Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είναι κατάφωρη παραβίαση της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (και συγκεκριμένα της κατευθυντήριας οδηγίας 2005/36 ΕΚ που η ίδια η Γερμανία έχει υπογράψει).

 

Προφανώς έχουν αρχίσει να γεμίζουν τα κενά τους (μ΄ αυτή την κοσμοσυρροή ξένων ιατρών) και μπορούν να εγείρουν αυτές τις απαιτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας!Ξέρετε πού μπορεί να κάνει κάποιος γερμανικά στο Magdeburg;Επίπεδο Β2-Γ1 και κατά προτίμηση να έχει και τμήμα για ιατρική ορολογία..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Schriftliche und unterschriebene Erklärung des Ortes an dem Sie beabsichtigen in Zukunft Ihre ärztliche Tätigkeit auszuüben. Die Regierung von Oberbayern ist für die Bearbeitung von Approbationsanträgen dann örtlich zuständig, wenn Sie beabsichtigen, Ihre ärztliche Tätigkeit im Regierungsbezirk Oberbayern, Niederbayern, Schwaben oder Oberpfalz auszuüben. Die Regierung von Unterfranken ist örtlich zuständig, sofern die Aufnahme der ärztlichen Tätigkeit in denRegierungsbezirken Oberfranken, Mittelfranken oder Unterfranken geplant ist."

 

Στις προϋποθέσεις για Approbation..ίσχυε πάντα;Δηλαδή εγώ άμα θέλω να δουλέψω σε άλλο κρατίδιο πρέπει να βγάλω την άδεια εκεί; Αφού δεν υποτίθεται ότι ισχύει σε όλη τη Γερμανία;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Schriftliche und unterschriebene Erklärung des Ortes an dem Sie beabsichtigen in Zukunft Ihre ärztliche Tätigkeit auszuüben. Die Regierung von Oberbayern ist für die Bearbeitung von Approbationsanträgen dann örtlich zuständig, wenn Sie beabsichtigen, Ihre ärztliche Tätigkeit im Regierungsbezirk Oberbayern, Niederbayern, Schwaben oder Oberpfalz auszuüben. Die Regierung von Unterfranken ist örtlich zuständig, sofern die Aufnahme der ärztlichen Tätigkeit in denRegierungsbezirken Oberfranken, Mittelfranken oder Unterfranken geplant ist."

Στις προϋποθέσεις για Approbation..ίσχυε πάντα;Δηλαδή εγώ άμα θέλω να δουλέψω σε άλλο κρατίδιο πρέπει να βγάλω την άδεια εκεί;Αφού δεν υποτίθεται ότι ισχύει σε όλη τη Γερμανία;;

Nαι ισχυε παντα. Απλά θέλει να υπογράψεις τη βεβαίωση. Η αδεια ισχύει παντού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...

ναι ισχυε παντα. Απλά θέλει να υπογράψεις τη βεβαίωση. Η αδεια ισχύει παντού.

αααα οκ ευχαριστώ πολύ πολύ!νόμιζα ότι σε δεσμεύει μετά ντε και καλά να δουλέψεις εκεί κι αγχώθηκα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τι Versicherung χρειαζόμαστε όταν ξεκινήσουμε να δουλεύουμε?? Τι είναι η Haftpflichversicherung? Και τι η rechtschutzversicherung? Χρειαζόμαστε και τις δύο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ξεκινησεις χρειαζεσαι υποχρεωτικα Krankenversicherung

Σχεδον επιβεβλημενη ειναι η Haftplichtversicherung (ασφαλεια αστικης ευθυνης εκτος νοσοκομειου)

Προαιρετικη αλλα χρησιμη η Rechtschutzversicherung (ασφαλεια δικηγορου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα παιδιά,

έχω μία ερώτηση σχετικά με τη μικροβιολογία στη Γερμανία:
η καθ'εαυτή μικροβιολογία είναι μία ειδικότητα (Mikrobiologie,Virologie & Infektionsepidemiologie) κι η βιοπαθολογία είναι μία δεύτερη ειδικότητα (Labormedizin). Γνωρίζει κάποιος, αν κάνω Mikrobiologie στη Γερμανία, ως τι (και αν) θα μου την αναγνωρίσουν στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Είμαι Ειδικός Καρδιολόγος και σχεδιάζω να πάω για μια μικρή 6μηνη μετεκαπαίδευση (fellow) στην Γερμανία με δικά μου λεφτά ,για κάποιο εξιδικευμένο αντικείμενο .Επειδή θέλω να αρχίσω να κάνω αιτήσεις που μπορώ να βρώ πρότυπα αιτήσεων ή πως περίπου γράφονται ? Αν θέλει κάποιος ας στείλει PM.

Παρεπιμπτόντως πώς λέγεται στα Γερμανικά αυτή η μετεκπαίδευση με δικά μου λεφτά ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hospitieren λεγεται. Να είσαι σίγουρος οτι μονο θα βλέπεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά :)

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι περίπου γράφουμε σε ένα γράμμα που ζητάμε Hospitation (για κανα μήνα; :P )

Σκοπεύω να στείλω μήπως μπορέσω να καλύψω το χρόνο μέχρι να εκδοθεί η Approbation..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι μονο να βλεπει ; Τοτε ποιο το νοημα.. Ποιες χωρες αφηνουν σε εξειδικευσεις να κανεις εσυ ; Εχει μεγαλη σημασια γιατι κανενας δεν θα θελε να ναι ο λαντζιερης του αιμοδυναμικου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θα θελα μερικες διευκρινισεις σχετικά με τις δυνατότητες απασχόλησεις ως ειδικός δερματολόγος στην Γερμανία.

Συγκεκριμένα

- ποιο το % δερματολόγων που απασχολούνται στον δημοσιο τομεα και ποιό στον ιδιωτικό;

-είναι πιο εύκολο να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα η στον δημοσιο; σαν υπάλληλος βεβαίως και σαφώς ως αλλοδαπός.

-μισθολογικά που είναι καλύτερα; Ιδιωτικός τομέας vs δημόσιος.

- Καλύτερες συνθήκες στον ιδιωτικό η στον δημόσιο τομέα;

- πέρα απο τις πανεπιστημιακές δερματολογικές κλινικές, υπάρχουν άλλες μη πανεπιστημιακές αλλά δημόσιες κλινικές (σαν του ΕΣΥ στην Ελλάδα)ή θέσεις μονήρεις σε δημοσια νοσοκομεία μικρών πόλεων που θα μπορουσε καποιος να βρει δουλειά;

Με ενδιαφέρει κυρίως νοσοκομειακό περιβάλλον.

Κάθε απάντηση θα είναι πολύτιμη αλλά και κάθε εξήγηση της αγορας εργασίας για τους Δερματολόγους καλοδεχούμενη.

Τροποποιήθηκε από atermonos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον ιδιωτικο τομεα, μη εχοντας δουλεψει στη Γερμανία, μπορείς να τον διαγράψεις απο τα πλανα σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον ιδιωτικο τομεα, μη εχοντας δουλεψει στη Γερμανία, μπορείς να τον διαγράψεις απο τα πλανα σου

Κατανοητό. Σχετικά με τα δημοσια νοσοκομεια(ερωτηση 4)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τι γίνεται με το Μόναχο;Προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί τους και δεν απαντούν σε μεηλ και φαξ..

Βασικά θέλω να ρωτήσω αν δέχονται μια βεβαίωση από το Goethe Θεσσαλονίκης ότι πέρασα το Γ1 και τη βαθμολογία μου, γιατί το καθαυτό πτυχίο θα τυπωθεί το Σεπτέμβρη και πρέπει να κάνω τα χαρτιά της Approbation όσο πιο άμεσα γίνεται..

Επίσης θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος έχει εμπειρία από εξετάσεις στο Sachsen-Anhalt (σε περίπτωση που δεν κάτσει το Μόναχο..)

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον ιδιωτικο τομεα, μη εχοντας δουλεψει στη Γερμανία, μπορείς να τον διαγράψεις απο τα πλανα σου

Κατανοητό. Σχετικά με τα δημοσια νοσοκομεια(ερωτηση 4)?

Θα σου πρότεινα να ψαξεις αρχικα θεση ειδεικευομενου σε νοσοκομειο (μεσω google, aerzteblatt, αλλα και iniativbewerbungen) . Η δερματολογια ειναι αρκετα κορεσμενη, αλλα ψαχνοντας κατι θα βρεις. Αν ψαξεις μονο θεση ειδικευμενου-επιμελητη, χωρις γερμανικη εμπειρια, το πραγμα ειναι πολυ δυσκολο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ,ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ (ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΝΟΣΟΣΚΟΜΕΙΑ ) ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ?

ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ PM

EYΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα! Έχω διαβάσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.

Θέλω να κάνω ειδικότητα στη Γερμανία. Σε όλα τα κρατίδια θέλουν όμως και ένα Polizeiliches Führungszeugnis (Inland) Belegart „O“. Πώς και από πού το παίρνω αυτό? Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Πόσο καιρό κάνει για να βγει?

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ μία απάντηση γιατί έχω καταμπερδευτεί. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΚΑΝΩ ΕΙΔΙΚΤΟΗΤΑ ΣΤΗ ΓΕΡΑΜΑΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗ BADEN- WÜRTTEMBERGISCHE VERANSTALTUNG FÜR ÄRZTE, ZAHNÄRZTE UND TIERÄRZTE ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ VERSONGUNGSABGABE..ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΟ..ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τι γίνεται με το Μόναχο;Προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί τους και δεν απαντούν σε μεηλ και φαξ..

Βασικά θέλω να ρωτήσω αν δέχονται μια βεβαίωση από το Goethe Θεσσαλονίκης ότι πέρασα το Γ1 και τη βαθμολογία μου, γιατί το καθαυτό πτυχίο θα τυπωθεί το Σεπτέμβρη και πρέπει να κάνω τα χαρτιά της Approbation όσο πιο άμεσα γίνεται..

Επίσης θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος έχει εμπειρία από εξετάσεις στο Sachsen-Anhalt (σε περίπτωση που δεν κάτσει το Μόναχο..)

Ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπέρα! Καθυστερούν πολύ αλλά απαντούν. Στείλε και 2ο και 3ο μειλ. Πάρε τηλέφωνο αν δεν πάρεις απάντηση. Εμένα το σήκωναν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.