Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Ρε παιδιά, πραγματικά, ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ για να καταλάβετε πως ΔΕΝ, ΔΕΝ γίνεται να "περιμένουμε να γίνουν οριστικά τα πράγματα, γιατί όλα είναι ρευστά" προτού αντιδράσουμε και να τα έχουμε ως ήδη προς εφαρμογή τα σχέδιά τους???

Είναι δυνατόν???

Ποιός δεν έχει καταλάβει πως στόχος τους είναι η εξόντωσή μας προς όφελός τους? Αν υπάρχει κάποιος, είναι απλώς ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ

Έλεος

Και με συγχωρείτε, καταλαβαίνω πως δεν το λέει κανείς κακοπροαίρετα, και αντιθέτως με κάθε καλή διάθεση, αλλά λίγη σοβαρότητα! Αν είναι δυνατόν!

ΥΓ. Για το καλό όλων μας!!

ΥΓ2. Και προφανώς δε μιλάω για τους φοιτητές ιατρικής και τους εν αναμονή...Μιλάω για ολόκληρο τον ελληνικό λαό που πλήττεται και θα πληγεί και άλλο και άλλο μέχρι να τους σταματήσουμε, και ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΑ. Χωρίς το συντεχνιακό που φοριέται πολύ....Σε λίγο δεν θα επαρκούν για τα βασικά ρε τα νοσοκομεία, κι εμείς πέρα βρέχει! (ως εν δυνάμει ασθενείς δλδ να το δούμε). Όλο το "κράτος πρόνοιας" διαλύεται, επιχειρησιακές συμβάσεις, μείωση βασικού μισθού!!! Τι πρέπει να γίνει για να το καταλάβετε?? Ξυπνάτε πριν είναι αργά. Έλεος

Συμφωνω απολυτως....οτι πιο ωραιο και αληθινο που εχει γραφτει στις τοσες σελιδες και αναλογο του επιπεδου του φορουμ.... που δυστυχως πολλες φορες πεφτει,,,η φυσιολογικη αντιδραση θα επρεπε να ειναι η εξης,,,υπουργικο συμβουλιο αυτος,,,εμεις διαμαρτυρια απο αυριο καθε μερα στο υπουργειο και κλεισιμο των ιατρκων σχολων....αλλα εμεις γραφουμε το μακρυ μας και το κοντο μας στο διαδικτυο...και στην ιατρικη φοβουνται μη χασουν κανενα μαθημα... ο πιο χεστης και αδιαφορος κλαδος ειναι ο δικος μας και λυπαμαι που το λεω....συζητουσα με εκτου ετουσ φοιτητες και δεν ηξεραν τιποτα για το θεμα...τι περιμενεις απο τετοια νεολαια...καλο το διαβασμα αλλα υπαρχουν και αλλα πραγματα στη ζωη απο το να παρεις 9 η 10 σε ενα μαθημα...κριμααααααααααααα

Δεν καταλαβαίνω πώς βάζετε έτσι εύκολα στο στόμα σας τους φοιτητές ιατρικής.

Εν ονόματι ποιού δικαιώματος, όταν όλοι ξέρουν ότι σταθερά όλα τα χρόνια οι φοιτητές ήταν που αγωνίζονταν και περιφρουρούσαν τα κεκτημένα με δικές τους θυσίες, ενώ αρκετοί ανάμεσά σας έρχονταν από το εξωτερικό στην Ελλάδα και τα έβρισκαν όλα έτοιμα.

Και με ποιο ακόμα δικαίωμα λέτε ότι θα έρθετε εσείς να κλείσετε τις ιατρικές σχολές με τις οποίες δεν έχετε πλέον (ή δεν είχατε ποτέ) καμία σχέση;

Ήδη όταν πολλές ιατρικές σχολές μόλις πρόσφατα βγήκαν από καταλήψεις, είναι δυνατό να λέγονται κουβέντες του στυλ <<στην ιατρικη φοβουνται μη χασουν κανενα μαθημα...>>; Έλεος!

Πείτε μου αν ποτέ τόσα χρόνια εσείς οι απόφοιτοι ή και πρόσφατα με το νόμο της Διαμαντοπούλου συμπαρασταθήκατε στα προβλήματα των φοιτητών.

Το μόνο που λέγατε αρκετοί είναι ότι καλά σας κάνει η Διαμαντοπούλου, γιατί το επίπεδο των σπουδών σας είναι δήθεν χαμηλό.

Ε τώρα καλά σας κάνει (και ΘΑ ΜΑΣ κάνει και εμάς) ο Λοβέρδος γιατί το επίπεδο της ιατρικής είναι χαμηλό (λέει...).

Πώς σας φαίνεται λοιπόν τώρα που λούζεστε αυτά μερικοί που λούζατε τους άλλους;

Και μετά λέτε γιατί ο κλάδος είναι διασπασμένος...

Το πρόβλημα δεν είναι απλά ότι ο κλάδος είναι διασπασμένος, αλλά ότι μόλις ο καθένας αποφοιτήσει κοιτάζει την πάρτη του και πώς θα καβαλήσει τους υπολοίπους πατώντας επί πτωμάτων.

ΥΓ: Εϊμαι κατά των εξετάσεων για ειδικότητα και των περικοπών στις θέσεις ειδικευομένων, αλλά καλό είναι κάποια στιγμή να αναγνωρίζουμε πέντε πράγματα στους άλλους και να κάνουμε και λίγο αυτοκριτική όλοι μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

...Εγώ φοιτήτρια στην ιατρική Αθήνας είμαι κι επίσης ήμουν υπέρ των καταλήψεων... emconfused χαχα

Η κριτική μου δεν αναφέρεται ούτε συγκεκριμένα και γενικευτικά στουςς φοιτητές, ούτε συγκεκριμένα και γενικευτικά στους εν αναμονή. Αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ του κατοικους της χώρας που δεν έχουν καταλάβει για πού πάει το πράγμα...

και ρε kevion...να διαβάζεις και να κατανοείς καλύτερα το τι γράφεται...Ακριβώς επειδή βγήκαν από τις καταλήψεις λέει ο παραπάνω πως "φοβούνται μήπως χάσουν κανα μαθημα"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Εγώ φοιτήτρια στην ιατρική Αθήνας είμαι κι επίσης ήμουν υπέρ των καταλήψεων... emconfused χαχα

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_04/06/2006_186429

αφιερωμενο το παρακατω αρθρο με το οποιο συμφωνω απολυτα...περι καταληψεων...

η λογικη των καταληψεων ειναι η ιδια που εχει δημιουργησει αυτο το ελληνικο κρατος μεταπολευτικα...

δηλαδη ελευθεριοτητα, ασυδοσια και αγωνιστικοτητα ως αυτοσκοπος χωρις στοχους.

Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση. Σ'ευχαριστώ και που έτρεξες να με βάλεις σ ένα μπουλούκι, μόνο και μόνο γιατί ήμουν υπέρ της κατάληψης χωρίς να ξέρεις γιατί εναντιώνομαι στο νόμο και γιατί πιστεύω πως η κατάληψη μπορεί να λειτουργήσει εδώ ως μέσο πάλης. Συνέχισε να βγάζεις συμπεράσματα με στερεοτυπικές αντιλήψεις. Και εις ανώτερα

ΥΓ. Αν ήξερες πόσα άτομα που γνωρίζω, και ουδεμία σχέση έχουν με τις αριστερές παρατάξεις και είναι μακριά από τη φιλοσοφία τους, είναι τώρα υπέρ της κατάληψης (γιατί αναγνωρίζουν πως είναι συντελειακή η συγκυρία για τη χώρα), θα αισθανόσουν ηλίθιος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mολις επεστρεψα απο μεγαλο νοσοκομειο που περιμενω για ειδικοτητα και συνομιλησα με διευθυντρια ενος τμηματος του νοσοκομειου και σας μεταφερω την ενημερωση που ειχα συμφωνα με οτι τους ειχε πει ο Λοβερδος απο καιρο....σημειωνω απλα οτι δεν ειναι δικες μου πληροφοριες απλα οτι μου ειπε το παραθετω...το περασμενο απριλιο τους ειχε πει ο ιδιος ο Λοβερδος οτι θα το περασει και δεν το ενδιαφερουν οι αντιδρασεις(γιατι του ειπαν οτι θα κλεισουν οι ιατρικες και τους ειπε οτι δε με νοιαζει ας κανουν οτι θελουν)και επιπλεον μου ανεφερε οτι ο σκοπος του με βαση αυτα που τους ειχε αναφερει ηταν οτι ηθελε να εξαφανισει τις λιστες σε βαθος τριετιας....αυτα μου ειπε και εκρινα σκοπιμο να σας τα αναφερω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ γιατι πεισμωνεις??

δεν ειναι κακια αυτο που λεω, ειναι απλα γεγονος και πρεπει να μαθουμε να αναλαμβανουμε την ευθυνη των πραξεων μας.

απο τη στιγμη που στηριζεις καταληψη στηριζεις τη συγκεκριμενη λογικη..ολοι κανουμε λαθη και παρασυρομαστε.

και το πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια παρασυρονται/μαστε στην καταληψη γιατι θελουμε να αντιδρασουμε, υπαρχουν προβληματα και δεν γνωριζουμε καποιον τροπο αντιδρασης που θα δωσει αποτελεσμα.

η καταληψη ειχε νοημα στη χουντα, δυστυχως το μυαλο μας εχει μεινει εκει.

σημερα η καταληψη ειναι ο χειριστος εκφυλισμος της δημοκρατιας απο την μερια των φοιτητων

ηλιθιος αισθανομαι που τοσα χρονια εχω ανεχτει τις καταληψεις και εχει φιμωθει η φωνη μου/μας, η φωνη της πλειοψηφιας δηλαδη γιατι η καταληψη ειναι μοδα, φοριεται πολυ και βγαζει απο πανω μας και το συμπλεγμα του "φυτου" ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ γιατι πεισμωνεις??

δεν ειναι κακια αυτο που λεω, ειναι απλα γεγονος και πρεπει να μαθουμε να αναλαμβανουμε την ευθυνη των πραξεων μας.

απο τη στιγμη που στηριζεις καταληψη στηριζεις τη συγκεκριμενη λογικη..ολοι κανουμε λαθη και παρασυρομαστε.

και το πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια παρασυρονται/μαστε στην καταληψη γιατι θελουμε να αντιδρασουμε, υπαρχουν προβληματα και δεν γνωριζουμε καποιον τροπο αντιδρασης που θα δωσει αποτελεσμα.

η καταληψη ειχε νοημα στη χουντα, δυστυχως το μυαλο μας εχει μεινει εκει.

σημερα η καταληψη ειναι ο χειριστος εκφυλισμος της δημοκρατιας απο την μερια των φοιτητων

ηλιθιος αισθανομαι που τοσα χρονια εχω ανεχτει τις καταληψεις και εχει φιμωθει η φωνη μου/μας, η φωνη της πλειοψηφιας δηλαδη γιατι η καταληψη ειναι μοδα, φοριεται πολυ και βγαζει απο πανω μας και το συμπλεγμα του "φυτου" ;)

Α,οκ... Δεν είχα καταλάβει πως παρασύρθηκα σα μικρό κοριτσάκι κι εγώ... Ξέρεις, είμαι 5ο έτος τώρα και γνωρίζω πολύ καλά γιατί στηρίζω κατάληψη (όχι γενικά και αόριστα, και με προυποθέσεις διεξαγωγής τους). Φαίνεται, στη Γαλλία του 2005 (εργασιακός νόμος CPE) η κατάληψη είχε κάποιο αποτέλεσμα γιατί εκεί δεν είχαν Χούντα προηγουμένως... :rolleyes:

Και, όχι...δεν έχουμε χούντα τώρα... Θα περιμένουμε τον πρώτο νεκρό σε διαδήλωση για ν αντιδράσουμε...ή μάλλον όχι...ούτε τότε να κάνουμε κάτι, πληρώνοντας μαζοχιστικά τις αμαρτίες του παλαιότερου συνδικαλιστικού κινήματος....Καλή ιδέα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα, στο Υπουργικό Συμβούλιο θα γίνει η πρώτη ανάγνωση του σχεδίου νόμου για το νέο σύστημα των πτυχιούχων γιατρών στην απόκτηση ιατρικής ειδικότητα.

(http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4664191)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε τώρα που θα πάρουμε και στα σοβαρά την "απελπισία" των ερίτιμων καθηγητών μας. Όσο ήμουν εγώ στη σχολή δεν είδα να γίνονται καταλήψεις χωρίς λόγο. Δυστυχώς στη χώρα το κράτος (ελευθέριο και ασύδοτο κατά των πολιτών του) δίνει συχνά-πυκνά λόγους για καταλήψεις και για αντιδράσεις. Για όποιον πάντως δεν "αγοράζει" τους οδυρμούς των καθηγητών μας ας διαβάσει, ως ένα σχόλιο περί καταλήψεων (και λοιπών κοινωνικών αντιδράσεων), το Civil Disobedience του Thoreau (βρίσκει κανείς διάφορα λινκ εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_Disobedience_%28Thoreau%29). Πολύ πιο ενδιαφέρον, και κυρίως, πολύ πιο ειλικρινές.

Υ.Γ. Συνάδελφε, τη μία μας νουθετείς με Μουτσόπουλο-Ρούσσο, την άλλη μας περνάς τη Γιαννάκου για πεφωτισμένη. Άντε να δούμε τι άλλα μπουμπούκια θα βγάλεις από τη φαρέτρα σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ" ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΓΩ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ Η..." ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΠΙΘΑΝΟΝ..."

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ" ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΓΩ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ Η..." ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΠΙΘΑΝΟΝ..."

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ... :anavwfwties:

Στη δική μου λίστα πάντως τα πράγματα κυλάνε σχετικώς ομαλά. Ίσως είναι συγκυριακό το πρόβλημα στο νοσοκομείο σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γνωστες και κοινοτυπες οι απαντησεις.

αναφερομαι σε κατι συγκεκριμενο και η απαντηση ειναι αοριστολογιες και συνθηματα.

ναι η γιαννακου κατα τη γνωμη μου ειναι αξια πολιτικος και αυτη ειναι θεση μου που βασιζεται στις πολιτικες θεσεις που εχει εκφρασει.

ποιος ειναι αξιος κατα τη γνωμη σου? δεν εχεις θεση και αυτο ειναι το προβλημα..

απο την αλλη ο μουτσοπουλος ειναι απο τους λιγους που καταγγελουν τους καθηγηταδες και τη συναλλαγη με τους φοιτητες.

ποια ειναι η θεση σου σε αυτο? απλα δεν εχεις θεση..

οι καταληψεις εχουν γινει μεσο απολυτης υπακοης γιατι εξυπηρετουν την συντηρηση ενος συστηματος που θαβει το πανεπιστημιο και μεσο απολυτης υπακοης στην μη αλλαγη που εξυπηρετει απολυτα τη συντεχνια που εχουν διαμορφωσει οι καθηγηταδες.

οσο αφορα το αρθρο που παραθετεις συμφωνω απολυτα. το ζητημα ειναι οτι θεωρητικα τασσεσαι υπερ του civil desobedience ενω οι πραξεις (καταληψεις) εξυπηρετουν την πληρη υπακοη.

δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. θα ειναι εκπληξη για μενα αν κανεις απαντησει συγκεκριμενα και οχι αοριστα και με συνθηματα. οπως επισης και αν μπορεσουμε να κανουμε διαλογο και δεν αποκαλουμε με την πρωτη ευκαιρια ηλιθιο οποιον εχει διαφορετικη αποψη emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με περικοπή των κλινών κ κλινικών κατά 50% , το νέο νομοσχέδιο για τις ειδικότητες κ τη γενικότερη κατάσταση της χώρας, οι συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα περί επιτυχίας στις εξετάσεις, περί άξιων κ άσχετων γιατρών, νεότερων κ παλιότερων, δυστυχώς δείχνουν..Πόσο αμόρφωτος κοινωνικά κλάδος είμαστε, πόσο ψώνια, πόση έπαρση κ κομπλεξισμό συγχρόνως κουβαλάμε..Οπότε σαφώς κ είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Δεν μας λυπάμαι. Καλώς θα περάσουν όλα τα νομοσχέδια. Νοιαστήκαμε ποτέ? Πάντα οι ίδιοι κ οι ίδιοι τρέχουν. Ας κοιτάξει λοιπόν ο καθένας το τομάρι του, ας πατήσει επί πτωμάτων για να φτάσει ψηλά..Αυτό δεν θέλετε? Να γίνετε οι ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ??? Ο κθένας μόνος του από εδώ κ πέρα..Επιτέλους η ηλιθιότητα δεν μπορεί να συγχωρείται επ' αόριστο..Ιδίως σε ενήλικες, επιτήμονες, υποτίθεται..Εδώ ο κόσμος καίγεται κ σεις τσακώνεστε στο προαύλιο για τη μπάλλα! Δική μου είναι, όχι δική μου..Κακόμοιρα..ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ!! Εργαζόμενοι είστε σαν όλους τους άλλους. Κατεβείτε από το καλάμι, διαλυόμαστε! Χειρότεροι κ από τη Μαντάμ Σουσού έχετα καταντήσει! ΝΤΡΟΠΗ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με περικοπή των κλινών κ κλινικών κατά 50% , το νέο νομοσχέδιο για τις ειδικότητες κ τη γενικότερη κατάσταση της χώρας, οι συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα περί επιτυχίας στις εξετάσεις, περί άξιων κ άσχετων γιατρών, νεότερων κ παλιότερων, δυστυχώς δείχνουν..Πόσο αμόρφωτος κοινωνικά κλάδος είμαστε, πόσο ψώνια, πόση έπαρση κ κομπλεξισμό συγχρόνως κουβαλάμε..Οπότε σαφώς κ είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Δεν μας λυπάμαι. Καλώς θα περάσουν όλα τα νομοσχέδια. Νοιαστήκαμε ποτέ? Πάντα οι ίδιοι κ οι ίδιοι τρέχουν. Ας κοιτάξει λοιπόν ο καθένας το τομάρι του, ας πατήσει επί πτωμάτων για να φτάσει ψηλά..Αυτό δεν θέλετε? Να γίνετε οι ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ??? Ο κθένας μόνος του από εδώ κ πέρα..Επιτέλους η ηλιθιότητα δεν μπορεί να συγχωρείται επ' αόριστο..Ιδίως σε ενήλικες, επιτήμονες, υποτίθεται..Εδώ ο κόσμος καίγεται κ σεις τσακώνεστε στο προαύλιο για τη μπάλλα! Δική μου είναι, όχι δική μου..Κακόμοιρα..ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ!! Εργαζόμενοι είστε σαν όλους τους άλλους. Κατεβείτε από το καλάμι, διαλυόμαστε! Χειρότεροι κ από τη Μαντάμ Σουσού έχετα καταντήσει! ΝΤΡΟΠΗ!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

@kevion, σου απάντησα με pm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γνωστες και κοινοτυπες οι απαντησεις.

αναφερομαι σε κατι συγκεκριμενο και η απαντηση ειναι αοριστολογιες και συνθηματα.

ναι η γιαννακου κατα τη γνωμη μου ειναι αξια πολιτικος και αυτη ειναι θεση μου που βασιζεται στις πολιτικες θεσεις που εχει εκφρασει.

ποιος ειναι αξιος κατα τη γνωμη σου? δεν εχεις θεση και αυτο ειναι το προβλημα..

απο την αλλη ο μουτσοπουλος ειναι απο τους λιγους που καταγγελουν τους καθηγηταδες και τη συναλλαγη με τους φοιτητες.

ποια ειναι η θεση σου σε αυτο? απλα δεν εχεις θεση..

οι καταληψεις εχουν γινει μεσο απολυτης υπακοης γιατι εξυπηρετουν την συντηρηση ενος συστηματος που θαβει το πανεπιστημιο και μεσο απολυτης υπακοης στην μη αλλαγη που εξυπηρετει απολυτα τη συντεχνια που εχουν διαμορφωσει οι καθηγηταδες.

οσο αφορα το αρθρο που παραθετεις συμφωνω απολυτα. το ζητημα ειναι οτι θεωρητικα τασσεσαι υπερ του civil desobedience ενω οι πραξεις (καταληψεις) εξυπηρετουν την πληρη υπακοη.

δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. θα ειναι εκπληξη για μενα αν κανεις απαντησει συγκεκριμενα και οχι αοριστα και με συνθηματα. οπως επισης και αν μπορεσουμε να κανουμε διαλογο και δεν αποκαλουμε με την πρωτη ευκαιρια ηλιθιο οποιον εχει διαφορετικη αποψη emeleos

Θα προσπαθήσω να απαντήσω εξίσου συγκεκριμένα:

1. Η Γιαννάκου κατα τη γνωμη μου είναι ανάξια πολιτικός και αυτή είναι η δική μου θέση που βασίζεται στις πολιτικές θέσεις που έχει εκφράσει καθώς και στα όσα έπραξε ή δοκίμασε να πράξει ως υπουργός και ως βουλευτής.

2. Με τη συναλλαγή καθηγητών-φοιτητών δεν συμφωνώ προφανώς. Αλήθεια ξέρεις κάποιον που να συμφωνεί; Αλλά τι σχέση έχει αυτό με τις καταλήψεις ενόψει του νομοσχεδίου (ή ενόψει παρόμοιων εμπνεύσεων); Δεν γνωρίζεις ότι οι φοιτητές που κατά κανόνα συναλλάσσονται με τους καθηγητές είναι ως επί το πλείστον κατά των καταλήψεων, όπως και οι αντίστοιχοι καθηγητές άλλωστε; Είμαι σίγουρος δε ότι, δημοσίως, ακόμα και αυτοί οι καθηγητές θα κατακεραυνώνουν τις όποιες συναλλαγές.

3. Τα όσα λες περί αλλαγών θα ίσχυαν αν οι αλλαγές αυτές ήταν σε μία σωστή κατεύθυνση. Δεν είμαι αυτής της άποψης. Οι αλλαγές οδηγούν σαφώς στην εξαθλίωση των γιατρών και υπαγορεύονται από καθαρά οικονομικά κριτήρια, σίγουρα όχι προς όφελος των πολλών. Ακόμα και αν τα πανεπιστήμια έχουν προβλήματα (αλλά βεβαίως δεν έχουν μόνο προβλήματα, έχουν και θετικά στοιχεία) αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει δεκτή οποιαδήποτε αλλαγή απλώς και μόνο επειδή συνιστά αλλαγή. Η αλλαγή δεν αποτελεί αυταξία. Σημασία έχει το περιεχόμενό της. Πρέπει λοιπόν να απαντήσει κανείς σε τρία ερωτήματα: α. τα προβλήματα που κάποιος προτείνει να βελτιώσει είναι όντως προβλήματα; β. επιλύει όντως ή εκάστοτε αλλαγή τα προβλήματα που διατείνεται ότι την ενδιαφέρουν; γ. μήπως η συγκεκριμένη απόπειρα "επίλυσης" των προβλημάτων δημιουργεί άλλα προβλήματα, ακόμη χειρότερα; Αν η απάντηση δεν είναι θετική και στα τρία αυτά ερωτήματα θεωρώ ότι η δεδομένη αλλαγή είναι η ίδια προβληματική. (Βέβαια διυλίζω τον κώνωπα, αλλά το κάνω μόνο χάριν της συζήτησης. Κατά τη γνώμη μου αυτά που συμβαίνουν με τους γιατρούς και γενικότερα δεν αντέχουν σε καμία κριτική).

4. Όσο για τα της πολιτικής ανυπακοής, θεωρείς ότι η ανυπακοή (καταλήψεις) εξυπηρετεί την πλήρη υπακοή. Προφανώς κατ' εσέ η υπακοή (ανοιχτά πανεπιστήμια κι ας καεί ο Δίας) εξυπηρετεί λιγότερο την υπακοή. Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή εγώ, εσύ κι ο Θόρω κατανοούμε με διαφορετικό τρόπο το νόημα της υπακοής/ανυπακοής ή απλώς μας ενδιαφέρει να υπακούμε σε διαφορετικά πράγματα, που είναι και το πιθανότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον)προφανως δεν εχεις διαβασει τον νομο πλαισιο της γιαννακου οπως και ολοι οσοι κραυγαζαν τοτε ... http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/40-AEI-Nomos_Plaisio_Sxedio.htm κοινη λογικη περιειχε και αυτονοητες αλλαγες.

2ον)δεν απαντας στο ποιον θεωρεις εσυ αξιο πολιτικο. δηλαδη περα απο την καταγγελτικοτητα, προσωπα, παραδειγματα, λυσεις αναδεικνυονται ή μονο καταγγελουμε στειρα γενικα και αοριστα κανοντας το αυτοσκοπο τελικα?

3ον)αν νομιζεις οτι συναλλασεται μονο συγκεκριμενη παραταξη εχεις αγνοια-αδικο αλλα πλεον αφου δεν ειμαστε ικανοι να εχουμε παραταξεις πολυ καλα καναν και τις κατηργησαν

4ον)στη χουντα με την καταληψη ζητησαμε και πετυχαμε την αλλαγη σημερα ζηταμε και πετυχαινουμε τη συντηρηση

να κανουμε καταληψη για τη siemens, τα υποβρυχια και τις μιζες, τους ολυμπιακους αγωνες που κατεστρεψαν τη χωρα (δικαιωνεται το κκε σε αυτο). ναι να κανουμε και να ζητησουμε αξιολογηση σε ολο το πανεπιστημιο και στους καθηγηταδες και εναντια στην κληρονομικοτητα των θεσεων δεπ (που αναδεικνυει ο μουτσοπουλος στο βιβλιο του).

αλλα οχι δεν μπορουμε να κλεινουμε το πανεπιστημιο για να μη μας εξετασουν, να μη καταργησουν/μειωσουν τους διευθυνταδες-κλινικαρχες, οχι δεν μπορουμε να αρνουμαστε το μελλον και να ζηταμε να διατηρηθει η παρουσα νοσηρη κατασταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μόνοι λόγοι που προωθείται αυτό το έκτρωμα είναι

1) Για να μειωθούν οι θέσεις κατά 30-40%. Για αυτό και δίνει ουσιαστικά μόνο 20% των θέσεων στην λίστα. Οι υπόλοιπες θα κοπούν πολύ εύκολα από τις θέσεις των εξετάσεων μια και δεν θα υπάρχει κανείς που να τις κατοχυρώνει πλέον.

2) Για να βολεύονται οι γιοι και οι συγγενείς των πολιτικών και των πανεπιστημιακών. Γιατί να τρέχουν οι άνθρωποι να μπουν σε λίστες… τον τρόπο τον έχουν βρει ήδη. ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.

3) Για να βολέψουν τα διάφορα κομματόσκυλα ιατρικά και μη σε πολυπληθείς επιτροπές εξετάσεων και ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι δεν μπορουμε να κλεινουμε το πανεπιστημιο για να μη μας εξετασουν, να μη καταργησουν/μειωσουν τους διευθυνταδες-κλινικαρχες, οχι δεν μπορουμε να αρνουμαστε το μελλον και να ζηταμε να διατηρηθει η παρουσα νοσηρη κατασταση.

Μην εκτίθεσαι κραυγάζοντας ότι δεν ξέρεις τίποτα για το τι προβλέπει ο νομος Διαμαντοπούλου! (ούτε και προφανώς τα σχεδια λοβέρδου περι συγχωνευσεων, καταργησεων ικα, μειώσεων κλινών, παραχώρησης κλινών σε ιδιωτικές ασφαλιστικές κτλ κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομοσχεδιο-εκτρωμα για εξετασεις που ακυρωνει τοσα χρονια αναμονης, υπομονης,αγωνιας,προσπαθειας ευρεσης αγροτικου αγονου ή μη και εργασιας υπο κακιστες συνθηκες σε οποιοδηποτε ιδιωτικο ιατρικο τομεα ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ στο υπουργικο σημερα...!! ΕΛΕΟΣ!

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=16124

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομοσχέδιο έκτρωμα ακυρώνει αγροτικά, χρόνους αναμονής...

Τι γίνεται για αυτούς που κάνουν ήδη το τελικό κομμάτι της ειδικότητας, αλλά σε νοσοκομείο που δίνει κομμάτι? Θα δώσουν εξετάσεις για τα υπόλοιπα 2 χρόνια...? για να μπούνε στο υπόλοιπο κομμάτι...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομοσχεδιο-εκτρωμα για εξετασεις που ακυρωνει τοσα χρονια αναμονης, υπομονης,αγωνιας,προσπαθειας ευρεσης αγροτικου αγονου ή μη και εργασιας υπο κακιστες συνθηκες σε οποιοδηποτε ιδιωτικο ιατρικο τομεα ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ στο υπουργικο σημερα...!! ΕΛΕΟΣ!

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=16124

Άρα το νομοσχέδιο είναι ίδιο ακριβώς με το προσχέδιο... ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χουντα που ζουμε, τα παιδια του πολυτεχνειου, ως αλλοι δικτατορες , κανουν οτι θελουν χωρις να τους ενδιαφερει αν ειναι νομιμο.

Πρεπει να ικανοποιησουν τα αφεντικα τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε υποστηρικτες!Το προσχεδιο λεει οτι οι θεσεις ειδικοτητας θα ειναι με βαση τους εγγεγραμενους στα ελληνικα πανεπιστημια του 2ου ετους...Ποσες χρονιες Ελληνων αποφοιτων υπαρχουν στις λιστες; Ποσοι ειναι απο το εξωτερικο; Ποσοι θα ξεκωλωθούν στο διαβασμα; Ποσες θεσεις θα κοψουν; Ποσος καιρος θα περασει για να απορροφηθουν εστω και οι αποφοιτοι Ελληνικων πανεπιστημιων; Ειστε ακομα σιγουροι οτι θα πιασετε ειδικοτητα στον Ευαγγελισμο με την μια; Η μηπως θα βολευτειτε με το ΓΝ-ΚΥ Λημνου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε υποστηρικτες!Το προσχεδιο λεει οτι οι θεσεις ειδικοτητας θα ειναι με βαση τους εγγεγραμενους στα ελληνικα πανεπιστημια του 2ου ετους...Ποσες χρονιες Ελληνων αποφοιτων υπαρχουν στις λιστες; Ποσοι ειναι απο το εξωτερικο; Ποσοι θα ξεκωλωθούν στο διαβασμα; Ποσες θεσεις θα κοψουν; Ποσος καιρος θα περασει για να απορροφηθουν εστω και οι αποφοιτοι Ελληνικων πανεπιστημιων; Ειστε ακομα σιγουροι οτι θα πιασετε ειδικοτητα στον Ευαγγελισμο με την μια; Η μηπως θα βολευτειτε με το ΓΝ-ΚΥ Λημνου;

Θα γράψουν 100% , θα περάσουν στον Ευαγγελισμό αλλά την ειδικότητα θα την κάνουν στην Λήμνο. Κ θα εφημερεύουν τομέα για να καλύπτουν τις ελλείψεις. Κ θα πληρώνονται 1000 ευρώ για να κρατάνε το καταρρέον ΕΣΥ....Οι αριθμοί του ΛΟΒ θα ευημερούν αλλά το τίμημα θα είναι η αξιοπρέπεια μας.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.