Jump to content

ΝΕΤ μηνυματάκια...


Mariza

Recommended Posts

Από π.μ. που έλαβα..... :lol:

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι οι σχέσεις από απόσταση έχουν ημερομηνία λήξης. Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει το ζευγάρι είναι σίγουρα μεγάλες. Η ρήξη της σχέσης μπορεί να ξεκινήσει από αμφιβολίες και ζήλια που πολύ συχνά γεννιούνται όταν ο σύντροφος βρίσκεται μακριά. Αρκετά συχνά ο ένας από τους δύο υποκύπτει στον πειρασμό μίας άλλης κρυφής σχέσης. Αυτά είναι μόνο μερικά προβλήματα που μπορεί να επιφέρει η απόσταση.

Ωστόσο, μία σχέση δεν απαιτεί απαραίτητα την καθημερινή σωματική και οπτική επαφή. Πολλές σχέσεις, εφόσον βασίζονται σε πραγματική και αληθινή αγάπη και ενδιαφέρον, μπορούν να επιβιώσουν. Πολύ περισσότερο, μία σχέση από απόσταση πολλές φορές ενδυναμώνει τη σχέση καθώς κάνει πράξη το «κάθε εμπόδιο σε καλό». Αν και εσύ προβληματίζεσαι για το μέλλον της σχέσης σου μην απογοητεύεσαι. Ακολούθησε τις παρακάτω συμβουλές και όχι απλά μπορεί να διατηρήσεις τη σχέση σου, αλλά να την κάνεις πιο δυνατή.

Κράτα καθημερινά τον σύντροφό σου ενήμερο για τις φιλίες σου και τα σημαντικά ή ασήμαντα γεγονότα που συμβαίνουν στην προσωπική σου ζωή. Έτσι διατηρείς την επικοινωνία στη σχέση και κάνεις τον άλλο να αισθάνεται ότι πραγματικά αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς σου.

Να δίνεις δημιουργικότητα ακόμα και στον τρόπο επικοινωνίας σου. Μπορείς πέρα από τα μηνύματα και το τηλέφωνο, να στέλνεις e - mails , κάρτες κ.α. Ο υπολογιστής σου δίνει τη δυνατότητα να στέλνεις φωτογραφίες και εναλλακτικές δυνατότητες επικοινωνίας, όπως το chat , ιδίως στις περιπτώσεις που ο σύντροφός σου βρίσκεται στο εξωτερικό.

Φρόντισε η επικοινωνία σας να είναι τακτική. Αυτό δεν σημαίνει απλά σε καθημερινή βάση, γιατί μπορεί να καταλήξει ρουτίνα, κάτι που θα πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγετε. Σημαίνει ότι επικοινωνείς για πολλά μικρογεγονότα που σε απασχολούν, όπως κάτι που δεν πήγε καλά στη σχολή ή τη δουλειά. Σημαίνει επίσης να επικοινωνείς και μόνο για να πεις ένα «σ΄ αγαπώ». Με απλά λόγια, θα πρέπει να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου και τις σκέψεις σου.

Μην αφήσεις ποτέ περιθώρια για αμφιβολίες. Τα ψέματα κάθε είδους, ακόμα και τα αθώα, απαγορεύονται. Πολύ απλά το πιο σημαντικό στοιχείο στη σχέση από απόσταση είναι η εμπιστοσύνη. Ακόμα και το πιο μικρό ψέμα, εφόσον μαθευτεί, μπορεί να κάνει την εμπιστοσύνη να καταρρεύσει.

Δείξε ρομαντισμό. Και αν απορείς πως μπορείς να δείξεις ρομαντισμό τόσα χιλιόμετρα μακριά, θέλει απλά λίγη φαντασία. Στείλε κάρτες, ερωτικά ποιήματα και γράμματα, δώρα ή ένα βίντεο στο οποίο στέλνεις ένα μήνυμα αγάπης, και πολλά άλλα.

Φρόντισε κάθε φορά που βρίσκεστε από κοντά να είναι αξέχαστη. Βασικός κανόνας είναι οι λίγες στιγμές που ζείτε μαζί να ξεφεύγουν από την καθημερινότητά σου. Βγείτε έξω, πηγαίνετε μία εκδρομή, κάντε μία έκπληξη ο ένας στον άλλο, γευματίστε έξω κ.λπ. Κάνε τις στιγμές που περνάτε μαζί μοναδικές. Έτσι θα λαχταράς για την επόμενη φορά που θα βρεθείτε. Το καλύτερο είναι να σχεδιάζετε όσο βρίσκεστε μακριά τις στιγμές που θα ζήσετε όταν βρεθείτε.

Φρόντισε να βρίσκεστε όσο το δυνατόν συχνότερα. Μερικές φορές βέβαια αυτό είναι δύσκολο. Η σχέση όμως, ακόμα και όταν δεν μεσολαβεί η απόσταση, απαιτεί θυσίες. Και οι δύο σε μία σχέση θα πρέπει να είναι έτοιμοι γι΄ αυτές.

Με λίγη προσπάθεια και ενδιαφέρον, η σχέση από απόσταση μπορεί να επιβιώσει. Τα εμπόδια θα πρέπει να τα δεις ως πρόκληση, που θα σας φέρει κάποια στιγμή κοντά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλά πέθανα στο γέλιο και ξανα-αναστήθηκα με το κειμενάκι σου... emcolgate

Και με λέγαν εμένα γλαφυρή και ρομαντική εδώ μέσα...

Τάσομ, ξέρεις την αδυναμίαμ για σένα, αλλά έλα τώρα ας σοβαρευτούμε λιγάκι.

Το ροζ συννεφάκι για πόσο να κρατήσει ένα χρόνο, δυο χρόνια; Λέμε τώρα... και όλα αυτά αν υπάρχουν δυνατές, γερές βάσεις και το πιο σημαντικό αν υπάρχει συγκεκριμένη ημ/νία επανασύνδεσης οριστικής. Δηλαδή τρέχα γύρευε...

Καλέ μου, ο λαός είναι σοφός: Μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται.

Συγγνώμη, αλλά είναι μία από τις λίγες αλήθειες... Λυπάμαι. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλέ μου, ο λαός είναι σοφός: Μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται.

Ο Γονίδης όμως έχει αντιρρήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ ότι οι εξ αποστάσεως σχέσεις δεν υφίστανται εκτός της περίπτωσης που το ζευγάρι είναι, ήδη, αρκετό καιρό μαζι και κάποιος πρέπει να φύγει μακρυά για συγκεκριμένης διάρκειας περίοδο. Βέβαια, έχει να κάνει και με το τι εννοεί ένας άνθρωπος λέγοντας σχέση.............Μια σχέση εξ αποστάσεως θα μπορούσε να είναι άκρως βολική για κάποιον που θέλει να έχει την ελευθερία του...αλλά και ένα ''σύντροφο'' όταν ξεμένει από παρέα,σεξ και τρυφερότητα.Τηλεφωνεί ή κάνει ένα ταξιδάκι στο μέρος του συντρόφου, παίρνει τη δόση του και επιστρέφει δριμύτερος να συνεχίσει τις περιπέτειές του......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, άμα το λέει ο Γονίδης κάτι θα ξέρει :P Όσο ζει κανείς είναι καλό να ελπίζει :rolleyes:

Αλλά μάλλον χάνει άλλες "ευκαιρίες" :( (Αυτό είναι ΝΕΤ μηνυματάκι σε κάποιον άλλον emcolgate )

Καλό κουράγιο!

ΥΓ Νομίζω 4 ιμοτικονς είναι λίγο πολλά αλλά νεβερμα-ι-ντ, χου κε-ι-ρς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ροζ συννεφάκι για πόσο να κρατήσει ένα χρόνο, δυο χρόνια; Λέμε τώρα... και όλα αυτά αν υπάρχουν δυνατές, γερές βάσεις και το πιο σημαντικό αν υπάρχει συγκεκριμένη ημ/νία επανασύνδεσης οριστικής. Δηλαδή τρέχα γύρευε...

That makes sense. Αλλά ξεχνάς ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες να σταθεροποιηθούμε και να ορίσουμε μια συγκεκριμένη ημερομηνία επανασύνδεσης με το σύντροφό μας. Και αυτό εξαιτίας της φύσης του επαγγέλματός μας που καλώς ή κακώς μας αναγκάζει να μετακινηθούμε συχνά, ειδικά τα πρώτα χρόνια μετά το πτυχίο (πολλές φορές και κατά τη διάρκεια των σπουδών). Αυτή είναι η μεγαλύτερη κατάρα για όσουν αποφασίζουν να ασχοληθούν με διπλωματία/διεθνείς οργανισμούς κτλ. Δυστυχώς αυτός ο τρόπος ζωής δεν αφήνει πολλά περιθώρια για long-term σχέδια. Άρα δύο είναι οι δρόμοι, είτε παρατάς τα μεγάλα και σε περίπτωση να σε δεχτούν σε κάποιο project του UNAKRT δεν πας, είτε σφίγγεις τα δόντια και κάνεις υπομονή μέχρι να βρεθεί ο 'ιδανικός' που θα σε καταλάβει.

Πάντως μπορώ να σου πω ότι ελάχιστοι συνομήλικοί μου με παρόμοιες εμπειρίες είναι πραγματικά ευτυχισμένοι στα συναισθηματικά τους. Προσωπικά η σχέση εξ’αποστάσεως έχει γίνει πλέον συνήθεια (δεν έχω και άλλη επιλογή πρός το παρόν, εκτός και αν αλλάζω fiance κάθε φορά που φεύγω να πάω κάπου :huh: ). Άλλα είναι τα προβλήματα που συνήθως δημιουργούνται στις σχέσεις μου...anyway good luck σε όσουν βρίσκονται μακριά από την αγάπη τους! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την επόμενη φορά που θα αποφασίσετε να διαγράψετε ένα ολόκληρο κείμενό μου θα σας παρακαλούσα πολύ να με ειδοποιήσετε.

Επιτρέπετε σε ένα ψυχάκι αντισημίτη να γεμίσει το φόρουμ σας με σκουπίδια (=1&view_by_title=1 ]civilservant's topics, διαγραφή τίτλου ως ρατσιστικού??? * ΕΛΕΟΣ!), και μόλις κάποιος προσπαθεί να τον αντιμετωπίσει με πιο λογικό τρόπο που να διαφεύγει το συνηθες βρίσιμο-δούλεμα, τον λογοκρίνετε.

Είμαι πολύ περιεργη να μάθω γιατί περιμένατε την επέμβασή μου για να σβήσετε το τόπικ. Επειδή του είπα ότι το να πετάει χρήματα σε γύφτους δικηγόρους που θέλουν να τον κλέβουν είναι μ@λακία; Mε ποια κριτήρια ασκείτε λογοκρισία εδώ μέσα δηλαδή; Ποια η πολιτική διαχείρισης αυτού του φόρουμ επιτέλους; emdots

*Τον τίτλο σας πείραξε, όχι τα περιεχόμενα;;; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την επόμενη φορά που θα αποφασίσετε να διαγράψετε ένα ολόκληρο κείμενό μου θα σας παρακαλούσα πολύ να με ειδοποιήσετε.

Επιτρέπετε σε ένα ψυχάκι αντισημίτη να γεμίσει το φόρουμ σας με σκουπίδια (civilservant's topics, διαγραφή τίτλου ως ρατσιστικού??? * ΕΛΕΟΣ!), και μόλις κάποιος προσπαθεί να τον αντιμετωπίσει με πιο λογικό τρόπο που να διαφεύγει το συνηθες βρίσιμο-δούλεμα, τον λογοκρίνετε.

Είμαι πολύ περιεργη να μάθω γιατί περιμένατε την επέμβασή μου για να σβήσετε το τόπικ. Επειδή του είπα ότι το να πετάει χρήματα σε γύφτους δικηγόρους που θέλουν να τον κλέβουν είναι μ@λακία; Mε ποια κριτήρια ασκείτε λογοκρισία εδώ μέσα δηλαδή; Ποια η πολιτική διαχείρισης αυτού του φόρουμ επιτέλους; emdots

*Τον τίτλο σας πείραξε, όχι τα περιεχόμενα;;; :blink:

εγω το διεγραψα... ή για την ακριβεια το μετεφερα στα ΧΥΤΑ

γιατι το διεγραψα και γιατι αφου απαντησες?

κατ' αρχας γιατι το εκλεισα αφου " είπα ότι το να πετάει χρήματα σε γύφτους δικηγόρους που θέλουν να τον κλέβουν είναι μ@λακία;" γιατι εχω φιλους δικηγορους και να βγαλουν κατι τα παιδια οικονομικη κριση εχουμε...

σοβαρα τωρα... γιατι απλουστατα τοτε το ειδα το συγκεκριμενο θεμα(λογω εξεταστικης δεν τσεκαρα ολα τα θεματα τις τελευταιες μερες)

ο λογος που εκλεισα το τοπικ δεν ηταν επειδη του απαντησες εσυ ή επειδη ηθελα να σε λογοκρινω αντιθετως συμφωνω σχεδον απολυτως μαζι σου(σε αυτο και σε αλλα τοπικ). Ο civilservant οποτε θυμαται καθεται και φτιαχνει τετοια παρομοια θεματα και παραληρει και για αυτο εκλεισα το συγκεκριμενο...

και θα σου απαντησω και μεσω μιας απαντησης του civilservant στο εν λογω τοπικ...

"Απάντηση στην Cassandra

Αλλοίμονο σε αυτούς που πανε να γίνουν Ιατροί και στερούνται ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ!!!

Η Cassandra χωρίς να εχει γνώση του ΠΛΗΡΟΥΣ αποδεικτικού υλικού της Μηνήσεως και χωρίς να έχει γνώση της Θεωρίας και πρακτικής της Νομικής επιστήμης , εκφράζει δυσφημιτικά συνθήματα ενεντίων μου...

Αφού λοιπόν η Cassandra υποδηλώνει υποστήριξη στον Σατανισμό και τους σχετικούς του , προνοητικά της γράφουμε ότι καλό είναι να προσέξει να μήν πιθανόν γίνει άλλο ένα θύμα του Σατανισμού... "

no comment απλως...

τεσπα για να ειστε ολοι ευχαριστημενοι και να συνεχισουν να ερχονται οι θεωριες συνομωσιας στο φως θα το κολλησω στο αλλο θεμα του civil αν και προσωπικα δεν βρισκω λογο υπαρξης σε κανενα απο τα δυο τοπικ...

υγ: τασο πολυ γελας... μην σε βαλω να δοκιμασεις την νεα μου σπεσιαλιτε... μανιταρια με μακαρονια (τα μανιταρια ηταν περισσοτερα απο τα μακαρονια :P)

edit: τωρα ειδα πως δεν εχω δικαιωματα επαναφορας στα χυτα οποτε ας το κανει καποιος μοντ που εχει

Τροποποιήθηκε από mad cow
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ: τασο πολυ γελας... μην σε βαλω να δοκιμασεις την νεα μου σπεσιαλιτε... μανιταρια με μακαρονια (τα μανιταρια ηταν περισσοτερα απο τα μακαρονια :P)

Για να μαθαίνεις.....άσχετε!!!!!

edit: τωρα ειδα πως δεν εχω δικαιωματα επαναφορας στα χυτα οποτε ας το κανει καποιος μοντ που εχει

:lol: :lol: :lol: ασχολήσου με την κουζίνα καλύτερα....

τόσους μήνες mod ακόμα να μάθεις τις δυνατότητές σου :P

Τροποποιήθηκε από mad cow
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καψιμο στο γμ και απόψε

εχουμε γεμίσει περισσότερα σπαμμερια και απο σιτε κουσκους/σελεμπριτις κτλ κτλ

Παρακαλώ, μάθετε να κάνετε quote 2 μηνύματα έστω.

αντε, και καλή ψυχαγωγία εδω μέσα. Γιατι εκεί έξω δεν βλέπω να έχει τπτ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ: τασο πολυ γελας... μην σε βαλω να δοκιμασεις την νεα μου σπεσιαλιτε... μανιταρια με μακαρονια (τα μανιταρια ηταν περισσοτερα απο τα μακαρονια :P)

Για να μαθαίνεις.....άσχετε!!!!!

ποσες φορες θα σου πω οτι δεν ασχολουμαι με ερασιτεχνες....

εμ που να εκτιμησετε την υψηλου επιπεδου κουζινα...

ολοι μπορουν να φτιαξουν μακαρονια με μανιταρια ενω το δικο μου...huh?:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι απλουστατα τοτε το ειδα το συγκεκριμενο θεμα(λογω εξεταστικης δεν τσεκαρα ολα τα θεματα τις τελευταιες μερες)

ο λογος που εκλεισα το τοπικ δεν ηταν επειδη του απαντησες εσυ ή επειδη ηθελα να σε λογοκρινω αντιθετως συμφωνω σχεδον απολυτως μαζι σου(σε αυτο και σε αλλα τοπικ). Ο civilservant οποτε θυμαται καθεται και φτιαχνει τετοια παρομοια θεματα και παραληρει και για αυτο εκλεισα το συγκεκριμενο...

Καταρχήν εαν όντως έχεις εξεταστική κάτσε διάβασε και μη χάνεσαι με αυτές τις χαζομάρες. Είστε δεκάδες μοντ εδώ μέσα, κάποιος άλλος θα βρεθεί που να κάνει τη δουλειά με περισσότερη ηρεμία.

Το θέμα δεν είναι τόσο πολύ η λογοκρισία στο ποστ μου, αλλά η γενικότερη έλλειψη λογικής στη διαχείριση. Παιδιά πάρτε μια απόφαση οριστική: είτε διαγράφετε ΟΛΑ τα παραληρήματά του, είτε τα αφήνετε ως ‘διασκεδαστικό’ υλικό και ο Θεός να σας βοηθήσει. Το να ρίχνετε στα ΧΥΤΑ τα τόπικ για τις δικαστικές μάχες του τύπου (που αν ήμουν εγώ εισαγγελέας θα εδιωκα τον δικηγόρο και όχι τους εβραίους), και να αφήνετε τα άλλα για τα πρωτόκολλα των σοφών της σιών ή δεν ξέρω τι, δεν έχει και πολύ νόημα κατά τη γνώμη μου. Όπως επίσης είναι nonsense το να διαγράφονται μόνο τα βρισίδια και όχι τα τόπικ ολόκληρα. D’accord? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από λίγο καιρό, καλησπέρα :)

Γενικά πολιτική του φόρουμ είναι να μη διαγράφονται τόπικς, στα πλαίδια της ελευθερίας του λόγου, εκτός κι αν είναι υβριστικά ή κάτι παρόμοιο. Ο καθένας μπορεί να κρίνει τι διαβάζει, μεγάλα παιδιά είμαστε. Τα υβριστικά ποστ σβήνονται (όσα υποπίπτουν στην αντίληψή μας) για ευνόητους λόγους.

Και κάτι τελευταίο: Αν σας αρέσει το φόρουμ και του αφιερώνετε χρόνο, προσπαθήστε να μην το "λερώνετε", ειδικά αν θεωρείτε ότι είναι ελλειπής η διαχείριση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στοιχημα οτι θα αποχωρησει καμια βδομαδα θα επιστρεψει ομως δρυμητερος για περισσοτερες κολοτουμπες και καρπαζιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ κουνελάκι κουνελάκι ξύλο που θα το φας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.