Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φορεα δεν παιζω! έχουμε κι εμείς ερωτήσεις! αδειασε το ινμποξ σου η δωσε msn. δε μπορεις να δεχτείς νεα μηνυματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:lol: Σορυ! Αν θες εχει και στο προφιλ μου δυνατοτητα email me! Παντως διεγραψα κατι αρχαια μηνυματα μου.

Και κατι ακομα, ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ειχαν αναγκη τρελλη απο γιατρους δεν θα ασχολιοντουσαν με τον ελληνα γιατρο που μιλαει βαρβαρικα γερμανικα. Θα ειχαμε φαει τετοια κλωτσια, που ακομα θα ποναγε ο κώλος μας! Αλλα εχουν παρα πολλες κενες θεσεις, καθως εδω θεωρειται το επαγγελμα του ιατρου απο τα πιο κακοπληρωμενα για τις ωρες που δουλευει. Οποτε αυτοι μας εχουν αναγκη (διοτι αν θελουμε, παμε και αλλου για δουλεια, αλλα αυτοι εχουν τις κενες θεσεις).

Επισης δεν εχω συναντησει -ακομα - το φαινομενο του αγροτικου "θελω τον Χ γιατρο, όχι γιατρουδακι αγροτικο!" απο την καθε γιαγια. Εδω ο κοσμος μας σεβεται, και παρα πολυ σπανια ασθενης να φερθει αγενως σε ιατρο, μιλαει δεν μιλαει καλα γερμανικα. Αυτο μου χει κανει εντυπωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ανεβηκα στη Γερμανια πριν 2 μηνες, φυσικα δεν εχω μπει ακομα στη διασικασια για συνεντευξεις, απλα ηθελα να προσθεσω καναδυο πραγματακια στα γρηγορα.

Ειχα το Β1 απο Ελλαδα απο 7ετιας. Οταν ηρθα εδω μπορουσα μονο απλες προτασεις σε ενεστωτα και με 4/5 λεξεις να φτιαξω. Μετα απο 6 εβδομαδες Γερμανικα μπορω να μιλησω ανετα, να παω σε τραπεζα και δημοσιες υπηρεσιες και να συνενοηθω ανετα. Η γλωσσα μαθενεται πολυ ανετα ειδικα οταν ασχολεισαι μονο με αυτο. Νομιζω ηδη ειμαι πολυ κοντα στο Β2 και κακως κανονισα Δεκεμβριο να το δωσω. Με 3~4 μηνες βγαινει απο Β1 σε Β2.

Φρονιστηρια. Το καλυτερο ειναι το Berlitz φυσικα που υπαρχει σε καθε πολη, αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Επισης, εχουν ενα δικο τους συστημα αξιολογησης και σε βαζουν χαμηλοτερα.... Κατι παρομοιο και με το Göthe Insitut που υπαρχει στις περισσοτερες μεγαλες πολεις. Κατα τα αλλα το VHS (Volks Hoch Schule) ειναι μια οικονομικη λυση, αλλα λιγο πιο Lotto οσον αφορα το δασκαλο, που μπορει να μην ειναι καλος, οπως μου ετυχε κι εμενα. Υπαρχουν και αλλα φυσικα τοπικα φροντιστηρια, για τα οποια χρειαζεται κανεις τοπικες πληροφοριες (και το Google κανει τη δουλεια του αρκετες φορες!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να κανω και εγω μια ερωτηση,επειδη διαβαζω κυριως σχολια μονο απο ειδικευομενους στη Γερμανια(μερικοι μαλιστα επιστρεφουν οταν ανοιξει η θεση τους στην Ελλαδα) και δεν βλεπω καποιον ειδικευμενο.Τι γινεται με τις εξετασεις ειδικοτητας στο τελος της θητειας?Θεωρουνται ευκολες ή εισαι καταδικασμενος να δουλευεις ως ειδιικευομενος επ αοριστον?Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, δεν είναι υπερβολικά δύσκολες. Θέλουνε μερικούς μήνες προετοιμασία. Για τις χειρουργικές ειδικότητες είναι το θέμα να συμπληρώσουν τον κατάλογο των επεμβάσεων.

Όχι, δεν είναι υπερβολικά δύσκολες. Θέλουνε μερικούς μήνες προετοιμασία. Για τις χειρουργικές ειδικότητες είναι το θέμα να συμπληρώσουν τον κατάλογο των επεμβάσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να κανω και εγω μια ερωτηση,επειδη διαβαζω κυριως σχολια μονο απο ειδικευομενους στη Γερμανια(μερικοι μαλιστα επιστρεφουν οταν ανοιξει η θεση τους στην Ελλαδα) και δεν βλεπω καποιον ειδικευμενο.Τι γινεται με τις εξετασεις ειδικοτητας στο τελος της θητειας?Θεωρουνται ευκολες ή εισαι καταδικασμενος να δουλευεις ως ειδιικευομενος επ αοριστον?Ευχαριστω

Στο τέλος της θητείας οι εξετάσεις είναι σε όλους τους κλάδους σε στιλ συνέντευξης με έμπειρους ειδικευμένους γιατρούς της ίδιας ειδικότητας και γίνονται με συναδελφικό χαρακτήρα. Εαν σκεφτεί κανείς ότι τα επόμενα 20 χρόνια θα λείπουν στη Γερμανία 50 000 γιατροί, τότε δεν συμφέρει στους ιατρικούς συλλόγους να δυσκολέυουν τις εξετάσεις. Πιστέυω πως θα είναι δυνατό για όλους τους γιατρούς να τελειώνουν εδώ έγκαιρα την ειδικότητα επειδή στις περισσότερες κλινικές υπάρχει η δυνατότητα της Rotation. Βέβαια εξαρτάται πάντα κι από τον ειδικευόμενο ποιές ικανότητες και γνώσεις αποκτά ο ίδιος και πόσο ενδιαφέρον δείχνει.

Είμαι ειδικευμένη απο το 1998 στη Γερμανία και προσφέρω τις υπηρεσίες μου στους έλληνες γιατρούς που ενδιαφέρονται να κάνουν την ειδικότητά τους στη Γερμανία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να επαναδιατυπωσω μια ερωτηση που εκανε ενας συναδελφος σχετικα με τη Γλωσσα γιατι προκειται και για δικη μου απορια..

Οσον αφορα το επιπεδο Β2 της Γλωσσας εχει καμια σημασια αν ειναι πιστοποιηση μεσω goethe η αν ειναι πιστοποιηση μεσω των κρατικων εξετασεων;

Ξερουμε αν ''προτιμουν'' οι εργοδοτες το goethe η δεν εχει απολυτως καμια σημασια ο φορεας πιστοποιησης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα

εχω μπερδευτει λιγο με τα Β1 και Β55.Πηρα το GDS to 2004.Σε ποιο επιπεδο αντιστοιχει συμφωνα με το συστημα που συζητατε και με το πτυχιο που εχω μπορω να ξεκινησω να ψαχνω για νοσοκομεια ή πρεπει να κανω και κατι για να το εξισωσω με αυτα που λετε;;;;;Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιθανότατα με το GDS, εννοείς το Grundstufe το οποίο ισοδυναμεί με Β1. Το παλιό Mittelstufe είναι το αντίστοιχο του B2.

Συνεπώς, πρέπει να φτάσεις στο επίπεδο Β2 για να έχεις το δικαίωμα έκδοσης Approbation. Φυσικά το κυριότερο είναι να μπορείς να μιλάς σχετικά άνετα, γιατί σε τελική ανάλυση, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές στον παρόν θέμα, αυτό είναι το πρώτο πράγμα που θα παρατηρήσει ο διευθυντής που θα σου πάρει τη συνέντευξη.

Φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις για θέση ειδικότητας, απλώς πρέπει υποχρεωτικά να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο aka Β2 για να σε προσλάβουν- άλλωστε σε κάθε Bezirksregierung( νομαρχία) ζητούν γλωσσική επάρκεια για έκδοση approbation, την οποία τοποθετούν στο επίπεδο Β2( το κρατικό δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται εκτός Ελλάδας καλό θα ήταν να ερωτηθεί στην εκάστοτε νομαρχία)

Tώρα το αν θα κάνεις γερμανικά στην Ελλάδα, ή στην Γερμανία για να αποκτήσεις το συγκεκριμένο επίπεδο είναι καθαρά δική σου απόφαση. Απλώς στην Ελλάδα οι εξετάσεις πραγματοποιούνται τρεις φορές το χρόνο ενώ στην Γερμανία σχεδόν κάθε μήνα σε διάφορες πόλεις- για το Goethe μιλάω πάντα. Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες του thread θα δεις εξαιρετικά posts που ξεκαθαρίζουν όλα τα ζητήματα- απορίες.

Τροποποιήθηκε από Abe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά μου ζητήθηκε το Β2- αναφέρομαι στην έκδοση Approbation η οποία είναι προαπαιτούμενο για εργασία ως ιατρός στη Γερμανία. Σε όποια Bezirksregierung και να κοιτάξεις τα έγγραφα σχετικά με την έκδοση Αpprobation, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ επιβεβαίωση γλωσσικής επάρκειας, η οποία έχει οριστεί ως το B2 niveau. Σε ορισμένες μάλιστα Bezirksregierungen για έκδοση Approbation, ο υποψήφιος καλείται να επιβεβαιώσει τη γλωσσική του επάρκεια- όπως και τη γνώση της Fachsprache- με προφορικές εξετάσεις, ανεξαρτήτως Β2, όπως έχει πολλάκις γραφτεί.

Για να σε προσλάβει μία κλινική ως ιατρό, πρέπει να έχεις Approbation. Για έκδοση Approbation, σε όλες τις Bezirksregierungen που έχω κοιτάξει, απαιτείται- μεταξύ άλλων- η προσκόμιση πιστοποιητικού Β2. Αν εντοπίσετε κάποια που δεν απαιτεί επίπεδο Β2, ας την ποστάρετε. Για άτομα( προφανώς χωρίς γερμανική υπηκοότητα) που έχουν τελειώσει γερμανικό σχολείο κτλ πολύ πιθανώς να μην απαιτείται πιστοποιητικό για επιβεβαίωση της γλωσσικής επάρκειας- χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος γι'αυτό.

Τέλος πάντων, ανηφορίζω κι εγώ σιγά σιγά για Deutschland, οπότε ό,τι εμπειρία αποκομίσω θα την μοιραστώ. Auf wiedersehen!!

Τροποποιήθηκε από Abe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εννοουσα το Oberstuffe to Grosses Deutsches Sprachdiplom.Εχεις καροια ενημερωση σχετικα με αυτο;

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εννοουσα το Oberstuffe to Grosses Deutsches Sprachdiplom.Εχεις καροια ενημερωση σχετικα με αυτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εννοουσα το Oberstuffe to Grosses Deutsches Sprachdiplom.Εχεις καροια ενημερωση σχετικα με αυτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε συγγνώμη, τι ακριβώς σε προβληματίζει; Αφού το Β2 είναι το Mittelstuffe, δεν είναι προφανές ότι το Oberstuffe είναι ψηλότερα;;; C2 είναι το Grosses Deutsches Sprachdiplom.

Για όσους δυσκολεύονται να γράψουν στο Google "niveau B2" ή κάτι παρόμοιο, κάντε κλικ στο παρακάτω link.....

http://de.wikipedia.org/wiki/Gemeinsamer_Europ%C3%A4ischer_Referenzrahmen

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Grecruitment, για λογαριασμό πελάτη της, αναζητά για πόλη της Ρηνανίας-Παλατινάτου Ειδικευμένους ή/και Ειδικευόμενους Ιατρούς στον τομέα της Ορθοπεδικής για την ενίσχυση του Κέντρου Παθήσεων Σπονδυλικής Στήλης του. Ο πελάτης μας διαθέτει μια σύγχρονη κλινική προηγμένης ιατρικής φροντίδας με 655 κλίνες σε 15 κλινικές. Ο πελάτης μας προσφέρει ενδιαφέρον και ποικίλες υπηρεσίες από όλους τομείς της Ορθοπεδικής σε πολύ καλό εργασιακό κλίμα με πολλές πιθανότητες μετεκπαίδευσης.

Ο πελάτης μας έχει την εξουσιοδότηση πλήρης εκπαίδευσης στον τομέα της Ορθοπεδικής Χειρουργικής, Τραυματολογίας και δυνατότητα μετεκπαίδευσης στη Νευροχειρουργική. Η υπερσύγχρονη κλινική διαθέτει 2 χειρουργικά μικροσκόπια. Η θέση απευθύνεται και σε Ειδικευόμενους της Νευροχειρουργικής, οι οποίοι βρίσκονται στο τελευταίο στάδιο της εκπαίδευσής τους. Ο πελάτης μας προσφέρει χρηματοδοτούμενη μετεκπαίδευση και διαμονή σε κοιτώνες της κλινικής όπως και πακέτα ένταξης στην κοινωνία της γραφικής πόλης (υποστήριξη σε αναζήτηση οικίας, δωρεάν θέσεις νηπιαγωγείου, ψυχαγωγία).

Αποστείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στο Email: info@grecruitment.com επισυνάπτοντας το πτυχίο, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, βεβαίωση επαγγελματικών εμπειριών, συστατικές επιστολές και βεβαίωση γλωσσικής επάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε συγγνώμη, τι ακριβώς σε προβληματίζει; Αφού το Β2 είναι το Mittelstuffe, δεν είναι προφανές ότι το Oberstuffe είναι ψηλότερα;;; C2 είναι το Grosses Deutsches Sprachdiplom.

Για όσους δυσκολεύονται να γράψουν στο Google "niveau B2" ή κάτι παρόμοιο, κάντε κλικ στο παρακάτω link.....

http://de.wikipedia.org/wiki/Gemeinsamer_Europ%C3%A4ischer_Referenzrahmen

Τωρα το επιασα ρε φιλε.Δεν ηξερα τις αντιστοιχιες των πτυχιων.Ευχαριστω για το link

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.ετοιμαζομαι(και εγω) για Γερμανια στα γεραματα.αν μπορει καποιος να μου απαντησει για το πιστοποιητικο υγειας που χρειαζομαστε:

α)υπαρχουν δυο τυποι ? αν ναι ποιο χρειαζομαστε?

β)μπορω να το βγαλω και εδω(Ελλαδα)?

γ)τι εξετασεις χρειαζονται(π.χ ακτινογραφια,γεν. ουρων, αιματος,Tb.Hbv,Hcv,HIV ?

δ)ποσο κοστιζει στη γερμανια?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

xaxaxax κ εγω ακριβως την ιδια απορεια εχω με σενα.

επισης αν τις καλυπτει η ασφαλεια του ΤΣΑΥ(η μπλε ευρωπαικη καρτα) που εχω.

αλλα απο οτι ξερω αυτοι θελουν απο γερμανια πιστοπ υγειας,απο δικο τους νοσοκομειο η' ιατρειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιστοιποιητικό για την Approbation στο δίνει ο διευθυντής της κλινικής που θα πιάσεις δουλειά ή ένας Hausarzt . Δε κοστίζει τίποτα. Από την Ελλάδα δεν ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ εξετάσεις δεν είχα κάνει καθόλου. Ο Διευθυντής να σε έχει δεχθεί στην κλινική και να μη στο δώσει είναι λίγο δύσκολο....

Όταν τελικά ξεκινάς τη δουλεία σε εξετάζει και ο Betriebsarzt του Νοσοκομείου, και σου κάνει και εξετάσεις αίματος.(Έτσι έγινε τουλάχιστον στην περίπτωσή μου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω και παλι idnf.Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος,αλλα τι εξετασεις αιματος κανουν?Αν π.χ εχεις διαβητη η ηπατιτιδα η δεν ξερω και εγω τι ,σε δεχονται η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε εξετάζουν γιατί σε ασφαλίζουν. Οπότε αν έχεις ηπατίτιδα και τους κάνεις μήνυση, θα μπορούν να πόυ ότι την είχες από πρίν και δε θα σε πληρώνουν μια ζωή. Τώρα αν είσαι πχ Ψυχωσικός, ή αν έχεις ενεργό Φυματίωση λογικά δε θα σε πάρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διευκρινήσεις:

- πιστοποιητικο υγείας: χρειάζεται για την έκδοση της Approbation, ΠΡΙΝ τον διορισμο. Το βγάζετε από ιατρο Housearzt, όπου το πιο πιθανο να σας κανει εξετάσεις αίματος (αν έχετε πρόσφατες από Ελλαδα, συνήθως δεν χρειάζεται να σας κανει και αλλες). Στη δικια μου Bezirksregierung απαγορευοταν να βγει απο ιατρο του νοσοκομειου που με προσέλαβε. "Ζει" 1 μήνα-μετα θελει καινουριο.

- εξέταση από τον ιατρο εργασίας: γίνεται ΜΕΤΑ τον διορισμο. Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο. Στην παιδιατρικη που ειμαι εγω εκανε τεστ για τις συνηθισμενες νοσους, και μου συστησε μετα να κανω το εμβολιο της ηπατιτιδας Α διοτι δεν ειχα τιτλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.