Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

όσον αφορά τη συνέντευξη:

για θέση ειδικευόμενου ιατρού, στα περισσότερα νοσοκομεια, αν παει καποιος με κουστουμι και γραβατα θεωρείται too much. Προκαλεί επίσης πολλά ειρωνικά σχόλια και από την ομάδα των συνειδικευομένων, της οποίας τη γνώμη (ή ενός εμπίστου μέλους της, συνήθως γερμανού) ζητάει ο διευθυντής πολλάκις πριν διορίσει κάποιον. Η ομάδα των συνειδικευομένων συνήθως δεν γουστάρει ό,τι δίνει την εντύπωση σνομπ (και ντύσιμο για γάμο δίνει την εντύπωση σνομπ στη γερμανία).

Έχω ζήσει τέτοιες περιπτώσεις και σας το λέω. Μια φροντισμένη εμφάνιση ειναι καλή, όχι τελείως σπορ, αλλά όχι και ντύσιμο για γάμο. Τέτοιο ντύσιμο θεωρείται angemessen ( κατάλληλο με τις περιστάσεις) από επίπεδο Ειδικευμένου και μετά. Εγώ στο πρώτο νοσοκομειο που δούλεψα είχα παει με πουκαμισο και υφασματινο παντελόνι και καλό παπούτσι. Στο δεύτερο που είμαι τώρα, όταν έμαθα τι παίζει πια, πήγα με το τζιν και ενα σχετικά καλο τ-σερτ (ήταν καλοκαίρι). Όπως είπε ο Σλιπ, ο Δοικας δεν ενδιαφέρεται για εντυπώσεις, αλλά για κάποιον μη σχιζοφρενή και μη κουασιμόδο που να του βγάζει δουλειά...

Cave: δεν ξέρω τι γίνεται στα πανεπιστημιακά νοσοκομεία με τους τυχόν καβαλημένους προφέσορες ή στο Charite. Μιλάω για το μέσο γερμανικό νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον σλιπ και τον φορέα, ειλικρίνεια είναι πάντα το καλύτερο στα μεσαίου μεγέθους τμήματα. Αν τους κανείς όπως είσαι καλώς, αλλιώς καλύτερα να σε απορρίψουν γιατί σημαίνει ότι δεν ταιριάζεις στην ομάδα και θα κάνεις και τη δική σου και αυτονων τη ζωή δύσκολη. Κάτι άλλο είναι στα μεγάλα πανεπιστημιακά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ιστοσελίδα για να μπείτε στο πνεύμα με τι ασχολούνται οι Γερμανοί συνάδελφοι είναι Forum του medilearn, και εκεί σε αυτά που γράφουν οι Assistenzärzte.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω υπάρχει μεγάλη διαφορά με τις χειρουργικές ειδικότητες.Στις συνεντεύξεις που έδωσα μίλαγα συνήθως πάνω από δυο ώρες με τους διευθυντές και Oberärzte.Μερικοί σε ξετινάζουν για κάθε σημείο του βιογραφικού συνήθως όμως είναι χαλαρά τα πράγματα.Εχω δώσει 9 συνεντεύξεις μέχρι τώρα και με δέχτηκαν στις 7.(στις δύο απλά δεν μπόρεσα να δείξω ένα κίνητρο γιατί θέλω να δουλέψω στην κλινική τους).

Επίσης δεν είδα ποτέ ειδικευόμενους της κλινικής παρόντες στη συνέντευξη.

Σε πανεπιστημιακό αν τύχει και πας είναι ο καθηγητής μιλημένος οπότε η συνέντευξη είναι εντελώς τυπική.

Παρεπιπτόντως σήμερα μου παίξανε απόλυτη πουστιά οι συνάδελφοι.Αρνήθηκαν να καλύψουν τη θέση δύο που ζήτησαν αναρρωτική και βρέθηκα μόνος στο ΤΕΠ με όλα τα περιστατικά από Notärzte,Hausärzte ενώ παρέλαβα και τα χτεσινοβραδυνά.Είδα κάπου 40 ασθενείς σε 8 ώρες.Η επιμελήτρια τα πήρε στο κρανίο είπε οτι θα τους αναφέρει όλους στη διοίκηση για αυτό που έκαναν και θα κάνει συνεδρίαση με το ερώτημα της προειδοποίησης για απόλυση.

Της είπα δεν έγινε και τίποτα ο τσολιάς τα βγάζει πέρα ό,τι και να του ρίχνεις συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια αλλά είχε αγριέψει πραγματικά.Είναι που εμείς οι Ελληνες δεν αντιδρούμε αν το είχαν κάνει σε Γερμανό αυτό θα έσκουζε σε όλους τους τόνους.

Κάποια στιγμή μου είπε η επιμελήτρια έχασα το Überblick και έβαλα τα γέλια.

Είναι και η παρουσίαση οι Ελληνες έχουμε το πλεονέκτημα οτι συγκεντρωνόμαστε στα βασικά και δεν πελαγοδρομούμε.Οι Γερμανοί λένε ιστορίες δεν είναι τόσο στακάτο τύποι.Βασικά οι Βαλκάνιοι μιλάνε συγκοπτόμεννα με τα μισά να υποννοούνται ενώ οι Γερμανοί τα λένε όλα.Οπότε σαν Ελληναράς κάνεις τα βασικά και ξεμπερδεύεις μπαμ μπαμ ενώ οι Γερμανοί κατηγορούν ο ένας τον άλλο.(μιλάνε πιο στημένα).

Επειδή είμαστε συγκοπτόμενοι και τα μισά τα παραλείπουμε(να τα πούμε) οι Γερμανοί θεωρούν οτι είμαστε τεμπέληδες αλλά άμα είναι δίπλα σου και βλέπουν τι όγκο δουλειάς βγάζεις με αυτό το χαοτικό τρόπο έχουν εκτίμηση.

Το πλεονέκτημα του Γερμανού είναι οτι είναι πιο πρόθυμος να κατηγορήσει ενώ ο Ελληνας συγχωρεί και κοιτάζει να καλύψει δε ζητάει και πολλά από τον άλλο(π.χ. καλώ Konsil και λέω έτσι κι αλλιώς και παπαριές να μου πει ο άλλος δεν πειράζει.Ενώ οι Γερμανοί πιέζουν και αμφιβάλλουν).Επίσης οι Γερμανοί τα βλέπουν όλα πιο ψυχρά στα πλαίσια διαδικασίας δεν τα παίρνουν κατάκαρδα όπως οι Ελληνες και αυτό τους δίνει πλεονέκτημα.

Στο παιχνίδι αλληλοκατηγορίας και φιλοφρονήσεων αν ήθελα θα μπορούσα να τους ξεσκίζω σε κάθε ένα περιστατικό αλλά βαριέμαι γιατί θέλω να διεκπεραιώνονται όλα γρήγορα ενώ οι Γερμανοί δεν το βλέπουν έτσι γουστάρουν να σε ζορίζουν για να έχουν το πάνω χέρι.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έβγαλε πρόσφατα Approbation στη Β.Ρηνανία- Βεστφαλία. Χρειάζεται να έχουμε γραφτεί σε κάποιον ιατρικό σύλλογο της Ελλάδας προηγουμένως και να πάρουμε βεβαίωση από κει? Ή αν δεν έχουμε δουλέψει ποτέ, δε χρειάζεται εγγραφή? Το έχω ψάξει στο Ιντερνετ και έχω μπερδευτεί...

Ρωτάω γιατί δε θα μπορέσω να βγάλω τώρα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, επειδή γίνονται κάποιες αλλαγές και περιμένουν υπουργικές αποφάσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έβγαλε πρόσφατα Approbation στη Β.Ρηνανία- Βεστφαλία. Χρειάζεται να έχουμε γραφτεί σε κάποιον ιατρικό σύλλογο της Ελλάδας προηγουμένως και να πάρουμε βεβαίωση από κει? Ή αν δεν έχουμε δουλέψει ποτέ, δε χρειάζεται εγγραφή? Το έχω ψάξει στο Ιντερνετ και έχω μπερδευτεί...

Ρωτάω γιατί δε θα μπορέσω να βγάλω τώρα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, επειδή γίνονται κάποιες αλλαγές και περιμένουν υπουργικές αποφάσεις...

για dusseldorf

δες εδω :http://www.brd.nrw.de/regionalrat/index.jsp κανε κλικ εκει που λεει gesundheit und soziales και μετα κλικ approbation.

μετα διαλεξε απο το πλαι εχει πχ arzte/ zahnartzte/ apotheke κλπ και σου βγαζει ενα pdf με τα απαραιτητα εγγραφα.

το οποιο ειναι στα γερμανικα και δε βοηθαει βεβαια πολυ να διαβαζει κανεις πιστοποιητικα στα γερμανικα.

υπαρχει κι αυτο :http://ellkoinotita.blogspot.gr/p/blog-page.html

πολυ πιο βοηθητικο.στα ελληνικα!

απο οτι ξερω πρεπει να εχουμε αδεια ασκησεως απο ελλαδα,και για να το κανουμε αυτο πρεπει να γραφτουμε και σε ενα ιατρικο συλλογο απο οπου και οταν βγει παραλαμβανεις την αδεια.

ομως δεν εχω καμια εμπειρια ας πει καποιος πιο εμπειρος..

γιατι ομως λες δεν μπορεις να βγαλεις αδεια στη ελλαδα?σε ρωταω γιατι απο τριτη θα ξεκινησω για χαρτια κι εγω..

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Ρηνανία Βεστφαλία δεν ξέρω αλλά το χαρτί της άδειας άσκησης επαγγέλματος(το original) και το χαρτί του ιατρικού συλλόγου ήταν προαπαιτούμενο για να πάρεις Approbation εκεί που πήρα εγώ.Μαλιστα ο σύλλογος το εκμεταλλεύεται αυτό για να σου δώσει το χαρτί ζητάει να του πληρώσεις πρώτα όλες τις συνδρομές.Το έχει δει σαν κονόμα το θέμα δηλαδή ενώ τα άτομα απλώς ζητούν να διαγραφούν στην ουσία από τον ελληνικό ιατρικό σύλλογο.Μετά βέβαια αρχίζουν οι συνδρομές στους γερμανικούς ιατρικούς συλλόγους(άλλοι φραγκοφονιάδες και αυτοί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ψάχνω να δω τι χαρτιά χρειάζονται για την απρομπατιόν στη Στουτγγάρδη.

http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1344753/rps-ref92-arzt-antr-appr-eu-ausl.pdf

1. Polizeiliches Führungszeugnis aus dem Herkunftsland

Εδώ εννοεί το αντίγραφο ποινικού μητρώου?

2. Es wurde vom Antragsteller bei der für ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - deutschen Wohnsitz zuständigen Meldestelle ein Behördlichesführungszeugnis („Belegart O“) beantragt. Als Verwendungszweck wurde „Approbation als Arzt“, als Empfängerbehörde „Regierungspräsidium Stuttgart, Referat 92, zH. Herr Manke Postfach 10 29 42, 70 025 Stuttgart“, angegeben.

Bei einem Wohnsitz im Ausland ist das Behördlicheführungszeugnis über. www.bundesjustizamt.de zu beantragen.

Εδώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοεί. Δεν είναι το ίδιο με το προηγούμενο? Πρέπει να έχω διεύθυνση στη Γερμανία?

3. ärztliche Bescheinigung, aus der hervor geht, dass Sie nicht in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des Berufs als Ärztin/Arzt ungeeignet sind

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος γιατρός στην Ελλάδα, και κυρίως στη Θεσσαλονίκη, που να μπορεί να δώσει τη βεβαιώση?

Ή θα χρειαστεί να την πάρω από Γερμανία?

4. formlose Erklärung, dass beabsichtigt ist, ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - Beruf des Arztes in Baden- Württemberg auszuüben

Η δήλωση αυτή ότι σκοπεύεις να εργαστείς στο κρατίδιο αυτό, πόσο δεσμευτική είναι? Γιατί η απρομπατιον μετά που θα εκδοθεί ισχύει παντού. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν βρεις αλλού δουλειά?

Ξέρει κανείς άλλο κρατίδιο που για να βγάλεις απρομπατιον δε χρειάζεται να έχεις βρει θέση σε νοσοκομείο ή να δηλώσεις Γερμανική διεύθυνση?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Εννοεί αντίγραφο ποινικού μητρώου απο την Ελλάδα (εννοείται με σφραγίδα Χάγης και μετάφραση).

2. Εννοεί ποινικό μητρώο από Γερμανία. Εμένα μου ζήτησαν διεύθυνση στη Γερμανία.

3. Δεν ξέρω. Εγώ πήρα απο Γερμανία. Αλλά νομιζω οτι υπάρχουν παιδιά που πήραν κι από Ελλάδα.

4. Από τη στιγμη που βγαίνει η άδεια και ισχυει σε όλη τη Γερμανία θεωρω απιθανο να κάτσει κανεις να κοιτάξει μια υπεύθυνη δήλωση. Πχ έχω γνωστό (ο οποίος βέβαια είναι οδοντίατρος αλλά και παλι) που έβγαλε άδεια στη Βαυαρία και βρήκε κατευθείαν δουλεια στη Χαϊδελβέργη και απέφυγε και το sprachtest οποτε σου προτείνω να ψαξεις τη σελιδα της εκάστοτε υπηρεσίας σε όλα τα κρατίδια για το τι ισχυει.

Άντε και καλό κουράγιο!

1. Εννοεί αντίγραφο ποινικού μητρώου απο την Ελλάδα (εννοείται με σφραγίδα Χάγης και μετάφραση).

2. Εννοεί ποινικό μητρώο από Γερμανία. Εμένα μου ζήτησαν διεύθυνση στη Γερμανία.

3. Δεν ξέρω. Εγώ πήρα απο Γερμανία. Αλλά νομιζω οτι υπάρχουν παιδιά που πήραν κι από Ελλάδα.

4. Από τη στιγμη που βγαίνει η άδεια και ισχυει σε όλη τη Γερμανία θεωρω απιθανο να κάτσει κανεις να κοιτάξει μια υπεύθυνη δήλωση. Πχ έχω γνωστό (ο οποίος βέβαια είναι οδοντίατρος αλλά και παλι) που έβγαλε άδεια στη Βαυαρία και βρήκε κατευθείαν δουλεια στη Χαϊδελβέργη και απέφυγε και το sprachtest οποτε σου προτείνω να ψαξεις τη σελιδα της εκάστοτε υπηρεσίας σε όλα τα κρατίδια για το τι ισχυει.

Άντε και καλό κουράγιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βρει σπίτι στη Γερμανία και να δηλώσεις τη διευθυνση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ή κάνεις το κλασικό κόλπο, βάζεις διεύθυνση φίλων / γνωστών σου που είναι ήδη Γερμανία ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια θελω κι εγω βοηθεια παρομοιας φυσεως....

αυτη ειναι η σελιδα με εγγραφα για απρομπασιον απο την αρμοδια υπηρεσια του ντυσελντορφ.

http://www.brd.nrw.de/gesundheit_soziales/Approbation/PDF/Merkblaetter/Merkblatt-EU-Aerzte-Approbation.pdf

και αυτο ειναι η σελιδα απο συλλογο ελληνων ντυσελντορφ με τα αντιστοιχα εγγραφα μεταφρασμενα στα γερμανικα...

http://ellkoinotita.blogspot.gr/p/blog-page.html

το οποιο ομως ειναι λιγο παλιο.

οσο κι αν εψαξα στο εγγραφο απο την υπηρεσια στο ντυσελντορφ δεν ειδα να λεει πουθενα οτι απαιτειται ελληνικη αδεια ασκησης...

και οταν μετρησα και τα εγγραφα απαιτειται πραγματι -σε σχεση με τη σελιδα του συλλογου - ενα λιγοτερο ...

μπορει καποιος να κανει το μεγαλο κοπο να το επιβεβαιωσει?ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο να διαβαζει κανεις εγγραφα στα γερμανικα ομως αν τελικα δεν χρειαζεται η ελληνικα αδεια ασκησης θα γλυτωσω αρκετα χρηματα γραφειοκρατια και κοπο...

εχει κανει κανεις αιτηση για απρομπασιον στο ντυσελντορφ προσφατα να μας πει μηπως τι ισχυει τελικα?

το letter of good standing απο που το παιρνουμε?απο τον ιατρικο συλλογο?

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας! έχω μερικές απορίες!

έστειλα χθες κάποιες αιτήσεις για hospitation και σημερα μου εστειλαν πισω τα εγγραφα μου μαζεμενα σε ενα pdf μαζι με μια αιτηση συμπληρωμενη χειρογραφα που περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία μου.

Στην αίτηση γράφει: Anlage: Lebenslauf, Zeugnisse, bei auslandischen Praktikanten einen Nachweis uber einen Aufenthaltstitel (mit Passkopie)

ειδικά γι αυτο το τελευταίο μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε? Και zeugnisse θελει πιστοποιητικο γερμανικών ή και αναλυτική βαθμολογία ή κατι αλλο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρεπει η διευθυνση που θα δηλώσεις να είναι στο ιδιο κρατιδιο? ή οπουδήποτε στη γερμανια?

δεν νομιζω οτι υπάρχει πρόβλημα να είναι οπουδήποτε Γερμανία. Αλλά είναι πρακτικό το θεμα. Θα σου στείλουν διάφορα χαρτιά εκεί, πώς θα πηγαινοέρχεσαι αν ειναι στου δι@ολου τη μανα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έβγαλε κανείς πρόσφατα την Approbation στο Βερολίνο? Αυτή είναι η σελ για τα έγγραφα που χρειάζονται για εμας που τελειώσαμε στην Ελλάδα?

http://www.berlin.de/lageso/gesundheit/akademische-berufe/arzt/hinweise_approbation.html

Ή αυτή είναι μόνο για τους γερμανούς απόφοιτους? Έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι πιο συγκεκριμενο για τους αποφοιτους απο χωρες της ΕΕ. Τους εστειλα κι εμαιλ για να μου πουν ακριβως τι εγγραφα θελουν, αλλα δε μου απαντησαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να κανω ακομα μια ερωτηση : στο εγγραφο που λεει τι εγγραφα χρειαζονται :

1.auslandische urkunden die nicht von einer behorde eines EU-Staates ausgestellt sind ,sind mit einer haager apostille oder legalisation versehen zu lassen..

αρα αλλαξε κατι?δεν χρειαζονται ολα τα εγγραφα που εκδοθηκαν εκτος γερμανιας σφραγιδα χαγης?χρειαζεται η σφραγιδα μονο αν εχουν εκδοθει εκτος ΕΕ..?

2.Reichen Sie bitte keine Originale, sondern nur amtlich beglaubigte Kopien ein

τι σημαινει παλι αυτο ????τι εννοει πρωτοτυπο δεν δεχονται...

Εχω πελαγωσει αν καποιος μπορει να ριξει λιγο φως... emplease

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να κανω ακομα μια ερωτηση : στο εγγραφο που λεει τι εγγραφα χρειαζονται :

1.auslandische urkunden die nicht von einer behorde eines EU-Staates ausgestellt sind ,sind mit einer haager apostille oder legalisation versehen zu lassen..

Ναι, αυτό εννοεί, δεν χρειάζονται.

αρα αλλαξε κατι?δεν χρειαζονται ολα τα εγγραφα που εκδοθηκαν εκτος γερμανιας σφραγιδα χαγης?χρειαζεται η σφραγιδα μονο αν εχουν εκδοθει εκτος ΕΕ..?

2.Reichen Sie bitte keine Originale, sondern nur amtlich beglaubigte Kopien ein

τι σημαινει παλι αυτο ????τι εννοει πρωτοτυπο δεν δεχονται...

Εννοεί ότι δεν θέλουν το γνήσιο, δεν θέλουν να έχουν τον μπελά να μη χαθεί. Θέλουν μόνο φωτοτυπία με μια επικύρωση. Ίσως να τους φτάνει και να δουν το πρωτότυπο, δεν είναι πάντα τόσο τοπικοί στη Γερμανία σε αυτά, εξαρτάται απο τα άτομα που δουλεύουν στη διοίκηση

Εχω πελαγωσει αν καποιος μπορει να ριξει λιγο φως... emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρα:

1.απο τη στιγμη που ολα εγγραφα μου εχουν εκδοθει στην ελλαδα δεν βαζω σφραγιδα χαγης πουθενα ....(θελω να μαι 100 % σιγουρη γιατι αφου η σφραγιδα θα εμπαινε πριν τη μεταφραση μην κανω καμια πατατα..και μεχρι τωρα ακουγαμε αλλα..).

2.παιρνω το αντιγραφο πτυχιου απο τη σχολη που προοριζεται για τις αρχες του εξωτερικου το βγαζω φωτοτυπιες και παω τις φωτοτυπιες στη σχολη για επικυρωση!!κι επειτα απλα η μεταφραση.

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Ολα τα έγγραφα και οι μεταφράσεις πρέπει να έχουν σφραγίδα της Χάγης.

2.Σε αυτούς δε στέλνεις πρωτότυπα αλλά μόνο αντίγραφα(αρκεί τα πρωτότυπα να είναι πρόσφατα εντός 3 μηνών).

3.Οταν έχουν ελεγξει τα αντίγραφα(συνήθως μετά από 20-30 μέρες) σε καλούν να προσκομίσεις τα πρωτότυπα για να τσεκάρουν αν συμφωνούν στο περιεχόμενο με τα αντίγραφα.Εκείνη τη μέρα παίρνεις την Approbation αφού πληρώσεις ένα ποσό.

4.Χρειάζονται και ένα χαρτί από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου όπου προκειται να εργαστείς οτι θα σου κάνουν συμβόλαιο.Αυτό το χαρτί το στέλνει το νοσοκομείο και όχι εσύ.

5.Αρκεί να στείλεις τη βεβαίωση οτι έχεις περάσει το Patientenkommunikationstest.Δεν τους χρειάζεται το επίσημο έγγραφο αλλά η πρόχειρη βεβαίωση που σου στέλνουν αμέσως.

6.Το πιστοποιητικό οτι είσαι υγιής καλύτερα να το πάρεις από γιατρό γερμανικού νοσοκομείου για να είναι σωστά γραμμμένο.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Ολα τα έγγραφα και οι μεταφράσεις πρέπει να έχουν σφραγίδα της Χάγης.

2.Σε αυτούς δε στέλνεις πρωτότυπα αλλά μόνο αντίγραφα(αρκεί τα πρωτότυπα να είναι πρόσφατα εντός 3 μηνών).

3.Οταν έχουν ελεγξει τα αντίγραφα(συνήθως μετά από 20-30 μέρες) σε καλούν να προσκομίσεις τα πρωτότυπα για να τσεκάρουν αν συμφωνούν στο περιεχόμενο με τα αντίγραφα.Εκείνη τη μέρα παίρνεις την Approbation αφού πληρώσεις ένα ποσό.

4.Χρειάζονται και ένα χαρτί από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου όπου προκειται να εργαστείς οτι θα σου κάνουν συμβόλαιο.Αυτό το χαρτί το στέλνει το νοσοκομείο και όχι εσύ.

5.Αρκεί να στείλεις τη βεβαίωση οτι έχεις περάσει το Patientenkommunikationstest.Δεν τους χρειάζεται το επίσημο έγγραφο αλλά η πρόχειρη βεβαίωση που σου στέλνουν αμέσως.

6.Το πιστοποιητικό οτι είσαι υγιής καλύτερα να το πάρεις από γιατρό γερμανικού νοσοκομείου για να είναι σωστά γραμμμένο.

ναι ξερω οτι για τη σφραγιδα ετσι ηταν μεχρι τωρα, αλλα απο την υπηρεσια ειναι αυτα εγγραψα αυτα πιο πανω.

τι εννοεις το πιστοποιητικο του γιατρου σωστα γραμμενο?λεει οτι ο γιατρος δεν πρεπει ναναι απο το νοσοκομειο που θα σε προσλαβει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλει μια συγκεκριμένη διατύπωση οτι είσαι υγιής και δεν πάσχεις από νοσήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν στο ιατρικό έργο.Τα γράφουν όλα στο χαρτί που σου στέλνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλει μια συγκεκριμένη διατύπωση οτι είσαι υγιής και δεν πάσχεις από νοσήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν στο ιατρικό έργο.Τα γράφουν όλα στο χαρτί που σου στέλνουν.

ποιο χαρτι μου στελνουν που γραφει αυτο?

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλει μια συγκεκριμένη διατύπωση οτι είσαι υγιής και δεν πάσχεις από νοσήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν στο ιατρικό έργο.Τα γράφουν όλα στο χαρτί που σου στέλνουν.

ποιο χαρτι μου στελνουν που γραφει αυτο?

πχ κατι τετοιο http://www.regierung.oberbayern.bayern.de/imperia/md/content/regob/internet/dokumente/formulare/f_bereich5/sg_55-2/55.2_159_i.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.