Jump to content

Διαδικασία και τρόπος προκήρυξης θέσεων γιατρών ΕΣΥ


ξενος

Recommended Posts

1 hour ago, why said:

να πω κατι περί της όποιας προχειρότητας και <<γρηγοροσύνης>>?

19/4 βγηκαν οι πινακες για τους χειρουργους (παρασκευη)

την ιδια μερα τους εστειλαν mail λεγοντας τους να επικοινωνήσουν μαζι τους για το αν θα παραστουν στη συνεντευξη.Ταυτόχρονα τους πήραν και τηλεφωνο.

υπήρχε και το ενδεχομενο του skype.

Στο mail που τους εστειλαν  παρασκευη για το σαββατο περιείχε τη λίστα με τα 35 ονόματα (από τους 40) για τις 33 θεσεις. το mail τα ελεγε όλα αυτα.θα ερθει λογικά και σε όποιους από εσας <<πετύχουν>> μια συνεντευξη για τα τεπ.

αλλά 

εξ αρχής στελνεις 35 ατομα ελατε  για συνεντευξη και πειτε μας αν σκοπευετε να ερθετε? σε μια διορια 19/4 στο λεω...20/4 ελα?

και αν από τους 35 αρνήθηκαν λεω εγω οι πεντε να πάνε.

τι γίνεται?πήγαν 30 ατομα για 33 θεσεις?

εστειλαν mail ή πηραν τηλέφωνο τους επόμενους 36 έως 40 υποψηφίους?

εκαναν νεα λιστα με τα ονοματα και αυτων των 36, 37 , 38, 39 και 40?

και ο αλλος δεν απάντησε στο κινητό...γιατί ήταν χειρουργειο από τις τρεις το μεσημερι εως τις επτά το απόγευμα.

βγηκε από το χειρουργειο ειδε το mail (τους επαιρνε τηλ ..αλλά δεν απαντουσαν στα σταθερα του γραφείου) και αναγκαστικά εστειλεmail  οκτώ το βραδυ στις 19/4 ότι <<ξερετε αυριο 20/4 σαββατο δεν επιθυμω τελικά να ερθω στη συνεντευξη>>.

και το συμβούλιο τι εκανε? ασθμαίνοντας πήρε τηλ τον 36 και τον 37 κοκ στις εννια το βραδυ  να του πει αν θα ερθετε για συνεντευξη? και δεν είχε σημα ο 36...δλδ του εστειλαν mail..<<ξερετε κληρωθηκατε για μια συνεντευξη..επειδή καποιοι αρνήθηκαν τη θεση για το τεπ... και δεν θα ερθουν στη συνέντευξη>>

ωραια πραγματα ή προχειροδουλειες...

και προθεσμια στο να απαντήσει καποιος αν θα ερθει ή όχι δεν υπήρχε...

η συνεντευξη ξεκινούσε από τις 12:00 το σαββατο, δλδ μεχρι μια ώρα πριν καποιος θα μπορουσε να αρνηθεί?

και θα εψαχναν αγωνιωδώς τον επόμενο?

 

 

 

ΝΤΡΟΠΗ!!!  Κανενας σεβασμος απεναντι σε επιστημονες ιατρους που θα κληθουν να στελεχωσουν τα πολυδιαφημισμενα (αλλα και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ) ΤΕΠ.

Υπαρχουν στο ΦΕΚ τοσες διοριες (ποτε πρεπει να βγουν οι μη παραδεκτες υποψηφιοτητες, η αρχικη μοριοδοτηση κτλ) που ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΗΚΑΝ με ευθυνη της ΥΠΕ.

Στη συνεντευξη επελεξαν να βγαλουν την βιασυνη τους??? Κληση Παρασκευη μεσημερι για συνεντευξη Σαββατο πρωι?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τα αποτελεσματα για ΤΕΠ συνεχιζουν με παθολογους κ πνευμονολογους (μενουν παιδιατροι, ορθοπαιδικοι, καρδιολογοι νομιζω)

Αραγε η συνεντευξη θα γινει Μεγαλη Τεταρτη?😂😁

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑ -ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ
Ημερομηνία ανάρτησης: 23.04.2019

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, iceman said:

Και τα αποτελεσματα για ΤΕΠ συνεχιζουν με παθολογους κ πνευμονολογους (μενουν παιδιατροι, ορθοπαιδικοι, καρδιολογοι νομιζω)

Αραγε η συνεντευξη θα γινει Μεγαλη Τεταρτη

Συνάδελφο παθολόγο τον κάλεσαν τηλεφωνικά για σήμερα το απόγευμα. Όποιος γνωρίζει κάτι..... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, iceman said:

Και τα αποτελεσματα για ΤΕΠ συνεχιζουν με παθολογους κ πνευμονολογους (μενουν παιδιατροι, ορθοπαιδικοι, καρδιολογοι νομιζω)

Αραγε η συνεντευξη θα γινει Μεγαλη Τεταρτη?😂😁

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑ -ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ
Ημερομηνία ανάρτησης: 23.04.2019

ότι είπε και η clair...

βγηκαν σημερα...κατά τις 11? το πρωί

και καποιους τους καλεσαν και από τις τεσσερις για συνεντευξη...

και τους αλλους αυριο...

 

τρελή βιασύνη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 ώρες πριν, why said:

η clair

Διόρθωση.... Ο clair...! Δεν ξέρω αν κάλεσαν για επιμελητές Β η Α. Εγώ που θεωρητικά για ένα νοσοκομείο είμαι σε πεντάδα.... (Για Β}) δεν με κάλεσαν,,ούτε mail, oυτε spam ουτε viber ούτε facetime. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην 1η ΥΠΕ βαράνε υπερωρίες Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς βγάζουν αποτελέσματα ακόμα και απόγευμα!!

http://www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2019/04/TΕΛΙΚΟΙ-ΠΙΝΑΚΕΣ-ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ-ΤΕΠ-ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ.xlsx

Μείνανε ορθοπαιδικοι και παιδίατροι😁!!!

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, iceman said:

Στην 1η ΥΠΕ βαράνε υπερωρίες Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς βγάζουν αποτελέσματα ακόμα και απόγευμα!!

http://www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2019/04/TΕΛΙΚΟΙ-ΠΙΝΑΚΕΣ-ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ-ΤΕΠ-ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ.xlsx

Μείνανε ορθοπαιδικοι και παιδίατροι😁!!!

και οι συνεντευξεις συνεχίζονται και μεγάλη Τεταρτη...

 

Για μεγάλη πέμπτη θα δειξει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, why said:

μεγάλη πέμπτη

Απόλυτη η προχειρότητα, τσαπατσουλια και μεθόδευση σε δεύτερο πλάνο, λίγο αιφνιδιασμος(αυτός που έχει και περισσότερα προσόντα είναι πιο πιθανό να έχει κάτι να κανει αυτήν την περίοδο-πιο πιθανό να μην μπορεί να αλλάξει το πρόγραμμα του για τις επόμενες 4 ώρες.)

Brain drain εκτος και brain smash εντός των πυλων. Περαστικά μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 24/4/2019 at 5:01 ΜΜ, Clairvoyant said:

Διόρθωση.... Ο clair...! Δεν ξέρω αν κάλεσαν για επιμελητές Β η Α. Εγώ που θεωρητικά για ένα νοσοκομείο είμαι σε πεντάδα.... (Για Β}) δεν με κάλεσαν,,ούτε mail, oυτε spam ουτε viber ούτε facetime. 

σε κάλεσαν τελικά μέχρι και τη μεγαλη Πέμτπη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/4/2019 at 8:45 ΜΜ, Clairvoyant said:

Αυτο πάντως στην Ελλάδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ επίσημα και σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα

επίσημα υπάρχει μόνο:

1) ιατρός διορισμένος στο ΤΕΠ(συνήθως επικουρικός-σε κάποια νοσοκομεία,όπως αυτό στο οποίο εργάζομαι εγώ, μεγάλη πλειοψηφία αυτών δεν συμμετέχουν κάν σε γενική εφημερία-κάνουν μόνο πρωινό ωράριο ΤΕΠ-μικρή εφημερία)

.....

ανεπίσημα είναι τοις πάσι γνωστό ότι ΤΕΠ έστω και τμηματικά κάνουν ως επι το πλείστον ιατροί ορόφου-με το γνωστό δρομολόγιο ΤΕΠ-όροφος-ΤΕΠ-όροφος κοκ.

Επίσης η ΜΕΘ-ουδεμία σχέση έχει τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη με το ΤΕΠ. είναι δύο τελείως άσχετα πράγματα.Μάλλον αυτός που διάρθρωσε την όλη προκήρυξη είχε στο μυαλό του την μετάφραση της σειράς "ER" στα ελληνικά "Στην Εντατική" και αυτή ηταν η σχέση του με την ιατρική πραγματικότητα.

.....

Έχω την αίσθηση πάντως ότι οι πίνακες θα αλλάξουν ριζικά

Για τα bold...αναφερεσαι σε  μικρό νοσοκομείο της 1ης  και 2ης υπε...όπου αυτοι οι γιατροι τεπ (επικουρικοι..), δεν εχουν ακόμα το ρόλο που θελει να δωσει το υπουργειο περί αυτονομου τεπ?

Για το υπογραμμισμενο όσο αυτονομο και να γίνει το τεπ, ειναι πολύ δυσκολο οι 5,10,15 τεπιστες να αναλάβουν εξ ολοκλήρου το τεπ είτε μικρες ειτε μεγαλες εφημερίες χωρίς την συνδρομη των ιατρών του οροφου (επιμελητων καθώς και ειδικευομενων).

 

όσον αφορα τη σειρά ER, πολύ ευστοχο το σχόλιο σου.

και τελος μου φαινεται πως οι πινακες στην πλειοψηφία τους εμειναν αμεταβλητοι...και για αυτο μπορεσαν και τους εβγαλαν σε δεκα μερες. Αν ήταν να κανουν μεταβολές όντως θα πηγαινε χριστουγεννα.

Τροποποιήθηκε από why
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Clairvoyant said:

Χρόνια πολλά, με τυχη και υγεία για όλους!!!! 

Χρόνια πολλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, why said:

σε κάλεσαν τελικά μέχρι και τη μεγαλη Πέμτπη?

Εξ όσων γνωρίζω ΟΧΙ-ιδέα δεν έχω τι έγινε με τους άλλους,απλά γιατί είναι Γιορτές!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, why said:

Για τα bold...αναφερεσαι σε  μικρό νοσοκομείο της 1ης  και 2ης υπε...όπου αυτοι οι γιατροι τεπ (επικουρικοι..), δεν εχουν ακόμα το ρόλο που θελει να δωσει το υπουργειο περί αυτονομου τεπ?

αναφέρομαι σε μεγάλο νοσοκομείο της 1ης ΥΠΕ-στο οποίο οι επικουρικοί του ΤΕΠ κάνουν ως επι το πλείστον διαλογή στα επείγοντα και σποραδικά σαν επιπλεόν επιμελητές(πλεον των ήδη δηλωμένων από τους ορόφους επιμελητές) κανένα πρωινό ωράριο στην γενική εφημερία.

 

9 ώρες πριν, why said:

και τελος μου φαινεται πως οι πινακες στην πλειοψηφία τους εμειναν αμεταβλητοι...και για αυτο μπορεσαν και τους εβγαλαν σε δεκα μερες. Αν ήταν να κανουν μεταβολές όντως θα πηγαινε χριστουγεννα.

indeed!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

49 λεπτά πριν, Clairvoyant said:

αναφέρομαι σε μεγάλο νοσοκομείο της 1ης ΥΠΕ-στο οποίο οι επικουρικοί του ΤΕΠ κάνουν ως επι το πλείστον διαλογή στα επείγοντα και σποραδικά σαν επιπλεόν επιμελητές(πλεον των ήδη δηλωμένων από τους ορόφους επιμελητές) κανένα πρωινό ωράριο στην γενική εφημερία.

 

 

διαλογή κανουν συνηθως ειδικευομενοι γενικής ιατρικής ή οποιας αλλης ειδκότητας..

 

κανονικά θα επρεπε να την κανουν νοσηλευτες στην καλύτερη...και να βαζουν τους ειδικούς και ειδικευομενους σε πιο ενεργό ποστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τοσος ντορος για τους γιατρούς του τεπ..

για να τους βαζουν στη διαλογή..

μου φαινεται παραπαει

και ειδικά και αυτος που θα κανει εξειδίκευση στην επειγοντολογία...ο μελλοντικος τεπιστας...είναι λιγο στραφι...να τον ακυρωνουν ετσι δυο ετη εξειδικευση και να τον βαζουν απλα διαλογή...

 

οκ..μπορεί να ειναι χαλαρότερα...αλλά δεν πιστευω...οτι καποιος θα κανει εξειδίκευση στην επειγοντολογία δυο ετη..για να τον βαλει το κρατος στη διαλογη..

τωρα αν ειναι και αυτο στα πλαισια του αυτονομου τεπ..

τοτε τι να πω...

Τροποποιήθηκε από why
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/4/2019 at 11:10 ΜΜ, why said:

κανονικά θα επρεπε να την κανουν νοσηλευτες στην καλύτερη.

συμφωνώ απόλυτα-το κανονικά δεν είναι και τόσο κανονικό πάντα στην Ελλάδα

On 28/4/2019 at 11:14 ΜΜ, why said:

και ειδικά και αυτος που θα κανει εξειδίκευση στην επειγοντολογία...ο μελλοντικος τεπιστας...είναι λιγο στραφι...να τον ακυρωνουν ετσι δυο ετη εξειδικευση και να τον βαζουν απλα διαλογή...

δεν νομίζω ότι οοοοταν φτάσει η ώρα θα είναι διαλογή οι τεπίστες....δεν ξέρω τι θα γίνει μέχρι να φτάσει η ώρα να οργανωθεί κάτι τέτοιο.συνήθως οργανώνεις κάτι-το στήνεις και μετά προσλαμβάνεις.Εδώ έχει συμβεί το ανάποδο(άσε που θα υπάρχουν μόνιμοι ΤΕΠ και εξειδικευμένοι ΤΕΠ-δηλαδή ελαφρώς μπάχαλο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.