Jump to content

Τα "πρέπει" στη ζωή μας


Spider

Recommended Posts

Αχ να είστε καλά με κάνατε και γέλασα!!! Λοιπόν το θέμα με το επίπεδο του φόρουμ το έχουμε ξαναθίξει. Καταρχήν να πω ότι το επίπεδο του φόρουμ συνολικά έχει ανέβει. Και πιο πολλές πληροφορίες και πιο σοβαρά θέματα και άτομα με φοβερή ευαισθησία γράφουν (βέβαια κάτι φοβερές πένες όπως του ΒΚ, του Σόβερ -ευτυχώς η Βασιλική γράφει που και που- εμένα μου λείπουν). Άρα ως επίπεδο είναι καλύτερο.

3 θέματα είναι που τα κανιβαλίζουμε βρε παιδιά. Τα μηνυματάκια (που έχουν και το όνομα και την χάρη), το 'πρέπει' και το 'μ αρέσει /δεν μ'αρέσει'. Τόοοοσο πολύ σας ενοχλούν τα συγκεκριμένα; Δεν λέω είναι κουραστικό, είναι εκνευριστικό να περιμένεις να διαβάσεις ένα δοκίμιο και να βγαίνει η βλακεία μπροστά σου, αλλά πιστέψτε με λίγοι μπαίνουν εδώ μέσα για να γράψουν το δοκίμιο. Ή θα μπουν να μάθουν για την σχολή σας, ή θα μπουν για να σκοτώσουν την ώρα τους ή θα μπουν για κάποιον άλλο λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ.

Επειδή είχα μπει και στο παλιό φόρουμ να μου επιτρέψουν οι παλιοί να πω ότι ήσασταν πολύ πιο στενή κλίκα από την σημερινή. Και γράφατε πολύ πιο άσχετα θέματα από τα τωρινά. Τί σας έσωνε; Ότι ήσαστε καλοκουρδισμένη παρέα με πολύ όρεξη και ταλέντο στο να γράφετε απίστευτα χιουμοριστικά ποστ. Εεεε τί να κάνουμε που τελειώσατε όλοι και τώρα δεν έχετε χρόνο για να ασχοληθείτε; Είναι λογικό.

Αυτά. :) :) :) :) :) (μου είπε η Μαρίζα να βάζω φατσούλες πολλές μπας και καταφέρω να με συμπαθήσει κανένας εδώ μέσα) :) :) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 971
  • Created
  • Last Reply

αν ειναι να διαμορφωθει το φορουμ με τις παρουσιες των doctor-x, Barkingdom, Φίλιππο, Βάσω να τους παρω ενα τηλεφωνο μπας κ δουμε καμια αλλαγη τοτε!

αντι να μουρμουραμε κ να μεμψοιμοιρουμε ΠΡΑΞΕΙΣ!!!!

βασικα δε διαβασα κ τπτ καινουριο.....μπλα μπλα μπλα.....πραξεις ομως;προτασεις;

ΟΥΦ δε αντεξα.....κ μια φορα θα συμφωνησω με τη Νοτβαδ

πρεπει να πραττουμε

πρεπει να βαλετε στο θεμα εδω που εχει ανοιξει μηνες η Βασιλικη τα ποστ ετσι ωστε να υπαρχει η "ταξη"......βεβαια στο τελος εχει μπαχαλευτει απο την ιδια τη Βασιλικη με τη βοηθεια αλλων....αλλα νταξ

thnx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρέπει να φτιάξω τσάϊ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συμπληρώνω...

Πρέπει να κατέβουν οι τόνοι γιατί είναι πολύ ψηλά και δεν τους φτάνω, ακόμα κι εγώ που είμαι υψίφωνος και βασίλισσα της υστερικής (και μη) τσιρίδας emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly emfly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει η ζωή στο φόρουμ να κυλάει ήρεμα με λίγα διαλείμματα που θα γράφουμε 5-10 ποστ για να λέμε ότι κάτι φταίει. Επόμενο διάλειμμα σε κανά δυό μήνες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχετε προσέξει ότι το forum έχει τόοοοσα μέλη και γράφουν μόνο καμιά δεκαριά;

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω οτι κάτι παρόμοιο γινόταν και παλιά...προ greekmeds με την κυβέρνηση κτλ... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να συνέλθετε ορισμένοι και να συνειδητοποιήσετε ότι ε΄δω δεν είναι ούτε θέατρο με χιουμοριστικές ατάκες, ούτε δραματική σκηνή για να μοιρολογεί κανείς ή να μεμψιμοιρεί, ούτε τσιφλίκι κανενός...

ΠΡΕΠΕΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω οτι κάτι παρόμοιο γινόταν και παλιά...προ greekmeds με την κυβέρνηση κτλ... :unsure:

Πρέπει να πω ότι δε συγκρίνουμε απαραίτητα με παλιά...Απλά θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο. Αν δε θέλετε ρε παιδιά, δεν ξαναμιλάμε... Και ειδικά για την κυβέρνηση το είχα επισημάνει κι εγώ όταν πήγε να γίνει κλίκα και μου κακοφάνηκε. Και ξαναλέω... άλλο να λες παπάρες σε ένα θέμα και να μπορεί να συμμετέχει οποιοσδήποτε, λέγοντας τις δικές του, κι άλλο να προσωποποιείς τα θέματα...

Αυτά και συγγνώμη αν θίγεστε ρε παιδιά. emblush

Υ.Γ. αυτή την emfly ποιός θα την πάρει;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να πω ότι δε συγκρίνουμε απαραίτητα με παλιά...Απλά θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο. Αν δε θέλετε ρε παιδιά, δεν ξαναμιλάμε... Και ειδικά για την κυβέρνηση το είχα επισημάνει κι εγώ όταν πήγε να γίνει κλίκα και μου κακοφάνηκε. Και ξαναλέω... άλλο να λες παπάρες σε ένα θέμα και να μπορεί να συμμετέχει οποιοσδήποτε, λέγοντας τις δικές του, κι άλλο να προσωποποιείς τα θέματα...

Αυτά και συγγνώμη αν θίγεστε ρε παιδιά.  emblush

Υ.Γ. αυτή την emfly ποιός θα την πάρει;;;

Αυτή την μύγα δε θα την πάρει κανείς γιατί είπαμε...οι μύγες πάνε εκεί που είναι βρώμικα... :P

Δεν θίγεται κανείς (έτσι νομίζω)...απλά πώς μπορεί να γίνει καλύτερο???Και πώς μπορεί να συμμετέχει ο οποιοσδήποτε???Γιατί αλλιώς χαίρω πολύ Μαρίζα... emkiss Δείξε το δρόμο... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεέ μου!!! Το ήξερα ότι αυτή ήταν η ιερή μου αποστολή!!! emapokalypsi

:D:D:Demiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λοιπόν...Επειδή προφανώς πολλοί/ές έχουν νεύρα και τα βγάζουν εδώ κι εκεί, ας τα βγάλω κι εγώ για πρώτη φορά όσο καιρό είμαι δω μέσα...

Λέει η Βασιλική ότι η παλιά παρέα "δε γράφει πλέον, γιατί για να διαβάζει μια απάντηση της προκοπής θα πρέπει να προσπεράσει 15 παπαριές..."

1. Αυτό που λες "παπαριές" είναι η γνώμη σου...που μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά συνεχίζω να επιμένω στο "άμα σε χαλάει τι το ανοίγεις το γαμωθέμα να το κοιτάξεις;;;

2. Αν αυτό το επιχείρημα δε σου κάνει, έχω κι άλλο...Δες πού έχουν μπει στη δομή του site τα θέματα με τις παπαριές..." Στο περί ανέμων και υδάτων " , chit chat ή ψιλοκουβέντα που λένε...Δεν μπήκε ούτε στα επιλεγόμενα του 6ου έτους, ούτε στα πολιτικά...Μπήκε σε ένα δωμάτιο, όπου το κουδούνι γράφει με κεφαλαία γράμματα " Το χάνι του Παπάρα "...Τόσο δύσκολο είναι;Σε όποιον δεν αρέσουν οι παπαριές ας το προσπεράσει...Είναι ειλικρινά πάααρα πολύ εύκολο...

3. Δες πόσες απαντήσεις πήρα σε σοβαρά θέματα που άνοιξα κατά καιρούς...Παπάρια.0 εις το πηλίκον. Ούτε εσύ ούτε η παλιοπαρέα...

4. Δες καλύτερα πόσα θέματα "σοβαρά" ανοίξατε εσείς που κλαίγεστε σαν τις γριές...Πότε άνοιξες Βασιλική σοβαρό θέμα; Τρίβιαλ; Σαμγουάιζ; Ποτέ...Εκτός κι αν είστε ανήλικα και πρέπει να ανοίξει άλλος το θέμα και μετά να καταδεχτείτε να απαντήσετε...ή αν πρέπει να πιάσουμε από το χεράκι την κάθε παλιοσειρά του φόρουμ για να καταθέσει την σεπτή και απαπάριαστη άποψή του έναντι στην ακόρεστη παπαρολαγνεία των νέων ψαριών...

5. Λέει η Βασιλική, επίσης : "Κάποιος, που πρωτομπαίνει, θα δει τις παπάρες και θα φύγει, δε θα κάτσει να αγωνιστεί να το κάνει ενδιαφέρον!"

Εγώ και πολλοί άλλοι, πρωτομπήκα τότε που θυμάσαι ποιοι γράφατε και τι, έμεινα και προσέθεσα ότι μπορούσα...Εκτός αν έχεις τη γνώμη ότι όταν ήσουν φοιτήτρια και το site είχε την παλιά δομή, δεν υπήρχε κλίκα ή ότι δεν λέγατε τις απίστευτες παπάρες που και τότε ήταν ανούσιες για τους νέους...

6. Όσο για την κλίκα...τι να πω...ΕΛΕΟΣ...Πείτε ποια είναι η κλίκα για να γελάσουμε κι εμείς...εκτός αν άτομα που συναντιούνται μιά φορά το εξάμηνο θεωρούνται κλίκα...Εξάλλου πολλές φορές έχει γίνει ανοιχτή πρόσκληση γνωριμίας με νέα μέλη και ήρθαν ένας ή κανένας...Εκτός αν κατηγορείς το ότι καμιά φορά βγαίνει η "κλίκα" μόνη της για καφέ...Θες να πεις ότι εσύ πάντα έκανες φορουμοσυνάντηση για να μη θιχθούν τα νέα μέλη και σε πουν μονόχνωτη και κλικαδόρα;Μη μου πεις...Θα πέσω από τον 3ο...

7. Λέει η σαμγουάιζ : "Δεν ανοίγονται πλεόν ενδιαφέροντα θέματα, και τα λίγα που ανοίγονται,καταλήγουν αλυσίδες από ασυνάρτητες μπαρούφες που ανταλλάσσονται μεταξύ γνωστών"

...Μα καλά...θα το πω απλά...πάτα το κουμπί που λέει "νιου τόπικ" και αυτοσχεδίασε!!! Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις...

8. Λέει η όλιβ : " μπαρούφες που ανταλλάσσονται μεταξύ γνωστών, αφήνοντας όλους τους άλλους απέξω "

...νόμιζα ότι ήρθες σε συνάντηση και ότι μας γνώρισες από κοντά...το ότι έκατσες στην άκρη του τραπεζιού δεν ήταν δικό μου σφάλμα...το ότι μίλησες με τους συνομηλίκους σου όσο εγώ έχω μιλήσει με την Αντζελίνα Τζολί, λυπάμαι δεν ήταν δική μου ευθύνη...Το ότι θεωρείς μπαρούφες τα όσα λέμε θα το ξεπεράσω με απίστευτο χιούμορ...

9. Λέει η σαμγουάιζ : "Τέλος πάντων, καλή η πλάκα, αλλά αν θέλαμε αποκλειστικά και μόνο μπάχαλο, μπορούσαμε να chatt- αρουμε οπουδήποτε αλλού! "

Αν θες να τσατάρεις αλλού, πες μου να ξεκλειδώσω την αλυσίδα με την οποία σε δέσαμε εδώ, χωρίς να πάρουμε πρώτα τη συγκατάθεσή σου...

....Πήγαινε στο θέμα με το ΗΚΓ...δε νομίζω να έχει μπαχαλέψει κι εκεί...

Αν θες να πεις κάτι χρήσιμο και σε χαλάνε οι παπαριές των κοινών θνητίσκων...μπες στο ΗΚΓ και εξήγησέ μου αναλυτικά πού, πότε και γιατί συναντάμε οξυκόρυφο έπαρμα P.

10. Λέει η Βασιλική : "Αν δε θέλετε ρε παιδιά, δεν ξαναμιλάμε..."

Δεν σου είπε κανείς να μη μιλάς...εσείς είπατε να μη μιλάμε για παπαριές στο θέμα με τις παπαριές...

" Και ειδικά για την κυβέρνηση το είχα επισημάνει κι εγώ όταν πήγε να γίνει κλίκα και μου κακοφάνηκε."

Μη μου πεις... ίσως να μην το θυμάμαι...και τι έγινε μετά την επισήμανσή σου;Θύμησέ μου εσύ...

"Και ξαναλέω... άλλο να λες παπάρες σε ένα θέμα και να μπορεί να συμμετέχει οποιοσδήποτε, λέγοντας τις δικές του, κι άλλο να προσωποποιείς τα θέματα..."

Μη μου πεις πάλι ότι εσείς ΔΕΝ τα προσωποποιούσατε τότε; Δηλάδη έλεος...εμ τα λέτε εμ τα πιστεύετε εμ δεν κοκκινίζετε κιόλας...Όποιος τα έχει κρατήσει ας κάνει ένα paste για να δει κανείς επιτέλους τι σημαίνει γνήσια παπαριά για όλους από τις παλιοσειρές και να τις συγκρίνει με τις τωρινές, μαϊμουδίστικες και ξενερωτικές παπαριές των ψαρακίων...

"Αυτά και συγγνώμη αν θίγεστε ρε παιδιά..."

Δεκτή η συγγνώμη, γιατί θίχτηκα ελεεινά, όσο και αν προσπάθησα να πω "δε βαριέσαι..."

Ελπίζω να φάνηκε κιόλας, γιατί βαριέμαι να το γεμίζω μαύρες φατσούλες._

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως τη λέξη κλίκα δεν την είπα εγώ!!!

Υ.Γ.1 Σε θέματα που με ενδιαφέρουν απαντώ, έστω και πιο σπάνια από παλιά, διότι έχω και δουλειά... Δεν πρόκειται να ξαναπώ τίποτα, να πω μόνο ότι εξέφρασα την άποψη κι άλλων ατόμων, που δεν έχουν την τάση να εκτίθενται, όπως δυστυχώς εγώ...

Υ.Γ.2 Στο συγκεκριμένο θέμα ήταν πολύ συγκεκριμένα και τα άτομα που απάντησαν. Είναι τόσο τυχαίο; Kαι μην το παίρνετε τόοοσο προσωπικά. Δεν είπε κανείς για κακούς και καλούς ανθρώπους, λέμε πώς θα γίνει καλύτερο το forum.

Y.Γ.3 Αν δε θυμάσαι την κριτική μου, ρώτα τους παλιούς, που τη δέχτηκαν και τα πήραν. Θα τη θυμούνται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με καλύπτει καθόλου η γενικόλογη απάντησή σου.

Ποια άλλα άτομα διαφωνούν με αυτά που γίνονται;Πες.

Το ΥΓ2 δεν το κατάλαβα καθόλου.

Την κριτική σου δεν τη θυμάμαι και ρωτάω εσένα που είσαι παλιά να μου τη θυμήσεις.

Και να το ξαναπώ...το να μπαίνεις στο τόπικ "Περί ανέμων και υδάτων" και να κράζεις τους εκεί παπαρίζοντας, είναι σαν να μπαίνεις σε ένα θάλαμο που γράφει απέξω ΩΡΛ και να βρίζεις το γιατρό, επειδή δεν παρέχουν σε αυτό το θάλαμο σπα και πεντικιούρ.

Νομίζω ότι έχω δίκιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι τελευταίο, γιατί βαριέμαι να το αναλύσω άλλο. Σε ένα forum δεν έχουμε την υπόσταση, που έχουμε στον υπόλοιπο κόσμο, αλλά αυτήν των γραφομενων μας. Και το νόημα του forum είναι η ανταλλαγή απόψεων και η άσκηση κριτικής του ενός στην άποψη του άλλου, στα πλαίσια καλοπροαίρετου διαλόγου,. Αν εγώ γράφω τη γνώμη μου για τον Παπαδογουλα και δε συμφωνεί κάποιος, θα πει λες παπάρες και θα εκθέσει τη δική του. Αν κάποιοι κάνουν topic τα προσωπικά τους εκτίθενται και μου δίνουν το δικαίωμα να σχολιάσω "λέτε παπάρες" ή "τί λες τώρα". Αν δεν το θέλουν αυτό, ας μην τα γράφουν σε δημόσιο χώρο. Δεν είναι προσβολή καμιάς προσωπικότητας, όσα από τα άτομα αυτά τα ξέρω προσωπικά τα εκτιμώ και τα συμπαθώ πολύ. Απαντάω στο μέλος του forum και στο δικαίωμα, που το ίδιο μου δίνει, να το σχολιάσω προσωπικά.

Τέλος από μένα εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και σε ένα φόρουμ κρινόμαστε από τα γραφόμενά μας και ο καθένας έχει ένα χ προφίλ που προσεγγίζει ή απέχει πολύ από την πραγματική προσωπικότητά του.

Εγώ προσωπικά δε βλέπω το λόγο να χλευάσω κάποιον που γράφει την παπάρα του στο χώρο που δημιουργήθηκε από τους υπευθύνους του φόρουμ είδικά για τις παπαρολογίες.Εσένα πάντως είναι δικαίωμά σου και συνέχισε να κράζεις αν σε εκφράζει...Επιμένω να πεις ποιοι άλλοι θίγονται "αλλά δεν εκτίθενται όπως εσύ"

Και επειδή κι εγώ βαριέμαι, θα πω κάτι τελευταίο...Σκέψου πώς θα αντιδρούσες αν κάποιος τρίτος και νέος στο φόρουμ σου έλεγε τότε που ήσουν "μέσα στα πράγματα και στα ποστ", " Βασίλω...κόψε ρε συ τις παπάρες που γράφεις με τον Μπαρκίνγκντομ στο ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, γιατί δεν παίρνω πρέφα τι εννοείτε..."

Πες ειλικρινά τι θα του έλεγες ΤΟΤΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικά για αυτό το τελευταίο να πω ότι πολλοί μου έλεγαν μπαίνουμε για να σε διαβάζουμε... Πιθανώς κάποιοι να έχουν μεγαλύτερο ταλέντο στην παπάρα από άλλους! B)

Σοβαρά τώρα, εγώ όταν έγινε πολύ προσωπικό το θέμα είπα ακόμα και να φύγω από το forum... Μετά άλλαξα γνώμη και δεν ξαναέγραψα τίποτα. Επίσης δε βρίσκω το θέμα, αλλά θυμίσου τότε που είπα στα παιδιά για την εκστρατεία να πάνε δώρα στα παιδάκια, ότι την έκαναν πολύ κλειστά και κυβερνητικά κι έπεσαν να με φάνε. (ίσως και δικαίως, ίσως να ήμουν πολύ αυστηρή)

Μην μπλέκουμε το χιούμορ όμως με την παπάρα...

Και στην τελική κι εγώ παπάρες λέω ρε παιδιά...Η Samwise και ο Trivial όμως τί φταίνε, που πάντα έγραφαν σοβαρά κι όμορφα;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μικρέ, θα σε καρυδώσωωωω... Πότε είπα εγώ αυτή τη φορά για τα παλιά κτλ κτλ;;; Και πότε είπα για κλίκες;;; Είπα ότι βρίσκω κάποια πράγματα βαρετά, όποιος συμφωνεί συμφωνεί, δε θα σκάσουμε κιόλας! Τέλος!!! :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πως οι προσωπικές υποδείξεις πρέπει να συνοδεύονται και από προτάσεις σχετικά με τη διαμόρφωση του forum. Με βρίσκει σύμφωνο το επιχείρημα του doc-7 ότι πριν πεις πως δεν ανοίγονται σοβαρά θέματα, θα πρέπει να δοκιμάσεις να ανοίξεις εσύ ένα, όσο όμως με βρίσκει και σύμφωνο και το χιούμορ του trivial σε ό,τι αφορά το ψωμί και το τσαγάκι. Παρεμπιπτόντως, πρέπει να τρώω λιγότερη nutella.

Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει ένας πυρήνας μπαχαλέματος σε ένα forum. Το θέμα του χιούμορ είναι υποκειμενικό και ενώ συμφωνώ με τη Βασίλω μου πως δε βρίσκω τραγικό ενδιαφέρον πλέον στις προσωπικές συζητήσεις, θα πρέπει να παραδεχτώ πως τέτοιες υπήρξαν κατά κόρον στην Κυβέρνηση. Πιστεύω πως ήταν πολύ πιο έξυπνες, αλλά αυτό είναι μια καθαρά προσωπική άποψη, έχει να κάνει με την αισθητική μου και έτσι εύκολα ανατρέπεται από τον οποιονδήποτε.

Από εκεί και πέρα, εγώ διαφωνώ έντονα μόνο στο μπαχάλεμα σοβαρών και εν δυνάμει ενδιαφέροντων θεμάτων. Το αν το "πρέπει" έχει γίνει θέμα 4-5 ατόμων με αφήνει αδιάφορο από ένα σημείο και μετά γιατί απλά επέλεξα να μην συμμετέχω ή να συμμετέχω ελάχιστα.

Με λίγα λόγια, όλα είναι θέμα επιλογής. Ευτυχώς, το forum μας δίνει στον οποιονδήποτε να ανοίξει ένα θέμα, σοβαρό ή μη, και να δώσει πληροφορίες για την Καρδιολογία ή να πει gay τον Ρουβά. Και τα δύο θεμιτά είναι, άλλωστε ο Ρουβάς είναι γνωστή λούγκρα (Goldie, αυτό το τελευταίο το αφιερώνω σε σένα και μόνο), αρκεί να μη μιλάμε για Ρουβά στην Καρδιολογία και το αντίστροφο. Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά στην τελική αυτή είναι απλά μια άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να επαναφέρουμε το τοπικ στο θέμα του!!! (Σπάιντερ καλά δε λέω??? :D )

Πρέπει να πάω να γράψω το αγαπημένο μου σημείο από το Δράκουλα του Κόππολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέμα 1:

4. Δες καλύτερα πόσα θέματα "σοβαρά" ανοίξατε εσείς που κλαίγεστε σαν τις γριές...Πότε άνοιξες Βασιλική σοβαρό θέμα; Τρίβιαλ; Σαμγουάιζ; Ποτέ...Εκτός κι αν είστε ανήλικα και πρέπει να ανοίξει άλλος το θέμα και μετά να καταδεχτείτε να απαντήσετε...ή αν πρέπει να πιάσουμε από το χεράκι την κάθε παλιοσειρά του φόρουμ για να καταθέσει την σεπτή και απαπάριαστη άποψή του έναντι στην ακόρεστη παπαρολαγνεία των νέων ψαριών...

Αν διάβασα καλά είναι το μοναδικό μέρος που είδα γραμμένο το nick μου.

Επιβεβαιώνω το πόσο εύκολο είναι να επιτίθεσε σε κάποιον μέσα από μία οθόνη. Που δηλαδή φάνηκε ότι κλαίγομαι σαν την γριά?

...και επίσης..

Ποτέ δεν άνοιξα σοβαρό θέμα..

Μάστα..

Δεν θέλω να ασχοληθώ με τις παραπάνω δηλώσεις (το πολύ πολύ άμα περάσεις από Μητροπούλου να σε κάνω σαν τον Συρίγο :) ), άλλωστε την τελευταία φορά που με είπαν πρεζάκια επειδή καπνίζω.. στην από κοντά συνάντηση κάπνισα όσο και εκείνος που με κατηγορούσε.

Αλήθεια δεν πρόκειται να πάρω στα σοβαρά τίποτα από αυτά που γράφονται εκτός αν κάποιοι μου αποδείξουν ότι πρέπει. Οπότε θα περιοριστώ στις αρμοδιότητές μου λέγοντας: (οι 10 εντολές)

1.Προσπαθήστε να σταματήσει να φαίνεται το φόρουμ δύο ταχυτήτων. Είτε αυτές είναι κυβέρνηση-αντιπολίτευση, παλαιοί-νέοι είτε κλίκα-ταραμοσαλάτες.

2.Θεωρούμε τον κάθε γραφόντα καλοπροαίρετο μέχρι να είμαστε 100% σίγουροι για το αντίθετο. Μην περιμένουμε να μυρίσει παρεξήγηση για να βγάλουμε την κατίνα από μέσα μας.

3.Όταν δεν καταλαβαίνουμε το χιούμορ ή τις απόψεις κάποιου, το αφήνουμε να περάσει. Δεν έχουμε μεγαλώσει όλοι με τον ίδιο τρόπο, ούτε οι κώδικες των παρεών μας είναι ίδιοι.. εκτός στατιστικού λάθους.

4.Αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς , τουλάχιστον αυτές που πιστεύουμε ότι θα θίξουνε το 90% του υγιούς πληθυσμού που έχουμε γνωρίσει μέχρι την ηλικία που είμαστε. Αν μας χαρακτηρίσουν οι άλλοι, προσπαθούμε να αντισταθούμε και μόνο όταν δεν πάει άλλο χώνουμε μπινελίκι.

5.Το μπινελίκι(όταν χρειάζεται) να είναι επιπέδου και να δείχει την ανωτερότητά μας σαν υπάρξεις.

6.Μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε στην ενότητα που αντιστοιχεί το θέμα μας και άμα κανείς διαφωνεί, τον μουτζώνουμε του κάνουμε ποικίλες άλλες χειρονομίες ή του στέλνουμε ιό.

7.Δεν μπαχαλεύουμε τα άλλα θέματα.(τα σοβαρά)

8.Αποφεύγουμε να βγάζουμε την σκοτεινή πλευρά της ψυχοπαθολογίας μας, τα νεύρα μας και την αγανάκτηση της καθημερινότητας στον χώρο του φόρουμ τον οποίο προσπαθούμε να διατηρούμε καθαρό.

9.Κάνουμε ένα ντουζάκι πριν ποστάρουμε.

10...και βασικότερο: Προσπαθούμε να βγάζουμε στο κείμενο κάτι που να μοιάζει όσο περισσότερο γίνεται με τον πραγματικό μας εαυτό. Παιδιά εδώ δεν κάνω πλάκα, είναι ότι πιο σημαντικό για αυτού του είδους την επικοινωνία.

Θέμα 2:

Κάπου (καμιά 10καριά ποστ παραπάνω) έγραψα : Να πάτε να κάνετε μία βόλτα από το τρίτο έτος να δείτε την δουλειά που κάνει ο doctor

Κάποιοι θιχτήκαν και από αυτό.

Μάστα 2...

Λοιπόν,

Κάπου στο admin cp υπάρχει ένα πράγμα που λέει τι ακριβώς έχει κάνει ο κάθε moderator (σε όλη του την καριέρα).

Επειδή είμαι λάτρης των αριθμών, στατιστικών και μελομακάρονων..έχω να πω τα εξής ένα παράδειγμα.

Ο doctor (και sorry που χρησιμοποιώ τρίτη φορά το nick σου) ο οποίος δεν μας ξέρει, έκανε μέσα σε 5 ώρες όντας moderator σε ένα θέμα, 8 φορές περισσότερα πράγματα (επί 8) από ότι ένας άλλος κύριος, που μέχρι πρόσφατα είχε 5 θεματικές ενότητες υπό την κατοχή του για ένα χρόνο.. και διατυμπανίζει σε κάθε ευκαιρία το πόσο τον νοιάζει ο χώρος κ.λ.π.

θέλετε και άλλα?

Έχω πάρα πολλά ακόμα..και το παραπάνω είναι τελειώς ενδεικτικό και όποιος ενδιαφέρεται τα στοιχεία είναι στην διάθεσή του.

Συμπέρασμα: Πριν προλάβουμε να θιχτούμε-τρομάξουμε και θέσουμε εαυτό υπό κατάσταση πολιορκίας , ας προσπαθούμε να σκεφτόμαστε μήπως και έχει κάποιο δίκιο ο ποιητής.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω και κάτι για μένα. Είμαι από αυτούς που θα κάνω δύο και θα λέω ότι έκανα ένα ή μισό. Δεν χρειάζομαι credits ούτε επιβαιβέωση. Δεν θα σταματήσω όμως να τα δίνω στους άλλους και να λέω ότι όσο αφορά το δημιουργικό κομμάτι του φόρουμ, υπάρχουν άτομα που προσφέρουν πολλαπλάσια σε σχέση με κάποια άλλα που το κάνουν να φαίνεται περισσότερο.

Αυτά από εμένα και παρακαλώ να συνεχίσει το τόπικ βάση της θεματολογίας του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουφ.... και δίνω μάθημα σήμερα και πρέπει να φύγω..... :(

Και έλεγα χτες, να ασχοληθώ ή να μην ασχοληθώ.... να πω την άποψή μου, θα έχει σημασία ή να να αφήσω το θέμα να περάσει και να χαθεί χωρίς εγώ να ασχοληθώ?

Και ποιος είμαι και στην τελική να ασχοληθώ? Ένας διαχειριστής του χώρου είμαι, που απλά προσπαθεί να φροντίζει να δουλεύει καλά, να περνάει ο κόσμος που γράφει καλά, να υπάρχει μία σοβαρή δυνατότητα αλληλοβοήθειας στα θέματα της σχολής, να γνωρίζονται παιδιά μεταξύ τους....

Αυτός ήταν ο σκοπός του φόρουμ εξ'αρχής.

Όχι να προωθήσει κάποια κομματικά ή άλλα συμφέροντα, όχι να διαφημίσει κάτι ούτε να βγάλει χρήματα.

Σαν διαχείρηση λοιπόν (αν σε κάποιους αρέσει ο όρος διεύθυνση -γενικα μιλώντας- καλώς, κάποιοι πρέπει να έχουν και αυτό το ρόλο) πάντα, ακόμη και λόγω προσωπικών ιντερνετικών βιωμάτων να το πω, ήμασταν αρκετά χαλαροί.

Μας αρέσει το μπαχάλεμα, το έχουμε κάνει στο παρελθόν σε πολύ μεγαλύτερους βαθμούς από ότι 10 μέλη του greekmeds μαζί που λέει ο λόγος, μας αρέσει να βλέπουμε σοβαρές συζητήσεις, έστω και αν δεν έχουμε χρόνο να συμμετέχουμε, μας αρέσει να βλέπουμε αρθράκια που οι φίλοι και γνωστοί μας θεώρησαν ότι μπορεί να μας ενδιαφέρουν....

Γενικά δε μας άρεσαν και ποτέ οι τσακωμοί, όταν αυτοί χάναν το μέτρο και γίνονταν πολύ προσωπικοί.

Ειδικά για όλους τους παραπάνω και άλλους λόγους που απλά είναι πολύ πρωί ακόμη για να γράψω προσπαθήσαμε το φόρουμ στη νέα του μόρφή να το διασπάσουμε αρκετά ώστε να υπάρχουν ξεχωριστά όλες οι δυνατότητες για χώρο έκφρασης.

Το μισό φόρουμ (πάνω μισό) αφορά αποκλειστικά την Ιατρική Σχολή Αθήνας και τα περισσότερα σοβαρά θέματα, που γενικά δε θα θέλαμε να μπαχαλεύονται.

Το κάτω μισό είναι τα υπόλοιπα, "κοινωνικά" θέματα, σοβαρά και μη...

Έχει από όλα το καλάθι και αν κάποιος ήθελε κάτι καινούριο και μπορούσε να σταθεί μόνο του, θα τρέχαμε να το φτιάξουμε.

Φυσικά η κύρια δύναμη και λόγος ύπαρξης του φόρουμ είναι το πάνω μισό! Χωρίς αυτό δε θα υπήρχε φόρουμ.. χωρίς τη διάθεση πολλών συμφοιτητών μας να χρησιμοποιήσουν το ίντερνετ για να αλληλοβοηθηθούν και τη διάθεσή επίσης αρκετών (μακάρι να ήταν περισσότεροι) να ενημερώνουν δε θα υπήρχε ούτε το κάτω μισό....

Παρακολούθησα την συζήτηση και όλοι έχετε δίκιο και κάποιοι και άδικο μαζί... άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότεροι.

Στα περισσότερα του trivialx που αφορουν τουλάχιστον τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ θα συμφωνήσω.

Δηλαδή, ότι ναι...

2.Θεωρούμε τον κάθε γραφόντα καλοπροαίρετο μέχρι να είμαστε 100% σίγουροι για το αντίθετο. Μην περιμένουμε να μυρίσει παρεξήγηση για να βγάλουμε την κατίνα από μέσα μας.

3.Όταν δεν καταλαβαίνουμε το χιούμορ ή τις απόψεις κάποιου, το αφήνουμε να περάσει. Δεν έχουμε μεγαλώσει όλοι με τον ίδιο τρόπο, ούτε οι κώδικες των παρεών μας είναι ίδιοι.. εκτός στατιστικού λάθους.

4.Αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς , τουλάχιστον αυτές που πιστεύουμε ότι θα θίξουνε το 90% του υγιούς πληθυσμού που έχουμε γνωρίσει μέχρι την ηλικία που είμαστε. Αν μας χαρακτηρίσουν οι άλλοι, προσπαθούμε να αντισταθούμε και μόνο όταν δεν πάει άλλο χώνουμε μπινελίκι.

5.Το μπινελίκι(όταν χρειάζεται) να είναι επιπέδου και να δείχει την ανωτερότητά μας σαν υπάρξεις.

πολλές φορές έχω παρατηρήσει ότι μπορεί κάποιος να γράψει κάτι, παλιός ή ακόμη χειρότερα νέος και επειδή κάποιοι θεώρησαν ότι είναι υπερ το δέον δεικτικός ή τους φάνηκε ακόμη και προσβλητικός ή στην χειρότερη απλά διαφώνησαν με αυτό που έγραψε, του την πέσαν, χωρίς να είναι σίγουροι ότι δεν ήταν καλοπροαίρετο το σχόλιο.

οι προσωπικές επιθέσεις και οι χαρακτηρισμοί είναι γνωστό πως δεν μας αρέσουν. γίνονται μερικές φορές ανεκτές, αλλά περισσότερο επειδή δεν μας αρέσει η αστυνόμευση και δεν ταιριάζει στο φόρουμ αυτό..βέβαια μερικές φορές και το μπινελίκι δεν είναι κακό ή οι τσακωμοί... αρκεί να είναι και αυτοί σωστοί και όσο το δυνατόν "έξυπνοι" και να μην είναι του τύπου "θα σε δείρω-θα σου πιω το αίμα-είσαι τραμπούκος-είσαι μαμάκιας-γ@μ@ το ΜΠΙΠ σου κοκ"

7.Δεν μπαχαλεύουμε τα άλλα θέματα.(τα σοβαρά)

ναι, δεν μπαχαλεύουμε τα άλλα θέματα, τα σοβαρά, που εννοεί εδώ ο trivialx....

και αυτό σε γενικές γραμμές ακολουθείται βέβαια, οπότε ας μη το θεωρήσει κανείς ότι είναι προσωπικό σχόλιο. Δεν είμαι αυτός που θα αρνηθεί το μπαχάλεμα (το παρελθόν μου δε μου το επιτρέπει) αλλά όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε που μπορούμε και που όχι να μπαχαλεύουμε.

το "περί ανέμων" είναι ο κύριος τόπος μπαχαλέματος φυσικά.

8.Αποφεύγουμε να βγάζουμε την σκοτεινή πλευρά της ψυχοπαθολογίας μας, τα νεύρα μας και την αγανάκτηση της καθημερινότητας στον χώρο του φόρουμ τον οποίο προσπαθούμε να διατηρούμε καθαρό.

9.Κάνουμε ένα ντουζάκι πριν ποστάρουμε.

10...και βασικότερο: Προσπαθούμε να βγάζουμε στο κείμενο κάτι που να μοιάζει όσο περισσότερο γίνεται με τον πραγματικό μας εαυτό. Παιδιά εδώ δεν κάνω πλάκα, είναι ότι πιο σημαντικό για αυτού του είδους την επικοινωνία.

και εδώ θα συμφωνήσω φυσικά, αλλά είναι εντελώς θέμα προσωπικό του καθενός το πως θα επιλέξει να γράψει και να κινηθεί σε ένα φόρουμ, όπως είναι και στην τελική προσωπικό θέμα αν θα αντιμετωπίσει καλοπροαίρετα ή όχι τον οποιονδήποτε συνομιλητή του.

Αν και το ίντερνετ και τα φόρα έχουν και τον ψυχοθεραπευικό τους ρόλο και μπορούν να γίνουν ένα μέσο συναισθηματικής και ψυχικής εκτόνωσης είναι καλό όταν τα χρησιμοποιούμε έτσι να γνωρίζουμε πως μιλάμε σε ένα δημόσιο χώρο και συζητάμε με άλλα άτομα σαν και εμάς... Οπότε είναι σεβασμός προς τον εαυτό μας και τους άλλους να κάνουμε αυτό το "ντουζάκι" που έξυπνα είμαι ο trivialx όταν γράφουμε, δηλαδή να προσπαθούμε στις συνομιλίες μας να μην βγάζουμε τα απωθημένα πχ της ημέρας, αλλά να μιλάμε όπως θα μιλάγαμε live...

Βέβαια αυτό επαναλαμβάνω είναι προσωπική επιλογή του καθενός μας και περισσότερο η προσπάθεια να συμπεριφέρεται έτσι και όχι τόσο αν τελικά τα καταφέρνει (after all, όλοι άνθρωποι είμαστε και ουδείς άσφαλτος! :) :) )

Ουφ, αλλά παρασύρθηκα πάλι....

τί έλεγα? α, ναι...

Επίσης θεωρώ πως έγινε πολύς πολύς ντόρος πάλι για ένα θέμα που δεν έπρεπε.

Όλοι αναγνωρίζουμε ότι το φόρουμ πάει πολυ καλά, ειδικά στο τομέα της σχολής που είναι και ο στόχος του!!

Μακάρι να είχαμε περισσότερους κιόλας σαν την tik-tak, doctor, dejan, and1dr (4 ονόμτα που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό.... δεν υποτιμώ κανένα!!!!) να βοηθάνε ενεργά στην ενημέρωση!!!! Σας ευχαριστούμε όλους πολύ...

Το κοινωνικό σκέλος του φόρουμ επίσης πάει καλά, αν και θα ήθελα να πάει καλύτερα και στα υπόλοιπα τόπικς, εκτός περί ανέμων δηλαδή, όπου μερικά είναι κάπως παραμελημένα, αλλά αν δε θέλει κάποιος να γράψει δε μπορεί να εξαναγκαστεί φυσικά...

Όσο για το περί ανέμων....

Θα συμφωνήσω με μία άποψη που ακούστηκε (notbad νομίζω) που είπε ότι 4-5 τόπικς ειναι αυτά που γράφονται τα ίδια και τα ίδια, μπαχαλεύονται πολύ, γίνεται κάτι σαν προσωπικός διάλογος κοκ.... Μου αρέσει δε μου αρέσει δεν έχει σημασία στην τελική... στην τελική για μένα σημασία έχει ότι σε αυτό το κομμάτι του φόρουμ υπάρχει αυτή η δυνατότητα και κανείς δε θα το απαγορεύεσει... Μπορεί βεβαίως να διαφωνεί και να το εκφράζει! Ούτε αυτό θα απαγορευτεί!!!

Επίσης για το περί ανέμων....

όχι, δεν είναι το κύριο μέρος του φόρουμ.. αλλά επειδή είναι η "αλάνα" του φόρουμ, ο κατ'εξοχήν χώρος που τα νέα μέλη θα έρθουν σε επαφή το ένα με το άλλο, θα προτιμουσα μία μεγαλύτερη ποικιλία θεμάτων.

Δηλαδή, δε με ενοχλεί να γράφουν όλη την ώρα τα ίδια άτομα!! αλίμονο!!!! αυτά θέλουν, αυτά γράφουν, γνωρίζονται, μιλάνε μεταξύ τους!!! με γεια τους με χαρά τους, μπράβο τους, πολλά τα παρακολουθώ, άλλα όχι!!! Θα μου άρεσε βέβαια και το λέω, να μην γράφουν όλη την ώρα στα ίδια θέματα, αλλά να διασπουν τις συζητήσεις τους και έξυπνα (μπορούν να το κάνουν με ελάχιστη προσπάθεια) να τις διαχωρίζουν σε διάφορες νέες θεματικές ενότητες και να τις κάνουν πιο ανοιχτές σε νέο κόσμο

Αλλά αυτό είναι προσωπικό επίσης θέμα του καθενός.....

Τέλος για το θέμα με τους μοντς...

Ναι είναι αλήθεια.....οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους...

Ο ρόλος του μοντ είναι κατά κύριο λόγο διαχειριστικό όπως έχω πει.... είναι μια ηθική υπόχρέωση και τίποτα άλλο απέναντι στο φόρουμ, τα μέλη του και τους συμφοιτητές και αναγνώστες του.

Μια υποχρέωση να προσέχει το κομμάτι που έχει αναλάβει, να προσπαθεί να το εμπλουτίζει, να του δίνει ακόμη και κάποια προσωπική σφραγίδα!!! Δυστυχώς αυτό σε πολλά δεν έχει συμβεί, αν και φυσικά παραδείγματα που ξεχωρίζουν υπάρχουν...

Βέβαια αυτό είναι ένα εντελώς άλλο θέμα που απλώς επιφανειακά το θίγω και δε θα ήθελα να συνεχιστεί εδώ!.!

αυτά.... δε ξέρω... νομίζω πως το θέμα μπορεί και πρέπει να κλείσει εδώ...

Αν κάποιος διαφωνεί με αυτά που γράφω, ελεύθερα να τα συζητήσουμε, θα προτιμούσα με ΠΜ, αλλά και μέσα σε κάποιο θέμα αν κρίνει απαραίτητο δεν έχω κανένα πρόβλημα....

Πρέπει να τελειώνει αυτή η ιστορία!!! :lol::splaaaats:

emiloveyou all !!!! :D ( ε καλά... almost all :bloodomen: )

ΥΓ. το δικό μου ποστ και το από πάνω του trivialx έμειναν αόρατα όλη μέρα, γιατί απλά ήθελα αμέσως μετά το δικό του να γράψω το δικό μου για να διαβαστουν μαζί και επειδή δε πρόλαβα να το ολοκληρώσω το πρωί, τα έκανα για μερικές ώρες (που τελικά λόγω εξετάσεων και ακόλουθης ουζοκατάνυξης και ακόλουθης ποδοσφσιροκατάνυξης γίναν πολλές) αόρατα...

Συγγνώμη κυρίως από τον trivialx καθώς και από τους υπολοίπους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ απλά συμφωνώ όσο πιο πολύ γίνεται με τον 7 (τον οποίο παρεπιπτόντως δεν γνωρίζω εξ' όψεως...γιατί στο τέλος θα μπω και εγώ την κλίκα... :P )

Πρέπει να συμφωνήσω και με τη Τζουλιέτα περί επιστροφ'ής στο θέμα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.