Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, δυο πρακτικες ερωτησεις γιατι χαθηκα με την αναγνωση των 40 πρωτων και 10 τελευταιων σελιδων:

1. ξεκιναω σιγα σιγα να μεταφραζω τα χαρτια μου για να κανω αρχισω να ψαχνομαι, οχι αμεσα ομως. Εχουν ημερομηνια ληξης οι μεταφρασεις? Πρεπει να ειναι προσφατες? Επισης, τι μεταφραζω, πτυχιο και αδεια ασκησης φανταζομαι σιγουρα, αναλυτικη βαθμολογια χρειαζεται? Διαφορα χαρτια τυπου υποτροφιες/διακρισεις χρειαζονται, η αρκει να τα αναφερω στο βιογραφικο?

2. Για να μεταφρασω εχω βαλει πρωτα σε ολα τα εγγραφα σφραγιδα Χαγης. Τη σφραγιδα τη μεταφραζω?

3. Οι μεταφρασεις του υπουργειου εξωτερικων ειναι οκ ετσι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Για να βγάλεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος? πτυχίο ναι. Άδεια άσκησης όχι- μόνο τη βεβαίωση του ιατρικού συλλόγου. Αναλυτική όχι. διακρίσεις-υποτροφίες οχι. Μπαίνεις στη σελίδα του καθε κρατιδίου και βλέπεις τι χρειάζεται το καθένα αναλυτικά. Δεν ξερω αν εχουν ημερομηνία ληξης, αν και πρέπει να γραφει στη σελίδα που ανεφερα, ξέρω οτι για το ποινικό μητρώο δεν πρέπει να έχουν περάσει 3 μήνες

Χάγη πια στα περισσότερα κρατίδια δεν χρειάζεται, πχ Μόναχο και NRW

Για τις μεταφράσεις του υπουργείου δεν ξέρω. Γνωστος μου κατεθεσε μεταφρασεις υπουργείου, δεν τις εκαναν δεκτές και οταν τις κατέθεσε ξανά, δεν υπήρξε προβλημα. Εγώ σε πιστοποιημένο μεταφραστή τις εκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια, δυο πρακτικες ερωτησεις γιατι χαθηκα με την αναγνωση των 40 πρωτων και 10 τελευταιων σελιδων:

1. ξεκιναω σιγα σιγα να μεταφραζω τα χαρτια μου για να κανω αρχισω να ψαχνομαι, οχι αμεσα ομως. Εχουν ημερομηνια ληξης οι μεταφρασεις? Πρεπει να ειναι προσφατες? Επισης, τι μεταφραζω, πτυχιο και αδεια ασκησης φανταζομαι σιγουρα, αναλυτικη βαθμολογια χρειαζεται? Διαφορα χαρτια τυπου υποτροφιες/διακρισεις χρειαζονται, η αρκει να τα αναφερω στο βιογραφικο?

2. Για να μεταφρασω εχω βαλει πρωτα σε ολα τα εγγραφα σφραγιδα Χαγης. Τη σφραγιδα τη μεταφραζω?

3. Οι μεταφρασεις του υπουργειου εξωτερικων ειναι οκ ετσι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

θα προτεινα να διαβαζες τις τελευταιες 20 σελιδες γιατι οι πληροφοριες ειναι πιο επικαιρες.

μην στειλεις τα χαρτια στα τυφλα χωρις να ξερεις τι χαρτια χρειαζονται και πως πρεπει να ειναι αυτα ακριβως γιατι θα εχεις δυσκολιες.

μπες στο σαιτ του beziksregierung της περιοχης που σε ενδιαφερει και ψαξε να βρεις εκει που λεει gesundheit /approbation- καπως ετσι- και θα δεις ενα εγγραφο σε PDF που λεει αναλυτικα- για την καθε περιοχη με καποιες διαφορες- ποια εγγραφα χρειαζονται και πως πρεπει να ειναι αυτα-οπωσ σου ειπε και η λιζα.εκει λεει και αν ληγουν τα εγγραφα και ποτε.

οπως σου ειπε και η λιζα ελληνικη αδεια ασκησης δεν χρειαζεται αλλα χρειαζεσαι το goodstanding απο τον ελληνικο ιατρικο συλλογο οποτε πρεπει να εχεις την αδεια για να μπορεσεις να γραφτεις.

η σφραγιδα χαγησ εφοσον χρειαζεται μεταφραζεται και μπαινει πριν τη μεταφραση ομως για ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ δεν χρειαζεται ΣΙΓΟΥΡΑ.εδωσα τα χαρτια πριν λιγες βδομαδεσ.

καλυτερα να βρεις επισημο μεταφραση απο τη σελιδα του γερμανικου προξενειου στην ελλαδα που εχει ολους τους μεταφραστες που αναγνωριζει.Συνηθως οι επισημοι μεταφραστες ειναι δικηγοροι οποτε βαλε τον /την να παρει τηλεφωνο να ρωτησει πως ακριβως θελουν τα εγγραφα .

κανε τις μεταφρασεις στην ελλαδα γιατι οι τιμες ειναι πολυ καλυτερες.στην ελλαδα πληρωνεις ανα σειρα στη γερμανια νομιζω ανα λεξη.

και μια ερωτηση απο μενα.

οταν με το καλο καποιος βρει δουλεια και θελει να νοικιασει σπιτι:

τα 3 ενοικια πανε κατευθειαν στον ιδιοκτητη ή ενα απο αυτα παει για προμηθεια στο μεσιτη?

πως λειτουργει γιατι εγω νομιζα οτι δινεις 2 ενοικια προμηθεια στο μεσιτη...αλλα μαλλον δεν ισχυει ετσι?

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ψαξει καποιος για σπιτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν έχεις βγάλει την απρομπατιόν και έχεις εγγραφεί κ σε ιατρικό σύλλογο, αν γυρίσεις στην Ελλάδα για ένα διάστημα για να δουλέψεις, και διαγραφείς από το γερμανικό ιατρικό σύλλογο, τότε η απρομπατιόν ισχύει αν στο μέλλον βρεις κάποια θέση στη Γερμανία?

(Ξέρω ότι η απρομπατιόν ισχύει για πάντα, αλλά θα πρέπει να είσαι γραμμένος και σε ιατρικό σύλλογο? ή όταν βρεις θέση μπορείς να γραφτείς τότε, παρόλο που εχεις βγαλει πριν πχ 1χρόνο την άδεια; )

Ευχαριστώ πολύ!

Τροποποιήθηκε από elisabetta
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, μια ερωτηση ακομα θελω να κανω. Στο κρατιδιο που ενδιαφερομαι να βγαλω την approbation γραφει οτι απο 1.1.2015 θα εφαρμοστουν οι εξετασεις. Ομως στα Unterlagen που ζητουν γραφει eine Erklärung, dass der Antragsteller in ... ärztlich tätig werden möchte (unter Angabe des künftigen Arbeitsgebers). Αυτο σημαινει οτι για να τη βγαλεις πρεπει να εχεις ηδη βρει θεση? Και τελος παντων, τι πρεπει να κανει κανεις πρωτα, να ψαξει για θεση χωρις approbation, η να βγαλει πρωτα approbation και μετα να ψαξει για θεση? Γιατι οι εξετασεις θελουν και μια προετοιμασια φανταζομαι τουλαχιστον για ενα μηνα.. Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex91, και τα δύο μπορείς να κάνεις. Το καλύτερο είναι να ψάξεις θέση έχοντας ήδη βγάλει την άδεια. Είναι πιο εύκολο να βρεις ετσι θέση. Και σε πολλές αγγελίες, η απρομπατιόν είναι απαραίτητη προυπόθεση. Αντί για βεβαίωση προσληψης από εργοδότη, σε μερικά κρατίδια δέχονται απλώς να έχεις δηλωθεί ως μόνιμος κάτοικος. Οπότε αν έχεις κάποιον φίλο, μπορεις να δηλωθείς.

Να ρωτήσω κι γω κάτι, η Approbation ισχύει μόνο οταν είσαι γραμμένος σε γερμανικό ιατρικό σύλλογο? Αν γυρίσεις Ελλάδα, ισχύει μετά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απέκτησα τη νέα έκδοση του Deutsch für Ärztinnen und Ärzte σε pdf. για προφανεις λόγους copyright δε μπορω να το στείλω σε κανεναν ολόκληρο. αν καποιος όμως χρειαζεται μερικες σελίδες μπορώ να του τις στειλω. το ανταλλάσσω με ελληνογερμανικό λεξικό ιατρικών όρων (Κουσουρή ή Πασχαλίδη), σε ψηφιακή έκδοση εννοείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά θα ήθελα τη συμβολή σας σε ένα αδιανόητο πρόβλημα που προκύπτει στην έκδοση της Approbation στο κρατίδιο του Hessen. Αφού τους έστειλα όλα τα επίσημα χαρτιά με σφραγίδα Χάγης και μεταφρασμένα, μου απαντάνε ότι ούτε το πτυχίο Ιατρικής, ούτε η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι -άκουσον άκουσον- πρωτότυπα και δεν μπορούν να προχωρήσουν την αίτηση! (μάλιστα αρκούσε μόνο ένα εκ των 2 να είναι Original, αλλά έλα μου που δεν, οπότε καλούμαι να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας).

Φυσικά, το πτυχίο που παρουσιάζουμε ως πρωτότυπο (από Θεσσαλονίκη) είναι ένα απλό λευκό χαρτί Α4 που τιτλοφορείται "Αντίγραφο Πτυχίου" και κάθε άλλο παρά πρωτότυπο δείχνει, αλλά ήθελα να ήξερα πώς έχουν δεχτεί αιτήσεις και έχουν εκδώσει Approbation σε αρκετούς άλλους συμπατριώτες που κατά καιρούς έχω ακούσει ότι έχουν απευθυνθεί στο συγκεκριμένο κρατίδιο. Έχει κανείς κάποια εμπειρία επί του θέματος ή καμιά ιδέα πώς θα μπορούσα να αποδείξω το αυτονόητο; Ευχαριστώ πολύ!

ps: Κάτι ανέφεραν για Papyrus, αλλά άντε να τους εξηγήσεις ότι αφενός θα βγει σε ένα κάρο χρόνια (αν βγει όντως ποτέ), αφετέρου είναι αφελές να ζητάνε ένα χαρτί που προορίζεται για τον τοίχο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά θα ήθελα τη συμβολή σας σε ένα αδιανόητο πρόβλημα που προκύπτει στην έκδοση της Approbation στο κρατίδιο του Hessen. Αφού τους έστειλα όλα τα επίσημα χαρτιά με σφραγίδα Χάγης και μεταφρασμένα, μου απαντάνε ότι ούτε το πτυχίο Ιατρικής, ούτε η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι -άκουσον άκουσον- πρωτότυπα και δεν μπορούν να προχωρήσουν την αίτηση! (μάλιστα αρκούσε μόνο ένα εκ των 2 να είναι Original, αλλά έλα μου που δεν, οπότε καλούμαι να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας).

Φυσικά, το πτυχίο που παρουσιάζουμε ως πρωτότυπο (από Θεσσαλονίκη) είναι ένα απλό λευκό χαρτί Α4 που τιτλοφορείται "Αντίγραφο Πτυχίου" και κάθε άλλο παρά πρωτότυπο δείχνει, αλλά ήθελα να ήξερα πώς έχουν δεχτεί αιτήσεις και έχουν εκδώσει Approbation σε αρκετούς άλλους συμπατριώτες που κατά καιρούς έχω ακούσει ότι έχουν απευθυνθεί στο συγκεκριμένο κρατίδιο. Έχει κανείς κάποια εμπειρία επί του θέματος ή καμιά ιδέα πώς θα μπορούσα να αποδείξω το αυτονόητο; Ευχαριστώ πολύ!

ps: Κάτι ανέφεραν για Papyrus, αλλά άντε να τους εξηγήσεις ότι αφενός θα βγει σε ένα κάρο χρόνια (αν βγει όντως ποτέ), αφετέρου είναι αφελές να ζητάνε ένα χαρτί που προορίζεται για τον τοίχο.

Καλησπέρα, το πτυχιο που τους εδωσες ειναι φωτοαντιγραφο μεταφρασμενο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, όχι είναι το αντίγραφο πτυχίου με μπλε σφραγίδα του Προέδρου της Σχολής, που εκδίδεται ακριβώς για χρήση για το εξωτερικό, πράγμα που αναφέρεται ξεκάθαρα πάνω. Όλοι οι απόφοιτοι από Θεσσαλονίκη αυτό έχουμε, απλά η διαφορά ίσως με άλλες σχολές είναι ότι τιτλοφορείται "Αντίγραφο Πτυχίου", πράγμα που πιθανότατα μπερδεύει την ευθυνόφοβη υπάλληλο και δεν το αναγνωρίζει.

Όσο για την άδεια άσκησης, δεν είναι φυσικά αυτή καθ' αυτή η άδεια με τη φωτογραφία καρφιτσωμένη (καθώς αυτή πολύ απλά είναι μοναδική και δεν μπορεί κανείς να της βάλει σφραγίδα Χάγης), ωστόσο είναι αντίγραφό της με μπλε σφραγίδα από την Διευθύντρια της Διεύθυνσης Υγείας.

Κοινώς και τα 2 έγγραφα είναι ότι πιο πρωτότυπο μπορεί να έχει κάποιος ως απόδειξη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζω τι συμβαίνει, το ιδιο ακριβως συνεβη και στην γυναικα μου απο το παιδαγωγικο Θεσσαλονικης. Εμεις απλα της απαντησαμε οτι ΝΑΙ και ομως αυτό ειναι το εγγραφο που παιρνουμε και το δεχτηκε... Γιατι δεν μπορεις να βαλεις σφραγιδα στην αδεια;;; Ισως και αυτη να ειναι η μοναδικη λυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά και η άδεια άσκησης της Ελλάδας είναι σημαντικό έγγραφο που θεωρητικά δεν πρέπει να αλλοιωθεί ή να κινδυνεύσει να χαθεί, γι' αυτό και από τη Διεύθυνση Υγείας στην Ελλάδα επέμεναν να μη βάλω εκεί σφραγίδα Χάγης. Τι να πω, θα επικοινωνήσω εκ νέου από βδομάδα και ελπίζω να βρω άκρη.. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το κουράγιο, αδερφέ! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δικη μου αδεια εκδοθηκε στον ν. Σερρών, ειναι γραμμενη στο χερι, μιλαμε για κωλοχαρτο. Βαλε την σφραγιδα να κανεις την δουλεια σου. Ακου εκει η σφραγιδα Χαγης αλλοιωνει το εγγραφο !

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

και μια ερωτηση απο μενα.

οταν με το καλο καποιος βρει δουλεια και θελει να νοικιασει σπιτι:

τα 3 ενοικια πανε κατευθειαν στον ιδιοκτητη ή ενα απο αυτα παει για προμηθεια στο μεσιτη?

πως λειτουργει γιατι εγω νομιζα οτι δινεις 2 ενοικια προμηθεια στο μεσιτη...αλλα μαλλον δεν ισχυει ετσι?

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ψαξει καποιος για σπιτι?

O καλύτερος τρόπος είναι να ψάξεις αγγελίες στο ίντερνετ, από τα πιο δημοφιλή σάιτ είναι το immobilienscout24.de και το immowelt.de , ή απλά γκουγκλάρεις "mieten" και σου βγάζει ένα σωρό. Μετά μπορείς να ψάξεις συγκεκριμένα για μεσιτικά γραφεία στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και να δεις στο σάιτ τους σπίτια, ή να δεις στις τοπικές εφημερίδες, αρκετές έχουν και στη σελίδα τους στο ίντερνετ μικρές αγγελίες.

Η εγγύηση και η προμήθεια αλλάζει ανάλογα με την περιοχή και το σπίτι.

Η εγγύηση (Kaution) μπορεί να είναι από 1 έως 3 νοίκια (πάντα το Kaltmiete χρησιμοποιείται ως βάση, δηλαδή το μηνιαίο ενοίκιο χωρίς τα Nebenkosten), συνήθως είναι 2 νοίκια, και αυτά τα χρήματα τα δίνεις στον ιδιοκτήτη, ο οποίος μετά τα καταθέτει σε έναν λογαρισμό στο όνομά σου και μένουν απείραχτα μέχρι να ξενοικιάσεις το σπίτι και να τα πάρεις πίσω, ή να δωθούν για επισκευές.

Η προμήθεια (Provision) υπάρχει μόνο όταν μπαίνει στη μέση μεσίτης -αν είσαι τυχερός μπορείς να βρεις αγγελία κατευθείαν από τον ιδιοκτήτη και να γλυτώσεις την προμήθεια- και είναι συνήθως 2 Kaltmiete συν 19% φόρος (το γράφουν συνήθως 2,38ΜΜ), αλλά μπορεί να είναι και λιγότερα ανάλογα με το μεσίτη. Η προμήθεια βαρύνει εξ'ολοκλήρου τον νοικάρη, εκτός αν πρόκειται για σπίτι που είναι καιρό στα αζήτητα ή κάποια άλλη ειδική περίπτωση.

Πχ για Kaltmiete 500 E, συνήθως θα δώσεις 1000 Κaution και 1190 προμήθεια μεσίτη, συν το νοίκι του πρώτου μήνα μπροστά πχ 650Ε (με τα Nebenkosten), σύνολο 2840...

Συνήθως για να βρεις σπίτι παίρνει χρόνο. Βλέπεις ας πούμε μια αγγελία που σου αρέσει, επικοινωνείς με το μεσίτη, σου λέει τη διεύθυνση του σπιτιού να το δεις απ'εξω αν σου αρέσει, μετά κανονίζεις με το μεσίτη ένα Besichtigungstermin, στο ραντεβού βλέπεις το σπίτι κι αν σου αρέσει σου λέει να συμπληρώσεις μια φόρμα με τα στοιχεία σου (ποιος είσαι, πόσα βγάζεις, αν η δουλειά σου έχει ημερομηνία λήξης, πού έμενες πιο πριν, αν έχεις κατοικίδια κλπ) την οποία τη δίνει στο ιδιοκτήτη κι αυτός μετά αποφασίζει αν του κάνεις και σε ξαναπαίρνουν πίσω για να κανονίσεις τα συμβόλαια... Τους φαίνεται περίεργο να τους πεις "θα ήθελα να μπω την άλλη βδομάδα". Επίσης είναι καλό να φαίνεται οτι ο μισθός σου είναι τουλάχιστον τριπλάσιος από αυτά που θα δίνεις συνολικά για το σπίτι. πχ για το παραπάνω παράδειγμα ο καθαρός μισθός σου να είναι τουλάχιστον 3*650= 1950. Πριν κλείσεις τα συμβόλαια θα σου ζητήσουν και κάποια απόδειξη για αυτά που δήλωσες, πχ το συμβόλαιό σου με το νοσοκομείο.

Τουλάχιστον τα παραπάνω ήταν η δική μου εμπειρία, που έψαχνα για τριάρι σε επαρχιακή πόλη στο Baden-Württemberg.

Τροποποιήθηκε από zonronoso
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Γνωριζει κάποιος πόσο διαρκεί η όλη διαδικασία της έκδοσης της approbation στο Düsseldorf? Συνολικός χρόνος, από την ώρα που καταθέτεις μεχρι να την παρεις στο χέρι...

Το να έχεις βρει θέση επιταχύνει την κατάσταση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.aerzteblatt.de/nachrichten/61467

τι σχεδιαζεται ως προς τις γλωσσικες εξετασεις σε Sachsen-Anhalt.

Αν γίνει έτσι, μια χοσπιτατιον 2 βδομαδων τουλαχιστον, πριν τις εξετασεις, θα ειναι απαραίτητη. Διοτι μονο σε χοσπιτατιον θα συναντησει καποιος το λεξιλογιο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα μια γνώμη κυρίως από ειδικευόμενους Παθολογίας στη Γερμανία. Δεδομένης της πληθώρας των θέσεων, τι κριτήρια θεωρείτε σημαντικότερα στην εύρεση νοσκομείου για Basisweiterbildung στην Innere, για έναν Berufsanfänger χωρίς εμπειρία; Η Einarbeitung είναι δεδομένη παντού, ή υπάρχει πιθανότητα να σε αφήσουν εξ αρχής μόνο και αβοήθητο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@obvious

Nach meiner Erfahrung....

Wenn du eine Einstellungsbestätigung hast, das kann insgesamt 3 Woche dauern.Das bedeudet dass die Klinik wird die Behörde, die zuständig für die Approbation ist, anrufen und du kannst die Fachsprachprüfung viel früher ablegen.

Wenn du keine Einstellung Bestädigung hast,wie ich, niemand wird für dich anrufen um das Verfahren zu beschleunigen, dann kann das bis 3-ungefähr-Monaten dauern.

Ich habe meine Approbation nach 2.5 Monaten erhalten.

(Wenn du eine Einstellungbestädigung nicht hast das bedeuted nicht dass du eine Stelle nicht gefunden hast.Es gibt Kliniken die sagen "wenn du deine Approbation hast , kannst du hier arbeiten"aber trotzdem helfen dir-aus verschiedenen Gründen- nicht deine Approbation zu bekommen.)

@Foreas das Verfahren für die Fachsprachprüfung in Düsseldorf ist bereits ungefähr auch so weil die Ärztekammer die Prüfung ubernommen hat,aber die Prüfung ist nicht schwierig zu bestehen.

(Ich werde die Prüfung genauer beschreiben wenn ich wieder in griechisch schreiben kann....!!!!!!)

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας,

μπορει κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με ένα έγγραφο απαραίτητο για την έκδοση της Approbation μου. Λέγεται Behoerdlichesfuehrungszeugnis (Belegart 0). Μπορώ να το βγάλω αυτό απο Ελλάδα ή μόνο απο Γερμανία και αν ναι που συγκεκριμένα; Επίσης τι διαφορά έχει απο το polizeiliches Fuehrungszeugnis που έχω βγάλει ήδη απο τα Δικαστήρια;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι το γερμανικό ποινικό μητρώο. Πες τους μόλις ήρθα Γερμανία οπότε δεν μπορώ να εκδώσω το γερμανικό και δώσε το ελληνικό μεταφρασμένο.

Καλή αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα από Κολωνία,

μια χρήσιμη συμβουλή για όποιον θέλει να βγάλει Approbation εδώ:

εποικοινωνείστε κατευθείαν, είτε τηλεφωνικώς είται μέσω e-mail με τον αρμόδιο υπάλληλο του Bezirksregierung. Είναι εξυπηρετικοί και θα σας πούν άμεσα τι έγγραφα χρειάζονται και θα μπορείτε να κανονίσετε και ποιό άμεσα την προφωρική εξέταση. Π.χ. εγώ επειδή τους είπα ότι είχα είδη βρεί θέση και δεν είχα ακόμα μεταφρασμένο το αντίγραφο ποινικού μητρώου προχώρησε κανονικά η διαδικασία και μόλις κατέθεσα το έγγραφο πήρα την Approbation.

Και κάτι ακόμα στο Νοσοκομείο που βρίσκομαι τώρα, 25 λεπτά από Κολωνία, στην Παθολογία έχουμε λόγω συγκυριών .. (εγκυμοσύνες) δύο κενές θέσεις.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον βρίσκεται στην Αρχή της ειδικότητας ή θέλει να κάνει Παθολογία ως γενικό κομμάτι.

Για λεπτομέρειες στείλτε μου PM.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Leftisk προσπαθησα να σου στειλω pm αλλα λεει οτι δεν μπορεις να δεχτεις νεα μνματα...ενδιαφερομαι να στειλω βιογραφικο..αν δεις αυτο το μνμ στειλε μου pm σε παρακαλω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιος ενδιαφέρεται να γράψει παθολογία σε κλινική γηριατρικής στη Βεστφαλία ας στειλει προσωπικό μήνυμα. Αμεση πρόσληψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο την εμπειρια μου.ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ

επιστολη προσληψης σημαινει οτι μετα απο συνεντευξη μια κλινικη θα στειλει μια βεβαιωση για σενα οτι θα σε προσλαβει στην υπηρεσια που βγαζει την αδεια/ή εκει που κανονιζουν τις εξετασεις ή θα πει εκει απλα οτι θα σε προσλαβει κι ετσι θα παρεις προτεραιοτητα για τις εξετασεις που σημαινει οτι οι εξετασεις για σενα θα κανονιστουν πολυ νωριτερα και η αδεια θα βγει νωριτερα.νομιζω ετσι η αδεια βγαινει σε 3 βδομαδες.

μπορει ομως μετα απο συνεντευξη σε κλινικη και παρα που εχεις "ναι" για προσληψη οταν θα αποκτησεις την αδεια ,η κλινικη να μη σε βοηθησει να παρεις την αδεια και να μη στειλει επιστολη προσληψης για σενα -για διαφορους λογους - κι ετσι οι εξετασεις για σενα θα κανονιστουν αργοτερα και η αδεια θα αργησει περισσοτερο .

εγω πηρα αδεια μετα απο δυομιση μηνες.

για ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ αντι για την επιστολη προσληψης μπορεις να πας μια Meldung απο το δημο που μενεις ,αλλα οπως ειπα ετσι οι εξετασεις αργουν .

αφου δωσεις τα χαρτια σου στην υπηρεσια που βγαζει την αδεια ,αυτη κανει αιτηση για σενα στον ιατρικο συλλογο και σου στελνουν μηνυμα οτι θα κανονισουν εξετασεις και θα σου στειλουν μυνημα αργοτερα με την ημερομηνια.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ

απο την αρχη του 2014 τις εξετασεις τις εχει αναλαβει ο ιατρικος συλλογος.

υπαρχουν 3 μερη

πρωτο μερος-20 λεπτα-

μπαινεις σε ενα δωματιο με μια ηθοποιο που κανει την ασθενη και μια γιατρο -παρατηρητη.

της κανεις ερωτησεις και κρατας σημειωσεις για να γραψεις το ιστορικο

δευτερο μερος-20 λεπτα-

μπαινεις σε ενα δωματιο μονος σου και συμπληρωνεις το ιστορικο

τριτο μερος -20 λεπτα-

μπανεις σε δωματιο με 3 γιατρους.οι δυο σε εξεταζουν/ ο τριτος παρακολουθει

ελεγχουν και βαθμολογουν πως εγραψες το ιστορικο και σου ζητανε να παρουσιασεις το περιστατικο

σου κανουν ερωτησεις και σε ρωτανε πιθανη διαγνωση /δδ

σε ρωτανε συντομογραφιες

σου δινουν εργαστηριακες εξετασεις και σου ζητανε να εξηγησεις ορους .

την ιδια μερα μαθαινεις αποτελεσματα και σε μια βδομαδα με δεκα μερες περιπου παιρνεις την αδεια.

οι εξετασεις κανονιζονται -χωρις επιστολη προσληψης - δυο μηνες μετα απο το πρωτο μυνημα απο τον ιατρικο συλλογο.

γενικα δεν ειναι δυσκολες .

πληροφοριες για τις εξετασεις αναλυτικα εδω.

http://www.aekno.de/ (Arzt-> Fachsprachprüfung)

http://www.aekno.de/page.asp?pageID=11103 (στα ελληνικα)

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.