Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Όλα τα θαύματα καρκινοπαθών και άλλων τα έκανε καλά η γνωστή κολυμπήθρα που λέγεται ελληνικά ΑΕΙ. Τώρα που ήρθε η ώρα να καούν τα ξερά μαζί με τα χλωρά, είναι πολύ αργά για να γίνει κάτι. Έτσι είναι όταν δε μιλάμε για τίποτα, όταν ξυπνήσουμε είναι πολύ αργά για να μας ακούσει κανείς.

ποτε δεν καταλαβα πως στην Ιατρικη Αθηνων απο 200 στην αρχη γιναν 450 στο τελος, οταν ο νομος για τους μετεγγραφεντες ηταν μονο το 10% επι των ετησίων εισαχθέντων δλδ αντε και 250 με το ζορι μαζι με κατατακτηριες κτλ! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Η θέσπιση των εξετάσεων αποτελεί μια πρώτης τάξεως δικαιολογία για μείωση των θέσεων των ειδικευομένων. ΔΕΝ τους ενδιαφέρει τι γιατρούς βγάζει το κάθε νοσοκομείο ούτε και το κάθε πανεπιστήμιο!

Τους περισσεύουν γιατροί και θα πρέπει ή να τους διώξουν ή να τους καταστήσουν χαμηλόμισθους...Να δώσει κανείς εξετάσεις για να μπει πού ρε παιδιά? Στο ίδιο νοσοκομείο όπου μια νηπιαγωγός κατάφερε σε 10 χρόνια να πάρει πτυχίο, να κάνει διδακτορικό και να τελειώσει ειδικότητα? Μας φτύνουν μες στα μούτρα και θα πούμε ευχαριστώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oι περισσότεροι είστε εκτός νοήματος και δεν βοηθάτε ούτε τη συζήτηση ούτε εμάς τους ίδιους...

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από όλους τους αποφοίτους της ιταλορουμανοβουλγαρίας που εισέρρεαν αθρόα τα προηγούμενα χρόνια. 

Όποιος υποστηρίζει ότι το ελληνικό κράτος είναι υποχρεωμένο να προσφέρει θέση ειδικότητας σε όλους αυτούς μάλλον κοροϊδεύει τον εαυτό του. Τώρα γιατί ακριβώς το κράτος δεν φρόντισε να βάλει έναν αποτελεσματικό ηθμό σε όλους αυτούς είναι άλλο θέμα...Εντάσσεται στη γενικότερη κατάστασή μας...

Eγώ δεν διάλεξα τέτοιο κάψιμο για τη ζωή μου, να περιμένω 6-8 χρόνια και να γίνω γιατρός στα 40 μου. Και ούτε είμαι υποχρεωμένος να εξαναγκαστώ σε μετανάστευση για να κάνω ειδικότητα. Η νοοτροπία της λίστας της ντροπής πρέπει κάποτε να τελειώσει.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΡΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

medsgreek μπορεί με την ίδια λογική και ο συνάδελφος να μην θέλησε να ξενιτευτεί και επομένως αναγκάστηκε να περιμένει στη λίστα για 8 χρόνια, μη έχοντας άλλη επιλογή. Αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι πολλά άτομα δεν ήθελαν να φύγουν στο εξωτερικό και για να μείνουν στη χώρα τους η λίστα αναμονής καλώς ή κακώς ήταν μονόδρομος. Εκτός και αν υπήρχε καμιά κρυφή επιλογή για εξετάσεις και δεν το καταλάβαμε. Αυτά λοιπόν τα άτομα δεν μπορείς να τα βάλεις στην ίδια μοίρα με όσους από δω και στο εξής μόλις τελειώσουν τη σχολή θα δώσουν εξετάσεις για να μπουν στην ειδικότητα. Πολύ απλά μας ήρθε τώρα το αυγό στον κώλο και βάζουμε τις εξετάσεις απλά και μόνο για να κόψουμε θέσεις. Σε αυτή τη χώρα ανακαλύψαμε το 2011 την Αμερική, ότι υπάρχουν πολλοί ιατροί, ότι υπάρχουν πολλοί στο δημόσιο, ότι υπάρχει φοροδιαφυγή και όλα τα σχετικά.

Όσον αφορά ότι έρχονται πιο δύσκολα θα συμφωνήσω απόλυτα, χωρίς να θέλω να γίνομαι Κασσάνδρα. Δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει πολλοί όμως έρχονται μεγάλες μειώσεις θέσεων, μισθών και υπάρχει ακόμη και το ενδεχόμενο πτώχευσης της χώρας. Να δω τότε ποιος θα θέλει να κάνει ειδικότητα για 100.000 δραχμές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις "αμαρτίες" του παρελθόντος δεν θα γίνουμε εμείς τα εξιλαστήρια θύματα.

Για τον μεγάλο αριθμό αμφιβόλου επιπέδου ιατρών σκαρφίστηκαν τις εξετάσεις?

Ε και? Τί θα γίνει με όση σκαρταδούρα κυκλοφορεί εδώ και χρόνια και μάλιστα έχει πάρει ήδη ειδικότητα? Μπορεί κάποιος να δώσει μια λύση γι' αυτό ή όσοι πρόλαβαν τον Κύριον είδαν?

Α ναι θα δώσουμε εμείς εξετάσεις για να περάσει ένα 10% από όλους μας και έτσι θα εξαφανιστεί η σαβούρα. ΟΚ δεν το είχα καταλάβει τόσο καιρό. Τώρα που το κατάλαβα αρχίζω διάβασμα...

Δεν έρχεστε στα συγκαλά σας λέω εγώ, που θα κάτσουμε να διαγωνιστούμε τόσες χιλιάδες πτυχιούχοι για κάποιες ψωροθέσεις όταν το κάθε λογής καρύδι έκανε έτσι απλά ως τώρα ειδικότητα. Δεν καταλάβατε καλά, δεν πρόκειται να αφήσω την τελική μου θέση που μετράω αντίστροφα εδώ και 4 χρόνια και όπου να'ναι ανοίγει, για να δώσω εξετάσεις στα προκλινικά, ενώ έχω ήδη δουλέψει 2 χρόνια αγροτικό και 2 ειδικότητα.

Και ο λόγος που έφαγα τα νιάτα μου στην αναμονή είναι επειδή το κάθε σκατουλάκι που γούσταρε να κάνει ιατρική, την έκανε και μετά τσάκωνε και μια θεσούλα ειδικότητας. Όταν ο Λοβέρδος μου ξεπληρώσει ηθικά και υλικά τα 6 συνολικά χρόνια που περιμένω από το πτυχίο μου ως τώρα και παραδεχτεί ότι από δικά τους διαπλεκώμενα συμφέροντα έφαγα το παλούκι, θα δώσω και εγώ εξετάσεις για να αποδείξω στην κενωνία ότι τα 4 χρόνια που έχω ασκήσει την ιατρική το έκανα ως ιατρός και όχι ως ξεματιάστρα.

Λίγο μυαλό δεν σας έχει μείνει να καταλάβετε πως όσοι είμαστε ήδη στις λίστες θα το παλέψουμε μέχρι τέλους να μη χάσουμε τις θέσεις μας και ότι 90% όσων ελπίζετε σε γρήγηρη έναρξη ειδικότητας δια των εξετάσεων, βάση απλών μαθηματικών θα μείνετε στην απέξω τελικά? Και θα'ναι μεγάλο κρίμα να μας πετάξουν στα σκουπίδια των αποτυχόντων μετά από τόσα χρόνια σπουδών. Όπως επίσης θα είναι πολύ δύσκολο να βρούμε θέση στο εξωτερικό αν φτάσουμε στο σημείο να φύγουμε όλοι έξω........

Γι' αυτό πριν να'ναι τελείως αργά, ξανασκεφτείτε με πιο τρόπο θα λύσουμε τον Λοβέρδιο δεσμό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω συνάδελφοι δεν βλέπω μονοδρομο την κατάσταση! Αν ζοριστει πολύ ο Λοβέρδος(αυτό μεταφραζεται σε πολιτικό κοστος βεβαίως)μπορει να μην προχωρησει στην θεσπιση εξετάσεων.....και αυτο ειναι το πιο πιθανο αν αναλογιστεί κανεις το ποσο "αποτελεσματικά¨ λειτουργει η κυβερνηση ΠΑΣΟΚ. Νομοι και τροπολογίες προαναγγελονται και ειτε δεν ψηφιζονται η δεν εφαρμοζονται στην πραξη!

Αυτο που παιζει τρελα ειναι απλα η μειωση των θεσεων ειδικευσης χωρις εξετασεις και μεχρι εκει συναδελφοι.... με αναμονες να φτανουν την 20 ετια!Αυτοι δεν ειναι ικανοι για πιο συνθετα πραματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον δεν το πηρατε ειδηση.

ο Λοβ στο μεγκα τις προαλλες ειπε οτι εχει αφησει μια εκκρεμοτητα για οκτωβρη...

να αλλαξει την εισαγωγη στην ειδικοτητα. οποτε δεν συζηταμε πλεον σχετικα με το ΑΝ θα εχουμε εξετασεις. ειναι κατι που επρεπε να γινει χρονια πριν βεβαιως.

απο κει και περα ειναι αυτονοητο για μενα οτι αναλογα με την αναμονη την οποια εχει ο καθενας πρεπει να υπαρχει συντελεστης και μοριοδοτηση.

και επιπλεον θεωρω οτι η εξεταση πρεπει να αφορα την καθε ειδικοτητα. εχεις δωσει τις εξετασεις γενικης ιατρικης γνωσης στη σχολη και τωρα καλεισαι να εξεταστεις πιο...εξειδικευμενα για να μπεις στην ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Η χώρα είναι πτωχευμένη και "πρέπει" να γίνουν περικοπές. Οι ιατροί είναι ένας κλάδος με υπερπροσφορά στην Ελλάδα, για γνωστούς και χιλιοειπωμένους λόγους, οπότε θα είναι ένας τομέας στον οποίο θα γίνουν περικοπές και άγριες μάλιστα. Το γεγονός ότι είμαστε ζώα και ο καθένας κοιτάει το τομάρι του απλά κάνει τα πράγματα ευκολότερα για την κυβέρνηση ώστε η αλλαγή να είναι άδικη, ισοπεδωτική και πολύ πιθανόν κρίνοντας και από το παρελθόν του ΠΑΣΟΚ διαβλητή για τα παιδιά καθηγητάδων και βουλευτών. Το γεγονός ότι δεν θα μπουν στην ειδικότητα κάποιοι άσχετοι χωρίς μέσον δεν αποκαθιστά την αδικία ότι θα μπουν άσχετοι που έχουν βύσμα ή ότι μέχρι τώρα έχει ΗΔΗ μπει ανεξέλεγκτα η σάρα και η μάρα. Αν είμασταν οργανωμένοι θα μπορούσαμε αν μη τι άλλο να διεκδικήσουμε μια ομαλή μετάβαση και μια αδιάβλητη διαδικασία.

Τώρα ανακοινώσεις της ΠΑΣΚ ή της ΜΑΣΚ του τύπου το πτυχίο ιατρικής μπορεί να το πάρει ο καθένας απλά αντικατοπρίζουν την μανία αυτών των καραγκιόζηδων να υποστηρίξουν την παράταξη που τους έθρεψε τόσα χρόνια (και τους θρέφει ακόμη) και έβαζε πλάτη στις παρανομίες τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρυ, αλλά εγώ δεν διάλεξα τέτοιο κάψιμο για τη ζωή μου, να περιμένω 6-8 χρόνια και να γίνω γιατρός στα 40 μου. Και ούτε είμαι υποχρεωμένος να εξαναγκαστώ σε μετανάστευση για να κάνω ειδικότητα. Η νοοτροπία της λίστας της ντροπής πρέπει κάποτε να τελειώσει. Άντε γιατί έρχονται και χειρότερα...

Με συγχωρείς, αλλά τέτοιο ακριβώς κάψιμο διάλεξες μόλις μπήκες στην Ιατρική. Με τέτοια δεδομένα μπήκες, δεν το χες καταλάβει??

Αντίθετα, οι υπόλοιποι τώρα βλέπουν ν αλλάζουν τα σχέδια και ο προγραμματισμός τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

medsgreek προφανως και δεν εχεις παρει πτυχιο ακομα ή μολις αποφοίτησες.Σαφώς και όλοι οι απόφοιτοι εσωτερικου επιθυμουν εξετάσεις,εαν και εφόσον είναι αξιοκρατικές,αδιαβλητες και ειναι και λογική η αναλογία θέσεων(όχι τύπου 11500 υποψήφιοι-10 θέσεις καρδιολογίας,13 θεσεις ενδοκρινολογιας,11 θεσεις οφθαλμολογιας κτλ) .Το θέμα είναι με ποιους όρους,με ποιες προυποθέσεις ,πως αυτες θα πιστοποιουν γνώση και θα βοηθουν εξελικτικα τον ιατρο και δεν θα ειναι ξανα εξέταση σε βιοχημεια,στατιστικη,ιστολογια κτλ και κυρίως δεν θα ακυρώνουν τις ζωες αυτων που ειναι ήδη σε αναμονη απο 1-8 χρόνια και ακομα περιμένουν να ξεκινησουν ειδικοτητα. Το έχω ξαναγραψει αλλά εδώ δεν μιλαμε για ενα τσουβαλι λεφτα η ενα καραβι λεφτα που μπορει να επιστραφει η οχι,αλλα μιλάμε για ΖΩΕΣ και κανένας δεν εχει δικαιωμα να αφαιρεί η να ακυρωνει ζωες...

Σου θυμίζω επίσης οτι οι εξετάσεις για τους ιταλορουμανοβουλγαροκτλ ''υποτίθεται'' πως υπηρχαν μεχρι το 2007 ειτε σαν ΔΙΚΑΤΣΑ ειτε σαν ΔΟΑΤΑΠ και όλοι οι διοργανωτες αυτων μεσω των εκαστοτε κυβερνησεων κραβγαζαν για το πόσο ''αξιοκρατικες'', ''αδιαβλητες'' και ''υψηλου επιπεδου'' ήταν...

Απλα για να καθομαστε να τραβαμε τα μαλλια μας η να χτυπαμε το κεφαλι μας στον τοιχο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκεί ποντάρει και ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ για να μας πιάσει στον ύπνο.Στο ξεκατίνιαμα για το ποιότητα των σπουδών της κάθε χώρας.

Βρε κούνια που σας κούναγε!

Αλλού είναι το ζουμί .ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τον εκαστοτε υπουργο υγειας δεν τον ενδιαφερει ουτε η ποιοτητα παροχων υγειας ουτε η επιστημονικη αρτιοτητα των ιατρων, αυτοι κοιταζουν νουμερα, και απο την στιγμη που ο ξενος στην ουσια κυβερνητης πλεον της Ελλάδος (Δ.Ν.Τ) εδειξε το δρομο των αλλαγων ετοιμαστειτε απο τον επομενο μηνα για:

-εξευτελιστικες μειωσεις μισθων

- μειωσεις θεσεων

-συγχωνευσεις νοσοκομειων

- απολυσεις

-εξετασεις για ειδικοτητα

αυτοι που θα δουλευουν στα δημοσια νοσοκομεια απλα θα τους βγαινει η πιστη καθως η δουλεια αυξανεται λογω οικονομικης κρισης και κανενας πλεον δεν παει σε ιδιωτη...

οι ιδιωτες ιατροι θα δουν μειωση των εισοδηματων τους.

και εμεις θα παλευουμε να μπουμε σε μια θεση να παρουμε ειδικοτητα 1000 ατομα για μια θεση.

και εις αλλα με υγεια. παντως τωρα τελευταια το εχω ριξει στην κηπουρικη... μαθε τεχνη κι αστην....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πούμε ότι είμαστε 1 χρόνο μετά, Αύγουστος 2012 όλοι κάνουμε την τελευταία επανάληψη των 60 διαφορετικών μαθημάτων της σχολής(αν είναι αυτό δυνατό) και Σεπτέμβρη δίνουμε εξετάσεις. Χοντρικά 15.000 υποψήφιοι για καμιά 500αριά θέσεις. Βγαίνουν και τα αποτελέσματα και σύμφωνα με τον σχεδιασμό του Υπουργείου ανακοινώνονται οι επιτυχόντες για 250 θέσεις γενικής ιατρικής (Μποδοσάκης στην επιτροπή εκπαίδευσης γαρ) 50 χειρουργική, 20 καρδια, 20 παιδιατρική, 15 ψυχιατρική και τα υπόλοιπα ψιλά τα μοιράζονται οι λοιπές ειδικότητες.

Πείτε μου τώρα οι 14500 που ΑΠΕΤΥΧΑΝ τί σκ..ά θα κάνουν???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα κανουν οτι κανουν τωρα...αναμονη κλπ κλπ

μην εχουμε αυταπατες. οι εξετασεις επρεπε να εχουν μπει εδω και χρονια.

επειδη ειμασταν στενομυαλοι τοσα χρονια θα μπουνε τωρα...για τους λαθους λογους.

θα κανουν οτι κανουν τωρα...αναμονη κλπ κλπ

μην εχουμε αυταπατες. οι εξετασεις επρεπε να εχουν μπει εδω και χρονια.

επειδη ειμασταν στενομυαλοι τοσα χρονια θα μπουνε τωρα...για τους λαθους λογους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά τι καθόμαστε και συζητάμε. Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και δεν δίνει δεκάρα για τους άλλους. Όσοι περίμεναν πολλά χρόνια και όσοι ξέρουν ότι είναι άσχετοι και δεν έχουν χοντρό βύσμα οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν σε εξετάσεις θέλουν να συνεχιστεί η λίστα. Όσοι είναι ακόμη φοιτητές ή τελείωσαν πρόσφατα θέλουν εξετάσεις. Δεν τους αδικώ. Και γω δεν θα ήθελα αν έχω όνειρο να γίνω ενδοκρινολόγος να περιμένω 15 χρόνια γιατί είναι πριν από μένα 5 μαθητές του 12 που τους έστειλε ο μπαμπάς στην Βουλγαρία να γίνουν γιατροί και το όνειρο έγινε πραγματικότητα στις 1/1/07. Απλά θα πρέπει να θυσιαστούν και όσοι ρομαντικοί είναι καλοί γιατροί αλλά θέλησαν-έπρεπε να μείνουν στη χώρα τους αντί να ξενιτευτούν.

Σε αυτό πάντως θα συμφωνήσω με την Καραντή Μαρία: καλά να πάθουμε που εμπηστευτήκαμε τη ζωή μας σε αυτή την κυβέρνηση. Επίσης καλά να πάθουμε διότι είμαστε ζώα που κοιμούνται. Εδώ άλλοι δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει το περιβόητο προσχέδιο τι να πω παραπάνω? Σε άλλα topics βλέπω ότι ο κόσμος δεν ξέρει καν τι λεφτά παίρνει, αν παίρνει ή όχι επίδομα αδείας... Αυτός όμως κάνει ειδικότητα συνάδελφοι και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πιστέψω ότι οι εξετάσεις θα βελτιώσουν την ποιότητα της υγείας στην Ελλάδα, εφόσον θα αξιολογήσουν ένα μικρό ποσοστό των ιατρών μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Apolink για να μην καθόμαστε και χάνουμε χρόνο ας πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας όσοι είμαστε οι "αναλώσιμοι" του δον Λοβ.

Πέρασε και ο Δεκαπενταύγουστος και μπορούμε να συνεχίσουμε να χτυπάμε πόρτες πάλι για το θέμα μας.

Στους ιατρικούς συλλόγους πήγαμε, σειρά έχουν οι πρόεδροι των σχολών τώρα.

Φτάνει πια με την προσπάθεια αφύπνισης, θα διεκδικήσουμε ότι πιστεύουμε πως είναι δίκαιο για εμάς.

Όσοι θέλουν καλώς να ορίσουν στην παρέα μας...οι υπόλοιποι τα περαστικά μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη καποιοι (σκοπιμως; ) το παραβλεπουν, να υπενθυμισω απλως οτι οσοι ερχονται εξ Ιταλιας (δεν ξερω αν ισχυει και για αλλες χωρες της ΕΕ) δεν ερχονται απλως με πτυχιο Ιατρικης αλλα με αδεια εξασκησεως επαγγελματος, για την οποια εχουν φυσικα δωσει εξετασεις μετα απο τριμηνο (παλιοτερα ηταν εξαμηνο) παρακολουθησης σε νοσηλευτικα ιδρυματα, και δεν την παιρνουν ουτε με καταθεσεις, ουτε αυτοματα μετα το τελευταιο μαθημα. Επομενως ερχομενοι στην Ελλαδα (ή οπουδηποτε αλλου) δεν ειναι αποφοιτοι Ιατρικης, ειναι ιατροι και με τη βουλα! Και φυσικα η εισαγωγη στην ειδικοτητα γινεται με εξετασεις. Αυτα για να αποφευγονται (ει δυνατον) ατυχεις συγκρισεις και αποπειρες ισοπεδωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελειωσα ελλαδα.υπαρχουν καλοι κ κακοι γιατροι απο ολες τις σχολες.το θεμα ειναι οτι ενω ολα τα επαγγελματα ανοιγουν αυτη η πρασινη μουχλα προσπαθει να κανει την ιατρικη κλειστο επαγγελμα να γινονται δλδ τα παιδια καθηγητων κ πολιτικων γιατροι.δεν ιδρωσαμε τζαμπα τοσα χρονια.δε θα περασει ετσι .θα φυγει η πρασινη μουχλα θα το πολεμησουμε.ξυπνατε.ειμαστε δυναμη κ προσπαθουν να μας εξαθλιωσουν οικονομικα.μη δινετε σημασια στην καραντη.ειναι διορισμενη μαλλον κ μπαινει ολη μερα ιντερνετ

αξιοκρατικες εξετασεις?χαχαχα το αλλο με τον τοτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε φίλε μου,

τα επιχειρήματα των περισσότερων (αν όχι όλων) είναι ψεύτικα και ιδιοτελή. Ο καθένας επιχειρηματολογεί ανάλογα με το ποια εκδοχή τον βολεύει. Για αυτό οι "αντιφρονούντες" είναι άτομα που είναι καιρό στη λίστα και έχουν σχεδόν φτάσει ως την πηγή, οι υποστηρικτές είναι όσοι μπαίνουν τώρα στη λίστα και βλέπουν τη λίστα βουνό, οι αδιάφοροι είναι όσοι δεν έχουν καμία σχέση με τη λίστα (ειδικευόμενοι, ειδικευμένοι, φοιτητές) κλπ.

Τα επιχειρήματα λοιπόν είναι αβάσιμα γιατί είναι αναξιόπιστα. Και το όλο επίπεδο της συζήτησης είναι το ίδιο που μας διακρίνει πάντα ως σοβαρούς ιατρούς (και ως Έλληνες της πασοκικής μεταπολίτευσης). Η απόλυτη ιδιοτέλεια.

Είμαι και εγώ κοντά στην πηγή, έτοιμος σχεδόν να πιω νερό. Και στην αρχή οργίστηκα με τις Λοβέρδειες μεταρρυθμίσεις. Αλλά τα κίνητρά μου, η οπτική μου ήταν απόλυτα ιδιοτελής και για αυτό λανθασμένη εξ αρχής. Η όποια συζήτηση αν είναι να έχει νόημα θα πρέπει να φύγει από την οπτική του μικροβολέματος του καθενός και αφού υπερβούμε τη νοοτροπία που μας κληροδότησε η γενιά των γονέων μας (του άμεσου βολεψίματος και της αδιαφορίας για την τύχη όλων των άλλων) να βρούμε μια λύση. Τόσο οι υπέρμαχοι των εξετάσεων όσο και οι επικριτές, παρά τα ωραία επιχειρήματα τους, υποστηρίζουν τη θέση τους λόγω των προσωρινών συμφερόντων τους. Και επειδή αυτό είναι πολύ ανθρώπινο, ίσως να γνωρίζετε πως οι Αθηναίοι δεν επέτρεπαν ποτέ στην αμεσοδημοκρατία τους, να συμμετέχουν στις ψηφοφορίες πολίτες που είχαν άμεσο συμφέρον ή ζημία από την υπό ψηφοφορία πρόταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=2743&view=findpost&p=398738

Παραθέτω εδώ κάποιες απορίες που είχα θέσει πριν καιρό:

Πριν αποφανθεί ο καθένας μας για το υπέρ ή κατά των εξετάσεων, ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε σε κάποια ερωτήματα:

1. εξετάσεις για ποιους? νέους απόφοιτους 2012 (υπάρχουν ήδη πτυχιούχοι του 2011), απόφοιτους παρελθόντων ετών (αν ναι, ποιων ετών)? π.χ. τα 2 είναι λίγα? τα 3 είναι πολλά?

2. εξετάσεις για εισαγωγή για ειδίκευση στο γενικό μέρος? στο ειδικό? ή θα γίνουν όλες οι ειδικότητες ενιαίες?

3. εξετάσεις για να πάω σε νοσοκομείο που δίνει τμήμα ειδικότητας, ή σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη?

4. εξετάσεις για αυτούς που δεν ξεκίνησαν ακόμα, για αυτούς που έκαναν ένα τμήμα ειδικότητας (γενικό) ή και αυτούς που έκαναν μέρος της ενιαίας ειδικότητας?

5. εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος? κι όσοι την πήραν ήδη? δίνουν ή όχι? κι αν κάποιος έχει από άλλη ευρωπαϊκή χώρα? διαχωρίζουμε "δυτική" από "ανατολική" κατά το δοκούν?

6. εξετάσεις σε ποια ύλη? της ειδικότητας? ή γενικές?

7. εξετάσεις με θέματα τι προέλευσης? πολλαπλής επιλογής? και διορθώνονται από ποιους?

8. εξετάσεις κάθε πότε? μια φορά το χρόνο? το εξάμηνο?

9. κατοχύρωση βαθμολογίας?

10. εξετάσεις για να ειδικευθείς σε ποια νοσοκομεία? αυτά που δεν βάζουν χειρουργεία γιατί δεν έχουν υλικά, ή σ' αυτά που δεν πιάνεις νυστέρι γιατί είναι πελάτες των επιμελητών? που δεν έχουν μηχανήματα, ή δουλεύουν μια φορά το χρόνο, για να δουλεύουν τα ιδιωτικά απέναντι?

11. με τι μισθούς? με απλήρωτες εφημερείες, ή με το ωρομίσθιο των 4-5 ευρώ την ώρα?

12. για πόσες θέσεις?

13. και σε ποια νοσοκομεία? γιατί το καλοκαίρι θα έχουμε και συγχωνεύσεις...

Προφανώς ο καθένας έχει τα δικά του κίνητρα. Προσωπικά, έχω ήδη ξεκινήσει το πρώτο μέρος της (ενιαίας) ειδικότητάς μου, και αν συνεχίσει λίγο ακόμα ο "κοινωνικός διάλογος" δεν θα με πιάσει καν το νέο νομοσχέδιο αν παραμείνει ως έχει. Παρ' όλα αυτά, τα ερωτήματα παραμένουν...

Υ.Γ. ένας ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ρε παιδιά, να σβήσει τη σαβούρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Neuromancer συμφωνώ με την θέση σου, περιγράφεις την πραγματικότητα. Ωστόσο για τις αλλαγές που έρχονται πρέπει και μπορούμε να έχουμε τις ενστάσεις μας, όχι μόνο επειδή θίγονται κάποια συμφέροντά μας αλλά επειδή υπάρχουν και τα αναπάντητα ερωτήματα που θέτει ο angelo.

Κάθε μεταρρύθμιση δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται με στείρο αρνητισμό αλλά με σκεπτικισμό και ανάλυση των παραμέτρων της. Οι παράμετροι αυτοί δεν καθορίστηκαν με σαφήνεια, δεν αναλύθηκαν και δεν συζητήθηκαν με κανέναν.

Δεν είναι ένδειξη ωριμότητας να αποδεχόμαστε ότι και όπως μας το σερβίρουν στο όνομα του κοινού καλού. Επίσης δεν έχω πεισθεί πως θυσιάζοντας τα χρόνια αναμονής μου και το μέλλον μου θα ωφεληθούν οι νεώτεροι συνάδελφοι με τις εξετάσεις.

Οι αλλαγές μπορούσαν να είχαν γίνει και πριν χρόνια όταν ο αριθμός αποφοίτων Ελλάδας και εξωτερικού είχε γίνει ανεξέλεγκτος. Δεν έγιναν ωστόσο.

Η όποια μεταρρύθμιση έγινε την τελευταία διετία δεν έγινε για το καλό της χώρας και των πολιτών της, κανένας δεν είναι ευχαριστημένος σήμερα με αυτά που συμβαίνουν.

Την επόμενη εβδομάδα ψηφίζεται ο νόμος για τις αλλαγές στα Πανεπιστήμια. Ούτε και εκεί εισακούστηκαν οι Πρυτάνεις και οι φοιτητές, ούτε εξετάστηκε κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί και να ωφελήσει τα ελληνικά πανεπιστήμια ο συγκεκριμένος νόμος.

Οι αλλαγές έρχονται και εμείς είμαστε παθητικοί απέναντί τους, τις συζητάμε με τους οικείους και τους φίλους μας και μέχρι εκεί.

Και οι όποιες ενστάσεις μάλλον πέφτουν στο κενό, γιατί πολύ απέχουμε ως χώρα από την Δημοκρατία που περιγράφεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η όποια συζήτηση αν είναι να έχει νόημα θα πρέπει να φύγει από την οπτική του μικροβολέματος του καθενός και αφού υπερβούμε τη νοοτροπία που μας κληροδότησε η γενιά των γονέων μας (του άμεσου βολεψίματος και της αδιαφορίας για την τύχη όλων των άλλων) να βρούμε μια λύση.

Άκου να δεις, η ανατροπή ολόκληρου προγραμματισμού δεν είναι "μικρό ξεβολεματάκι".

Συμφωνώ πως τα επιχειρήματα πλείστων υπέρ ή κατά είναι εσκεμμένα φτιαγμένα ώστε να υποστηρίζουν τα συμφέροντα του καθενός που τα υποστηρίζει, όμως εγώ απλά είμαι ενάντια γιατί...ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΧΡΟΝΩΝ Κ ΑΦΗΝΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ (πράγματι χιλιάδες) ΑΤΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ, με την ΕΠΙΦΑΣΗ ενός "αξιοκρατικού-καλού για του ασθενούς" συστήματος εξετάσεων τύπου πανελληνίων, ενώ ο σκοπός είναι η μείωση των ειδικευόμενων και η εξοικονόμηση χρήματος.

Εάν πίστευα πως πράγματι οι πτυχιούχοι και προς εισαγωγή στην ειδικότητα γιατροι είναι για τα μπάζα, θα υποστήριζα κάποιου είδους εξετάσεις, όχι όμως και πάλι κατατακτήριες...(βλ. αγγλικές finals)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.