Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

να υπενθυμισω οτι στην ψηφοφορια που εγινε σε αυτο το σαιτ υπηρχε υπεροχη των ψηφων υπερ των εξετασεων.

απλα για να μην εχουμε λαθος εντυπωσεις.

αν και αλλο προσχεδιο αλλο εξετασεις.

εξετασεις που θα προωθουνταν με εναν ολοκληρωμενο και δικαιο νομο θα επρεπε να ειναι καθολικα αποδεκτες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

να υπενθυμισω οτι στην ψηφοφορια που εγινε σε αυτο το σαιτ υπηρχε υπεροχη των ψηφων υπερ των εξετασεων.

απλα για να μην εχουμε λαθος εντυπωσεις.

αν και αλλο προσχεδιο αλλο εξετασεις.

εξετασεις που θα προωθουνταν με εναν ολοκληρωμενο και δικαιο νομο θα επρεπε να ειναι καθολικα αποδεκτες

Και ποιος σου είπε ότι διαφωνούμε? Με το καλό οι εξετάσεις...

Για τους καινούργιους πρωτοετείς και με μεταβατική περίοδο δεκαετίας.

Όχι εξετασείς για εμάς που περιμένουμε ήδη 3 και 4 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ Αλεξία, αλλά ξέχασες πως σε αυτήν την χώρα , οι άρπα-κόλλα νόμοι, δήθεν για το καλού του τόπου, έχουν γίνει συνήθεια-και η προφανής αιτία διάλυσης του κράτους μας.

Χωρίς μελέτες βάθους και χωρίς περίοδο προσαρμογής ώστε να μην αδικηθούν συνάδελφοι που περιμένουν χρόνια σε λίστες, μόνο σκέψεις πρέπει να μας προκαλεί. Αλλά ο μαξιλάρας, αγνοεί ή δεν θέλει να καταλάβει ότι οι εξετάσεις είναι μεν απαραίτητες, αλλά όχι στο βωμό του "'Ολα τα σφάζω-όλα τα μαχαιρώνω", που προωθεί ο Λοβέρδος.

Αυτά μαξιλάρα, για να μην ξεχνιόμαστε. Διάβασε ανάμεσα από τις γραμμές το προσχέδιο και σκέψου και τον συνάδελφο σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να υπενθυμισω οτι στην ψηφοφορια που εγινε σε αυτο το σαιτ υπηρχε υπεροχη των ψηφων υπερ των εξετασεων.

απλα για να μην εχουμε λαθος εντυπωσεις.

αν και αλλο προσχεδιο αλλο εξετασεις.

εξετασεις που θα προωθουνταν με εναν ολοκληρωμενο και δικαιο νομο θα επρεπε να ειναι καθολικα αποδεκτες

όχι ότι έχει κάποια αξία, αλλά το δείγμα των αναγνωστών του γκρικμεντς δεν είναι αντιπροσωπευτικό και φυσικά δεν σημαίνει ότι ψήφισαν μόνο οι ενδαφερόμενοι (οπερ σημαινει, θα ψηφισαν και ειδικευομενοι στο εξωτερικό, ειδικευόμενοι στο τελος της ειδικότητας στην ελλάδα κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως εχω πολλες ενστασεις αν πλεον στη χωρα που ζουμε οι αντιδρασεις του στυλ αποσυρετε το νομοσχεδιο αλλιως δε συζηταμε δε ξερω αν εχει καποιο νοημα...δηλαδη για μενα το διλημμα ειναι το εξης....ή πας και συζητας μηπως και κερδισεις κατι ή λες δεν ερχομαι και χανεις τα παντα και περναει αυτουσιο και σκεφτεσαι αν θα πεισεις τον επομενο υπουργο?προσωπικα ειμαι υπερ του διαλογου αλλα πιστευω οτι δε θα παει κανεις στο διαλογο και θα περασει το νομοσχεδιο στισ γιορτες και λιγο πιο μετα και μετα εκλογες και τοτε θα δειξει οριστικα τι θα γινει...οποτε εχουμε μελλον....

Αυτη ειναι ολη η ουσια.

Οι εξετασεις θα περασουν.Αν πιεσουμε σε καποια σημεια (με 1ο να μην χαθει ουτε μια θεση ειδικευομενου)ισως πετυχουμε κατι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23/11/2011

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ από τη σημερινή συνεδρίαση του ΔΣ του ΠΙΣ (εξετάσεις ειδικότητας κλπ)Έγινε σήμερα συνεδρίαση του ΔΣ του ΠΙΣ.

Στη συνεδρίαση συζητήθηκε η καλύτερη οργάνωση της δουλειάς του ΠΙΣ και των Ιατρικών Συλλόγων για την υλοποίηση των αποφάσεων της πρόσφατης Γενικής Συνέλευσης του ΠΙΣ και τα αποτελέσματα της συνάντησης των μελών του ΔΣ που παρευρέθησαν με την ηγεσία του υπουργείου υγείας.

Στη συνάντηση με την ηγεσία του υπουργείου δεν συμμετείχαν οι εκπρόσωποι της ΑΕΓ Γ Μπασκόζος και Κ Ζαχαριάς, ενώ συμμετείχαν οι εκπρόσωποι όλων των άλλων παρατάξεων που συμμετέχουν στο ΔΣ (και της ΔΗΠΑΚ συμπεριλαμβανομένης). Η μη συμμετοχή της ΑΕΓ στη συνάντηση είχε δηλωθεί επίσημα σε όλα τα μέλη του ΔΣ και δημοσιοποιήθηκε με ανακοίνωση στην οποία εξηγούνταν αναλυτικά οι λόγοι.

Σύμφωνα με τα μέλη του ΔΣ που παρευρέθηκαν στη συνάντηση ο κ. Λοβέρδος στην πεντάλεπτη παρουσία του δήλωσε αποφασισμένος να προχωρήσει στην καθιέρωση εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας για την οποία δήλωσε πως έχει τη συγκατάθεση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Για τα υπόλοιπα θέματα των κολλεγίων ειδικοτήτων και της εκπαίδευσης των γιατρών γενικά η γνώμη της πλειοψηφίας του ΔΣ είναι πως η ηγεσία του υπουργείου είναι ανέτοιμη. Οι εκπρόσωποι του ΠΙΣ μετέφεραν την απόφαση της ΓΣ του ΠΙΣ για το θέμα των εξετάσεων πριν την ειδικότητα.

Στη συνεδρίαση του ΔΣ παρουσιάστηκε η γνωμάτευση του νομικού συμβούλου για την καλύτερη οργάνωση της δουλειάς των ιατρικών συλλόγων σε σχέση με την καταγγελία της σύμβασης με τον ΟΠΑΔ.

Άμεσα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του ΠΙΣ υποδείγματα εγγράφων για να χρησιμοποιηθούν από τους ιατρικούς συλλόγους και τα μέλη τους.

Επίσης ο ΠΙΣ αποφάσισε να κινηθεί νομικά στο θέμα της μη νόμιμης δημοσίευσης του οργανισμού παροχών του ΕΟΠΥΥ, αφού δεν υπήρξε εισήγηση του ΔΣ του ΕΟΠΥΥ επ αυτού.

Τέλος μετά από εισήγηση του Α Αντιπροέδρου αποφασίστηκε η παρέμβαση του ΠΙΣ υπέρ των συναδέλφων που εγκαλούνται για «υπερσυνταγογράφηση» και διασύρονται με αδικαιολόγητες αιτιάσεις επειδή απλά επιτελούν τα καθήκοντα τους.

22/11/11

ΓΙΑΝΝΗΣ Γ ΜΠΑΣΚΟΖΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να υπενθυμισω οτι στην ψηφοφορια που εγινε σε αυτο το σαιτ υπηρχε υπεροχη των ψηφων υπερ των εξετασεων.

απλα για να μην εχουμε λαθος εντυπωσεις.

αν και αλλο προσχεδιο αλλο εξετασεις.

εξετασεις που θα προωθουνταν με εναν ολοκληρωμενο και δικαιο νομο θα επρεπε να ειναι καθολικα αποδεκτες

όχι ότι έχει κάποια αξία, αλλά το δείγμα των αναγνωστών του γκρικμεντς δεν είναι αντιπροσωπευτικό και φυσικά δεν σημαίνει ότι ψήφισαν μόνο οι ενδαφερόμενοι (οπερ σημαινει, θα ψηφισαν και ειδικευομενοι στο εξωτερικό, ειδικευόμενοι στο τελος της ειδικότητας στην ελλάδα κτλ)

Όχι ότι έχει κάποια σημασία αλλά στην κοινωνία δεν αποφασίζει η κάθε κοινωνική ομάδα για τα θέματα που την αφορούν.

παντως εχω πολλες ενστασεις αν πλεον στη χωρα που ζουμε οι αντιδρασεις του στυλ αποσυρετε το νομοσχεδιο αλλιως δε συζηταμε δε ξερω αν εχει καποιο νοημα...δηλαδη για μενα το διλημμα ειναι το εξης....ή πας και συζητας μηπως και κερδισεις κατι ή λες δεν ερχομαι και χανεις τα παντα και περναει αυτουσιο και σκεφτεσαι αν θα πεισεις τον επομενο υπουργο?προσωπικα ειμαι υπερ του διαλογου αλλα πιστευω οτι δε θα παει κανεις στο διαλογο και θα περασει το νομοσχεδιο στισ γιορτες και λιγο πιο μετα και μετα εκλογες και τοτε θα δειξει οριστικα τι θα γινει...οποτε εχουμε μελλον....

Αυτη ειναι ολη η ουσια.

Οι εξετασεις θα περασουν.Αν πιεσουμε σε καποια σημεια (με 1ο να μην χαθει ουτε μια θεση ειδικευομενου)ισως πετυχουμε κατι.

Και ποια θα ήταν η εναλλακτική που θα δέχονταν ας πούμε όσοι είναι ήδη μέσα και κάνουν ειδικότητα; Να μειωθούν στο μισό οι μισθοί για να μή χαθούν θέσεις; Αφού ο μοναδικός σκοπός του Λοβέ είναι να εξοικονομήσει χρήμα, πού θα το βρει αν δεν κόψει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. θέλουμε δεν θέλουμε η αντίδραση του ιατρικού κόσμου απέναντι στο προσχέδιο ήταν ανύπαρκτη. Ακόμα υπάρχουν πολλοί που δεν γνωρίζουν καν ότι υφίσταται το ζήτημα. Εκτός εξαιρετικού απροόπτου τον Δεκέμβριο θα κατατεθεί στη βουλή. Οι πρώτες εξετάσεις θα είναι μάλλον τον Νοέμβριο του 2013 και οι θέσεις για εξετάσεις θα αρχίσουν να δεσμεύονται από Μάιο του 2013. Στο μεταξύ θα επαναπροσδιοριστεί ο αριθμός των θέσεων για κάθε ειδικότητα και από τις περισσότερες ειδικότητες θα κοπούν θέσεις. Όσοι προλαβαίνετε να ξεκινήσετε στον επόμενο χρόνο είστε τυχεροί. Οι υπόλοιποι θα δώσουμε εξετάσεις και πολλοί θα μείνουν εκτός ειδικότητας οπότε ας κανονίσουν την πορεία τους εφόσον δεν αντέδρασαν όλους αυτούς τους μήνες. Προφανώς τα περί οικογένειας, ανάγκης για ταυτόχρονη εργασία, απώλεια ετών στην αναμονή δεν ενδιαφέρουν το υπουργείο. Προφανώς και δεν θα αξιολογηθούν οι εκπαιδευτές και όσοι αμφιβόλου ποιότητας ιατροί ξεκίνησαν ήδη. ¨ομως τι περιμένατε? Στην Ελλάδα ζούμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. θέλουμε δεν θέλουμε η αντίδραση του ιατρικού κόσμου απέναντι στο προσχέδιο ήταν ανύπαρκτη. Ακόμα υπάρχουν πολλοί που δεν γνωρίζουν καν ότι υφίσταται το ζήτημα. Εκτός εξαιρετικού απροόπτου τον Δεκέμβριο θα κατατεθεί στη βουλή. Οι πρώτες εξετάσεις θα είναι μάλλον τον Νοέμβριο του 2013 και οι θέσεις για εξετάσεις θα αρχίσουν να δεσμεύονται από Μάιο του 2013. Στο μεταξύ θα επαναπροσδιοριστεί ο αριθμός των θέσεων για κάθε ειδικότητα και από τις περισσότερες ειδικότητες θα κοπούν θέσεις. Όσοι προλαβαίνετε να ξεκινήσετε στον επόμενο χρόνο είστε τυχεροί. Οι υπόλοιποι θα δώσουμε εξετάσεις και πολλοί θα μείνουν εκτός ειδικότητας οπότε ας κανονίσουν την πορεία τους εφόσον δεν αντέδρασαν όλους αυτούς τους μήνες. Προφανώς τα περί οικογένειας, ανάγκης για ταυτόχρονη εργασία, απώλεια ετών στην αναμονή δεν ενδιαφέρουν το υπουργείο. Προφανώς και δεν θα αξιολογηθούν οι εκπαιδευτές και όσοι αμφιβόλου ποιότητας ιατροί ξεκίνησαν ήδη. ¨ομως τι περιμένατε? Στην Ελλάδα ζούμε

μια παρατηρηση εντελως καλοπροαιρετα...αυτη η παραγραφος που εγραψες ποσες φορες εχει γραφτει εδω μεσα???για να τελειωνουμε εφοσον ολοι εμεις ειμαστε σε αναμονη και δεν μπορουμε να πιεσουμε με μια απεργια πχ ...το μονο που μπορει να γινει ειναι η αντιδραση των ιατρικων συλλογων που και αυτο δεν το βλεπω...εαν περιμενεις να χτυπηθουν τα ματ με τους γιατρους θα περιμενεις καιρο...τωρα η αναφορα σε ημερομηνιες σε μια χωρα υπο διαλυση νομιζω οτι το μονο που εξυπηρετει ειναι να επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια και να τραγικοποιουμε καταστασεις....και οτι η αντιδραση ειναι αστεια του κλαδου μας θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. θέλουμε δεν θέλουμε η αντίδραση του ιατρικού κόσμου απέναντι στο προσχέδιο ήταν ανύπαρκτη. Ακόμα υπάρχουν πολλοί που δεν γνωρίζουν καν ότι υφίσταται το ζήτημα. Εκτός εξαιρετικού απροόπτου τον Δεκέμβριο θα κατατεθεί στη βουλή. Οι πρώτες εξετάσεις θα είναι μάλλον τον Νοέμβριο του 2013 και οι θέσεις για εξετάσεις θα αρχίσουν να δεσμεύονται από Μάιο του 2013. Στο μεταξύ θα επαναπροσδιοριστεί ο αριθμός των θέσεων για κάθε ειδικότητα και από τις περισσότερες ειδικότητες θα κοπούν θέσεις. Όσοι προλαβαίνετε να ξεκινήσετε στον επόμενο χρόνο είστε τυχεροί. Οι υπόλοιποι θα δώσουμε εξετάσεις και πολλοί θα μείνουν εκτός ειδικότητας οπότε ας κανονίσουν την πορεία τους εφόσον δεν αντέδρασαν όλους αυτούς τους μήνες. Προφανώς τα περί οικογένειας, ανάγκης για ταυτόχρονη εργασία, απώλεια ετών στην αναμονή δεν ενδιαφέρουν το υπουργείο. Προφανώς και δεν θα αξιολογηθούν οι εκπαιδευτές και όσοι αμφιβόλου ποιότητας ιατροί ξεκίνησαν ήδη. ¨ομως τι περιμένατε? Στην Ελλάδα ζούμε

μια παρατηρηση εντελως καλοπροαιρετα...αυτη η παραγραφος που εγραψες ποσες φορες εχει γραφτει εδω μεσα???για να τελειωνουμε εφοσον ολοι εμεις ειμαστε σε αναμονη και δεν μπορουμε να πιεσουμε με μια απεργια πχ ...το μονο που μπορει να γινει ειναι η αντιδραση των ιατρικων συλλογων που και αυτο δεν το βλεπω...εαν περιμενεις να χτυπηθουν τα ματ με τους γιατρους θα περιμενεις καιρο...τωρα η αναφορα σε ημερομηνιες σε μια χωρα υπο διαλυση νομιζω οτι το μονο που εξυπηρετει ειναι να επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια και να τραγικοποιουμε καταστασεις....και οτι η αντιδραση ειναι αστεια του κλαδου μας θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου....

Κοίτα όντως τα έχουμε πει πολλές φορές όμως παρόλαυτα δεν έχει υπάρξει αντίδραση. Θα μου πεις εσύ τι έκανες? Μπορεί να μην ήμουν στην κατάληψη του υπουργείου όμως από την πλευρά μου κάνω κάποια προσπάθεια. Έχω κάνει προτάσεις στην σελίδα του ΥΥΚΑ, έχω υπογράψει στην σελίδα του ΚΙΝΙ κατά του προσχεδίου, έχω ενημερώσει όσυς συναδέλφους μπορώ, έχω στείλει επιστολές στον Λοβέρδο. Ακόμα και αν δεν υπάρξει αποτέλεσμα όλοι νομίζω πρέπει να κάνουν ότι μπορούν. Δεν θέλω να τραγικοποιώ καμία κατάσταση αλλά να εκθέσω την κατάσταση όπως την βλέπω, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή. Αυτό που θα είναι τραγικό θα είναι η κλάψα που θα ακούμε εδώ μέσα όταν περάσει το νομοσχέδιο από όλους όσους όλο αυτό τον καιρό κοιμούνται. Όσο για την στήριξη των συλλόγων μας να συγχαρώ τα μέλη του ΔΣ του ΠΙΣ που συναντήθηκαν εχτές με τον Λοβέρδο ενώ ο ΠΙΣ έχει ταχθεί κατά του προσχεδίου πολύ πρόσφατα και τον άκουσαν με τα στόματα βουλωμένα να τους ανακοινώνει ότι το νομοσχέδιο θα προχωρήσει. Έτσι του έδωσαν και το ατού ότι έχει κάνει διάλογο, ενώ τους ανακοίνωσε την απόφασή του και έφυγε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. θέλουμε δεν θέλουμε η αντίδραση του ιατρικού κόσμου απέναντι στο προσχέδιο ήταν ανύπαρκτη. Ακόμα υπάρχουν πολλοί που δεν γνωρίζουν καν ότι υφίσταται το ζήτημα. Εκτός εξαιρετικού απροόπτου τον Δεκέμβριο θα κατατεθεί στη βουλή. Οι πρώτες εξετάσεις θα είναι μάλλον τον Νοέμβριο του 2013 και οι θέσεις για εξετάσεις θα αρχίσουν να δεσμεύονται από Μάιο του 2013. Στο μεταξύ θα επαναπροσδιοριστεί ο αριθμός των θέσεων για κάθε ειδικότητα και από τις περισσότερες ειδικότητες θα κοπούν θέσεις. Όσοι προλαβαίνετε να ξεκινήσετε στον επόμενο χρόνο είστε τυχεροί. Οι υπόλοιποι θα δώσουμε εξετάσεις και πολλοί θα μείνουν εκτός ειδικότητας οπότε ας κανονίσουν την πορεία τους εφόσον δεν αντέδρασαν όλους αυτούς τους μήνες. Προφανώς τα περί οικογένειας, ανάγκης για ταυτόχρονη εργασία, απώλεια ετών στην αναμονή δεν ενδιαφέρουν το υπουργείο. Προφανώς και δεν θα αξιολογηθούν οι εκπαιδευτές και όσοι αμφιβόλου ποιότητας ιατροί ξεκίνησαν ήδη. ¨ομως τι περιμένατε? Στην Ελλάδα ζούμε

μια παρατηρηση εντελως καλοπροαιρετα...αυτη η παραγραφος που εγραψες ποσες φορες εχει γραφτει εδω μεσα???για να τελειωνουμε εφοσον ολοι εμεις ειμαστε σε αναμονη και δεν μπορουμε να πιεσουμε με μια απεργια πχ ...το μονο που μπορει να γινει ειναι η αντιδραση των ιατρικων συλλογων που και αυτο δεν το βλεπω...εαν περιμενεις να χτυπηθουν τα ματ με τους γιατρους θα περιμενεις καιρο...τωρα η αναφορα σε ημερομηνιες σε μια χωρα υπο διαλυση νομιζω οτι το μονο που εξυπηρετει ειναι να επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια και να τραγικοποιουμε καταστασεις....και οτι η αντιδραση ειναι αστεια του κλαδου μας θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου....

Κοίτα όντως τα έχουμε πει πολλές φορές όμως παρόλαυτα δεν έχει υπάρξει αντίδραση. Θα μου πεις εσύ τι έκανες? Μπορεί να μην ήμουν στην κατάληψη του υπουργείου όμως από την πλευρά μου κάνω κάποια προσπάθεια. Έχω κάνει προτάσεις στην σελίδα του ΥΥΚΑ, έχω υπογράψει στην σελίδα του ΚΙΝΙ κατά του προσχεδίου, έχω ενημερώσει όσυς συναδέλφους μπορώ, έχω στείλει επιστολές στον Λοβέρδο. Ακόμα και αν δεν υπάρξει αποτέλεσμα όλοι νομίζω πρέπει να κάνουν ότι μπορούν. Δεν θέλω να τραγικοποιώ καμία κατάσταση αλλά να εκθέσω την κατάσταση όπως την βλέπω, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή. Αυτό που θα είναι τραγικό θα είναι η κλάψα που θα ακούμε εδώ μέσα όταν περάσει το νομοσχέδιο από όλους όσους όλο αυτό τον καιρό κοιμούνται. Όσο για την στήριξη των συλλόγων μας να συγχαρώ τα μέλη του ΔΣ του ΠΙΣ που συναντήθηκαν εχτές με τον Λοβέρδο ενώ ο ΠΙΣ έχει ταχθεί κατά του προσχεδίου πολύ πρόσφατα και τον άκουσαν με τα στόματα βουλωμένα να τους ανακοινώνει ότι το νομοσχέδιο θα προχωρήσει. Έτσι του έδωσαν και το ατού ότι έχει κάνει διάλογο, ενώ τους ανακοίνωσε την απόφασή του και έφυγε

το θεμα μου ξερεις ποιο ειναι?τι προσπαθειες γινονται ωστε το συγκεκριμενο νομοσχεδιο να βελτιωθει...ο λοβ μονο απο ψωνιο θα το περασει σιγουρα....δλδ θεωρω οτι η μαχη ειναι χαμενη γιατι ζουμε σε χουντα...απλα ειναι οι ιατρικοι συλλογοι προτεινουν κατι ή απλα λενε να αποσυρει το νομοσχεδιο που δε γινεται...δλδ πχ κατι που πιστευω οτι θα συζητουσε και ο ιδιος θα ηταν η περιοδος μεταβασης....και να μαθουμε και απο ποτε θα εφαρμοστει.....γιατι ο προεδρος του κεσυ ελεγε αλλα πραγματα και το προσχεδιο λεει τουλαχιστον ενα χρονο μετα τη ψηφιση...το τουλαχιστον δεχεται πολλεσ ερμηνειες....αυτα περιμενω να μαθω απο τον ιατρικο συλλογο...οχι να μου πει οτι θα προχωρησει το νομοσχεδιο...αυτο το ξερω
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω. Για μένα τα 3 βασικά σημεία είναι η περίοδος μετάβασης, να μην χαθούν θέσεις ειδικότητας και να μην ισχύσει το καθεστώς με τα ΕΚ που σημαίνει για πολλούς μετακόμιση από πόλη σε πόλη κάθε χρόνο κατά τη διάρκεια της ειδικότητας. Φυσικά το επίπεδο εκπαίδευσης είναι σημαντικό αλλά μη γελιόμαστε εφόσον δεν προβλέπεται καμία αλλαγή για τους εκπαιδευτές κρατάω πολύ μικρό καλάθι. Δυστυχώς ο ΠΙΣ είτε συμμετέχει στο διάλογο απλά ακούγωντας τον Λοβέρδο είτε συντάσει επιστολές με τις οποίες ξορκίζει το προσχέδιο. Έτσι όμως δεν γίνεται δουλειά. Η λύση θα ήταν είτε να έχουμε σαν υπουργό υγείας ένα λογικό άνθρωπο είτε να ασκήσει πίεση ο ιατρικός κόσμος. Δυστυχώς δεν βλέπω να ισχύει κάτι από τα δύο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λυση ειναι να αποσυρθει το προσχεδιο νομου και να ξεκινησει διαλογος απο μηδενικη βαση..Δεν ειναι δυνατον να ειμαστε σε λιστα αναμονης 3 χρονια και να δωσουμε εξετασεις...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ!!!!!Θες να κανεις αλλαγες κυριε????Καντες απο αυτους που μπαινουν φετος στη σχολη και οχι απο αυτους που εχουν τελειωσει χρονια τωρα....Ειναι αδιανοητο να ζητας απο οικογενειαρχη να ξεκινησει παλι διαβασμα βιοχημεια και φυσιολογια!!!!Δεν υπαρχει αυτο...Θα γινει πανικος αν τολμησει να προχωρησει το προσχεδιο νομου...ΠΑΝΙΚΟΣ.....

Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

Αν γινόταν το 10% από τον πανικό που λένε όλοι ο Λοβέρδος δεν θα τολμούσε να βρει από το σπίτι του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΠΙΣ ΣΤΟ ΥΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑ,Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΔΗΛΩΣΕ ΩΣ ΕΛΛΕΙΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ,ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΔΩΡΑΚΙΑ" ΘΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΞΕΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ "ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΛΙΚΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΞΕ-ΓΑΤΖΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ(ΦΤΑΝΕΙ Η ΨΗΦΟΣ ΤΩΝ 154 ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΚΟΥΡΕΜΑ" ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΑΠΟ 30-50%.ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ,ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΕΣ,ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΙΣ... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν γινόταν το 10% από τον πανικό που λένε όλοι ο Λοβέρδος δεν θα τολμούσε να βρει από το σπίτι του

Ε ο πανικός δε γίνεται με το πληκτρολόγιο. Εκτός από την προπαγάνδιση εδώ και αλλού (που χρειάζεται οπωσδήποτε), όποτε έχει κάποια κανονισμένη δράση πρέπει να δηλώνουμε παρών. Αλλιώς κλάφτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη για την ηττοπάθεια, αλλά ακόμα ελπίζετε ότι ο Λοβέρδος θα κάνει πίσω? Προσωπικά πιστεύω πως θα πούμε κι ένα τραγούδι στο τέλος...

Ο τύπος δε μας σέβεται ούτε ως εργαζόμενους ούτε ως επιστήμονες. Είναι κομπλεξικός και και σιγά μην ασχοληθεί με μυρμηγκάκια όπως είμαστε εμείς στα μάτια του. Και βέβαια προωθεί κατά κόρον την ιδιωτική υγεία, μη συ πω ότι θα μας κάνει Αμέρικα, αν δεν έχεις λεφτά-πεθαίνεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν γινόταν το 10% από τον πανικό που λένε όλοι ο Λοβέρδος δεν θα τολμούσε να βρει από το σπίτι του

Ε ο πανικός δε γίνεται με το πληκτρολόγιο. Εκτός από την προπαγάνδιση εδώ και αλλού (που χρειάζεται οπωσδήποτε), όποτε έχει κάποια κανονισμένη δράση πρέπει να δηλώνουμε παρών. Αλλιώς κλάφτα.

το θεμα ειναι να γινει καποια στιγμη κατι...γιατι εγινε μια μερα καταληψη,ειπε τη μ....ια του ο πολυζος και ολοι ηρεμησαν....το θεμα ειναι να πιεστουν οι ιατρικοι συλλογοι να προτεινουν καποιες αλλαγες που μπορουν να συζητηθουν...ή μεσω του κινι....μεταξυ μας δε ξερω ποσο νοιαζονται οι ιατρικοι συλλογοι για τους αναμονη γιατρους και απλα λενε οτι διαφωνουν με το νομοσχεδιο...διατηρω σοβαρες επιφυλαξεις...και το εχω γραψει οτι η διαπραγματευτικη πολιτικη μεχρι τωρα ειναι αστεια...αν δεν αλλαξει λιγο εστω δε βλεπω καμια προκοπη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλάχιστον μπορεί κανείς να χαίρεται που ως γιατροί κατέχουμε τουλάχιστον, στον ύψιστο βαθμό, τα κάτωθι:

1. την τέχνη της ομφαλοσκόπησης,

2. την τέχνη της προφητείας,

3. την τέχνη της απελπισίας.

Αξιοποιώντας λοιπόν και τις τρεις αυτές τέχνες θα συνδράμω στο διάλογο προβλέποντας τη μορφή των εξετάσεων που πρόκειται να επιβληθούν στον περήφανο κλάδο μας.

Η πρώτη εκδοχή:

Και η δεύτερη:

Ο τολμηρός θεατής θα εικάσει ασφαλώς ότι η μία εκδοχή δεν αποκλείει την άλλη...

Κατά τα άλλα, οι γιατροί όπως και ο λοιπός πληθυσμός, εκ τον πραγμάτων δεν έχουν παρά να ακολουθήσουν το ρητό ενός ιταλού του περασμένου αιώνα: "απαισιοδοξία του νου, αισιοδοξία της βούλησης".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είπαμε ρε παιδιά...εγώ δεν είμαι απαισιόδοξη ότι μπορούμε να το αποσύρουμε. Μην πάτε και στο άλλο άκρο της μιζέριας! Απλώς λέω ακριβώς αυτό. Ότι πρέπει όσοι εδώ πέρα σκούζουμε για το νομοσχέδιο, αυτό να το μετουσιώσουμε σε πράξη, ακόμη και αν δε νομίζουμε πως θα συμμετάσχει ικανός κόσμος. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, και δυστυχώς βλέπω ακόμη και άτομα που κατεβαινουν σε κινητοποιησεις κτλ να μην ερχονται με συνέπεια,ακριβώς γτ λένε "ε...και πάλι εμείς κι εμείς θα μαστε, δεν γινεται ετσι δουλειά". Αυτό, αν και λογικό συναισθηματικά, δεν πρέπει να συμβαίνει, γτ μόνο με κάποιο κόσμο ως μαγιά θα γίνει κάτι. Ποτέ δεν ξεκίνησε "κίνημα" μια μέρα παντού και ταυτόχρονα. Μην πέφτουμε στην λουμπα ότι τπτ δν αλλαζει εφόσον όλοι είναι στην κοσμάρα τους. Είναι, αλλά αν δουν επίμονες κινητοποιήσεις θα ρθουν και οι υπόλοιποι.

Επίσης, κάντε κ λίγο αυτοκριτική όσοι μόνο φωνάζετε στο greekmeds και δεν πατάτε ούτε σε συνέλευση ούτε σε κανονισμένη συγκέντρωση κτλ. Έλεος δλδ

Κατά τ άλλα, πάμε δυναμικότερα να κάνουμε κάτι. Άντε μπράβο να ξεκουνηθούμε

ΥΓ. Όσοι απάντησαν στον χρήστη lellos έτσι, πέρα από το ότι μάλλον δεν καταλαβαίνουν και τα γραφόμενα, είναι και εντελώς άξεστοι -ειδικά από τη στιγμή που το συγκεκριμένο μέλος πάντα έχει γράψει σοβαρά καιμε σκέψη και όχι λες και είμαστε σε chat. Αυτό σαν κοινωνιολογική παρατηρηση και όχι "υπεράσπιση"...Περαστικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ιβγμς να παμε ε?

εφετος την ανοιξη σε μια απο τις πρωτες συγκεντρωσεις που εγιναν εξω απο το υυκα , τολμησα να παω , 5 ειδικευομενοι και 15 καμερες και ο Lover-dos εβλεπε απο τον 5ο οροφο και γελουσε...

αστο δεν γινεται θα απογοητευτείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω οτι οι εξετάσεις θα περάσουν. Νομίζω οτι με πολιτικά μέσα δεν μπορείς να τα βάλεις με έναν τύπο τόσο νάρκισο. Είναι μια λανθασμένη αντίληψη που έχουν πολλοί. Γιατί πρέπει να έχουμε πάντα στο νου μας τόσο αυτή η κυβέρνηση όσο και οι επόμενες που θα εξυπηρετούν το ΔΝΤ, θα είναι δοσιλογικές. Δεν έχουν επαφή πλέον με τις κοινωνικές ανάγκες όπως δικαιοσύνη, δημοκρατία, ασφάλεια, ευημερία κ.α. Οι άνθρωποι αυτοί μαζί με τις ανεγκέφαλες κομματικές λεγεώνες τους εξόντωσαν συστηματικά κάθε υγειές κομμάτι της κοινωνίας μας. Σε πολιτικό επίπεδο χάσαμε γιατί πολύ απλά δεν είναι πολιτικοί αυτοί οι άνθρωποι. Είναι τύραννοι. Το λέγαμε μερικοί χρόνια πριν και μας λέγανε γραφικούς, τώρα όμως δικαιωθήκαμε. Αυτό που προβλέπω είναι οτι μέσα σε 4 χρόνια εξετάσεων, μερικοί αγανακτησμένοι αποτυγχόντες θα οργανωθούν και θα σπάνε τα κέντρα εξετάσεων την ημέρα της εξέτασης..... Ε, εαν παρακωλύεις κάθε φορά την εξέταση πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό; Θα βάζουν 10 διμοιρίες ΜΑΤ και 10 κλούβες σε κάθε εξέταση; Τον πρώτο γύρο τον χάσαμε συνάδελφοι, ας πάμε στον 2ο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω? Το θέμα έχει σίγουρα μαλακομαγνήτη με τόσες παπαριές που έχουν γραφτεί εδώ μέσα.

Ο Loverman θέλει 2 πράγματα: να φτιάξει εικόνα λαικού ήρωα που θα τον οδηγήσει σε αντιπροεδρία

και αργότερα προεδρία και 2ο να επιτύχει τους στόχους του μνημονίου σε ότι αφορά τη μείωση δαπανών

(αυτό δεν σημαίνει πως θα κάνει τις σωστές επιλογές και θα κόψει από εκεί που πρέπει, γιατί αυτό απλά δεν τον ενδιαφέρει).

Ξέρει με ποιούς έχει να κάνει (συγχαρητήρια σε ορισμένους συμβούλους του) και το παίζει κατάλληλα.

Και ακόμη κι όταν έρχονται τα δύσκολα τραβάει κρυφά χαρτιά και με μπλόφα τρομάζει τους μαλάκες που έχουμε...

Σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκε η 24ωρη απόφασή του για συνταγογράφηση δραστικής ουσίας και όχι σκευάσματος,

όπως και η τωρινή που παρουσίασε χθες...δες εδώ http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=161482

Ο ΠΙΣ και η ΟΕΝΓΕ και όλες οι ιατρικές ενώσεις απλά δεν νιάζονται για το θέμα ούτε έχουν τους ανθρώπους

με την κατάλληλη φαιά ουσία για να το διαχειριστούν. Και όταν θα έρθουν οι νέες κινήσεις από το υπουργείο,

τότε θα βγάλουν και μία ανακοίνωση που στο νούμερο 8 αίτημα τους θα λένε να αποσυρθεί το νομοσχέδιο.

Ποιες είναι οι νέες κινήσεις? Εφημερία τομέα (παλιό φρούτο) ή κυκλικό ωράριο ιατρών

με κατάργηση ολοκληρωτικά των εφημεριών και απώλεια εισοδήματος 14.000ευρώ

για τον μέσο ειδικό το χρόνο (νέο φρούτο!).

Για όλα τα παραπάνω, κινήσεις του τύπου αποφάσεις ιατρικών συλλόγων και ΟΕΝΓΕ, παραστάσεις διαμαρτυρίας,

ασφαλιστικά μέτρα μέσω δικηγόρων (μεγάλη παπαριά!) και φωνασκίες υστερίας ...εδώ μέσα, δεν έχουν καμμία τύχη.

Επαναλαμβάνω πως το μόνο που μπορεί να γίνει είναι επαφή με τον τομεάρχη υγείας της ΝΔ

που θέλει μετά από μήνες να γίνει αυτοδύναμη κυβέρνηση, να δεσμευτεί πως ή θα μπλοκάρει

το νομοσχέδιο πριν την κατάθεση του (πιθανότητα επιτυχίας μηδαμινή, αφού η ΝΔ δεν θέλει

να εμπλακεί σε έργα της κυβέρνησης) ή δέσμευση για αυτόματη κατάργηση μετά την εκλογή τους,

αφού τους εξηγηθεί κατάλληλα το μεγάλο πολιτικό κόστος και η δυνατότητα να το περάσουν

ως νίκη της διαφάνειας για τη νέα κυβέρνηση που αποποιείται πρακτικές του παρελθόντος..

ΥΓ. Αυτό που είπε ένας συνάδελφος πιο πάνω είναι σωστά πως τις αποφάσεις ΔΕΝ τις παίρνουν οι συντεχνίες και το κοινωνικό σύνολο δεν τον νοιάζει πόσα χρόνια αναμονής θα έχει ένας γιατρός...

Αγαπούλα...πούλα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί έχουν τεράστια δύναμη απλά ποτέ δεν την εκμεταλλεύτηκαν. Αυτή τη στιγμή θίγεται όλος ο ιατρικός κόσμος (ιδιώτες, εργαζόμενοι στα νοσοκομεία, ειδικευόμενοι, εν αναμονή, φοιτητές) λόγω των τεράστιων περικοπών, του ΕΟΠΥΥ, του προσχεδίου κτλ. Δεν θα χρειαζόταν τίποτε άλλο παρά μια μαζική απεργία για μερικές ημέρες. Όταν όμως στις απεργίες δεν συμμετέχει σχεδόν κανείς (οι μεν νοσοκομειακοί για να μην χάσουν τις προμήθειες οι δε ιδιώτες την πελατεία της ημέρας) τότε αναγκαστικά θα βγούμε χαμένοι. Βαρέθηκα πραγματικά να διαβάζω για περικοπές, για το προσχέδιο, αποκλεισμό των νέων ιατρών αλλά να μην υπάρχει έμπρακτη αντίδραση. Αυτοί που έχουν τη μαγκιά όπως οι ταξιτζήδες ακόμα και άδικο να έχουν μια χαρά τα καταφέρνουν. Ούτε πρόκειται στην Ελλάδα η μια ομάδα να υποστηρίξει ποτέ την άλλη, στα πλαίσια του λογικού πάντα. Όπως και μεις αδιαφορούμε για τους άλλους και πολλές φορές κιόλας λέμε καλά να πάθουν το ίδιο κάνουν και αυτοί για εμάς. Τώρα τα περί συμφωνίας με τη ΝΔ να αποσύρει το νόμο όταν βγει στην εξουσία τα ακούω βερεσέ. Ας καταλάβουμε τουλάχιστον μετά από τόσα χρόνια ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι το ένα και το αυτό. Ψηφίσαμε τον Γιωργάκη για να ξεφορτωθούμε τον Καραμανλή και τώρα πολλοί παρακαλάνε να γυρίσει να μας σώσει. Στις επόμενες εκλογές θα ξαναψηφίσουμε ΝΔ και στις μεθεπόμενες πάλι ΠΑΣΟΚ. Αν κάποιος έχει τόσες διασυνδέσεις που μπορεί να τρενάρει το νομοσχέδιο μπράβο του αν και το νόημα δεν είναι αυτό. Στην τελική προσωπικά ποτέ δεν φοβήθηκα το διάβασμα και ούτε έχω υποχρεώσεις που να με αποσπούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θεωρώ σωστό και απαραίτητο κάθε τρεις και λίγο να πρέπει να μπαίνω σε διαδικασία να ξανααποδυκνείω ότι είμαι άξιος με εξετάσεις παπαγαλίας. Ούτε μου αρέσει ένας μαλάκας για να ενισχύσει το πολιτικό του προφίλ να μην μπορεί να κάνει ένα δίκαιο νομοσχέδιο που να μην μου πετάει στα μούτρα ότι έχασα τζάμπα χρόνια περιμένοντας και να πρέπει αν και όταν ξεκινήσω να τρέχω σαν το γύφτο από χανείο σε χανείο για να πάρω ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί έχουν τεράστια δύναμη απλά ποτέ δεν την εκμεταλλεύτηκαν.

Μα όλα αυτά γίνονται επειδή ακριβώς αυτό συμβαίνει και θα συνεχίσει να συμβαίνει.

Απλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, παιχνίδι μπορείς να κάνεις μόνο με τα χαρτιά που σου μοίρασαν

και δυστυχώς δεν έχεις δικαίωμα να τα αλλάξεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμφωνήσω με κάποιους από τους προλαλήσαντες ότι το να περιμένει κανείς αλλαγές προς θετική κατεύθυνση από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ (να βάλω και την ουρά τους το Λα.Ο.Σ), από κόμματα δηλ. που ασπάζονται πλήρως το ιδεολόγημα περί ανάγκης "περικοπών" στην υγεία και γενικότερα (εις βάρος των πιο αδύναμων οικονομικά στρωμάτων και προς όφελος των οικονομικών συμφερόντων, εντός και εκτός Ελλάδος) -ιδεολόγημα το οποίο συνοδεύεται και από τη χουντική αφήγηση για μία Ελλάδα που "ασθενεί" και χρήζει "θεραπείας"- είναι μάλλον ευσεβής πόθος. Κόμματα τα οποία βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία δεν θα αλλάξουν ρότα επειδή ο εκάστοτε "Γκόρτσος" που θα βρεθεί στα ηνία του Υπ. Υγείας ή και της αυριανής κυβέρνησης θα πειστεί ότι έχει να κερδίσει ψήφους, δεν πρόκειται δηλ. να λειτουργήσουν εφεξής με όρους πολιτικού κόστους ή οφέλους (το φαιδρό ψυχόδραμα που εκτυλίχθηκε γύρω από την υπογραφή Σαμαρά τις τελευταίες ημέρες είναι ενδεικτικό). Αν το πολιτικό κόστος ή όφελος έπαιζε κάποιο ρόλο τότε το ΠΑΣΟΚ δεν θα έπαιρνε τα μέτρα που παίρνει, η δε ΝΔ θα έκανε επιθετική αντιπολίτευση και δεν θα έπαιζε το κρυφτούλι υποταγής που βλέπουμε με τα εκ Βρυξελλών ορμώμενα αφεντικά της. Αν λοιπόν υπάρξει αλλαγή προς το καλύτερο, αυτή θα συμβεί επειδή θα υπάρχουν αντιδράσεις από τα κάτω και αλλαγή των πολιτικών συσχετισμών. Και τουλάχιστον ο αναβρασμός που παρατηρείται στην ελληνική κοινωνία επιτρέπει να ελπίζει κανείς σε κάτι καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.