Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα! Ενδιαφερομαι να στείλω τα χαρτια γ Approbation στη στουτγαρδη κ θελω να ρωτησω καποια πραγματα! Το ιατρικο πιστοποιητικο εχει καποια φορμα που πρεπει να σσυμπληρωθει ?? Επισης χρειάζεται βεβαίωση προσληψης απο νοσοκομειο ? Γιατι δεν αναφερεται κατι τετοιο στα απαιτουμενα δικαιολογητικα! Ευχαριστω!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας, ειμαι 5ετης φοιτητης σε πανεπιστημιο στης χωρας μας και ενδιαφερομαι για γερμανια. Επειδη στο 6ο ετος ερασμους δεν σκοπευω να κανω, θα ηθελα να μου προτεινει καποιος με ποιους τροπους μπορω να <<χωθω>> στο συστημα για να το μαθω, κυριως μεταξυ της αποφοιτησης μου και του αγροτικου που σκοπευω να κανω ωστε να τελειοποιησω και την γλωσσα. Σκεφτομουν για ερασμους πρακτικη μετα το 6ο αλλα απο την στιγμη ποι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι σε νοσοκομειο δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα 

Προετοιμασία για τις εξετάσεις για approbation θα ήθελα γνώμες 

Κάνατε ελλάδα σε κάποιο φροντιστήριο , πήγατε γερμανία  σε κάποιο φροντιστήριο ή προσωπικό διάβασμα?.

Γενικά πόσο χρόνο θες για διαβάσμα για να πεις οτι εισαι ετοιμος για approbation + η όλη διαδικασια ποσο παίζει να κρατήσει μεχρι την εκδοση ( 3 μηνες που εχω διαβασει?) 

 Ευχαριστώ πολυ και όποιος μπορεί ας απαντήσει ή να μου πει να του στείλω DM :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/18/2017 at 9:19 ΜΜ, sakisoflu said:

Καλησπέρα 

Προετοιμασία για τις εξετάσεις για approbation θα ήθελα γνώμες 

Κάνατε ελλάδα σε κάποιο φροντιστήριο , πήγατε γερμανία  σε κάποιο φροντιστήριο ή προσωπικό διάβασμα?.

Γενικά πόσο χρόνο θες για διαβάσμα για να πεις οτι εισαι ετοιμος για approbation + η όλη διαδικασια ποσο παίζει να κρατήσει μεχρι την εκδοση ( 3 μηνες που εχω διαβασει?) 

 Ευχαριστώ πολυ και όποιος μπορεί ας απαντήσει ή να μου πει να του στείλω DM :D

Πλέον αρκετά φροντιστήρια παρέχουν (με το αζημίωτο) μαθήματα προετοιμασίας, κάποια από αυτά ειναι καλά. Εγώ ως απόφοιτη ελληνικής σχολής επέλεξα το αρκετά εξασκημένο κατά τη διάρκεια των σπουδών προσωπικό διάβασμα. Ο χρόνος προετοιμασίας είναι φυσικά σχετικός . Για καθημερινό εντατικό διάβασμα με καλό επίπεδο γερμανικών σαν προαπαιτούμενο 4-6 βδομάδες θεωρώ ότι αρκούν . Υλικό προετοιμάσιας μπορεί να βρει κανείς:

 στο fb: Fachsprachenprüfung Münster ( κρυφό γκρουπ, καθότι ανέβαζουν aktuelle παλια θέματα και ολόκληρα βιβλία για προετοιμασία, πρέπει λοιπόν για να το δεις να σε κάνει κάποιος άλλος add)

βιβλία ( πολλά εκ των οποίων στο προαναφερόμενο γκρουπ σε μορφή pdf για κατέβασμα): η σειρά 50 Fälle ( κυρίως Innere Medizin) πολύ καλό για προετοιμασία και για ξεσκόνισμα βασικών ιατρικών γνώσεων, καθότι στην εξέταση οι ιατρικές γνώσεις με τις γνώσεις ιατρικής ορολογίας δυστυχώς η ευτυχώς δεν ξεχωρίζονται εύκολα).

τέλος παραθέτω ένα pdf ενός συναδέλφου που είχε συγκεντρωτικά κάποια στάνταρ θέματα και λίγο λεξιλόγιο.

Όλα αυτά από τότε που έδωσα εγώ τις εξετάσεις , ενάμιση χρόνο πριν. Πιθανώς τώρα να υπάρχει και πιο up to date υλικό.

Vorbereitung fur Fachsprachprufung(1).pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Κυριως προς τους καρδιολογους συναδελφους:για επεμβατικη καρδιολογια αξιζει η Γερμανια?Προσφερει τη δυνατοτητα καλης εκπαιδευσης?και γενικοτερα επαγγελματικης προοπτικης?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://www.aekno.de/page.asp?pageID=10564

 

εδω θα βρειτε ενα σχετικο site με την εξεταση γλωσσας για Απρομπατιον απο τον ιατρικο συλλογο του Ντυσελντορφ. Εχει και τι ακριβως κοιτανε και αξιολογουνε (Bewertungsbogen usw)

 

Καλη επιτυχια!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα 

Υπάρχει περίπτωση με Β2 κρατικο πιστοποιητικο να δηλωσεις για το approbation , υπάρχει κάποιο κρατίδιο που το δεχεται?

ΓΤ μονο για Γκαιτε ηξερα

 

Ε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι καινούρια στην ομάδα και για αυτό θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γενικού περιεχομένου και θα ήμουν πολύ ευγνώμων σε όποιον μπορέσει να μου παρέχει κάποιον προσανατολισμό.

Είμαι επί πτυχίω φοιτήτρια σε Ελληνικό πανεπιστήμιο με πιθανή ημερομηνία αποφοίτησης το Μάρτιο ή Ιούλιο 2018 και έχω αποφασίσει να ακολουθήσω την ειδικότητα της Οφθαλμολογίας Βρίσκομαι σε μια φάση που ψάχνω πού θα ήταν εφικτό και καλύτερα να κάνω ειδικότητα. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Είναι πρακτικά εφικτό να βρει κανείς θέση Assistenarzt στην Οφθαλμολογία, δεδομένου ότι είναι περιζήτητη ειδικότητα & ότι είμαι ξένη. Εγώ συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι μόνο για Universitet Klinik, διότι διαφορετικά προτιμώ είτε να μείνω Ελλάδα ή να κοιτάξω προς Αγγλία πλευρά. (δεν λέω απαραίτητα από την πρώτη ημέρα να με διορίσουν στην πανεπιστημιακή, είμαι διατεθιμένη να εργαστώ και ιδιωτικα ή σε μικρότερα στην αρχή)

2) Εnδιαφέρομαι για Βαυαρία. Είναι περισσότερο ανταγωνιστική περιοχή σε σχέση με άλλες περιοχές της Γερμανίας?

3)Ποιοι είναι οι τρόποι με τους οποίους μπορεί κανείς να φτιάξει βιογραφικό για να είναι περισσότερο ανταγωνιστικός? (πχ μεταπτυχιακα? αμισθη εργασία εκεί? προυπηρεσία σε ιδιωτικά κέντρα της Γερμανιας?)

4) Όσοι Έλληνες ιατροί εργάζονται στην Γερμανία, βιώνουν γενικά έμμεσα ρατσιστική συμπεριφορά? Ειδικά ως Έλληνες ρωτάω, εξαιτίας των κλονισμενών σχέσεων με τη Γερμανία τα τελευταία χρόνια σε οικονομικά θέματα?

5) Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να κάνω για διάστημα πχ 4-5 μήνων internship/πρακτική σε μια σχετική κλινική πχ στην Πανεπιστημιακή Κλινική Οφθαλμολογίας του Munchen μέσω του προγράμματος Erasmus? (έχω ακόμη τη δυνατότητα να λάβω χρηματοδότηση). Θα με βοηθούσε, πέραν του να δω απο κοντά πως έχουν τα πράγματα, να κάνω ας πούμε μια γνωριμία με τον καθηγητή εκει? Ή έστω να ληφθεί θετικά υπ'οψιν στο βιογραφικο μου

Vielen Dank!

Τροποποιήθηκε από marion_1701
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Τα πάντα είναι θεωρητικά εφικτά. Οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν ξεκινήσει από ιατρεία ( αναγνωρίζεται ένα μεγάλο κομμάτι ειδικότητας και είναι περισσότερες οι θέσεις) και συνεχίζουν στην συνέχεια σε νοσοκομείο.  Θέσεις οφθαλμολογίες σε πανεπιστημιακές κλινικές είναι ακόμα λιγότερες,  οπότε υπάρχει και μεγαλύτερος ανταγωνισμός. 

2.  κατά κανόνα όσο πιο περιφερειακά βρίσκεται ένα νοσοκομείο, τόσο πιο εύκολα βρίσκει κανείς θέση και αυτό ισχύει για όλα τα κρατίδια. Μέσα στο Μόναχο θα είναι πιο δύσκολο ενώ στις μικρότερες πόλεις της Βαυαρίας οι ανάγκες για γιατρούς είναι μεγαλύτερες. 

3. Όλα ""μετράνε''. Πάνω από όλα η εργασιακή εμπειρία στη Γερμανία και η εμπειρία με το γερμανικό σύστημα ( όχι απαραίτητα στην ίδια ειδικότητα) και το πολύ καλό επίπεδο Γερμανικών. Όσο πιο γρήγορα μπεις στο σύστημα τόσο το καλύτερο. 

4. Προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ.Ο απόηχος της ελληνικής οικονομικής κρίσης στην Γερμανία είναι πολύ πιο εξασθενημένος από  αυτόν που ίσως αφήνουν τα ελληνικά ΜΜΕ να εννοηθεί και ο μέσος Γερμανός δεν ασχολείται ιδιαίτερα με την Ελλάδα , εκτός φυσικά όταν σχεδιάζει τις καλοκαιρινές του διακοπές.  

5. Φυσικά και αξίζει, άμα μπορείς κάντο! 

 

 

 

Τροποποιήθηκε από andromeda
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/18/2017 at 2:28 ΜΜ, Panos Doc said:

Καλησπερα σας, ειμαι 5ετης φοιτητης σε πανεπιστημιο στης χωρας μας και ενδιαφερομαι για γερμανια. Επειδη στο 6ο ετος ερασμους δεν σκοπευω να κανω, θα ηθελα να μου προτεινει καποιος με ποιους τροπους μπορω να <<χωθω>> στο συστημα για να το μαθω, κυριως μεταξυ της αποφοιτησης μου και του αγροτικου που σκοπευω να κανω ωστε να τελειοποιησω και την γλωσσα. Σκεφτομουν για ερασμους πρακτικη μετα το 6ο αλλα απο την στιγμη ποι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι σε νοσοκομειο δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.

ευχαριστω

Αναγκαία προυπόθεση για να χωθείς στο σύστημα μετά το πτυχίο είναι η γερμανική Approbation, η οποία με της σειρά της προυποθέτει το Fachsprachprüfung. Εντατικά μαθήματα Γερμανικών στη Γερμανία θα μπορούσαν να βοηθήσουν να προετοιμαστείς σε μικρό χρονικό διάστημα. Σε κάποιες κλινικές ίσως μπορέσεις να κάνεις και  μεγαλύτερες  σε διάρκεια Hospitationen. Γενικά χωρίς Approbation δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα άμα δεν είσαι φοιτητής.

Μεταξύ αγροτικού στην Ελλάδα και Εράσμους στα Γερμανικά σε οποιοδήποτε τομέα, το Εράσμους νομίζω θα σε βοθήσει πιο πολύ   ( τελειοποίηση γλώσσας,  προσαρμογή στην καθημερινή ζωή, εξεικοίωση με  καθημερινά πρακτικά ζητήματα στην Γερμανία κτλ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, andromeda said:

1. Τα πάντα είναι θεωρητικά εφικτά. Οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν ξεκινήσει από ιατρεία ( αναγνωρίζεται ένα μεγάλο κομμάτι ειδικότητας και είναι περισσότερες οι θέσεις) και συνεχίζουν στην συνέχεια σε νοσοκομείο.  Θέσεις οφθαλμολογίες σε πανεπιστημιακές κλινικές είναι ακόμα λιγότερες,  οπότε υπάρχει και μεγαλύτερος ανταγωνισμός. 

2.  κατά κανόνα όσο πιο περιφερειακά βρίσκεται ένα νοσοκομείο, τόσο πιο εύκολα βρίσκει κανείς θέση και αυτό ισχύει για όλα τα κρατίδια. Μέσα στο Μόναχο θα είναι πιο δύσκολο ενώ στις μικρότερες πόλεις της Βαυαρίας οι ανάγκες για γιατρούς είναι μεγαλύτερες. 

3. Όλα ""μετράνε''. Πάνω από όλα η εργασιακή εμπειρία στη Γερμανία και η εμπειρία με το γερμανικό σύστημα ( όχι απαραίτητα στην ίδια ειδικότητα) και το πολύ καλό επίπεδο Γερμανικών. Όσο πιο γρήγορα μπεις στο σύστημα τόσο το καλύτερο. 

4. Προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ.Ο απόηχος της ελληνικής οικονομικής κρίσης στην Γερμανία είναι πολύ πιο εξασθενημένος από  αυτόν που ίσως αφήνουν τα ελληνικά ΜΜΕ να εννοηθεί και ο μέσος Γερμανός δεν ασχολείται ιδιαίτερα με την Ελλάδα , εκτός φυσικά όταν σχεδιάζει τις καλοκαιρινές του διακοπές.  

5. Φυσικά και αξίζει, άμα μπορείς κάντο! 

 

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Καλή συνέχεια!!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 7/1/2018 at 2:50 AM, sakisoflu said:

Παιδια καλησπερα 

Υπάρχει περίπτωση με Β2 κρατικο πιστοποιητικο να δηλωσεις για το approbation , υπάρχει κάποιο κρατίδιο που το δεχεται?

ΓΤ μονο για Γκαιτε ηξερα

 

Ε

Δέχονται από Goethe, DAF και TELC.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράξενο δεν είναι αυτό; Στις αιτήσεις προς τα Ärztekammer των κρατιδίων γράφει Β2 (CEFR=Common European Framework of Reference for Languages) δηλαδή οποιοδήποτε πτυχίο που αναγνωρίζεται ότι πληρεί τις προδιαγραφές γνώσεων Β1,Β2, C1 κοκ. Έχω φίλη που ρώτησε στο Βαυαρέζικο Ärztekammer για το ÖSD πιστοποιητικό και της είπαν ότι το δέχονται. Αλλά δεν έχει υποβάλει χαρτιά ακόμα.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 hours ago, kerbit_88 said:

Παράξενο δεν είναι αυτό; Στις αιτήσεις προς τα Ärztekammer των κρατιδίων γράφει Β2 (CEFR=Common European Framework of Reference for Languages) δηλαδή οποιοδήποτε πτυχίο που αναγνωρίζεται ότι πληρεί τις προδιαγραφές γνώσεων Β1,Β2, C1 κοκ. Έχω φίλη που ρώτησε στο Βαυαρέζικο Ärztekammer για το ÖSD πιστοποιητικό και της είπαν ότι το δέχονται. Αλλά δεν έχει υποβάλει χαρτιά ακόμα.. 

Η αλήθεια ειναι οτι η απάντηση μου ειναι με σιγουριά μόνο για το Βερολινο, οπου τα προαπαιτουμενα ειναι ξεκάθαρα και βρίσκονται στο site του  lageso. για τη Βαυαρία στο αντίστοιχο σαιτ βρήκα αυτό: Grundlage des Sprachtests sind allgemeine Sprachkenntnisse und –fähigkeiten des Sprachniveaus B2 nach dem Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmen für Sprachen (GER). Dieses Sprachniveau ist in der Anlage 1 wiedergegeben. Ein gesonderter Sprachtest hierüber erfolgt nicht. και απο περιέργεια έψαξα τι γράφει το GER και βρήκα αυτο εδώ: http://www.europaeischer-referenzrahmen.de/. Με λίγα λόγια αναγνωρίζουν επίσημα TELC και Goethe. παρολα αυτα σιγουρα μπορει να αλλαζουν τα προαπαιτουμενα σε καθε κρατιδιο, αναλογα με τις αναγκες που εχουν για γιατρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 12/1/2018 at 8:49 ΜΜ, andromeda said:

Αναγκαία προυπόθεση για να χωθείς στο σύστημα μετά το πτυχίο είναι η γερμανική Approbation, η οποία με της σειρά της προυποθέτει το Fachsprachprüfung. Εντατικά μαθήματα Γερμανικών στη Γερμανία θα μπορούσαν να βοηθήσουν να προετοιμαστείς σε μικρό χρονικό διάστημα. Σε κάποιες κλινικές ίσως μπορέσεις να κάνεις και  μεγαλύτερες  σε διάρκεια Hospitationen. Γενικά χωρίς Approbation δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα άμα δεν είσαι φοιτητής.

Μεταξύ αγροτικού στην Ελλάδα και Εράσμους στα Γερμανικά σε οποιοδήποτε τομέα, το Εράσμους νομίζω θα σε βοθήσει πιο πολύ   ( τελειοποίηση γλώσσας,  προσαρμογή στην καθημερινή ζωή, εξεικοίωση με  καθημερινά πρακτικά ζητήματα στην Γερμανία κτλ).

Το approbation που λες ειναι απαραιτητο ακομη και για το hospitationen η δεν εχουν τοσο αυστηρα κριτηρια σε αυτο?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/20/2017 at 11:43 ΜΜ, andromeda said:

Hospitation είναι  κάποιο μικρό χρονικό διάστημα (συνήθως μια μέρα) που κάποιος εκτός της κλινικής( συνήθως bewerber) παρακολουθεί την καθημερινότητα της ώστε να πάρει μια πρώτη γεύση του πως λειτουργούν εκεί τα πράγματα και αν ταιριάζει στο κλίμα και τους μελλοντικούς συναδέλφους. Για hospitationen  με την έννοια της ""πρακτικής" ( για βδομάδες η μήνες) πρέπει πάλι να κάνεις αντίστοιχη αίτηση στην κλινική, η οποία  ανάλογα με τις ανάγκες της και τον σεφ θα έχει και  διαφορετική "πολιτική"". Στα κεντρικά νοσοκομεία με μεγάλη ζήτηση η Hospitation κρατάει συνήθως μια μέρα και είναι στο πλαίσιο του Bewerbung ενός καλού υποψηφίου, ενώ δύσκολα θα δεχτούν να έχουν hospitant για πολλές μέρες χωρίς άμεση προοπτική πρόσληψης( εξωτερικός γιατρός που απλώς περιφέρεται άλλωστε σε ένα σύστημα που και οι φοιτητές ακόμα είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν κλινική δουλειά). Σε μικρά  νοσοκομεία με μεγάλες ανάγκες σε γιατρούς θα μπορούσε καποιος μετά απο συννενόηση θεωρητικά να κάνει μεγαλύτερες σε διάρκεια hospitationen.  Χωρίς Approbation μειώνεις τις πιθανοτητες σου στο bewerbung ούτως η άλλως και τυπικά δεν επιτρέπεται να πιάσεις ασθενή στα χέρια σου, κάθε κλινική όμως ανάλογα με τις ανάγκες της εχει διαφορετικές απαιτήσεις. Δεν ειναι συνηθισμένο να κάνει κάποιος Hospitationen  για πολύ καιρό πάντως όντας ""τελειωμένος" γιατρός στην ΕΕ ( που το πτυχίο αναγνωρίζεται αυτόματα), οπότε μετά το πτυχίο καλύτερα να επενδύσεις στην Approbation ( και την γλώσσα) , καθώς αυτή ειναι το σημαντικότερο για να ξεκινήσεις οτιδήποτε στην Γερμανία και όχι οι σάλτσες του βιογραφικού.

Οσο είσαι ακόμα φοιτητής μπορείς να κάνεις πάντα εράσμους ή HELMSIK.

 

Τροποποιήθηκε από andromeda
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...γνωρίζει κανείς σχολές και σεμινάρια για το FSP του Approbation; Και πόσο περίπου κάνουν τέτοια σεμινάρια; Δεν με απασχολεί η πόλη απαραίτητα. Με απασχολεί περισσότερο να είναι μεθοδικοί σαν σχολή και να περάσω με την πρώτη. Στο fb υπάρχει το Freiburg International Academy αλλά βλέπω ότι κυρίως Άραβες και  Ινδοί πάνε εκεί. Συνάδελφοι Έλληνες που να έχουν πάει σε τέτοιες σχολές γνωρίζετε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, louis c.k said:

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...γνωρίζει κανείς σχολές και σεμινάρια για το FSP του Approbation; Και πόσο περίπου κάνουν τέτοια σεμινάρια; Δεν με απασχολεί η πόλη απαραίτητα. Με απασχολεί περισσότερο να είναι μεθοδικοί σαν σχολή και να περάσω με την πρώτη. Στο fb υπάρχει το Freiburg International Academy αλλά βλέπω ότι κυρίως Άραβες και  Ινδοί πάνε εκεί. Συνάδελφοι Έλληνες που να έχουν πάει σε τέτοιες σχολές γνωρίζετε;

Μια φίλη μου είχε κάνει εδώ https://www.mibeg.de/medizin/intensivkurs-fachsprache-medizin/

στην Κολωνία, ήταν ευχαριστημένη. Το κόστος ήταν 1200 ευρώ, της τα πλήρωσε όμως το arbeitsagentur για το συγκεκριμένο φροντιστήριο ( δεν νομίζω να ισχύει για όλα).

Φροντιστήρια για FSP υπάρχουν πιά σχεδόν παντού, διάλεξε με βάση το οικονομικό και την πόλη που σε βολεύει, τόσο καθοριστικές διαφορές δεν νομίζω να έχουν.

Τροποποιήθηκε από andromeda
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση adromeda! Το mibeg βλεπω το χρηματοδοτει και το γερμανικο κρατος σαν οργανισμο, οποτε φανταζομαι οτι ειναι κατι σαν το Goethe Institut. Σιγουρα πιστευω οτι υπαρχουν και φθηνοτερες σχολες ή δασκαλοι που ασχολουνται με τις εξετασεις ορολογιας, και το θα το ψαξω περισσοτερο γι τετοιες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 12/8/2017 at 5:01 ΜΜ, Dirolos said:

Κυριως προς τους καρδιολογους συναδελφους:για επεμβατικη καρδιολογια αξιζει η Γερμανια?Προσφερει τη δυνατοτητα καλης εκπαιδευσης?και γενικοτερα επαγγελματικης προοπτικης?

 

Η καρδιολογία είναι υποχρεωτικά μια επεμβατική ειδικότητα. Για να μπείς στις εξετάσεις της ειδικότητας χρειάζεσαι γύρω στις 150 καθετηριασμούς με Dilatation καί ή χωρίς Stent. Σε όλα τα νοσοκομεία (μεγάλη πόλη ή επαρχία) θα μπορέσεις να κάνεις τους καθετηριασμούς σου. Τώρα στις μεγάλες πόλεις έχεις το μειονέκτημα του συναγωνισμου με τους γερμανούς (οι οποίοι προτιμούν τις μεγάλες πόλεις), οπότε φρόντισε να μιλάς τέλεια γερμανικά και κατα προτίμηση με τέλεια προφωρά (ναι, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εξαιρετική γλωσσα στις μεγάλες πόλεις). Στην επαρχία τα νοσοκομεία προσφέρουν τις ίδιες υπηρεσίες (στην καρδιολογία και στις παθολογικές ειδικότητες, για χειρουργικές ειδικότητες παίρνει συζήτηση) και έχεις το πλεονεκτημα ότι με την γλώσσα είναι πολύ πιο χαλαροί και ανεκτικοί διοτι σε χρειάζονται μιας και δεν έχουν πολλούς γερμανούς. Στην επαρχία επίσης δεν παλεύεις για να "κλέψεις" τον καθετηριασμό απο τον γερμανό (που θα σου τον βουτήξει δικαιωματικά για να κάνει τα Zahlen του για την ειδικότητα του, εκεί όλοι πρέπει να δουλέψουν και όλοι προλαβαίνουν να κάνουν καθετηριασμούς μιας και έχει τόση δουλειά). 

Το άλλο πρόβλημα των μεγάλων πόλεων είναι τα τεράστια ενοικια ενω στην επαρχία με τον ίδιο μισθο πληρώνεις τα μισά λεφτά για ένα καλύτερο σπίτι. Το δικό μου ενοίκιο είναι 640€ (Warm) για 3αρι 85τμ), οι συνάδελφοι στην Στουτγάρδη πληρώνουν για 2αρι 60τμ 1000€ (και το Μόναχο είναι όνειρο άπιαστο με αυτά τα λεφτά.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, Dirolos said:

Ανταποκρινεται ο ελληνας Ιατρος στις απαιτησεις?Η ειναι το 'μαυρο προβατο' για τη λατζα?

9 ώρες πριν, Dirolos said:

Ανταποκρινεται ο ελληνας Ιατρος στις απαιτησεις?Η ειναι το 'μαυρο προβατο' για τη λατζα?

Ναι, ο Έλληνας γιατρός έχει μια ερασιακή ηθική, είμαστε εργατικοί και τραβάμε μπροστά. Δεν παραπονιόμαστε όπως κάνουν οι γερμανοί και αναγνωρίζουμε ότι πρέπει να επενδύσουμε τώρα για να χτίσουμε ένα μελον! Εγώ σπούδασα στην Ρουμανία, έχω μιασ υνάδελφο Ελλαδίτησα απόφοιτο πανεπιστημόυ Πάτρας. Διαφορές δεν βλέπω στην εκπαίδευση (έχουμε γιατρούς απο όλη την Ευρώπη, Ουκρανία, Σερβία, Σκόπια, Ρουμανία, Βουλγαρία, ακόμα και απο Ουγγαρία). Η διαφορά δεν βρισκεται τόσο στο επίπεδο της εκπαίδευσης: όλοι ως πρωτάρηδες ξεκινήσαμε. Η διαφορα είναι στην εργατικότητα και στα ανοιχτά μυαλά που έχουμε ως Έλληνες. Στην αρχή πάμε όπως όλο το κοπάδι, βημα σημειωτόν, αλλά μετά απο 2-3 χρόνια πεταγόμαστε μπροστά απο τους άλλους (ακόμη και τους γερμανούς), λόγω της εργατικότητάς μας. Και αυτό το βλέπουν οι επιμελητές. Στην Γερμανία μπορείς να κερδίσεις τα πάντα, αλλά με το σπαθι σου. 

Οι γερμανοι... άλλη δουλειά αυτοί. Στην χώρα τους είναι, την γλώσσα την μιλάν τέλεια και τα δικά τους Entlassungsbriefe δεν χρειάζονται διορθώσεις...

Αλλά εάν παλέψεις και δουλέψεις τότε ναι, θα τα βγάλεις πέρα. Συμβουλή: να αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις: εκεί έχεις ως επι το πλήστον γερμανούς για συναγωνισμό. Θα είσαι πάντα ο ξένος, οπότε θα πρέπει να δουλέψεις δυο φορές όσο ο γερμανός για να βγείς στην επιφάνεια, για να ξεχωρίσεις (θετικά). Παντα θα υπάρχει η γνώση της διαφοράς. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως πλεονέκτημα (der Grieche der echt arbeitet) ή να μείνεις απλώς ο Auslander. Επιλογή σου. Πάντως η ποιότητα της εξειδίκευσης είναι η ιδια ακόμη και στην επαρχία, μην συγκρίνεις την Ελλάδα των 10.000.000 κατοικων και της κρίσης με την Γερμανία τωβ 85.000.000 της ανεργίας του 2,8% και του πλούτου. 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα 

Έχω μια απορία σχετικά με τα έγγραφα που πρέπει να στείλει κανείς για Approbation.

Πρέπει κάποιος να έχει βρει θέση σε νοσοκομείο για να κάνει τα χαρτιά για Approbation? Μου φαίνεται αρκετά παράλογο αν σκεφτεί κανείς οτι σε όλες τις Stellenangebote ειναι προαπαιτούμενο  να έχει κανείς Approbation.

Επειδή ενδιαφέρομαι για χειρουργική ειδικότητα όσοι στο Forum έχουν εμπειρία απο χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία και γνωρίζουν την όλη διαδικασία , κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 24/5/2018 at 10:41 ΜΜ, kostasalifier said:

Παιδιά καλησπέρα 

Έχω μια απορία σχετικά με τα έγγραφα που πρέπει να στείλει κανείς για Approbation.

Πρέπει κάποιος να έχει βρει θέση σε νοσοκομείο για να κάνει τα χαρτιά για Approbation? Μου φαίνεται αρκετά παράλογο αν σκεφτεί κανείς οτι σε όλες τις Stellenangebote ειναι προαπαιτούμενο  να έχει κανείς Approbation.

Επειδή ενδιαφέρομαι για χειρουργική ειδικότητα όσοι στο Forum έχουν εμπειρία απο χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία και γνωρίζουν την όλη διαδικασία , κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :) 

Τα προαπαιτούμενα για την Approbation θα τα βρεις στο site του Ärztekammer του εκάστοτε κρατιδίου. Η  θέση σε νοσοκομείο στα περισσότερα δεν είναι απαραίτητη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.