Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Οποιος ενδιαφερεται για Ειδικοτητα στην Γερμανια, ειδικα Παθολογικη, κατεχει καλα την γλωσσα (Β2 και πανω, δλδ Zertifikat) ας μου στειλει με pm το mail του με τις αποριες του.

(πιο ευκολα Καρδια, Γαστρο, Γενικη Παθολογια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ? ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ?ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ 3 ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ, 3 ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΕΛΛΑΔΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ? ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ?ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ 3 ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ, 3 ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΕΛΛΑΔΑ?

Δεν υπάρχει ανεξάρτητη ειδικότητα Ογκολογίας στη Γερμανία, είναι ενιαία Αιματολογία-Ογκολογία. Δεν χωρίζεται σε 3+3 έτη, δεν υπάρχει "ενιαία" τοποθέτηση στη Γερμανία. Υπογράφεις συμβόλαιο με την κλινική, το οποίο ανανεώνεται ανάλογα με το πόσο ικανός είναι κάποιος. Πάντως, χοντρικά, στα πρώτα έτη της ειδικότητας κάνεις περισσότερο "παθολογικά" πράγματα και στη συνέχεια περισσότερο "ογκολογικά" (λχ, εξωτερικό ιατρείο), χωρίς πάντως αυτό να είναι απόλυτο. Παλαιότερα μπορούσες να δώσεις εξετάσεις για Facharzt στην Εσωτερική Παθολογία και μετά να κάνεις πχ. Αιματολογία-Ογκολογία. Νομίζω ότι αυτό πλέον δεν γίνεται και δίνεις μια και έξω στο τέλος της ειδικότητάς σου εξετάσεις για την "τελική" ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς ποιο ακριβώς Β2 ζητούν στις Bezirksregierungen για να μπορέσει να βγάλει κανείς Approbation ή Berufserlaubnis;

Το Β2 - Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας ή το Β2 του Goethe;

To Goethe, συγκεκριμένα, έχει δυο είδη Β2: Το Β2 - Deutsch als Fremdsprache και το B2 - Nτό'ι'τς φουρ ντεν Μπερούφ (sic).

Ποιο πτυχίο ακριβώς χρειάζεται κανείς;

Eπίσης, σχετικά με την Approbation:

Τι είδους προετοιμασία μπορεί να κάνει κανείς για τις εξετάσεις/προφορική συνέντευξη;

Έχω την εντύπωση πως, ανά κρατίδιο, ρωτούν τα ίδια περίπου σε όλους τους υποψηφίους από χώρες της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης, αν και δεν είμαι σίγουρος. Ισχύει αυτό;

Υπάρχουν κρατίδια στα οποία δεν απαιτουνται εξετάσεις για την Approbation;

Τέλος, σχετικά με τη συνέντευξη για πρόσληψη σε κάποια κλινική:

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει κανείς ιδιαίτερα;

Γνωρίζει κανείς κάποια βιβλία ή sites με βοηθητικές πληροφορίες επί του θέματος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά υπάρχουνν αρκετές θέσεις σε νοσοκομεία στην Γερμανία, ειδικά για συγκεκριμένες ειδικότητες. Πχ Οφθαλμολογία, Δερματολογία και Μικροβιολογία δεν υπάρχουν θέσεις, είναι "κλειστές" ειδικότητες, άμα είσαι τυχερός όμως μπορεί και να πετύχεις κάποια θέση ανοιχτή. Για Χειρουργική, Καρδιολογία, νευρολογία, Γαστρεντερολογία, Ενδοκρινολογία κτλ υπάρχουν ακόμα πολλές. Όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει νοημα να ασχοληθει κανεις μ΄αυτην την προοπτικη η ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να βρει θεση?Γνωριζει κανεις περιπτωσεις ατομων που εγιναν δεκτοι για δερματολογια,με μετρια γνωση γερμανικων?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους

στην Ελλαδα η ενδοκρινολογια ειναι 2 χρονια παθολογια και 4 ενδοκρινολογια

πως ειναι η διαρθρωση της ειδικοτητας στη Γερμανια?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους

στην Ελλαδα η ενδοκρινολογια ειναι 2 χρονια παθολογια και 4 ενδοκρινολογια

πως ειναι η διαρθρωση της ειδικοτητας στη Γερμανια?

ευχαριστω

3 χρονια Παθολογια κ 3 Ενδοκρινολογια.

Δεν σε υποχρεωνει κανενας να δηλωσεις απο την αρχη Ενδοκρ. Πρωτο σου μελημα θα ναι να κανεις τρια χρονια Παθολογια, οπου θες, κ μετα δηλωνεις την εξειδικευση σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.bundesaerztekammer.de/downloads/MWBO-25062010-V3.pdf

Δες κ αυτο, ειναι απο τον γερμανικο ιατρικο συλλογο. Σελ. 75 ειναι αυτο που σε ενδιαφερει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναρτουνται καπου οι διαθέσιμες θέσεις ανά ειδικότητα ή ανά νοσοκομείο, ή παίρνουμε σβάρνα τη Γερμανια και τα νοσοκομεία της και στέλνουμε βιογραφικά ?

Τροποποιήθηκε από djarte
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναρτουνται καπου οι διαθέσιμες θέσεις ανά ειδικότητα ή ανά νοσοκομείο, ή παίρνουμε σβάρνα τη Γερμανια και τα νοσοκομεία της και στέλνουμε βιογραφικά ?

http://www.aerzteblatt.de/v4/stellen/maske.asp

Εδω αναρτωνται σχεδον 100% των θεσεων που βγαζουν τα νοσοκομεια.

Στην δεξια λιστα θα επιλεγεις το Assistenzarzt, και στην αριστερη την ειδικοτητα που επιθυμεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι απόφοιτοι Ιατρικής ενδιαφέρονται να κάνουν ειδικότητα (αφορά όλες τις ειδικότητες) στη Γερμανία μπορούν να επισκευτούν την ιστοσελίδα:

www.aims-hellas.com (click on current openings).

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στείλουν αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στα αγγλικά, με κωδικό XD2-952 στο email : cv@aims-hellas.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αγαπητοί Ιατροί,

Επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε ότι ο ΟΑΕΔ μαζί με το Ευρωπαϊκό Δίκτυο EURES και σε συνεργασία με την Υπηρεσία EURES της Γερμανίας θα οργανώσει εκδήλωση ενημέρωσης Ελλήνων γιατρών για θέσεις εργασίας και πτυχιούχων ιατρικής σχολής που επιθυμούν να συνεχίσουν την ειδικότητα τους στην Γερμανία.

Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στις 7/4/2011 στο αίθουσα του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης Αριστοτέλους 27 από τις 09:00π.μ έως 14:00 & 15:30-18:00(4ος όροφος).

Στην εκδήλωση θα παραβρεθούν εργοδότες που επιθυμούν να προσλάβουν Έλληνες γερμανόφωνους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων καθώς και πτυχιούχους γιατρούς που επιθυμούν να συνεχίσουν την ειδικότητα τους στην Γερμάνια. Οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν την δυνατότητα να προωθήσουν τα βιογραφικά τους σημειώματα και να επικοινωνήσουν άμεσα με τους εργοδότες. Επιπλέον, ο Σύμβουλος EURES από την Γερμανία θα τους παρέχει γενικές πληροφορίες για θέματα που αφορούν τις συνθήκες εργασίας και διαβίωσης στην Γερμανία.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Τεκτονίδου Κυριακή

Διευθύντρια Περιφερειακής Διεύθυνσης

Κεντρικής και Δυτ. Μακεδονίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ηθελα να ρωτησω κατι, για οποιον/α ξερει...

Η δερματολογια στην Ελλαδα ειναι 4 χρονια (1 παθολογια και 3 δερμα)

στη Γερμανια ειναι 5 χρονια(μονο δερμα, χωρις παθολογια)

αν καποιος κανει 1 χρονο παθολογια στην Ελλαδα και 3 χρονια δερματολογια στη Γερμανια, μπορει μετα να δωσει εξετασεις στην Ελλαδα και να παρει τιτλο ειδικοτητας?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα επισκεφτώ το καλοκαιράκι για κανα μήνα τη Γερμανία. Αν όλα πάνε καλά το σεπτέμβρη θα έχω το Β1. Μήπως να χτύπαγα μια θεσούλα εκεί που θα πάω??? Τί χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου? Με ενδιαφέρει η γενική χειρουργική σε πρώτη φάση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιο Β2 και να έχεις αρκεί (μιλάω για την Βαυαρία). Προφωρική συνέντευξη κλπ ΔΕΝ απαιτούνται στην Βαυαρία. Στέλνεις τα χαρτιά σου (με το ταχυδρομείο) και τέρμα.

Συνέντευξη θα χρειαστείς μόνο για την θέση, πρόκειται για κανονική συνέντευξη με τον εργοδότη και μελλοντικό σου διευθυντή χωρίς να προαπαιτούνται ιατρικές γνωσεις κλπ.

Εάν σε ενδιαφέρει νευρολογική στείλε μου προσωπικό μήνυμα, έχουμε μία κενή θέση αυτήν την στιγμή και σε 3 μήνες θα ανοίξει άλλη μία (εάν δεν προλαβαίνεις τωρα).

Εάν παίζει ρόλο ο διευθυντής μου είναι φιλέλληνας ;-) και με έβαλε να ψάξω να του βρώ Έλληνες γιατρούς (λόγω philotimo και τέτοια)

Χρήστος

Ξέρει κανείς ποιο ακριβώς Β2 ζητούν στις Bezirksregierungen για να μπορέσει να βγάλει κανείς Approbation ή Berufserlaubnis;

Το Β2 - Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας ή το Β2 του Goethe;

To Goethe, συγκεκριμένα, έχει δυο είδη Β2: Το Β2 - Deutsch als Fremdsprache και το B2 - Nτό'ι'τς φουρ ντεν Μπερούφ (sic).

Ποιο πτυχίο ακριβώς χρειάζεται κανείς;

Eπίσης, σχετικά με την Approbation:

Τι είδους προετοιμασία μπορεί να κάνει κανείς για τις εξετάσεις/προφορική συνέντευξη;

Έχω την εντύπωση πως, ανά κρατίδιο, ρωτούν τα ίδια περίπου σε όλους τους υποψηφίους από χώρες της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης, αν και δεν είμαι σίγουρος. Ισχύει αυτό;

Υπάρχουν κρατίδια στα οποία δεν απαιτουνται εξετάσεις για την Approbation;

Τέλος, σχετικά με τη συνέντευξη για πρόσληψη σε κάποια κλινική:

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει κανείς ιδιαίτερα;

Γνωρίζει κανείς κάποια βιβλία ή sites με βοηθητικές πληροφορίες επί του θέματος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκδήλωση ΟΑΕΔ για γιατρούς που επιθυμούν να μεταναστεύσουν

Μία ακόμη εκδήλωση της σειράς "μετανάστευση" διοργανώνει ο ΟΑΕΔ. Αυτή τη φορά για την ενημέρωση Ελλήνων γιατρών και πτυχιούχων της ιατρικής σχολής που επιθυμούν να εργαστούν ή να συνεχίσουν την ειδικότητά τους στη Γερμανία.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Eures και με την Υπηρεσία Eures της Γερμανίας.

Στην Αθήνα η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί την Τρίτη 5 Απριλίου 2011 στο ξενοδοχείο Amalia Hotel (Λεωφ. Αμαλίας 8-10, Αθήνα) και στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη 7 Απριλίου 2011 στο Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης (Αριστοτέλους 27, 4Ος όροφος) από τις 10:00 το πρωί έως τις 14:00 το μεσημέρι και από τις 15:00 έως τις 18:00 το απόγευμα. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Θα παρευρεθούν οι εκπρόσωποι των κλινικών Katholische Kliniken im Kreis Klewe, LVR-Klinik Bedburg-Hau, Eisenmoorbad Bad Schmiedeberg, St. Ansgar-Klinikverbund και Saarland Kliniken Kreuznacher Diakonie της Γερμανίας, που επιθυμούν να προσλάβουν Έλληνες γερμανόφωνους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων, καθώς και πτυχιούχους της Ιατρικής που επιθυμούν να συνεχίσουν την ειδικότητά τους στη Γερμανία.

Στην εκδήλωση θα γίνουν παρουσιάσεις των κλινικών και θα υπάρξει δυνατότητα συνεντεύξεων με τους εκπροσώπους τους. Παράλληλα, οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να προωθήσουν τα βιογραφικά τους σημειώματα και να επικοινωνήσουν άμεσα με τους εργοδότες. Επιπλέον, ο Σύμβουλος Eures από τη Γερμανία θα τους παράσχει γενικές πληροφορίες για θέματα που αφορούν τις συνθήκες εργασίας και διαβίωσης στη Γερμανία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Κατερίνα Φλάκα, συντονίστρια του δικτύου Eures του ΟΑΕΔ, στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: gr01ea29@oaed.gr.

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=69&cm_prdid=13664

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πρόβλημα με την δερματολογία είναι ότι είναι κλειστή ειδικότητα και στην Γερμανία αυτή την στιγμή. δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου θέσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα από την ανοιξιάτικη Γερμανία!

Εδώ και δύο μήνες εργάζομαι στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Saarland. Αυτόν τον καιρό η κλινική μου είναι σε φάση συνεντεύξεων για καινουριο ειδικευόμενο ψυχιατρικής. Σας παραθέτω και την αγγελία από το Ärzteblatt. Εννοείται ότι λόγω της φύσης της ειδικότητας αλλά και λόγω του ότι η κλινική είναι πανεπιστημιακή, το επίπεδο των γερμανικών θα πρέπει να είναι αρκετά καλό (δεν προαπαιτείται κάποιο συγκεκριμένο πτυχίο, αλλά υπολογίζω ότι θα πρέπει να έχει κανείς επίπεδο Β2 και πάνω). Η κλινική προσφέρει αρκετά υψηλού επιπέδου πρόγραμμα σπουδών, με ενσωματωμένα στο καθημερινό πρόγραμμα Fortbildungen, Ballintgruppe και Supervisionen. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλή ευκαιρία για όποιον ενδιαφέρεται να κάνει ειδικότητα ψυχιατρικής πανεπιστημιακού επιπέδου στη Γερμανία. Μπορεί κανείς να κάνει άνετα και διδακτορικό κατά τη διάρκεια της ειδικότητας εδώ. Η κλινική φημίζεται πανευρωπαϊκά για το ερευνητικό της έργο στον τομέα της άνοιας και κυρίως στη νόσο Alzheimer. Το πανεπιστημιακό νοσοκομείο βρίσκεται στο Homburg, μια πόλη μισή ώρα από το Saarland: την πρωτεύουσα του κρατιδίου -μια πόλη όμορφη, πολυπολιτισμική και πολύ ζωντανή στα σύνορα με τη Γαλλια. Όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω πληροφορίες μπορεί να μου στείλει pm.

Η αγγελία

Τροποποιήθηκε από προβατο στο λιβαδι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όλους τους ενδιαφερόμενους που θέλουν να κάνουν ειδικότητα στην Γερμανία απλά να γνωρίζετε ότι ο κάθε συνάδελφος που βρίσκει ειδικευόμενους για το νοσοκομείο του, παίρνει ένα πολύ καλό bonus...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς θέλει να πει ότι αυτό που πλασσάρεται μπορεί να μην είναι τόσο ακριβές... Λέω εγώ τώρα...

ps: Μην παρεξηγηθώ, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί... Απλά, είπαμε, διαβάζουμε πίσω από τις λέξεις... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.