Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Αν ο σκοπός αυτού του εκτρώματος δεν ήταν η εξόντωση και η… εξορία των νέων γιατρών θα έδινε ένα πιο λογικό ποσοστό στις λίστες πχ 50-60% και μεγάλη μεταβατική περίοδο. Όσο λίγοι είναι αυτοί που θα μπουν με τις λίστες άλλοι τόσοι θα μπουν και με εξετάσεις. Θα πουν σε ένα χρόνο ξέρετε έχουμε αρκετούς παθολόγους, καρδιολόγους ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Και δεν θα δώσουν καθόλου θέσεις σε κάποιες ειδικότητες για εξετάσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Διάλογος από την χτεσινή συζήτηση στην βουλή για τις εξετάσεις για την ειδικότητα και τους φοιτητές

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ: Κύριε Πρόεδρε, κύριοι συνάδελφοι, προφανώς χθες έγινε –απ’ ό,τι μου είπε ο κύριος Υπουργός- μία παρανόηση για το θέμα του νομοσχεδίου που προτίθεται να φέρει στη Βουλή για το θέμα των εξετάσεων για ειδικότητα. Είπα και μόνο ότι το 2004 εμείς είχαμε πει «ναι» στον τότε Υπουργό, Ακαδημαϊκό Καθηγητή δάσκαλό μας, Στεφανή να το προχωρήσει. Την τελευταία στιγμή, στις 28 Ιανουαρίου, έκανε πίσω και δεν έφερε το νομοσχέδιο αυτό. Είχαμε πει «ναι». Καταλαβαίνετε, δηλαδή, ότι έχουμε δεσμευτεί.

Σας είπα όμως, κάτι, σας το ξαναλέω και θα σας το επαναλαμβάνω: Μην συζητάτε μόνο με εμάς τους γιατρούς. Μην συζητάτε μόνο με τους Προέδρους των Επιστημονικών Ενώσεων.

Συζητήστε και με τους φοιτητές διότι θα τους βρείτε απέναντι σας. Οι σκληρές μικρές μειοψηφίες, οι οποίες δεν πιστεύουν ότι θα είναι εξετάσεις χωρίς να υπάρχουν προβλήματα, θα κλείσουν τις ιατρικές σχολές και θα βρείτε τα προβλήματα αυτά που σας είπα.

Τελοσπάντων, είναι δικός σας χειρισμός, εγώ απλώς

και μόνο σας το είπα. Προχωρήστε και μπορούμε να συζητήσουμε.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΟΒΕΡΔΟΣ (Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης): Κύριε Πρόεδρε, μου επιτρέπετε μία λέξη μόνο;

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Γρηγόριος Νιώτης): Αν το επιτρέπει ο κύριος συνάδελφος …

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ: Παρακαλώ, κύριε Υπουργέ.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΟΒΕΡΔΟΣ (Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης): Έχετε απόλυτο δίκαιο, συμφωνώ απολύτως.

Χωρίς διάλογο με όλους και με τους φοιτητές –με όλους τους φοιτητές, όχι μόνο με τις μεγάλες παρατάξεις- αυτό το θέμα δεν μπορεί να προχωρήσει. Είπα εχθές ότι μετά το Υπουργικό Συμβούλιο, όπου όλοι οι συνάδελφοι εκεί τοποθετήθηκαν θετικά γι’ αυτή την προσπάθεια, εκίνησε η δημόσια διαβούλευση, η οποία θα κρατήσει τουλάχιστον τριάντα μέρες, κύριε συνάδελφε.

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ: Δεν αμφιβάλλω για τις προθέσεις σας, αλλά εγώ είμαι υποχρεωμένος να τα πω λόγω του ότι ζω στο χώρο, βλέπω, μαθαίνω, πληροφορούμαι και δεν ξεχνάω μάλιστα ότι τη μακαρίτισσα τη συνάδελφο μας, τη κ. Σπυράκη, την είχαν «χτίσει» στο γραφείο της.

11.OOO ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.

Όπως φαίνεται οι απόψεις των δύο μεγάλων κομμάτων ταυτίζονται, αφού το προσχέδιο ικανοποιεί απόλυτα τα συμφέροντά τους!Θα τους επιτρέψουμε να καταστρέψουν το μέλλον μας?Όλοι στη συνάντηση του ΚΙΝΙ τη Δευτέρα στις 8, δεν υπάρχει άλλος χρόνος για χάσιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεγονότα (αυτονόητα)

 

Όλα γίνονται για να μειωθούν οι δαπάνες.

Για να μειωθούν οι θέσεις ειδικότητας

Για να μειωθούν από εκεί που θα υπάρχουν οι μικρότερες αντιδράσεις

Από εκεί που δεν θα υπάρχει πυρήνας αντίδρασης αλλά μόνο διασπασμένες ομάδες

Από εκεί που θα μπορούν να τους χειριστούν επικοινωνιακά εύκολα (ο «κακός γιατρός» που τον νοιάζει το φακελάκι και η πάρτη του)

Για να προβληθεί ο χαρακτήρας του υπουργού που ως νέος Ρομπέν των φτωχών παλεύει για την υγεία του απλού πολίτη (επειδή είναι ένας δελφίνος με βλέψεις για μεγαλύτερο πόστο)

Επειδή όντως υπάρχουν πολλές κακές «πρακτικές» στο χώρο της υγείας και μπορούν εύκολα να βρουν χρήματα από αλλαγές και υιοθέτηση νέων κανόνων

Επειδή μπορούν να χαλιναγωγήσουν και τώρα και αργότερα το χώρο, δίχως να ανοίξει μύτη και καθόλα νόμιμα (πρακτικά ποιοι θα κάνουν ειδικότητα, που, τι είδους και με τι προοπτικές και με όσο λιγότερα χρήματα)

Κάθισα και τα έγραψα πριν από καιρό και είπα γιατί όλα αυτά θα περάσουν και θυμάμαι τότε που βγήκαν οι μάγκες του φόρουμ και λέγανε πως όλα αυτά είναι κινδυνολογίες…

Και οι ίδιοι μάγκες τώρα γράφουν επαναστατικά λογύδρια και όταν πάλι γράφω τα αυτονόητα, τα μόνα που μπορούν να γίνουν τώρα που φτάσαμε στον πάτο, λένε πάλι πως τρομοκρατώ και δεν αφήνω το επαναστατικό πνεύμα των νέων γιατρών να βγει στη φόρα…

Ε, τώρα αν κάτσω και γαμωσταυρίσω θα φταίω εγώ ή οι επαναστάτες του καναπέ που πρέπει να βγάλουν το δάκτυλο από τον κώλο τους προτού αρχίσουν την επανάσταση ;

Υ.Γ. 1. Χέστηκα για τις εξετάσεις γιατί εδώ και χρόνια δεν με αφορούν

Υ.Γ. 2. Κάτι ηλίθιοι σαν κι εσάς κάνατε το Λοβέρδο μάγκα…βόδια.

 

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

Ένας συνάδελφος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο στο οποίο μπαίνουν υπογραφές από χθές, κυκλοφορεί από τον Μάιο του '10..Τότε που όλοι 'έχαψαν' τη διάψευση Λοβέρδου μετά το δημοσίευμα στις εφημερίδες. Ακόμα οι υπογραφές είναι λιγότερες από 500 ενώ είμαστε στις λίστες πάνω από 11.000. Οι ιατρικοί σύλλογοι Αθήνας κ Θεσ/κης είναι ήδη ενημερωμένοι από το '10 αλλά εκ νέου κ το '11. Η ΟΕΝΓΕ επίσης. Συνεχίζουν να ακούγονται λύσεις που περνάνε μέσα από την αντιπολίτευση, τύπου αν δεν μας στηρίξετε δεν πρόκειται να σας ψηφίσουμε..ΤΡΑΓΙΚΟ! Ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τί συμβαίνει. Ή μάλλον τα όρια της ξεφτίλας είναι διαφορετικά για τον καθένα από μας. Όπως κ το βάθος της τσέπης, όπως κ η ηλικία, όπως κ οι θυσίες, όπως κ οι φιλοδοξίες, όπως κ τα όνειρα, ακόμα κ οι λόγοι που ο καθάνας από εμάς ασχολήθηκε με την ιατρική.

ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΑΣ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ?? Μάλλον όχι. Θα έπρεπε ήδη να είχαμε τουλάχιστον 6.000 υπογραφές κ θα έπρεπε ήδη να είμαστε συγκεντρωμένοι έξω από το υπουργείο. Αν είχαμε μυαλό στο κεφάλι μας. Αλλά ούτε μυαλό, ούτε οργάνωση έχουμε. Οπότε κάτι μου λέει ότι θα πάμε άκλαφτοι..Την πατήσαμε πανηγυρικά. Ας γίνει τουλάχιστον αυτή η εμπειρία αφορμή να σκεφτούμε ως κλάδος, τις επόμενες κινήσεις μας όταν θα μας πούνε ότι θα κάνουμε ειδικότητα απλήρωτοι. Κ τότε κάποιοι θα το βλέπουν ως αναγκαίο κακό..

Η θέση μας είναι στο δρόμο , μαζί με τους άλλους εργαζόμενους που τους πετάνε στην ανεργία. Να παλέψουμε για το αύριο που μας το πήρανε μέσα από τα χέρια. Αν το πήραν από όλους βέβαια. Η ζωή θα δείξει.

Ολόσωστα!

Το δίκιο είναι με το μέρος μας. Δεν θα τους αφήσουμε σε χλωρό κλαρί.

Διαδώστε το κείμενο των υπογραφών, πολύς κόσμος θα ξυπνήσει έστω και την τελευταία στιγμή.

Δεν είναι αργά να διεκδικήσουμε τις θέσεις που περιμένουμε υπομονετικά εδώ και χρόνια να ανοίξουν.

Το υπουργείο και οι πολιτικές τους μας τοποθέτησαν στις λίστες τις ντροπής που τώρα θέλουν να εξαφανίσουν.

Τις θέσεις μας θα τις διεκδικήσουμε με κάθε μέσον και δικαστικά.

Είμαστε πολλοί, ας μείνουμε ενωμένοι.

Υπογράφουμε κατά του προσχεδίου εδώ: http://www.gopetition.com/petitions/%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%83.html

Μην απογοητεύεστε, θα φτάσουμε μέχρι το τέρμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια σύντομη αλλά αρκετά διαφωτιστική αναδρομή από την Κυριακή των Βαΐων που διέρρευσε το προσχέδιο μέχρι και σήμερα.

http://drtsili.blogspot.com/2011/10/blog-post_7309.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με 1-2 μέρες απεργία δεν κάνουμε τιποτα.Απεργίες επαναλαμβανόμενες,καταλήψεις ταμείων,στήριξη από τους ιατρικους συλλογους και τους νοσοκομειακους,ξεσηκωμος των φοιτητων,μαζικες συγκεντρωσεις στο υπουργειο,ακροαση απο τον υφυπουργους και συναντηση με τον Lov πρόσωπο με πρόσωπο,εκθεση στα ΜΜΕ του άδικου του νομοθετήματος και την καταστροφή στη ζωή μας που προκαλει, μέχρι να πετύχουμε επαναδιαπραγμάτευση του σχεδίου και πραγματικο διάλογο που ο Lov μόνο δήθεν εξαγγέλει αλλα στην πραγματικότητα δεν συζητά με κανέναν,σαν φασίστας.Μετά απο 6 μήνες διαφωνιων και ενστάσεων - όχι και τόσο δυναμικών όσο θα έπρεπε μιας και πολλοί εφησυχάστηκαν με την δήλωση του επικίνδυνου,αποτυχημένου στο επάγγελμά του και γλοιώδους Lov- επί του δήθεν προσχεδίου,το κατέβασε αυτούσιο στο υπουργικό συμβούλιο. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΔΡΑΣΟΥΜΕ!! ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΥΟΜΙΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ (ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΝΟΜΟΥ.....ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΣΑΦΙΕΣ.........)ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑ

1.ΟΣΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΝΟΕΒΡΙΟ 2011(ΠΙΘΑΝΗ ΨΗΦΙΣΗ ΝΟΜΟΥ) ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ) ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Η ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ.ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ......ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ 6.Ε ΟΣΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΑΝΟΙΞΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ 5 Η 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΛΑΖΟΥΝ ΕΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΑΦΕΣ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ.ΟΠΟΙΟΣ ΤΥΧΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό που ρωτάς πειρατη ,η απάντηση είναι αυτή :

Οι διατάξεις του προεδρικού διατάγματος 415/1994 συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τους γιατρούς που ειδικεύονται κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εκτός αν οι ίδιοι επιθυμούν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου αυτού, οπότε εντός εξαμήνου από τη δημοσίευσή του υποβάλλουν αίτηση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Αυτό αναφέρεται στις ειδικότητες και σε τίποτε άλλο.

Και το 415/1994 είναι αυτό : http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a236_1994.1131973287253.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό που ρωτάς πειρατη ,η απάντηση είναι αυτή :

Οι διατάξεις του προεδρικού διατάγματος 415/1994 συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τους γιατρούς που ειδικεύονται κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εκτός αν οι ίδιοι επιθυμούν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου αυτού, οπότε εντός εξαμήνου από τη δημοσίευσή του υποβάλλουν αίτηση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Αυτό αναφέρεται στις ειδικότητες και σε τίποτε άλλο.

Και το 415/1994 είναι αυτό : http://www.elinyae.g...31973287253.pdf

Ευχαριστω για την απαντησν saras αλλα αυτο το ειχα δει εχεις δικιο.Απλα δεν μου ειναι σαφες απο αυτη τη παραγραφο κατι.λεει κατα τη δημοσιευση του νεου νομου οσοι ειδικευονται θα ακολουθησουν (συμφωνα με τη 1994) να κανουν πχ 5 χρονια ουρολογιας.Ο νομος θα δημοσιευτει και θα ψηφιστει επισημως εωσ τα μεση νοεβριου 2011.εγω προσωπικα ειμαι σε αναμονη εως το μαρτη που θα μπω και αρα δεν ειδικευομαι τςρα αφου ειμαι σε αναμονη.ΑΡΑ τι θα μου πουν θα κανεις ενα χρονο παραπανω ειδικοτητα?Με αλλα λογια θεωρουμαι οτι ειδικευομαι τωρα η οχι?(αφου ειμαι σε αναμονη τελικου σταδιου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό που ρωτάς πειρατη ,η απάντηση είναι αυτή :

Οι διατάξεις του προεδρικού διατάγματος 415/1994 συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τους γιατρούς που ειδικεύονται κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εκτός αν οι ίδιοι επιθυμούν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου αυτού, οπότε εντός εξαμήνου από τη δημοσίευσή του υποβάλλουν αίτηση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Αυτό αναφέρεται στις ειδικότητες και σε τίποτε άλλο.

Και το 415/1994 είναι αυτό : http://www.elinyae.g...31973287253.pdf

Ευχαριστω για την απαντησν saras αλλα αυτο το ειχα δει εχεις δικιο.Απλα δεν μου ειναι σαφες απο αυτη τη παραγραφο κατι.λεει κατα τη δημοσιευση του νεου νομου οσοι ειδικευονται θα ακολουθησουν (συμφωνα με τη 1994) να κανουν πχ 5 χρονια ουρολογιας.Ο νομος θα δημοσιευτει και θα ψηφιστει επισημως εωσ τα μεση νοεβριου 2011.εγω προσωπικα ειμαι σε αναμονη εως το μαρτη που θα μπω και αρα δεν ειδικευομαι τςρα αφου ειμαι σε αναμονη.ΑΡΑ τι θα μου πουν θα κανεις ενα χρονο παραπανω ειδικοτητα?Με αλλα λογια θεωρουμαι οτι ειδικευομαι τωρα η οχι?(αφου ειμαι σε αναμονη τελικου σταδιου)

Η γνωμη μου είναι ότι αν ψηφιστεί αυτο το έκτρωμα τον νοεμβριο,δεν θα προλάβεις καν να ξεκινήσεις το τελικό μέρος της ειδικότητας σου και μετά από ένα χρόνο γενικού μέρους και όντας ένα κλικ από το να ξεκινήσεις ειδικότητα θα κληθείς να δώσεις εξετάσεις.εκτός και αν ακόμα και μετά την ένωση των λιστων αναμονης είσαι πρώτος στη λίστα,οπότε τη γλίτωσες. Ας κοιτάξουμε όλοι όμως λίγο πιο μακρια από τα εντός εξαμήνου συμφεροντά μας και ας κατανοήσουμε το εγκληματικό του νομοσχεδιου μήπως επιτέλους αντιδράσουμε συλλογικά και μαζικά για κάτι που με τη μορφή και τις διατάξεις που έχει ψηφιστεί από το υπουργικό συμβούλιο ΑΚΥΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αληθεια ειναι οτι αφου περνανε νομοσχεδια οπως το μεσοπροθεσμο και τα κουρεματα του χρεους, πουπληττουν ολη την κοινωνια, φανταστειτε ποσο ευκολα θα περασει και αυτο. Ποσο μαλλον, οταν πληττει μια απο τις πιο διασπασμενες εργασιακες ομαδες, τους ειδικευομενους. Ειδικα, επειδη υπαρχουν και παιδια που ειτε συμφωνουν με αυτο, ειτε τους συμφερει. Μονο με απεργια διαρκειας μπορουμε να αξιωσουμε καποια καλυτερη μεταχειριση, καποια αλλαγη στις παραμετρους για εμας που κοντευουμε εξαετια απο την αποφοιτηση και ακομα δεν εχουμε τελειωσει ουτε το εισαγωγικο κομματι. Ειμαι απολυτως απαισιοδοξος οτι αυτη η λογιστικη λυση θα περασει, ως εχει.

Ειναι δυστυχως λυπηρο να ειμαστε νεοι και να μην χαιρομαστε για την νεα "λυση" που παει να δοθει στο τεραστιο προβλημα μας, διοτι αυτη δεν εχει στοχο την επιλυση του προβληματος, αλλα την μειωση των θεσεων ειδικοτητας. Ειναι λυπηρο να ειμαστε νεοι και να μην μπορουμε να εχουμε ανανεωτικη σκεψη για τον κοσμο, παρα να εχουμε κολλησει στον παλιο, διοτι αυτος μας τραβαει προς τα κατω. Να μην μπορουμε να στηριξουμε κατι νεο (ως οφειλουμε), διοτι ειναι χειροτερο απο το απαρχαιωμενο προηγουμενο. Ειμαστε νεοι και αγκυλωμενοι στο σκεπτικο της ρεμουλας, της προηγουμενης γενιας, οχι επειδη το θελουμε, αλλα επειδη αυτη υπαρχει. Το χρεος μας ειναι να την περιορισουμε οσο μπορουμε, γιατι να την εξαφανισουμε ειναι αδυνατον, ειδικα την δεδομενη στιγμη. Το να περιορισουμε την διαφθορα ισως σημαινει, οτι μετα την ψηφιση του νομοσχεδιου και την εναρξη του μπασιματος στις καλες θεσεις ειδικοτητας των "εκλεκτων", να ξεπερασουμε τους φοβους μας, να δημιουργησουμε το σωματειο ειδικευομενων, που θα επρεπε να υπαρχει αλλα δυστυχως δεν, και να καταγγελουμε με ενστασεις καθε υποψια παρανομιας, χωρις να φοβομαστε οτι "ποτε δεν θα παρουμε ειδικοτητα" αν μπλεξουμε. Αν ειμαστε ενωμενοι, θα ειμαστε περισσοτεροι. Με τους αριθμους ερχεται η δυναμη. "Πρεπει να διεκδικησουμε την δικαιοσυνη στο νεο συστημα που ερχεται, και οχι να αδικησουμε τον εαυτο μας, γινομενοι θυματα του" ελεγε μια φιλη μου χθες. Μαλλον σε αυτο πρεπει να εστιασουμε συναδελφοι, γιατι οι διημερες και τριημερες απεργιες δεν θα σταματησουν αυτον τον παλιοπουστη το Λοβερδο. Τον βρωμερο και τρισαθλιο προδοτη και υπαλληλο της τροϊκας, που θελει να μειωσει τις θεσεις μας, αλλα διορισε την γυναικα του στο δημοσιο, στο υπουργειο εσωτερικων, πρωην υπαλληλο της Ολυμπιακης. Το σχετικο φεκ ειναι αυτο αυτο.

Ή απεργια διαρκειας πριν το νομσχεδιο, ή ολοι μαζι εναντιον των παρανομων, μετα.

Καλη μας τυχη, οποια και αν ειναι αυτη. Θα ειναι ακομα καλυτερη αν την παρουμε στα χερια μας, και την βαλουμε στο κεφαλι μας.

Καλο διαβασμα σε οσους διαβασουν, καλο κουραγιο σε οσους ξενιτευτουν!

Φιλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν επιθυμούν όλοι όσοι είναι στην αναμονή τις λίστες. Ξέρω άτομα τα οποία περιμένουν για μια θέση σε ειδικότητες με μεγάλη αναμονή (πλαστική χειρ., παιδοψυχ, ενδοκρινιλογία), που θέλουν τις εξετάσεις μήπως και μπούνε μια ώρα αρχίτερα. Όπότε το ότι θίγονται 11.000 γιατροί που είναι στις λίστες δεν αληθεύει.

Για τους φοιτητές επίσης το ίδιο. Πάλι αυτοί που παίρνουν τώρα πτυχίο πιτεύουν πως είναι τυχεροί (άσχετα με το ότι δεν σκέφτονται πως θα ανταγωνιστούν ορδές ολόκληρες).

Οπότε ποιοι μένουν? Οι υπόλοιποι... είμαστε τόσο διασκορπισμένοι, που ο θεός να μας κάνει ομάδα. Μην ξεχνάτε πως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Ποιος ειδικευόμενος εν αναμονή θα έρθει από το νησί, ή από την βόρειο Ελλάδα να καταξοδευτεί στην Αθήνα, μόνο και μόνο για να κάνει μια πορεία στο Υπουργείο (και αυτό μεγάλο επίτευγμα θα είναι).

Τέλος να σας θυμήσω πως ο Λοβέρδος έχει ήδη περάσει αντισυνταγματικό νόμο όσο αναφορά τις ειδικότητες ψυχιατρικής-νευρολογίας-παιδοψυχ. και τα παιδιά τρέχουν ακόμη στα δικαστήρια....Όχι μόνο τον περασε, αλλά έγραψε και στα παλιά του τα παπούτσια την απόφαση του ανωτάτου διακστηρίου της χώρας (ΣτΕ), η οποία ήταν σαφώς αντίθετη με τον νόμο που πέρασε και δεν την σεβάστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ, μόνο και μόνο για να περάσει το δικό του. Κουφαθήκατε? Αυτή είναι η Ελλάδα μας...

Καλό διάβασμα παιδιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα παιδια αυτα που ειναι υπερ των εξετασεων ξερουν οτι οι θεσεισ θα ειναι ελαχιστες???οτι δν θα κανουν ποτε την ειδικοτητα που θελουν , ελαχιστοι θα κανουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι κατα της μειωσης θεσεων.

βεβαια καλλιστα μπορει να αποσυρει τις εξετασεις ο λοβ και να μειωσει τις θεσεις.

ας τα ξεχωρισουμε στο μυαλο μας οτι αλλο εξετασεις που επρεπε να υπαρχουν απο χθες και αλλο μειωση θεσεων που θα δημιουργησουν τεραστια προβληματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε αυτο ολοι συμφωνουνε..ομωσ οταν περιμενεισ χρονια δεν ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο..να μην περιμενεσ και να διαβαζεσ για εξατασεισ..απλα...οχι τωρ να ακυρωνονται τα παντα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα το πάρει πίσω!Να θυμήσω πώς πήρε πίσω ο αβραμόπουλος πριν κάτι χρόνια μία ρύθμιση για αμισθη εξάμηνη εργασία.Αρκεί να ενημερωθούν όλοι και κυρίως οι φοιτητές .Κάποια στιγμή θα σταματήσει η εγγραφή στις λίστες οπότε αν δεν περασουν δε θα πάρουν ποτέ ειδικότητα.Και στο εξωτερικό καποια στιγμή θα υπάρξει κορεσμός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα το πάρει πίσω!Να θυμήσω πώς πήρε πίσω ο αβραμόπουλος πριν κάτι χρόνια μία ρύθμιση για αμισθη εξάμηνη εργασία.Αρκεί να ενημερωθούν όλοι και κυρίως οι φοιτητές .Κάποια στιγμή θα σταματήσει η εγγραφή στις λίστες οπότε αν δεν περασουν δε θα πάρουν ποτέ ειδικότητα.Και στο εξωτερικό καποια στιγμή θα υπάρξει κορεσμός

Δεν τον έχεις ψυχολογήσει καθόλου καλά. Αποκλείεται να κάνει πίσω. Βάζοντας μπροστά το παραμύθι της μείωσης των αναμονών και της λύτρωσης των άξιων από την λίστα κερδίζει και την κοινή γνώμη, αυτό δηλαδή που επιδιώκει σαν γνήσιος δελφίνος. Οκ πολύ λίγα άτομα μπορεί να κάνουν την ειδικότητα που θέλουν (πχ ενδοκρινολογία, δερματολογία κα) νωρίτερα σε σχέση με το αν περίμεναν στη λίστα. Αυτοί όμως θα είναι μια τρομακτική μειοψηφία μπροστά σε όσους μείνουν εκτός ειδικότητας ή στην καλύτερη περίπτωση κάνουν μια ειδικότητα τελείως διαφορετική από αυτό που θέλουν.

Θα παλεύουμε σαν τα ζώα αποστηθίζοντας τόμους ολόκληρους για μια θέση κακοπληρωμένη, με κακή ποιότητα εκπαίδευσης χωρίς να ξέρουμε ότι έχουμε εξασφαλίσει το μέλλον μας ακόμα και αν την πάρουμε. Πραγματικά είμαστε τυφλοί? Ακόμα και μετά την ειδικότητα που θα πάμε? Στο ΕΣΥ που πλέον είναι κλειστό και ετοιμάζονται και εκεί μεγάλες περικοπές μισθών ή στον ΕΟΠΥΥ που δίνει 1000 ευρώ στους τυχερούς που θα συμβληθούν?

Όσον αφορά το προσχέδιο αμιγώς, πόσο δίκαιο είναι να σου λένε ότι τζάμπα ξόδεψες χρόνια περιμένοντας στην αναμονή? Πόσο δίκαιο είναι κάποιος που θέλει να γίνει ψυχίατρος να χάνει τη θέση από κάποιον συνάδελφο που απάντησε σωστά σε 2 ερωτήσεις χειρουργικής ή οφθαλμολογίας? Τι έχετε να πείτε για το κομμάτι που αναφέρει ότι οι ειδικευόμενοι θα τριγυρνάνε ανά εξάμηνο από κλινική σε κλινική (και οι κλινικές μπορεί να ανήκουν ακόμη και σε νοσοκομείο γειτονικής ΥΠΕ παρακαλώ!) Για την αλλαγή ειδικότητας με απόφαση του συντονιστή εκπαίδευσης? Για την αύξηση του χρόνου κάποιων ειδικοτήτων που θα εκτοξεύσει και άλλο τις αναμονές? Για το γεγονός ότι ο Λοβέρδος δεν κοιτάζει καν την εκπαίδευση όπως ευαγγελίζεται? Αρκεί μόνο να αναφέρω ότι το προσχέδιο που παρουσίασε είναι ακριβώς η εισήγηση του ΚΕΣΥ και δεν είναι καν ολοκληρωμένο αφού το άρθρο για τις ειδικότητες δεν είναι οριστικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα το πάρει πίσω!Να θυμήσω πώς πήρε πίσω ο αβραμόπουλος πριν κάτι χρόνια μία ρύθμιση για αμισθη εξάμηνη εργασία.Αρκεί να ενημερωθούν όλοι και κυρίως οι φοιτητές .Κάποια στιγμή θα σταματήσει η εγγραφή στις λίστες οπότε αν δεν περασουν δε θα πάρουν ποτέ ειδικότητα.Και στο εξωτερικό καποια στιγμή θα υπάρξει κορεσμός

Δε θα το πάρει πίσω αν δεν υπάρξει άμεση ΜΑΖΙΚΗ και ΔΥΝΑΜΙΚΗ ανταπάντηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει πίσω χωρίς σοβαρή αντίδραση, γι αυτό όλοι στις επάλξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την αύξηση του χρόνου κάποιων ειδικοτήτων που θα εκτοξεύσει και άλλο τις αναμονές?

αυτο ειναι σωστο και αναγκαιο για καποιες ειδικοτητες. π.χ παιδιατρικη σε 4 χρονια που ειναι τωρα δεν προλαβαινεις τιποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τραγικο αν οντως περασει ολο αυτο. Για ολους εμας που περιμενουμε τοσα χρονια, που εχουμε κανει πρωτο κομματι ειδικοτητας η οχι δεν εχει σημασια. Θυμαμαι την ημερα της ορκωμοσιας, ιουλιος 2007, με το που πηραμε το πτυχιο στα χερια μας παρατησαμε γονεις,συγγενεις και φιλους για να τρεξουμε να "κατοχυρωσουμε" θεση στη λιστα αναμονης. Τεσσερα χρονια μετα, μετα απο στρατο, εφημεριες σε ιδιωτικες κλινικες, πρωτο μερος ειδικοτητας ολοκληρωμενο και μολις λιγους μηνες στο αγροτικο, στο παρα πεντε για να ξεκινησεις το μερικο μερος της τελικης ειδικοτητας κ αφου εχεις προγραμματισει ολη σου τη ζωη, παρακολουθωντας καθημερινα το site της νομαρχιας και φυσικα greekmeds σου λενε εξετασεις..μαλιστα. Να παραβλεψω οτι εχω κανει μεχρι τωρα (αν και ειναι πολυ δυσκολο) και να δεχτω οτι πρεπει να αλλαξει το συστημα ειδικευσης, κ να δωσουμε ολοι εξετασεις. Κυριοι δεν ειμαστε ουτε δασκαλοι, ουτε μηχανικοι, ουτε δικηγοροι! Δεν μπορει να ισχυσει για τους γιατρους συστημα τυπου ΑΣΕΠ! Αν θελετε να βγαλετε πιο καταρτισμενους Παθολογους, Χειρουργους, Γενικους Ιατρους και ουτε καθε εξης μαζι σας. Να κριθω κ εγω που θελω να γινω ΩΡΛ αλλα να κριθω σε υλη ΩΡΛ και ανατομιας κεφαλης και τραχηλου. Οχι σε βιοχημεια, σε φαρμακολογια και γυναικολογια. Ειμαστε πολλοι γιατροι; Κλεισε τις σχολες για 5 χρονια! Εγω δεχομαι οτι ο Υπουργος που θεωρειται κ διαδοχος στην πρωθυπουργια εχει καλες προθεσεις κ οραματιζεται ενα καλυτερο ΕΣΥ. Ετσι; Με προσχεδια του ΚΕΣΥ ,γνωμοδοτησεις κ πειραματισμους ανθρωπων που εχουν ξεχασει τι θα πει νεος γιατρος, με ισοπεδωτικα κριτηρια κ χωρις να αφηνουν ιχνος ελπιδας προσπαθουν για το καλο μας! Και ναι στην τελικη αγαπαω το επαγγελμα μου, ειμαι περηφανος που περασα κ τελειωσα στην Ελλαδα, δουλεψα διαβασα κ εμαθα στο πρωτο μερος της ειδικοτητας οσο πιο πολλα ειχαν να με διδαξουν οι διευθυντες και οι επιμελητες μου κ αξιοποιησα κ την παραμικρη ευκαιρια που μου εδωσαν χωρις να μου χαριστει κανεις. Γιατι να μπω τωρα σε λογικες Δικατσα γιατι εκει παει το θεμα; Το νομοσχεδιο μπαζει απο παντου. Αδικει αυτους που περιμενουν καιρο στις λιστες, τις εξετασεις τις ιδιες αφου δεν υπαρχει υλη ουσιαστικα, τους νεους συναδερφους αντρες αφου οι γυναικες θεωρητικα θα μπορουν να δινουν αμεσως κ δεν θα χανουν χρονο με στρατο ( κ ξερετε τι σημαινει να μην μπορεις να δωσεις για μια ολοκληρη χρονια που θα παει η αναμονη σου, ακομα και με τις καινουριες λιστες "μηδενικου χρονου αναμονης" που θα προκυψουν απο τις εξετασεις). Ας μην ειμαστε λοιπον απολυτοι ουτε εμεις ουτε αυτοι. Μακαρι να γινοταν πραγματικος διαλογος για να λυνονταν κυρια προβληματα του νομοσχεδιου οπως τα παραπανω κ πολλα αλλα που μπορει να σκεφτει κανεις στην εφαρμογη του, αλλα οπως διαβαζα σημερα, χθες μαλλον στο Κυριακατικο Βημα συμφωνα με κυβερνητικο στελεχος υψηλης σοβαροτητας συνταξανε το μνημονιο προχειρα κ στο ποδι κοβωντας κ ραβοντας αρθρα απο μνημονια αλλων χωρων, το νομοσχεδιο για την υγεια θα χε καλυτερη τυχη; Ο θεος να μας φυλαει κ να μας βοηθαει! Καληνυχτα πουλακια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις απεργίες δικαστών, εισαγγελέων, και δικηγόρων, απορώ πως έχετε ελπίδες να καταφέρουμε κάτι βάζοντας δικηγόρο!!!

Μόνο με πολιτική πίεση μπορεί να αλλάξει κάτι. Αν έχουμε γερό μέσο στο υπουργείο, και εννοώ το γερό (όχι καμιά γραμματέα ή τηλεφωνήτρια), τότε μόνο ίσως καταφέρουμε κάτι. Τα λοιπά είναι φρούδες ελπίδες (σόρυ για την απαισιοδοξία, αλλά η χώρα παραπαίει, για ποιυς δικαστικούς αγώνες μιλάτε εσείς?).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά δεν ξέρω τη δική σας εμπειρία αλλα συζητάω για το θέμα με αρκετούς συναδέλφους ανα την Ελλάδα,και κυρίως κάποιοι που ειδικεύονται στο πτώτο κομμάτι λένε κάτι απίστευτα του τύπου ''αποκλείεται να μας πιάσει εμάς'', ''θα υπάρξει κάποια πρόβλεψη για μας'' και τέτοια εξωπραγματικά λες και βρίσκονται σε άλλο πλανήτη!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!Το σχέδιο νόμου ψηφίστηκε ΑΥΤΟΥΣΙΟ από το υπουργικό συμβούλιο!!!ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!Η ψήφισή του από τη βουλή είναι προ των πυλών αν δεν κάνουμε οχι απλώς κάτι,αλλα χρειάζεται να κάνουμε πολλά,μαζικά και δυναμικά!Τα αρνητικά του προσχεδίου τα έχω γράψει όπως και τόσοι άλλοι εδώ μέσα και λίγο πιο πάνω αναφέρει κάποια πολύ εύστοχα και ο alkinoos.Πρέπει να σταματήσουμε να τα γράφουμε μόνο στο greekmeds και να τα δημοσιεύσουμε μέσω συλλόγων και οργάνων στην τηλεοραση και τις εφημερίδες,επιτέλους να ξεκινήσουμε απεργία διαρκείας,να συναντηθούμε σε πορείες,στις ιατρικες σχολες,στα νοσοκομεία και σε παραστάσεις έξω από το υπουργείο όλοι και να μην περιμένουμε από 100 άτομα να δράσουν για μας.Ας δραστηριοποιηθούμε και ας συμμετάσχουμε και οι ίδιοι,όπως μπορεί ο καθένας,μήπως και πετύχουμε κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.