 40237 Düsseldorf

http://sprachcaffe-duesseldorf.de

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...καλη επιτυχια οτι θες μπορεις να με ρωτησεις.

Μπορεις να μου πεις λιγο πως γινεται το μαθημα? μιλατε κυριως γερμανικα, αγγλικα? κανετε διαλογους μεταξυ σας? σε ποιο τμημα εισαι? Δωσε μου λιγο μια γενικη εικονα απο το τμημα, εχω μια αποψη απο το ΙΙΚ κ απο ενα που πηγα σημερα αλλα ηταν ΤΡΑΓΙΚΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εμπειρία μου από τους 2 πρώτους μήνες Γερμανία(Düsseldorf)

1. Γλώσσα

Μην πάτε στο ΙΙΚ είναι τουλάχιστον τραγικό. Εγώ είχα το Β2 από Ελλάδα και πήγα απλά για εξάσκηση αλλά ήταν απαράδεκτο. Για άλλα φροντιστήρια δε ξέρω να σας πω. Η καλύτερη λύση είναι ιδιαίτερα μαθήματα που θα βγουν στο ίδιο κόστος με το φροντιστήριο πιο ξεκούραστα και ταυτόχρονα πολύ διάβασμα. Όταν φτάσετε σε ένα επίπεδο να μπορείτε στοιχειωδώς να επικοινωνήσετε κάντε Hospitation σε ένα νοσοκομείο (στείλτε email στο διευθυντή της κλινικής που σας ενδιαφέρει μαζί με το βιογραφικό σας. Λογικά θα σας δεχθεί . Το hospitation θα σας βοηθήσει απίστευτα. Ταυτόχρονα βλέπετε τηλεόραση ή ακούτε ραδιόφωνο.SOS: ρωτήστε αν το πτυχίο Β2 του φροντιστηρίου σας γίνεται αποδεκτό για την έκδοση Approbation(δείτε πιο κάτω)

2. Approbation

Εδώ είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα Κι αυτό γιατί κάθε κρατίδιο έχει τη δική του νομοθεσία λεπτομέρειες πιο κάτω . Καλό θα ήταν να βρείτε στο internet το κρατίδιο που σας ενδιαφέρει π.χ. Approbation als Arzt Berlin) και να ψάξετε στην ιστοσελίδα τους για τα χαρτιά Στείλτε και ένα email με ότι απορίες έχετε, θα σας απαντησουν εντός 2-3 ημερών Τα χαρτιά που χρειάζονται είναι λίγο πολύ γνωστά και δεν θα τα αναφέρω Το πιο εύκολο κρατίδιο για να βγάλει κάποιος Approbation είναι το Βερολίνο και η Εσση(Φρανκφούρτη). Και στα 2 είναι πλέον απαραίτητο είτε να έχεις βρει θέση στο κρατίδιο είτε να μένεις στο κρατίδιο (Η εποχή που από Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία έβγαζες Approbation Φρανκφούρτη πέρασε οριστικά). Επίσης προσοχή με το πτυχίο Β2. Στη Φρανκφούρτη το Β2 του ΙΙΚ δεν γίνεται πλέον αποδεκτό(ζητάνε του GOETHE). Σε κάποια κρατίδια(π.χ. Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, Βάδη-Βυρτεμβέργη κλπ) είναι απαραίτητες και εξετάσεις ιατρικής ορολογίας εκτός απο το Β2(το αντικείμενο των εξετάσεων και η δυσκολία μου είναι παντελώς άγνωστα).Σε άλλα κρατίδια ζητούν υποχρεωτικά να έχεις βρει δουλειά εντός του κρατιδίου βεβαίωση εργοδότη) για να σου εκδώσουν Approbation(π.χ. Saarland). Έχω κάποιον γνωστό ο οποίος έβγαλε Approbation Βαυαρία στέλνοντας τα χαρτιά του ταχυδρομικά αλλά αυτό σας το λέω με κάθε επιφύλαξη για το πως το κατάφερε(κάντε ένα τηλ. και ρωτήστε λεπτομέρειες).

3. Μεταφράσεις

Τα χαρτιά χρειάζονται σφραγίδα Χάγης. Μπορείτε να τα μεταφράσετε Γερμανία(με κόστος 4-5 φορές μεγαλύτερο από ότι στην Ελλάδα ή Ελλάδα Αν τα μεταφράσετε Γερμανία προσέξτε ο μεταφραστής να είναι αναγνωρισμένος από το γερμανικό κράτος και όχι κανένας κομπογιαννίτης(υπάρχουν αρκετοί). Αν τα μεταφρασετε Ελλάδα να ξέρετε ότι παίρνει περίπου 20 μέρες(μεγάλος χρόνος αν σκεφτεί κανείς ότι κάποια χαρτιά έχουν διάρκεια ζωής 1 μηνά) και κάνουν απίστευτα λάθη οπότε όταν τα πάρετε στα χεριά σας διαβάστε τις μεταφράσεις προσεκτικά. Εγώ δεν το έκανα και από τα 5 χαρτιά μου είχαν κάνει λάθος στα 4 σε αριθμούς πρωτοκόλλου και ονόματα. Οπότε προσοχή.

4. Γενικές πληροφορίες

Η ζωή στη Γερμανία είναι διαφορετική από ότι στην Ελλάδα οπότε αρκετοί ίσως δυσκολευτούν να προσαρμοστούν Θέσεις υπάρχουν αρκετές οπότε μην αγχώνεστε κατή θα βρείτε ενώ οι μισθοί είναι πλέον 2,5 φορές μεγαλύτεροι της Ελλάδας με κόστος ζωής 10% μικρότερο Γενικά το βασικότερο είναι η γλώσσα Όσο καλύτερα μιλάτε τόσο πιο γρήγορα θα προσαρμοστείτε και μια καλύτερη θέση θα βρείτε Για οτιδήποτε άλλο στη διάθεσή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια υπάρχει κάποιος που έδωσε το Sprachtest για την Approbation στην Κολωνία? ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια !

Μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια μετα απο ποσο καιρο απο τη στιγμη που κανατε τις αιτησεις σας απαντουσαν?

Αν δεν υπαρχει απαντηση μεσα σε 1 εβδομαδα σημαινει οτι δεν ενδιαφερονται?

Αν η απανττηση ειναι αρνητικη παλι επικοινωνουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια !

Μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια μετα απο ποσο καιρο απο τη στιγμη που κανατε τις αιτησεις σας απαντουσαν?

Αν δεν υπαρχει απαντηση μεσα σε 1 εβδομαδα σημαινει οτι δεν ενδιαφερονται?

Αν η απανττηση ειναι αρνητικη παλι επικοινωνουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων

η δική μου πείρα:

100 αιτήσεις

από τους 40 καμία απάντηση

οι 50 απάντηση εντός 20ημέρου. από αυτές, οι μισές την πρώτη εβδομάδα, όλες αρνητικές.

οι 10 απάντηση μεταξυ 20-60 ημερών. σε μια αίτηση στην Ελβετία πήρα απάντηση μετά από 2,5μήνες.

οι 2 μου απάντησαν μετά από 2η αίτηση, αρνητικά φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια υπάρχει κάποιος που έδωσε το Sprachtest για την Approbation στην Κολωνία? ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ

Δεν είναι τίποτα φοβερό. Σου δίνουν μισή ώρα να διαβάσεις ένα άρθρο εκλαϊκευμένης ιατρικής. Κατόπιν σου ζητούν να τους κάνεις μια προφορική περίληψη. Και τέλος σε ρωτούν κάποιου ιατρικούς όρους πώς θα τους έλεγες σε ένα μπάρμπα από γερμανικό χωριό (πχ Diabetes = Zuckerkrankheit)

Γεια σας παιδια !

Μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια μετα απο ποσο καιρο απο τη στιγμη που κανατε τις αιτησεις σας απαντουσαν?

Αν δεν υπαρχει απαντηση μεσα σε 1 εβδομαδα σημαινει οτι δεν ενδιαφερονται?

Αν η απανττηση ειναι αρνητικη παλι επικοινωνουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Εγώ πέρσι το καλοκαίρι έστειλα 15 αιτήσεις από Ελλάδα. Στις 7 για τις οποίες έκλεισα συνέντευξη η απάντηση ήρθε στο δεκαήμερο. Οι υπόλοιπες 8 ήταν είτε αρνητικές, είτε δεν έλαβα ποτέ απάντηση. Εξαρτάται φαντάζομαι από την ειδικότητα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sleepwalker ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - just1time για ποιες ειδικοτητες μιλαμε πηγατε εσεις????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια !

Μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια μετα απο ποσο καιρο απο τη στιγμη που κανατε τις αιτησεις σας απαντουσαν?

Αν δεν υπαρχει απαντηση μεσα σε 1 εβδομαδα σημαινει οτι δεν ενδιαφερονται?

Αν η απανττηση ειναι αρνητικη παλι επικοινωνουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων

η δική μου πείρα:

100 αιτήσεις

από τους 40 καμία απάντηση

οι 50 απάντηση εντός 20ημέρου. από αυτές, οι μισές την πρώτη εβδομάδα, όλες αρνητικές.

οι 10 απάντηση μεταξυ 20-60 ημερών. σε μια αίτηση στην Ελβετία πήρα απάντηση μετά από 2,5μήνες.

οι 2 μου απάντησαν μετά από 2η αίτηση, αρνητικά φυσικά.

Θελεις να μου πεις οτι εστειλες 100 αιτησεις και ειπαν ολοι οχι? Μπορω να ρωτησω σε ποια ειδικοτητα και τι τους εγραφες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sleepwalker ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - just1time για ποιες ειδικοτητες μιλαμε πηγατε εσεις????

νευρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θελεις να μου πεις οτι εστειλες 100 αιτησεις και ειπαν ολοι οχι? Μπορω να ρωτησω σε ποια ειδικοτητα και τι τους εγραφες?

δεν έκανα σε νοσοκομεία με δημοσιευμενες αγγελίες, αλλά τυφλά σε κάποια που ήθελα να πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια.

(ειδικότητα Γενική Χειρουργική)

100 αιτήσεις οι 95 με email κυρίως Ιούλιο μήνα.

οι 40 δε μου απάντησαν καν (ή μου ήρθε maildelivery failure γιατί ήταν λάθος η διεύθυνση στο ιντερνετ)

οι 50 μου απάντησαν κατευθειαν (μετά από 1-2 μερες οι περισσότεροι), αρνητικά λόγω έλλειψης κενής θέσης.

οι 10 μου απάντησαν θετικά για ενα ιντερβιου τώρα ή από τον καινούριο χρόνο που θα κενωθεί θέση.

τι δε σου ταιριάζει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα και παλι sleepwalker...πολυ καλα τα βιβλια που με συμβουλεψες .τα προμηθευτηκα.μια ακομα ερωτηση.ειναι ευκολο να μου στειλεις ενα προτυπο αιτησης που στελνεις στα νοσοκομεια?εγω πιστευα οτι γινεται μεσω ταχυδρομειου.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποσοστο ειναι ελεεινα χαμηλο, κατω από 10%. Και η Γερμανια δεν εχει 100 Πανεπιστημιακα Νοσοκομεια. Βεβαια αν στειλει κανεις με e-mail copy-paste αιτησεις, δε νομιζω να πετυχει φοβερά νούμερα. Σε καθε περιπτωση παντως, για καποιον που ζητα Χειρουργικη χωρις εμπειρια Γερμανιας θα επρεπε να ειναι πανω απο 50%. Για καποιον με εμπειρια Γερμανιας πανω απο 90%.

Στις αιτησεις να στελνετε σε κανονικο Bewerbungsmape ολα τα απαραιτητα εγγραφα, αν γινεται να παιρνετε και ενα τηλεφωνο ειναι μεγαλο συν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιος μίλησε για πανεπιστημιακα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά καλησπέρα.μήπως μπορεί κάποιος που να έχει εμπειρία να μου συστήσει κάποιο φροντιστήριο στην Γερμανία το οποίο να προσφέρει και διαμονή?ή έστω ποια να αποφύγω?μπορείτε να μου στείλετε pm .ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.