Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Θέλει μια συγκεκριμένη διατύπωση οτι είσαι υγιής και δεν πάσχεις από νοσήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν στο ιατρικό έργο.Τα γράφουν όλα στο χαρτί που σου στέλνουν.

ποιο χαρτι μου στελνουν που γραφει αυτο?

πχ κατι τετοιο http://www.regierung.oberbayern.bayern.de/imperia/md/content/regob/internet/dokumente/formulare/f_bereich5/sg_55-2/55.2_159_i.pdf

σε ευχαρστω λιζα!βρηκα κι εγω κατι αντιστοιχο για ντυσελντορφ ομως πχ μπορω να το παω στον παθολογο μου στην ελλαδα να μου δοσει τη βεβαιωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

γεια σας! έχω μερικές ερωτήσεις!

1. τι ειναι καλύτερο? πιστοποιητικο γέννησης ή οικογενειακής κατάστασης? αν δεν κάνω λαθος, ενα απο τα δυο θελουν

2. το B2 zertifikat του Goethe από τη στιγμή που είναι στα γερμανικά, δε χρειάζεται καποια σφραγίδα, ή κατι αλλο, ετσι?

3. το εγγραφο από τον ιατρικό σύλλογο θελει μετα θεωρηση απο τη διευθυνση υγιεινης και μετα σφραγιδα χαγης?

4. απο την εμπειρία σας, πόσο καιρό έκανε να βγει η αδεια? ρωταω γιατι σε περιπτωση που κανει πανω απο μηνα να βγει, θα εχω φυγει απο γερμανια, οπότε ισως καλυτερα να δηλωσω αλλη διευθυνση (μονιμων κατοικων)

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλει μια συγκεκριμένη διατύπωση οτι είσαι υγιής και δεν πάσχεις από νοσήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν στο ιατρικό έργο.Τα γράφουν όλα στο χαρτί που σου στέλνουν.

ποιο χαρτι μου στελνουν που γραφει αυτο?

πχ κατι τετοιο http://www.regierung.oberbayern.bayern.de/imperia/md/content/regob/internet/dokumente/formulare/f_bereich5/sg_55-2/55.2_159_i.pdf

σε ευχαρστω λιζα!βρηκα κι εγω κατι αντιστοιχο για ντυσελντορφ ομως πχ μπορω να το παω στον παθολογο μου στην ελλαδα να μου δοσει τη βεβαιωση?

θα πρεπει ο ιατρικος συλλογος να πιστοποιησει το γνησιο της υπογραφης. Δεν ξερω αν μπορει να υπογραψει κατι στα γερμανικα, που ισως θεωρητικα δεν ξερει τι γραφει.. απο την αλλη αμα το βγαλεις στα ελληνικα, θα πρεπει να το μεταφρασεις.. εγω σ ενα νοσοκομειο στη γερμανια λεω να το βγαλω πριν καταθεσω τα χαρτια

Τροποποιήθηκε από liza
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έλαβα αυτό από Regierung von Oberbayern (Sachgebiet 55.2 - Rechtsfragen/Gesundheit und Verbraucherschutz/Maximilianstraße 39):

Bitte beachten Sie, dass wir k e i n e Apostille benötigen. Wir benötigen jedoch beglaubigte Kopien der Originaldokumente. Diese können Sie von einem Notar oder einer Behörde in der Europäischen Union fertigen lassen. Ferner benötigen wir von allen Dokumenten, die nicht in deutscher Sprache vorliegen, Übersetzungen von öffentlich bestellten und be-gten Übersetzern.

 

επομένως ούτε στη Bayern θελουν σφραγιδα

ή καταλαβαίνω κάτι λαθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς... εγώ στη Ρηνανία προ τριετίας δεν χρειάστηκα για τίποτα Αποστίλε (αν και το είχα βάλει στο πτυχίο μόνο νομίζω). Τα επικυρωμενα (Μπαγκλαουμπτε κοπίεν) τα είχα με σφραγίδα απο ΚΕΠ, και δεν ειχαν κανενα πρόβλημα (κάποιες φορες τους ειχα δειξει το πρωτότυπο). Τις μεταφράσεις έκανα από το ελληνικό Υπουργείο εξωτερικών (στη Γερμανια τσούζει η τιμή ανα σελίδα περισσότερο από τις ελληνικες τιμες!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν τις κανω σε καποιον απο αυτους http://www.vbdu.de/sprache.php?sprache=Griechisch θα εχω θεμα?

ή ειναι καλυτερα στο υπουργειο?

επικοινωνησα με καποιους απο τους ορκωτους μεταφραστες και μου ειπαν οτι χρειαζεται σφραγιδα! πραγματικα εχω μπερδευτει πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς... εγώ στη Ρηνανία προ τριετίας δεν χρειάστηκα για τίποτα Αποστίλε (αν και το είχα βάλει στο πτυχίο μόνο νομίζω). Τα επικυρωμενα (Μπαγκλαουμπτε κοπίεν) τα είχα με σφραγίδα απο ΚΕΠ, και δεν ειχαν κανενα πρόβλημα (κάποιες φορες τους ειχα δειξει το πρωτότυπο). Τις μεταφράσεις έκανα από το ελληνικό Υπουργείο εξωτερικών (στη Γερμανια τσούζει η τιμή ανα σελίδα περισσότερο από τις ελληνικες τιμες!).

Ακριβώς... εγώ στη Ρηνανία προ τριετίας δεν χρειάστηκα για τίποτα Αποστίλε (αν και το είχα βάλει στο πτυχίο μόνο νομίζω). Τα επικυρωμενα (Μπαγκλαουμπτε κοπίεν) τα είχα με σφραγίδα απο ΚΕΠ, και δεν ειχαν κανενα πρόβλημα (κάποιες φορες τους ειχα δειξει το πρωτότυπο). Τις μεταφράσεις έκανα από το ελληνικό Υπουργείο εξωτερικών (στη Γερμανια τσούζει η τιμή ανα σελίδα περισσότερο από τις ελληνικες τιμες!).

στη θεσσαλονικη λεει απο τη σχολη (απθ) δεν κανουν πια επικυρωσεις.οποτε αναγκαστικα ή δινω το πρωτοτυπο ή λεει αν δωσω φωτοτυπια μπορουν να παρουν απο τη γερμανια στη σχολη να κανουν λεει ταυτοποιηση.

οταν λες με σφραγιδα απο το κεπ σε ποια εγραφα αναφερεσαι?οταν λενε behorde εννοουν αρχες εκτος απο τις αρχες που εκδιδουν το καθε εγγραφο?δηλαδη οτι εγγραφο εχω θελει κι αλλη σφραγιδα εκτος απο τη σφραγιδα του φορεα που το εκδιδει?

εγω εχω bestadigung απο το γκαιτε οτι πηρα το β2 που γραφει και πανω το βαθμο με σφραγιδα του γκαιτε.αρκει για την υπηρεσια της απρομπασιον ?ρωταω γιατι το πτυχιο θα βγει το νοεμβριο...

παιδια βοηθεια...

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς... εγώ στη Ρηνανία προ τριετίας δεν χρειάστηκα για τίποτα Αποστίλε (αν και το είχα βάλει στο πτυχίο μόνο νομίζω). Τα επικυρωμενα (Μπαγκλαουμπτε κοπίεν) τα είχα με σφραγίδα απο ΚΕΠ, και δεν ειχαν κανενα πρόβλημα (κάποιες φορες τους ειχα δειξει το πρωτότυπο). Τις μεταφράσεις έκανα από το ελληνικό Υπουργείο εξωτερικών (στη Γερμανια τσούζει η τιμή ανα σελίδα περισσότερο από τις ελληνικες τιμες!).

Ακριβώς... εγώ στη Ρηνανία προ τριετίας δεν χρειάστηκα για τίποτα Αποστίλε (αν και το είχα βάλει στο πτυχίο μόνο νομίζω). Τα επικυρωμενα (Μπαγκλαουμπτε κοπίεν) τα είχα με σφραγίδα απο ΚΕΠ, και δεν ειχαν κανενα πρόβλημα (κάποιες φορες τους ειχα δειξει το πρωτότυπο). Τις μεταφράσεις έκανα από το ελληνικό Υπουργείο εξωτερικών (στη Γερμανια τσούζει η τιμή ανα σελίδα περισσότερο από τις ελληνικες τιμες!).

στη θεσσαλονικη λεει απο τη σχολη (απθ) δεν κανουν πια επικυρωσεις.οποτε αναγκαστικα ή δινω το πρωτοτυπο ή λεει αν δωσω φωτοτυπια μπορουν να παρουν απο τη γερμανια στη σχολη να κανουν λεει ταυτοποιηση.

οταν λες με σφραγιδα απο το κεπ σε ποια εγραφα αναφερεσαι?οταν λενε behorde εννοουν αρχες εκτος απο τις αρχες που εκδιδουν το καθε εγγραφο?δηλαδη οτι εγγραφο εχω θελει κι αλλη σφραγιδα εκτος απο τη σφραγιδα του φορεα που το εκδιδει?

εγω εχω bestadigung απο το γκαιτε οτι πηρα το β2 που γραφει και πανω το βαθμο με σφραγιδα του γκαιτε.αρκει για την υπηρεσια της απρομπασιον ?ρωταω γιατι το πτυχιο θα βγει το νοεμβριο...

παιδια βοηθεια...

στα ΚΕΠ επικυρώνουν φωτοαντιγραφα πτυχιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε σε ΚΕΠ επικυρωμενα αντίγραφα όλων των εγγράφων σου. Η στρογγυλή σφραγίδα που βάζουν κάνει στη Γερμανία. Δεν χρειάζεσαι συνήθως άλλη επικύρωση από άλλο φορέα. Έχε μόνο το ορίτζιναλ μαζί σου μπας και χρειαστεί. Για το πτυχίο του Γκαίτε (αρκει και το μπεστέτιγκουνγ) δεν νομίζω ότι είναι αρμόδια τα ΚΕΠ, καθότι ξενόγλωσσα, ρώτα το Γκαίτε (νομίζω τότε είχα δώσει απλή φωτοτυπία του πτυχίου του Γκέτε.., αλλα κανε μια και δες τα πιο παλιά ποστ )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω ενας που εχει κανει ειδικοτητα στην Ελλαδα,ειναι ευκολο να βρει θεση ειδικου στη Γερμανια;

Πρεπει να δωσει εξετασεις πριν (aprobation ή κατι αλλο)?

Χρειαζεται πτυχιο γερμανικωμ Β2?

Η διαδικασια ποια ειναι?Στελνει CV στα νοσοκομεια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε σε ΚΕΠ επικυρωμενα αντίγραφα όλων των εγγράφων σου. Η στρογγυλή σφραγίδα που βάζουν κάνει στη Γερμανία. Δεν χρειάζεσαι συνήθως άλλη επικύρωση από άλλο φορέα. Έχε μόνο το ορίτζιναλ μαζί σου μπας και χρειαστεί. Για το πτυχίο του Γκαίτε (αρκει και το μπεστέτιγκουνγ) δεν νομίζω ότι είναι αρμόδια τα ΚΕΠ, καθότι ξενόγλωσσα, ρώτα το Γκαίτε (νομίζω τότε είχα δώσει απλή φωτοτυπία του πτυχίου του Γκέτε.., αλλα κανε μια και δες τα πιο παλιά ποστ )

ευχαριστω Foreas .χαιρομαι που αρκει το Bestadigung γιατι το πτυχιο θα βγει νοεμβρη!ρωτησα απο γκαιτε για επιπλεον επικυρωση και δεν μου παν κατι.

θα τα παω λοιπον ολα στο κεπ και θα μαι καλυμμενη.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να τονισω παλι να επικοινωνείτε με τις αντιστοιχες Bezirgsregierungen (Νομαρχια) που ειναι και οι αρμοδιες για την Απρομπατιον. Συνηθως στο σαητ τους εχουν και τι ακριβως χρειάζονται απο Ουντερλαγκεν (δικαιολογητικα). Ειδαλλως Μέηλ. Διοτι πολλακις αλλες νομαρχιες θελουν αλλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω για τις μεταφράσεις των εγγράφων.

Για την Approbation στο Βερολίνο, δεχονται μεταφρασεις από Θεσσαλονίκη? Ή καλύτερα να τις κάνω στο Βερολίνο? Επίσης, μπορώ να πάρω βεβαίωση από γιατρό στη Θεσσαλονίκη? Στο προξενείο μου είπαν για την κ. Meyer που συνεργαζεται με το προξενείο κ ισως μπορεί να δωσει την βεβαίωση. Εχει πάει κανενας αλλος εκει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι ακόμη...

Το "Leumundszeugnis der des Landes, in dem der Beruf bisher ausgeübt wurde"

είναι το πιστοποιητικό υφιστάμενης επαγγελματικής κατάστασης που παίρνουμε από τη διεύθυνση υγείας? Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δε χρειάζεται, έτσι?

Και στην αίτηση, τι συμπληρώνουμε σε αυτό?

□ noch nicht an einer Prüfung zur Feststellung der Gleichwertigkeit des Kenntnisstandes teilgenommen habe.

□ an einer Prüfung zur Feststellung der Gleichwertigkeit des Kenntnisstandes im Bundesland ___________________________________teilgenommen habe.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια για ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ -τουλαχιστον- ΔΕΝ χρειαζεται σφραγιδα χαγης για κανενα απολυτως εγγραφο-εφοσον εχει εκδοθει απο αρχη εντος ευρωπαικης ενωσης ,ουτε για το πτυχιο ή τη βεβαιωση απο τη σχολη.

Πηγα σημερα σε επισημη μεταφραστρια και πηρε τηλ στην υπηρεσια στο ντυσελντορφ και της ειπαν οτι σφραγιδα χαγης δεν χρειαζεται πουθενα .

το ποινικο μητρωο πρεπει να ειναι το πρωτοτυπο.και για την ταυτοτητα αρκει επικυρωση απο κεπ.

η σχολη θεωρειται κι αυτη αρχη/Behorde,κι αρα δεν χρειαζεται για τα εγγραφα που χορηγει σφραγιδα χαγης.

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

γεια σας παιδια!

εδωσα τα χαρτια μου στο ντυσελντορφ και μου παν οτι χρειαζομαι αυτην την βεβαιωση προσληψης για να κλεισω ραντεβου για εξετασεις.

χθες μιλησα σε ενα νοσοκομειο με ενα κοριτσι απο ρουμανια και μου πε οτι αυτη δεν πηγε βεβαιωση προσληψης απλα πηγε στο δημο, δηλωθηκε και πηρε ποινικο μητρωο γερμανικο και με αυτο εκλεισε ραντεβου για εξετασεις και τελικα πηρε απρομπασιον.

μπορει κανεις να μου πει τι ισχυει τελικα?

στελνω ε μειλ και απαντανε πολυ γενικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδια!

εδωσα τα χαρτια μου στο ντυσελντορφ και μου παν οτι χρειαζομαι αυτην την βεβαιωση προσληψης για να κλεισω ραντεβου για εξετασεις.

χθες μιλησα σε ενα νοσοκομειο με ενα κοριτσι απο ρουμανια και μου πε οτι αυτη δεν πηγε βεβαιωση προσληψης απλα πηγε στο δημο, δηλωθηκε και πηρε ποινικο μητρωο γερμανικο και με αυτο εκλεισε ραντεβου για εξετασεις και τελικα πηρε απρομπασιον.

μπορει κανεις να μου πει τι ισχυει τελικα?

στελνω ε μειλ και απαντανε πολυ γενικα...

λοιπον τελικα για ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ ισχυει οτι :ΔΕΝ χρειαζεται απαραιτητα χαρτι προσληψης για να γινει η αιτηση στον ιατρικο συλλογο για τις εξετασεις ,και μπορει ανταυτου να δοθει μια Αnmeldung απο το δημο οτι εισαι κατοικος που βγαινει αμεσα με την ταυτοτητα στο δημο ή σε καποιο υποκαταστημα ανα περιοχες που μου φανηκε σαν τα δικα μας ΚΕΠ περιπου.

βεβαια οταν πας να καταθεσεις τα χαρτια σου και δεν εχεις την επιστολη προσληψης δεν στο λενε ποτε και οταν πας με το Anmeldung απο το δημο και σου λενε οτι οντως τελικα δεν χρειαζεται η επιστολη προσληψης σου λενε κι απο πανω γιατι δεν ρωτησες και immer fragen!!! και τα σχετικα ...

εχουν γινει καποιες αλλαγες με τα διαδικαστικα και εχει αναλαβει την εξεταση απο το γεναρη 2014 ο ιατρικος συλλογος.

οποτε κανουν αυτοι μια αιτηση για σενα -οταν πας ολα τα χαρτια τα οποια τελικα οντως δεν χρειαζονται πια και σφραγιδα χαγης-

και μετα λαμβανεις μειλ απο τον ιατρικο συλλογο για τις εξετασεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια!

εδωσα τα χαρτια μου στο ντυσελντορφ και μου παν οτι χρειαζομαι αυτην την βεβαιωση προσληψης για να κλεισω ραντεβου για εξετασεις.

χθες μιλησα σε ενα νοσοκομειο με ενα κοριτσι απο ρουμανια και μου πε οτι αυτη δεν πηγε βεβαιωση προσληψης απλα πηγε στο δημο, δηλωθηκε και πηρε ποινικο μητρωο γερμανικο και με αυτο εκλεισε ραντεβου για εξετασεις και τελικα πηρε απρομπασιον.

μπορει κανεις να μου πει τι ισχυει τελικα?

στελνω ε μειλ και απαντανε πολυ γενικα...

λοιπον τελικα για ΝΤΥΣΕΛΝΤΟΡΦ ισχυει οτι :ΔΕΝ χρειαζεται απαραιτητα χαρτι προσληψης για να γινει η αιτηση στον ιατρικο συλλογο για τις εξετασεις ,και μπορει ανταυτου να δοθει μια Αnmeldung απο το δημο οτι εισαι κατοικος που βγαινει αμεσα με την ταυτοτητα στο δημο ή σε καποιο υποκαταστημα ανα περιοχες που μου φανηκε σαν τα δικα μας ΚΕΠ περιπου.

βεβαια οταν πας να καταθεσεις τα χαρτια σου και δεν εχεις την επιστολη προσληψης δεν στο λενε ποτε και οταν πας με το Anmeldung απο το δημο και σου λενε οτι οντως τελικα δεν χρειαζεται η επιστολη προσληψης σου λενε κι απο πανω γιατι δεν ρωτησες και immer fragen!!! και τα σχετικα ...

εχουν γινει καποιες αλλαγες με τα διαδικαστικα και εχει αναλαβει την εξεταση απο το γεναρη 2014 ο ιατρικος συλλογος.

οποτε κανουν αυτοι μια αιτηση για σενα -οταν πας ολα τα χαρτια τα οποια τελικα οντως δεν χρειαζονται πια και σφραγιδα χαγης-

και μετα λαμβανεις μειλ απο τον ιατρικο συλλογο για τις εξετασεις.

Καλησπέρα! Εχω στείλει τα χαρτιά μου πριν από 10 ημέρες για να πάρω ημερομηνία για εξετάσεις...Πότε περίπου να περιμένω την απάντηση; Αν μου στείλουν την ημερομηνία μπορώ να τη μεταθέσω λίγες μέρες μετα; Βρίσκομαι στην Ελλαδα αυτή τη στιγμή οπότε θα χρειαστώ μερικές μέρες να κλείσω εισιτήρια και διαμονή...

Επίσης υπάρχει κάποιος που να χει δώσει πρόσφατα και μπορεί να μας περιγράψει λίγο την εξέταση; Ξέρω ποια θα είναι η διαδικασία, αλλά με ενδιαφέρει το επίπεδο δυσκολίας...Επίσης στο πρώτο μέρος που θα πρέπει να πάρουμε ιστορικό, θα πρέπει να κάνουμε και κλινική εξέταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου καταθεσεις τα χαρτια σου στην υπηρεσια που βγαζει την απρομπασιον σε μια εργασιμη σου στελνουν μειλ επιβεβαιωσης οτι εκαναν αιτηση για σενα στον ιατρικο συλλογο να κανονισουν για σενα Fachsprachprufung.

εμενα σε δυο εργασιμες μου ρθε μειλ απο τον ιατρικο συλλογο που μου ζητανε να καταθεσω 300 ευρω σε ενα λογαριασμο για να μου στειλουν ημερομηνια και πληροφοριες για τις εξετασεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως γνωρίζει κανείς αν για την Approbation μπορεί να γίνει δεκτό το Β2 στα Γερμανικά του ελληνικού κρατικού πιστοποιητικού γλωσσομάθειας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo ich kann kaum griechisch mit meinem handy und deswegen versuche ich in deutsch da hier kaum griecklisch angennomen werden.ich habe meine bewerbung zu lvr klinikum fur psychiatrie geschickt.hat jemand erfahrung mit dieser klinik?sie haben mich zu einem vorstellungsgesprach eingeladen und ich mochte ein hinweis...ist da schwierig eingestellt zu werden?

.

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια, δυο πρακτικες ερωτησεις γιατι χαθηκα με την αναγνωση των 40 πρωτων και 10 τελευταιων σελιδων:

1. ξεκιναω σιγα σιγα να μεταφραζω τα χαρτια μου για να κανω αρχισω να ψαχνομαι, οχι αμεσα ομως. Εχουν ημερομηνια ληξης οι μεταφρασεις? Πρεπει να ειναι προσφατες? Επισης, τι μεταφραζω, πτυχιο και αδεια ασκησης φανταζομαι σιγουρα, αναλυτικη βαθμολογια χρειαζεται? Διαφορα χαρτια τυπου υποτροφιες/διακρισεις χρειαζονται, η αρκει να τα αναφερω στο βιογραφικο?

2. Για να μεταφρασω εχω βαλει πρωτα σε ολα τα εγγραφα σφραγιδα Χαγης. Τη σφραγιδα τη μεταφραζω?

3. Οι μεταφρασεις του υπουργειου εξωτερικων ειναι οκ ετσι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.