Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Υπουργός : Ανδρέας Λοβέρδος

Υφυπουργός: Δημήτρης Βαρτζόπουλος

Υφυπουργός :Μάρκος Μπόλαρης

Υφυπουργός: Μιχάλης Τιμοσίδης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Το νομοσχέδιο προτάθηκε για να κοψει θεσεις αλλα θα προχωρησει για ενα λογο.

Γιατι η πλειοψηφία μας ειναι ανώριμα κακομαθημένα κωλοπαιδα που γεμιζουν ενα τοπικ με λυκειακους τσαμπουκαδες

Αν νομιζετε οτι το υπουργειο δν εχει ματια εδω μεσα κ δν βλέπει 140 σελιδες γεματες με τσιριδες "εγω ειμαι καλυτερος απο σενα" ειστε μακρια νυχτωμενοι.

Ενα πτυχιο δεν ειναι μεταμόσχευση εγκεφαλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ξερω ενα...αδιαβλητες εξετασεις δεν προκειται να ειναι! Οπως διαρρεουν τα θεματα εξετασεων για ειδικοτητα (βασικα την πωληση των θεματων), ετσι θα ειναι και αυτες. Καμια διαφορα! Θα δημιουργηθει εκ νεου το συστημα των φροντιστηριων, οπου και απο εκει θα υπαρχει διαρροη παντα με το αναλογο κοστος. Καθηστε εσεις και σκεφτειται οσοι ειστε υπερ τι επροκειτο να γινει...με τον α ή β τροπο καποια ατομα θα μπαινουν πολυ ευκολοτερα απο οτι μπορουν τωρα! Οι υπολοιποι απ' εξω! Καθηστε και τσακωθειτε για το που τελειωσε ο καθενας και μαλακιες. Το προβλημα αφορα ολους... Ελληνες, Ιταλους Ρουμανους και απο οπου αλλου! Δεν ειναι προς βελτιωση της ποιοτητα υγειας ή της εκπαιδευσης μας το νομοσχεδιο ή ποιος απο μας εχει περισσοτερες οι λιγοτερες γνωσεις, αφορα μεισωση θεσεων. Πολυ απο μας θα βρεθουν στην ανεργια, θα δουν τις θυσιες τους τοσων χρονων σπουδων, θυσιες γονεων να πηγαινουν χαμενες. Μου θυμιζεται πολλοι εδω μεσα καβγα για το ποιος την εχει μεγαλυτερη! ΕΛΕΟΣ! Αλλα απο οτι φαινεται ο Λοβερ-μαν την εχει τεραστια!

Δεν ξερω, εγω δεν θα ηθελα τετοια ξεφτιλα στον κλαδο μας! Και αυτο δεν ειναι μονο προβλημα για οσους ειναι στις λιστες, που τους καταστρεφεται καθε ονειρο για την ζωη τους, αλλα και για τους μελλοντικους συναδελφους.

συμφωνω απολυτως

αλλα μου ειναι αδιανοητο ενας ανθρωπος που μπηκε στην ιατρικη με πανελληνιες

να ειναι στην ιδια ή και χειροτερη μοιρα απο καποιον που εβγαλε καποια βαλκανικη

ιατρικη σχολη.

αν δεν το αποσυρει ο Loverboy προβλεπω "εμφυλιο" μεταξυ γιατρων

αλλα ταυτοχρονα και συντετεγμενο μετωπο εναντι ολων των πασοκων

που επινοησαν αυτο το νομοσχεδιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτονοητο ειναι οτι τα πτυχια στην εε ειναι ισοτιμα.

επιχειρημα της λογικης να μην αναγνωριζονται πτυχια ευρωπαικα δεν στεκει.

και προχωραω παραπερα λεγοντας οτι και περαν απο πτυχια εε και τα εκτος εε ειναι ισοτιμα μετα απο εξεταση αναγνωρισης και γλωσσας.

αλλα ειναι επισης αυτονοητο οτι δεν μπορει να γελαει π.χ ουδεις για αλεξ/πολη αν δεν εχει χαρτι που λεει οτι εισηχθη εκει η σε καποια αλλη ελληνικη ιατρικη και απερριψε τη θεση αυτη για διαφορετικο πανεπιστημιο.

αυτο σημαινει σεβασμος σε θεσμους και κανονες και αξιοκρατια.

απο την αλλη,το ελληνικο πανεπιστημιο θα επρεπε να μεριμνησει για να εχουν προβαδισμα οι αποφοιτοι του συνδεοντας την εναρξη ειδικοτητας με τη φοιτηση στο τελευταιο ετος.

Και απο κει και περα τα παιδια που τελειωσαν εξωτερικο εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα στην ειδικοτητα.

Και δεν αμφισβητω οτι πολλοι μοχθησαν για αυτο το πτυχιο και δεν πηραν τον ευκολο δρομο του πληρωνω για το μαθημα ή παιρνω μεταγραφη με τις γνωστες ομορφιες.

λυσεις και αποψη μου:

εξετασεις και αξιολογηση προς τα πανω και προς τα κατω, ειδικευμενους και ανειδικευτους με τροπο αδιαβλητο.

απαγορευση μεταγραφων (εκει ειναι το καρκινωμα και η παρανομια και η μεγαλη διαπλοκη οπως αποκαλυφθηκε με τον νομο βενιζελου τη δεκαετια του 90 που νομιμοποιησε μεταγραφες που γιναν με ψευδη στοιχεια ασθενειας)

καταργηση υπεραριθμων με εξαιρεση λογους υγειας.

ελα ρε χακινεν συζητηση γινεται τι περιμενεις να αλλαξεις τον κοσμο απο δω μεσα?? ουτως ή αλλως ολα εχουν ειπωθει για το προσχεδιο με καθε τονο και με ποικιλους τροπους προσεγγισης. αν υπαρχει κατι νεο για το προσχεδιο πεσμας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν αναφέρομαι στις συνισταμένες του προβλήματος για την αναμονή, δεν τις χρησιμοποιώ ως επιχειρήματα για να υποστηρίξω την κατάργηση του νομοσχεδίου. Βλέπω το πρόβλημα ως έχει. Πως να σου το εξηγήσω διαφορετικά, ψηλαφώ τις πτυχές του προβλήματος. Εαν ψηφιστεί το νομοσχέδιο χωρίς να αντιμετωπιστούν αυτά που είπα, που νομίζετε μερικοί οτι θα καταλήξουμε. Εμένα ποιος δεν μου λέει, οτι αν σήμερα ψηφιστεί το νομοσχέδιο, αύριο δεν θα βρεθεί ένας καινούργιος λοβέρδος που θα εξαγγέλει οτι θα καταργήσει τις εξετάσεις εάν τον ψηφίσουμε.Επιπλέον, όταν μπήκα στην Ιατρική την Λάρισας ήμασταν 45 άτομα, τώρα έγιναν 75. Με ποιά λόγική; Και με ποια λογική υπάρχουν εμβόλιμες εξεταστικές και φοιτητές που χρωστάνε τα κερατά τους.... Τέλος, δεν γνωρίζω τί γίνεται στην Ιταλία, αλλά έγω σαφή εικόνα για το πρώην ανατολικό μπλοκ. Βλέποντας τους όλοι, μα όλοι, κάνουμε τα στραβά μάτια, ενώ ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται με δαύτους. Βλέπεις, το πρόβλημα ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!! Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;;;; ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ. ΣΥΝΕΠΩΣ, ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΑΛΩΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. Η κατοχική κυβέρνηση δεν θα λύσει το πρόβλημα δημιουργώντας ένα άλλο. Δεν νοιάζεται για κανέναν από εμάς. Ζω για την ημέρα που όλοι όσοι θα αποτυγχάνουν στις εξετάσεις θα πηγαίνουν έξω, θα παίρνουν θέσεις χωρίς γελοίες εξετάσεις, θα πληρώνονται καλά , θα κάνουν ανθρώπινες εφημερίες και θα κοροϊδεύουν εκείνους που θα δουλεύουν στην Ελλάδα ,με ανθρωποφαγικές εξετάσεις, με μισθό πείνας και να ζουν στην μιζέρια.

Κάτι τελευταίο για τους εγχώριους. Μερικοί θεωρείτε οτι επειδή περάσατε με πανελλήνιες, όλοι σας χρωστάνε. Ξεχνάτε οτι πάρα πολλοί χωρίς τα φράγκα του μπαμπάκα για τα καλύτερα φροντιστήρια και το κυνήγι για διάβασμα, δεν πιάνετε μία έξω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοί εγχώριοι + πολλοί εισαγώμενοι + κομματική δικτατορία

διευκρινιζω λιγο τον συλλογισμο:

πολλοι εγχωριοι εκτος πανελληνιων

πολλοι εισαγωμενοι απο υποαναπτυκτες ιατρικες σχολες

κομματικη δικτατορια , που δημιουργει νοσηρα φαινομενα οπως η αναξιοκρατια , μιζες , φακελακια κτλ

Οχι φίλε. Εαν ήθελα να κάνω διευκρινήσεις θα το έκανα. Όταν λέω πολλοί εγχώριοι, εννοώ απλά εγχώριοι. Όταν λέω πολλοί εισαγώμενοι, εννοώ απλά εισαγώμενοι. Για την κομματική δικτατορία είμαι σαφής. Οι διευκρινίσεις που κάνεις δεν έχουν σημασία. Διότι, ακόμα και αν όλοι στην Ελλάδα έμπαιναν με εισαγωγικές εξετάσεις και όλοι από το εξωτερικό προέρχονταν από το Χαρβαντ, πάλι στο ίδιο σημείο θα φτάναμε. Δεν είσαι ειλικρινής φίλε μου όταν στην Ελλάδα οι σπουδές , χρόνο με το χρόνο, πάνε κατα διαόλου. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε μόνο κάποιον που έρχεται από έξω, όταν οι εξετάσεις στις σχολές μας βασίζονται στα SOS και στην παπαγαλία. Έχουμε την παγκόσμια την πρωτοτυπία των χαλαρών σπουδών και των εμβόλιμων εξεταστικών, τη στιγμή όπου στην Γερμανία αν δεν κάνω λάθος στο 2ο ή 3ο έτος δίνεις σε εθνικό επίπεδο εξετάσεις στα βασικά μαθήματα μορφολογίας για να προχωρήσεις στα επόμενα έτη. Ας βάλουμε λίγο το μυαλό μας να σκεφτεί απλά..

απαντω ταυτοχρονα και στους αλλους για να μην κανω πολλες παραθεσεις

1)οφειλω να συμφωνησω οτι το επιπεδο στην ιατρικη αθηνων ειναι χαμηλο λογω αυτων των προβληματων που

περιγραφετε (παπαγαλια , sos , γρηγορο επιφανειακο και χρησιμοθηρικο διαβασμα κτλ ) αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο εχει αμεση σχεση με το

επιπεδο των εισαγωμενων φοιτητων αλλα και των διορισμενων καθηγητων που εξεταζουν με τα δικα τους προτυπα

εξαλλου αμφιβαλλω αν οι ιδιοι οι καθηγητες μας εχουν την "αξια" ωστε να εξεταζουν με "αξιολογια" και οχι με αλλα επιφανειακα κριτηρια

2) οταν λεω "υποαναπτυκτες ιατρικες" εννοω βαλκανικες ιατρικες και ιατρικες του πρωην

σοβιετικου μπλοκ , μην εκτιθεστε ορισμενοι διαψευδοντας το

και φυσικα δεν αναφερομαι στις γερμανικες στις γαλλικες ή στις αγγλικες ιατρικες

3) διαφωνω καθετα με οποιον αναιρει τις διευκρινησεις που εκανα

γιατι εξηγησα οτι οι πανελληνιες δεν ειναι η απολυτη πανακεια και παροτι εχει εγγενη προβληματα παραμενει ενας αξιολογικος ηθμος , ο οποιος εξασφαλιζει εισαγωγη σε 150 ατομα (περιπου) ενω με την νοοτροπια οικου ανοχης που επικρατει σημερα φτανουν οι

εισακτεοι στους πενταπλασιους.

Λογω μοδας ή λογω ματαιοδοξιας ή λογω επιφανειακων κινητρων

πολλες κατηγοριες απο μεταγραφες, απο αθλητισμο ή απο αλλα "παραθυρα" (που δεν θελω να αναφερω) καταλαμβανουν τις

εδω θεσεις- για μενα ολο αυτο το φαινομενο ειναι ακρως νοσηρο

Διότι, ακόμα και αν όλοι στην Ελλάδα έμπαιναν με εισαγωγικές εξετάσεις και όλοι από το εξωτερικό προέρχονταν από το Χαρβαντ, πάλι στο ίδιο σημείο θα φτάναμε.

οχι κανεις λαθος

δεν θα φταναμε σ'αυτο το σημειο

γιατι ,ουτε αυτος που εβγαλε 19500 μορια στις πανελληνιες αξιζει το ιδιο με αυτον που μπηκε

στην ιατρικη μεσω διακρισης στο σκουος και στο καλλιτεχνικο πατιναζ

ουτε φυσικα αυτος που εβγαλε το Χαρβαρντ αξιζει το ιδιο με αυτον που εβγαλε ιατρικη Σλοβενιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω σπουδάσει στην Αθηνα και έβλεπα τη διαφθορά και την σαπίλα της σχολής μου. Έχω φίλους που έχουν σπουδάσει Βουλγαρία και μου εχουν περιγράψει την κατ΄σταση εκεί.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλαβωμερικούς που νομίζουν ότι σπούδασαν στην πιο προηγμένησχολή της Ευρώπης μόνο και μόνο επειδή στο πτυχίο γράφει "Ιατρική Αθηνών". Ακούγεται ωραίο, αλλά δεν είναι και η Ακαδημια του Πλάτωνος. Έλεος πια, οι ιατρικές της Ελλάδος είναι ένα μάτσο χάλια και το ξέρετε πολύ καλά, μην αυταπατάσται πως ζούμε σε μια προηγμένη χώρα. Απορώ μάτια δεν είχατε καθώς σπουδάζατε να βλέπετε τα χάλια τριγύρω σας. Πόσο χειρότερα μπορεί να ήταν στην Βουλγαρία?

Ξεβαλικα το καλάμι και συγκεντρωθείτε. Δεν είναι οι συνάδελφοι ο εχθρός!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά τι τρώγεστε με ζητήματα που δεν έχουν σημασία αυτή τη στιγμή. Άλλωστε το αν κάποιος απόφοιτος Ιατρικής από οποιοδήποτε κράτος είναι επαρκής ή όχι κάνει μπαμ. Οι ανεπαρκείς δεν επιβιώνουν. τέλος. (εκτός αν έχουν άλλα μεσα) Είτε προέρχονται από Ελλάδα είτε από οπουδήποτε θα κρυφτούν μια, δυο, μετά τέλος. Αφήστε τις διαμάχες και ασχοληθείτε με αυτό που έχει ουσία. Καταλαβαίνετε ότι το επάγγελμα μας πάει να γίνει το πιο κλειστό από όλα? Οτι θα κάνουν ειδικότητα μόνο τα κονε και οι υπόλοιποι θα δουλεύουν σαν γενικοί γιατροι για 700 ευρω??? Οι υπόλοιποι σουβλατζήδες ή μετανάστες. Γιατροί με γνώσεις και όρεξη, γιατροί που θέλουμε να δουλεψουμε και να προσφέρουμε. Για τους άχρηστους δεν με ενδιαφέρει. Το καταλαβαίνετε ότι οι θέσεις οι πραγματικες, όχι οι καπαρωμένες θα έχουν αναλογία 1 προς 300???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με το rapsodo. Και εγώ Αθήνα σπούδασα και καταθέτω προσωπική κ μόνο εμπειρία, ζητώντας εκ των πρωτέρων συγνώμη για το offtopic. Τελείωσα χωρίς καμία κομματική ανάμειξη ή συμμετοχή στις πολλές κ εμβόλιμες εξεταστικές του 6ου έτους που προαναφέρθεισαν. Μπήκα με Πανελλήνιες κ τελείωσα στην ώρα μου με διάβασμα κ μόνο. Σίγουρα δεν τη θεωρώ Harvard, δε νομίζω ότι κανείς έχει τέτοια αυταπάτη για κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο! Παρόλ' αυτά, κατά τη γνώμη μου και το επίπεδο των σπουδών ήταν πολύ καλό (τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό επίπεδο), όπως και το επίπεδο των φοιτητών (τουλάχιστον όλων όσοι είχαν μπει...ορθόδρομα!). Δε λέω ότι δεν είχα ακούσει για αυτές τις...κομματικές...διεργασίες που ανέφεραν κάποιοι συνάδελφοι. Ισχύει, αλλά σίγουρα δεν αποτελούσε τον κανόνα. Ας μη είμαστε απόλυτοι στους χαρακτηρισμούς μας. Δεν υπάρχει το Harvard και από εκεί και πέρα ο βούρκος...! Δεν μπορώ να υποτιμήσω γενικά καμία ελληνική Ιατρική σχολή που, κακά τα ψέματα, αξιοποιεί κάθε χρόνο τους άριστους των αρίστων. Για να μιλήσω και ειδικότερα για την Ιατρική της Αθήνας όπου τη γνωρίζω και εκ των έσω την κατάσταση, σίγουρα δεν μπορώ να υποτιμήσω την ποιότητα σπουδών της, τη στιγμή που σε προπτυχιακό επίπεδο χορηγούνταν εξειδικευμένα συγγράμματα για κάθε ειδικότητα, ζητούνταν πολλές φορές γνώσεις σε επίπεδο ειδικευόμενου στις εξετάσεις και υπήρχε πρακτική άσκηση σε εξειδικευμένες κλινικές στα μεγαλύτερα νοσοκομεία της Αττικής. Με λίγα λόγια, η σχολή, κατά τη γνώμη μου, προσέφερε τα κατάλληλα ερεθίσματα. Από εκεί και πέρα, βέβαια, ο καθένας πράττει αυτοβούλως. Είναι πολύ εύκολο να τα φορτώνουμε όλα στο ελληνικό πανεπιστήμιο, υποστηρίζοντας ότι συγκεντρώνει αποκλειστικά αρνητικά στοιχεία. Συμφοιτητές μου που βρίσκονται στο εξωτερικό για ειδικότητα μου περιγράφουν ότι δεν έχουμε να ζηλέψουμε σε τίποτα τους ξένους αποφοίτους. Όσο για τις νταμιτζάνες λάδι και τα...εμβάσματα στις χώρες που ανέφερε ο rapsodos, νομίζω ότι είναι πλέον ευρέως γνωστό ότι ισχύει και μάλιστα μου το έχει αναφέρει κ εμένα συγγενικό μου πρόσωπο...! Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, αλλά από την άλλη μεριά ας μην τοποθετούμε όλους τους συναδέλφους που αποφοίτησαν στο εξωτερικό, ακόμα κ από αυτές τις χώρες, στο ίδιο καζάνι. Πολλοί από αυτούς είναι πραγματικά αξιόλογοι και μπορεί κάποια άτυχης συγκυρία να τους οδήγησε στο εξωτερικό.

Το θέμα όμως χάνεται σιγά σιγά...Πρέπει να οργανωθούμε πάλι. Αν αναλωθούμε σε προσωπικές αντεγλήσεις θα διασπαστούμε και δε θα βγάλουμε τίποτα. Το νομοσχέδιο, που αποτελεί και το topic εδώ, στοχεύει εναντίον όλων μας, δεν κάνει κανένα διαχωρισμό. Ποιός ο λόγος να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, τη στιγμή που ο καλός, όπου και αν τελείωσε, αργά ή γρήγορα θα φανεί? Και όπως ανέφεραν και πολλοί συνάδελφοι προηγουμένως, πρέπει να κοιτάξουμε και τί κατάσταση προμηνύεται ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος τελειώσει ειδικότητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με το rapsodo. Και εγώ Αθήνα σπούδασα και καταθέτω προσωπική κ μόνο εμπειρία, ζητώντας εκ των πρωτέρων συγνώμη για το offtopic. Τελείωσα χωρίς καμία κομματική ανάμειξη ή συμμετοχή στις πολλές κ εμβόλιμες εξεταστικές του 6ου έτους που προαναφέρθεισαν.

Με την ίδια λογική, μπορεί κάποιοι που σπούδασαν στην Βουλγαρία να μην είχαν καμιά αναμειξη με βρώμικες δουλειές και να πήραν άξια το πτυχίο τους, Ή μήπως οι βούλγαροι ιατροί είναι κατ΄΄ωτεροι των ελλήνων?

Μπήκα με Πανελλήνιες κ τελείωσα στην ώρα μου με διάβασμα κ μόνο. Σίγουρα δεν τη θεωρώ Harvard, δε νομίζω ότι κανείς έχει τέτοια αυταπάτη για κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο! Παρόλ' αυτά, κατά τη γνώμη μου και το επίπεδο των σπουδών ήταν πολύ καλό (τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό επίπεδο), όπως και το επίπεδο των φοιτητών (τουλάχιστον όλων όσοι είχαν μπει...ορθόδρομα!). Δε λέω ότι δεν είχα ακούσει για αυτές τις...κομματικές...διεργασίες

Το ίδιο ισχύει προφανώς και στην Βουλγαρία, έλληνες να παιρνάνε μαθήματα με ένα τενεκέ λάδι που ανέφεραν κάποιοι συνάδελφοι. Ισχύει, αλλά σίγουρα δεν αποτελούσε τον κανόνα.

Το ίδιο υποθέτω είναι και στην Βουλγαρία. Ας μη είμαστε απόλυτοι στους χαρακτηρισμούς μας. Δεν υπάρχει το Harvard και από εκεί και πέρα ο βούρκος...! Δεν μπορώ να υποτιμήσω γενικά καμία ελληνική Ιατρική σχολή που, κακά τα ψέματα, αξιοποιεί κάθε χρόνο τους άριστους των αρίστων. Για να μιλήσω και ειδικότερα για την Ιατρική της Αθήνας όπου τη γνωρίζω και εκ των έσω την κατάσταση, σίγουρα δεν μπορώ να υποτιμήσω την ποιότητα σπουδών της, τη στιγμή που σε προπτυχιακό επίπεδο χορηγούνταν εξειδικευμένα συγγράμματα για κάθε ειδικότητα, ζητούνταν πολλές φορές γνώσεις σε επίπεδο ειδικευόμενου στις εξετάσεις και υπήρχε πρακτική άσκηση σε εξειδικευμένες κλινικές στα μεγαλύτερα νοσοκομεία της Αττικής. Με λίγα λόγια, η σχολή, κατά τη γνώμη μου, προσέφερε τα κατάλληλα ερεθίσματα.

Αυτά γίναονται σε όλες τις ιατρικές του κόσμου, δεν έίναι αποκλειστικό προνόμιο της ιατρικής Αθηνών.!!!

Από εκεί και πέρα, βέβαια, ο καθένας πράττει αυτοβούλως. Είναι πολύ εύκολο να τα φορτώνουμε όλα στο ελληνικό πανεπιστήμιο, υποστηρίζοντας ότι συγκεντρώνει αποκλειστικά αρνητικά στοιχεία.

Το ίδιο είναι πολύ εύκολο να τα φορτώνουμε όλα στο βουλγαρικό σύστημα...

Συμφοιτητές μου που βρίσκονται στο εξωτερικό για ειδικότητα μου περιγράφουν ότι δεν έχουμε να ζηλέψουμε σε τίποτα τους ξένους αποφοίτους. Όσο για τις νταμιτζάνες λάδι και τα...εμβάσματα στις χώρες που ανέφερε ο rapsodos, νομίζω ότι είναι πλέον ευρέως γνωστό ότι ισχύει και μάλιστα μου το έχει αναφέρει κ εμένα συγγενικό μου πρόσωπο...! Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, αλλά από την άλλη μεριά ας μην τοποθετούμε όλους τους συναδέλφους που αποφοίτησαν στο εξωτερικό, ακόμα κ από αυτές τις χώρες, στο ίδιο καζάνι. Πολλοί από αυτούς είναι πραγματικά αξιόλογοι και μπορεί κάποια άτυχης συγκυρία να τους οδήγησε στο εξωτερικό.

Το θέμα όμως χάνεται σιγά σιγά...Πρέπει να οργανωθούμε πάλι. Αν αναλωθούμε σε προσωπικές αντεγλήσεις θα διασπαστούμε και δε θα βγάλουμε τίποτα. Το νομοσχέδιο, που αποτελεί και το topic εδώ, στοχεύει εναντίον όλων μας, δεν κάνει κανένα διαχωρισμό. Ποιός ο λόγος να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, τη στιγμή που ο καλός, όπου και αν τελείωσε, αργά ή γρήγορα θα φανεί? Και όπως ανέφεραν και πολλοί συνάδελφοι προηγουμένως, πρέπει να κοιτάξουμε και τί κατάσταση προμηνύεται ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος τελειώσει ειδικότητα...

Ελπίζω να κατάλαβες πως τελικά η Αθήνα δεν απέχει και πολλά χιλιόμετρα από την Σόφια...

Αυτά για να μην γενικολογείτε, εγώ εκείνο εσύ το άλλο...Η Ελλάδα έχει και καλά και κακά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπερτερεί από άλλες και καλά υποανάπτυκτες ευρωπαικές σχολές.

Επλίζω να καταλάβατε πως ενώ ο φίλος Phaethon εκθέτει τα καλά και τα κακά της σχολής μασ, και καλά κάνει, εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμιά διαφορά με τις σχολές του πρώην ανατολικού μπλοκ, καθώς και εκεί υπαρχουν σαφώς μίζες, αλλά προς Θεού, μην τις λέμε και υποανάπτυκτες. Άλλωστε τα πανεπιστήμια κρίνονται με διαφορετικό τρόπο. Και με την οικονομική κρίση που ζούμε, μάλλον εμείς γινόμαστε οι υποανάπτυκτοι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'οτι κατάλαβες διαβάζοντας το post μου, απέφυγα κάθε γενίκευση του τύπου ("αυτοί είναι όλοι κακοί"-"οι άλλοι είναι όλοι καλοί"). Το θέμα, όμως, και εκεί έγκειται η κύρια διαφορά κατά τη γνώμη μου, είναι τί τελικά αποτελεί τον κανόνα και τί την εξαίρεση σε κάθε σχολή...

Υ.Γ: Όσο για το επιχείρημα των συγγραμάτων και της εξειδικευμένης εκπαίδευσης (πολλές φορές σε βαθμό μεγαλύτερο απ'ότι θα έπρεπε) θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δε γίνεται το ίδιο σε όλες τις ιατρικές και είμαι βέβαιος ότι και εσύ το γνωρίζεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα το μεσημέρι στις 14:15 περίπου στο ραδιοφωνικό σταθμό Θεσσαλονίκης FM100 μιλούσε ο Βαρτζόπουλος.

Ουσιαστικά είπε οτι οι αλλαγές που προωθεί το υπουργείο είναι στην σωστή κατέυθυνση για την μείωση των δαπανών και θα τις υποστηρίξουν εκτός απο την μορφή που έχει ο ΕΟΠΠΥ και είναι αντίθετοι στο ζήτημα των φαρμακείων.

Για τις εξετάσεις ειδικότητας τσιμουδιά...

Όσοι είχαν ψευδαισθήσεις για την αλλαγή του υπουργείου με τον Ιατρό Βαρτζόπουλο χάσανε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη τι περιμενες να πει?οτι θα το παρει πισω το υπουργειο επειδη μπηκε αυτος υφυπουργος?η κατασταση εξαρταται απο τισ δικες μας αντιδρασεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΣΤΕΝΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ...ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΤΑ 90% ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ...ΚΑΙ Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΚΟΜΑ. :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ηράκλειο Κρήτης έχουμε μαζευτεί 25 άτομα ως τώρα κι έχουμε πιέσει τον ιατρικό σύλλογο να καταδικάσει το εν λόγω νομοσχέδιο. 'Εχετε καμιά άλλη ιδέα πως μπορούμε να κινηθούμε εμείς εκτός Αθηνών, καθώς δεν έχουμε τη δυνατότηα να έρθουμε στην Αθήνα. Έχουμε οργανωθεί και ευελπιστούμε να προσέλθουν κι άλλοι από την Κρήτη.

@zizani, σταμάτα να επιτιθεσαι σε άλλα μέλη του φόρουμ χωρίς κανένα λόγο. Το θέμα που συζητουσαν τα παιδιά ήταν σχετικό με το thread καθώς έτσι βλέπουμε πως και γιατι και αν θα έπρεπε να υπάρει περαιτέρω αξιολόγηση στον τομέα μας. Έχεις γίνει κουραστικός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με ενδοπασοκικές πληροφορίες ο Λοβέρδος θέλει να το περάσει το νομοσχέδιο κατά την διάρκεια της"μεταβατικής"κυβέρνησης "εθνικής σωτηρίας".Αν υπάρξουν αντιδράσεις λέει μπορεί να μεγαλώσει κάπως την μεταβατική περίοδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφοι εγρηγορση!θελει να το περασει στη ζουλα.θα καταστρεψουν τις ζωες των ανθρωπων κ ας μην ξαναβγουν.αυτο εχουν εντολη να κανουν.ΑΓΩΝΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να ξέρω αν το δείγμα που θα συγκεντρωθεί θα είναι αντιπροσωπευτικό, ιδού:

Πανελλήνιες 1999

Πτυχίο 2005

21 μήνες αγροτικό

2 χρόνια ειδικότητα

2 χρόνια μεταπτυχιακό

αναμονή στη λίστα ως τώρα 6 χρόνια

time to go 1.5 χρόνια

Επειδή όλα τα παραπάνω(πλην του αγροτικού επιτεύχθηκαν με εξετάσεις)αντιλαμβάνεσαι ότι δεν υφίσταται φόβος ή ανασφάλεια για τις εξετάσεις.

Η λίστα είναι ότι πιο τραγικό μπορεί να συμβεί σε έναν νέο επιστήμονα και αυτό το γνωρίζουν όσοι έχουν βιώσει τα ατέλειωτα χρόνια στην αναμονή.

Ωστόσο το εν λόγω προσχέδιο δεν θα λύσει το πρόβλημα των αναμονών, είναι πρόχειρο, άδικο και δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα στην ρίζα του.

Όσα κεφάλια και να κόψει από την Λερναία Ύδρα των συμφερόντων που μας οδήγησαν ως εδώ, θα ξεφυτρώσουν καινούρια.

Δεν δέχομαι επ'ουδενί να πληρώσω άλλα σπασμένα, αναγνωρίζω ωστόσο ότι κάτι πρέπει να αλλάξει για τους νέους συναδέλφους, για να μην ζήσουν όσα ζήσαμε εμείς.

Γι'αυτό μιλάμε για απόσυρση του προσχεδίου και έναρξη διαλόγου. Οι προτάσεις μας έχουν διατυπωθεί επανειλημμένα τόσο από το ΚιΝΙ όσο και από τους Ιατρικούς συλλόγους και από μεμονωμένους συναδέλφους.

Το θέμα όμως είναι το εξής: για ποια κριτική ανάλυση να μιλήσεις και ποιες προτάσεις να διατυπώσεις (για ένα καίριο ζήτημα που αφορά την όλη σταδιοδρομία μας), όταν η πολιτική του Υπουργείου στρέφεται ξεκάθαρα προς τη μείωση των θέσεων ειδικότητας για την εξοικονόμηση χρημάτων, όταν η ηγεσία του είναι άκαμπτη και κωφή, σε μία περίοδο μάλιστα που οι αποφάσεις δεν λαμβάνονται καν από τα έσω.

Δυστυχώς για τα παραπάνω θα επαληθευτώ όταν και αν ισχύσει το προσχέδιο για τις εξετάσεις με την μορφή που έχει σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21/11/2011

ΠΙΣ- Γ. Μπασκόζος & Κ. Ζαχαριάς: να αποσυρθεί πάραυτα το προσχέδιο για τις ιατρικές ειδικότητες(Υgeianet)

Αθήνα 21-11-2011

Προς

τον κ. Πρόεδρο και τα μέλη του Δ.Σ. του ΠΙΣ

Το Δ.Σ. του ΠΙΣ έχει κληθεί σε συνάντηση με τον υφυπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Τιμοσίδη την Τρίτη 22-11-2011, με αντικείμενο το προσχέδιο Νόμου για την ιατρική εκπαίδευση, την απόκτηση ιατρικής ειδικότητας κ.ά.

Το προσχέδιο αυτό όπως όλοι γνωρίζουμε, έγινε αντικείμενο συζήτησης και σφοδρής κριτικής στην έκτακτη Γενική Συνέλευση του ΠΙΣ, που αποφάσισε πως "Υποστηρίζονται και προβάλλονται οι προτάσεις που οι εκπρόσωποι των ειδικευομένων ιατρών ανέπτυξαν στη Γενική Συνέλευση του Π.Ι.Σ. για την εκπαίδευση και το επίκαιρο Νομοσχέδιο που προβλέπει τις εξετάσεις ειδικότητας. Σε αυτό το πνεύμα ζητείται να αποσυρθεί πάραυτα το συγκεκριμένο νομοσχέδιο για τις εξετάσεις των ειδικοτήτων και τις Επιστημονικές Εταιρίες."

Αποτελεί ευθεία περιφρόνηση του πνεύματος και παραχάραξη των αποφάσεων της έκτακτης Γενικής Συνέλευσης του ΠΙΣ, που συνήλθε μόλις προ δεκαπέντε ημερών, η οποιαδήποτε συνάντηση, συναλλαγή και συζήτηση με το Υπουργείο, για εξετάσεις πριν την έναρξη ιατρικής ειδικότητας, όταν :

- βρίσκεται στην κορύφωσή της η επίθεση κατά του Εθνικού Συστήματος Υγείας, με προσπάθειες απαξίωσης και κατακόρυφη μείωση των διαθέσιμων πόρων για τη δημόσια υγεία,

- το προσχέδιο που αποτελεί μνημείο αοριστίας, αυθαιρεσίας και δεσποτισμού, προβαίνει σε προσχηματικές ρυθμίσεις για την ιατρική εκπαίδευση, ενώ σκοπεύει στη δημιουργία εξαθλιωμένου σώματος ανειδίκευτων γιατρών που θα αποτελέσουν εύκολη λεία στα μεγάλα ιδιωτικά συμφέροντα,

- ο χρυσοπληρωμένος χάρτης υγείας που υπόσχεται τεκμηρίωση στοιχείων και προτάσεων για ανάπτυξη των υποδομών και του ανθρώπινου δυναμικού του ΕΣΥ, καρκινοβατεί περισσότερο από ένα χρόνο, ενώ δεν υπάρχει αποτύπωση των αναγκών σύμφωνα με σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα,

- ο έλεγχος της εκπαίδευσης των ειδικευόμενων γιατρών και οι εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας εκχωρούνται αποκλειστικά στους πανεπιστημιακούς και τους παντοδύναμους συντονιστές εκπαίδευσης,

- είναι νωπές οι εκφρασμένες απόψεις της ηγεσίας του Υπουργείου για ευρεία περικοπή θέσεων, σαν αποτέλεσμα της εξαφάνισης μέσω των νέων Οργανισμών και των συγχωνεύσεων, κλινών, τμημάτων και ολόκληρων νοσοκομείων του ΕΣΥ.

Καλούμε τον Πρόεδρο και τους συναδέλφους του Δ.Σ. του ΠΙΣ να διαφυλάξουν τις αποφάσεις της έκτακτης Γενικής Συνέλευσης και αντί συνάντησης με την ηγεσία του Υπουργείου, να κοινοποιήσουν την απόφαση για άμεση απόσυρση του προσχεδίου.

Γιάννης Μπασκόζος, Α Αντιπρόεδρος ΠΙΣ

Κώστας Ζαχαριάς, μέλος Δ.Σ. ΠΙΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο οτι καταλαβα αυτουσιο θα περασει το νομοσχεδιο...κατα τα αλλα δεσμευτηκε ο Πολυζος....αυτοι αν δεν το περασουν δε θα ηρεμησουν και ας γινουν εκλογες σε δυο μερες....νομιζω οτι πρεπει να σκεφτομαστε πως θα πεισουμε την επομενη ηγεσια του υπουργειου γιατι αυτοι δε καταλαβαινουν τιποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με βαση αυτη την τεραστια κουβεντα για το νομοσχεδιο και με βαση το σημειο στο οποιο βρισκομαστε κατα την αποψη μου μπορουν να συμβουν τα εξης...το σταυροδρομι ειναι κρισιμο και ολοι πρεπει να καθορισουν τη σταση τους...προσωπικα πιστευω οτι τελικα θα περασει το νομοσχεδιο για καποιους λογους....(ειμαι σε αναμονη 3 χρονια και το θεωρω καταστροφικο το νομοσχεδιο)

α.η κυβερνηση σωτηριας βοηθαει στο να περασουν στα μουλωχτα ενα τετοιο νομοσχεδιο γιατι ολοι ασχολουνται με τα οικονομικα και δεν υπαρχουν αντιδρασεις εντονες για αλλα θεματα...

β.βασικα θεωρω οτι ο Λοβερδος θελει να γινει αρχηγος και γι αυτο θα το περασει παση θυσια για να δειξει οτι εκανε μεταρρυθμιση(δηθεν και να παρουσιασουν τα καναλια μηδενισμο των αναμονων ταχα)

γ.θεωρω οτι με μια καταληψη και μια της πλακας δεσμευση του γραμματεα για να ξεφορτωθει το κοινο δεν σημαινει απολυτως τιποτα....

τωρα το ζητημα ειναι ποιες ενεργειες μπορει να κανει ο κλαδος για να μην πει οτι εχασε με κατεβασμενα χερια....ειναι γνωστα καταληψεις και τετοια που δεν βλεπω να γινονται με την ενταση που θα επρεπε για αυτο και αυτοι το προχωρανε το θεμα γιατι δε βλεπουν καμια σοβαρη αντιδραση...παντως εχω πολλες ενστασεις αν πλεον στη χωρα που ζουμε οι αντιδρασεις του στυλ αποσυρετε το νομοσχεδιο αλλιως δε συζηταμε δε ξερω αν εχει καποιο νοημα...δηλαδη για μενα το διλημμα ειναι το εξης....ή πας και συζητας μηπως και κερδισεις κατι ή λες δεν ερχομαι και χανεις τα παντα και περναει αυτουσιο και σκεφτεσαι αν θα πεισεις τον επομενο υπουργο?προσωπικα ειμαι υπερ του διαλογου αλλα πιστευω οτι δε θα παει κανεις στο διαλογο και θα περασει το νομοσχεδιο στισ γιορτες και λιγο πιο μετα και μετα εκλογες και τοτε θα δειξει οριστικα τι θα γινει...οποτε εχουμε μελλον....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήθελα να ξερα, ποιος από τους αναμονή ιατρούς θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ στις επερχόμενες εκλογές...

μην ανησυχεις,,,θα βρεθουν κομματοσκυλα...εδω θα βαλει για προεδρος ο Λοβερδος....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήθελα να ξερα, ποιος από τους αναμονή ιατρούς θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ στις επερχόμενες εκλογές...

Η ΝΔ ποτέ δεν αντιτάχθηκε πραγματικά στο συγκεκριμένο νομοσχέδιο...Ίσα-ίσα.Σε συζήτηση που έγινε στη βουλή πριν ένα μήνα περίπου ο Γιαννόπουλος τάχθηκε ανοιχτά υπέρ της πρότασης του ΚΕΣΥ και δήλωσε οτι η ΝΔ θα την στηρίξει, όπως έγινε και το 2004 με το νομοσχέδιο Στεφανή.Ο νέος υφυπουργός Υγείας, επίσης(που προέρχεται από τη ΝΔ),δήλωσε σε ραδιόφωνο της Θεσ/νίκης ότι διαφωνεί με την πολιτική του υπουργείου μόνο στο θέμα του ΕΟΠΥΥ.

Εκλογές τον Φλεβάρη δεν πρόκειται να γίνουν...Αλλά ακόμα και αν γίνουν δεν νομίζω δυστυχώς οτι θα μπορέσουν αυτές να αποτρέψουν την προώθηση του νομοσχεδίου, καθώς ο σκοπός του είναι η δραστική περικοπή κονδυλίων από τον τομέα υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.