Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Έχω διαβάσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.

Θέλω να κάνω ειδικότητα στη Γερμανία. Σε όλα τα κρατίδια θέλουν όμως και ένα Polizeiliches Führungszeugnis (Inland) Belegart „O“. Πώς και από πού το παίρνω αυτό? Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Πόσο καιρό κάνει για να βγει?

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ μία απάντηση γιατί έχω καταμπερδευτεί. Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα. Είναι το ποινικό μητρώο για όσους ζουν στη Γερμανία. Εσύ δε χρειάζεται να το προσκομίσεις εφόσον ακόμα δε ζεις. Παρέκαμψέ το. Χρειάζεσαι ένα ποινικό μητρώο από Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Ενδιαφερομαι για ειδικοτητα δερματολογιας στη Γερμανια. Τι ειναι καλυτερο; Να κανω ολόκληρη την ειδικοτητα στη Γερμανια; 

Εχει νοημα να κανω το γενικο κομματι στην Ελλαδα ; 

Επισης σε ποια κρατιδια υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να με παρουν; (λογω κορεσμου εννοω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Έτοιμα σχεδόν τα χαρτιά για την Approbation στο κρατίδιο της Oberbayern, μήπως ξέρετε σε ποια διεύθυνση πρέπει να τα στείλω? Στο σάιτ του Μονάχου έχει δύο διευθύνσεις , Hausanschrift και Postτanschrift. Το λογικό είναι η δεύτερη, αλλά δεν μοιάζει σαν κανονική διεύθυνση, δεν έχει οδό-αριθμο. Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Έτοιμα sxedon τα χαρτιά για την Approbation στο κρατίδιο της Oberbayern, μήπως ξέρετε σε ποια διεύθυνση πρέπει να τα στείλω? Στο σάιτ του Μονάχου έχει δύο διευθύνσεις , Hausanschrift και Postτanschrift. Το λογικό είναι η δεύτερη, αλλά δεν μοιάζει σαν κανονική διεύθυνση, δεν έχει οδό-αριθμο. Ευχαριστώ !

μπορει να ναι απλα ταχυδρομικη θυριδα -postfach το postanschrift γιαυτο δε μοιαζει με διευθυνση.εγω θα ελεγα εκει πρεπει να σταλει.το hausanschrift αναφερεται λογικα για τις sprechstunde.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Έτοιμα σχεδόν τα χαρτιά για την Approbation στο κρατίδιο της Oberbayern, μήπως ξέρετε σε ποια διεύθυνση πρέπει να τα στείλω? Στο σάιτ του Μονάχου έχει δύο διευθύνσεις , Hausanschrift και Postτanschrift. Το λογικό είναι η δεύτερη, αλλά δεν μοιάζει σαν κανονική διεύθυνση, δεν έχει οδό-αριθμο. Ευχαριστώ !

μπορει να ναι απλα ταχυδρομικη θυριδα -postfach το postanschrift γιαυτο δε μοιαζει με διευθυνση.εγω θα ελεγα εκει πρεπει να σταλει.το hausanschrift αναφερεται λογικα για τις sprechstunde.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει διαφορα σε παθολογικες και χειρουργικες ειδικοτητες ως προς την ανταγωνιστικοτητα και τις πιθανοτητες να σε παρουν. Και τι χρειαζεται να κανει καποιος φοιτητης στην ελλαδα για να αυξησει τις πιθανοτητες του να τον παρουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει διαφορα σε παθολογικες και χειρουργικες ειδικοτητες ως προς την ανταγωνιστικοτητα και τις πιθανοτητες να σε παρουν. Και τι χρειαζεται να κανει καποιος φοιτητης στην ελλαδα για να αυξησει τις πιθανοτητες του να τον παρουν?

παθολογια σιγουρα βρίσκεις πολύ πιο ευκολα θεση. Για να αυξησεις τις πιθανοτητες σου χρειαζεσαι τρια πραγματα: γλώσσα, γλώσσα, γλώσσα (ναι, το ξερω, μπαναλ :Ρ) . Και ίσως και κανα Hospitation .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω C1 οποτε απο τη γλωσαα ειμαι οκ..δηλαδη με γλωσσα και ερασμους μερικους μηνες ας πουμε+ hospitation αρκουν και για χειρουργικη ειδικοτητα η πρεπει να χεις κανει και αγροτικο εδω+κανα χρονο ειδικοτητας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω C1 οποτε απο τη γλωσαα ειμαι οκ..δηλαδη με γλωσσα και ερασμους μερικους μηνες ας πουμε+ hospitation αρκουν και για χειρουργικη ειδικοτητα η πρεπει να χεις κανει και αγροτικο εδω+κανα χρονο ειδικοτητας?

Θα σου προτεινα να μην χανεις χρονο στην Ελλαδα. Ελα και παλεψε το εδω. αρχικα θα ψαξεις σε μικρότερα νοσοκομεια, όχι σε κεντρικα και μεγαλα. Αφου αποκτησεις προυπηρεσια θα κοταξεις τα πιο μεγαλα. Αν εισαι ανδρας οι πιθανοτητες σου ειναι λιγο καλυτερες (δεν μενεις εγκυος :Ρ  ) .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδες καλησπερα. Για οποιον εχει ασχοληθει με approbation στο Oberbayern ή οποιον δυναται να βοηθησει τελοσπαντων: Μπορω να στειλω τα χαρτια μου δια αλληλογραφιας, χωρις να ειμαι δηλωμενος σε διευθυνση της Γερμανιας και να χρησιμοποιησω τη διευθυνση καποιου Γερμανου φιλου για οταν θα χρειαστει να μου στειλουν το invoice να πληρωσω, το πορισμα ή οτιδηποτε αλλο, γραφοντας z. Hd (zu Händen) δηλαδη υπ'οψιν ταδε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα και γω μια βοήθεια σχετικά  με την Approbation .Θα  βρίσκομαι άμεσα Βάδη Βυτεμβέργη και Ρηνανια Βεστφαλία για συνεντεύξεις και έχω μαζέψει τα έγγραφα για την έκδοση της  και έχω μερικές απορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται  να εκδόσω την approbation στο Μόναχο μιας και το κόστος είναι σαφώς μικρότερο και δεν έχει εξετάσεις , ενώ σκοπεύω να εργαστώ Baden Wüttenberg ή Nordrhein Westfallen  . Διότι στα χαρτιά που έχω κατεβάσει υπάρχει ένα Erklärung που πρέπει να υπογράψεις ότι σκοπεύεις αργότερα να εργαστείς στο αντίστοιχο κρατίδιο . Εϊναι δεσμευτικό μετά την έκδοση της Approbation ?Eπίσης  η διεύθυνση που θα βάλω πρέπει να είναι στο κρατίδιο που θα εκδοθεί η approbation ή δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι οπουδήποτε στη Γερμανία ?? Απο όσο γνωρίζω για να βάλεις διεύθυνση πρέπει να χεις κάνει anmemeldung στον δήμο που είναι η διεύθυνση . Σωστά ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα diaspua. Χωρίς να παριστάνω τον ειδικό και με επιφύλαξη καθώς μπορεί να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα θα σου πω το εξής και βγάλε τα συμπεράσματα σου: ξέρω παιδί που έμενε Ντύσελντορφ, έστειλε από εκεί τα χαρτιά του Βαυαρία, έβγαλε Απρομπατσιον και τελικά δουλεύει Χαϊδελβέργη. Από την άλλη ή άδεια ισχύει σε όλη τη Γερμανία άρα λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση miket. Για απρομπατσιόν Μόναχο γνωρίζει κανείς πόσο χρονικά διάστημα θέλει να εκδοθεί ?  Η σε ποιο κρατίδιο της γερμανίας εκδίδεται γρηγορότερα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπερα

Ετοιμαζω τα χαρτια μου για approbation στο μοναχο και ακουσα κατι για βεβαιωση προσληψης.ειναι απαραιτητη ή απλα επιταχυνει τη διαδικασια;παντως στο antrag auf erteilung δε βλεπω να αναφερουν κατι τετοιο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ενδιαφερεται καποιος για παιδιατρικη ειμαι ειδικευομενος εδω και δυο χρονια σε ενα μικρο νοσοκομειο στο Sachsen Anhalt το οποιο δινει πληρη ειδικοτητα. Υπαρχει αμεση αναγκη απο ειδικευομενους. Αν καποιος εχει πολλη καλη γνψση γερμανικων και ενδιαφερεται ας μου στειλει pm. Μπορω να βοηθησω και με εκδοση Approbation καθως και σε οποιεσδηποτε αποριες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, για όποιον ανεβαίνει Βερολίνο και ενδιαφέρεται έχουμε ξεκινήσει μόλις εδώ μια προσπάθεια με βασικές πληροφορίες για το ξεκίνημα, το Group θα εμπλουτιστεί στη πορεία και με άλλες πληροφορίες. Καλες γιορτές!

https://www.facebook.com/groups/165681550455548/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα συναδελφοι! Μερικες αποριες για οποιον γνωριζει και εχει χρονο και ορεξη να απαντησει.. 1) η οφθαλμολογια στη γερμανια ειναι "αμιγης" ειδικοτητα (οπως στην ελλαδα), δηλ. ασχολεισαι μονο με ματια ή εχει π.χ. και κανενα προκαταρκτικο ετος χειρουργικης? 2) ειμαι ειδικευμενος μικροβιολογος.. Εχω καμια πιθανοτητα να βρω δουλεια στη γερμανια? θελω C1? σας ευχαριστω εκ των προτερων, καλη δυναμη και καλη τυχη σε ολους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείτε όσοι είστε εκεί να μιλήσετε για εργασιακές συνθήκες? Ωράρια και επίπεδα στρες. Υπάρχει επιλογή για σχετικά "ήρεμο" πρόγραμμα για παράδειγμα σε κάποιο μικρότερο νοσοκομείο?

Ενδιαφέρομαι για καρδιολογία και έχω κάνει τα 2 χρόνια παθολογίας Ελλάδα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

δεν ξέρω πού αλλού μπορώ να το γράψω, γι'αυτό το γράφω εδώ, ελπίζοντας να διαδοθεί...

Δε συνηθίζω να κάνω διαφήμιση κλινικών, αλλά αυτή το αξίζει: 

Θα παρότρυνα όσους ενδιαφέρονται για παιδοψυχιατρική στη Γερμανία, να στείλουν αιτήσεις στο Christophsbad. Είναι κλινική στο Göppingen, περιοχή Στουτγάρδης. Πρόκειται χωρίς υπερβολή για εργασιακό παράδεισο!
Προσωπικά έχω εμπειρία κι από άλλες κλινικές στη Γερμανία και δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Γνωρίζω ότι υπάρχει/ουν θέση/εις αυτή τη στιγμή, γι'αυτό το γράφω. 
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Dr. Faust
https://www.aerztekammer-bw.de/10aerzte/30weiterbildung/09/gebiete/index.html

στο νούμερο 5 είσαι. 
60 μήνες μόνο οφθαλμολογία. ΝΟΜΙΖΩ ότι αναλόγως με την κλινική, μπορεί να αρκεί και Β2 (αλλά δε θα σ'το συνιστούσα να πιάσεις δουλειά με κάτω από C1)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

alex 91, είμαι και εγώ Στουτγκάρδη, το approbation ήταν δύσκολο εδώ? αξίζει να στείλω τα χαρτια μου αλλού καλύτερα? θα έχω το B2 σε ένα μήνα, με το Anmeldung τι γίνεται αφου εχω ηδη WG στην Στουτγκαρδη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από djal21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για οποιον ενδιαφερεται, επειδη τα βιβλια γλωσσας και ωρολογιας ειναι πολυ ακριβα. γραφεις στο γκουγκλ : VK ονομα βιβλιου

έχει παρα πολλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημερα,

πηρα προσφατα την approbation απο oberbayern και μου ηρθε ενα χαρτι που μιλαει για το ποσο που πρεπει να καταθεσω κλπ. '' Die Kostenrechnung wird an die von Ihnen angegebene Adresse zu einem spateren Zeitpunkt versandt. Bitte leisten Sie die Zahlung erst nach Ehalt der Rechnung innerhalb der Frist unter Angabe des Buchungskennzeichens''. Γνωριζει κανεις ποσο καιρο μετα στελνουν τον εν λογω λογαριασμο και ποσες μερες ειναι η προθεσμια για να βαλω τα χρηματα;Προφανως θα ειναι λογαριασμος τραπεζας για να κανω την καταθεση. Δεν πολυκαταλαβαινω βεβαια το τελευταιο ''unter Angabe des Buchungskennzeichens''.

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Τροποποιήθηκε από espine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ρε παιδια , απ'οτι εχω καταλάβει στη Γερμανια εινα ευκολο να βρεις θέση ειδικευόμενου σε επαρχιακό νοσοκομείο.. εξαιρετικά δύσκολο όμως σε πανεπιστημιακό, καθώς για τις καλες θέσεις στα πανεπιστημιακά υπάρχει ανταγωνισμος και εννοειται θα προτιμήσουν να πάρουν τον Γερμανο (και επειδη ξερει τη γλωσσα τελεια και επειδη πολλοι εχουν κάνει ηδη και διδακτορικο ως φοιτητες..!)

Αξιζει όμως να κανεις ειδικότητα σε επαρχιακο νοσοκομείο (και μαλιστα για χειρουργική ειδικότητα)? Πιστεύω οχι διότι παροτι θα παίρνεις καλά λεφτά, το θεωρω ασκοπο να αποφασισεις να ξενιτευτεις  για ενα επίπεδο εκπαιδευσης το οποίο θα μπορούσες να βρείς αντιστοιχα και στην Ελλάδα.

Η σκεψη μου ειναι να πάω Γερμανία πρώτα προσπάθώντας να κάνω καποιου ειδους έρευνα/μεταπτυχιακό/διδακτορικό και να προσπαθήσω μετά να μπω΄σε κάποια καλή θεση (αν και δεν είμαι σίγουρος αν ειναι καλή ιδεα?) Ποια είναι η γνώμη σας? Υπάρχει κανείς που το έχει επιχειρήσει αυτό?

Επίσης ήθελα να ρωτησω τους ειδικευομένους εκει σχετικά με το ζήτημα του ρατσισμού κατά των ελλήνων. Κάνοντας μια αναζήτηση στο google, βρηκά καποια αρκετά δυσοιωνα στοιχεία

Ρατσισμός κατά ελληνων μαθητών

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/795796/fuge-apo-ti-hora-mou-vromoellina

Ρατσιστικό γράμμα σε ελληινκη ταβέρνα

http://www.protothema.gr/world/article/456795/ratsistiki-epithesi-ala-bild-se-elliniko-estiatorio- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika --diseldorf-/

Δεν καλοπερναν ολοι οι ελληνες στη γερμανια

http://parallaximag.gr/parallax-view/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --kalopernane-oli-ellines- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --germania

Υπαρχει πράγματι τόσο έντονα ρατσιστικό κλίμα? ή τα αρθρα παρουσιαζουν ψευδώς το ζήτημα υπερβολικά

 

Τροποποιήθηκε από dimitris.pan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.