Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Γεια σας.Σας ευχαριστούμε για ολες τις πολύτιμες πληροφορίες και πανω απ'ολα για το χρονο που διαθέτετε για αυτές...

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω καποια πράγματα.ξέρω οτι ισως έχουν ξαναειπωθεί με τον ενα ή τον αλλο τρόπο -έχω περασει άπειρες ώρες στο συγκεκριμένο νημα κι έχω δει τα όσα λέγονται στη σελίδα 62-αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις αν είναι δυνατόν.

Ενδιαφέρομαι να βρω ειδικότητα ψυχιατρικής στη γερμανία.

(παρεμεινα στην πολη που σπουδασα με το σκοπό να κανω γερμανικά εδω εντατικά για την απόκτηση του B2 τον σεπτέμβριο-το οποίο και δεν ειναι δυνατόν στην επαρχιακή πόλη απο όπου καταγομαι.)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Για hospitation μπορω να κανω αίτηση σε όλα τα νοσοκομεία ή μονο στα πανεπιστημιακά?αν κάνω καπου αίτηση ειναι δεδομενο οτι θα με δεχτουν ?

2. Διαβασα σε προηγουμενο ποστ, οτι μπορει καποιος να μείνει στο νοσοκομειο και να πληρωνει πολυ λιγο ανα μηνα...αυτο ισχυει για ολα τα νοσοκομεια/κλινικες ή σε καποιες δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?επίσης ειναι δεδομένο οτι, ακομα και αν η κλινικη παρεχει κατι τετοιο ,θα υπαρχει πάντα κατι διαθεσιμο ?

(ρωταω γιατι θα ηθελα να μειωσω οσο γινεται τα εξοδα αφου ηδη μου φευγουν αρκετα για ενοικιο και φροντιστηριο....)

3.σκέφτομαι να έκανα καποιο διαστημα hospitation με σκοπο να βοηθηθω με τη γλωσσα και παραλληλα να κανω μαθηματα γερμανικων και ορολογιας στην πολη που θα βρισκομαι με σκοπο να προσπαθήσω για το C1.(η συγκεκριμένη ειδικότητα εχει νομίζω σχετικά πιο ανεβασμένες απαιτήσεις στο θέμα γλωσσας ,απο ο,τι ακούω τουλάχιστον, και θα ήθελα να μην πέσω κατεύθειαν στα βαθια)

Με συμφέρει να κανω κατι τέτοιο?το θεωρειτε καλη κινηση?είναι εφικτο απο αποψη ώρας?για ποσες ωρες τη μερα θα πρεπει να βρισκομαι στην κλινικη? σε ολες τις πολεις υπαρχουν φροντιστηρια γερμανικων?και δυνατοτητα να κανω ορολογια?οι τιμες για αυτο που κυμαινονται περιπου?στα επιπεδα ελλαδας ή πιο ακριβα?

4.το hospitation θεωρείται εστω ενα μικρο θετικό για το βιογραφικό ή δεν το λαμβάνουν καν υποψην τους?πολλά ρωτάω το ξέρω αλλα κάθε βοήθεια πολύτιμη.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας.Σας ευχαριστούμε για ολες τις πολύτιμες πληροφορίες και πανω απ'ολα για το χρονο που διαθέτετε για αυτές...

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω καποια πράγματα.ξέρω οτι ισως έχουν ξαναειπωθεί με τον ενα ή τον αλλο τρόπο -έχω περασει άπειρες ώρες στο συγκεκριμένο νημα κι έχω δει τα όσα λέγονται στη σελίδα 62-αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις αν είναι δυνατόν.

Ενδιαφέρομαι να βρω ειδικότητα ψυχιατρικής στη Γερμανία.

(παρεμεινα στην πολη που σπουδασα με το σκοπό να κανω γερμανικά εδω εντατικά για την απόκτηση του B2 τον σεπτέμβριο-το οποίο και δεν ειναι δυνατόν στην επαρχιακή πόλη απο όπου καταγομαι.)

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Για hospitation μπορω να κανω αίτηση σε όλα τα νοσοκομεία ή μονο στα πανεπιστημιακά?αν κάνω καπου αίτηση ειναι δεδομενο οτι θα με δεχτουν ?

Σε όλα τα νοσοκομεία! δεδομένο δεν είναι τίποτα στη ζωή, αλλά σίγουρα έχεις πολλές πιθανότητες να σε δεχτούν.

2. Διαβασα σε προηγουμενο ποστ, οτι μπορει καποιος να μείνει στο νοσοκομειο και να πληρωνει πολυ λιγο ανα μηνα...αυτο ισχυει για ολα τα νοσοκομεια/κλινικες ή σε καποιες δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?επίσης ειναι δεδομένο οτι, ακομα και αν η κλινικη παρεχει κατι τετοιο ,θα υπαρχει πάντα κατι διαθεσιμο ?

(ρωταω γιατι θα ηθελα να μειωσω οσο γινεται τα εξοδα αφου ηδη μου φευγουν αρκετα για ενοικιο και φροντιστηριο....)

Πάλι δεδομένο δεν είναι τίποτα. Στέλνεις mail και ρωτάς. Συνήθως οι γραμματείς των διευθυντάδων δεν ξέρουν αν ειναι διαθέσιμα δωμάτιο, αλλα είτε ρωτάνε τον υπεύθυνο του Wohnheim, είτε σου δίνουν το mail του να τον ρωτήσεις. Να ξέρεις, τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν Wohnheim, που είναι δωμάτιο δικό σου, με κοινές τουαλέτες και κουζίνα, τα μικρότερα νοσοκομεία έχουν και Appartementhaus, που έχουν και δικια σου τουαλετα. Συνήθως για hospitation βρίσκεις στο Βονχαημ, και συνηθως δεν πληρώνεις τίποτα, και συνήθως είναι τσαμπα και το φαγητο. Οπότε έξοδα είναι σχεδόν μηδέν!

3.σκέφτομαι να έκανα καποιο διαστημα hospitation με σκοπο να βοηθηθω με τη γλωσσα και παραλληλα να κανω μαθηματα γερμανικων και ορολογιας στην πολη που θα βρισκομαι με σκοπο να προσπαθήσω για το C1.(η συγκεκριμένη ειδικότητα εχει νομίζω σχετικά πιο ανεβασμένες απαιτήσεις στο θέμα γλωσσας ,απο ο,τι ακούω τουλάχιστον, και θα ήθελα να μην πέσω κατεύθειαν στα βαθια)

Εχουν μεγάλη έλλειψη προσωπικου στην Ψυχιατρική, οπότε δεν θέλουν φιλόλογους!

 

Με συμφέρει να κανω κατι τέτοιο?το θεωρειτε καλη κινηση?είναι εφικτο απο αποψη ώρας? για ποσες ωρες τη μερα θα πρεπει να βρισκομαι στην κλινικη?

Σε ολες τις πολεις υπαρχουν φροντιστηρια γερμανικων? και δυνατοτητα να κανω ορολογια? οι τιμες για αυτο που κυμαινονται περιπου?στα επιπεδα ελλαδας ή πιο ακριβα?

Δουλεύεις μέχρι τις 5.00 περίπου. Σε όλες τις μεγάλες πόλεις υπάρχουν φροντιστήρια. Αλλά θα έχεις τόσα ερεθίσματα από τη χοσπιτατιον, και τόσα πραγματα να διαβάσεις μετά, που εξαρτάται από την όρεξή σου αν θα την παλεύεις για μαθήματα γλώσσας. Κατά τη γνώμη μου, εφόσον έχεις το Β2, η hospitation θα σου δώσει πολύ περισσότερα από ό,τι το όποιο φροντιστήριο...

 

4.το hospitation θεωρείται εστω ενα μικρο θετικό για το βιογραφικό ή δεν το λαμβάνουν καν υποψην τους?

Μεγάλο θετικό! Και πολύ πιθανό να σε κρατήσουν και στο νοσοκομείο όπου θα κάνεις hospitation αν έχουν κενές θέσεις και σε συμπαθήσουν!

 

πολλά ρωτάω το ξέρω αλλα κάθε βοήθεια πολύτιμη.....

Μην μασάς! Προσπάθησέ το, και κοίτα αν είναι να πας σε περιοχή όπου θα έχει πάει και κανάς γνωστός σου, ώστε τον πρώτο καιρό να έχεις καναν άνθρωπο να βγεις, Μετά σιγά σιγά κάνεις γνωριμίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει καποιο εγχειριδιο με ορολογια και γλωσσα γενικα που να αφορα περισσοτερο στην ψυχιατρικη?

ρωταω γιατι σκεφτομαι οτι λογικα απαιτει γνωση ορολογιας σχετικα διαφορετικη απο αυτην στις υπολοιπες ειδικοτητες.

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά αν κάποιος έχει διδακτορικό από Ελλάδα, και έρθει Γερμανία για να κάνει ειδικότητα,

1.παίρνει επιπλέον χρήματα (το διδακτορικό σχετικό με την ειδικότητα εννοείται) , και αν ναι πόσα περίπου είναι τα επιπλέον χρήματα?

2.η ύπαρξη σχετικού διδακτορικού βοηθάει στην διεκδίκηση θέσης προς ειδίκευση?

ευχαριστώ πολύ!

1. το διδακτορικο παιρνει παραπανω λεφτα σε αλλα νοσοκομεια. στο δικό μου παντως οχι.

2. η ύπαρξη διδακτορικού γενικώς βοηθάει στη διεκδίκηση θέσης. η ύπαρξη σχετικού διδακτορικού ακόμα περισσότερο.

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Sleepwalker.Aν κάποιος άλλος έχει εμπειρία από το νοσοκομείο του σχετικά με το αν πληρώνεται επιπλέον το διδακτορικό και πόσο, δεκτή οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει καποιο εγχειριδιο με ορολογια και γλωσσα γενικα που να αφορα περισσοτερο στην ψυχιατρικη?

ρωταω γιατι σκεφτομαι οτι λογικα απαιτει γνωση ορολογιας σχετικα διαφορετικη απο αυτην στις υπολοιπες ειδικοτητες.

υπάρχουν φυσικά πολλά βιβλία. Οι καλύτερες σειρες κατα τη γνωμη μου είναι οι Checkliste (Psychiatrie για σενα) , και οι Klinikleitfaden (πάλι Psychiatrie). Συνοπτικές και τα έχουν όλα μέσα για να αρχίσεις και να συνεχίσεις! Η σειρα Duale Reihe ειναι πολύ ογκώδης βρίσκω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ και πάλι...και ακόμα μία ερώτηση και ελπίζω να μην κουράζω..

ψάχνοντας σε site των κλινικών σε αρκετα απο αυτα ειδα να γραφει αφου κάνω κλικ στο stellen suchen ή stellen angebot οτι δεν χρειαζονται καποιον αυτη την περιοδο (τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα) αλλα αν καποιος θελει μπορεί να στείλει initiativbewerbung(=βιογραφικό με δική του πρωτοβουλία?)

τι νόημα έχει κάτι τέτοιο εφόσον στο site της ίδιας της κλινικής δεν υπάρχουν θέσεις?αφορά καποια θέση που ίσως ανοίξει μελλοντικά?

εχω διαβάσει σε παλιότερα πόστ παιδια να λένε "στείλτε αίτηση ακόμα κι αν δεν υπάρχει αγγελία" ,αλλα φαντάζομαι εννοούσαν αγγελία στον ιατρικό σύλλογο κρατιδίου...???αν η ίδια η κλινική δεν ζηταέι τι νόημα έχει η αίτηση??

και κατι τελευταίο(υπόσχομαι)..

σε αρκετές κλινικες υπάρχει έτοιμη φόρμα για βιογραφικό on- line. να υποθέσω οτι το αγνοούμε και στέλνουμε ταχυδρομικώς /ή μέσω μειλ δίκο μας βιογραφικό?

πως να αφαιρεσω το bold?... emquestion

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Initiativbewerbung αφορά θέση που δεν εχει προκηρυχτει αλλά υπάρχει ή θα υπάρξει στο εγγύς μέλλον. φυσικά και εχει νόημα. νοημα δεν εχει να κανεις αιτηση οταν εχει προκηρυχτεί θέση και δεν έχεις τα προσόντα (πχ ζητανε Facharzt και εσυ είσαι στο 1ο έτος)

2. και τα 2 μπορεις να τα κανεις. στελνοντας τη δική τους φόρμα βεβαια τους διευκολύνεις.

3. η ψυχιατρικη ειναι μαζί με την αναισθησιολογία οι ευκολότερες ειδικότητες στη Γερμανια. το που θα πας εξαρτάται από τα εφόδιά σου, που είναι τα εξης τρια: γλώσσα, γλώσσα και γλώσσα.

4. δε χρειαζεται να ψυχαναγκάζεσαι με το ποια θα ειναι η τελευταια ερωτηση, εδω ειμαστε, ρωτα ο,τι θες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Initiativbewerbung αφορά θέση που δεν εχει προκηρυχτει αλλά υπάρχει ή θα υπάρξει στο εγγύς μέλλον. φυσικά και εχει νόημα. νοημα δεν εχει να κανεις αιτηση οταν εχει προκηρυχτεί θέση και δεν έχεις τα προσόντα (πχ ζητανε Facharzt και εσυ είσαι στο 1ο έτος)

2. και τα 2 μπορεις να τα κανεις. στελνοντας τη δική τους φόρμα βεβαια τους διευκολύνεις.

3. η ψυχιατρικη ειναι μαζί με την αναισθησιολογία οι ευκολότερες ειδικότητες στη Γερμανια. το που θα πας εξαρτάται από τα εφόδιά σου, που είναι τα εξης τρια: γλώσσα, γλώσσα και γλώσσα.

4. δε χρειαζεται να ψυχαναγκάζεσαι με το ποια θα ειναι η τελευταια ερωτηση, εδω ειμαστε, ρωτα ο,τι θες!!

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια ειναι οτι είμαι τόσο αγχωμένη που εχω τόσα να ρωτήσω που δεν ξέρω πως να τα βάλω σε μία σειρά...

Πάντως απο οτι κατάλαβα αυτο που τους ενδιαφέρει τελικά είναι η γλώσσα για να τους είσαι χρήσιμος άμεσα οπότε εκεί θα πρέπει να επικεντρώσουμε τις προσπάθειες μας.

θα επανέλθω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι σε αγχωνει; και γιατι; αν θες βοηθεια στειλε πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.σε μια κλινικη στο Stellenangebote λεει "ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG SOWIE

FACHÄRZTE/-ÄRZTINNEN
für Psychiatrie und Psychotherapie" αυτο σημαινει οτι ζητανε και Assistenzarzt εκτος Fachartzt ?το εχω δει σε πολλες κλινικες και δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει,αυτο το ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG στην πραξη.
2.επισης οταν λενε στην αγγελια teilzeit/vollzeit εννοουν μερικη /ολικη απασχοληση ή χρονο που παρεχεται για ειδικοτητα (μερική ή πλήρη?)
επισης τι σημαινει αυτο?

Assistenzarzt (m/w) in Weiterbildung zum Facharzt für Psychiatrie und Psychotherapie οτι σου παρεχουν μονο ενα τμημα της ειδικοτητας.?

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To register δεν δουλεύει. Γνωρίζουμε αν ανοίγει σε κάποια φάση αργότερα μέσα στο καλοκαίρι ή έχουν κλείσει οι συμμετοχές ; ; ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.σε μια κλινικη στο Stellenangebote λεει "ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG SOWIE

FACHÄRZTE/-ÄRZTINNEN
für Psychiatrie und Psychotherapie" αυτο σημαινει οτι ζητανε και Assistenzarzt εκτος Fachartzt ?το εχω δει σε πολλες κλινικες και δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει,αυτο το ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG στην πραξη.
Εδω καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πολλήηηη ανάγκη από προσωπικό στην ψυχιατρική. Ακριβώς, ψάχνουν και για ειδικευόμενους, και για ειδικευμένους. Φυσικά άλλη δουλειά θα κάνει ο ειδικευόμενος, και αλλού θα είναι υπεύθυνος ο ειδικευμένος. Arzt in (zur) Weiterbildung ειναι ο ειδικευόμενος.
2.επισης οταν λενε στην αγγελια teilzeit/vollzeit εννοουν μερικη /ολικη απασχοληση ή χρονο που παρεχεται για ειδικοτητα (μερική ή πλήρη?)
είναι αν θέλεις να δουλεύεις πλήρες ωράριο, ή πχ αν έχεις παιδιά καιι θες να δουλεύεις 50 % ή 75 %... Το πόσο χρόνο παρέχει το κάθε νοσοκομείο για την ειδικότητα θα το βρεις στο σάητ του ιατρικού συλλόγου που υπάγεται το νοσοκομείο σου ( Weiterbildung --> Weiterbildungsbefügte --> Psychiatrie , αν και συνήθως ψυχιατρική δίνουν πλήρη ειδικότητα τα περισσότερα... )
επισης τι σημαινει αυτο?

Assistenzarzt (m/w) in Weiterbildung zum Facharzt für Psychiatrie und Psychotherapie οτι σου παρεχουν μονο ενα τμημα της ειδικοτητας.?

= ειδικευόμενος ψυχιατρικής. Άσχετο με το τμήμα της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είστε ολοι πολύ κατατοπιστικοί!!!!

για το θέμα της επάρκειας για ειδικότητα (αλλά και για πολλά άλλα.....) εδώ ειμαστε... ε?? emrespect

Για την ειδικοτητα αυτη θα πρεπει να χειριζεσαι καλά την γλωσσα και αυτο ειναι κατι που δεν το μαθαινεις στα φροντιστηρια!

Για αρχη βρες μια "θεσούλα", οτι και να ειναι αυτή, βγάλε την άδεια σου και ξεκίνα σιγά σιγά. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα, θέλει υπομονή και τύχη!!!

καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

είστε ολοι πολύ κατατοπιστικοί!!!!

για το θέμα της επάρκειας για ειδικότητα (αλλά και για πολλά άλλα.....) εδώ ειμαστε... ε?? emrespect

Για την ειδικοτητα αυτη θα πρεπει να χειριζεσαι καλά την γλωσσα και αυτο ειναι κατι που δεν το μαθαινεις στα φροντιστηρια!

Για αρχη βρες μια "θεσούλα", οτι και να ειναι αυτή, βγάλε την άδεια σου και ξεκίνα σιγά σιγά. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα, θέλει υπομονή και τύχη!!!

 

καλή συνέχεια!

 

σκέφτομαι, αφού πάρω εδώ το B2 το σεπτέμβριο με το καλό, να έρθω και να ξεκινήσω με hospitation και βλεπουμε...σιγά σιγά...

Όχι μόνο είναι δυσκολία η γλώσσα στό θέμα επικοινωνία αλλά και για άλλα θέματα όπως τελικά στο να καταλάβεις τι ζητάνε ακριβώς και τι σήμαινει το καθετί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πιάσεις τους δικούς τους κώδικες και τον τρόπο που λειτουργούν και να νιώθεις ανασφάλεια...

Στην συγκεκριμένη περίπτωση της αγγελίας πχ σκέφτηκα οτι το ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG ίσως σημαίνει κάτι άλλο απο Assistenzarzt ...και πολλά άλλα που προσπαθώ να καταλάβω απο το φόβο να μην πέσω σε καμιά χοντρή παγίδα...

 

Σίγουρα είναι δύσκολο -ιδίως για τη συγκεκριμένη ειδικότητα με το θέμα γλώσσα και πολλά άλλα ,όμως με υπομονή όλα γίνονται!!

Σας ευχαριστούμε όλους γιατί μας ανοιγετε τα ματια σε πολλά θεματα....

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είστε ολοι πολύ κατατοπιστικοί!!!!

για το θέμα της επάρκειας για ειδικότητα (αλλά και για πολλά άλλα.....) εδώ ειμαστε... ε?? emrespect

Για την ειδικοτητα αυτη θα πρεπει να χειριζεσαι καλά την γλωσσα και αυτο ειναι κατι που δεν το μαθαινεις στα φροντιστηρια!

Για αρχη βρες μια "θεσούλα", οτι και να ειναι αυτή, βγάλε την άδεια σου και ξεκίνα σιγά σιγά. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα, θέλει υπομονή και τύχη!!!

καλή συνέχεια!

σκέφτομαι αφού πάρω εδώ το β2 το σεπτέμβριο με το καλό να έρθω,και να ξεκινήσω με hospitation και βλεπουμε...σιγά σιγά...

όχι μόνο είναι δυσκολία η γλώσσα στό θέμα επικοινωνία αλλά και για άλλα θέματα οπώς τελικά στο να καταλάβεις τι ζητάνε ακριβώς και τι σήμαινει το καθετί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πίασεις τους δικούς τους κώδικες και τον τρόπο που λειτουργούν και να νιώθεις ανασφάλεια...

στην συγκεκριμένη περίπτωση της αγγελίας πχ σκέφτηκα οτι το ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG ίσως σημαίνει κάτι άλλο απο Assistenzarzt ...και πολλά άλλα που προσπαθώ να καταλάβω απο το φόβο να μην πέσω σε καμιά χοντρή παγίδα...

σίγουρα είναι δύσκολο -ιδίως για τη συγκεκριμένη ειδικότητα με το θέμα γλώσσα και πολλά άλλα ,όμως με υπομονή όλα γίνονται!!και σας ευχαριστούμε όλους γιατί μας ανοιγετε τα ματια σε πολλά θεματα....

Κάνε την Hospitation, θα λύσει όλες σου τις απορίες και την γλώσσα σου σε μια συνέντευξη !!!

Εγω προσωπικά έκανα λάθος, βρέθηκα με δουλειά μόλις είχα πάρει το Β2 εδω στην Γερμανία. Η απογοήτευση μου ήταν μεγάλη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είστε ολοι πολύ κατατοπιστικοί!!!!

για το θέμα της επάρκειας για ειδικότητα (αλλά και για πολλά άλλα.....) εδώ ειμαστε... ε?? emrespect

Για την ειδικοτητα αυτη θα πρεπει να χειριζεσαι καλά την γλωσσα και αυτο ειναι κατι που δεν το μαθαινεις στα φροντιστηρια!

Για αρχη βρες μια "θεσούλα", οτι και να ειναι αυτή, βγάλε την άδεια σου και ξεκίνα σιγά σιγά. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα, θέλει υπομονή και τύχη!!!

καλή συνέχεια!

σκέφτομαι αφού πάρω εδώ το β2 το σεπτέμβριο με το καλό να έρθω,και να ξεκινήσω με hospitation και βλεπουμε...σιγά σιγά...

όχι μόνο είναι δυσκολία η γλώσσα στό θέμα επικοινωνία αλλά και για άλλα θέματα οπώς τελικά στο να καταλάβεις τι ζητάνε ακριβώς και τι σήμαινει το καθετί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πίασεις τους δικούς τους κώδικες και τον τρόπο που λειτουργούν και να νιώθεις ανασφάλεια...

στην συγκεκριμένη περίπτωση της αγγελίας πχ σκέφτηκα οτι το ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG ίσως σημαίνει κάτι άλλο απο Assistenzarzt ...και πολλά άλλα που προσπαθώ να καταλάβω απο το φόβο να μην πέσω σε καμιά χοντρή παγίδα...

σίγουρα είναι δύσκολο -ιδίως για τη συγκεκριμένη ειδικότητα με το θέμα γλώσσα και πολλά άλλα ,όμως με υπομονή όλα γίνονται!!και σας ευχαριστούμε όλους γιατί μας ανοιγετε τα ματια σε πολλά θεματα....

Κάνε την Hospitation, θα λύσει όλες σου τις απορίες και την γλώσσα σου σε μια συνέντευξη !!!

Εγω προσωπικά έκανα λάθος, βρέθηκα με δουλειά μόλις είχα πάρει το Β2 εδω στην Γερμανία. Η απογοήτευση μου ήταν μεγάλη....

καταλαβαίνω τι λες, αν και δεν το έχω ζήσει ακόμα ( θα το ζησω σε λίγους μήνες αλλά έχω την απαιτούμενη φαντάσια ....δυστυχώς ίσως ).

όμως απο την άλλη κι αυτοί, όταν προσλαμβάνουν κάποιον που σίγουρα ξέρουν οτι αρχικά τουλάχιστον δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει με τη γλώσσα ,όσο και να σε ρίχνουν στα βαθιά και να έχουν απαιτήσεις ,ξέρουν και ότι θα χρειαστεί να κάνουν υπομονή μαζί σου, για κάποιο διάστημα τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είστε ολοι πολύ κατατοπιστικοί!!!!

για το θέμα της επάρκειας για ειδικότητα (αλλά και για πολλά άλλα.....) εδώ ειμαστε... ε?? emrespect

Για την ειδικοτητα αυτη θα πρεπει να χειριζεσαι καλά την γλωσσα και αυτο ειναι κατι που δεν το μαθαινεις στα φροντιστηρια!

Για αρχη βρες μια "θεσούλα", οτι και να ειναι αυτή, βγάλε την άδεια σου και ξεκίνα σιγά σιγά. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα, θέλει υπομονή και τύχη!!!

καλή συνέχεια!

σκέφτομαι αφού πάρω εδώ το β2 το σεπτέμβριο με το καλό να έρθω,και να ξεκινήσω με hospitation και βλεπουμε...σιγά σιγά...

όχι μόνο είναι δυσκολία η γλώσσα στό θέμα επικοινωνία αλλά και για άλλα θέματα οπώς τελικά στο να καταλάβεις τι ζητάνε ακριβώς και τι σήμαινει το καθετί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πίασεις τους δικούς τους κώδικες και τον τρόπο που λειτουργούν και να νιώθεις ανασφάλεια...

στην συγκεκριμένη περίπτωση της αγγελίας πχ σκέφτηκα οτι το ÄRZTE / ÄRZTINNEN ZUR WEITERBILDUNG ίσως σημαίνει κάτι άλλο απο Assistenzarzt ...και πολλά άλλα που προσπαθώ να καταλάβω απο το φόβο να μην πέσω σε καμιά χοντρή παγίδα...

σίγουρα είναι δύσκολο -ιδίως για τη συγκεκριμένη ειδικότητα με το θέμα γλώσσα και πολλά άλλα ,όμως με υπομονή όλα γίνονται!!και σας ευχαριστούμε όλους γιατί μας ανοιγετε τα ματια σε πολλά θεματα....

Κάνε την Hospitation, θα λύσει όλες σου τις απορίες και την γλώσσα σου σε μια συνέντευξη !!!

Εγω προσωπικά έκανα λάθος, βρέθηκα με δουλειά μόλις είχα πάρει το Β2 εδω στην Γερμανία. Η απογοήτευση μου ήταν μεγάλη....

καταλαβαίνω τι λες, αν και δεν το έχω ζήσει ακόμα ( θα το ζησω σε λίγους μήνες αλλά έχω την απαιτούμενη φαντάσια ....δυστυχώς ίσως ).

όμως απο την άλλη κι αυτοί, όταν προσλαμβάνουν κάποιον που σίγουρα ξέρουν οτι αρχικά τουλάχιστον δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει με τη γλώσσα ,όσο και να σε ρίχνουν στα βαθιά και να έχουν απαιτήσεις ,ξέρουν και ότι θα χρειαστεί να κάνουν υπομονή μαζί σου, για κάποιο διάστημα τουλάχιστον.

Ναι, αυτό είχα και εγω στο μυαλό μου όταν με δέχθηκαν αλλά έκανα λάθος!!!

Πρέπει να ξέρεις οτι ο ανταγωνισμός πλέον είναι μεγάλος και δεν παρακαλάνε. Τα συμβόλαια μας τους πρώτους 6 μήνες δεν έχουν καμία δέσμευση. Αυτό σημαίνει ότι αν βρέθεί κάποιος άλλος που θα τους βγάζει περισσότερη δουλειά θα τον προτιμήσουν. Για αυτούς υπάρχει μόνο το θέμα απόδοση!!!

Σου μιλάω απο προσωπική εμπειρία!

Για αυτο πολύ καλά κάνεις που ξεκινας με Hospitation. Θα είσαι χωρίς άγχος και θα μπείς πολύ ομαλά στον χώρο!

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκέφτομαι να ανέβω αρχες οκτώβρη αφου δώσω το b2 ,να κάνω hospitation και να διαβάζω παράλληλα ορολογία ,να κατσω μεχρι τα χριστουγεννα.να έρθω ελλάδα 5-6 μέρες να φτιάξω τα χαρτιά που χρειάζονται (αυτό είναι εφικτό απο άποψη χρόνου?),να γυρίσω πάλι να συνεχίσω hospitation και να κανονισω να δώσω μέσα στο γενάρη για approbation.και μετα να συνεχίσω hospitation μέχρι να βρώ θέση ...

φαντάζομαι οτι ψυχιατρική χωρίς γλώσσα ζορίσει πολυ περισσότερο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκέφτομαι να ανέβω αρχες οκτώβρη αφου δώσω το b2 ,να κάνω hospitation και να διαβάζω παράλληλα ορολογία ,να κατσω μεχρι τα χριστουγεννα.να έρθω ελλάδα 5-6 μέρες να φτιάξω τα χαρτιά που χρειάζονται (αυτό είναι εφικτό απο άποψη χρόνου?),να γυρίσω πάλι να συνεχίσω hospitation και να κανονισω να δώσω μέσα στο γενάρη για approbation.και μετα να συνεχίσω hospitation μέχρι να βρώ θέση ...

φαντάζομαι οτι ψυχιατρική χωρίς γλώσσα ζορίσει πολυ περισσότερο....

Τα χαρτιά σου να τα εχεις μαζί σου. Μεταφράσεις να κάνεις εδω στην Γερμανία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκέφτομαι να ανέβω αρχες οκτώβρη αφου δώσω το b2 ,να κάνω hospitation και να διαβάζω παράλληλα ορολογία ,να κατσω μεχρι τα χριστουγεννα.να έρθω ελλάδα 5-6 μέρες να φτιάξω τα χαρτιά που χρειάζονται (αυτό είναι εφικτό απο άποψη χρόνου?),να γυρίσω πάλι να συνεχίσω hospitation και να κανονισω να δώσω μέσα στο γενάρη για approbation.και μετα να συνεχίσω hospitation μέχρι να βρώ θέση ...

φαντάζομαι οτι ψυχιατρική χωρίς γλώσσα ζορίσει πολυ περισσότερο....

Τα χαρτιά σου να τα εχεις μαζί σου. Μεταφράσεις να κάνεις εδω στην Γερμανία.

δεν ληγουν καποια σε ενα μηνα?δεν θέλω να ζοριστώ με το διάβασμα της ορολογίας γιατί απο οτι μου είπαν εδώ,όταν κανεις hospitation σε κρατανε μεχρι τις 5.00...θα μπορώ μετα από αυτο,τουλάχιστον τον πρώτο καιρό να διαβάζω κιόλας ?

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκέφτομαι να ανέβω αρχες οκτώβρη αφου δώσω το b2 ,να κάνω hospitation και να διαβάζω παράλληλα ορολογία ,να κατσω μεχρι τα χριστουγεννα.να έρθω ελλάδα 5-6 μέρες να φτιάξω τα χαρτιά που χρειάζονται (αυτό είναι εφικτό απο άποψη χρόνου?),να γυρίσω πάλι να συνεχίσω hospitation και να κανονισω να δώσω μέσα στο γενάρη για approbation.και μετα να συνεχίσω hospitation μέχρι να βρώ θέση ...

φαντάζομαι οτι ψυχιατρική χωρίς γλώσσα ζορίσει πολυ περισσότερο....

Τα χαρτιά σου να τα εχεις μαζί σου. Μεταφράσεις να κάνεις εδω στην Γερμανία.

δεν ληγουν καποια σε ενα μηνα?δεν θέλω να ζοριστώ με το διάβασμα της ορολογίας γιατί απο οτι μου είπαν εδώ,όταν κανεις hospitation σε κρατανε μεχρι τις 5.00...θα μπορώ μετα από αυτο,τουλάχιστον τον πρώτο καιρό να διαβάζω κιόλας ?

Καλημέρα, αν θυμαμαι καλα μονο το αντιγραφο ποινικου μητρωου ισχυει για ενα μήνα.

Μετά την δουλειά δεν θα έχεις διάθεση για διαβασμα. Την ιατρικη ορολογια θα την μάθεις μεσα σε μια εβδομάδα, το πρόβλημα είναι η καθομιλουμένη και θα την μάθεις σιγα σιγα απο τους ασθενεις και τους συναδελφους. Το Β2 επίπεδο που ειχαμε ολοι μας στην αρχη ΔΕΝ αρκει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημέρα ...το καταλαβαίνω οτι δεν αρκει.γιαυτο σκεφτηκα οτι δεν εχει νοημα να βγαλω τα χαρτια για την approbation απο την αρχή. αφου καποια ληγουν.

παντως χαιρομαι για αυτο που μου λες για την ορολογια γιατι μου φαινοτανε πιο βουνο..

λογικά στην ψυχιατρική θα εξετάζουν για την άδεια(approbation) πιο πολύ την καθομιλουμένη απο οτι στις άλλες ειδικότητες οπότε γιατι να βιαστώ να τη δόσω?

άρα μπορω να εχω βγαλει τα αλλα χαρτια πιο πριν και να αφησω αυτο -το αντιγραφό ποινικού μητρώου μονο για μετά.?

εύχομαι στη θεσσαλονική που οι αποστάσεις ειναι μικροτερες απο αθήνα να βγαινουν σχετικά πιο εύκολα πάντως...ή και πιο γρήγορα ίσως...

Τροποποιήθηκε από eirinikpsych
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.