Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Παιδια βοηθεια.Τελειωνω το αγροτικο μου στις 29/7/07 και θελω να το τελειωσω καθως και να παω στρατο τον Αυγουστο 2007 (πεζικο ειμαι).Το μονο προβλημα....η αναβολη μου λογω ηλικιας το 1979 ειμαι τελειωσε στισ 31/12/2006 και πιθανοτατα θα μου ερθει χαρτι για το Μαιο τωρα σε 2 μηνες.

Καμια ιδεα για το τι να κανω;Απλα μια σειρα πιο μετα θελω να μπω τιποτα αλλο;Δεν θελω ομως να με στειλουν το Νοεμβριο γιατι μετα μου χαλανε αλλα σχεδια...thx guys

Λοιπον φιλε μου ακουσε με και δε θα χασεις και στο λεω επειδη θελεις συγκεκριμενη ημερομηνια να μπεις.

Θα πας στο Φρουραρχειο που ανηκεις και θα ζητησεις να δεις καποιο συναδελφο μας ιατρο στρατιωτικο,ο οποιος ειναι και στην επιτροπη απαλλαγων (ή οπλιτη ιατρο, ο οποιος θα μπορεσει να σου πει σε ποιον να απευθυνθεις).Μιλησε του και θα σου πει τι χαρτι να προσκομισεις για να πετυχεις αυτο που θελεις.Κατα 99% θα γινει(εξαιρεση:καποιος καραγκιοζης..υπαρχουν και τετοιοι).

Τροποποιήθηκε από akos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

thx man....οταν εννοεις φρουραρχειο εννοεις στην Αρτα η στο Ρουφ που ανηκω;

Καποιος μου ειπε πηγαινε τους ενα χαρτι που να αναγραφει την ημερομηνια που τελειωνεις το αγροτικο σου και θα σου δωσουν για κοινωνικους λογους και καλα....

Απο την αλλη σκεφτομαι για εικονικη νοσηλεια....απλα θα ειναι μαλακια και δεν θελω να το διακινδυνευσω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thx man....οταν εννοεις φρουραρχειο εννοεις στην Αρτα η στο Ρουφ που ανηκω;

Καποιος μου ειπε πηγαινε τους ενα χαρτι που να αναγραφει την ημερομηνια που τελειωνεις το αγροτικο σου και θα σου δωσουν για κοινωνικους λογους και καλα....

Απο την αλλη σκεφτομαι για εικονικη νοσηλεια....απλα θα ειναι μαλακια και δεν θελω να το διακινδυνευσω....

Τιποτα φιλε μου,

εκει που ανηκεις,δηλαδη στο Ρουφ.Κανε αυτο που σου ειπα,εκθετοντας εκει που πρεπει τη περιπτωση σου και θα λυθει ειτε με το χαρτι που ειπες ειτε με εικονικη νοσηλεια ειτε με γνωματευση απο δημοσιο νοσοκομειο απο αλλο συναδελφο μας(προτιμητεες ειδικοτητες:χειρουργικη,ορθοπεδικη),για να παρουσιαστεις με τη σειρα που θελεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Iσχύει και για κοινωνικούς λόγους εάν τους πας βεβαίωση πότε τελειώνεις το αγροτικό σου(στη στρατολογία).

Αιτείσαι μετατόπιση κατάταξης για 1 ΕΣΣΟ για κοινωνικούς λόγους.Κάνε μια αίτηση επίσημη επισυνάπτοντας τη βεβαίωση.ΘΑ ΣΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.Προβλέπεται από το στρατολογικό νόμο και αφότου κάνεις την αίτηση δεν μπορεί κανέις να στην απορρίψει(να μη σταθείς μόνο στο προφορικό που θα είναι 100%καταφατικό).

Γνωρίζω 6 άτομα που έκαναν το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι και να κάνεις από τα παραπάνω θα δουλέψει.

Απλά απέφυγε την περίπτωση να πάρεις αναβολή γιατί είναι τουλάχιστον εξάμηνη, οπότε θα σε πάει περισσότερες ΕΣΣΟ πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια!

Θα παω πεζικο το Νοεμβριο.

Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλή μετάθεση μετά το κέντρο εκπαίδευσης;

Αν γίνεται να μου πείτε εαν γνωρίζετε για κάποια συγκεκριμένη μονάδα

που να περνάνε καλά οι γιατροί και όχι γενικές συμβουλές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια βοηθεια.Τελειωνω το αγροτικο μου στις 29/7/07 και θελω να το τελειωσω καθως και να παω στρατο τον Αυγουστο 2007 (πεζικο ειμαι).Το μονο προβλημα....η αναβολη μου λογω ηλικιας το 1979 ειμαι τελειωσε στισ 31/12/2006 και πιθανοτατα θα μου ερθει χαρτι για το Μαιο τωρα σε 2 μηνες.

Καμια ιδεα για το τι να κανω;Απλα μια σειρα πιο μετα θελω να μπω τιποτα αλλο;Δεν θελω ομως να με στειλουν το Νοεμβριο γιατι μετα μου χαλανε αλλα σχεδια...thx guys

Φίλε μου αν θυμάμαι καλά, εφόσον έχεις αγροτικό και συνεπώς εργάζεσαι στο δημόσιο γαι περιορισμένο χρονικό διάστημα υπάρχει ένας νόμος που σου δίνει αναβολή μέχρι τη λήξη της εργασίας σου στο δημόσιο. Συζήτησέ το μέ ένα στρατολόγο κάπου κοντά εκεί που είσαι. Για να πάς με την πρώτη εσσο αμέσως μετά την λήξη της αναβολής μπορείς πάλι μέσω στρατολογικού γραφείου να κάνεις αίτηση να συμπεριληφθείς στους καταλόγους προς στράτευση με την πιο σύντομη ΕΣΣΟ. Φτάνει η αίτησή σου να φτάσει ένα μήνα πριν την κλήση, μέσα ιουλίου για το παράδειγμά σου. Και η αναβολή δεν ειναι μπλοκ μηνών. Όποτε θές την κόβεις και συμπεριλαμβάνεσαι στους καταλόγους της επόμενης ΕΣΣΟ. Η καλύτερη περίπτωση βέβαια είναι πάρε την αναβολή τώρα να σε βγάλουν από τα ονόματα προς κατάταξη και συζήτα πότε να την κόψεις για να συμπεριλιφθείς στα ονόματα της σειράς του Αυγούστου.

Αλλιώς η άλλη λυση, που δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, είναι η εισαγωγή σου στο νοσοκομείο κατα τη διάρκεια κατάταξης (μια εβδομάδα) οπότε μετά πας με την αμμέσως επόμενη σειρά κατάταξης. Και λέω αν ισχύει ακόμα γιατί κάτι φημολογούνταν ότι θα τους παίρνουν κατευθείαν στρατό με το εξιτήριο από το νοσοκομείο.

Πάντως πιστεύω αν πας στο Στρατολογικό γραφείο και ζητήσεις χωρίς περίεργες υπεκφυγές αλλά ντόμπρα πληροφορίες για το πώς μπορείς να το ρυθμισεις το πρόβλημά σου πιστεύω ότι οι άνθρωποι θα σου προτείνουν λύσεις. Στην τελική απλοί δικηγόροι είναι. Αλλά πρόσεξε σε ποιόν θα απευθυνθείς. Όχι σε κανένα φάνταρο αλλα σε κάποιο με κάποιο βαθμό. Και αν βρίσκεσαι σε επαρχιακή πόλη που θα έχουν πιο πολύ χρόνο πιο ευκολα θα συζητήσουν μαζί σου.

Τροποποιήθηκε από drkot
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή μου έχει τελειώσει στις 31/12/2006 (κλείνω τα 28 σε λίγους μήνες) και αναμένεται να κληθώ να υπηρετήσω τον Μαιο του 2007,σε κανα μήνα δηλαδή.Ωστόσο το αγροτικό μου τελειώνει αρχές Ιουλίου,και εκτός αυτού σκέφτομαι μετά να ανέβω Σουηδία για ειδικότητα.Δεδομένου ότι η ειδικότητα διαρκεί τουλάχιστον 5 χρόνια,υπάρχει κάποια λύση για αναβολή?

Όποιον γνωρίζει σχετικά και απαντήσει,τον ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή μου έχει τελειώσει στις 31/12/2006 (κλείνω τα 28 σε λίγους μήνες) και αναμένεται να κληθώ να υπηρετήσω τον Μαιο του 2007,σε κανα μήνα δηλαδή.Ωστόσο το αγροτικό μου τελειώνει αρχές Ιουλίου,και εκτός αυτού σκέφτομαι μετά να ανέβω Σουηδία για ειδικότητα.Δεδομένου ότι η ειδικότητα διαρκεί τουλάχιστον 5 χρόνια,υπάρχει κάποια λύση για αναβολή?

Όποιον γνωρίζει σχετικά και απαντήσει,τον ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Όχιγια ειδικότητα.

Εκτός αν ξεκινήσεις άμεσα διδακτορικό οπότε εξαιρείσαι (αναβολή ) μέχρι το 33ο έτος της ηλικίας σου.

Αλλά πρέπει πρώτα να τρέξεις να πάρεις εξαίρεση (αναβολή) για όσο διάστημα είσαι αγροτικός γιατί αν σε καλέσουν μετά δεν δικαιούσαι καμία αναβολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή μου έχει τελειώσει στις 31/12/2006 (κλείνω τα 28 σε λίγους μήνες) και αναμένεται να κληθώ να υπηρετήσω τον Μαιο του 2007,σε κανα μήνα δηλαδή.Ωστόσο το αγροτικό μου τελειώνει αρχές Ιουλίου,και εκτός αυτού σκέφτομαι μετά να ανέβω Σουηδία για ειδικότητα.Δεδομένου ότι η ειδικότητα διαρκεί τουλάχιστον 5 χρόνια,υπάρχει κάποια λύση για αναβολή?

Όποιον γνωρίζει σχετικά και απαντήσει,τον ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Όταν σου έρθει το χαρτί κατάταξης, θα πας στο στρατολογικό γραφείο και θα ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς/οικονομικούς λόγους. Η αναβολή αυτή ισχύει για μία ΕΣΣΟ. Έτσι λογικά θα προλάβεις να τελειώσεις το αγροτικό.

Τώρα όσον αφορά το γενικότερο θέμα της αναβολής, αν είσαι γεννημένος το 1979 ισχύουν τα εξής:

α) Αναβολή για ειδικότητα δικαιούσαι αν αποδείξεις στο στρατολογικό γραφείο ότι θα έχεις τελειώσει την ειδικότητα στις 31/12/2011

β) Αναβολή για διδακτορικό ΔΕΝ δικαιούσαι (εκτός αν τους πας χαρτί ότι έχεις ξεκινήσει διδακτορικό μέσα στο 2006)

γ) Εύκολη λύση η οποία μπορεί να σου δώσει αναβολή max για δύο χρόνια είναι η αναβολή για λόγους υγείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοκρατορα, συγκρινεις πορτοκαλια με μηλα! Δεν υπαρχει καν αναλογια μεταξυ των μεγεθων! Ωστοσο, trippin on, υπαρχουν κι εξαιρεσεις στον κανονα καθως και σημαντικη διαφορα στην αντιμετωπιση και των ιατρων (bysma does matter).Εγω ξερω, γιατι υπηρετησα.Για να κομπορρημονει ο ταξιαρχος για κοινωνικη προσφορα του στρατου και να προσθετει γαλονια, οταν εγω εξεταζα τους ταλαιπωρους Πομακους που η επισημη πολιτεια τους αγνοει (Βεβαια, εκανα κι αλλα πραγματα, γραφεας με το στανιο- θαλαμοσκυλο για 12 ωρες , καθε μερα, επι 1,5 μηνα-αοπλος σκοπος στην αποθηκη πυρομαχικων, γιατι ο δικας ειχε θεια εμπνευση-κτηνιατρος, ντε και καλα να κανω ευθανασια στα αδεσποτα-μαγειρας στα τελευταια, γιατι ο κανονικος ηταν ερωτευμενος και ξεχνουσε να πλυθει, κοιμοταν με την παραλλαγη ο απιστευτος-και τρωκτικοκυνηγος, να αλλαζω δολωμα σε 120 δολωματικους σταθμους(sic) καθε 4 μερες). Αυτα που ειναι σε παρενθεση , ομως, ποτε δε τα θυμοντουσαν , οταν εβγαινα στην αναφορα, εκει ημουν παντα Στρ (ΥΓ)!!!!

Με εχει υποχρεωσει ο δικας, σε ασκηση, Δεκεμβριο μηνα (0 βαθμοι Κελσιου, ισως και πιο κατω), 00.30 τη νυχτα να συνοδευσω πεζος στρατιωτη ο οποιος ειχε να ενεργηθει μια βδομαδα :rolleyes: στο κοντινοτερο φυλακιο (2,5 χλμ) ωστε να μπορεσει να κανει την αναγκη του ο στρατιωτης σε κανονικη τουαλετα και μετα ξαλαφρωμενο πια να τον φερω πισω...''Γιατρε ειναι πολυ αργα, οπως καταλαβαινεις, να βγαλω κινηση για τετοιο λογο...'' Γκρικ Φακινγκ Αρμυ...

Καλησπερα παιδια!

Θα παω πεζικο το Νοεμβριο.

Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλή μετάθεση μετά το κέντρο εκπαίδευσης;

Αν γίνεται να μου πείτε εαν γνωρίζετε για κάποια συγκεκριμένη μονάδα

που να περνάνε καλά οι γιατροί και όχι γενικές συμβουλές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σωπα ρε ψαρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή μου έχει τελειώσει στις 31/12/2006 (κλείνω τα 28 σε λίγους μήνες) και αναμένεται να κληθώ να υπηρετήσω τον Μαιο του 2007,σε κανα μήνα δηλαδή.Ωστόσο το αγροτικό μου τελειώνει αρχές Ιουλίου,και εκτός αυτού σκέφτομαι μετά να ανέβω Σουηδία για ειδικότητα.Δεδομένου ότι η ειδικότητα διαρκεί τουλάχιστον 5 χρόνια,υπάρχει κάποια λύση για αναβολή?

Όποιον γνωρίζει σχετικά και απαντήσει,τον ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Όταν σου έρθει το χαρτί κατάταξης, θα πας στο στρατολογικό γραφείο και θα ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς/οικονομικούς λόγους. Η αναβολή αυτή ισχύει για μία ΕΣΣΟ. Έτσι λογικά θα προλάβεις να τελειώσεις το αγροτικό.

Τώρα όσον αφορά το γενικότερο θέμα της αναβολής, αν είσαι γεννημένος το 1979 ισχύουν τα εξής:

α) Αναβολή για ειδικότητα δικαιούσαι αν αποδείξεις στο στρατολογικό γραφείο ότι θα έχεις τελειώσει την ειδικότητα στις 31/12/2011

β) Αναβολή για διδακτορικό ΔΕΝ δικαιούσαι (εκτός αν τους πας χαρτί ότι έχεις ξεκινήσει διδακτορικό μέσα στο 2006)

γ) Εύκολη λύση η οποία μπορεί να σου δώσει αναβολή max για δύο χρόνια είναι η αναβολή για λόγους υγείας

Mάλλον η καλύτερη λύση είναι να πάρεις αναβολή για λόγους υγείας,ώστε να τελειώσεις το αγροτικό και να πας στη Σουηδία.

Αν βρεις θέση για ειδικότητα, δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις αναβολή για όλο το χρόνο της ειδικότητας.

Μπορείς όμως να μην παρουσιαστείς όταν θα λήξει η αναβολή.

Στην περίπτωση αυτή θα κυρηχθείς ανυπόταχτος και όταν κάποια στιγμή παρουσιαστείς για να υπηρετήσεις θα σου βάλουν 6 μήνες εξαγοράσιμη θητεία.

Καλού κακού ρώτησε πρώτα σε κάποιο στρατολογικό γραφείο ποιες ακριβώς είναι οι κυρώσεις για τους ανυπόταχτους μην τυχόν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που γνωρίζω μια και πέρασαν αρκετά χρόνια από τότε που ξέμπλεξα με το στρατό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια!

Θα παω πεζικο το Νοεμβριο.

Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλή μετάθεση μετά το κέντρο εκπαίδευσης;

Αν γίνεται να μου πείτε εαν γνωρίζετε για κάποια συγκεκριμένη μονάδα

που να περνάνε καλά οι γιατροί και όχι γενικές συμβουλές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Και η απαντηση ειναι: Mεγα Δερειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή μου έχει τελειώσει στις 31/12/2006 (κλείνω τα 28 σε λίγους μήνες) και αναμένεται να κληθώ να υπηρετήσω τον Μαιο του 2007,σε κανα μήνα δηλαδή.Ωστόσο το αγροτικό μου τελειώνει αρχές Ιουλίου,και εκτός αυτού σκέφτομαι μετά να ανέβω Σουηδία για ειδικότητα.Δεδομένου ότι η ειδικότητα διαρκεί τουλάχιστον 5 χρόνια,υπάρχει κάποια λύση για αναβολή?

Όποιον γνωρίζει σχετικά και απαντήσει,τον ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

φιλε μου πηαγινε αν ρωτησεις στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου και εκει θα σου πουνε.νομιζω οτι εχει αλλαξει ο νομος και εχεις περιθωριο να παρεις αναβολη και για ειδικοτητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως και να βγει καποιος ανυποταχτος δεν τρεχει τιποτα ιδιαιτερο.Μπορει να ερχεται κανονικα Ελλαδα,τυπικα ως 30 μερες ανα ετος, αλλα ουσιαστικα οποτε και οσο θελει εφοσον πηγαινοερχεται σε χωρα Σεγκεν.Δεν γινεται κανενας απολυτως ελεγχος.Αν μετα θελει (πρεπει)να υπηρετησει, πληρωνει απλα ενα προστιμο (γυρω στα 200 Ευρω αν δεν κανω λαθος) και εξαγοραζει την προσθετη στρατιωτικη θητεια.Δειτε και στο www.omhroi.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρονια Πολλα σε ολους

Ειμαι φοιτητης Ιατρικης και το Μαιο παρουσιαζομαι Τριπολη.

Θελω να ρωτησω ως φοιτητης Ιατρικης αν θα παρω σιγουρα ειδικοτητα νοσηλευτη και επιπλεον ποια θαναι τα καθηκοντα μου.

Ακομη ισχυει οτι αν δεν υπαρχει αλλος με ιατρικες σπουδες στο κεντρο - αυτο λιγο δυσκολο για τοσο κοσμο που θαναι εκει - η κατοπιν στη μοναδα - αυτο πιθανον - , θα μαι υπευθυνος στα ιατρεια περαν του γιατρου της μοναδας βεβαιως δηλαδη μπορει οταν αυτος απουσιαζει ναχω την πληρη ευθυνη?

Τελος , μετα το κεντρο η πορεια ειναι δυο μηνες στο στρατιωτικο νοσοκομειο και μετα σε καποια μοναδα ? Ισχυει οτι μπορει να μεινεις με το σχετικο μεσο στο στρατιωτικο νοσοκομειο για ολη τη θητεια ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρουσιάζομαι στην Β' ΕΣΣΟ κάπου ανάμεσα στις 7 και 10 Μαίου.Επειδή εκείνη την περίοδο θα γίνει και η ορκομωσία στη σχολή,θα έχω πρόβλημα να πάρω άδεια για να ορκιστώ και να δηλώσω ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρονια Πολλα σε ολους

Ειμαι φοιτητης Ιατρικης και το Μαιο παρουσιαζομαι Τριπολη.

Θελω να ρωτησω ως φοιτητης Ιατρικης αν θα παρω σιγουρα ειδικοτητα νοσηλευτη και επιπλεον ποια θαναι τα καθηκοντα μου.

Ακομη ισχυει οτι αν δεν υπαρχει αλλος με ιατρικες σπουδες στο κεντρο - αυτο λιγο δυσκολο για τοσο κοσμο που θαναι εκει - η κατοπιν στη μοναδα - αυτο πιθανον - , θα μαι υπευθυνος στα ιατρεια περαν του γιατρου της μοναδας βεβαιως δηλαδη μπορει οταν αυτος απουσιαζει ναχω την πληρη ευθυνη?

Τελος , μετα το κεντρο η πορεια ειναι δυο μηνες στο στρατιωτικο νοσοκομειο και μετα σε καποια μοναδα ? Ισχυει οτι μπορει να μεινεις με το σχετικο μεσο στο στρατιωτικο νοσοκομειο για ολη τη θητεια ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση .

Δεν είναι σίγουρο καν αν θα είσαι στο υγειονομικό οπότε φρόντισε να ενεργοποιήσεις το σχετικό βύσμα νωρίς (Στρατός Ξηράς). Αν είσαι σε στρατιωτικό νοσοκομείο κάνεις και τη δουλειά του νοσηλευτή και του σκοπανθρώπου. Αν είσαι σε κάποια μονάδα εκεί είναι πολυ πιθανό να περάσεις καλά γιατί θα κάνεις μόνο νοσηλευτής υπηρεσίας και θα είσαι συνέχεια με τους γιατρούς οπότε και πολύ χρόνο για διάβασμα θα έχεις. Πιθανότατα να σε διοικεί και κάποιος στρατ. γιατρός οπότε ως συνάδελφος και καλύτερες άδειες θα πέρνεις. Γιατρό δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν - αλλά ένας μπούσουλας για να ξέρεις ποιές μονάδες είναι καλά για το υγειονομικό είναι να έχουν λίγους υγειονομικάριους (π.χ. αν είναι μόνο 2 νοσηλευτές θα εναλλάσεστε ως νοσοκόμοι υπηρεσίας οπότε και δεν σε χώνουν αλλού) Αν είσαι Αεροπορία με το σχετικό μεσο πολύ πιθανόν να μείνεις στο νοσοκομείο για όλη τη θητεία αλλά δεν πρέπει να το χαίρεσαι - πιθανότατα θα περάσεις χάλια γιατί θα κάνεις οτιδήποτε - όταν θα τους συμφέρει θα είσαι νοσηλευτής και όταν τους συμφέρει απλός φανταρος. Φίλος μου (στην ίδια περίπτωση) έκανε μέχρι και 8ωρες συνεχόμενες σκοπιές στο 251. Υπηρέτησα και εγώ σαν και σένα ώντας φοιτητής και γνωρίζω καλά τη περίπτωση οπότε μη διστάσεις να ρωτήσεις ότι θέλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση φιλου ιατρού (παντρεμένου).

Προκειται να παρουσιαστει Αρτα τον Αύγουστο. Υπάρχει πιθανότητα σαν παντρεμένος να γλιτώσει την παραμεθόριο, αν δεν εχει βυσμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρουσιάζομαι στην Β' ΕΣΣΟ κάπου ανάμεσα στις 7 και 10 Μαίου.Επειδή εκείνη την περίοδο θα γίνει και η ορκομωσία στη σχολή,θα έχω πρόβλημα να πάρω άδεια για να ορκιστώ και να δηλώσω ειδικότητα;

Θα σου τα "πρήξουν" λιγο αλλά θα την πάρεις.Παντως πριν την ορκομωσία (του στρατού ) δύσκολα παίρνεις άδεια.Οπότε προσευχήσου στον άγιο "βύσμα" !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρονια Πολλα σε ολους

Ειμαι φοιτητης Ιατρικης και το Μαιο παρουσιαζομαι Τριπολη.

Θελω να ρωτησω ως φοιτητης Ιατρικης αν θα παρω σιγουρα ειδικοτητα νοσηλευτη και επιπλεον ποια θαναι τα καθηκοντα μου.

Ακομη ισχυει οτι αν δεν υπαρχει αλλος με ιατρικες σπουδες στο κεντρο - αυτο λιγο δυσκολο για τοσο κοσμο που θαναι εκει - η κατοπιν στη μοναδα - αυτο πιθανον - , θα μαι υπευθυνος στα ιατρεια περαν του γιατρου της μοναδας βεβαιως δηλαδη μπορει οταν αυτος απουσιαζει ναχω την πληρη ευθυνη?

Τελος , μετα το κεντρο η πορεια ειναι δυο μηνες στο στρατιωτικο νοσοκομειο και μετα σε καποια μοναδα ? Ισχυει οτι μπορει να μεινεις με το σχετικο μεσο στο στρατιωτικο νοσοκομειο για ολη τη θητεια ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση .

Δεν είναι σίγουρο καν αν θα είσαι στο υγειονομικό οπότε φρόντισε να ενεργοποιήσεις το σχετικό βύσμα νωρίς (Στρατός Ξηράς). Αν είσαι σε στρατιωτικό νοσοκομείο κάνεις και τη δουλειά του νοσηλευτή και του σκοπανθρώπου. Αν είσαι σε κάποια μονάδα εκεί είναι πολυ πιθανό να περάσεις καλά γιατί θα κάνεις μόνο νοσηλευτής υπηρεσίας και θα είσαι συνέχεια με τους γιατρούς οπότε και πολύ χρόνο για διάβασμα θα έχεις. Πιθανότατα να σε διοικεί και κάποιος στρατ. γιατρός οπότε ως συνάδελφος και καλύτερες άδειες θα πέρνεις. Γιατρό δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν - αλλά ένας μπούσουλας για να ξέρεις ποιές μονάδες είναι καλά για το υγειονομικό είναι να έχουν λίγους υγειονομικάριους (π.χ. αν είναι μόνο 2 νοσηλευτές θα εναλλάσεστε ως νοσοκόμοι υπηρεσίας οπότε και δεν σε χώνουν αλλού) Αν είσαι Αεροπορία με το σχετικό μεσο πολύ πιθανόν να μείνεις στο νοσοκομείο για όλη τη θητεία αλλά δεν πρέπει να το χαίρεσαι - πιθανότατα θα περάσεις χάλια γιατί θα κάνεις οτιδήποτε - όταν θα τους συμφέρει θα είσαι νοσηλευτής και όταν τους συμφέρει απλός φανταρος. Φίλος μου (στην ίδια περίπτωση) έκανε μέχρι και 8ωρες συνεχόμενες σκοπιές στο 251. Υπηρέτησα και εγώ σαν και σένα ώντας φοιτητής και γνωρίζω καλά τη περίπτωση οπότε μη διστάσεις να ρωτήσεις ότι θέλεις.

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση ¨)

Θελω να διευκρινησω κατι αν σου ειναι ευκολο .Αν δεν σε καλεσουνε να παρουσιαστεις στο υγιεινομικο αυτο σημαινει οτι δεν θα παρεις ειδικοτητα νοσηλευτη η ειναι ασχετο το που θα παρουσιαστεις με την ειδικοτητα που θα σου δωσουνε μετα την εκπαιδευση ?

Δηλαδη να ενεργοποιησω βυσμα για να αλλαξω και να παρουσιαστω αρτα υγειονομικο οποτε ειναι σιγουρο οτι μετα θα γινω νοσηλευτης η να ενεργοποιησω βυσμα αφου παρουσιαστω ωστε να σιγουρεψω την ειδικοτητα του νοσηλευτη μετα την εκπαιδευση?

Επισης τις ειδικοτητες ξερεις ποιος και με τι κριτηρια τις δινει ? Εξεταζουν ποσα μαθηματα εχεις περασει η απλα τους αρκει η φοιτητικη ιδιοτητα και καποιους φοιτητες τους κανουν και αλλους δεν τους κανουν νοσηλευτες αναλογα με τις αναγκες ? Ακομα ως νοσηλευτης ,τι περιπου κανεις ? Εχω χασει επαφη με τη σχολη πολυ καιρο λογω δουλειας και ηθελα να ξερω τι καλεισαι να αντιμετωπισεις και τι ευθυνες εχεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση φιλου ιατρού (παντρεμένου).

Προκειται να παρουσιαστει Αρτα τον Αύγουστο. Υπάρχει πιθανότητα σαν παντρεμένος να γλιτώσει την παραμεθόριο, αν δεν εχει βυσμα;

Δεν γνωρίζω ειδικά για το Υγειονομικό, αλλά απ' όσο ξέρω από το Πεζικό, δεν τη γλιτώνει την παραμεθόριο. Το μόνο που παίρνει είναι λίγες μέρες άδειας παραπάνω, και αυτό νομίζω εάν έχει παιδιά.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, ας ρωτήσει κανα στρατολογικό γραφείο μπας και υπάρχει καμιά υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.