Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΕΩΡΩ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΘΩΡΑΚΑ-ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ,ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Β1. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ,ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ..(ΔΗΛΑΔΗ 1.ΤΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΜΕΤΡΑΝΕ ΣΤΙΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΘΕΣΗ? 2.ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ Η'ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΣΗ? 3.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΟΝΟΜΑΣΤΑ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΜΕΑ? 4.ΣΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΣ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ? )

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ....

1. βοηθάνε

2. Βρίσκεις σχετικλα δύσκολα θέσεις αλλά υπάρχουν εάν ψαξεις

3. Ένα απο τα πολύ γνωστά είναι η Herz-und-Gefäßklinik Bad Neustadt (HGK) ένα απο τα μεγάλα ονόματα με 3000 εγχειρήσεις τον χρόνο και 700 εμφυτεύσεις βηματοδοτών και defibrilators

4. Οπωσδηποτε. Πρέπει να σε αφήσουν να κάνεις τουλάχιστον 150 Bypass μόνη σου. Στην Herz-und-Gefäßklinik Bad Neustadt (HGK) είναι 5 Έλληνες χειρουργοί, και μου είπαν ότι σε βάζουν ήδη απο τον 3ο χέρι να χειρουργήσεις μόνος σου πρώτο χέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Forea. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με την Παθολογία, λόγω γλώσσας. Η ψυχιατρική χρειάζεται ένα αρκετά υψηλό επίπεδο επικοινωνίας κι εγώ τώρα ξεκίνησα για το Β2. Άρα σκεφτόμουν ότι καλύτερα να εξασκηθώ λίγο πρώτα.

Επομένως, η τηλεφωνική συνέντευξη δεν είναι συνήθως και καταληκτική. Ακολουθεί και κανονική συνέντευξη μετά. Μήπως θυμάσαι περίπου τι σε ρώτησαν από το τηλέφωνο; Να καταλάβω κι εγώ πώς ακριβώς κρίνουν το επίπεδο γερμανικών. Όσο να ναι, η τηλεφωνική επικοινωνία μπορεί να έχει και εμπόδια, σωστά; emconfused

Και από κοντά, πλην του αγροτικού (που όπως είπες λογικό είναι να σε ρωτούν για την εμπειρία), γύρω από ποια θέματα περιστράφηκε;

Και πάλι ευχαριστώ. emrockon

Και μένα με τρόμαζε το τηλέφωνο. Για αυτό και με πίεσε η κ.Λοος να πάρω τις κλινικές με αγγελία τηλέφωνο, για να ξεψαρώσω! Είχα γράψει μάλιστα τι ήθελα να τους πω!

Προτείνω πάρα πολύ τα langsam gesprochene nachrichten deutsche welle (google!) ως εξάσκηση στο listening!

Απο κει και περα, ό,τι γίνει! Αν δεν τους κάνεις, δεν τους κάνεις, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές!

Στην συνεντευξη χαλαρά ήταν τα πράγματα. Πέρα από το τι έκανα στο αγροτικό,

ρωτήσαν την κλασικη ερώτηση, γιατί θέλεις να κάνεις παιδιατρική. Γιατί διάλεξες εμάς.

Γιατί διάλεξες αυτην την περιοχη (διότι εχω φίλους κοντά-αυτή ειναι καλή απάντηση).Πώς σκέπτεσαι το μελλον σου στη Γερμανία.

Που μενεις τωρα. Εχεις ξαναερθει στη γερμανια.

Διάφορα, μην αγχωνεστε με αυτό. Μια χαλαρη κουβεντα. Οπως ειπα, κυριως θελουν να δουν τι ειδους ανθρωπος εισαι, καθως και αν προκειται να κατσεις καιρο μαζι τους.

Δυο συμβουλες για τη συνεντευξη: να ειστε ειλικρινεις, το σεβονται αυτό. Και πριν διαλέξετε, να προσεξετε το κλίμα, το αίσθημα που σας μεταδίδουν οι άνθρωποι της κλινικης. Ακούστε το ένστικτό σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. βοηθάνε

2. Βρίσκεις σχετικλα δύσκολα θέσεις αλλά υπάρχουν εάν ψαξεις

3. Ένα απο τα πολύ γνωστά είναι η Herz-und-Gefäßklinik Bad Neustadt (HGK) ένα απο τα μεγάλα ονόματα με 3000 εγχειρήσεις τον χρόνο και 700 εμφυτεύσεις βηματοδοτών και defibrilators

4. Οπωσδηποτε. Πρέπει να σε αφήσουν να κάνεις τουλάχιστον 150 Bypass μόνη σου. Στην Herz-und-Gefäßklinik Bad Neustadt (HGK) είναι 5 Έλληνες χειρουργοί, και μου είπαν ότι σε βάζουν ήδη απο τον 3ο χέρι να χειρουργήσεις μόνος σου πρώτο χέρι.

Τροποποιήθηκε από nikolet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

εχει καποιος ιδεα τι ισχυει στην Κολωνια οσων αφορα εξετασεις γλωσσας..αδεια ασκησεως(berufselaubnis-approbation)..και γενικοτερα τις αναγκες τους στα νοσοκομεια??επιπεδα γλωσσας φανταζομαι Β2..

αν γνωριζει κατι καποιος για την συγκεκριμενη πολη και τους νομους που ισχυουν εκει ας ενημερωσει!!!

ευχαριστω!!

Τροποποιήθηκε από manakos33
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει καποιος ιδεα τι ισχυει στην Κολωνια οσων αφορα εξετασεις γλωσσας..αδεια ασκησεως(berufselaubnis-approbation)..και γενικοτερα τις αναγκες τους στα νοσοκομεια??επιπεδα γλωσσας φανταζομαι Β2..

αν γνωριζει κατι καποιος για την συγκεκριμενη πολη και τους νομους που ισχυουν εκει ας ενημερωσει!!!

ευχαριστω!!

Έδωσα πριν δύο εδβομάδες για approbation. Από γλώσσα ζητάνε πτυχίο επιπέδου Β2. Η εξέταση ήταν χαλαρή. Σου δίνουν να διαβάσεις ένα απλό ιατρικό κείμενο κάπου μία σελίδα και μετά να το αποδώσεις προφορικά. Κατόπιν σου ζητούν να πείς πώς θα έλεγες σε έναν γερμανό ασθενή κάποιους ιατρικούς όρους. πχ διαβήτης - zuckerkrankheit.

Από χαρτιά χρειάζεσαι:

*Αντίγραφο διαβατηρίου επικυρωμένο

*Πιστοποιητικό γεννήσεως

*Αντίγραφο πτυχίου

*Certificate of good standing

*Πτυχίο γλωσσομάθειας επιπέδου Β2

*Άδεια ασκήσεως (δε μου τη ζήτησαν αλλά την έβαλα μέσα για καλό και κακό)

*Einstellungsbestätigung ή υπεύθυνη δήλωση ότι θα δουλέψεις στην περιοχή ευθύνης τους

*Πιστοποιητικό υγείας που σου υπογράφει ο μέλλοντικος διευθυντής σου

*Μια Straffheitserklärung (δικό τους έντυπο που συμπληρώνεις)

*Πιστοποιητικό ποινικό μητρώπου

Στο site του bezirksregierung έχει φόρμα επικοινωνίας. Επικοινώνησε μαζί τους και θα σου στείλουν mail με όλα τα απαιτούμενα.

Όλα τα ελληνικά χαρτιά με σφραγίδα χάγης.

Επιπλέον στο mail τους έλεγαν ότι τα χαρτιά πρέπει να είναι μεταφρασμένα από ορκωτό μεταφραστή αναγνωρισμένο ως επίσημο στη γερμανία. Ίσως να δέχονται και του υπουργείου , δε το ξέρω αλλά εγώ τα μετέφρασα σε μία ελληνίδα στην κολωνία (10ε τη σελίδα μου πήρε)

Τα νοσοκομεία γενικά έχουν ανάγκες από ότι ξέρω. Εγώ πριν 2 μήνες που έψαχνα σε όλη τη γερμανία τις περισσότερες θέσεις εδώ τις βρήκα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα . μήπως γνωρίζετε αν η ογκολογία είναι ενιαία ειδικότητα στην γερμανία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνετε κάποιο φροντιστήριο για γερμανικά για την απόκτηση του β2??Υπάρχυν εξιδεικεθμένα τμήματα για Γιατρούς?Με ενδιαφέρει Ψυχιατρική.....

Εγώ κλίνω προς Κουκίδη πάντως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για σχεδον ολες τις π/θ ειδικοτητες, κανεις πρώτα 3 χρόνια π/θ, και μετά το αλλο κομματι.Για ογκολογια δηλ. , 3 χρονια παθολογια, και μετά 3 χρονια ογκολογια . Υπάρχει και η δυνατοτητα να τελειωσεις την π/θ (5 χρονια) και μετά να κανεις εξειδικευση 2 χρονια ογκο (οποτε εχεις 2 τιτλους). έτσι έχω ακούσει, διορθώστε με αν ειμαι λάθος.

Στο φάτσαμπουκ έχει ένα ωραιο γκρουπ Greek Doctors in Duesseldorf and NRW. Εκει πολλοί Έλληνες προτείνουν θέσεις που ξέρουν απο μέσα ό,τι ανοίγουν. Και πολλοί ζητάνε βοήθεια για διάφορα θέματα (π.χ. που υπάρχουν φροντιστήρια κτλ.). Κοιτάξτε το!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως ξέρει κάποιος κάποιο καλό φροντιστήριο για γλώσσα σε Pforzheim-Stuttgart-Karlsruhe ή εκεί γύρω? Πηγαίνω σε ένα που δεν είμαι ευχαριστημένος. Επίπεδο Β1 προς Β2 και ψάχνω φυσικά για εντατικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για σχεδον ολες τις π/θ ειδικοτητες, κανεις πρώτα 3 χρόνια π/θ, και μετά το αλλο κομματι.Για ογκολογια δηλ. , 3 χρονια παθολογια, και μετά 3 χρονια ογκολογια . Υπάρχει και η δυνατοτητα να τελειωσεις την π/θ (5 χρονια) και μετά να κανεις εξειδικευση 2 χρονια ογκο (οποτε εχεις 2 τιτλους). έτσι έχω ακούσει, διορθώστε με αν ειμαι λάθος.

Στο φάτσαμπουκ έχει ένα ωραιο γκρουπ Greek Doctors in Duesseldorf and NRW. Εκει πολλοί Έλληνες προτείνουν θέσεις που ξέρουν απο μέσα ό,τι ανοίγουν. Και πολλοί ζητάνε βοήθεια για διάφορα θέματα (π.χ. που υπάρχουν φροντιστήρια κτλ.). Κοιτάξτε το!

danke schon!!!!!!!!!! :)

Τροποποιήθηκε από fitness
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω μια ερώτηση αφελή και πρόωρη...μπορούμε να στείλουμε αιτήσεις/φακέλους για ειδικότήτα, όποτε θέλουμε μέσα στο χρονο ή μόνο στην αρχή του εκάστοτε εξαμήνου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, τωρα που εχω λιγο χρονο θα σας γραψω τις δικες μου εμπειριες, μπας και βοηθησουν καποιους, οπως και μενα με βοηθησαν οι εμπειριες αλλων παιδιων!

Κατ' αρχας εδωσα το Β2 το Μαιο, και το πηρα.

Εκανα 2 μηνες περιπου μαθηματα ορολογιας με την κ.Loos (αναφερεται πιο πανω σε παλιοτερα ποστ), και με βοηθησε πολυ, κυριως για την ετοιμασια του βιογραφικου μου και της cover letter, καθως και για αλλα πρακτικα θεματακια για τα οποια δεν ειχα ιδεα. Πληρωνεται αρκετα, αλλα κατ' εμε αξιζει το μισθο της (τη χρειαζομουν τη βοηθεια).

Σε λιγες μερες ξεκιναω παιδιατρικη στη Γερμανια.

Τι εκανα λοιπον, με τη σειρά, αφου εφτιαξα το βιογραφικο, και την cover letter:

1. Βρηκα την περιοχη που με ενδιεφερε. Στοχευσα 2 κρατιδια γειτονικα (στο ενα κρατιδιο ηταν πιο πολλοι φιλοι)

2. Εψαξα ολες τις αγγελιες. Κοιταξα οχι μονο στην aerzteblatt,αλλα και στο kliniken.de , και στο google ( π.χ. “assistenzarzt kinderheilkunde“ ). Μαζεψα 10 αγγελιες για τα 2 κρατιδια που με ενδιεφεραν.

3. Βρηκα τα site των ιατρικων συλλογων των κρατιδιων αυτων, και πηγα στο Weiterbildung, βρηκα το Befugnis (=επαρκεια να δωσουν ειδικοτητα) για Kinderheilkunde-Pädiatrie, και βρηκα οσους Διευθυντες Παιδιατρικης δινουν 60 μηνες ή 48 μήνες επάρκεια. Μάζεψα άλλα 30 νοσοκομεια απο κει. (Google, και βρισκεις το σαητ τους-ολα εχουν σαητ ενημερωμενο!)

4. Αρχισα να στελνω mails! Στα 10 με αγγελιες, πήρα τηλεφωνο για να τους ρωτησω αν τα θελουν με μεηλ ή ποστ, αλλα κυριως για εξασκηση!(στο πρωτο τηλεφωνο ετρεμε το φυλοκαρδι μου!!Σιγουρα η γραμματεας θα νομιζε οτι δεν σκαμπαζω μια Γερμανικα). 2 μόνο θέλαν να τα στειλω ταχυδρομικως, οπως και εκανα.

Οποτε έχουμε 10 αγγελιες + 30 χωρις αγγελία = 40 μέηλ (πλην των 2 με γραμμα).

Στο μέηλ έβαλα την κόβερ λέτερ (με σωστο το ονομα του εκαστοτε Διευθυντη! Κοιταξτε τα στα σαητ των νοσοκομειων!), το βιογραφικο μου, και το μεταφρασμενο χαρτι απο το αγροτικο και μια συστατικη απο κει (η συστατικη τελικα δεν επαιξε καθολου ρολο!). Επισης εγραψα οτι θα παω στη Γερμανια απο τοσο έως τόσο του μηνος, και αν γινεται να κανονισουμε τοτε μια συναντηση.

5. Απαντησεις απο κλινικες: ερχοντουσαν εως και 2 βδομαδες μετα. Οι περισσοτερες οχι, αλλά τα ναι για συνεντευξη ηταν αρκετα: 4 ναι απο τις αγγελιες, 6 απο τα εκτος αγγελιων!

6. Μετα τις 2 βδομαδες που τα μαζεψα (και φυσικα πριν το χρονικο διαστημα που τους ειχα γραψει οτι θα παω), αρχισα να παιρνω τηλεφωνα για να κανονισω τα ραντεβου. Εδω βοηθησαν τα πρωτα 10 τηλεφωνα που ειχα κανει στις αγγελιες-καλη εξασκηση για ξεψαρωμα!

7. Μαζεψα τα μπογαλακια μου και πηγα Γερμανια.

8. Συνεντευξεις: πολυ ανετο κλιμα οι περισσοτεροι Δντες. Χαλαρη κουβεντα. Ολοι μα ολοι με ρωτουσαν τι εκανα στο αγροτικο. Αυτο τους ενδιεφερε περισσοτερο, η εμπειρια. (εχω τελειωσει αγροτικο σε νησι, και τους περιεγραψα ειλικρινως το Βιετναμ εκει- τους αρεσε νομιζω!) Δεν τους ενδιεφεραν συστατικες, κανεις δεν με ρωτησε βαθμο πτυχιου. Βασικα στη συνέντευξη θέλουν να δουν αν ειναι ο αλλος κανενας ψυχοπαθης, και αν μπορουν να συνεργαστουν μαζι του. Ως προς τη γλωσσα, ήταν πολύ ευχαριστημενοι.

9. Μαζεψα αρκετα ναι, ανελπιστα. Αφου τελικα ακυρωσα τις συνεντευξεις στο αλλο κρατιδιο! Προτιμησα εκει οπου ηταν πιο κοντα φιλοι.

10. Στο νοσοκομειο που μ'άρεσε περισσοτερο, εκανα Hospitation μια μερα (παρατηρητης). Τοτε μου ειπαν και τους ειπα το τελικο ναι. Μετα επρεπε να περιμενω την αποδοχη απο τον Μανατζερ (99% ναι, αλλα χρειαζεται). Ελα που ελειπε διακοπες! Να ειναι καλα καποια παιδια της κλινικης που μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται απαραιτητα η επιστολη του εργοδοτη για να κανεις αιτηση για αναγνωριση της αδειας ασκησης στην οικεια Bezirksregierung.

11. Την επομενη μερα πηγα στην Bezirksregierung που ανηκε το νοσοκομειο.

Απο χαρτια (δειτε παντα πριν στο σαητ της Νομαρχιας, τα λεει! Ψαξτε λεξη Approbation) οντως δεν χρειαστηκε η επιστολη του εργοδοτη. (αν και αν δεν τους ελεγα το συγκεκριμενο νοσοκομειο, ισως να με στελναν σε αλλη νομαρχια, διοτι η Διευθυνση ενος φιλου που ειχα βαλει ως διευθυνση κατοικιας ανηκε σε αλλη νομαρχια).Ευτυχως! Διοτι αν περιμενα την επιστολη του μανατζερ, θα εληγαν το ποινικο μητρωο και το λετερ οφ γκουντ σταντινγκ.

Το πιστοποιητικο υγειας το εβγαλα απο εναν Hausarzt κοντα οπου εμενα (χρειαστηκαν κατι προσφατες εξετασεις αιματος που ειχα ευτυχως μαζι μου, του τις εδωσα, και ετσι μου εδωσε αμεσως το χαρτι, ειδαλλως επρεπε να μου παρει αιμα, και να περιμενω 1 μερα τα αποτελεσματα).

Αλλα παιδια το βγαλαν απο εναν γιατρο στην Αθηνα συμβεβλημενο με τη γερμανικη πρεσβεια (εχει τη γερμανικη σφραγιδα). Το χαρτι εγραφε αυτο που ζητουσε η νομαρχια στο σαητ της (το εδειξα στο γιατρο και το αντεγραψε).

Να θυμησω οτι “ζουν” εναν μηνα τα εξης : πιστοποιητικο υγειας, ποινικο μητρωο, letter of good standing . Για να μην μου ληξουν τα 2 τελευταια, τα εβγαλα και τα μεταφρασα τρεχοντας περιπου 10 μερες πριν ανεβω Γερμανια.

Αλλα χαρτια : πτυχιο, αιτησεις της Νομαρχιας που κατεβασα απο το σαητ τους, απλη φωτοτυπια διαβατηριου, μου ζητησαν το Β2 (αν και αλλα παιδια που δεν το ειχαν ΔΕΝ υπηρξε προβλημα. Δεν ειναι νομος το Β2! ), πιστοποιητικο υγειας, ποινικο μητρωο, λετερ οφ γκουντ σταντινγκ . δεν χρειαστηκαν αλλα χαρτια που ειχα βγαλει οπως οικογενειακο μητρωο, πιστοποιητικο γεννησης, αδεια ασκησης ελληνικη (εξαρταται απο την καθε νομαρχια, ας τα εχετε ολα για καλο και για κακο! Μου φυγαν γυρω στα 160 ευρα για μεταφρασεις)

12. Μου παν οτι θα ξαναδουν τα χαρτια μου, και σε μια βδομαδα θα μου στελναν μεηλ με την ημερομηνια προφορικης εξετασης. Ηρθε το μεηλ, κανονισαμε το ραντεβου, εκανα την εξεταση. Εξεταστης ενας πολυ καλος γιατρος , γυρω στα 50. Στη συγκεκριμενη νομαρχια (Münster-Westfalen), η προφορικη εξεταση ειναι ως εξης: καταρχας σου δινει ενα κειμενο μιας σελιδας απο καποιο αρθρο της ειδικοτητας σου κοντα (π.χ. εμενα που ηξερε οτι παω για παιδιατρικη, μου εδωσε ενα αρθρο για τις παρενεργειες της τοκολυσης ) και αφου με αφησε 20 λεπτα να το μελετησω, μου ζητησε να του περιγραψω τι λεει. Μετα μου ζητησε να περιγραψω τι θα εκανα σε ενα κλινικο σεναριο του στυλ ερχεται μια μητερα με ενα βραφος 6 μηνων που εχει διαρροια 2 μερες. Τι ρωταω, τι κανω, τι πρεπει να κανω ως θεραπεια. ( σε μια αλλη κοπελα για παθολογια, εδωσε ενα κειμενο με παρενεργειες των φαρμακων αδυνατισματος, και εκανε ενα κλινικο σεναριο πονου κοιλιας σε ενηλικα)

Πολυ καλο το κλιμα, θελει να δει τα βασικα, δεν ειναι εξεταση πανεπιστημιακου μαθήματος! Το περασα και πιασαμε και κουβεντα και για αλλα πραγματα (επαναλαμβανω, το Β2 το πηρα προσφατα, τα Γερμανικα μου ειναι μετρια!).

13. Πηρα την Approbation.

14. Κατι αλλα διαδικαστικα:

- anmeldung στο δημαρχειο αφου βρηκα σπιτι. Εκει χρειαζεται η επιστολη του εργοδοτη. Απο την ιδια υπηρεσια παίρνετε και την freizugigkeitsbescheinigung που σας ζηταει ο εργοδοτης.

- λογαριασμος σε τραπεζα. Εκεκι χρειαζεται η anmeldung του δημαρχειου.

Υ.Γ. αν ενδιαφερεστε για Παθολογια, Χειρουργικη, Γυναικολογια, πραγματικα τα περισσοτερα νοσοκομεια ζητανε ειδικευομενους!Κουφαθηκα οταν κοιταζα τα σαητ των νοσοκομειων (για παιδιατρικη), στο Karriere, ή Stellenborse, είχαν το 95% αγγελια για ειδικευομενο Παθολογιας ή Χειρουργικής! Λοιπόν, διαλεξτε περιοχη που γουσταρετε εσεις, κοιταξτε στα σαητ των νοσοκομειων ή στειλτε μεηλ και χωρις αγγελια. Δεν αξιζει να πατε σε περιοχες που δεν γουσταρετε (ακολουθωντας εταιρειες ή αγγελιες) όταν μπορειτε να διαλεξετε εσεις περιοχη!

Αν τωρα θελετε Δερμα, Οφθαλμο, εκει ψαχνεις σε χωρια που λεει ο λογος, και πας οπου βρεις (αν βρεις- εκει νομιζω χρειαζονται οι εταιρειες). Μια καλη τακτικη ειναι, αν δεν βρειτε, ξεκινατε Παθολογια ή Χειρουργικη όπου γουστάρετε, και μετά 6 μήνες με ένα χρονο κάνετε αιτήσεις σε οφθαλμο-, δερματο- με πολύ πιο υψηλες πιθανοτητες.

Υ.Γ. 2 . Δεν με ενδιεφερε Πανεπιστημιακο νοσοκομειο, δεν εκανα καν αιτηση σε τετοια. Θελω να αποκτησω κυριως κλινικη πειρα.

Υ.Γ. 3 για την εξεταση ορολογιας στη νομαρχια, πολυ καλο το βιβλιο που προταθηκε παραπανω για Fachsprache Medizin. Σας παραθετω και ενα φυλλαδιο που μου εδωσε ενας φιλος που κανει τωρα ειδικοτητα Ελβετια (να ειναι καλα!). ειναι Κλινικη εξεταση σε Γερμανικα-Γαλλικα

(αρχειο zip, ξεζιπάρετε το με συμπιεστήρια όπως winrar, 7zip, κ.α. - εχει 2 πιντιεφς που τα σκαναρα εγω)

http://ifile.it/7isy3o2/Klinische_Untersuchung.zip

Επίσης θα πρότεινα να γραφτείτε στο Newsletter της aerzteblatt. Έρχεται καθε μερα, μονο τους τιτλους να διαβαζετε και ας μην καταλαβαινετε, σιγα σιγα θα σας μπουν στο κεφαλι.

Υ.Γ. 4 Την πρωτη μερα που εφτασα Γερμανια εφαγα χοντρη φρικη, μου φανηκε πολυ ασχημο το κλιμα, οι ανθρωποι, η μοναξια. Ευτυχως ειχα μια φιλη κοντα και βγηκαμε για εναν καφε και ισιωσα. Τετοιες φρικες τρωω ολο και λιγοτερες, οσο συνηθιζω. Και κινητηρια δυναμη ειναι οτι δεν μπορω να κανω την ιατρικη στην Ελλαδα, οπου πρεπει να περιμενω πανω απο 5 χρονια για να ανοιξει η θεση μου. Συν το μπαχαλο που ζησαμε -ουμε, στην Ελλαδα...

Υ.Γ. 5 Οσον αφορα τη γλωσσα, γνωρισα και παιδια που την ξεκινησαν απο το 0 στη γερμανια. Αν ψαχνετε για Παθολογια, Χειρουργικη, η ζητηση ειναι τετοια που και με Β1 ανετα σας παιρνουν (θα δυσκολευτειτε στην αρχη, μετα ομως θα ισιωσετε, )

Υ.Γ. 6 Ό,τι αλλο, ρωτήστε! Να γινουμε μεγαλο στρουμφοχωριο απο ελληνες γιατρους! (και παρεπιπτόντως, γενικώς έχουμε καλή φήμη ως γιατροί εδώ πάνω)

πολύ διαφωτιστικό το ποστ σου, να'σαι καλά! μια διευκρίνηση μόνο, στα χαρτιά χρειάστηκε η σφραγίδα χάγης; Επισης, με την επίσημη μετάφραση του υπουργείου δεν είχες πρόβλημα έτσι; την αναγνωρίζουν ως επίσημη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

letter of good standing = χαρτί από Ι.Σ.Α. (ή το σύλλογο που ανήκεις) --> το πας στη Νομαρχία που ανήκεις --> παιρνεις αλλο ένα χαρτί και το πας για σφραγίδα Χάγης --> το πας για μετάφραση.

Μόνο στο λέτερ οφ γκουντ σταντινγκ εβαλα σφραγιδα χάγης (αν και απο ό,τι κατάλαβα στην εδώ Bezierksregierung και σφραγιδα χάγης να μην είχε, δεν θα τους πείραζε).

Με τις μεταφράσεις του Υπ.Εξωτερικών δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

letter of good standing = χαρτί από Ι.Σ.Α. (ή το σύλλογο που ανήκεις) --> το πας στη Νομαρχία που ανήκεις --> παιρνεις αλλο ένα χαρτί και το πας για σφραγίδα Χάγης --> το πας για μετάφραση.

Μόνο στο λέτερ οφ γκουντ σταντινγκ εβαλα σφραγιδα χάγης (αν και απο ό,τι κατάλαβα στην εδώ Bezierksregierung και σφραγιδα χάγης να μην είχε, δεν θα τους πείραζε).

Με τις μεταφράσεις του Υπ.Εξωτερικών δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση, να'σαι καλά και καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο. Όταν λέμε πτυχίο επιπέδου Β2 εννοούμε ότι δέχονται μόνο το κρατικό? Δηλαδά αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις οι οποίες πιστοποιούνται με πτυχίο από το goethe π.χ. kleines, grosses κλπ. πρέπει οπωσδήποτε να δώσουν εξετάσεις για το Β2?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο. Όταν λέμε πτυχίο επιπέδου Β2 εννοούμε ότι δέχονται μόνο το κρατικό? Δηλαδά αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις οι οποίες πιστοποιούνται με πτυχίο από το goethe π.χ. kleines, grosses κλπ. πρέπει οπωσδήποτε να δώσουν εξετάσεις για το Β2?

http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/gb2/elindex.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Ενα άλλο θέμα που θα ήθελα να θίξω είναι πως ένας από τους βασικούς λόγους που φεύγει κάποιος στη γερμανία είναι για καλύτερη ποιοότητα εκπαίδευσης και για να ανλάβεις περισσότερα χειρουργεία ( αν σε ενδιαφέρει χειρουργική ειδικότητα ). Έχω μιλήσει με 3 φίλους μου που αυτή τη στιγμή κάνουν ειδικότητα στη γερμανία σε διαφορετικές πόλεις και μου έχουν πει και οι 3 ότι δεν αναλαμβάνουν σχεδόν καθόλου χειρουργεία ( οι 2 από τους 3 στο τρίτο έτος ειδικότητας )και δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι σε αυτό το κομμάτι. Θα μπορούσε κάπιοιος που κάνει ειδικότητα να μας διαφωτίσει πάνω σε αυτό το θέμα? Σίγουρα θα παίζει ρόλο και η εκάστοτε κλινική ή νοσοκομείο αλλα εάν είναι να κυνηγάς χειρουργεία με το τουφέκι όπως στην Ελλάδα ποιο το όφελος? Μήπως τα κάνουν μαζεμένα όλα στα τελευταία έτη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίναι σίγουρα πολύ βασικό το συγκεκριμένο ερώτημα για όσους ενδιαφέρονται για χειρουργικές ειδικότητες.

Προσωπικά έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι σε μικρότερες πόλεις είναι πολύ μεγαλύτερη η έκθεση του βοηθού σε επεμβάσεις.Από την άλλη για νοσοκομεία σε μεγαλύτερες πόλεις έχω ακούσει μικτά πράγματα.Πχ με έναν ειδικευόμενο Νευροχειρ που είχα μιλήσει μου είχε πει ότι είναι ευχαριστημένος.Αλλά, άτομο που ήταν στο ίδιο νοσοκομείο και έκανε ουρολογία μου είπε πως δεν ήταν ευχαριστημένος με αυτό το κομμάτι.

Φυσικά δε μπορεί κανείς να κάνει γενικεύσεις βάσει όσων ακούει από περιορισμένο αριθμό ατόμων.

edit: και για να προσθέσω κάτι που έκανε ένας γνωστός μου(γεν.χειρ.) ένας τρόπος να δει κανείς τι παίζει είναι να ζητήσει από το νοσοκομείο να πάει ως επισκέπτης γιατρός για 1-2 βδομάδες.Δε ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο σε μεγάλα νοσοκομεία,αλλά ο ίδιος συννενοήθηκε με τις κλινικές(σχετικά μικρές) και μου είπε ότι τον βοήθησε πάρα πολύ τόσο στο να δει όσο και στο να τον τσεκάρουν από το νοσοκομείο κ.λπ. Είναι φυσικά κάτι που από άποψη $$$ δε συμφέρει,αλλά αν κάποιος το μπορεί δε νομίζω ότι χάνει κάτι να το ψάξει.

Τροποποιήθηκε από skydogsully
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλήσπερα, είμαι συνάδελφος από Γερμανία,

η ογκολογία είναι μία ειδίκευση μετά την ειδικότητα στην γενική και ειδική παθολογία. Υπάρχουν κλινικές όπου ξεκινάει η ογκολογία μετά το τρίτο έτος της μετεκπαίδευσης. Συνολικά θα χρειαστείς τουλάχιστον 5/6 χρόνια.

Μπορώ να βοηθήσω στην εύρεση μιας θέσης καθώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση ιατρών για διάφορες ειδικότητες στη Γερμανία.

Χαιρετώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Grecruitment, για λογαριασμό πελάτη της, αναζητά για πόλη στην ευρύτερη περιοχή της Στουτγάρδης

Ειδικευμένους και Ειδικευόμενους Ιατρούς στον τομέα Αναισθησιολογίας και Μονάδας Εντατικής Θεραπείας για την ενίσχυση της Χειρουργικής Κλινικής του.

Ο πελάτης μας διαθέτει μια σύγχρονη κλινική προηγμένης ιατρικής φροντίδας με 401 κλίνες, 1100 εργαζόμενους και 12 τομείς ιατρικής φροντίδας και θεραπείας.

Η Κλινική Αναισθησιολογίας και Μονάδας Εντατικής Θεραπείας του προσφέρει ετησίως 10 000 υπηρεσίες με όλες τις σύγχρονες μεθόδους που εφαρμόζονται σήμερα στην τομέα της Αναισθησιολογίας και μεγάλο όγκο τοπικών αναισθησιών. Η κλινική διαθέτει επίσης Μονάδα Περιεγχειρητικής Ιατρικής και Αντιμετώπισης του μετεγχειρητικού πόνου. Η Εντατική Μονάδα είναι εξοπλισμένη με καθετήρες και εξοπλισμό για παρακολούθηση με υπέρηχους. Η μονάδα εντατικής θεραπείας φροντίζει ετησίως 1200 ασθενείς με υπηρεσίες βρογχοσκόπησης, εγχειρητικής παρακολούθησης καρδιάς (PICCO) και μεταμόσχευση νεφρών.

Ο πελάτης μας προσφέρει ενδιαφέρον και ποικίλες υπηρεσίες από όλους τομείς της Αναισθησιολογίας και Μονάδας Εντατικής Θεραπείας σε πολύ καλό εργασιακό κλίμα με πολλές πιθανότητες μετεκπαίδευσης.

Ο πελάτης μας έχει την εξουσιοδότηση πλήρης εκπαίδευσης στον τομέα της Ειδικής Ιατρικής Εντατικών Μονάδων.

Ο πελάτης μας προσφέρει χρηματοδοτούμενη μετεκπαίδευση και πακέτα ένταξης στην κοινωνία της πόλης με 130.000 κατοίκους στην ευρύτερη περιοχή της Στουτγάρδης (υποστήριξη σε αναζήτηση οικίας, νηπιαγωγείου, σχολείου, ψυχαγωγίας).

Αποστείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στο Email: info@grecruitment.com επισυνάπτοντας το πτυχίο, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, βεβαίωση επαγγελματικών εμπειριών, συστατικές επιστολές και βεβαίωση γλωσσικής επάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

GUTEN TAG AUS FREIBURG

καλημεριζω τους συναδελφους απο το πανεμορφο FREBURG.ειμαι μολις 8 μερες εδω,εχω ξεκινησει γλωσσα εντατικα.

εχετε να μου προτεινετε καποιο βιβλιο κυριως χειρουργικη ωστε να μπαινω στο κλιμα των γερμανικων σιγα σιγα?

Τροποποιήθηκε από ivann
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε ρε μπαλτζή σαν τη Λέρο και τη Πάτμο πουθενά!!!!!! emgoal

Είναι καλά ρε εκεί να έρθουμε και μεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε 2 ερωτησουλες που μου στειλε ο φιλος Kopritis

Είχες παλαιότερα καμμία σχέση με την γερμανική γλώσσα ή ξεκίνησες κυριολεκτικά απ' το μηδέν ;

Αν ισχύει το δεύτερο, πόσους μήνες σου πήρε για να φτάσεις στο επίπεδο να περάσεις το Β2 ;

ειχα παρει το Β1 προ δεκαετιας. Για το Β2 εκανα μαθηματα πριν και κατα το αγροτικο. Επειδη δεν μπορουσα να κανω εντατικα μαθηματα, μου πηρε 12 μηνες περιπου συνολικα απο το Β1 στο Β2.

Θα προτεινα οποιος εχει τη δυνατοτητα να ρθει να κανει εδω φροντιστηριο. Υπαρχουν πολλα φροντιστηρια, πολυ καλα ειναι τα Volkshochschule σε καθε πολη, που με π.χ. 300 ευρα το μηνα κανουν καθημερινα μαθηματα 5ωρα (πολυ καλυτερα απο αυτα που προσφερουν στην Ελλαδα). Παιδια που εκαναν εδω φροντιστηριο προχωρησαν στη γλωσσα πολυ πιο γρηγορα και αποτελεσματικα. (καποιοι πολυ τολμηροι καναν μαθηματα εντατικα ενα εξαμηνο, ξεκινωντας απο το μηδεν, και μετα πιασαν δουλεια!!)

Και μετα μπορειτε να στειλετε απο δω αιτησεις.

Επίσης θα βοηθούσε να μας γράψεις τις πρώτες σου εντυπώσεις απ΄την κλινική.

Προσωπικά με ενδιαφέρει πως συννενοείται κανείς με τους ασθενείς γνωρίζοντας μέτρια Γερμανικά...

Το παλευω. Ως τωρα εχω κανει και καποια επειγοντα μονος μου, και απο αυτη τη βδομαδα εχω και δικο μου station (καπου 20 κρεβατια). Καποιοι γερμανοι με στραβοκοιτανε (οταν μιλαω κανει μπαμ οτι ειμαι ξενος), αλλα γενικα καλα παει, και οσο περναει ο καιρος παει ολο και καλυτερα. οπως μου χε πει ενα αλλο παιδι που ειναι 2 χρονια εδω, το πρωτο 6μηνο ειναι το θεμα, μετα δεν εχεις προβλημα. Επισης οι ιατρικες ερωτησεις και φρασεις ειναι πανω κατω σταθερες, και τις μαθαινεις σιγα σιγα. Προσωπικα βλεπω σε αυτον τον 1,5 μηνα που δουλευω πολυ μεγαλη βελτιωση στα γερμανικα μου.

Επισης, ο διευθυντης με προσελαβε ξεροντας τα γερμανικα μου.

Καθε αρχη και δυσκολη! Αυτο που με παρηγορει στις δυσκολες στιγμες (βλ. να μην πολυκαταλαβαινω καποια πραγματα ειδικα οταν μιλανε γερμανοι μεταξυ τους, να κανω λαθη στην εκφραση, να μην μπορω να εκφραστω καποιες φορες,κτλ) ειναι οτι μπορω και πιανω στηθοσκοπιο, ασκω την ιατρικη, και πληρωνομαι για αυτο.

Υ.Γ. επειδη διαβαζω διαφορα για εταιρειες, από ό,τι έχω δει εδω, ειναι τετοια η ζητηση για παθολογια-χειρουργικη, που ειναι ΚΡΙΜΑ να μην διαλεξετε εσεις περιοχη (πχ καμια ωραια πολη), και να πατε σε καμια απομακρη επαρχια επειδη η εταιρεια συνεργαζεται με συγκεκριμενες κλινικες. Εκτος αν αγαπατε τα ελαφια, αρκουδες, και τη λοιπη αγρια φυση που θα εχετε γυρω σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.